JAN OVERKENKAM SPORTHQEKJE BONNENLIJST DISTRIBUTIEDIENST Kee kijkt op de lege linnenkast PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS VOOR DE LANDBOUW op de passar, dan kost het ons f 3.de twintig. De jongens, die blij waren in een brief een beetje goeie shag te krijgen, worden er ook weer beter van. Mensen, niet te veel shag in een brief, anders kost het weer een zegeltje. En dat voor de jongens overzee. Een andere vriend van me had een pakje opgestuurd, meer voor de aardigheid, dan dat het van waarde was. Hij betaalde hier f3,en thuis moesten ze nog f 7,dokken, zodat de waarde wel driedubbel betaald werd. Dan komt die mooie spreuk weer bij me op: „Leef mee met de jongens overzee." Van de Red.: Terecht heeft soldaat Wielaard en zijn vrien den grieven. Nu zijn weliswaar de tarieven weer enigszins ten gunste gewijzigd, maar zoals voorheen is het nog niet. Men is er nog steeds op achteruit. En dat is niet in orde. Ook van de slechte sigaretten was ons niets bekend. We lazen hierover trouwens deze week ook nog een stukje in een ge ïllustreerd weekblad. Daar wer den de High Way's betiteld met: Heimwee-sigaretten. En daarin uitte men ook z'n verontwaar diging dat onze militairen derge lijke sigaretten moeten roken. Vroeger is het in Nederland altijd zo geweest, dat eerst be zuinigd moest worden op Jan Soldaat. We meenden, dat dit na de bevrijding wel veranderd was. Het blijkt echter, dat de verbetering niet erg groot is. En dat zelfs niet voor militairen, die in Indië vertoeven, wat toch veel zwaarder is dan hier in eigen land te moeten dienen. Het is onbegrijpelijk. Hopenlijk veran dert het spoedig. Tegenover zware plichten kunnen hier toch ook behoorlijke rechten gesteld worden. En onze jongens hebben recht op een behoorlijk rokertje. Niet direct klopt de herhaal delijk geschreven sarcastische opmerking: „We leven mee met de jongens overzee" met het ge heel van dit schrijven. Deze uit drukking is namelijk door de NIWIN ingevoerd, een instantie die ook hard protesteerde tegen de nieuwe posttariefregeling. DE VOETBALCOMPETITIE Tholense Boys-Heiningen ging niet door. Was het omdat nog geen definitieve toelating was erkend door de Bond Ook a.s. Zaterdag speelt laatstge noemde club nog niet mee, zodat er eigenlijk nog geen zekerheid is, dat ze werkelijk in deze com petitie mee zal gaan doen. Smerkiek I - Noord Schans I: 2—2 Scheidsrechter de Bruijn schit terde door afwezigheid, zodat men het voor deze wedstrijd met eigen arbiters stelde. Noord Schans begint met wind in de rug. Toch is het eerste kwartier van deze helft Smerdiek in de meerderheid, maar de voorhoede mist uiteindelijk de geboden kan sen. Het lukt daarom Noord Schans een kwartier voor rust om de niet tijdig ingrijpende kee per te verschalken en: 10. In de tweede helft is het weer doorgaans Smerdiek die aanval len forceert en het duurt niet lang of de achterstand is omgezet in een voorsprong door de Smer- diekse midvoor: 21. Een kwar tier voor het einde trapt Steen- dijk over, een schot dat even goed gepakt kon worden, waar door Noordschans de gelijkmaker boekt. Het einde komt zonder verandering. WHS - Kogelvangers (Willem stad): 33 De toss viel niet gelukkig uit voor de thuisclub, die de eerste helft de zon en sterke wind tegen had. Vrijwel geregeld was de bal dan ook op de WHS-helft. Slechts het vrij onzuiver schieten van Kogelvangers was oorzaak dat de rust voor WHS inging met een 2'0 achterstand, die de WHS voorhoede met betere af werking zelfs nog kleiner had kunnen maken. In de tweede helft was WHS weliswaar meer in de aanval, maar fraai spel werd het niet. Twee goede doelpunten van de WHS-midvoor gaven moed op een overwinnig, maar onver wachts liet de WHS-verdedi- ging zich weer verrassen en in een snelle aanval maakte Kogel vangers er 32 van, die zich daarna vrijwel geheel in de ver dediging terugtrok. De thuisclub was uiteindelijk dan ook niet on gelukkig, toen in de laatste se conde de linksbuiten nog de ge lijkmaker scoorde. Scheidsrech ter Van Treyen, die in z'n nog korte arbitertijd al vertrouwen in z'n bekwaamheden heeft gewekt, was deze wedstrijd meer onzeker dan we van hem gewoon zijn. Dinteloord 2WHS 2 90. SVO 2—Smerdiek 2 2 1. In deze wedstrijd miste Smerdiek 3 strafschoppen. Van de wedstrijd Vrederust— Dinteloord is ons alleen de eind stand bekend. Dat was ook al gelijkspel, nl. 2 2. Programma voor a.s. Zaterdag Afdeling A: Noordschans—WHS, scheids rechter J. Breugelmans. Kogelv.Smerdiek, scheids rechter J. F. Franken. Dinteloord.Tholense Boys, scheidsrechter J. Luijsterburg. Afdeling B: Smerdiek 2Dinteloord 2, scheidsrechter A. Karman. Tholense Boys 2—SVO 2, scheidsrechter A. v. Treyen. Vriendschappelijke voetbal wedstrijd Thol. BoysSVO 1. KORFBALCOMPETITIE De volledige uitslag is nog niet bekend, maar toch kunnen we reeds mededelen dat WHS na haar 83-overwinning op Elto 1 dit jaar kampioen is geworden in de Thoolse afdeling. Gefelici teerd. RADIO-UITZENDING Zaterdag 9 October van 18.30 tot 19 uur wordt over Hilversum I een her uitzending gegeven van het voortreffelijk klankbeeld „Kerstpakketten naar Indo nesië". U hoort hoe onze mannen ginds Kerstfeest vieren en hoe de pakketten worden ontvangen. OFFICIËLE BONNENLIJST voor het tijdvak van 10 t/m 23 Oct. '48 Bonnen voor brood en vlees 245 Vlees 100 gram vlees (reeds aangewezen, geldig t/m 9 October) 284,286 Vlees 100 gram vlees 285 Vlees 300 gram vlees 287-1, 287-2 Brood 800 gram brood 288 Brood 400 gram brood Alle bonkaarten 289 Algemeen 400 gram brood 290 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 291 Algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop, enz. of 750 gr. versnaperingen Bonkaarten KA, KB, KC 810 295 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 296 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 297 Algemeen 1 ei 298 Algemeen 125 gram koffie 299 Algemeen 50 gram thee 300 Algemeen 225 gram huish.zeep of 180 gram toiletzeep B 309 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas B 310, C 311 1 ei Bonkaarten KD, KE 810 301 Algemeen 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet 302 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 303 Algemeen 2 eieren 304 Algemeen 450 gram huish.zeep of 360 gram toiletzeep E 315 500 graam bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits Tabaks en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 808 117 Versnaperingen 200 gram versnaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop, enz. 120 Versnaperingen 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam stroop, enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MF, MH 811 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook S. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 8 October worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 3 kunnen worden vernietigd. DISTRIBUTIEKRING ZIERIKZEE UITREIKING BONKAARTEN St. Filipsland Maandag 11 October 1948 Wijk A Dinsdag 12 October 1948 Wijk B Anna Jacoba Polder Woensdag 13 October 1948 WANNEER IS HET UW BEURT? De bonkaarten 812 worden volgende week uitgereikt Te Tholen Zaterdag 9 Oct. en Zaterdag 16 October (laatste dag) Te Stavenisse Maandag 11 October Dinsdag 12 October Vrijdag 15 Oct. (laatste dag) Te St, Annaland Woensdag 13 Oct. (laatste dag) Te St. Maartensdijk Donderdag 14 Oct. (laatste dag) Na - uitreiking op Maandag 25 October a.s. te Tholen. Zondag 10 October THOLEN Ned. Herv. Gemeente: 10 uur Ds. F. J. Sinke 6 uur Ds. E. S. de Lint Gereformeerde Kerk: 10 uur Leesdienst 3 uur Ds. A. G. v. d. Stoel uit Bergen op Zoom - Bev. Lidmaten Gereformeerde Gemeente- 10, 2.30 en 6.30 uur Ds. de Wit uit Middelburg Zaterdag 9 Oct. 7 uur De heer Ver- gunst uit Leiden Chr. Gereformeerde Kerk: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst Ned. Prot. Bond: Geen dienst OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: 10 uur Ds. S. G. J. Goverts 2.30 uur Leesdienst Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 uur Dr. Veltenaar Chr. Gereformeerde Kerk: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente: 9.30 en 6 uur dhr. de Jong Gereformeerde Gemeente: 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: 10 uur Leesdienst 6 uur Ds. F. J. Sinke Gereformeerde Gemeente: 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente: 9.30, 2.30 Ds. Joh. de Bres - Oogst- collecte „Rehoboth" 7 uur Ds. v. d. Ree uit Rotterdam Gereformeerde Gemeente: 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oud-Geref. Gemeente: 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente: 10 uur Ds. N. Kooremaan - Bed. H. Avondmaal 2.30 uur Ds. Kooreman - Dankzegging Gereformeerde Gemeente: 9.30, 2 en 6 uur De heer Vergunst uit Leiden POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente: 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. S. G. J. Goverts Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 uur De heer Vreugdenhil uit Rotterdam Gereformeerde Gemeente: 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Zaterdag 9 Oct. 6.30 uur Ds. de Wit uit Middelburg ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente: 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. E. S. de Lint Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst Oud-Geref. Gemeente: 3 x Leesdienst ANNA JACOBA-POLDER Gereformeerde Kerk: 2 x Ds. Arntzen OUD-VOSSEMEER. 51 Goverts heeft zijn beroep naar Katwijk a. d. Rijn aangenomen. VERBETERING IN DE WERELDPRODUCTIE VAN DE LANDBOUW Overzicht geeft een gunstige ontwikkeling aan Minister Mansholt heef er in zijn Memorie van Toelichting op de Begroting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening (Hoofdstuk. XI der Rijksbegroting 1949) op ge wezen, dat zich langzamerhand steeds meer aspecten openbaren, welke er op wijzen, dat de 'k Wil ok weer wè eens op de proppen komen en dan doe'k nie zo als Kees om percies te schrie- ven in zijn spreektaal, maar zo veel meuglijk Ollands. In dan vraeg ik m'n mede lezeressen wie van ulder at het durve dienken eit, dat vier jaer nae het einde van de oorlog de distributie beslommeringen nog zo groot zouwe weze. Ja, das ze eigenlijk ^nog groter geworre bin als in d n oorlog. Bijvobeld op gebied van huishoudgoed bim'r toch vee slechter an toe. Ik had tenminste nog lakens op mijnxbed en theedoeken in de kasse. Mè noe is alles afgelopen. Onder laekens kan'k al geruime tred nie meer gebruike. De bovenlaekens bin tot in het oneindige versteld en zo versleten, dat iedere keer ak gewasse weer mot genaaie. Van de winter een hele dag was goed bie de kachel. Misschien dienke de mannen, dat t'er toch weer laekens te koop bin. Dat is zo. Af en toe kan men d'r is aankomme. Mè wanneer at ik noe voor de 5 bedden die bij ons worre beslaepe één onder- en bovenlaken zou willen kope, kost me dat 200 punten. Dan dienk ik nog niet eens aan slopen. Mè ik kan nog geen 20 punten missen. M'n kinders motte ok goed voor de dag komme, ze hebbe ge regeld kleren nodig, m'n man en de oudsten motte 60 punten voor een costuum geve, 15 punten voor een overemd in gae zo mae deur. 'k Mot noe wae drie win terjassen kope in zelf bin ik schaarste-economie tot het ver leden gaat behoren. De Minister constateert, dat de ontwikkeling in de afgelopen jaren in het algemeen gunstig is geweest en dat geleidelijk aan verbetering is opgetreden. Dat de situatie zich in het al gemeen geleidelijk aan in gun stige zin ontwikkeld, blijkt uit een overzicht, met betrekking tot een aantal producten. Broodgraan. Tengevolge van de vergroting van de graanpro- ductie in Europa, alsmede van de rijstproductie in Azië, valt voor 1948 een verbetering van de graanpositie in de gehele wereld te constateren. Redelijkerwijze kan worden aangenomen, dat de wereldpositie van broodgraan in de nabije toekomst minder zorge lijk zal zijn dan in de afgelopen jaren het geval was. Dientenge volge is ook de Nederlandse broodgraanvoorziening belang rijk verbeterd. De wereld-tarwe- prijs daalde van $3.10 per bushel in de aanvang van dit jaar tot circa $2.30 per ultimo Augustus, waaruit blijkt, dat ook op de we reldmarkt de tarwepositie ver beterd is. Voedergranen. Ook voor de voedergranen valt een belang rijke verbetering van de positie rijke verbetering van de positie op de wereldmarkt waar te ne men, tengevolge waarvan een daling in de prijzen optreedt. Veekoeken, De voorziening in Nederland met veekoeken is voor een groot deel afhankelijk van de import van oliehoudende zaden. Mede als gevolg van de gewijzigde omstandigheden der productie bedraagt deze nog geen 50 van de vóór-oorlogse import. Suiker. De aanzienlijke tekor ten, die in het verleden ten aan zien van de wereldpositie van suiker bestonden, hebben plaats gemaakt voor een belangrijk ver beterde suikerpositie. Oliën en Vetten. De wereld- vetpositie is nog steeds niet gun stig. Vóór de oorlog exporteerden de productie-centra 4J^ millioen ton: thans is nog slechts 3 mil. ton beschikbaar. Een verbetering voor Nederland valt evenwel te constateren door het herstel van de copra-productie in Indonesië. Vlees. De vleespositie in Europa is in het algemeen zorge-r lijk. Aangezien de uitbreiding schreewens ard verlege om een wintermantel. As je dan hoort dat de textiel fabrikanten en winkeliers zegge, dat textiel heel goed zonder pun ten kan worden verkocht, snap je nie waerom as ze die distri butie daervan zo anhoude. De dupe hiervan zijn m.i. de mensen, die van een normaal of klein in komen moeten leve. De beter gezéte personen kunnen toch kopen wat zij willen. Ik geloof nie, dat de heren in den Haag nu zo bang behoeve te weze voor een run op de winkels. Ik kijke mè nae m'n eige. Meer as één laeken per maend zou ik nie kunnen kope, hoe dringend dat ik er om verlege zit. Dan kun ze wè praete over volksgezondheit in dat is allemae goed en wel, mae ik bin d'r vor om geregeld schone laekens te leggen in dat kan ik noe nie meer. Van het wassen gae ze te veel kapot. In schone laekens is goed voor de volksgezondheid zover ik het kan bekieke. Nu hebbe ze voor Januari weer een nieuwe textielregeling aangekondigd. Ik hope dat het beter zal gaen. Kan het absoluut nie vrie ge- geve worre, lae ze dan toch een puntenherziening treffen, datte m'n makkelijker aan huishoud goed kunne komme. Of anders een aparte huishoudgoedkaart. Want alles van die luttele punt jes van die ene kaerte dat gae nie. Of bie jullie wel vriendinnen Kee. van de veestapel, met name van de varkensstapel, waarvan de verbetering van de vleesvoorzie ning in Nederland, afhangt, af hankelijk is van de voederpositie, mag worden verwacht, dat hierin in de loop van 1949 verbetering zal komen. Meststoffen. Voor 1948 werd aan Nederland 100.000 ton stik- stofmest toegewezen, terwijl 130.000 ton was aangevraagd. Voor 1949 zal naar alle waar schijnlijkheid de behoefte even wel grotendeels gedekt kunnen worden. Fosfaat is in voldoende hoeveelheid beschikbaar; de kali voorziening levert echter nog groote moeilijkheden op. De Minister herinnert er in dit verband aan, dat de voorziening van Nederland met consumptie goederen niet slechts afhankelijk is van de voorraadpositie, doch tevens van de voor de aankopen benodigde en beschikbare valuta. Gezien de nauwe samenhang, welke op voedsel- en landbouw gebied meer en meer tussen de verschillende landen blijkt te be staan, dient Nederland voort te gaan met een zo groot mogelijke steun te verlenen aan het werk van de Voedsel-en Landbouw organisatie der Verenigde Naties de F.A.O. De Minister is van oordeel, dat deze organisatie met hoeveel moeilijkheden zij ook te kampen heeft een uitermate belangrijke rol vervult. In verband met de ontwikkeling in de wereldhuishouding is de bewindsman van oordeel, da(t het uitermate belangrijk is, na te gaan op welke wijze kan worden voorkomen, dat de werkers in de Nederlandse land- en tuinbouw bedrijf het slachtoffer zouden worden van een zodanige ver groting van de wereldproductie, dat de vraag bij het aanbod zou achterblijven en waarvan sterke prijsdalingen het gevolg zouden kunnen zijn. Ofschoon het niet waarschijnlijk kan worden ge acht mede in verband piet de ontwikkeling in het Verre Oosten dat deze situatie zich reeds in de eerstkomende jaren zal voordoen, dient met alle mid delen gezocht te worden naar een oplossing van dit probleem, dat velen zich thans reeds stellen. De Regering is er zich van bewust, dat deze aangelegenheid met grote aandacht dient te worden bestudeerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 3