Weekblad voorliet EilandTholen en St. Filipsland Moeder des Vaderlands E n thans staan Nederlanders Weer om Uw troon geschaard Voor wie Gij vijftig jaren Een goede moeder waart. N ZONDAGSDIENST ARTSEN UIT EIGEN LAND I Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Dr. L. D. A. Looysen te Tholen. Dr. Vefmet te Nieuw-Vossemeer. bracht naar voren, dat het prijsverschil in de vracht was gelegen. Hij vond het al te erg, hier aandacht aan te beste den en meende dat de C.C.D.-ambtenaren hun tijd toch wel beter konden gebrui ken, dan op een teveel van f 6.80 over een halfjaarlijkse omzet van rijwielen te vallen. Ook de Tuchtrechter achtte de zaak van te weinig belang en sprak verdachte vrij. J. M. te St. Annaland had patate- frites verkocht voor 25 cent en hier onder waren volgens aanklagers zakjes bij met te gering gewicht, nl. resp. 59 en 55 gram, terwijl dit had moeten zijn 125 gram. Een tweetal getuigen, nl. de heren Bogert en Gunst bevestigden deze zaak. Zij hadden patate-frites gekocht en toen zij meenden, dat er te weinig in zat, hadden ze de zakjes door de po litie laten wegen met bovengenoemde uitslag. Als getuige voor de verdachte werd Mej. A. D. Goedegebuure en dhr. van Schetsen gehoord, die verklaarden, dat Gunst er reeds uit had gegeten. Mej. G. verklaarde dat zij zelf enkele stukjes uit het zakje had gegeten, voor ze naar de politie waren gegaan. De verdediger Mr. Kuypers merkte op, dat de getuigen geen erg betrouwbare verklaringen af legden, gezien de tegenstrijdigheid van get. Gunst, die eerst beweerde dat er niets uit het zakje was genomen, maar later toegaf, dat Mej. G. dit wel had gedaan. Hij achtte het bewijs niet gele verd, dat te weinig was verstrekt. De Tuchtrechter meende evenwel, dat e. en a. geen verschil kon uitmaken van bijna de helft in het gewicht en legde Moer land een boete op van f 25. M. de G. te Oud-Vossemeer had con sumptie-ijs te duur verkocht, nl. 80 gr. voor 25 cent, terwijl 20 cent de prijs was. In de tweede plaats had hij geen prijsaanduiding van zijn waren. Voor het eerste geval kreeg G. een boete van f 25 voor de tweede overtreding f 10. A. E. te Tholen stond terecht voor het feit dat in zijn café geen tarieflijst ophing. Verd. merkte op, dat deze lijst juist elders lag voor het maken van een nieuw exemplaar. Boete f 15. M. S. te Tholen had limonade-gazeuse te duur verkocht, nl. voor 18 en 16 cent. Verd. wist niet dat hij een overtreding begaan had, omdat hij een normale winst had genomen, maar een toelage bere kende voor breuk- en vracht. De Tucht rechter merkte op, dat dit niet in de prijs verdisconteerd mocht worden en hij zich aan de vastgestelde prijs te houden had. Boete f 30. J. V. te St. Filipsland stond terecht voor de verkoop van 2730 kg voeder aardappelen a 5 cent per kg. De juiste prijs moest zijn f4.75 per 100 kg. Verd. merkte op dat hij de aardappelen ook niet verkocht had a 5 ct., maar aan de prijs, die toen berekend mocht worden, nl. 4.75 per 100 kg en daarboven 25 cent per 100 kg in rekening had gebracht voor gebruik van de zakken. Volgens hem had dit wel 50 cent moeten zijn, -daar ze twee maanden onderweg zijn ge weest. De Tuchtrechter noemde het laat ste een „smoesje" en geloofde er niet veel van. Dit had moeten blijken uit de afgegeven kwitantie; gespecificeerd. De billijkheid van zakkenhuur evenwel in ziende, waarschuwde de T.R. hem voortaan zijn rekening te specificeren en sprak verd. verder vrij. G. V. te Tholen voor het niet ophan gen van een tarieflijst in zijn huurauto kreeg f 15 boete. Verd. merkte vooraf op niet te hebben geweten dat dit nood zakelijk was, daar hij zijn tarieflijst wel altijd bij zich had. J. P. te Tholen, melkhandelaar had melk verkocht a 28 cent de liter zonder bon. Hij kreeg een boete van f 40. Verd. merkte op, dat hij een normale winst marge berekend had, nl. de regerings toeslag plus de normale winst. Deze toe slag kreeg hij immers ook, wanneer hij de resterende melk aan de fabriek had kunnen afleveren. Dit is op andere plaat sen mogelijk, maar hier kan men een klein restant niet naar de fabriek sturen op Maandagmorgen. Extra werd dus niet verdiend. De T.R. merkte op, dat hij dit wel kon begrijpen, maar geen re kening wilde houden met de verdienste van de slijters, maar alleen met de prijs, die de consument moet betalen. Dat was in dit geval 7 cent te veel. Voor hetzelfde feit P. P. te Tholen. Boete f 40. Idem P. M. K. te Tholen f 40. Idem A. Schot te Tholen f 40. en IT. M. te Thole:* eveneens f 40. 4e Jaargang No. 41 27 Augustus 1948 „Wij kunnen niet meer terug". Ondanks de economisch critieke toestand van ons land tal van sociale maatregelen in uitzicht gesteld. De Tweede Kamer accepteert de Grondwetsherziening. Kerken congresseren. „Een man een man, een woord een woord". Dat was de vlag op de lading, die de rede van minister-president Drees had kunnen dekken, toen hij in de afge lopen week met de rede, die drie uur duurde, inging op de aanvallen tegen de regeringsverklaring. Speciaal professor Gerbrandy en de oud-minister voor de Overzeese Ge biedsdelen Weiter, staken de bezwaren, die zij tegen het regeringsprogram en het voorstel tot Grondwetswijziging koesterden, niet onder de groene tafel. Wat dit laatste betreft diende Minister Drees van repliek door als zijn mening uit te spreken „een regering die het ge geven woord breekt, vindt geheel Indo nesië tegenover zich en verliest de good will, die Nederland bezig is in de we reld te herwinnen. V/ij kunnen niet terug." Ten aanzien van de regeringsverkla ring en de daarop gevolgde debatten zij vastgesteld, dat ondanks de critieke toe stand, waarin ons land zich bevindt, za ken aan de orde worden gesteld als kinderbijslag voor kleine zelfstandigen of ouden van dagen, een wettelijke rege ling voor de gezondheidszorg en mis schien ook een ontwerp voor de civiele staat van beleg, welke spreken van sociaal verantwoordelijkheids-besef, het welk vriend en de eveneens onmisbare... gereserveerde slechts respect kan af dwingen. Hoe dan ook, na lange redevoerin gen pro en contra, waarin over en weer vaak bittere pillen werden gepresen teerd, maar waarbij ook voor fijne ironie en vermakelijke scherpzinnigheid plaats bleef, is het ontwerp voor de Grond wetswijziging aangenomen met 76 tegen 22 stemmen. Mogen de krachten in Nederland, in Oost en West nu in voldoende mate aanwezig zijn om deze daad niet tot een soort politieke hink-stap-sprong te vervormen. Verschil in politiek inzicht behoeft geen beletsel te zijn voor de eenheid ten opzichte van bepaalde punten. Dit is bewezen door Tiet met 98 tegen 0 stem men aannemen van het ontwerp betref fende het inkomen van een koning, die afstand doet van de troon. Over dit ge baar van de Tweede Kamer kunnen wij ons intens verheugen, daar er de waar achtige waardering voor de figuur van Koningin Wilhelmina mede tot uiting komt. Deze waardering voor een ander... dat is het waar het welslagen van iedere opzet in het leven van mensen en vol ken menselijk gezien mee staat en valt. Hoe treffend kwam dit weer tot uiting in Indonesië, waar de zich toch al zo moeizaam ontwikkelde besprekingen van de zijde der Republiek plotseling werden verbroken. Hier is men althans dooi de ogen van een leek gezien geen stap verder gekomen, in al die jaren. Hoewel voor objectieve toeschouwers deze beslissing van de afgebroken be sprekingen niet zonder reden wordt ge noemd, zó 'ernstig zijn toch de grieven niet geweest, of aarzelend is men reeds nu weer begonnen, documenten vrij te geven en opnieuw contact op te ne men. Men beseft ook, en juist in de toon aangevende kringen nog te weinig, dat de gehele wereld wacht op klaarheid en op evenwicht. Geen schakel in de keten van landen en volken kan straf feloos voor het vinden van die klaar heid ontbreken. Daarom is meer even wichtigheid een gebiedende eis en be- seffe men, dat storingen bij de onder handelingen niet dan in de uiterste nood mogen optreden. Juist in deze wereld vol spanningen is het Congres van de Wereldraad der kerken, dat te Amsterdam wordt gehou den, een teken van een goede wil. Ook in dit Congres met zijn 148 deel nemende kerken, vrijwel alle volken en talen der aarde vertegenwoordigend, zijn sombere klanken te vernemen. Daar tegenover staat, dat men wil trachten meer tot elkaar te komen, wat, indien men er openlijk voor uit wil komen, niet anders dan moeilijkheden kan veroor zaken. En temidden van vele sombere en vele goed bedoelde gebeurtenissen in ons land en daarbuiten, gaan we thans een ju- bileumweek tegemoet, waarin we op een voudige, gepaste en dankbare wijze onze vreugde mogen uiten over het feit, dat onze geliefde Vorstin, Koningin Wil helmina niet alleen haar 68ste verjaardag maar en dat is de grootste bijzonder heid haar 50ste regeringsjaar zal her denken. Een week, waarin onze Vorstin meer dan ooit in het middelpunt van haar volk zal staan. ZITTING TUCHTRECHTER TE THOLEN Woensdag 25 Augustus 1948. TE DURE MELK EN TE DURE ANDERE VOEDINGSMIDDELEN W. KL te Oud Vossemeer was num mer één, die voor de groene tafel moest komen. Hij werd verdacht een 4-tal rijwielen te hebben verkocht voor resp. f 130 en f 109, waarvoor slechts resp. f 128.45 en f 108.25 moest worden ge vraagd. Het totaal voor de rijwielen te veel gevraagde bedrag was f 6.80. Mr. v. d. Hoeven verdedigde deze zaak en ilmina van Nassau we Aan U dit lied gewijd liw volk zweert U nog trouwe Na bange oorlogstijd aat thans de vanen wapp'ren Hoog Neerlands mooie vlag Nu Neerland, U, Vorstinne Zijn dank betuigen mag eel»d'aarde kent Uw grootheid Uw liefde werd geroemd Een glimlach steeds verschijnt er Waar Uw naam wordt genoemd ijn schild ende betrouwe Zijt Gij Oh God mijn Heer Dit lied gaf U vertrouwen Bij vlucht en wederkeer n Nederland's gewesten In Noord in Oost en Zuid In dorpen en in steden Gaan nu de vlaggen uit 1 onze liefste wensen Voor Haar die nu verjaart Een bêe, dat God en Vader Haar lang nog voor ons spaart. (Nadruk verboden) n heel ons kleine landje In Neerland overzee Ja zelfs in vreemde landen Leeft men nu met ons mee L angs onbegrepen paden Is vaak Uw weg gegaan God heeft U willen leiden De weg die Gij moest gaan ooit is er, waar ter wereld Zulk een Vorstin geweest In Vrede ons een Moeder In oorlog onbevreesd

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1