Weekblad voor het Eiland Tholcn en St. Filipsland UIT EIGEN LAND. öe Ronöe van ouö-vossemeeR De Thoolse Jubileumfeesten Week van éénheid onder Oranje ZONDAGSDIENST ARTSEN 4e Jaargang No. 42 3 September 1948 Uitgevers Firma C. DlELEMAN en G. HeIJBOER Ahnrmpmonfori f O Qfl n<>r c J, t A, Abonnementen JU.VUper Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Redactie Kerkrinq A473 St. Annaland - I eletoon 4/ kwartaal franco p.p. f 1.15 c -,n AA c A A- A i Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, 1 holen 1 elet. 3/ - Criro iznu/ Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Zwarthandel in feestvreugde te Am sterdam. Opium-smokkel der Repu bliek Wilhelmina malariabestrij- dingsinstituut in Indonesië. Wereld Jeugd Appèl der Wereldraad van Kerken. ,,Alle man van Neêrlands stam"... De feestzang dreunt over de ,,Lage Landen", stad en land wedijveren in een tentoon spreiding van bontekleur en ongeweten lichtschittering. ,,Wij zijn weer als de kinderen zijn", dat is het, wat binnenslands de aandacht trekt. Voor zwaar wichtigheden is geen ruimte: een week wilde Holland zich bedrin ken aan de vreugde der éénheid. En al kan die Nederlandse een heid nooit worden gedemon streerd zonder met onze nationale ondeugden in extense te zijn ge lardeerd, de stemming is zo, dat ook wij ons niet dan met moeite uit het feestgewoel konden terug trekken Geen sterveling immers heeft momenteel aandacht voor andere dan prettige geluiden? Ter ere van de nieuwe Koningin alléén al zouden wij zulks zo graag ten minste voor één week willen. Tot onze spijt kan echter niet alles rood wit blauw en oranje van kleur zijn. Het vale grauw der oneerlijkheid, der vuige dief stal moest er toch weer aan te pas komen. De Gouden Koets heeft in Amsterdam gereden. Het sprook je werd tastbaar. Langs de weg der sprookjesstoet wonen echter ook zo hier en daar boze tove naars... Tovenaar bij de gratie van het bezit van ramen aan de straatzijde, van achter welke ramen zij even op het sprookje konden doen blikken. Voor wat hoort wat f Ja, maar het hoort niet, dat deze tovenaars tot boze tovenaars worden door niet min der dan 1000.(ja duizend gulden) te verlangen voor zulk een staanplaatsAan de kaak met deze lieden Deze aanslagers op het nationale solidariteitsge voel dienen tenminste te worden gesignaleerd als onwaardige niet- begrijpers van het Koninklijk voorbeeld, dat het aangeboden huldeblijk liet vloeien lang kana len van sociale opbouw hier en in de gewesten overzee. Hier tot oprichting brengend van het Wilhelmina kankerbestrijdings- fonds, in Indonesië de stoot ge vend voor de oprichting van een groots Malariabestrijdingsinsti- tuut. Het is weinig feestelijk wat Indonesië ons verder te zien geeft. Alles wijst er op dat de partijen elkaar niet dan in Lake Success zullen terugzien". Zon der een schuldvraag te willen op werpen wij denken aan de feestvreugde is dat zeker niet gunstig voor Nederland. Het lukte Mr. van Kleffens tot dus verre ondanks zijn hoge kwali teiten slechts zeer ten dele om in de V.N. onze houding in Indo nesië te rechtvaardigen. De hou ding der Republiek ter zake de van Nederlandse zijde 'sterk op geblazen opium „smokkel '- affaire, zal aan de welsprekend heid van Van Kleffens des te hoger eisen stellen. Indachtig ,,het boetekleed ontsiert de zon daar niet" heeft de Republiek n.l. officieel toegegeven, handel in opium te hebben gedreven, nog vóór Dr. Koets ten deze weer kreten in de wereldpers kon lan ceren. De door de Republiek aan gevoerde beweegredenen voor deze transactie, te weten de keuze te hebben gehad tussen verkoop aan de pharniacutische handel of vernietiging, dringt aan Nederland de vraag op, wat wij eertijds met dit verdovende middel aanvingen en... wat wij er was het in onze handen gevallen nü mee zouden heb ben gedaan. Beter ware het geweest dit wasje niet in 's werelds voortuin (U.N.O.) te hangen door de Republikeinen uit Batavia te ja gen zoals in de afgelopen week gebeurde. Inderdaad zal Gods wijsheid en Christelijke Liefde alleen, ons uit dit droeve weder zijdse onbegrip kunnen leiden. En al mogen knappe mannen het blijkbaar niet zover kunnen bren gen, nog is er alle hoop, wanneer 6000 jonge mensen als één man opstaan voor het door een indo- nesische predikant uitgesproken dankgebed en gezamenlijk het Onze Vader bidden. Dit gebeur de in de overvolle Apollohal te Amsterdam aan het einde van de Wereld Jeugd Appèl der Jeugd- gedelegeerden van de Wereld raad der Kerken. Ook en met name voor de regering van onze geliefde Koningin Juliana Moge het voor Haar, haar volk en de wereld een tijdperk zijn van vrede, ver draagzaamheid en dus: van geluk 31 AUQUSLUS 1948 Het is niet nodig nogmaals te getuigen van het schitterende zomerweer, dat het Nederlandse volk op de 31ste Augustus ten deel viel. Het was voorspeld, het% was zó en zelden is er zo een dankbaar gebruik van gemaakt. Ook te Óud-Vossemeer. Daar stond immers voor deze dag een voor deze omgeving zeldzaam evenement op het programma: De eerste ronde van Oud- Vossemeer En het is voor de organiseren de vereniging, het wielercomité aldaar, een succes geworden. Voor de middag werd het aan gekondigde programma vlot af gewerkt. Er waren herauten, die het feest aankondigden, er was de tractatie van de schoolkinde ren, de aubade voor het gemeente huis door de diverse verenigingen en schoolkinderen en niet te ver geten de gymnastiekdemonstratie; dit alles, het bracht de stemming er in. Na de middag kwam echter het door velen lang verwachte ogenblik. De te volgen route was afgezet, het podium voor de jury en omroeper opgeslagen, de politie zorgde voor de orde, de baancommissarissen hielden de route vrij en het was burgemees ter Versluijs, die deze eerste ronde met het volgend welkomst woord opende: Dames en Heren, Wij staan aan het begin van een grote gebeurtenis. Nog enkele ogenblikken en de eerste ronde van Oud-Vossemeer zal werkelijkheid zijn» geworden, dank zij de enorme inspanning en de onafgebroken voorbereidende arbeid van het Wielercomité ,,de Ronde van Oud-Vossemeer". Renners van naam hebben ge hoor gegeven aan de uitnodiging en zullen in eerlijke kamp elkan der de beschikbaar gestelde prij zen betwisten en wij hopen vurig dat het welslagen van deze eer ste ronde het Comité een prikkel geven zal het gestelde doel de jaarlijkse ronde van Oud- Vossemeer te verwezenlijken. Wat is eigenlijk die ronde van Oud-Vossemeer? Welk doel beoogden de organisatoren met dit hun grootse plan Zeker niet, datgene wat ver schillende couranten na de on langs plaatsgevonden pers excursie op het eiland Tholen, er achter gezocht hebben. Het Vrije Volk ziet de ronde als een kris en kras doorkruis van wielren ners van het vrome eiland Tholen en durft te schrijven dat op dit eiland voor vermaak slechts in aanmerking komen café en hooi berg, maar toont daarmede tevens 't eiland Tholen in het minst niet te kennen en begaat een misstap door te beweren dat de bevolkiing uit beginsel alle openbare vreug de schuwt. Juist deze ronde zal het "Vrije Volk in 't ongelijk stellen. Het is hier in Tholen geen bizonder land; sport en spel vinden ook hier plaats, getuige voetbal, en gymnastiekverenigingen, wandel en motorclubs, wij zijn niet tegen de sport, maar wij roepen haar 'n halt toe zodra zij zich te buiten gaat aan verafgoding van de sport en haar beoefenaars', zodra zij de dag des Heeren, de Zondag aanrandt door haar demonstra ties. Vroomheid en sportbeoefening sluiten elkander niet uit, ook het christendom laat plaats voor de ontwikkeling van het lichaam en de lichaamskrachten, maar het stelt de geest boven het lichaam, de zorg voor het lichaam verre beneden de zorg voor de ziel. Wij hebben de wielerronde niet nodig, om ons, zoals het overigens hoogstaande dagblad de Maasbode ons wil doen ge loven, weder terug te geven wat op dit eiland reeds lang uitge storven schijnt te zijn het actieve vreugdevolle leven van een positief christendom. De vreugde, de activiteit van het ware christendom berust op hogere waarden, heeft dieper gronden. Arm Christendom, dat voor zijn vreugde, voor zijn activiteit daarin zijn heil zoekt, daarin zijn positief zijn ziet, daarop zijn vreugde grondt. Als dat inderdaad het ware doel van de wfelerronde was, was zij tot mislukking gedoemd, behoefden wij haar niet te openen, maar nu het doel der organisa toren eenvoudig nuchter is ge weest een nieuwe tak van sport op het eiland ingang te doen vinden en te tonen dat het hier een bevolking als elders in ons vaderland, dat het hier geen honderd jaren te achterkomend land is, met mannen en vrouwen uit het verleden, mogen wij ge loven dat ze slagen zal. Van harte wensen wij dit het Comité toe. Na deze toespraak was het de voorzitter van het Wielercomité, dhr. Th. Hage, die de bekende renners W. van Est_ en Voor- ting huldigde in verband met hun prestaties in de ronde van Val kenburg en Londen. Een hartelijk applaus viel de renners daarbij ten deel. Veertig maal werd daarop de route gereden: Dorpsweg, Achter weg, Villawijk, Coentjesweg, Vogelsangdijk, Hiksedijk, Dorps weg, een totale afstand van 102 km. Langs de gehele route de mensen, die met belangstelling deze eerste ronde van Oud- Vossemeer volgden. Vanzelf sprekend was het meeste pu bliek in de Dorpsweg aanwezig. Als sportevenement bracht deze ronde geen grote strijd. Bijna onmiddellijk na de start nam de bekende renner uit St. Willebrord Wim van Est de leiding. De eerste 5 ronden had hij moeite deze toen nog kleine voorsprong te behouden, daar de niet minder bekende amateurs Wagtmans, Voorting en v. d. Veeken ernstige pogingen in het werk stelden hem van de kop te rijden. Maar spoedig daarop was het duidelijk, dat tenzij van Est bandenpech had, hij aan de kop zou blijven en de vastbera- Dr. L. D. A. Looysen, Tholen. Dr. Renes, Oud-Vossemeer. den Brabander bleef dan ook tot het laatste toe zijn tenslotte be hoorlijke Voorsprong behouden. De vele uitgeloofde premies aan de verschillende groepjes brachten nog al eens spanning in de lang niet gemakkelijke baan. 2 uur, 49 minuten en 26 secon den deed de winnaar van Est over deze 102 km, een gemid delde snelheid dus van ongeveer 37 km per uur. No. 2 was v. d. Veeken, no. 3 G. Voorting. no. 4 W. Wagtmans en no. 5, de win naar van de sprint van het grote peleton: Langelaar. „Voor de tweede maal", aldus de voorzitter van het Wieler comité tot Wim van Est bij de slottoespraak, „heb ik het genoe gen U te mogen toespreken als winnaar van een ronde, nu van de Ronde van Oud-Vossemeer. Spr. hoopte dat het een stimu lans mocht zijn om ook volgend jaar weer naar Oud-Vossemeer te komen. Hij dankte alle ren ners voor hun prestaties en ver der alle medewerkers tot deze geslaagde ronde, bocd Wim van Est een bouquet bloemen aan, waarmee deze eerste ronde van Oud-Vossemeer weer tot het verleden behoorde. Tijdens het rijden deed zich nog een vrij ernstig ongeluk voor, toen. één der renners om keek en tegen een paaltje op reed. Met een gebroken sleutel been werd hij door dhr. Treur niet te St. Maartensdijk en zijn mede-Rode Kruishelper opgeno men en eerste hulp verleend. Ook de medewerking van de politie droeg er toe bij deze ron de te doen slagen. Naar wij ver nemen waren er een 2300 beta lende bezoekers. Al zijn de feestelijkheden niet persé op de 31ste Augustus gehouden, de Thoolse bevolking is niet achtergebleven bij de herdenking van het 50-jarig Regeringsjubileum van H.M. de Koningin. Dagen tevoren was het Oranje-Comité in getouw om de vele voorbereidende werkzaamheden tijdig klaar te hebben. Spoedig begonnen zich ook de buurtvereni gingen te weren en toen de 31ste Augustus was aan gebroken hadden die vele verenigingen eer van hun werk. De versiering der verschillende straten en vooral ook ctalage's en gevels was buitengewoon. Over de verlichting had iedereen de mond vol en het is voor inwoners van andere plaatsen uit ons eiland zeker de moeite waard nog even een kijkje te gaan nemen. Keurige ideeën werden naar voren gebracht, en het Oranje-Comité dat ook wel enkele teleur stellingen moest incasseren ziet tenslotte zijn vele moeite beloond, dank zij ook de grote medewerking van pl. Overheid en buurtverenigingen. 31 AUGUSTUS werd om 7 uur een herdenkingsdienst gehouden in alle plaatselijke kerken. Om ongeveer 9 uur maakte „Concordia" een muzikale rondwandeling door de ge meente, waarna dhr. Cornelisse een filmvoorstelling gaf op het speelterrein waar zich talrijke toeschouwers hadden verzameld. Een rustig besluit van deze gepaste inleiding. 1 SEPTEMBER stond een uitgebreider agenda op het programma. Het was oorspronkelijk een teleurstelling dat de weersomstandighe den niet zo waren als de 31ste Aug., maar toch viel het later op de dag mee. 8 uur werd het feest aangekondigd door een 6-tal herauten te paard, voor afgegaan door enkele tambours. Dit bracht de bevolking in beweging. Van 910 uur een'auba'de door de schoolkinderen met medewerking van de muziekvereniging voor het gemeente huis, waarbij o.a. aanwezig waren het Gemeentebestuur en het bestuur van de Oranjevereniging. De belangstelling hiervoor was, zoals altijd, groot en de kinderzang werd zeer gewaardeerd. Het was de voorzitter van de Oranje vereniging, dhr. M. C. v. d. Stel, die vervolgens de festiviteiten officieel opende met een korte toespraak. Hier in wees spreker op het wel zeer zeld zaam jubileum, op het feit dat pers en radio uiting gaven en nog steeds geven aan gevoelens van dankbaarheid en dat het vanzelfsprekend was, dat ook Tho len dit bij deze gelegenheid deed. Het bericht in het voorjaar, dat de gezondheidstoestand van H. M. van die aard was, dat in de maand September

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 5