Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND. muziek- en zangconcours Eenvoud en Oranje Onverbreekbaar- Synoniem Qöe vROuwe van st. maARtensöijk^ ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN 4e Jaargang No. 43 10 September 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 „Eenvoud is kenmerk van het ware." Dit is de hoofdindruk die achterbleef van al het indrukwekkende en ontroe rende dat deze week ons gehele volk zo intens in beslag heeft genomen. Zowel de woorden van afscheid, die Prinses Wilhelmina na de kroonsafstand tot ons allen sprak, als de eerste rede van Koningin Juliana, droegen dit ken merk. Eenvoudig waren de woorden van de jonge Koningin, bij haar inhuldiging. Zij hebben een ieder voor het eerst of bij vernieuwing doen weten, dat het beste der Oranjes in deze jonge vrouw is gebundeld. In fel contrast met de hear omringende luister van alle wereldse grootheid stond daar een mens, die getuigde van de dank als kind tot de ouders, die sprak van de taak als moe der tot haar kinderen en die een zo bloedwarm beroep deed op het Vader landerschap van geheel haar volk, dat zij daarmede niet alleen een van ons werd, maar bewees, zich geheel dienst baar te willen maken aan de aanvaarde taak. Deze eenvoud, dit mens zijn, in de Christelijke zin van het woord, heeft een taal gesproken tot allen die in hoogheid zijn gezeten. Alle tijdsgewricht-moeiten ten spijt is er in Nederland een éénheid tussen re gerend vorst en volk, die rijke belof ten voor de toekomst in zich bergt. Prinses Wilhelmina hoe vreemd is ons deze titel nog moge de rust in haar levensavond vinden, die wij deze „Moeder des Lands" zo met heel ons hart gunnen. Deze grijze, moe ge streden vrouw die aan het verzet steeds weer opnieuw stuwkracht en be zieling wist te geven, trad niet terug in de zo door haar begeerde rust alvorens te zijn geridderd met de Militaire Wil lemsorde 1ste klasse. Dit heeft de ban den zo mogelijk nog extra versterkt: de banden tussen verzet en Vorstin, die zich van Mei 1940 af één en onverbre kelijk met elkaar verbonden hebben ge weten. Een juichkreet is er door de rijen der mannen en vrouwen uit dat verzet Van Afscheid en Welkom. Prinses Wilhelmina draagster der Willemsorde 1ste klasse. De Grondwetswijziging er door. A.R. en Communisten stemden in de Eerste Kamer tegen. Eindelijk weer handel over de Oostgrens. Indonesië, het Communisme en wij. gegaan om de hulde, die de nieuwe Koningin haar vertrekkende moeder ook in die zin, niet wilde onthouden. De in vrijwel- elke Nederlandse huis kamer, waarin een radio stond, beluis terde plechtige eedsaflegging tijdens de inhuldiging der nieuwe vorstin, ge schiedde nog op de ongewijzigde Grond wet... De voorgestelde wijzigingen kon den nog niet worden aangebracht. Im mers juist tijdens de feestweek bracht de Eerste Kamer het tot goedkeuring der wetsontwerpen voor deze grond wetswijziging, welke daarna nog door Koningin Wilhelmina werden getekend. De vereiste 2/3 meerderheid werd be reikt, met als tegenstemmers de Anti- Revolutionairen, de Communisten en één lid der C.H.U. Hoe gaarne wij het ook anders zouden zeggen, wij geloven toch meer en meer dat ondanks de nu mogelijk geworden wijzigingen in de status van het Rijk, vele kostbare „kansen" reeds in Indo nesië verloren zijn gegaan. Niemand zal er Dr. Beel, wiens ver trek nu zeer aanstaande is, om benijden, dat hij mag trachten, nadat velen vóór hem hetzelfde wilden, de partijen tot inzicht en rede te brengen. De com munistische tendenzen worden in Djokja sterker, naarmate zij van ons minder onbaatzuchtigheid kunnen onderkennen. Inmiddels is de kleine partij van Sjahrir de enige links georiënteerde, die niet bij de Communisten is aangesloten. Dat geeft inderdaad te denken. Het (eindelijk) gesloten handelsver drag tussen Bizonië en ons-Jand is ons, gezien tegen deze Indonesische achter grond, des te méér welkom. De Assemblée van de Wereldraad der Kerken, die te Amsterdam uiteen ging, vroeg zich ten aanzien van het Com munisme onder meer af, in hoeverre de sociale wanverhoudingen het revolutie- spook niet nader tot ons brengt en welke taak hier voor ieder altijd heeft gelegen. Zal dit besef de wereld ook ons land nog tijdig kunnen „doordrenken." Aan de nieuwe Koningin zal het nooit kunnen liggen Nederland zat nu eenmaal in een feestweek, zodat het geen verwondering wekte, dat St. Maartensdijk Zaterdag jl. ook in een feestkleed stak. Markt, Kaai en andere straten waren mooi versierd, overal extra verlichting, guirlandes, portretten van de oude en nieuwe Koningin, ere poorten met opschriften: „Leve Koningin Juliana," enz., dit alles bracht een feestelijke stemming. Toch had St. Maartensdijk nog andere plannen dan een Oranje feest, met optochten, zanghulde, kinder-, volksspelen, enz. Feite lijk gebeurde er zelfs van deze dingen niets op Zaterdag 4 Sept. Het Oranje-comité had voor deze dag een Muziek- en Zangcon cours georganiseerd. Dat viel voor deze dagen heus niet mee. Bijna alle verenigingen waren die week immers druk bezet. Toch *waren er een 10-tal verenigingen ingeschreven. Rond twaalf uur was het merendeel hiervan al gearriveerd, in elk geval de be sturen, die bij de officiële opening moesten zijn. Dit gebeurde op het gemeentehuis, waar de wnd. bur gemeester, dhr. A. L. Hage opende met de volgende -be knopt weergegeven toespraak: „Het was een goede gedachte van het Oranje-comité om deze dag hier te organiseren. Geheel Nederland staat in het teken van blijdschap en vreugde. Niettegen staande de ernst der tijden, ver drijft het regeringsjubileum van onze geëerbiedigde Koningin in deze dagen alle zorg en ook wij willen in die vreugde delen." Daarom noemt spr. het een ge noegen de voorzitter .van het Oranje-comité, het Bestuur daar van, de voorzitters, Directeuren en verdere genodigden welkom te heten -in deze 'historische Raadszaal met zijn schilderijen, die wijzen op de verknochtheid aan het Oranjehuis. Spr. wijst er dan op, dat omtrent het ontstaan van St. Maartensdijk geen zeker heid bestaat. In elk geval be hoorde tot de ambachtsheren ook Frank van Borselen, laatste echtgen. van Jacoba van Beijeren, waarvan men een restant van het door haar bewoonde slot nog kan zien. Na de dood van Van Borsele kwam het Ambacht aan zijn zuster Eleonora, gehuwd geweest met Jan van Buren. Een der nakomelingen uit dit huwe lijk was Anna van Buren, die op 15 jarige leeftijd met Prins Wil lem van Oranje in het huwelijk trad. Een en ander heeft tengevolge gehad een veelvuldig verblijf in deze streken, waardoor men hier deze bekende schilderijen aan treft. Spr. legt daarop de aanwezi gen uit,' wat de schilderijen voor stellen, nl. Prins Willem van Oranje Willem Lodewijk van Nassau Philips Willem van Oranje Willem III -Koning van Engeland en diens gemalin Maria Stuart, Frank van Borse len, Jacoba van Beieren, e.a. Spr. zegt hierover even te wil len uitwijden om daarmee de historie van St. Maartensdijk te releveren, iets wat in deze dagen te pas komt, te meer omdat Ko ningin Wilhelmina meerdere ma len incognito reisde onder de naam van Gravin van Buren. Dhr. Hage releveert voorts, dat St. Maartensdijk een oppervlakte beslaat van 1800 H.A. vrucht bare land, waarvan 600 H.A. of 1/3 gedeelte eigendom van de draagster van de Kroon, waarom Zij ook Vrouwe van St. Maar tensdijk is. Daar elke grondgebruiker, al dus spr. deze gronden zeer billijk in huur hebben, is het begrijpelijk dat wij wel in hoge mate aan haar verknocht zijn. De gemeente St. Maartensdijk telt ruim 2700 in woners, het heeft een mooi Marktplein, alsmede een fraaie Kerk en toren. Het behoorde tot de zgn. „smalle steden", waarom de vroede vaderen een klokken spel in de toren lieten aan brengen. De door de Duitsers geroofde klokken zijn terug en worden hersteld. Met nadruk wijst dhr. Hage er op, dat in tegenstelling met de na de pers-excursie in de dagbladen gelanceerde artikelen het eiland Tholen niet als ach terlijk beschouwd behoeft te wor den. Spr. eindigt zijn toespraak met de wens, dat deze dag voor het Oranje-comité door de mede werking van de tegenwoordige verenigingen mocht slagen en biedt daarna de gebruikelijke ere-wijn aan waarbij de eerste dronk wordt gewijd aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, met de wens dat zij nog vele ja ren van een welverdiende rust mocht genieten. Na dit openingswoord was het dhr. C. G. Hage, voorzitter van het Oranje-Comité, die voor de gesproken woorden dank bracht, de gasten welkom heette en uit de door de wnd. burge meester gehouden toespraak op maakte, dat het gemeentebestuur in deze dagen achter de Oranje vereniging staat, iets wat spr. ten zeerste waardeerde. Tenslotte sprak ook dhr. C. J. Geluk, voorzitter van het uit voerend comité enkele welkomst woorden, waarna de verenigin gen zich opstelden en men naar het Concoursterrein de weide van dhr. C. Priem -afmar cheerde. Achtereenvolgens werd daar onder steeds groeiende belang stelling een mooi programma af gewerkt door de muziekgezel schappen en zangverenigingen. De op het programma ver melde, doch niet opgekomen ver enigingen waren Con Amore van Hoedekenskerke en E.M.M. te Kruiningen beide fanfarecorpsen. Daarentegen was er het muziek gezelschap „Overwinning na Strijd" te Nieuwendijk. Spelend in de afdeling Uitmuntendheid, bijgekomen. Na enkele verzoeken was het ook tijdens het zingen van de zangverenigingen stil op het ter rein en werd e. en a. met grote belangstelling aangehoord. Onmiddellijk na afloop van dit programma werd de uitslag be kend gemaakt nadat de jury er op had gewezen, dat in verband met het feit dat slechts 2 jury leden aanwezig waren het pun- tenaantal als volgt gewaardeerd werd: le prijs voor 200 en meer punten: 2e prijs voor 180 en meer, 3e prijs voor 145 en meer. De uitslag was: O.B.K., Stavenisse in de 4e af deling Fanfare een 2e prijs met 194 punten; M.V.K., St. Maar tensdijk, 3e afdeling Fanfare een le prijs met 227 p.; Apollo te Brouwershaven, 2e afdeling Fan fare een 2e prijs met 188 p.; Con cordia te Bergschenhoek, le af deling Fanfare, le prijs met 225 p.; Overwinnig na strijd, afde ling Uitmuntendheid, le prijs met 221 p.; Kunst na Vriend schap, Rijswijk (N.-Br.), Ere- afdeling Fanfare, le prijs met 211 p. Zang: 3e afd. Mannenkoren: Scheldezonen, Hansweert, le pr. met 220 p. Afd. Uitmuntendheid V.Z.O.S., St. Maartensdijk le pr. met 224 p„ Crescendo, Krui ningen, le pr. met 222 p. De Lofstem, St. Maartensdijk le pr. met 216 p. Beide laatste verenigingen ook in afd. Uit muntendheid. Bovendien waren nog de vol gende prijzen beschikbaar ge steld: Medaille door Anth. Ha ge wnd. burgemeester; -medaille door W. L. Blindenbach, Nota ris; medaille door Dr. J. Taze laar, arts; medaille door A. C. Steendijk, dierenarts; medaille door dhr. P. J. Nelisse; een me daille door het uitvoerend comi té; 1 lauwertak door de Oranje vereniging; 1 lauwertak door de Stichting Gemeenschap St. Maar tensdijk. Deze prijzen werden aan de verenigingen toegekend die een eerste prijs behaalden. Onder luid gejuich hoorden de diverse verenigingen deze uitslag aan en onmiddellijk daarop wer den verschillende directeuren op de schouders gehesen, terw'jl „Overwinning na Strijd" een pit tige mars speelde. Het was dhr. Hagej voorzit ter van het Oranje-Comité, die het slotwoord sprak. Spr. dankte voor de belangstelling voor deze druk bezochte Concoursmiddag bracht dank aan het gemeente bestuur en verder alle medewer kenden er op wijzende, dat men over deze middag tevreden kon Dr. Renes, Oud-Vossemeer Dr. H. Menger, St. Filipsland. zijn. Met een beroep op aller medewerking om het feest op Maandag a.s. te doen slagen eindigde dhr. Hage, waarna tot oesluit 2 coupletten van het Wil helmus werden gezongen. Dit door de Oranjevereniging uitge schreven Nationaal Muziek- en Zangconcours was voorbij en men kon terugzien op een mooie middag. THOOLSE FEESTELIJKHEDEN (SLOT) Donderdag 2 Sept. begon men na aankondiging van het feest aan de kin derspelen. Ook hiervoor was weer grote belangstelling. De rond 11 uur gehou den wielerronde werd een succes. 16 deelnemers startten voor 10 ronden. De uitslag: G. de Kok le pr. met premie buitenband en 3 geldpremies. 2e pr. Siem de Korte en 3 premies. 3e M. v. Driel en 1 premie. 4e pr. G. Minhere electr. lamp en geldpremie. 5e pr. Arie Schot met premie. De ronde voor de rijpere jeugd werd gewonnen door H. Bout le, M. v. Zan ten 2e, J. Quist 3e, Jan Schot 4e, L. Goedegebuure 5e prijs en premies voor H. v. Dongen, L. Jansen, H. Duine en J. v. As. Van de optocht die 's middags om 2 uur werd gehouden, kreeg de mooie groep: G.V. Olympia begrijpelijk de le prijs met een eervolle vermelding, de Vissersver. ook een le prijs. Straatverlichting: le pr. de Hoog straat, 2e Kerkstraat, 3e Markt, 4e Dal. straat, 5e Oudel.str., 6e Brugstr., 7e Visstr., 8e Julianastr. Gevels: 1. A. P. M. Voets, 2. Joh. Beukelaar, 3.Contant-Geluk, 4. Fa. J. C. v. d. Stel, 5. Garage v. d. Zande, 6. Nutsspaarbank, 7. A. Voets, 8. D. v. Zanten, 9. Roggeband, 10. C. Schot, 11. P. Goossen, 12. Blaas-Schot. Etalagewedstrijd: le prijs Contant- Geluk, 2e C. A. v. Splunter, 3e Fa. J. C. v. d. Stel, 4e Nelisse-Schot, 5e H. J. Beukelaar, 6e J. Everaers, 7e A. Voets, 8e M. P. Coomans, 9e J. Melse, 10e M. C. Deurloo, lie C. Gebraad, 12e Fa. Roggeband, 13e Nelisse-Schot, 14e F. J. M. C. Pot, 15e Schot-Duivendijk, 16e M. Geuze, 17e W. Cornelisse. Zwemmen heren: le. Leen Engelvaart, 2e J. Zachariasse, 3e M. v. Zanten. Dames: le Nelly Geuze, 2e Nelly v. Zanten, 3e M. de Jonge. Meisjes: le Janny v. Zanten, 2e Pau la Schot, 3e A. v. Halst. Sprietlopen: le M. v. Zanten, 2e G. Schot, 3e L. Engelvaart. Tobbevaren: le J. Bout en Corry Engelvaart, 2e Arie en Paula Schot. Gecost. sprietlopen: le Ben Schot, 2e Jan Schot, 3e C. Dijkwel. Ook voor de 's avonds gehouden zanguitvoering door Sursum Corda was veel belangstelling. De fakkeloptocht met voorop Con cordia slaagde zoals altijd uitstekend. Nadat de voorzitter, dhr. M. C. v. d. Stel de hierboven reeds genoemde prij zen bekend had gemaakt, dankte hij de gemeente hartelijk voor de uitstekend geslaagde festiviteiten en bracht ten slotte een driewerfi hoera op H.M. Ko ningin Juliana uit. Daarmee was het geslaagde Thoolse feest afgelopen. Des Maandagsmiddags te half drie was een Openbare Raadsvergadering belegd, welke door de volledige raad werd bijgewoond. Na voorlezing van de proclamatie, wees de voorzitter in een uitvoerige rede op de grote verdienste van Prinses Wil helmina als Koningin. Hij sprak de hoop uit dat God de nieuwe Koningin moge bekwame voor haar zware taak. Hierna werd de redactie vastgesteld 'voor het zenden van een telegram van hulde aan Prinses Wilhelmina en een van trouw aan Koningin Juliana. Op 6 'September 's avonds werden de prijzen uitgereikt en bracht „Concordia" nog een serenade aan de buurtverenigin gen voor de versierde straten. COLLECTE KANKERBESTRIJDING De in de gemeente gehouden collecte ten bate van de Kankerbestrijding.Zen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1