Weekblad voor het Eiland Tholeo en St. Filipsland Uit eigen Land. Verbetering der kleine bedrijven. Jk ben blij terug te zijn" ZONDAGSDIENST ARTSEN 4e Jaargang No. 46 2 October 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen \,f—' per Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 DE ZANDBOEREN Rekenen wij de bedrijven van 1 tot 10 ha tot de kleine bedrij ven, dan telt ons land daarvan meer dan honderdduizend stuks. Gezien de totale productie dezer bedrijven en de sociale functie die zij vervullen werk-verrui- ming door intensivering der bo demproductie), is hun betekenis niet te onderschatten. Zonderen wij het tuinbouwbedrijf en de kleine fruit-, bloembollen- of boomkwekersbedrijven daarvan uit, dan vinden wij het merendeel daarvan op de zandgronden, d.w.z. een goede 40.000 stuks. Vanwege de bodemomstandig heden zijn deze bedrijven op andere middelen ter intensivering aangewezen dan de klei- en zui vere graslandbedrijven, n.l. pluim vee- en varkenshouderij. Doch het zijn juist deze onderdelen, die in de afgelopen jaren aan zeer grote beperking onderhevig waren. Mede daardoor is in de laatste tijd gezocht naar andere producten voor deze bedrijven, zoals kruiden, fijne zaden e.d. Voor sommige is dit een oplos sing geworden, maar voor het merendeel zijn de vraagstukken nog niet opgelost. De bedrijfsuitkomsten waren in 1947, mede door de droogte en de te lage melkprijs, van dien aard, dat in vele gevallen van een noodtoestand kon worden gesproken. Men zat daar nl. met geheel andere en wel hogere, kostprijzen dan in de overige ge bieden. Zowel de Stichting voor de Landbouw als de Commissie voor de kleine-boeren-vraag- stukken hebben daar bij herhaling op gewezen en het eindresultaat is thans, dat een bedrag van 11 millioen gulden is beschikbaar gesteld als toeslag voor de kleine zandbedrijven. Dit is géén steun, maar een toeslag, «dus de nabe taling van iets waar de boer min of meer recht op had. Zojuist is men het er over eens geworden, hoe deze toeslag zal worden uitbetaald. Niet zonder meer per girobiljet, wat velen misschien het liefst zouden zien, maar als SUBSIDIE BIJ VERBETERING Het kan van belang zijn hier duidelijk op te wijzen, omdat anders velen achter het net zullen vissen, terwijl een handige buur man de vergoeding wèl ontvangt. Wij willen daarom eens een voorbeeld geven. Een kleine zandboer wenst een bepaalde bedrijfsverbetering aan te brengen, die geld kost, b.v. de herontginning of gelijkmaking van een stuk land. De kosten, die hij daarvoor maakt, kan hij ver goed krijgen tot een bepaald be drag en dit bedrag is dan af komstig uit de bekende 11 mil. toeslag. Hij gaat derhalve vóór hij de spade in de grond laat steken eerst praten bij de dis trictscommissie van de Stichting voor de Landbouw. Meestal zal hij wel haar goedkeuring ontvan gen en vervolgens kan het object worden uitgevoerd. Wat verstaat men nu zoal onder het aanbrengen van „be drijfsverbetering 7" In het alge meen maatregelen, die de pro ductie vergroten of goedkoper maken. Dus niet alleen heront ginning, egaliseren e.d. maar ook: weilandverbetering (scheuren, ploegen en woelen en mogelijk opnieuw inzaaien), ontwatering verbeteren, het aanschaffen van nodige werktuigen of machines, installaties voor electr. weide- afrastering enz. Het is te hopen, dat onze zandboeren van deze mogelijkheden een ruim gebruik zullen maken. Lichtzinnig uitge ven is vrijwel uitgesloten, want een en ander wordt eerst in samenwerking met de landbouw- consulent beoordeeld. Het is te hopen, dat de bedra gen redelijk hoog zullen blijken te zijn en dat daardoor inderdaad verbeteringen kunnen worden aangebracht, die het kostpeil doen dalen. Een ietwat ondeu gende vraag is natuurlijk, of het wel helemaal rechtvaardig is om ons bij de uitbetaling van iets waar wij recht op hebben te bin den, wat betreft de besteding. Het geheel gaat nu veel op „Steun" of „Subsidie" lijken, ter wijl het dat toch niet is. Maar ondanks dat doe men er zijn voordeel mede en wanneer men zijn bedrijf zó in orde heeft, dat nieuwe aanschaf feitelijk luxe zou zijn, welnu dan kan men trachten een groot werktuig aan te schaffen, b.v. trekker, maai- machine, zaaimachine, hooibouw- werktuigen of iets dergelijks. Bij goede samenwerking kan zo'n gezamenlijk bezit van groot voordeel zijn. (Dr. van Mook) „Waarom gemakkelijk als het moeilijk kan 7" Iedere Neder lander, die voor korter of langer tijd drager is geweest van ,,'s Koningsrok" heeft zeker in die periode van militaire-dienst-ver- vulling deze zegswijze maar al te goed leren kennen... Deze specifieke Nederlandse soldatenterm kwam ons in ge dachten toen Dr. van Mook met een „Ik ben blij weer terug te zijn" in Batavia uit het K.L.M. toestel stapte, dat hem in allerijl had moeten terugvoeren. Zonder Dr. van Mook als wonderdokter te willen bestempelen, stellen wij hen in den Haag, die verant woordelijk voor zijn terugroeping zijn, voor de vraag of zij durven verklaren, dat juist nu de ge forceerde afwezigheid van deze kenner van het na-oorlogse Indië, de zaak der wereldvrede geen schade heeft berokkend. Hoe en waarom men in den Haag ook meende, dit vice-versa Van Mook met applaus te Batavia ontvangen. Mr. van Royen sprak voor Nederland te Parijs. Minister in 'tVeld niet uit het veld te slaan. „Lood om oud-ijzer": Prij zenpolitiek. spelletje te spelen, zelf blijkt deze vechter voor een goede oplossing in Indonesië, te veel politicus, dan dat hij van het gordijn, dat om de beweegredenen van zijn terugroeping hangt, vóór zijn op drachtgevers, een tip wil oplich ten. Dit bleek wel duidelijk uit zijn antwoord op de vragen die journalisten hem dienaangaande stelden, nadat het applaus dat zijn rentree begroette, was ge luwd. Hoewel wij van mening blijven, dat juist in het onder havige „interne" conflict in de Indonesische Republiek de juiste houding van ofls land grote, blij vende vruchten kan afwerpen, is het gehele beeld er niet opwek- kender op geworden. De „vat" van het Mohamme danisme op zijn aanhangers, blijkt ook in Indonesië belangrijk minder intensief te zijn, dan in de gegeven omstandigheden voor- en tegenstanders van een zelf standig Indonesië wel zouden wensen. Ondanks de gelanceerde oproep aan de Mohammedaanse bevolking door een der leiders dezer kerk, om zich achter Hatta te scharen, zag het Communis tische revolutionnaire verzet in de afgelopen week kans, de op stand tegen Hatta en de zijnen uit te breiden. Het oude liedje „Veel beloven, weinig geven doet de gek in vreugde leven", wie zingen dit beter dan de voorzangers van Moskou 7 Wanneer Hatta zegt: „Ik ben niet tegen communisme, maar tegen de destructieve activiteit der communistische leiders" en „Alleen het verbeteren der eco nomische omstandigheden zal het communisme uit de rest van de Republiek kunnen weghouden", dan blijkt bij de demagogie van Sjarifoedins kreten: „Het niet verdelen der grond is oorzaak van verwijdering tussen regering en volk" beter te doorzien dan menig geroutineerde politicus in het Westen. Zal Mr. van Royen, onze af gevaardigde bij de jaarvergade ring der U.N.O. te Parijs de door hem uitgesproken stellingen ten opzichte van Indonesië weten te handhaven, 'terwijl hij in één adem verklaarde, dat „de Neder landse Regering geen bevoegd heid van de U.N.O. inzake het Indonesisch conflict erkent, daar hierdoor de wereldvrede niet in gevaar komt, terwijl hij toch er kent, dat het jongste gebeuren daar kennelijk een onderdeel uit maakt van een greep naar de wereldmacht, gedirigeerd vanuit Moskou. En daarbij namen wij ook deel aan de overrompelende bijeen komst der Ministers van Defensie der vijf z.g.n. „Landen van Brus sel", die volgens de zegslui op alle punten tot volledige overeen stemming uitliep. Berlijn en Madioen dat blijkt uit alles zijn in die mooie wereld van 1948 nu eenmaal niet meer van elkaar los te praten. Minister J. in 't Veld liet zich overigens niet uit het veld slaan en durfde ondanks alles nog op timistische „Wederopbouwklan- ken" te laten horen op het Con gres v. h. Nederlandse Instituut voor Volkshuisvesting en Stede- bouw. Wat ons speciaal de huis vrouw -tenslotte direct aangaat was de Regeringsconclusie uit de begroting 1949 van het Land- bouw-egalisatiefonds. Het ligt nl. voor de hand dat in de eerstko mende tijd verschillende prijzen behoorlijk zullen moeten worden verhoogd, daar Verschillende re- gerings-subsidies hierop worden afgeschaft of verlaagd. We noemen o.a. suiker, var kensvlees, roomboter, zeep en leer, die in prijs gaan stijgen, ter- Dr. L. D. A. Looysen Tholen Dr. Vermet Nieuw-Vossemeer wijl melk tijdelijk goedkoper wordt en we 50 gram boter per week meer kunnen verorberen. In dit verband citeren we uit de openingsrede, die de voorzit ter van de Kath. Arbeiders Be weging Maandag op de najaars conferentie hield het volgende: Er moet van worden uitge gaan, aldus spr. sprekende over de sociale politiek der Regering, dat de Overheid een z.g. derde loonronde vooralsnog afwijst en hij billijkte dit standpunt, omdat een nieuwe algemene loonsver hoging op zichzelf geen oplossing brengt voor het tekort van ver- bruiksgoederen en het evenmin een oplossing is, als de prijzen evenredig omhoog gaan. De prijspolitiek mag echter in geen geval leiden tot verslech tering van de positie der wer kers, die naar spr. mening mini maal te noemen is. Dhr. de Bruyn meende, dat het ethisch niet te aanvaarden is, dat een prijspoli tiek wordt gevoerd, waardoor de beste artikelen voor de beter gesitueerden worden gereser veerd. BERICHT VOOR ONZE INDISCHE ABONNE'S EN HUN FAMILIE De critiek en veelvuldige verzoeken, die er n.a.v. de nieuwe luchtposttarieven bij de Overheid binnen kwamen, zijn oorzaak, dat e. en a. opnieuw onder het oog is gezien. De oorspronkelijke nieuwe tarieven zijn dan ook inmiddels al enigszins gewijzigd. Met ingang van 1 October is thans het volgende bepaald: Van militairen aan militairen: portvrij mogen worden verzonden enkele briefkaarten en brieven t.m. 10 gr„ geschreven op luchtpostpapier en gesloten in lucht postenveloppen. Van burgers aan militairen: Tegen binnenlands tarief mogen worden verzonden enkele briefkaarten, militaire luchtpostbladen en brieven als boven omschreven (luchtpostpapier en luchtpostenvelop) tot een maximum gewicht van 10 gram. Dit kan dus alsnog voor 10 cent porto. Er bestaat geen bezwaar tegen het door militairen zowel als door burgers in brieven versturen van foto's, krantenuitknipsels en dergelijke, mits het vorenge noemde totale gewicht van 10 gram niet wordt over schreden. Voor nieuws- sport- kerkelijke- en contactbladen van thuisfronten zal een nadere regeling worden ge troffen. De Nederl. Nieuwsblad Pers heeft ook alle moeite gedaan in de oorspronkelijke nieuwe tarieven een wijziging te krijgen. Thans worden maatregelen door deze instantie getroffen, waarvan de uitslag nog niet precies bekend is. Vast staat, dat er voor uitgevers (dus niet voor particulieren) een wijziging ten gunste komt die het mogelijk zal maken, dat Uw zoon ons blad nog zal kunnen lezen, zonder de abnormale onkosten. Zodra deze regeling bekend is, zullen we U hieromtrent inlichten. Tot 1 November a.s. mogen we in elk geval op de oude voet voort gaan. DIERENDAG 1948. In de rede, die Koningin Juliana bij Haar inhuldiging te Amsterdam op 6 September j.l. heeft uitgesproken, wa ren tal van punten, die op velerlei ter rein tot bezinning nopen, doch die ook gezien kunnen worden als lichtpunten in deze tijd van ver marring en dreiging. Zij sprak van gegeven mogelijkheden om in het algemeen belang werkzaam te zijn en in dit verband werd gewe zen op de neergang bij de volken, zich openbarend in misdadigheid en verwil dering der geesten èn over de strijd daartegen door o.m. eerbied aan te kwe ken jegens al wat leeft en groeit. Gedachtig aan dit Koninklijk woord herinnert de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, bij gele genheid van de Werelddierendag 1948 aan het streven van Dierenbescherming,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1