Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Als een Rots in de Branding UIT EIGEN LAND. Raadsverslag STAVE NI SSE* Vele Vorstenhuizen ORANJE blééf werden onttroond- 7 ZONDAGSDIENST ARTSEN 31 Augustus luidt de nieuwe klok» de Jaarg mg 13 Augustus 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen We staan zq over het algemeen maar weinig stil bij het toch wel wat opmerkelijke feit, dat Neder land een van de nog maar wei nig overgebleven landen der we reld is waar het staatshoofd een vorst of vorstin is. Juist in de laatste halve eeuw is het aantal gekroonde staatshoofden sterk verminderd. Toen Koningin Wilhelmina tot staatèhoofd van Nederland werd gekroond, waren van bijna alle Europese landen nog de ko ningen of keizers bij deze plech tigheid aanwezig of vertegen woordigd. Toen waren er immers nog: de keizer van Duitsland, de keizer van Oostenrijk-Hongarije, de Czaar van Rusland, de koning van Engeland en keizer van In dia; daar waren nog de koningen van Spanje, van Portugal, van Italië en behalve van de zelfstan dige Oost- en Noord-Europese staten nog de regerende hoofden van de diverse Duitse landen. Er was nog een keizer van China en een sultan van Turkije. Van ae belangrijke Europese landen stond toen alleen in Frankrijk en in Zwitserland een president aan het hoofd van ide staat. Haast vreesachtig ontzag. „Het gewone volk" keek met bewonderende 'blikken en in haast vreesachtig ontzag naar de praal en pracht waarmede deze regerende vorstenhuizen zich doorgaans omgaven. Gebonden door een strenge hofetiquette waren deze koningen en keizers als het ware wezens van een ho gere orde en een andere wereld, die zich slechts in flonkerende gewaden en met veel entourage aan het volk vertoonden. Maar altijd op een afstand en altijd omgeven door veel militair machtsvertoon, bewaking en eer bewijzen. Daar was toen een blijkbaar gewenste en beduidende afstand tussen vorst en volk en de hof- étiquettes verzetten zich tegen iedere toenadering, tegen ieder gewoon menselijk contact, tenzij dit als een grote gunst van de vorst kon worden opgevat. Het volk wist alleen daar hoog ver heven boven zich een bijzonder wezen, dat soms van een behoor lijke afstand even gezien en toe gejuicht mocht worden, maar nimmer benaderd; een wezen dat als een soort reliquie werd vereerd, echter geen deel uit maakte van het volk zelf. De steeds verder gaande ont wikkeling van de „derde stand" bracht een verdemocratisering van het gehele staatsbestel. Het volk begon zich „te voelen" en verloor daarmede wat van het ontzag voor het zich op een af stand houdende vorstenhuis. Oor logen, stille en bloedige revolu ties brachten in deze halve eeuw vele regerende vorsten ten val en van enkele tientallen, die ;de wereld vijftig jaar geleden kende, zijn er geen -tien meer overge bleven. De afstand werd kleiner. Maar onder die weinigen heeft het Huis van Oranje, in de per soon van Koningin Wilhelmina, zich weten te handhaven, gedra gen door de volkswil, die geen ander staatshoofd zou wensen. Hoewel in de negentiger jaren de hof-étiquette ook hier de jonge koningin niet veroorloofde om gezamenlijk met andere kinderen te leren en te spelen (slechts een phar uur in de week mocht zij even spelen met enkele kinderen van leden van de hofhouding), bracht haar verstandige moeder haar echter steeds meer in kennis De Daad van Van Schaik. Het Nieuwe Kabinet. Nieuwe baan voor Dr. Beel. 12 millioen dollar voor Neerlands scheepvaart „Eén vrouw is duizend man nen te erg." Vier maal liet die rij zige, gespierde huisvrouw, Fanny Blankers-Koen tijdens de Olympi sche Spelen in Londen het Wil helmus spelen en de Nederland se driekleur in top gaan. Met „Van Schaik was het Fanny Blankers die de afgelopen dagen het middelpunt vormde van de Nederlandse pers. In schier alle kranten kwamen deze twee namen gedurende enkele dagen voor. Nu zou men in onze rustige omgeving te naastebij gaan den ken, dat die Olympische spelen de mensen toch enigszins naar het hoofd slaat, maar aan de an dere kant bewijst zo'n vrouw als Fanny Blankers-Koen tegenover een swingende en bioscoopjes ja gende Nederlandse jeugd, wat intensief werken en willen, óók in 1948 nog vermogen! Ze werd daar de snelste vrouw ter wereld. De tweede figuur, die de laat ste dagen aanmerkelijk naar vo ren werd geschoven we merk ten het reeds op was de ka binetsformateur Van Schaik. Mr. van Schaik ja gekke sprongen maakt het leven en dus ook de krant: van sport naar po litiek die eerbare regerings figuur is er in geslaagd een nieuw-kabinet te formeren. Het is bijna schokkend, dat een drager van zulk een staat van met wat door en voor het volk gedaan werd, met wat in het al gemeen door het Nederlandse volk gepresteerd werd. En van lieverlede werd bij zulke officiële bezoeken de afstand tussen volk en vorstin toch steeds wat klei ner, onderhield de vorstin zich meer en meer met verschillenden uit het volk zelf, zodat men haar niet alleen als vorstin, doch ook als mens leerde zien. Een hechte bancf. De opvoeding van Prinses Ju liana, grotendeels temidden van gewone andere kinderen, plaatste het vorstenhuis nog dichter in het midden van ons volk, ver kleinde de afstand en versterkte de band. Die band is tijdens de regering van Koningin Wilhelmina onge twijfeld hechter geworden. In- plaats dat de stormen, die in deze eeuw over ons land gingen, een verwijdering brachten tussen vor stenhuis en volk, werd integen deel daardoor hier de onverbre kelijke band juist sterker gevoeld. En het zijn vooral de laatste oorlogsjaren geweest, het door vorstenhuis en volk gezamenlijk gedragen leed, dat de liefde voor Oranje zo'n warme ondergrond heeft gegeven. Het bezit van ons vorstenhuis schenkt Nederland temidden van de roezemoezige wereld een aan zien van rust en degelijkheid, dat in die mate maar van weinig andere landen gezegd kan wor den en vaak helemaal niet van die landen, waar intussen het vorstenhuis moest verdwijnen. Laten we er daarom maar ge rust een beetje trots op zijn in een Koninkrijk te wonen. Het is zeker geen slechte aanbeveling in deze wereld God spare ons Vorstenhuis dienst de plaats voor een ander wil ruimen Mr. van Schaik for meerde het kabinet W. Drees. Zeer juist heeft deze doorgewin terde staatsman aangevoeld, dat een niet parlementaire regering op bredere basis, als zodanig, voor de socialisten weinig aan trekkelijks bood. Hierom en om zo snel mogelijk het schipc-van- Staat verder te kunnen doen va ren, nam Van Schaik wel zitting in de kring van ministers, maar droeg het voorzitterschap op aan een algemeen vertrouwen genie tende P.v.d.A.-man. Hiermede bracht van Schaik een absoluut persoonlijk en partij-offer. Hoe wel dan een niet parlementair maar nochtans min of meer vier- partijen kabinet een weinig ver trouwenwekkend begin moge zijn, is er juist door wat wij „de daad van Van Schaik" willen noemen, alle aanleiding juist vol vertrouwen te hebben in het per soonlijk overleg der Excellenties. Onbegrijpelijk zijn dan ook dik wijls de reacties der dagbladen. Dagbladen, die toch meestal een eigen partij dienen. En over het algemeen is men over de samen stelling maar matig tevreden, zo wel van socialistische kant als van de zijde der oppositie. Het onbegrijpelijkste van het geval is echter, dat men vrijwel eendrach tig zij de een in meerdere mate dan de ander begint de een na de ander af te kammen, om dan aan het slot van zulk commentaar het nieuwe kabinet toch weer het allerbeste toe tè wensen. Zo blijkt de politiek tel kens weer het onbegrijpelijke te benaderen. Persoonlijk overleg hebben we toch hard nodig. Ten aanzien van de slepende Indone sische kwestie mankeert het daar immers maar al te zeer aan. Ter wijl de Commissie van Goede Diensten juist van een reis over Sumatra terugkomt, waarover zij rapport zal uitbrengen ten aan zien van Republikeins en Neder lands bestuur in de onderscheide ne gebieden, bazuint Dr. P. J. Koets als woordvoerder der Ne derlandse Regering in Batavia, voor de wereldpers uit, dat géén nieuwe politionele actie op komst is. Ogenschijnlijk zou niemand iets tegen deze uitspraak kunnen aan voeren. Maar dit met te grote na druk herhalen van die verzeke ring, smaakt zo naar „de Duitse tijd". Bij herhaling werden toen geruststellende mededelingen ge geven, prompt kort daarop veran derden deze in het tegendeel. Wanneer nu Dr. Koets aan de ene kant met klem beweert wat Dr. P. J. Duinker te Tholen Dr. H. Menger te St. Filipsland. hiervoor werd aangehaald, maar tegelijk de gevolgtrekkingen maakt tussen het Communistische oproer van Malakka en „achter de schermen aan het werk zijnde Communistische invloeden in de Republiek", dan doet ons dit een tikje oorlogsachtig aan. Dat Ne derland spreke, spoedig en duide lijk Benijdenswaardig is de taak dan ook niet van het komende driemanschap, dat ter vervanging van Lt. Gouverneur-Generaal van Mook naar Indië zal gaan en waarvoor namen genoemd worden als oud-minister-presi- dent Dr. Beel, Neher, Spoor of een onbekende figuur als Jacob. Het schijnt een gebruik te worden om een oud-minister-president onmiddellijk na zijn „oud" wor den een vooraanstaande positie in Indië te bezorgen, zie Scher- merhorn. Opbouwend gaan de vier grote Nederlandse Scheepvaart Maat schappijen werken, die ter aan schaffing van zes oceaanstomers in totaal, gezamenlijk 12 millioen dollar kregen toegedacht als hy- potecaire lening door de Inter nationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling. Op vele punten zette dus in elk geval Holland zijn beste beentje voor. Vrijdag 6 Augustus jl. kwam de vol tallige gemeenteraad alhier in openbare vergadering bijeen. Voorzitter-secretaris burgemeester L. A. Verburg. Na opening en notulen worden de volgende ingekomen stukken behandeld: Mededeling van de voorzitter dat door de Prov. Staten een bijdrage aan het hulpsteiger wordt gegeven. 1. Gk. wijziging begroting 1948 en goedkeuring begroting. 2. Verslag van het onderzoek door de Schoolartsendienst van de O. L. School. Hierop zal de voorzitter nader terug komen. 3. Mededeling van Prov. St. namens de Minister, dat de opbouwtoelage voor dhr. W. Hansen door de gemeente moet worden betaald, zodat dus een desbe treffend request is afgewezen. 4. Een mededeling van Prov. Best. waarin wordt aangeraden zomerhuisjes te bouwen wordt voor kennisgeving aangenomen. 5. Een verzoek van de A.N.W.B. om lid te worden. B. en W. stellen voor, gezien het nut van deze instelling aan het verzoek te voldoen. Het bedraagt f 25,per jaar. Dhr. Hage vraagt of er dan een richtingswijzer aan de Oude- landse dijk geplaatst wordt. De voorzit ter zegt dat dit hier wel niet de vraag is, maar dat men eerst lid moet zijn om een of ander verzoek te kunnen doen. Alle leden zijn er voor het verzoek in te willigen. 6. Van de gemeentewerklieden M. Smits en A. Moerland een verzoek om loonsverhoging. Na ingewonnen advies blijkt, dat men niet tot de gevraagde verhoging kan overgaan, maar het sa laris wel in overeenstemming kan bren gen met het peil dat volgens de klasse waarin de gejneente is ingedeeld (4e klasse) geldt. Hiertoe wordt besloten. 7. Van Prov. Best. een opmerking inzake de herziene personeels-regeling. Verzocht wordt de diploma-toelag inpl. van op f 250,op f 200,vast te stellen, de kinderbijslag te schrappen, daar dit in de alg. regeling is opgeno men. B. en W. stellen voor deze wijzi ging aan te brengen, waartegen geen bezwaar is. Ook komt de ongehuwde- aftrek voor jeugdig personeel te ver vallen, waar ook hier de alg. regelen van toepassing zijn. 8. Een verzoek van dhr. Riedijk om in aanmerking te komen voor de premie voor woningverbetering voor pand A 214. De voorzitter merkt op, dat dhr. R. deze woning nog niet heeft gekocht! maar dit wil doen na toezegging van de premie. Het voorstel van B*. en W. is gunstig te beschikken. De kosten voor de gemeente zullen na Rijksgoedkeuring f291,bedragen. Nu is het betwistbaar, aldus de voorzitter, of dit geen onder houdswerk is. Is dit wel zo, dan wordt noch door Rijk noch door de Gemeente een premie verstrekt. Na een enkele opmerking keuren alle leden het voorstel goed. 9. Bericht van dhr. v. Driel, dat hij zijn benoeming als lid van de Advies commissie Woningtoezicht aanneemt. 10. Bericht van dhr. N. M. Klippel, dat hij voor dezelfde functie bedankt. Opnieuw moet dus straks gestemd worden, merkt de voorz. op. 11. Van G.S. mededeling dat tegen de verordening dorpsschoon geen be zwaar is. 12. Van dezelfde goedkeuring kas geldlening ad f 5000, 1947' ^em flk* begrotings-wijziging 14. Proces-verbaal van kasopname gemeente-ontvanger, enz. 15. Een schrijven van de Vakgroep Fotografie, waarin wordt gewezen op het straatfotograferen door onbevoegden, waardoor soms ongezonde dingen ge beuren. Verzocht wordt dit te verbie den zonder toestemming van de burge meester, die dan alleen aan bonafide fotografen toestemming verleend. Ook hiertegen geen bezwaar. 16. Van Prov. Best. of er bezwaar is tegen de verhoging van de salarissen voor de Ambtenaren van de Keurings dienst v. Waren te Goes. Bedoeld is hier de 10 Geen bezwaar.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1