Weekblad voorliet Eiland Tlof en en St. Filipsland Communisme in Indonesië Het Aardappel-vraagstuk RAADSVERSLAG THOLEN. ZONDAGSDIENST ARTSEN Gymnastiekleraar benoemd. Waar komt de Alg. Kleuterschool? 4e Jaargang No. 48 15 October 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen f 1.— per Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Teler. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.0: Er is nog niemand in Nederland toe gekomen, een boekje te schrij ven waarin de hele Indonesische kwestie objectief, overzichtelijk en neutraal werd behandeld. W geven toe: de materie is niet ge makkelijk. De vreemde namen, de grote verscheidenheid van partijen en personen, de grillige handelwijze van de leiders der Republiek, het is met elkaar in staat ons kopschuw te maken. Het is echter langzamerhand zó geworden, dat geen Nederlander meer een touw kan vastknopen aan die hele geschiedenis. De een doodverft bijvoorbeeld Sjahrir als een fascist -de ander noemt hem communist en als dan ineens het bericht uit de lucht komt vallen, dat Sjarifoeddin „zomaar" communist is gewor den, dan wordt de verwarring nog groter en is men licht ge neigd om de hele santekraam maar als „communistisch" te gaan betitelen. Hoe liggen de verhoudingen zo ongeveer en welke perspectieven vindt het communisme in de aard van de bevolking der Republiek? Laten we in afwachting van het begeerde boekjeeens zien. De communisten hebben een fusie aangegaan met de Republi keinse arbeiderspartij en de soci alisten van Sjarifoeddin. Nume riek zijn ze daardoor sterker ge worden. Dat hadden ze wel no dig want veel aanhang telde hun groep niet. In het parlement had den ze 35. van 500 zetels. Zeven op de honderd dus, net als in Nederland. Maar staan de com munisten hier geisoleerd van de overige partijen de fusie bracht hun aantal leden op het drievoudige, een vijfde deel dus ruim. In Nederlandse verhoudin gen een fractie van 20 man. Niet bij de fusie aangesloten, maar deze wel steunend, zijn de Pasindo, de socialistische jeugd organisatie en de Sobsi, de vak verenigingen. Die jeugdorganis- satie zat goed in de wapens en dat ze achter de nieuwe „Partei Komoenis Indonesia" staan, be wijzen de jongste opstanden wel. Wat zijn hun kansen? Onge acht of ze met die opstanden uit elkaar geslagen wordt of een georganiseerde groepering blijft vormen een bepaald deel is in de communistische zuigkracht terechtgekomen en die zuig kracht kan in de toekomst meer om minder mensen meenemen, welke invloeden vermeerderen die kracht, welke doen haar afnemen Natuurlijk speelt de internati onale politieke conjunctuur een rol. Krijgt Moskou de wind in de zeilen, dan zullen de geestver wanten in de Republiek er ook een fok bij op kunnen zetten. Ge beurt dat niet, dan komt daar de terugslag ook. De inwoners van de Republiek zijn voor een groot deel kleine, zelfstandige boeren een slag mensen dat niet alleen daar, maar overal in de wereld niet direct klaar staat om achter allerlei leuzen aan te hollen maar wakker genoeg is om, als het kan, hun eigen bedrijf vooruit te brengen en er zelf baas over te blijven ook. De Russische praktijken kunnen dat streven weinig aan lokkelijks bieden. Daartegenover staat dat de bevolking te dicht is geworden om ieder, wat wij een „plaatsje" zouden noemen, te geven. Honger naar grond dus, die niet kan wor den gestild. Versnippering van de akkers, minimum bedrijfjes, die de boer en zijn gezin niet ge noeg geven om van te leven het gevaar dat de keuterboer een landbouwproletariër wordt een bezitloze vatbaar voor commu nistische denkbeelden. Wat wij hier „fabriekssteden" noemen, zijn er in de Republiek niet. Geen industrie-arbeiders, opeengehoopt, onder slechte arbeidsvoorwaarden, als schrille tegenstelling met een weelderig levende bezittende klasse. Tegen stellingen die de mensen ook al weer niet alleen daar maar overal de extremistische kant opdrijven. Maar wat de sociale verhoudin gen niet doen, dreigen de onbe vredigde nationale verlangen te doen, die, wanneer daar niet aan tegemoet gekomen wordt in zekere mate de nationalisten steun doen zoeken bij Moskou. Nederland en de Republiek zouden beiden een heel eind de goede kant op gaan, wanneer er een plan kwam - ja alweer een plan dat de mensen, die in de landbouw hun rijst niet meer kunnen vinden, opnam in een te stichten serie indu strieën, die op dat stuk Java levensvatbaarheid hadden. Wat dus naast een industrie- eelplan een sociaal plan zou meebrengen om de arbeider zijn rechtvaardig aandeel van de productie te geven. Maar zonder een gezondere poli tieke verhouding tussen die twee zien we daar niet veel mogelijk heden in. Wie levert de forse en toch omzichtige hand om dit toch mooie werk te volbrengen Sinds het begin der 19e eeuw is de aardappel een der meest geteelde gewassen in ons land en uit de statistieken blijkt, dat de bebouwde oppervlakte vergele ken met vóór de oorlog weer sterl^ is toegenomen Eet-aard. op klei Eet-aard. zand-veen 1939 1946 1947 53.000 69.000 77.000ha 43.000 Fabrieksaard. 29.000 72.000 48.000 71.000 ha 54.000 ha In't geheel 125.000 189.000 202.000 ha De cijfers van dit jaar zijn nog niet bekend, maar men kan veilig aannemen, dat er dit jaar nog heel wat meer aardappelen zijn verbouwd dan vorig jaar. De teelt is trouwens door de regering sterk aangemoedigd. Uit de cijfers zien wij, dat de aardappelteelt vooral in de zand streken sterk is uitgebreid. De vrij goede prijzen van het vorig jaar lokten dit voorjaar velen aan en zo zien wij dat op de kleine en gemengde zandbedrijven heel wat meer aardappeltjes zijn ge poot. Bovendien is op de klei de pootgoedteelt in de laatste jaren sterk uitgebreid en ook wel winst gevend geweest, zodat de groot ste aanwas van de eetaardappel- vloed van het zand is gekomen. Het was vorig jaar geen zeld zaamheid, wanneer op het zand de aardappelen (vooral de Noor deling was gevraagd) op het land werden weggehaald voor 10 ct per kg bij niet te krappe sortering en men kon daar goed mee uit komen. Voor degenen, die voor dit jaar op eenzelfde verdienste hadden gerekend (en die deze ook nodig hadden), zijn de laatste weken wel uitermate teleurstellend. Reeds in Augustus liepen de prijzen snel terug en terwijl wij schrijven schommelt de prijs voor zeer goede eetaard- appelen (thuisbezorgd) tussen vier en zes cent per kg. Op die wijze krijgt men nog niet eens terug, wat men er aan pootgoed, pacht, bemesting en arbeid heeft ingestoken Oorzaken, fouten en middelen De oorzaak van het prijsverval ligt niet onmiddellijk in de sterke uitbreiding der teelt. Gezien onze bevolkingsaanwas is het nood zakelijk, dat de teelt zich blijft uitbreiden, omdat de aardappel, in tegenstelling met broodgraan, nu eenmaal iets is, wat wij nooit hebben ingevoerd. Het hoge watergehalte (75%) zou die in voer trouwens zeer duur maken. Het zijn de storingen in de afzet, die ons thans de das omdoen. Met bitterheid denken de telers aan de officiële aanmoediging en aan de „geruststellende" mededeling van de Stichting voor de Landbouw, eind Augustus ge daan, dat „er geen reden hoeft te bestaan tot ongerustheid inzake de prijsvorming van eet- aardappelen". De harde praktijk toont nu wel aan, dat markt ordening nog een toekomstbeeld is. Ieder, die de praktijk kent, had de overvloed aan kunnen zien komen. Waarom dan niet tijdig passende maatregelen Kan de regering, in afwachting van uitvoermogelijkheden, niet een dusdanige hoeveelheid uit de markt nemen, dat de prijs in stand blijft? Zeker, als veevoeder heb ben aardappelen meer waarde dan 4 ct per kg, maar de praktijk toont, dat lang niet ieder daar van is doordrongen. De aanschaf van aardappelstomers wordt ge steund, maar op het ogenblik hebben wij daar weinig aan. Bij gevolg zullen velen moeten gaan inkuilen in afwachting van prijs herstel (het beste wat men doen kan) doch mèt de gevaren van de winterverliezen in de hoop. En bovendien moet men maar zolang op het geld wachten. Kernpunt van het hele vraag stuk is natuurlijk, dat onze boe ren, in tegenstelling met de tuin ders en hun veilingen, hun voort brengselen niet over één punt I afzetten en daarom geen fond- I sen voor prijsbehoud kunnen vormen. Was er coöperatieve afzet in het groot, dan zou men voor gezamenlijke rekening de bovengenoemde maatregelen kunnen nemen, vooral het uit de markt nemen der thans als overschot aanwezige aardappe len, waarmee men dan na ver loop van tijd nog verschillende dingen zou kunnen doen: als eet- aardappelen verkopen of uitvoe- öf bestemmen voor veevoe ren, Dr. R. C. Renes Oud-Vossemeer Dr. H. Menger St. Filipsland der tegen redelijke prijs. Dat het die richting uitmoet, d.w.z. dat wij de afzet onzer producten zelf in handen zullen moeten nemen, is buiten twijfel. Want wanneer wij nu reeds het slachtoffer van prijsschommelingen worden, hoe zal het dan over enkele jaren gaan, wanneer de wereldmarkt goed voorzien is en het spel van vraag en aanbod de prijs be heerst Landbouwer Vrijdag 8 October des nm. om Kalf drie kwam de voltallige Gemeenteraad alhier in openbare vergadering bijeen. Voorzitter Mr. A. J. v. d. Hoeven. Secretaris dhr. V. Laban. Na openingswoord met ambtsgebed en een welkomstwoord wordt aan de agenda nog een 11e punt toegevoegd, nl. wijziging salarisvoorziening in ver band met het schrappen van de toelage fittersdiploma. De notulen van 30 Juli en 6 Sept. worden vervolgens onveranderd vastge steld en de volgende ingekomen stukken door de secretaris gelezen en voor ken nisgeving aangenomen, t.w.: a. van Ged. St. d.d. 16 Juli goed keuring wijziging begroting Gasbedrijf 1947, idem van de Kap. Dienst Ge meentebegroting b. van 29 Aug. jl. goedkeuring 8ste wijziging begroting 1947; c. van G. S. d.d. 30 Juli goedkeuring verkoop erfpachtgrond aan dhr. J. C. Dorst; d. Bericht van dhr. K. Rol dat hij zijn benoeming als lid van de Com missie tot Wering van Schoolverzuim aanvaardt; e. Van de Commissaris bericht dat Kon. goedkeuring is verleend aan de verordening op de straatbelasting; f. van het Centr. Bur. van Verifi catie proces verbaal koscontröle over het 3e kwartaal 1948; g. van G. S. goedkeuring van het door de gemeente onderhands verdachte viswater aan C. P. Timmermans te Oud-Vossemeer. De hierna genoemde punten gaan dan vlot onder de hamer door: Punt 3: Wijziging begroting Brugbe- drijf wordt overeenkomstig concept goedgekeurd. Punt 4: De 9e en 10e begrotingswij ziging 1947 wordt vastgesteld. Punt 5: Het uitkeringsbesluit 1947 wordt ook voor 1948 vastgesteld, waar door aan ambtenaren 2J4 pensioens bijdrage wordt terugbetaald. Punt 6: Conform de regeling door G. S. wordt een vacantietoelage vast gesteld voor het gemeentepersoneel met een maximum van f 50, Punt 7: Evenals voor de andere ge meente-ambtenaren wordt goedgevon den, dat aan het onderwijzend personeel event, verplaatsingskosten worden toege kend. Op de vraag van dhr. Berrevoets hoever dit loopt, antwoordt de voor zitter, dat ieder geval afzonderlijk wordt bekeken en alzo ieder bedrag ook afzon derlijk bepaald met in achtneming van de Rijksvoorschriften. Dit geldt voor al het onderwijzend personeel in de gemeente. Punt 8: Verlaging van het verhaal voor eigen pensioen geldt ook voor 1948. Punt 9: De huidige Woningwetcom missie, die in zijn geheel periodiek af treedt, wordt ook in gijn geheel her benoemd. Het zijn de heren: J. Over- beeke, H. J. Roukema, G. v. d. Linde, S. de Korte en M. Lindhout. De Voor zitter dankt deze commissie voor het werk in het afgelopen jaar verricht. Punt 10: Benoeming van een gym nastiekleraar voor de U.L.O.-school. Dit punt levert iets meer commentaar op. De voorzitter wijst er op, dat men uit de ter inzage gelegen stukken heeft kunnen opmerken, dat B. en W. een voordracht hebben gemaakt om een gymnastiekleraar voor de U.L.O.-school, iets wat verplichtend gesteld is. Tot op heden kreeg men hiervoor vrijstelling omdat men niet in de gelegenheid was een leraar te benoemen. Thans is dat wel het geval, waar men met andere gemeenten in de Provincie, zoals Krui- ningen, Goes e.d. één leraar kan be noemen. Dhr. van Westen merkt in dit ver band op, dat hij vorig jaar in principe voorstemde om een gymnastiekleraar aan de U.L.O.-school te benoemen. Hij meent evenwel dat sindsdien de situatie wel enigszins veranderd is, daar het aantal leerlingen aanmerkelijk is ge daald. Is dit nu wel verantwoord vraagt dhr. v. W. Is het wel wense lijk de f 840,die als beginsel jaar salaris hiervoor moet worden betaald uit te trekken, gezien de toestand van de U.L.O.-school De voorzitter antwoordt dat er aan de U.L.O.-school een dergelijke leer kracht behoort te zijn. Dat er tot op heden geen is geweest komt, omdat het door de vingers werd gezien daar er niemand te krijgen was. Nu dit wel het geval is moeten we het doen. Wordt er thans niemand benoemd dan bestaat er grote kans dat het ons wordt opgelegd. Inderdaad is het aantal leerlingen in de school thans minder. We hopen echter dat de school de grootste inzinking te boven is en dat men zich qaat herstel len. Raadslid de Heer vraagt of enkel Tholen die f 840,betalen moet, of ook de andere gemeenten. Dit laatste bevestigt de voorzitter. Daarna gaat men over tot stemming. De voordracht van B. en W. luidt: 1. K. Verheul te Amsterdam; 2. E. A. Heusbergen te Den Haag, 3. j. W. Stevenhage te Utrecht. Eerstgenoemde wordt met bijna alge mene stemmen benoemd. Punt 11: Het schrappen van de toe lage fittersdiploma wordt, nadat de voorzitter heeft medegedeeld, dat hier over de Commissie van Overleg is ge hoord, z.h.st. aangenomen. Rondvraag: Dhr. Verduit vraagt of er geen ver zoek is ingekomen, gericht aan de Raad, voor grond voor het plaatsen van een Alg. Kleuterschool. De voorzitter ant woordt ontkennend. Dhr. de Hond vraagt hoe het staat met de laadinstallatie aan de Gasfabriek. De voorzitter zegt dat men hier mee bezig is, en het vlotter zal gaan, zodra de loods klaar is. Dhr. v. d. Sande vindt de verdeling van de straatlantaarns nog niet precies in orde. De voorzitter zegt dat dit zeer moeilijk is op te lossen. Men kan maar niet lukraak hier lantaarns wegnemen en elders plaatsen. Dhr. v. d. Sande vindt, dat men er wel een paar uit de gemeente kan halen en op de donkere plaatsen brengen. De voorzitter gelooft dat de gemeente een straatverlichting zoals die voor de oorlog was en thans ongeveer weer zo is, niet zal kunnen volhouden. Men is de bruginkomsten kwijt en het zal te kostbaar worden. Hij meent dat een geheel nieuw schema ontworpen moet worden. Dhr. Verduit vraagt of het niet mo- gelijk is een of meerdere straten elec- trisch te gaan verlichten. De voorzitter vindt dit niet wenselijk. De ene straat gas en de andere electrisch brengt nog

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1