Weekblad voorliet Eiland Tholen en St. Filipslaad UIT EIGEN LAND. Uitvinding van een nieuwe Uien^fstaartmachine. RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER. ZONDAGSDIENST ARTSEN 4e Jaargang No. 49 22 Octobet 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 Abonnementen 1..per kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Dr. van Mook zorgde voor schokkende verrassingen. Wat zit er achter en wie gaat nu komen Massa-arrestatie in de Indo nesische Republiek. Strijd op margarinefront met verbetenheid ingezet. Lieftinck ter vergadering van Ministers van financiën der Vijf landen te Brussel. ,,De teerling is geworpen." Hoewel het voor iedere belang stellende in de binnenlandsche politiek, sedert weken geen ge heim meer was, dat er van een goede verstandhouding tussen de Regering te 's Gravenhage en de Luitenant - Gouverneur - Generaal dr. van Mook nauwelijks meer sprake was, heeft de beslissing ons toch nog verrast. Juist toen ons blad vorige week uit was werd het publiek dit bekend en de dagbladen brachten nog de zelfde dag het verwachte, maar toch nog grote nieuws. Het is nu mogelijk dat de landvoogd na zijn aftreden 1 November a.s. -wat meer openlijk over de be weegredenen van zijn besluit zal willen spreken, voorlopig zullen wij ons omtrent de oorzaken die tot de ontslagaanvrage leidden slechts een beeld kunnen vormen uit de schaarse commentaren die ,,den Haag" wil vrijgeven. De machtsperiode, die Dr. v. Mook vooral en gaandeweg méér heeft verkregen na het vertrek van Jhr. Tjarda van Starken- borch heeft de wrijfvlakken tus sen Batavia en den Haag eer groter dan kleiner gemaakt. Wie dit ontkent treedt buiten de wer kelijkheid. Het bestuur voor en over Indonesië achtte (en acht) Batavia slechts veilig in zijn eigen handen en wie van Nederland uit hieraan zoals geen afbreuk pro beert te doen maar een eigen me ning wil laten gelden is zonder meer „onoordeelkundig". Hierin kan voor een belangrijk deel de oorzaak liggen omtrent het over rompelend verdwijnen van dr. v. Mook De beslissing ten aanzien van de interim regering, die in een zo prettig snel tempo in den Haag konden worden genomen, hebben mogelijk geen tijdruimte gelaten overleg met de Lt.G.G. te plegen, althans niet op een wijze zoals hij dit tot dusverre gewend was. Dr. v. Mook als ontwerper van het voorlopig programma voor de interim regering, welk program n.b. op de Haagse con ferentie het richtingroer is ge weest zou op een dergelijk over leg zeker recht hebben gehad. Hoewel nog niet vaststaat wie nu Nêerlands eerste representant in Indonesië zal worden, kan met vrij grote zekerheid worden aan genomen, dat dr. Beel deze eer te beurt zal vallen. In ieder ge val zou onze oud-premier met deze mogelijkheid al volledig re kening houden en nagenoeg ge reed staan voor een onmiddellijk vertrek. Op de duur gaat het een soort stoomcursus lijken, zoals we die kenden tijdens de surro gaat-burgemeestertijd. Vermeldenswaard is nog, dat in de U.N.O. vrijwel geen critiek is gehoord op dit toch ongetwij feld allerwegen de aandacht trek kende gevolg van wat pro- en contra van Mook-mensen, brand merken als een gevolg van een zeer slap regeringsbeleid Alleen Palar, de permanente vertegen woordiger der Republiek Indo nesia bij de U.N.O. zeide het heengaan van Dr. v. Mook niet te betreuren. Hij meende verder, dat dr. Beel meer open zou staan voor wat Palar noemt ,,de poli tieke realiteit in Indonesië", waar door het overleg tussen Neder land en de republiek zeker niet moeilijker zouden worden. Zou Beel dan gebruik maken van de waterkan in de toch al dunne wijn Laten we toch hopen, dat we binnen afzienbare tijd met in stemming en wijzend op de be reikte resultaten, Palar's woor den nog eens in herinnering mo gen roepen, als die van de man, die het juist zag. Voor het ogenblik is de toe stand in de republiek zelf, minder rooskleurig dan ooit. De activi teit der rebellen tegen Djokja nam in de afgelopen week in be langrijke mate toe, ondanks de vlucht vair verschillende commu nistische leiders. De regering te Djokja moet spoedig in staat zijn zeer hard terug te slaan, wil zij niet op rampzalige manier in de klem geraken. De opstandelingen passen de tactiek der verschroeide aarde toe in een omvang, die de berokkenende schade slechts bij benadering doet schatten De republikeinse Minister van Justitie laat (eindelijk) tot mas sale arrestaties overgaan, waar door in de omgeving van Djokja 900 verdachten en om Soerakarta 1400 man het gevang indraaien. De strijd neemt in omvang en hevigheid eer toe dan af. Minder bloedig maar misschien even fa natiek belooft de strijd te worden waar wij dichter bij huis binnen zeer korte tijd getuige van schijnen te worden. De „stoot troepen" der betrokken „gene raals" kwamen in de steden in het Westen deze week de spits af bijten in „huis aan huis gevech ten", waarbij de huisvrouwen werden gedwongen bij aankoop van een pond margarine een ei gratis te accepteren. De margari nekoningen gaan de lendenen weer omgorden Waarmee slechts gezegd wil worden: „boer pas op je boter, de financiën spelen weer een grote rol Eenvoudige constructie. Verbluffende resultaten. Er is voor het afstaarten van uien wat tot heden steeds met de hand ge beurde, meer dan eens geprobeerd dit machinaal te doen. De daartoe ontwor pen apparaten voldeden echter niet aan het voorgestelde doel. Het U.C.B. (Uit voer Controle Bureau) kon er zijn goed keuring niet aan geven, omdat bij dit afstaarten een te groot percentage uien beschadigd werd. Beschadigde uien zijn voor export ongeschikt, zodat deze ex perimenten niet voldeden. Thans heeft de heer Jan Koese te Stellendam een machine ontworpen, waarvan grote verwachtingen worden gekoesterd. Met deze afstaartmachine, welke in de loods van de heer Koese provisorisch stond opgesteld, is een de monstratie gehouden, die verbluffende resultaten afwierp, waarbij de uien on geschonden werden afgestaart. De constructie van het apparaat is zeer eenvoudig, het is om zo te zeggen: „het ei van Columbus". De uien worden op een hor gestort, en daarna op een transportbaan naar de „afstaarter" ge lijkmatig aangevoerd. De eigenlijke „afstaarter" bestaat uit 3 roterende rollen, waar de uien over heen komen, die zó worden geleid dat de staart van de ui tussen de rollen klemt en de staarten worden afgetrok ken door een onderaan spiraalsgewijze aangebrachte rol. De rollen zijn verstel baar voor pikkels en grove uien; het afstaarten van de ui kon op verschil lende lengtes plaats vinden. Wanneer de machine constructief en technisch geheel zal zijn afgewerkt, is de verwachting, dat beschadiging van de uien volkomen is uitgesloten. Ook zal er dan een blaas- of windinstallatie op worden aangebracht, die de staarten vlugger tegen de rollen aandrukt, waar door het werk wordt bespoedigd. In één arbeidsgang zullen de uien dan tevens met een transportband kun nen worden doorgevoerd om te worden gesorteerd. Iedere minuut zal met deze, door een electro-motor gedreven machine een zak van 50 kg uien kunnen worden afge staart. Als men rekent dat één man met de hand, per dag 10 mud kan af staarten, kan dit apparaat voor de uien- teelt grote betekenis krijgen. De heer W. H. Klamer, directeur van het U.C.B.de heer van Heest, direc teur van de Centr. Veiling te Middel- harnis, de heer van Houten, Hoofd controleur van het U.C.B., en de heer Koert van de Uienfederatie, hebben een demonstratie bijgewoond en waren een stemmig van oordeel, dat deze construc tie mogelijk aan de gestelde eisen zou voldoen. Zij hebben 25 kg afgestaarte uien nauwkeurig bekeken: eerst viel er nog wat afdracht uit door blessures, (circa 4%) maar hiervoor kon de ma chine worden bijgesteld, zodat er later geen beschadiging meer voorkwam. Men zal nu een partijtje uien afstaar ten en deze een paar weken laten staan, om te zien of de uien door deze bewer king niet inwendig worden gekneusd, waarop schimmel zou kunnen optreden. Is dit niet het geval, dan is de gebuiks- waarde van de machine bewezen Er is door de heer Koese octrooi aangevraagd op zijn uitvinding, op niet minder dan 12 constructies. Hij heeft dus behalve de gedemonstreerde nog 12 andere mogelijkheden, die echter parallel liepen aan het gedemonstreerde idee. De heer Koese is ook de uitvinder van de erwten-leesmachine „Argus- Ariad'ne welke thans bij de fa. Mulder te Boskoop in serie wordt gebouwd. Naar het oordeel van bevoegden, zal dhr. Koese met zijn ontworpen uien-af- staartmachine groot succes hebben, daar het een apparaat is waaraan grote be hoefte bestaat en dat voor de afwer king der uien geweldige besparing geeft. Over de prijs valt uiteraard nog niets te zeggen. Nader vernemen we nog, dat er in December nog 50 apparaten worden af geleverd, zodat deze machine ook voor dit seizoen nog een grote betekenis heeft. De Centrale Veiling te Middel- harnis zal volgende week een grote demonstratie geven. Verbetering riolering Kalisbuurt. Ontslag en benoeming gemeente-geneeskundige. Verdeling en huur nieuwe woningen. ,,'t Zijn woningen van niks," zegt de Wethouder. Openbare raadsvergadering te Oud- Na voorlezing en goedkeuring der notulen komt men tot punt 1 der agenda: Ingekomen stukkent Een schrijven van Ged. Staten van Zeeland met mededeling van goedkeu- Vossemeer op Dinsdag 19 Oct. 1948, vm. 10 uur. Aanwezig de voorzitter, de secretaris en alle leden. ring van de le begrotingswijziging 1948. Schrijven van G.S. dat in principe geen bezwaren bestaan tegen het aan schaffen van een filmtoestel mits de financiën het toelaten. Schrijven van G.S. omtrent verplaat singskosten secretarissen en ontvangers. Medegedeeld wordt dat de toekenning hiervan voorhands aan de gemeente besturen wordt overgelaten. De Raad gaat accoord met het voor stel deze regeling ook voor Oud-Vosse- meer van toepassing te verklaren. Bericht van dhr. P. A. W. Mees tot aanneming-van de benoemingen tot lid van Fonds Huyssen van Kattendijke, Algemeen Armbestuur en Wezen Arm bestuur. Mededelingen van de heren Moerland, J. L. v. Dijke, J. J. Quist en L. Istha dat de benoeming en herbenoeming tot lid van de Woonruimtecommissie wordt aangenomen. Mededeling van dhr. C. M. v. Til- beurgh dat hij deze benoeming niet aan neemt. Vervolgens komt ter tafel een rapport ter verbetering van de riolering aan de Oostzijde van de Kalisbuurt. De districts opzichter dhr. Blaas deelde mede dat de riolering voor 3/4 vol met modder zit. Hij noemt in zijn rapport 2 mogelijk heden voor verbetering: 1opgraving en schoonmaken 2. het doorslepen van de riolering met aan touwen of kettingen bevestigde zak ken vanaf in de riolering gemaakte openingen waarvoor niet de gehele rio lering behoeft te worden opgegraven. De 2e methode is goedkoper en brengt minder beschadiging aan de tuintjes terwijl toch een zeer goed effect kan worden verkregen. B. en W. stellen voor volgens de 2e methode te werk te gaan. Dhr. v. d. Klooster zegt er bij te zijn geweest toen de gaten werden gegraven tot het instellen van een onderzoek naar de toestand van de riolering. Bij M. v. Driel lag de riolering 40 cm dieper dan bij den Engelsman, hetgeen ongeveer 30 m verder is, wat toch wel wat te veel is. De buizen aan het eind van de Kalisbuurt zijn intertijd al opgelapt. Ze zijn ontzettend slecht. Hij wenst af doende reparatie en een goed onderzoek naar de toestand waarin de buizen ver keren. Het eind waarmee men in 1912 begon is wel zeer slecht. Dhr. v. Driel merkt op dat hij de 2e methode in Velzen zelf meemaakte, welke zeer goede resultaten te zien gaf. Bij het gebruiken van deze methode zou hij willen voorstellen de waterleiding er bij te nemen, hiermede is men van een goed resultaat verzekerd, anders blijft er nog harde modder achter. Dhr. Aarnoudse zegt opzichter Beije wel eens te hebben horen zeggen, dat wil men de riolering goed krijgen alles er uit moet. De riolering zou volgens deze in stukken en brokken zijn gelegd. Dhr Mees zegt dat de buizen schoon gemaakt kunnen worden, doch als de verdere lossing niet in orde is, bereikt men nog niets. De sloten in de Coentjes- weg zitten om een haverklap vol. Dhr. Daane zegt dat er al veel hier over is gesproken. Zijn mening is dat de gemeente moet trachten van de polder permissie te krijgen de buizen onder langs de Coentjesweg naar de andere sloot te leggen, die veel beter is. Her zien is goed, maar de sloot zou tot bij de weide van P. v. Westen moeten worden verbeterd. De voorzitter zegt dat dit nog te be spreken is. Aangaande het voorstel van dhr. Blaas moet eerst een besluit worden genomen. Dhr. v. Gorsel is van mening dat aan het eind van de Kalisbuurt een reservoir gemaakt zou moeten worden voor het opvangen van de modder. Na enige discussie gaat de raad accoord met het ten uitvoer brengen van de 2e methode. Als derde punt vermeldt de agenda de bespreking van de beloning voor de genees- en verloskundige armenpractijk en het voorstel tot ontslag verlening aan Mevr. Lindenberg-Klooster als gemeente- geneeskundige. De voorzitter zegt dat de vorige ver gadering een voorstel is ingebracht de jaarwedde terug te brengen van 1300.- op 1000.- Toen gingen stemmen op om tot ver zekering over gaan. Uit ingewonnen inlichtingen blijkt echter dat naar het huidige aantal per sonen verzekering op 983.komt, terwijl bij meerdere personen dit duurder wordt, hetgeen bij aanstelling van een arts door elkaar wordt genomen. Aan de verschillende Kerken is ge vraagd hoe zij stonden tegenover het Dr. P. J. Duinker te Tholen Dr. H. Menger te St. Filipsland verlenen van bijdragen in de verzekering. De Chr. Ger. Kerk maakt geen gebruik van de armenpraktijk, de N.H. Kerk zit voor te hoge kosten, dus kan ook niet tegemoet komen, de R.K. Kerk zou voor 2 personen willen deelnemen, terwijl de Ger. Kerk het jaarlijks zou willen be zien. Dhr. Istha zegt dat bij verzekering met vermeerdering van het aantal ver zekerden de premie zal stijgen, doch dit zal bij de arts ook wel zijn, hetgeen de voorzitter doet opmerken dat dit salaris een gemiddelde betekent, dus voor veel als voor weinig gevallen. Dhr. Istha zegt dat bij verzekering men niet voor ziekenhuiskosten komt te zit ten, hetgeen men wel heeft bij niet-ver- zekering, dus dan komen deze kosten ook nog voor de gemeente. Dhr. Daane is van mening dat spon tane medewerking van de Kerken beter was, doch in dit geval zouden de men sen de dupe worden zo niet op tijd ver zekerd werd. De voorzitter zegt dat er nog bij komt dat wanneer een armlastige ziek wordt de Kerk moreel verplicht is te betalen. Dhr. Istha informeert waarom de Kerken niet willen, het zou toch beter zijn als de Kerken al eerder meebetaald hadden. Hierna gaat de raad accoord met de vaststelling van de jaarwedde van de gemeente-arts op 1000. De voorzitter deelt mede dat Mevr. Lindenbergh-Klooster, die gemeente- geneeskundige en vaccinateur was, per Oct. 1947 naar Indië is vertrokken. Ze deelde wel mede dat ze voor een jaar naar Indië vertrok en voor vervanging gezorgd had, doch toestemming heeft ze niet gevraagd. Na informatie bleek dat dr. Renes niet door Mevr. Lindenbergh als vervanger is ingesteld, slechts tot 1 Mei 1948 is in de vervanging voor zien. Dr. Renes is ook niet door de gemeente als vervanger benoemd, het geen zijn oorzaak vindt in het feit dat Dr. Renes 't werk deed, waardoor de ge meente dacht dat hierin door Mevr. Lindenbergh was voorzien. Het bleek echter dat Dr. Renes op het standpunt stond dat degene die hulp nodig had deze moest worden verleend ook zon der dat hiervoor betaald kon worden. Dhr. v. d. Klooster stelt voor de salariëring van Dr. Renes per 1 Mei 1948 te doen ingaan. De voorzitter merkt echter op dat Dr. ReneS rekent op een verrekening van dit werk door Mevr. Lindenbergh, laatst genoemde was nog niet ontslagen, dus moest haar salaris nog ontvangen. Zij is echter wel verplicht Dr. Renes te betalen. Zij is onlangs op dit feit gewezen en heeft toen ontslag aangevraagd onder beding van woningruil, hetgeen niet mogelijk is. Dhr. v. d. Klooster stelt voor haar per 1 Mei ontslag te verlenen en het salaris van 1 Mei tot October eveneens aan Dr. Renes te betalen. Dhr. Daane zegt dat Dr. Renes inder tijd tegen hem zei: „Ik zal de mensen helpen, ook als ik geen geld ontvang", doch hij rekent er op dat Mevr. Linden bergh hem betaald. Dhr. v. Driel is van mening dat het wenselijk is dat dit tussen beide wordt geregeld. De voorzitter zegt dat Mevr. Linden bergh in gebreke is gesteld, omdat zij vanaf 1 Mei jl. niet voor een vervanger heeft gezorgd. Nu is er 1 jaar om na haar vertrek, terwijl ze nog niet terug is, waarom de raad wordt voorgesteld tot ontslag te besluiten. Hiertoe wordt door de raadz.h.s. besloten. Aan de orde komt nu het benoemen van de nieuwe gemeente-arts. Hiervoor en voor de betrekkingen van vaccinateur en doodschouw wordt met algemene stemmen Dr. Renes benoemd. Ter vervulling van de vacature in het Fonds Huyssen van Kattendijke door het vertrek van Mevr. Lindenbergh wordt met algemene stemmen Dr. Renes gekozen. Als vierde punt vermeldt de agenda een schrijven van de minister van Bin nenlandse Zaken betreffende de toe passing van de gratificatieregeling voor 1948 zoals die in 1947 is toegepast, 2% van de jaarwedde der gemeente-ambte naren met een max. van 50.Hiertoe wordt aldus besloten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1