Weekblad voor het Eiland Tholen cn St. Fili psland UIT EIGEN LAND. IN a cijfers en beschouwing nog geen slecht figuur Bericht voor onze Indische abonne s en hun familie Gaat Uncle Sam Djokja financieren ZONDAGSDIENST ARTSEN 4e Jaargang No. 44 17 September 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Abonnementen 0.90 per Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 kwartaal banco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Zoals U inmiddels wellicht bekend is, zal met ingang van 1 October a.s. niet meer toegestaan zijn, gewone brieven tot 20 gram met 10 cent porto naar Indië te sturen. Voor dit bedrag kan men vanaf die datum nog wel de bij de postkantoren verkrijgbare zgn. postbladen (vouwbrieven) verzenden. Overigens wordt het per 10 gram 30 cent porto. De Overheid stelt deze regeling in uit bezuinigingsoverwegingen Hoewel wij deze maatregel niet bijzonder op pri)s stellen, daar militair en familie er zeker geen voordeel van zullen hebben, staan we voor het feit te moeten berichten, dat het verzenden van onze krant per luchtpost voortaan dus 60 cent per nummer zal kosten. Mogen we voor a.s. Vrijdag bericht ontvangen van de familieleden als men het abonnement wil staken Wanneer geen bericht binnenkomt wordt het blad zoals voorheen verzonden, thans echter met 60 cent porto. Het komt voor, dat men 's Maandagsmorgens onuitgesla- pen gezichten aanschouwt, dat de tweede dag van een nieuwe jaar veel lijkt op die van de tweede dag van de week en de morgen na de bruiloft. Ook al brengt men de Zondag in alle eenvoud door, 's Maandagsmorgens schijnt er een klein beetje kater bij te ko men. Na uitbundige feesten komt zoiets in groter formaat voor. Hoe hevig was het feest over de gehele wereld toen in '45 de oorlog afliep eri hoe hevig is de kater drie jaar lang nu al. Hoe intens is het feest geweest bij de troonswisseling van ons land welk een reden dus om een kater te verwachten met een dikke staart als alle zorgen van het dagelijkse leven de grauwe politieke luchten, de sombere ecpnomische toestand weer om ons heen staan. Er wordt verteld dat een kop zwarte koffie of een tabletje as pirine na zo'n bruiloft helpt. Laten we dan hieronder zo iets geven, al moet men het in eens doorslikken vanwege de droogheid der cijfers A m e r i k-a: vlees in de groot handel van tien en een halve dollar op vijf en dertig en een half per pond. Katoen van bijna 30 tot ruim 35 dollar per pond. Petroleum van 3J/j> dollar naar 5 dollar. Ijzer van 30 tot bijna 40 dol lar. Wol van 1.18 tot 1.75. Groothandelsprijzen ruim 18 omhoog in \x/2 jaar tijd. De stijging van de groothan delsprijzen in België van Jan. '47 tot '48 27%. De stijging van de groothan delsprijzen in F r a n k r ij k: in vijf kwartalen 75 En omdat de kruidenier nu eenmaal zijn product hoger moet prijzen als de factuur van de grossier hoger geworden is, moet de huisvrouw naar evenredigheid dieper in het beursje tasten. Nederland steeg het minst. De groothandelsprijzen met 5 de kleinhandelsprijzen met 2 Zo, dan komen we er dus eco nomisch lang niet het slechtste af r En omdat de economie zwemt in de politiek, eerst eens naar de presidentswisseling in Amerika. Op het ogenblik een democra tische president met een republi keins Congres na de verkie zingen verwachten velen een re publikeinse president met een de mocratisch Congres. Géén ho mogeniteit. België een koningskwestie, die zich voortsleept tot in het schier oneindige met steeds drei gende regeringscrisis op de ach tergrond. Frankrijk, waar Marianne Marie heeft losgelaten en Schu- man er niet in slaagde een nieuw kabinet te formeren. Het arme Frankrijk, dat afzakt naar bestuursloosheid en naar de „sterke man." Nederland, waar we wel iswaar een program-ministerie hebben, gebaseerd dus op per soonlijke afspraken tussen de ministers, maar waar dan toch maar de Grondwetswijziging in kannen en kruiken kwam en men ook overigens een vriendelijke houding aanneemt tegen de re gering in zijn huidige samenstel ling, vanzelfsprekend met en gelukkig een gerechtvaardige oppositie. We schelden even stevig op de overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven als U vermoedelijk, maar zien we toch even naar on ze Staatsmijnen, naar de Hoog ovens met een belangrijke deel name van overheidskapitaal, naar onze Spoorwegen. En in onze N.O.-Polder werd ook al het particulier initiatief gedood. Niet? Nu bij Philips toch zeker niet waar ze gaatjes in diaman ten maken om de gloeidraad door te trekken. Gaatjes van 3/1000 millimeter doorsnee. Nergens in de wereld komt men lager dan 1/100 millimeter. Maar omdat eigen lof stinkt, gaan we nu eens luisteren naar wat een buurman over ons zei de Engelse meneer Cottrell, die juist dezer dagen voor de Engelse radio een beschrijving van en over ons land gaf. Weet U wat hij zei? „De Hol landers zijn als mieren. Na de bevrijding hebben ze zich op het herstel van hun verstoorde nest geworpen met de ijver van deze kleine dieren." De vergelijking met het soort moge dan geen compliment zijn, die met de aard van het dier is een reuzepluim. Met bovenstaande willen we slechts de nadruk leggen op het feit, dat we er nog niet het slechtste afkomen, van de na oorlogse katers. Een spreekwoord zegt, dat een volk de vorstin heeft die het verdient. Als we Cottrell mogen geloven moeten we dus aan Ju liana een pracht koningin heb ben. Wel een conclusie in on eerbiedige woorden vervat, maar een gemeende. Waar we trou wens die Engelse meneer niet voor nodig hadden om dat te weten. „De cost gaat vóór de baet uit" Zo doordrongen als onze voor ouders bleken te zijn van de waarheid dezer woorden, is althans onze regering op dit ogenblik niet meer. Onder vele anderen, minder vrolijke opmerkingen die Mr. J. Milius, directeur van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs op een persconferentie te Utrecht maakte, werd ook in de richting der regering een aanmerking gemaakt. Wat toch is het geval? De 51ste Utrechtse Jaarbeurs, die inmiddels weer tot het verleden behoort, werd onder weinig be moedigende omstandigheden ge houden. De kooplust van het eigen volk loopt sterk terug. Het spreekt vanzelf, dat zulks niet nalaat op het bedrijfsleven zijn sporen achter te laten. Binnen afzienbare tijd zal het weer niet moeilijk vallen aan fabrieksruimte te komen. Reeds thans is een uitdunning ontstaan doordat opgevoerde productie en afnemende vraag naar artikelen een automatische verdwijning van vele in de oorlog opgekomen bedrijven tot gevolg had. Aan de ene kant is het hele maal niet erg, dat de talloze „oorlogsgrossiertjes", die de ne ringdoenden thans nog meer dan in die tijd overstromen, belang rijk minder in aantal worden. Aan de andere kant geeft het duidelijk weer, dat het snel aan het verkeren is in vergelijking met de onmiddellijke na-oorlogse jaren, toen maar raak ge- en ver kocht werd. Niettemin blijft bij de Neder landse zakenman de sterke wil leven, om van de Utrechtse beurs een waar centrum te maken van binnenlandse, maar nog veel meer, van internationale handel. Dit streven verdient de volle medewerking in regeringskringen. Juist in een tijd, dat men meer over export praat dan wel dien stig is, om deze inderdaad on ontbeerlijke handelsvorm bij het grote publiek populair te doen zijn. Dit vele praten óver, ge paard aan een te weinig doen, heeft een begrijpelijke wrevel ge wekt bij de bestuurderen der Jaarbeurs. Een uitbreiding der gebouwen complexen is een gebiedende eis om Utrecht tot een waar han delscentrum te maken. Het moe ten afwijzen van 450 gegadigden, die op deze voor ons land unieke plaats vooral de vreemdelingen willen laten zien wat wij waard De Jaarbeurs onder moeilijke omstandigheden. Praatjes vullen geen gaatjes. De komende en gaande man. Geen eenzijdig Communistisch front in Djokja. zijn, is minder verantwoord dan ooit. Praten over export is nog iets anders, dan deze export op gezonde wijze mogelijk maken en den Haag besefte dat praatjes geen gaatjes vullen Na deze zeer zakelijke toon willen we even verwijzen naar een geheel ander genre. Op grootse wijze is de Nederlandse filmindustrie er in geslaagd een keurig Nederlands product te vervaardigen van het Jubileum van onze Landsmoeder Wilhel mina en de inhuldiging van Koningin Juliana. Niet alleen dat dus om in onze omgeving te blijven straks onder auspiciën van de dorpsgemeenschappen of bijv. via citone-orxderneming Cornelisse te Tholen een mooie avond gegeven zal kunnen wor den door vertoning van deze plechtigheden, die ieder zo graag persoonlijk had gezien, maar ook, dat honderden buitenlandse on dernemingen dit keurige Neder landse product in hun programma hebben opgenomen. Wat dit een prettige en doel treffende propaganda voor ons land en voor ons volk, de wereld blijft bovendien nog steeds de aandacht vestigen op het slepen de Indonesië-beleid. Enkele da gen nadat Dr. v. Mook in ons land was teruggekeerd, vertrok Dr. Beel om als gedelegeerde van het opperbestuur van en in Indo nesië zijn taak te beginnen. Bij zijn aankomst waren de debatten over het eigen regeringsbeleid in het republikeinse parlement te Djokja in volle gang. De eerste discussies handelden voorname lijk over het door de Nederlands Indische regering voetstoots verworpen compromieplan van de Amerikaanse en Australische leden der C.G.D. Crithsleij en Dubois, beogend de onafhanke lijkheid van Indonesië op korte termijn te verzekeren. Voor- en tegenstanders der republiek kunnen er niet rouwig om zijn, dat tijdens de debatten duidelijk bleek, dat een eenheid in visie ook daar lang niet aan wezig was. De communistische agitatie moge dan al te denken geven en leerzame vormen heb ben aangenomen (zowel in Indo nesië als elders in de ontwakende koloniale landen) toch was er in Djokja een duidelijk verschil in klank te beluisteren en het was zeker niet alles rood wat er blonk. In tegenstelling tot de communisten verklaarden de na tionalisten en de afgevaardigden der zgn. Masjoemi-partij zich Dr. P. J. Duinker te Tholen Dr. H. Menger te St. Filipsland volkomen accoord met hun aan genomen nationaal program. Zij drongen aan op vorming van een regering, daarop gebaseerd. Met zekere spanning wachten wij af, hoe het Indonesië-beleid zal worden, wanneer de Repu bliek inderdaad zal worden voor zien van de Amerikaanse dol lars, die dezer dagen officieel door haar in de States zijn aan gevraagd Als we slechts memoreren, dat na 60 uur het „Blaufries", d. i. het Blaauw-hoedenveem-Vries- seveem te Amsterdam, nog brandde, dan weten de lezers, dat we doelen op de enorme brand, die Amsterdam teisterde en voor ons land een belangrijke schadepost betekent. Het na blussen is zelfs nu nog niet ge heel afgelopen. Tenslotte menen we, dat de pers zo langzamerhand verve lend gaat worden over de kwes tie, dat er tijdens de inhuldiging van H.M. Koningin Juliana en wel inzonderheid tijdens het af leggen van de eed door de Sta- ten-Generaal de reportage werd afgebroken en men vanuit de radio-studio gepaste klanken liet horen. Tijdens de uitzendingen hebben wij er ons ook aan ge ërgerd, dat men uitschakelde op een haast even plechtig ogenblik als even tevoren, maar in onze pers worden toch evengoed fou ten en soms grote fouten ge maakt, om 18 karaats van onze radio te verlangen. Daar moet men ook roeien met de riemen die men heeft en 'n mildere hou ding tegenover dit minder geluk kig gekozen uitschakelen, lijkt ons op zijn plaats. EILAND-BEWONERS OP RECEPTIE BIJ KONINGIN JULIANA Meer dan 3000 vertegenwoor digers van alle lagen der Neder landse bevolking waren Donder dag 9 Sept. in de gelegenheid gesteld onze nieuwe Koningin en Prins Bernhard hun geluk wensen aan te bieden tijdens een speciale receptie die in de Troon zaal werd gehouden. Onder hen bevonden zich ruim 100 Zeeuwse afgevaardigden en daaronder: De Edelachtbare Heer Mr. A. J. v. d. Hoeven als burgemees tervan de hoofdplaats van ons eiland. De Edelachtbare Heer L. A. Verburg, burgem'eester van Stavenisse, als voorzitter van de Vereniging van B.S. en O en Ir. Geuze, als voorzitter der Z.L.M. Verder uit onze provincie Com missaris der Koningin van Zee land, Jhr. Mr. A. F. C. de Casem- broot en echtgenote, het voltallig college van Ged. St., de burge meesters van Middelburg en Goes, de oud-commissaris Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, de oud-burgemeester van Vlis- singen, Hoofding. Prov. Water staat Ir. Swaters, Inspecteur L.O. te Goes, dhr. C. Kuiper, dhr. Lijnzaad, Directeur Stichting Zeeland en verschillende andere

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1