Weekblad voor het EilandTholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND* 1 r J Prinses Irene Raads ver slag Oud -V ossemeer* Betalingsbalans - Arbeidsproductiviteit - Woningnood Verhuursregeling nieuwe woningen» De «Museumweg"» ZONDAGSDIENST ARTSEN I 4e Jaargang No. 38 6 Augustus 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Ahonnpmenten f 0 90 ner 7i i a /VDonnementen j v.ju pei Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden f L00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Communistische agitatie bij Haagse Tramstaking 1 Gerben Wagenaar gaat dreigen. Tuinbouw-expansie Zal van Schaik slagen Om nog even terug te blikken: „hoe warm het was en hoe ver" dat kunnen U vooral de inwoners en bezoekers van de Hofstad vertellen, toen daar juist op het moment dat organisatorisch een feeststemming zou moeten heersen, ieder gedwongen was in het typisch Hollands onverwachte hittegolfje te vechten om een taxi of te lopen Het personeel der Haagse Tramweg Mij zette zijn sedert meer dan een jaar ge voerde strijd om betere salariëring kracht bij, door in grote meerder heid van de tram af te stappen. De meeste trammannen sloegen het advies van de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tram weg personeel als neutrale organi satie, zowel als de Protestants Christelijke en R.K. Werknemers organisaties om zeker zolang de feestelijkheden in den Haag in verband met het 700 jarig bestaan, voortduren, in de wind. Een opmerking van het Hoofd bestuur der Unie van Vervoers ondernemingen als zou de staking pas in de tweede plaats het ge volg zijn van niet ingewilligde looneisen, maar allereerst door politieke agitatoren zijn bewerk stelligd, wettigt het zoeken van een verband tussen de stilstaande Haagse tram en de scherpe woorden van Gerben Wagenaar in de Tweede Kamer. Toen door alle fractieleiders met uitzondering der communisten de motie werd aangenomen, waarbij werd over eengekomen, géén Communisten meer in de Kamercommissies te benoemen, deelde Wagenaar mede, dat de communisten van nu af aan het de Regering „lastig" zullen gaan maken." Hiermede toonden de dienst knechten van Moskou overigens maar al te duidelijk aan, welke enorme krokodillentranen zij weenden in hun brief, door het partijbestuur der C.P.N. gericht aan alle leden en vrienden hunner partij. Enerzijds was deze brief om spijt te betuigen over het ge leden verlies bij de verkiezingen, anderzijds was het schrijven een betonen van wil tot mede opbou wen van een zelfstandig Natio naal bestaan. Vaste wil tot op bouw en openlijk uitgesproken voorgenomen afbraak blijken bij de Communisten binnen een paar dagen tot de hun doel heiligende middelen te kunnen behoren. Inmiddels rijden in elk geval de Haagse trams weer. Nederland heeft tot taak, zich noch door een boeman mombak- kus noch door de fluit van de vogelaar te laten verlokken of intimideren, zeker niet nu nie mand minder dan Valentine, de Chef der commissie voor Mars hallhulp aan Nederland zelf, door ons landje reist en met typisch zakelijk Amerikanisme in een Haagse persconferentie er nog maals de aandacht op vestigde, dat de lening elk der 16 „hulp- landen" jaarlijks opnieuw moet worden vastgesteld. Voor wie dit nog niet voldoende duidelijk is, voegde Valentine er aan toe: „Wie met de dollars niet werkt, krijgt er zeker geen nieuwe bij." De nog in ons volk aanwezige arbeidsdrift mag zich dan zeker niet door Communistisch gestook laten verstoren. Dit te minder, nu de toegewijde onderhandelaars van Neder landse, Britse en Amerikaanse zijde, tot het door ons zo dringend benodigde vergelijk zijn gekomen ten opzichte van een handels overeenkomst tussen ons land en Bizonië. Het accoord is geldig voor een ruilhandel tot een be drag van 154 millioen dollar en zal speciaal onze tuinbouw ex pansie mogelijkheden bieden, die in deze belangrijke nationale be drijfstak reeds van 1945 af werd begeerd. Kunnen wij ons over deze ge slaagde besprekingen verheugen, minder tevredenheid kan worden bétuigd ten aanzien van de ge voerde onderhandelingen tot vor ming van een nieuw kabinet. Nu Dr. Beel ook ten aanzien van de hem verstrekte vereenvoudigde opdracht heeft moeten verzoeken hem van zijn taak te ontslaan is de regeringskwestie toch wel in een impasse geraakt. Hopen wij dan ook, dat de voorzitter der Tweede Kamer, thans tot formateur benoemd, als geroutineerd parlementariër de commandobrug van het Staats schip op een afdoende wijze zal weten te bemannen. Verschillen de pogingen zijn daartoe reeds door hem aangewend. De heren Drees, Stikker, mr. Sassen en Mr. Schokking werden door hem ontvangen. Al met al gaat het ook hier lijken op een moeilijker formatie dan gedacht werd. Opvallend is ook dat Mr. van Schaik tot op heden vrijwel geen demission- naire ministers ontving. Speciaal de Nederlands-Indo nesische politiek doet de behoefte aan een snelle regeringsvorming gevoelen te meer, nu de Indo nesische kwestie opnieuw in de Veiligheidsraad is gebracht, waar ten aanhore van de gehele wereld door de G.G.D. werd gezegd, dat zij tot nu toe vergeefs op een modus vivendi had gehoopt. Moge een vergelijk van schijn baar sterk uiteenlopende partijen in het parlement beginneh Het belangrijkste doel, dat Nederland nastreeft, is het in evenwicht brengen van zijn be talingsbalans, immers een even wichtige betalingsbalans betekent, dat vorderingen op en schulden aan het buitenland aan elkaar ge lijk zijn. Het zwaar wegende de- viezenprobleem is daarmede dan ook opgelost. OV b ov; b cbhb cbbb SS; werd gisteren negen jaar. In alle gemeenten op onze eilanden wapperden de vlaggen van de officieele gebouwen en uit vele particuliere woningen. In enkele plaatsen maakte de muziekvereniging de gebruikelijke muzikale rondgang of. gaf een concert op de tent. JÏ-VjW OO WW -... f.';';'.': Het aller voornaamste voor een evenwichtige betalingsbalans is het opvoeren van de export. De cijfers over de export, die hieronder volgen tonen aan, dat deze zich bevredigend ontwikkelt. In millioenen guldens bedroeg de export in: 1938 86 1946 65,4 1947 154,9 1948 Januari 140,1 Februari 186,2 Maart 185,6 April 203,1 Mei 222,8 Voor 1948 had men een ge middeld export van 180 millioen gulden geraamd. Dit gemiddelde zal 'zeer zeker worden bereikt, want in het najaar komt er nog export van landbouwproducten bij. Vanuit Amerika voeren wij het meeste in, zodat vanzelfsprekend ook de export naar Amerika zeer belangrijk voor ons is. Deze export is als volgt eveneens in millioenen guldens): 1938 3,1 1946 3,2 1947 4,3 1948 Januari 4,1 Februari 5,2 Maart 3,2 April 4,3 In Amerika is vooral voor specialiteits-artikelen nog vol doende afzetgebied. Deze zaken hangen natuurlijk ten nauwste samen met onze pro ductie. Bij de productie moeten wij een juist onderscheid maken tussen de arbeidsproductiviteit, dat is dus de prestatie van iedere afzonderlijke arbeider, en de totale productie, dus wat de ge zamenlijke arbeiders voortbren gen. In de productie is ook een gunstige opgaande lijn te con stateren, n.l. van 73 in 1946 tot 103 in Januari tot Mei 1948. De productie van 1938 is 100. Belangrijk voor Nederland is de kolenproductie. Voor de oor log bedroeg deze gemiddeld 1,1 millioen ton per maand. Na de oorlog is dit cijfer geleidelijk aan opgelopen van 0,4 millioen ton in 1945 tot 0,9 millioen ton in de eerste maanden van 1948. Het streven is om een maandproduc- tie van 1 millioen ton te bereiken, hetgeen dan tevens een gunstige invloed zal hebben op de huidige import van kolen uit Amerika. Uit bovengenoemde cijfers blijkt dus, dat de productie boven die van 1938 ligt (uitgezonderd kolen). Dit resultaat is echter bereikt kunnen worden met be langrijk meer arbeiders als voor de oorlog. Hiermede wordt dus tevens gezegd, dat de arbeidsproductivi teit (zie het bovengemaakte on derscheid) jammer genoeg nog niet op het vooroorlogse peil is. In 1947 bedroeg de arbeidspro ductiviteit 77 van die van 1938. Voor 1948 zijn weliswaar nog geen cijfers bekend, doch men neemt aan, dat 90% van 1938 zal worden bereikt. Voor de geringe arbeidspro ductiviteit zijn talrijke oorzaken op te sommen. De belangrijkste zijn wel: de verouderde produc tie-installaties (machines e.d.), verlies aan productie-installaties tengevolge van de oorlog, en het ontbreken van voldoende wonin gen vooral in de fabriekscentra. Dit laatste heeft als gevolg, veel tijdverlies door het transport van arbeiders. De mindere ge neigdheid tot werken, die er kort na de oorlog bestond, mag wel als overwonnen worden be schouwd (behoudens een aantal zwarthandelaren Een doelmatig gebruik van de Marshall-hulp zal ons uit deze moeilijkheden kunnen halen. Het reeds genoemde woning probleem is wel het grootste pro bleem waarvoor Nederland zich geplaatst ziet. In 1939 waren er in Nederland 2.088.075 woningen Tijdens de oorlog werden er 162.800 vernield. Als men, reke ning houdend met de bevolkings toename in Nederland, in 1952 het peil van 1939 wil bereiken, dan moeten er jaarlijks 75.700 woningen worden bijgevouwd. In 1948 zullen er echter naar ver wachting niet meer dan 30.000 woningen gereed komen. In de eerste jaren na de be vrijding heeft men niet aller aan dacht aan de woningbouw kun nen besteden, omdat toen voor rang moest worden verleend aan het herstel van wegen, bruggen, spoorwegen etc. Deze problemen moesten immers eerst worden op gelost om het noodzakelijke transport, waarvan de oplossing van de andere problemen afhing, te kunnen doen geschieden. De jaarlijkse bouw van woningen zal in de eerst volgende jaren zeker het vereiste peil niet bereiken. De achterstand aan woningen zal derhalve wel niet binnen 10 jaar zijn ingelopen. Openbare vergadering op Maandag 2 Augustus 1948. Aanwezig de' voorzitter, de secretaris en 6 leden, 1 vacature van dhr. J. H. Mees. Als eerste punt kwam aan de orde het onderzoek van de geloofsbrief van dhr. P. A. W. Mees, het nieuw benoemd raadslid. Dhr. v. Gorsel en Aarnoudse onder zoeken de stukken, bevinden deze in orde en brengen hierover rapport uit. Hierna wordt dhr. Mees binnengeleid en gevraagd of hij bereid is de eed af te leggen, waarop hij bevestigend ant woordt. Vervolgens legt hij in handen van de voorzitter de eed df. De voorzitter feliciteert dhr. Mees met zijn benoeming en toelating, en hoopt dat de Here hem de kracht mag verlenen om in het belang der gemeente zijn krachten te geven. Dhr. Mees spreekt zijn hartelijke dank Dr. Renes te Oud-Vossemeer Dr. H. Menger te St. Filipsland uit voor de gesproken woorden en dankt voor de benoeming. Hij hoopt het waar achtig belang der gemeente te mogen dienen en vraagt hiervoor de mede werking van de gehele raad. De notulen van de vorige vergadering worden hierna onveranderd vastgesteld. Aan de orde zijn de ingekomen stukken Dhr. J. H. Mees nam zijn ontslag als raadslid, voorzitter van het Algemeen en het Wezen Armbestuur en als lid van Fonds Huyssen van Kattendijke. Van G.S. is de goedkeuring ingekomen van het raadsbesluit tot het lenen van 30.000.voor de bouw van de nieuwe woningen. Aangeboden is door de Bank voor Nederlandse gemeenten een geldlening ad 159.405,waarvoor de eerste 10 jaar 3 rente en hierna 3)4 rente wordt gevraagd. De voorzitter zegt dat het eerst de bedoeling was tot een annuïteits lening over te gaan, doch de griffie zal dit niet goedkeuren, hetgeen bij een bespreking bleek. Deze wenst 50 termijnen van 2 aflossing. De eerste jaren zou de ge meente op zijn rente 1 winst maken, daar het Rijk 4% vergoedt. Dit bedrag zou dan gereserveerd dienen te worden voor vervroegde aflossing. De Bank gaat hiermede accoord. De opnemingstermijnen zouden dan zijn 20 op 20 Augustus, 20 op 20 Sep tember, 20 op 20 October, 20 op 20 November en 10 op 20 December. Dhr. van Gorsel vraagt of dit een vaste lening blijft. De voorzitter zegt dat de eerste 5 jaar niet kan worden afgelost, daarna zijn extra aflossingen mogelijk. Vervolgens een schrijven van dhr. A. P. Slager te Scherpenisse, die zijn be noeming tot hulpkeurmeester voor vee en vlees aanvaardt. Punt 3 der agenda is de vaststelling van een Verordening nopens het in ge bruik nemen en geven van woongele genheid. De commissie is hierover gehoord en gaat er mede accoord. De Regeling moet komen met een. rangorde. In de eerste plaats komen rijks- en overheidsambtenaren met hun stand plaats in de gemeente. Vervolgens be dienaren van een geestelijk of menslie vend ambt. Daarna komt de volgorde personen die in en om de gemeente hun beroep uitoefenen, personen die bij derden in wonen, zij die binnen 30 dagen trouwen, en diegenen die door uitbreiding van hun gezin een grotere woning nodig hebben, terwijl hierna eigenaars van een bepaalde woning voorkeur genieten. Z.h.s. wordt de verordening aangeno men. Nu vermeldt de agenda de vaststel ling van een Verordening van Keurings rechten vee en vlees. Voorgesteld wordt de keuring van varkens van f 3,op f 4,te brengen, hetgeen geen bezwaren ontmoet. Vervolgens komt een brief van Ged. Staten ter sprake inzake de verbetering van de weg Oud-VossemeerSt. Anna land. De voorzitter merkt op dat dit de zgn. „Museumweg" is. Toelichting, over de slechte weg zal niet nodig zijn. Hij deelt mede dat de kosten van de weg in het begin op f 150.000 zijn ge raamd, doch dit is nu gestegen tot f 450.000. Door de provincie werd een beroep op St. Annaland en Oud-Vosse meer gedaan. Eerst meende de gemeente dat zij er niet veel belang bij had, dag* het verkeer het meest is TholenSU Annaland. Een bespreking met leden van Ged. Staten bracht echter aan het licht dat G. S. verwachtte dat Oud-Vos semeer gedurende 30 jaar f 500 zou bij dragen. De Raad besloot tot f 250 over 20 jaar G. S. bedankte voor de verleende medewerking, waaruit geconcludeerd werd dat het in dank was ontvangen en op prijs gesteld. Daarna kwam er een schrijven van G. S. dat het Waterschap had opge merkt dat de gemeente eigenlijk niets gaf, waardoor G. S. nog eens aandrong om toch maar f 500 over 30 jaar te ge ven. Inlichtingen werden aan G. S. ge vraagd, een uitgebreide briefwisseling ontstond, doch het slot was toch dat G. S. bleef aandringen om hetzelfde als nog aan de raad voor te stellen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1