Weekblad voor het Eiland Tholcn en St. Filipsland DE TROONREDE 9 UIT EIGEN LAND. Raads ver slag St+ Maartensdijk. Zal Nederland geboden kansen grijpen 7 Beplanting - Ontslag - Benoeming, ZONDAGSDIENST ARTSEN 4e Jaargang No. 45 24 September 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk wöord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen De Koning van Engeland speelde het klaar, z'n parlement met een rede van enige tientallen woorden te openen. Zo ver zijn we hier in Nederland nog niet, al hoeft men dan ook hier niet te verwachten, dat een troonrede ons daverend nieuws zal brengen. De omstandigheden waaronder de troonrede 1948 werd uitgesproken, wa ren ouderwets aantrekkelijk gemaakt: met pracht en praal werd de Prinsjes dag in Den Haag weer gevierd en men kon er zich de ogen uitkijken op de gala-uniformen der hoogwaardigheids bekleders. Zelfs de gouden koets heeft luister aan de gebeurtenis gegeven. Met dit uiterlijk vertoon was de kern der geschiedenis, de troonrede, in flagrante tegenstelling. Deze eerste troonrede van Koningin Juliana adem de de geest van de grote ernst der tij den. Zij was ernstig van toon zij werd door Hare Majesteit met begrip voor deze ernst uitgesproken. Met de rede van de Engelse Koning had dit staatstuk gemeen, dat het niet veel nieuws bracht. Dat er grote inspanning van onze regeerders wordt gevraagd wij weten het; dat de grote verwach tingen, die wij van de Geallieerden na de oorlog in vredestijd koesterden, niet in vervulling zijn gegaan... nieuws is het niet. Dat de regering het spoedig tot standkornen der economische Bene- lux-unie en de samenwerking met de vijf mogendheden van groot gewicht acht dat zij in de V.N. de verster king der internationale gemeenschaps gedachte wenst te bevorderen, geen mens die eraan twijfelt en... het is alle maal bekend genoeg. Wij hadden niet anders verwacht, dan dat na de Grondwetsherziening krachtig aan de nieuwe rechtsorde zou worden voortgewerkt en wij wisten ook, dat de verhouding tot de Indonesische Repu bliek nog immer zorg baart. En óf Men zou deze troonrede verder... een werk-rede kunnen noemen. Was daar aan het slot niet een lange lijst van belangrijke onderwerpen, die nog bij de Staten-Generaal in behandeling z;ijn Zij werden heel even opgesomd en prompt «colgde er de mededeling op, dat er veel van de werkkracht der Hoogmogenden zou worden gevergd. Deze troonrede vertelde kort en goed: hier heeft u de nieuwe agenda en kijk nu eens, wat er allemaal nog voor u ligt... Opschieten, heren! Uit de opsomming van wat de aan dacht moet vragen, stippen wij aan, dat de overheidsbemoeiing met het be drijfsleven zal verminderen dat wets ontwerpen in zake de Middenstands- politiek ter hand worden genomen dat de subsidies op het levensmiddelen pakket worden verminderd, doch dat de loon- en prijspolitiek daarbij zeker niet aan de aandacht zal ontsnappen. De regering zal zich daarbij het lot der kinderrijke gezinnen aantrekken, zó, dat bij individuele gevallen kan worden ge steund; de kinderbijslagregeling zal wor den gecorrigeerd aan ziekenfondsre geling en gezondheidszorg wordt extra aandacht geschonken. Ook de landbouw werd niet verge ten: een doelmatig gebruik van de grond zal worden bevorderd, waarvan weer een verbetering der voedselvoor ziening wordt verwacht. Daarnaast acht de regering een krachtige industrialisatie ter bevordering van de export zowel als van de werkgelegenheid noodzakelijk. Belangrijk was de mededeling, dat het gevaar voor inflatie is geweken, al moet men met de verdere geldsanering nog voorzichtig zijn en al dient de uiterste soberheid te worden betracht. Daarom zulien ook de bestaande verkeersverbin dingen te land en te water zo goed mo gelijk in stand worden gehouden, maar al wordt verder aan de indijking van de Zuiderzee gewerkt, men behoeft niet op grote en groots uitgevoerde werken te rekenen. Verheugend was, dat de begroting 1949 een gunstiger beeld vertoonde dan zijn voorganger. Dat is tenminste een begin. En dan... daar werd zowaar een verlaging van enige belastingen aange kondigd: voor die op het inkomen en op de winst; ook de loonbelasting zou wor den verlaagd. Dat was inderdaad onver wacht en verheugend nieuws. Moge het meevallen „Als twee honden vechten om een been,"... Zouden ze in Indonesië niet een gelijkwaardige zegswijze kennen, voor dit overbekende Nederlandse rijm- spreekwoord Ik geloof het stellig Immers, nog steeds klinkt ons in deze dagen het laaiend applaus in de oren, dat op klonk in de grote zaal van het Con certgebouw te Amsterdam in de na zomer van 1945. Toen, nu ruim drie jaar geleden, hield daar de Perhimpoe- nan Indonesia de vereniging die de zelfstandigheidsrechten der Republiek hier wilde propageren een overbrug gingsavond. Sprekers met klinkende namen, uiter aard meest progessieve figuren, wissel den elkaar af. Onder hen bevond zich Henk van Randwijk. Deze Protestantse letterkundige, die zich vooral in de illegaliteit tot een politiek man van ge zag ontwikkelde, ontzag zich niet de toen meer dan nu, sterk idealistische Republikeinen toe te roepen: „Wéét wat je doet, in een groot bos om een jong republiekje, loeren een grote beer, een sterke adelaar en een hoewel strijdvaar dige, toch kleine leeuw. Praten en tot vergelijk komen met die leeuw is beter, dan er mee vechten en aan die beer of die adelaar ten prooi vallen." En of ze het begrepen hadden en het er mee eens waren Inmiddels is deze drie jaar oude waarschuwing en het daarop volgende instemmend applaus, plotseling méér Beer, Adelaar enLeeuw. De greep van Moeso naar de macht. Republiek Indonesia contra communisten. Reactie op geruchten rondom van Mook. Mr. Stikker ging op tijd naar Washington. Den Haag gaat bezuinigen. actueel geworden dan ooit. In een blinde hartstocht menen de uiterst doctrinaire bewindvoerders in Rusland, dat het moment voor de wereldrevolutie is aangebroken. Hoezeer zij daarmee de belangen van hun eigen door de oorlog zwaar getroffen land schaden, zien zij niet, kunnen zij niet zien. Daarvoor zijn ze als gezegd doctrinair, bekrompen en hardnekkig vasthoudend aan hun alléén onaantastelijke leer. Geheel volgens plan werd dan ook voor korte tijd de Indonesiër Moeso op zijn land losgelaten, na een revolutionai re scholing van niet minder dan 25 jaren in Moskou. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Een ware binnenlandse oor log is ontbrand, en Madioen een stad met meer dan 200.000 inwoners in han den der communisten. Juist nu zal de Indonesische republiek voor de ogen der in angstige spanning toeziende we reld, om wat overal in het Oosten gaat gebeuren, moeten tonen wat zij waard is. Merkwaardig is in dit verband de houding van de bevelhebber der T.R. generaal Soedirman, de man die door vriend en vijand lang is gewantrouwd om zijn vermeende sympathieën en die nu volkomen loyaal achter Hatta schijnt te staan. In allerijl zijn de in 1947 gearresteerde „Trotskisten" Tan Ma Lakka, Abikoes- no en Soekarni vrijgelaten en wéér blijkt Hatta een goede „gok" te hebben ge daan. Fel keren zij zich tegen Moeso en zijn Sovjet-satelieten. Soekarno gaat zelfs zo ver Moeso vogelvrij te ver klaren. Dr. Soehirman, de leider der Moslems, roept alle Mohammedanen in de Republiek op, zich achter Hatta te blijven scharen; de sultan van Djokja stempelt Moeso in een radiorede tot ver rader, kortom heel de republikeinse upper ten is in het geweer gekomen. Hier schuilt voor Nederland een on gedachte kans en wij kunnen slechts de hoop uitspreken, dat daarvan een goed gebruik zal worden gemaakt. De reactie juist óók van de zijde dei- Republiek toen er even sprake van was dat van Mook zou aftreden en Beel hem zou vervangen, staat daar borg voor. Plotseling bleek, dat het Hatta en de zijnen niet onverschillig laat of en met wie zij spreken. Overigens geen dag te laat nam onze Minister van Buitenlandse Zaken contact op met zijn collega in Washington. Onderwerp van gesprek: het opkomend communisme. De materiele nood, waarin mede In donesië ons bracht, vond zijn afspiege ling in een bezuiniging op grote schaal bij vele takken van dienst der regering. Tal van ambtenaren zijn op korte ter mijn ontslagen. En hoewel enerzijds drastische bezuiniging op het Regerings budget niet anders dan ieders toejuiching verdient, willen wij niet nalaten om als gezond tegenwicht te besluiten met de uitspraak van de Internationale Equipe, de Chr. Dem. partijen van Europa, die de afgelopen week in Scheveningen bijeen kwamen: „Economie is voor de mens en niet andersom." IETS OVER BIJDRAGEN VOOR DE STICHTING 1940'45 We ontvingen deze week het maand blad van de Stichting 1940'45. Het doel van de Stichting behoeft thans geen uitleg meer. Dat is iedereen wel bekend. In dit maandblad werd mede gedeeld dat ter gelegenheid van de troonsbestijging van H. M. Koningin Juliana alle kerken in Zeeland is ver zocht voor deze stichting een collecte te houden, waaraan door velen gehoor is gegeven. Omtrent de inzamelingsactie van het eerste halfjaar 1948 in Zeeland wordt bericht, dat f30.941,is binnengeko men. In 61 gemeenten van onze pro vincie is de inzameling gehouden. Ver schillende plaatsen zullen dit alsnog doen. Buiten de ingeschreven contribu ties moet Zeeland aan f 60.000 komen, zodat men ook het tweede halfjaar nog actief moet zijn. In onze provincie heeft men ook dik- Plaats Bijdragen ineens Contri butie Tholen 478.55 76.50 Oud-Vossemeer 186.40 297.10 St. Annaland 574.69 32. Stavenisse 178.50 66.50 St. Maartensdijk 572.10 268. Scherpenisse 436.90 10. Poortvliet 206.32 25. St. Filipsland 207.93 5.- Uit deze cijfers, inzonderheid uit de pro centen kunnen we zien, dat enkele ge meenten zeer goed hebben bijgedragen voor deze Stichting. In het bijzonder kunnen we dan wijzen op Scherpenisse, dat 44.6 boven zijn aanslag heeft wijls moeilijkheden om voor dit goede doel geld binnen te krijgen. Er wordt wel eens geklaagd dat de activiteit en belangstelling vermindert. Aan de an dere kant zijn er ook weer blijken van medeleven. Zo vertelde een onderwijzer in één onzer Zeeuwse gemeenten aan de kin deren over het verzet in de vijf bange oorlogsjaren. Daarbij zei hij ook, dat vele kinderen thans hun vader moeten missen en van het werk dat 1940-'45 voor deze kinderen doet. Indien de klas deze kinderen ook graag zouden willen helpen, mochten ze allen wel iets mee brengen. Een paar dagen later kon deze onderwijzer aan de plaatselijke penning meester een bedrag van 140.over handigen. Is het niet belangrijk de jeugd bij dit werk te betrekken Tenslotte geven we nog een overzicht van de bedragen uit onze eiland-ge meenten, voor zoover reeds binnen en bekend over dit eerste halfjaar: Opbrengst in Totaal Aanslag v.d. aanslag 555.05 758.— 73.2 483.50 514.— 94.1 606.69 585.— 103.7% 245.— 398.— 61.6% 840.70 606.— 138.7% 446.90 309.— 144.6% 228.50 ƒ196.— 116.6% 212.93 483.— 44.1 gegeven en St. Maartensdijk 38.7 St. Filipsland slaat in deze geen best figuur, terwijl ook Stavenisse, Tholen en in mindere mate Oud-Vossemeer nog beneden hun aanslag liggen. Maandagmiddag des nm. om half drie werd alhier een Open bare Raadsvergadering gehou den onder voorzitterschap van de wnd. burgemeester, dhr. A. L. Hage. Secretaris dhr. Meloen. Afwezig met kennisgeving dhr. Koopman. De voorzitter opent met een welkomstwoord de vergadering wijst er in de eerste plaats op, dat de vergadering werd belegd om bijzondere redenen, nl. afkon diging Grondwetswijziging. Door de Min. van Binnenl. Zaken is verzocht dit op plechtige wijze te doen, hetzij in een openbare Raadsvergadering, hetzij door voorlezing van de betreffende wetten op de pui van het ge meentehuis. B. en W. besloten een openbare vergadering, uit te schrijven. De voorzitter leest vervolgens uit de staatsbladen 410 t.m. 413 de wetten op de Grondwetswijziging voor. Vervolgens worden de notulen der twee vorige vergaderingen vastgesteld. Naar aanleiding hiervan verzoekt dhr. Langejan op e. en a. in de Rondvraag te rug te mogen komen, waartegen de voorzitter geen bezwaar maakt. Van de ingekomen stukken noemen we: Van G.S. goedkeuring over dracht verhuur van de gemeente woningen. Verzoek om op de lijst ge plaatst te worden voor gem.- land door P. J. Bazen D 86 en A. A. Bazen, Tweede Dijk. Dit wordt ingewilligd. Ook de verzoeken van de he ren M. A. de Haan en A. J. Quist om vergoeding in de bus- kosten voor hun kinderen, die de LI.L.O.-school bezoeken. Het premie-verhaal eigen pen sioen voor al het gemeenteperso- neel is door G.S. goedgekeurd. Voor kennisgeving wordt aan genomen een mededeling inzake gratificatie van burgerlijk Rijks pensioen ad 2 Door dhr. A. Dane, Oudestraat is een verzoek ingediend, aldus de voorzitter, om voortaan van uit een tent patate-frites te mo gen verkopen staande in de hoek bij Treurniet-Zeedijk. Tijdens de feestelijkheden is hiervoor toe stemming gegeven en op zijn later verzoek om daar iedere Zaterdag te mogen staan is door B. en W. voorlopige toezegging gedaan. De voorzitter is echter tot de conclusie gekomen, dat het eigenlijk geen doen is met de pri mitieve middelen, die dhr. Dane gebruikt, daar een staanplaats te geven, terwijl het bovendien voor de buren ook minder prettig is, Dr. P. J. Duinker, Tholen. Dr. Vermet, Nieuw-Vossemeer. DE ABONNEMENTSPRIJS Sinds onze laatste prijsvast stelling en die is sinds ons blad werd vergroot niet meer veranderd zijn de prijzen der grondstoffen, vrnl, het papier driemaal verhoogd. Thans is dat weer het geval. In verband hier mede en in verband met andere kostprijsverhogende factoren, zal met ingang van het 4e kwartaal, dus vanaf 1 October ons blad 1,.per kwartaal kosten. Dat betekent dus een verhoging van 10 cent in de drie maanden. Vele bladen zijn ons voorgegaan. Thans kunnen we niet achter blijven, maar stellen deze verho ging zo laag mogelijk. Onze be zorgers halen dus dezer dagen nog 90 cent op voor het bijna afgelopen kwartaal. geregeld de rook en walm in de woningen te krijgen. Bovendien had dhr. Dane tijdens de feesten een radio- of gramofoon aan staan, wat niet door B. en W. was toegezegd, noch bekend. Inmiddels zijn dan ook reeds klachten ingekomen, aldus de voorzitter, o.a. van de heren M. Zeedijk en D. Treurniet, die ver zoeken een event, vergunning voor het staan in bedoelde hoek in te trekken. De voorzitter is er voor de aanvankelijk toegezegde voor- lopige vergunning, waarbij was bepaald dat dhr. Dane 10. staangeld per jaar zou betalen in te trekken en hem bijv. vergun ning te verlenen op de Markt bij de pomp te staan. Weth. Bout onderstreept nog eens, dat slechts voorlopig ver gunning was verleend, toen nog geen klachten waren ingekomen. Dhr. Langejan vindt de hoek ook de juiste plaats niet, maar meent toch dat dhr. Dane niet te kort mag worden gedaan tegen over een ander, die wel in het centrum der gemeente kan staan om patate-frites te verkopen. Hij zou zeker zijn toestemming geven om dhr. Dane een vergunning te geven voor de Markt en de rest maar aan B. en W. overlaten. Weth. Bout meent, dat betrok kene dan moeilijk zit met de ver lichting. Het blijkt echter, dat dhr. Dane zich met de Centrale in verbinding kan stellen. Met alg. stemmen wordt dan besloten dhr. Dane vergunning te ver lenen op de Markt bij de pomp zijn tent op te slaan en patate- frites te verkopen. De controle op de gem. kas en woningbedrijf gaf geen aanlei ding tot opmerkingen. Betreffende de herbeplanting van Markt, Kaadje, Begraaf plaats, enz. deelt de voorzitter mede, dat dhr. J. v. d. Berge te Tholen en dhr. Murre te Poort vliet hiervoor hebben ingeschre ven. Eerstgenoemde was de laag ste inschrijver. Bovendien zal deze aannemer een jaar later nog voor het snoeien zorgen. Dhr. Langejan vraagt of het Kaadje beplant wordt vanaf Stoomgemaal tot Bruggetje, wat de voorzitter bevestigend beant woord.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1