Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland 1898 1948 UIT EIGEN LAND. RAADSVERSLAG POORTVLIET Vijftig jaar Koningin der Nederlanden ZONDAGSDIENST ARTSEN Zijn de woningen nu OCTOBER klaar Verbetering Scholen 4e Jaargang No. 40 20 Augustus 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertentiën /0.l0 per millimeter - Minimum ƒ2.00 Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 - kwartóal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tof; uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Zo wordt dan in 1948 een periode afgesloten, die in 1898 begon -een regeringsperiode, die langer duurde dan die van welk thans regerend staatshoofd ook een periode, zó lang, dat men zich afvraagt, of men dit tijdsbestek wel mag zien als één. De vraag stellen, is haar be antwoorden tevens. De periode is te lang om haar als één geheel te beschouwen; de structuur der maatschappij wijzigde zich en met die wijziging ging een andere waardering van het .Vorstenhuis gepaard een andere waar dering ook van de regerende Vorstin. Laten wij ons duidelijk voor de geest halen, welke de gevoelens van ons volk waren jegens Haar, die een halve eeuw lang 's lands eerste onderdaan was. In de „oude tijd" Welnu dan: toen de jonge Wilhelmina de troon besteeg, was het nog niet zo heel lang geleden, dat de liberalen, toen d e grote politieke partij, die in 's lands bestuur de lakens uitdeelde, het koningschap niet anders za gen dan als ,,een ornament van de staat" als een versiersel, als een knop op een vlaggestok. Deze houding was geredelijk te verklaren als een reactie op de strijd, die in 1848, wéér een halve eeuw vroeger dus, was gestreden om te komen tot het constitution- nele koningschap, waarbij de wet gevende macht berustte bij de volksvertegenwoordiging en de uitvoerende aan de vorst kwam. De verantwoordelijkheid voor de gang van zaken dus bij hen, die de wetten maakten de on schendbaarheid dus van Hem of Haar, die die wetten uitvoerde. Dit leidde toch tot een, in wezen, kleinerende houding je gens het koningschap, dat toch iets 'anders is dan een erfelijke ambtenaarsfunctie. En er was nóg een belangrijke bevolkings groep, die de jonge Koningin, laat het niet met vijandschap, dan toch met grote onverschilligheid de troon zag beklimmen: de soci alistische arbeidersbeweging, dier toen Haar een boekwerk werd aargeboden, waarin de vooruit gang van Nederland werd ge schetst, een „Vergeten Hoofd stuk" te doen verschijnen, waarin de erbarmelijke arbeidsverhou dingen van die tijd waren vast gelegd. Zo richtte zich de politieke strijd menigmaal nog via het staatshoofd tot de tegenpartij en het moest twintig jaar duren, tot die Novembermaand in 1918, dat het voor het laatst geschiedde en wel op die allerongelukkigste wijze, die later een „vergissing" werd genoemd. Vergissingen Want het is inderdaad een vergissing, een vorstin, dieregeett krachtens de Grondwet, die door de vertegenwoordigérs van het volk is gemaakt, te betrekken in de politieke strijd. Zoals het ook 'n vergissing is, dat de Koningin Kapitein van de ,,Noorddam" redde mensenleven. Neevlands vrouwen als eersten in de hulde aan de Koningin Minister-President propageert kankerbestrijding Wilhelmina fonds". Regeringsverklaring en Debatten. „Ben ik m'n broeders hoeder?" Hoevele malen zal deze mensnéér- halende vraag de broedermoor denaar uit het Oude Testament zijn nagezegd Honderden eeuwen zijn nadien verstreken, het onverschillig schouderophalen waarmee de vraag werd gesteld of het leed van de ander ieder onzer persoonlijk aanging, bleef. Sociale instellingen, maatschappe lijke werkers, vernuftige en met warme harten uitgedachte wetten ter bescherming van het kind en cie zwakke, brachten verbeterin gen: doch het kwaad der onver schilligheid konden zij niet weg nemen. Daarom woekert het leed in zo onverminderde mate voort, alle „beschaving" ten spijt, nu wellicht meer dan ooit Maar daarom ook verdient die kapitein van dat enorme passa gierschip der Holland-Amerika- lijn, de „Noorddam", zeker een plaats in de reeks der gebeurte nissen, welke deze week de aan dacht vragen. In strijd met alle belangen van zijn honderden gefortuneerde passagiers, die vooral op tijd in de Nieuwe Wereld moesten aan komen om hun zakenbelangen te behartigen denk aan de con currentie der scheepvaartmaat schappijen onderlingweek die kapitein meer dan 200 mijl van zijn route af en kwam ver over tijd in New-York aan. De reden Een zieke steward op een Grieks langzaam varend schip, zonder scheepsarts. De kapitein van de Griekse schuit riep per radio andere schepen op om de dringend nodige hulp te bieden. De „Noorddam" ging en aan boord van dit Nederlandse schip vond de spoedoperatie plaats, die de redding, van een mensenleven betekende. Dat het een Nederlander was, die het „Ben ik mijn broeders hoeder" niet kon nazeggen, moge voor ons geen aanleiding zijn tot chau vinisme. Het zij ons slechts een prikkel, de neerzuigende irtvloe- .boven de partijen" staat, waarbij zo gemakkelijk de mening post vat, dat tegenover het „politieke spel" de verheven rust van het Koningschap staat. Laten dezul ken bedenken, dat, ook toen er nog geen stemplicht was, de Koningin getrouw haar kiesbiljet ter stembus deponeerde. Daar mede is meteen gezegd, dat Zij niet meer en ook geen mindere rechten heeft ten aanzien van de publieke zaak, dan welke kies gerechtigde ingezetene ook. De betekenis De grote betekenis van het koningschap is daarin gelegen, dat het, tegenover het verander lijke gezicht dat een land aan de wereld toont, naar mate de poli tieke inzichten van dat land zich wijzigen, het bestendige, het, durende is dat het de samen bundeling is van die nationale krachten, die in-het verleden werkten en die, welke in het heden voortbouwen op dat ver leden. Ministers gaan, maar het Vorstenhuis blijft, zou men met een variatie op Plieviers roman kunnen zeggen. Niet als een vlaggestok boven op een huis, dat andere bewoners heeft gekregen niet als een pratend en verheven iets, dat met de dagelijkse noden van de ge wone man niets heeft te maken, maar als een mens, dat de vreug den en de smarten van een volk mede doorleeft, mede heeft door leden. Wie zal nu nog reppen van een ornament? Wie zal Haar dochter straks een „Vergeten Hoofdstuk" aanbieden? Niemand! Zij leefde immers midden ons en mét ons; omnibus idem voor een ieder gelijk, als een ge liefd en bekwaam lid van' de grote familie, die leeft en werkt tussen Dollard en Schelde. den der zelfzucht ook en met name in eigen kring met ver dubbelde ijver te lijf te gaan. De sterken voor de zwakken, dat worde de leuze, juist nu. De nieuwe Minister-President W. Drees heeft ons dit met het oog op 't te vormen „Wilhelminafonds" met nadruk in een radiorede op het hart gebonden. Het grote geschenk voor onze welhaast scheidende Vorstin, wordt ge vormd door dit „Wilhelmina fonds" ter bestrijding van de vreselijke kanker. Mooie insignes werden te koop aangeboden. De baten hiervan komen dit fonds ten goede. Hoewel voor dit doel welhcht niet te veel aansporingen kunnen worden gelanceerd, heb ben wij goede hoop op hei wel slagen van die opzet, gezien de spontaniteit, waarmee de voor bereidingen werden getroffen. Inmiddels zijn ook de eerste geschenken aangeboden aan H.M. de Koningin en het zijn de Nederlandse vrouwen, die de eer toekomt, de allereersten te zijn, die officieel hun hulde kwa men betuigen. Mevrouw van de Bos-de Jong bood 750.000 hand tekeningen namens evenzoveel Nederlandse vrouwen aan, met welke geste H.M. zichtbaar was ingenomen. Minder ingenomen blijkt de Volksvertegenwoordiging met de door de minister-president uit gesproken regeringsverklaring. Minister Drees sprak over de voorgenomen wegneming der te grote tegenstellingen bij de in komstenverdeling en de wanver houdingen tussen inkomsten en noodzakelijke uitgaven. Een en ander deed al behoorlijk stof op waaien. De pro-doorvoerders van de door de vorige regering inge slagen weg ten aanzien van de „sociale politiek" zullen dankbaar zijn over de reële klanken, die in deze regeringsverklaring te horen waren. Wij denken hierbij aan de be stuurders van de R.K. vakbond, die zich, toen Minister v. d. Brink in het vorig kabinet meende, dat vermindering van subsidie op het levensmiddelenpakket plus huur verhoging tegelijk mogelijk wa ren, afvroegen, of dit wel in ernst was gemeend! De anti-doorvoerders zullen op hun beurt niet kunnen nala ten te erkennen dat het besproken probleem van een overgrote openhartigheid getuigde. De er kenning van de minister-president dat zelfs de niet tot volle tevre- Dr. P. J; Duinker te Tholen Dr. Vermet te Nieuw-Vossemeer denheid aanleiding gevende so ciale toestanden van het ogen blik niet eens met eigen kracht kaïi worden staande gehouden, spreekt van een realiteitszin, die ook voor de toekomst vertrouwen kon wekken. Ten aanzien van Indonesië zijn de goede toekomstkansen labie- ler dan ooit, vooral na de arres tatie van twee vooraanstaande Republikeinse figuren, verdacht van opiumsmokkel tussen de Re publiek en andere plaatsen in Zuid-Azië. De „Regerings-" en „Grond- wetsherzienings-debatten" duren voort. Reeds spraken Romme, Tilanus, Stikker, Schouten, Meijering e.a. zich hierover uit. Dat het alles bij elkaar een vruchtbaar democratisch resul taat mag geven. Vrijdag 6 Augustus des avonds om 7 uur kwam de Gemeenteraad alhier in Openbare Vergadering bijeen. Voorzitter-secretaris Bur gemeester B. J. van Oeveren. Dhr. G. K. Krijger is bij de aan vang der vergadering afwezig. Na opening op de gebruikelijke wijze worden de notulen van 5 Juli jl. gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedkeuring van het Raads besluit door G. S. inzake het on derhoud van het graf van de fam. v. Dalen, waarvoor f200,'is uitgezet. Controle-rapport kasopname gem. ontvanger, Burgerlijk Arm bestuur, enz. Van dhr. S. A. de Haas, onder wijzer te Haamstede, een dankbe tuiging, voor zijn benoeming als Hoofd der O. L. School alhier, welke benoeming hij aanvaard, zo sp. m. na 1 September a.s. Van het Chr. Lyceum te Goes dankbetuiging voor de toegezeg de bijdrage per leerling. Van de Rijksdienst Landbouw Herstel bericht dat binnenkort medegedeeld zal worden op wel ke manier een Rijksbijdrage ver kregen kan worden voor de be planting vah de begraafplaats. De totale kosten hiervoor zijn f580,—. Van de Min. v. Soc. Zaken dat nog f16,'kan worden uit betaald aan de controleur voor werklozen. Dit is overbruggings- steun. Van het Prov. Bestuur wijzi ging jaarwedde regeling secreta rissen en ontvangers. Hierbij is een andere kinderbijslagregeling opgenomen. Op voorstel van B. W. wordt hiertegen geen be zwaar gemaakt. Een verzoekschrift van de Wed. W. Noom en dhr. C. v. Ast om de sloot in hun omgeving tot dhr. P. v. d. Slikke te rioleren en te dempen. Alles wordt er in de sloot gegooid, welke niet dien stig voor de Volksgezondheid genoemd kan worden. De voor zitter zegt, dat het verzoek niet onredelijk is, maar dat B. en W. er niet toe kunnen overgaan, aan gezien de begrotingspost „aan" is. Dit jaar kan er dus niets van komen. Misschien dat het a.s. voorjaar mogelijk is. Dhr. v. Houdt merkt op, dat het inderdaad zo'n toestand is, als in het verzoek is omschreven. Hij stelt dan ook voor dit werk a.s. jaar in de eerste plaats uit te voeren. De voorzitter zegt, dat dit B. en W. zich ook hadden voorgesteld en stelt voor het thans aan te houden, waartegen geen bezwaar is. Van het Min. v. B. Z. om de pensioenbijdrage ook voor 1948 van 4J/2 op 2 te brengen. Het verslag van de School- artsendienst inzake het School onderzoek wijst uit, dat een tame lijk goede gezondheidstoestand is geconstateerd. Opmerkingen worden evenwel gemaakt over de verouderde schoolbanken, de onvoldoende verlichting, closets, het slecht in de verf staan, enz. Dit geldt vrnl. ook voor de Bijz. School, waarbij voorts nog wordt aangeraden het speelplein te be tegelen. De voorzitter merkt op, dat e. en areeds eerder ter sprake is gebracht. In verband met bovenstaande is er evenwel nog een schrijven binnengekomen van G. S„ die de Raad uitnodigen binnen af zienbare tijd de gewenste verbe teringen aan de school aan te brengen en gaarne vernemen, welke maatregelen daartoe wor den genomen. B. en W. stellen voor een be groting te laten opmaken van het aanbrengen van closets. Dhr. Vroegop zegt, dat het toch schijnt, dat de gezondheids toestand door de onhygiënische

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1