Jubileumfeest te Stavenisse. OlID-VOSSEMEER ST. ANNALAND ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE ST. FILIPSLAND voor Nationaal Huldeblijk bracht f 196.95 op. WEINIG ARBEIDERS BIJ DE HEIDEMIJ. Momenteel is een ongekend laag aan tal arbeiders bij de Ned. Heide Mij te Tholen ingeschreven. Behalve dat de landbouw thans nogal werkvolk vraagt, zijn er ook vele arbeiders werkzaam in de Wieringermeer. Om de 14 dagen komen ze dan met een week-end. De Heide Mij werkt momenteel slechts aan de Spuidam te Scherpenisse en enkele herstellingen bij de nieuwe woningen te St. Maartensdijk met een betrekkelijk gering aantal arbeiders. OPENING CHRISTELIJKE; KLEUTERSCHOOL Naar wij vernemen is door de ver schillende instanties goedkeuring ver leend voor het inrichten van het gebouw Oudelandsestraat no. 14 tot Chr. Kleu terschool. Met de uitvoering van het werk is inmiddels een aanvang gemaakt en het is de bedoeling van het bestuur over 14 dagen de school gedeeltelijk in gebruik te nemen, zodat de lessen kun nen aanvangen. Verschillende ouders zullen dit bericht met vreugde begroeten. WEDVLUCHTEN De Thoolse Postduivenhoudersvereni- ging De Trouwe Duif hield Zaterdag 21 Aug. jl. een wedvlucht van Arlon, «en afstand van 235 km, waarbij de heer A. Wagemaker de eerste prijs behaalde. Op Zaterdag 28 Aug. werd een wed vlucht gehouden van Tilburg, een af stand van 60 km. Deze vlucht werd ge wonnen door de heer D. Jansen. De Trouwe Duif hield Zaterdag 4 Sept. een wedvlucht van Roermond, een afstand van 129 km. Op deze vlucht waren 168 duiven in concours waarvan de eerste binnenkwam om 1-52-5 uur en de laatste om 2-17-5 uur, terwijl ze om 12 uur waren gelost. De uitslagen luiden: J. Hage 1 33 36 47 53, A. Wagemaker 2 18 49, J. Deur- loo 3 15 17 49, W. Videier 4 25 32 51, G. Soomers 5 41 50, L. Laban 6 7 38 44, C. Soomers 8 48, L. Schot 9 55, L. M. de Heer 10 23 28 37 40, B. Suur- land 11 29 31, D. Jansen 12 16 20 30, F. Nijs 13 34, D. Burgers 14 26 27 42, W. Annemaat 19 22 39, C. Bout 21 35, C. Coomans 24 54, C. v. Poepele 45, Fr. Koppenhol 46 56. STRAATCOLLECTE De straatcollecte ten bate van Zonne gloren heeft opgebracht 133,53. GEVONDEN Een dubbeltjesarmband. Inlichtingen bij de Postcommandant der Rijkspolitie. REIS OUDEN VAN DAGEN Vrijdag 3 September werd door de Oranjevereniging een tocht voor de ouden van dagen georganiseerd naar Den Haag en omgeving. Door het be stuur van de Oranjevereniging werden hiertoe in de verschillende wijken de be nodigde gelden op lijsten ingezameld. 's Morgens 8 uur vertrokken ongeveer 60 ouden van dagen met 2 bussen. De eerste stopplaats was Liesbosch, alwaar koffie en koek werd aangeboden. Ver volgens ging het naar Rotterdam waar koffie met broodjes werden geserveerd. Hierna werd de reis naar Ypenburg voortgezet, waar het voor de oudjes zeer interessant was om alles te bezich tigen. Het hoogtepunt was echter toen een tweetal in de gelegenheid werd gesteld een vliegtocht te maken. 7 liefhebbers waren hiervoor, maar aangezien de geldmiddelen slechts een tocht voor 2 personen toestond werd geloot met als resultaat dat de heren P. v. d. Zande en J. Geuze de lucht ingingen. In de theetuin Drievliet werd hierna opnieuw koffie gebruikt. Een gezellig uurtje maakten allen mee in de lachgrot, apenkooi, doolhof, enz. In Den Haag werd de mooie versie ring en diverse bezienswaardigheden, zo als het Binnenhof, Paleis Noordeinde en het Vredespaleis bezichtigd. Het eind punt was vervolgens de boulevard in Scheveningen, waarna koers gezet werd naar Rotterdam, waar ze een warme maaltijd bereid vonden. Toen allen vol daan waren werd de reis naar huis voortgezet, na nog even in het Lies bosch gestopt te zijn, arriveerde het ge zelschap precies om 8 uur, zoals het programma vermeldde, te Oud-Vosse- meer. Hier haalde de muziekvereniging de oudjes in. Voor het gemeentehuis maakte de voorzitter van de Oranje vereniging A. J. Kloet melding van een zeer goede reis, terwijl de burgemeester die de reis eveneens had mede gemaakt de Oranjevereniging dank bracht. De muziekvereniging speelde hierop nog enkele nummers, verschillende oud jes maakten nog een dansje en allen keerden zeer voldaan naar huis terug. De wijkzuster die voor eventuele assistentie was meegegaan, kon bij thuiskomst de welstand van allen be richten. Een woord van dank komt hier dhr. A. J. Kloet toe in zijn functie van voor zitter der Oranjevereniging, wie geen moeite te veel was om deze dag te doen slagen, het gehele programma dat hij ten uitvoer bracht was keurig ver zorgd. FEESTELIJKHEDEN OP 6 SEPTEMBER Des morgens werd de optocht voor- opgegaan door de ruiterij en muziekver eniging gehouden. Een 9-tal wagens wa ren hierbij te vinden. De prijzen werden door de jury, be staande uit dhr. C. J. Beaudoux te Tho len, dhr. J. Melissen en dhr. M. J. de Rijke alhier, als volgt toegekend: 1. Buurtvereniging Prins Bernhard; 2. Nederland en Indonesië één; 3. Het jacht Piet Hein; 4. Voetbalvereniging V.I.O.S. 5. Molenstraat; 6. Onder de Molen; 7. Patrijzenweg; 8. Kerkweg; 9. „De Hoek- sport". Tengevolge van de minder goede weersomstandigheden werd de sportmid dag afgelast, en besloten om de kinder spelen op het dorp te houden. Hiervoor bestond grote belangstelling terwijl de muziekvereniging opnieuw spontaan zijn medewerking verleende. In plaats van de vervallen sportmid dag werd door het baanbrekend werk van dhr. A. J. Kloet 's avonds een open luchtfilm gehouden, welke zeer in de ■smaak viel, de belangstelling was dan ook zeer groot. Ondertussen heerste er in de café's een gezellige drukte, waar opnieuw de muziekvereniging zijn steentje toe bij droeg. Zelden nog zagen wij een stemming zo goed als op dit Oranjefeest. Alles bijeengenomen zijn de alhier ge houden feesten buitengewoon geslaagd te noemen, waartoe Oud-Vossemeers muziekvereniging en de voorzitter van de Oranjevereniging dhr. A. J. Kloet zeker niet in de laatste plaats dank verdienen. HET BESLUIT VAN DE FEESTELIJKHEDEN In aansluiting op ons verslag in het vorig nummer memoreren we thans nog even, dat door het Oranje-Comité Za terdagmiddag jl. nog een attractie voor de schoolkinderen werd georganiseerd. Dhr. Spier vertoonde een poppenkast en enkele goochelstukjes, terwijl in een lo kaal van de O. L. School 's avonds dhr. Spier ook optrad voor de Ouden van Dagen. Ook verhoudingsgewijze was de belangstelling hiervoor minder groot dan in de middaguren, terwijl het programma evenmin bijzonder aantrek kelijk was. De aanwezige personen von den het echter toch nog een gezellige avond. Ze dronken koffie met gebak en ook werd een en andermaal een si gaar gepresenteerd. Een volgend maal zal hiervoor de belangstelling wel gro ter zijn. Maandag 1 September werd in de Ned. Herv. Kerk een her denkingsdienst gehouden, waarbij Ds. v. Dijke de dienst leidde. De zeer gepaste preek n.a.v. Prediker 10 16, 17 en 20 werd door de aanwezigen (de kerk was goed bezet) met de grootste aandacht gevolgd. Om half negen werd op het school plein, dat voor deze gelegenheid extra verlicht was, nog een massa-zang ge houden, waarbij de bekende Vader landse liederen door de talrijke aanwe zigen werden meegezongen, geleid door „Accelerando In een slotwoord dankte de voor zitter der Oranje-vereniging, dhr. C. J. C. Boot in de eerste plaats de gehele bevolking van St. Annaland, die mede werkten aan het zo uitstekend slagen van de festiviteiten. In alles werd de grootste medewerking ondervonden en dat het feest voor niemand stotend is geweest, bewijst het feit, dat er na de Het Jubileum en Inhuldigingsfeest werd in deze gemeente Dinsdag 7 Sep tember jl. gevierd. Het feest werd inge zet met een fraaie optocht door de ge meente, waarna de Ere-voorzitter van de Oranjevereniging, Dr. Bernhardi, zijn feestrede hield. Spr. wees in zijn vlotte toespraak op het bijzondere gebeuren van deze dagen, op de band die sinds eeuwen met het Oranjehuis is gelegd en verstevigd. Dr. Bernhardi eindigde zijn toespraak met de beste wensen voor ons Vorstenhuis en hoopte op een prettige herdenking van jubileum en inhuldiging in deze gemeente. De burgemeester dankte de ere-voor zitter voor de gesproken woorden en hield daarna eveneens een toespraak, waarbij ook hij in het kort de geschie denis des Vaderlands rondom Oranje releveerde, de dankbaarheid die men hiervoor aan het Oranjehuis verschul digd is onder het oog brengend. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat men deze dag vrolijk mocht zijn, in ware feeststemming over de gememoreerde fei ten. Evenwel niet vrolijk in losbandig heid en ongebreideldheid. Het feestbetoon moet in de eerste plaats zijn ter ere van onze Vorstinnen en in de tweede plaats tot eigen genoegen. Met de wens dat God de nieuwe Vorstin en Haar huis tot in lengte van dagen mocht zegenen verzoekt hij de aanwezigen een driewerf hoera aan te heffen voor het Oranjehuis. Daarna no digde de burgemeester vele aanwezigen uit de Openbare Raadsvergadering bij te wonen, waaraan door verschillende gehoor werd gegeven. Deze vergadering stond eveneens in het teken van het heuglijk gebeuren. Ook hier memoreerde de burgemeester de geschiedenis van ons land en merkte op, dat het allen past op de plaats, waar men gesteld is, onze regerende Vorstin als een lichtend voor beeld te zien en haar trouw te blijven, wat men ook wedervare. Dat met dit voor ogen ook het gemeentewerk vast beraden mocht worden voortgezet. Spr. waarschuwde voor tweedracht, die een volk scheurt. Eendracht zonder onder scheid van rang en stand, van kerke lijke gezindheid of politiek belijden, is dringend nodig. Geen eendracht, die alle verschil wil opheffen, maar een die be zielt dat wij allen Nederlanders en daarom vaderlanders zijn. Na een pas send gedicht tot besluit stelt de burge meester namens de Wethouders voor een telegram te verzenden aan de afgetre den Koningin en aan de nieuwe Vorstin. Dit werd met alg. stemmen goedgekeurd. Voor de buitengewone vergadering werd besloten, keurden alle leden het festiviteiten van vorige week nog en kele bijdragen zijn gebracht door per sonen, die er oorspronkelijk principieel tegen waren. Dat stemt het Comité tot dankbaarheid, aldus devoorzitter. In zonderheid werden ook directeur en le den van „Accelerando" dank gebracht voor de bijzondere medewerking tijdens deze dagen. Met een opwekking om lid te worden van de Oranjevereniging sloot de voor zitter zijri toespraak. Hierna werden nog twee coupletten van het Wilhelmus ge zongen om de festiviteiten te besluiten met nog een kort openlucht film pro gramma door dokter Bernhardi te Sta- venisse, waarvoor ook weer zeer grote belangstelling, maar wat uiteraard geen bijzonder aantrekkelijk programma bleek te zijn, behalve misschien voor de jeugd. Niettemin kan St. Annaland terugzien op een geslaagd Oranjefeest, waarbij geen- bijzondere wanklanken werden verno men. BUITENGEWONE SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING Maandag 1 September werd des nm. om 3 uur een buitengewone spoedeisende Raadsvergadering gehouden, waarbij de heren J. Moerland en J. de Bruine afwe zig waren. De voorzitter, burgemeester Boogaard, opende met een hartelijk wel komstwoord de bijzondere bijeenkomst en deelde mede, dat blijkens een ingeko men schrijven van de Minister van Bin nenlandse Zaken zo spoedig mogelijk na 12.30 uur hedenmiddag (6 Sept.) een proclamatie moet worden gelezen bij de aanvaarding der regering door H. M. Koningin Juliana. Deze proclamatie, al dus de voorzitter, kwam heden binnen, waarna spr. overging tot het voorlezen van de bekende proclamatie van H. M. Koningin Juliana bij de aanvaarding van het Koninklijk gezag. Na voorlezing houdt de voorzitter nog een korte en gepaste toespraak, waarbij hij er de na druk op legt, dat Nederland het voor recht heeft weer een loot van de Oranjestam op de troon te mogen zien. Spr. hoopt dat de zegen van de Al machtige mag rusten op het werk van de nieuwe Koningin en dat zij in lengte van jaren mag regeren, waarna sluiting volgt. EEN BEKENDE ST. ANNALANDSE VELDWACHTER OVERLEDEN Te Bergen op Zoom overleed Zater dag 4 September dhr. Jan Ilmer op bijna 75-jarige leeftijd. De overledene is voor vele St. Annalanders geen onbekende. Integendeel, dit overigens droevig be richt zal bij velen voorvallen uit hun jeugdjaren in herinnering brengen. Wijlen dhr. Ilmer was vanaf 1 April 1900 Agent van Politie te Zierikzee, kwam op 15 Februari 1904 naar onze gemeente als Gemeente-veldwachter en heeft deze functie waargenomen tot 1 November 1928. In dezelfde periode be kleedde hij ter plaatse gedurende langer of korter termijn de functie van Haven meester, Ontvanger Kaaigeld, Markt- en Keurmeester. Als gepensionneerd ambtenaar ves tigde hij zich te Bergen op Zoom en zelden bracht hij meer een bezoek aan het eiland Tholen. voorstel goed om voortaan de W. Ach terweg „Wilhelminastraat" en de O.- Achtedweg „Julianastraat" te noemen. De na deze vergadering gehouden Zanghulde werd met grote stilte en aan dacht beluisterd. De muziekvereniging O.B.K. verleende de gehele dag haar medewerking. Tenslotte geven we hier nog de uit slagen van de gehouden kinder- en volksspelen: Zakkenlopen: le pr. Corns. Potappel, 2e pr. Jan Koeman, 3e pr. Jo van Putte, 4e pr. Jan Wesdorp, 5e pr. Jan Smits, Met bal op lei: le pr. Gorrie Stouten, 2e pr. Jo Quaak, 3e pr. Marie Wielaard, 4e pr. Paulien Sinke, 5e pr. Pietje Goe- degebuure. Vlaggetjes in stoof: le pr. Neh. Pot appel, 2e pr. Huibje Priem, 3e pr. Willy Quaak, 4e pr. Rini Weekers, 5e pr. Jaap Leune, 6e pr. Cathr. Rozemond, 7e pr. Wim v. Nieuwkerk. Was ophangen: le pr. Truida Hage, 2e pr. Koba Fierens, 3e pr. Koba v. Zetten, 4e pr. Jannie Dourlein, 5e pr. Jo v. d. Berg. Bandlopen met hindernissen: le pr. Willy v. Prooyen, 2e pr. Rie Koeman, 3e pr. Jo de Braber. Hardlopen met hindernissen: le pr. Joh. Wesdorp, 2e pr. Leen Smits, 3e pr. Piet Wesdorp. Voor dit alles aardige prijzen, waarna de jeugd door de gemeente werd ge- tracteerd op gebakjes, versnaperingen, chocolade en limonade. Na eerst de Zangver. bood thans de burgemeester ook het Hoofd der School dhr. Gideonse, een oorkonde aan. Bij een en ander werden de kinderen van de Bewaarschool niet vergeten. Uitslag Volksspelen: Ringrijden te paard: le pr. Leen Pot appel, 2e pr. Jan Moerland, 3e pr. Abr. Hage, 4e pr. Joh. Wesdorp. Ringrijden per fiets: le pr. Leen Keur, 2e pr. C. v. Beveren, 3e pr. Leen Pot appel, 4e pr. Piet Gideonse, 5e pr. Koos Vroegop, 6e pr. Marie Moerland, 7e pr. Jan Hendrikse Estafette lopen: le pr. G. Quaak, 2e pr. N. v. 'tVeer, 3e pr. C. v. Beveren. Hardlopen met hindernissen: le pr. G. Quaak, 2e pr. N. v. 't Veer, 3e pr. H. Hendrikse. Touwtrekken: le pr. C. v. Beveren, 2e pr. G. Quaak. Voor de etalageversiering kreeg L. Gunst de le, J. A. Q. Tazelaar de 2e en G. de Rijke de 3e prijs. Voor versierde wagens: Boerenbruiloft le pr., Niwinwagen 2e, De Vale Dof fer 3e prijs. Versierde fietsen: le pr. Nelly Hen drikse, 2e pr. Gorrie Stouten, 3e pr. Joh. Stoel, 4e pr. Dick Steendijk, 5e pr. Piet Gideonse, drie 6e prijzen: G. Potappel, K. Potappel en K. Koeman. Versierde kinderwagens: le pr. M. Smits (dochtertje), 2e pr. P. v. Dalsem, 3e pr. L. Goedegebuure. Door dokter Bernhardi werd 's avonds een openluchtfilm vertoond, waarvoor grote belangstelling bestond. De festiviteiten hadden over het ge heel genomen een ordelijk verloop, waarvoor deburgemeester tenslotte dank zei. Stavenisse herdacht op waardige en vrolijke wijze de bijzondere gebeur tenissen in ons Vorstenhuis. TIJDELIJK. Wegens ziekte der tegenwoordige is als tijdelijk helpster in de bewaarschool aangesteld Mej. Annie Dorst G.D. NIEUWE DIRECTEUR Wegens bedanken door dhr. J. G. Jansens alhier, werd tot tijdelijk direc teur der Muziekvereniging O.B.K. dhr. J. Geluk te St. Maartensdijk benoemd. OOK HIER IS GEFEEST Maandagochtend trok na prachtig koraal muziek een stoet van kleuters en schoolkinderen, uitgedost in oranje, door de versierde straten, waarvoor van de zijde der ingezetenen, niet in het minst van de betrokken ouders, grote belang stelling was. Het was de opening van het Oranjefeest in onze gemeente. Vanaf de pui van het Gemeentehuis hield vervolgens de voorzitter der Oranje-vereniging dhr. C. G. Hage, een zeer kernachtige rede, gewijd aan het feit van de dag: de troonwisseling, waar bij de grote hoedanigheden van Konin gin Wilhelmina in een helder licht wer den gesteld en de verwachtingen ten aanzien van Koningin Juliana's beleid hoog gespannen waren. Hierop werd de zegen des Allerhoogsten ingeroepen. Met een driewerf hoera op de nieuwe Koningin eindigde de voorzitter zijn vlotte met aandacht beluisterde toe spraak. 's Middags 12.30 uur kwam de ge meenteraad in een voltallige vergadering bijeen. De wnd. burgemeester, dhr. Hage, gaf een korte uiteenzetting waarom deze bijzondere vergadering was bijeen geroepen. Na voorlezing der proclamatie leest dhr. Hage een zeer gepaste rede voor, waarin hij o.m. voorstelt een tele grafische gelukwens en een betuiging van aanhankelijkheid aan de nieuwe Vorstin te zenden. Alle leden sloten zich bij de ge houden rede aan en keurden het voor stel goed. De clou van het festijn op deze In huldigingsdag was ongetwijfeld de grote optocht, waarin symbolisch en allegorisch verschillende onderdelen van het plaatselijk volksbestaan tot uit drukking kwamen. De landbouw nam vanzelfsprekend een ruime plaats in, maar ook kwam het verenigingsleven duidelijk naar voren. Dit alles baadde in een weelde van Oranje, rood- wit en blauw. Schier on afgebroken liet de pl. muziekvereniging vrolijke tonen horen en zo goed als alle straten werden bezocht en de bewoners gelegenheid gegeven een kijkje op deze bonte kleurige stoet te geven. Op de Markt werd ontbonden en hartelijk dank gezegd door dhr. C. G. Hage. De uitslagen van de gehouden wed strijden waren: Trekwagens: 1ste pr. Adri Muller, 2e Blindenbach, 3e Brakman, 4e Muller- Suurland. Groep 2: Schot 1ste pr., Baas- dijk 2e; Franke 3e; Hage 4e; Groep fietsen: 1 Arentsen; 2 Breure, 3 D. v. Gorsel; 4 Carol, 5 Koopman, 6 Franke, 7 Oudesluijs, 8 Schot, 9 Bre vet, 10 Baasdijk. Prijzen Optocht: 1 Plattelandsvrouwen, 2 Postduiven; 3 Landbouwjongeren, 4 Export, 5 Schoenmakers, 6. Oude Marktwagen, 7 Wederopbouw, 8 Voet bal, 9 Petoetvereniging. Wielerwedstrijd beneden 16 jaar: M. v. Hemert 1, 2 N. de Viet, 3 T. Stoutjes- dijk, 4 v. d. Houdt. Boven 16 jaar: M. de Viet 1, P. Scher- pennisse 2, P. Remeeuwse 3, C. Lind- hout 4, 5 Adr. Hoek. Een evenement, waarvoor ook grote belangstelling was de beschikbaarstellirfg van een reusachtige rundertong door slager van Splunter, een taart door Cor Bogerd, fles wijn door P. Poot, klomp sokken door J. den- Engelsman, fles kersen door J. C. Muistee, nog eenzelfde prijs, likeur door Slingerland, wijn door Joh. Jansen, Dgmesblouse door G. Hage en pantoffels door M. Carol. Hiertoe werd een verloting gehouden t.b.v. Het Groene Kruis. De opbrengst hiervan was 176.65 en de prijswinnaars in dezelde bovengenoemde volgorde: M. Poot, L. J. Muller, Dr. Steendijk, J. Rijnberg, C. Andriesse, H. de Leeuwen, C. Rijs- tenbil, J. J. Jagt, C. Hartog, C. L. Geluk. Met het aangename werd dus in onze gemeente ook het nuttige verenigd. FESTIVITEITEN OP ZATERDAG Morgen geeft het programma van het jubileumfeest alhier de volgende attrac ties aan 10 uur Tractatie schoolkinderen 1 uur Opstellen optocht; 1.30 uur op tocht; 4 uur Ringrijden met sjees; 6 uur Gecostumeerde voetbalwedstrijd7 uur Stoelendans, 8.30 uur Openluchtspel 9.30 uur Volksdansen; 11 uur Gondel vaart Maandag 13 September: 9 uur He rauten; 9.30 uur Wielerwedstrijd; 10.30 uur Ringrijden met fiets; 1 uur Kinder spelen; 3.30 uur Volksspelen; 7 uur zang 7.45 uur Luisterspel; 8.15 uur Lampions optocht voor kinderen en volwassenen; 9 uur Openluchtvoorstelling; 10 uur Volksdansen. WEER EEN 2e PRIJS Zaterdag jl. was „Op Stap '46" aan wezig bij de Regeringsjubileumtocht te Breda. Van de 300 punten kreeg Op Stap er 288 en daarmee de 2e prijs. Longa met 294 de eerste prijs .De leider zelf behaalde het hoogst aantal punten van deze tpcht. DE OUDSTE INWONER JARIG! 11 September a.s. hoopt onze dorps genoot dhr. J. v. d. Werf zijn 96ste verjaardag te vieren, v. d. W. in onze oudste inwoner en geniet nog een uit stekende gezondheid. ZUID- EN WILHELMINASTRAAT Bij de gehouden Raadsvergaderin is ook een besluit genomen de straatnamen „Bruinsslop" en „Achterweg" te ver anderen in resp. „Zuidstraat" en „Wil helminastraat". ROND DE ORANJEFEESTEN (Van onze correspondent) In verband met berichten in diverse dagbladen van vorige week, waarin werd aangehaald, dat de berichten in dezelfde bladen van 29 Juli op onwaar heid berustten, merken we op, dat dit niet het geval was. Het ging nl. over het niet tot overeenstemming komen voor te houden feesten. Zoals de voorzitter op een tweede vergadering meedeelde, zijn betreffende uitdrukkingen wel gebezigd. Deze uit drukkingen zijn evenwel niet door de voorzitter gebruikt, maar waren uit de vergadering afkomstiga. Op een in Aug. gehouden vergadering, waarbij verschil lende instanties waren uitgenodigd is men tot overeenstemming gekomen, waarover men op de eerste vergadering onzeker was. Op de tweede vergadering sloeg men de handen ineen en wenste men Van dit bijzonder jubileum en deze heuglijke kroning een groots feest te maken. En dat is inderdaad gebeurd. De versiering, verlichting, de tractatie van de schoolkinderen tot aan de lampion optocht toe, het verliep alles vlot en goed. Ook de Inhuldigingsdag van H.M. Koningin Juliana is op grootse wijze gevierd. Na verschillende volksspelen, als ringrijden te paard, per fiets, zakken lopen e.d. kregen we een concert te horen van „Concordia" en tot besluit een openluchtspel van de Oranjegarde. Met recht dankte de voorzitter, dhr. J. A. Stols allen hartelijk voor het welsla gen van deze onvergetelijke feestdagen. Bijzondere Raadsvergadering. ^Om 2 uur nm. werd op 6 September een buitengewone vergadering gehouden ter gelegenheid van de troonsbestijging van H.M. Koningin Juliana. Er was grote belangstelling voor. Na dat de presentielijst was getekend, opende de voorzitter, burgemeester L. J. de Jonge de vergadering met een wel komstwoord en toespraak, waaruit we het volgende ontlenen. 31 Aug. is voor ons een onvergetelijke dag geweest. Weinigen hebben het mee gemaakt dat een Koningskind 50 jaar regeerde, in ons land is het alleen Ko ningin Wilhelmina geweest. In Enge land had het ook eens plaats. Dank zij de spontane medewerking ,der burgerij was er ook in onze gemeente meer feest vreugde en waren er meer vlaggen en versiering dan op andere jaren. Dit kan ook niet anders, als we het zeldzaam jubileum bezien. Vele aan gename herinneringen doen ons terug denken, aan wat Zij voor volk en Va derland is geweest. Zij heeft alles ge daan om van ons volk te maken, wat mogelijk was, waarvan dan ook tot ver over onze grenzen met waardering wordt gesproken. In ogenblikken van grote spanning en gevaar ging zij ons volk voor in durf en bezonnenheid. Hoe me nigmaal bekroop de vrees, dat het drie voudig snoer: God, Nederland en Oranje zou worden verbroken. Maar God, de Almachtige, heeft het alzo beschikt, dat wij nog zijn, die we zijn, een zelfstandig volk. De achter Haar liggende jaren zijn zwaar geweest en hebben het lichaam gesloopt. Dit noopte onze Koningin Wilhelmina haar taak neer te leggen. Wij hopen van harte dat Zij nog tal van jaren van Haar welverdiende rust mag genieten. Zoals bekend heeft de troonwisseling Zaterdag 4 Sept. plaats gehad." Hierna maakt de voorzitter melding van het verzoek van de Minister de proclamatie voor te lezen, wat vervol gens plaats had. Spr. besluit daarna zijn toespraak met de woorden: Dit is de dag der inhuldi ging van onze nieuwe Koningin Juliana. Zij is geen vreemde onder ons. Talloze Nederlandse gemeenten kent zij van na bij, ook de onze. In de afgelopen jaren heeft zij de harten gewonnen van ontel bare vaderlanders, die in haar verenigd zagen de beste eigenschappen der Oranjes: Haar liefde voor ons land, Haar trouw, Haar geloof. Door Haar Koninklijke Moeder, de Hooggeëerde Vorstin, werd Zij opgeleid voor de taak waarvoor Zij thans is geroepen. De voorzitter besluit met de wens uit te spreken, dat het Haar gegeven mag zijn met Gods hulp een lange pe riode te regeren in vrede en welvaart. „Lang leve Koningin Juliana", wat de aanwezigen met een driewerf hoera be antwoordden. Dhr. A. M. v. Dijke dankte de bur gemeester als vertegenwoordigende de Kroon namens de Raad, voor de woor den aan onze nieuwe Koningin gewijd, alsmede aan onze onvergetelijke Prin ses Wilhelmina. Spr. wijst op deze zeer gedenkwaardige dagen en zegt: Het snoer God, Nederland en Oranje, ge vlochten met als beginpunt de Vader des Vaderlands is door Gods goedheid verlengd in de persoon van onze nieuwe Koningin. Sinds de eerste Oranje zijn bloed gaf, hebben we een ononderbro ken regering onder de bezielende leiding

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 2