Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Bij de „Juund Onschuldig veroordeeld Als de blinde dwaalt 33 Het is aanpakken.... maar er wordt geld verdiend ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN 4e Jaargang No. 37 30 Juli 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Frijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Abonnementen 0.90 per Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 wartaa ranco p.p. 1.15 Spierinkjes tot, en met 20 woorden ƒ,1.00, elk woord meer 0.05 Prijs r\o-r nnm rr\or X ror\ EEN MAN wordt ervan ver dacht, een belangrijke som gelds te hebben ontvreemd. Alle aan wijzingen schijnen tegen hem. Weliswaar houdt hij zelf vol, dat hij onschuldig is, maar de rechtbank meent, dat naast het wettige, ook het overtuigende bewijs is geleverd en veroordeelt hem. De straf begint en als de man een poos gevangen heeft gezeten, openen er zich nieuwe gezichts punten. Hij blijkt onschuldig en wordt in vrijheid gesteld. Een recent geval van een justitiële dwaling. Een minder recent geval, maar met verder strekkende gevolgen: de roofmoord te Giessen-Nieuw- kerk. Twee mannen worden er voor veroordeeld en het duurt vijf volle jaren, vóór dat blijkt, dat ze aan de zaak onschuldig zijn. De mannen worden in-vrij- heid gesteld, ze verkrijgen eer herstel - misschien hebben ze een geldelijke vergoeding gekre genmaar wie vergoedt hun die vijf jaar leven in gevangen schap We gaan iets verder terug in de geschiedenis, nog geen dertig jaren. Twee Italianen, Sacco en Van- zetti, worden ervan beschuldigd, in Amerika een bom te hebben geworpen. Eis en vonnis luiden: de doodstraf, die inderdaad, na een uiterst langdurig proces wordt voltrokken terwijl on- derdehand geen mens meer twij- Wie vergoedt de gemiste Vrijheid De roofmoord te Giessen-Nieuwkerk. Sacco en Vanzetti. De zaak Dreyfuss. Bijzondere rechtspleging. felde aan hun onschuld. Een justitiële dwaling, ditmaal een onherroepelijke dwaling, die veel geleek op een justitiële moord en die het volgens velen was. Twee levens weg, die niet kunnen worden teruggegeven. De zaak Dreyfuss: Een Frans officier Jood -valt ten offer aan een hetze van het anti-semi- tisme en eerst vele jaren daarna volgt het eerherstel. Daarvoor moest de gehele wereld-opinie in cypstand komen. Een justitiële intrigue. OP DE RECHTSPRAAK moet een volk aan kunnen, als op de uitspraak van een boven alle standsvooroordeel, persoonlijk in zicht en gevoelens staand colle ge. Hier zijn de rechtsregelen waarnaar moet worden recht ge sproken -daar zijn de feiten, die die rechtsregelen hebben aange tast slechts die twee maatsta ven gelden. De rechter cijfert er zichzelf bij weg èn de persoon die voor hem staat. Daarom draagt Justitia een blinddoek. Zij hoort maar ziet niet. Zij hoort o.a. de mensen die tot taak hebben, de verdachte „Panklaar" voor de rechtbank te brengen: de politie. En waar deze faalt, loopt de geblinddoekte kans, eveneens te falen. Gelukkig komt het in Neder land zeer zelden voor. De dege lijkheid van het politie-apparaat, de grote behoedzaamheid van onze rechtspraak zijn daar waar- Nu stroomt alom de volle zomer zegen Op 't wind bewogen meer van rossig rijpend koren Zacht graan geritsel maakt een feest voor d'oren Een feest voor d'ogen maakt de stralen regen. Onwillekeurig dachten we aan deze nogal diepgrijpende dichtre gels, toen we, zoals deze week met het warme zomerweer, langs één van de polderwegen fietsten. Eindelijk zomer Gelukkig Ja, het is zelfs zeer warm ge worden. De zon schijnt met van die witschijnende stralen, een ne velige horizon in de verte en rondom ons blakerende velden... tekenen van een'warme dag. Als het middaguur verstrijkt, liggen de koeien traag te herkauwen, liefst dicht bij de slootkant, dicht aan het water. Ze heffen even de koppen op, als een toenemend Zuidenwindje schijnbaar wat verfrissing geeft. De polderwegen zijn droog, stoffig. Maar op het land wordt ge werkt, de oogst moet binnen, er is haast bij. Op de ene plaats worden de aardappelen gerooid, op een andere akker zien we gebogen ruggen, die telkens overeind komen om het gesne den graan weg te leggen, Een baan wordt gesneden opdat straks de graanmaaier de rest kan doen. Even verder staan onder de schaduw van enkele bomen, die daar aan de dijk de inundatie overleefden, tientallen rijwielen. Rechts van de dijk liggen in de weide twee paarden languit in het gras, ook een teken van de warmte. Links van de dijk, op een uit gestrekte akker, zien we de eige naars van die vele fietsen. Het zijn de „juunders." Het seizoen van de arbeider. Mannen en vrouwen, jongens en meisjes, in totaal ongeveer 120 personen. Ieder heeft zijn eigen baantje. In de ene hand de schrabber, die door de harde korst schuift, met de andere hand wordt het loof, voor zover aanwezig, beetgepakt en de zil- borgen voor. En als het een en kele keer gebeurt, dan is immers nóg het onherroepelijke niet ge schied, omdat wij in onze gewone rechtspleging de doodstraf niet kennen. De omgekeerde wereld MAAR ANDERS ligt de zaak, wanneer in een bijzondere perio de, voor bijzondere personen, een bijzondere rechtspleging wordt ingesteld. Hier geen in de loop van eeuwen gegroeide rechtsregelen tgeen in de loop van jaren in de sfeer van de rechtspraak inge groeide personen. Wél een pseu- do-politie-apparaat, dat in zijn eerste optreden misschien haeft verhinderd, dat de volkswoede misdaden beging, maar dat nu niet bepaald er een waarborg voor was, dat er zonder aanzien des persoons werd opgetreden. En zo zien we, dat de zaak van de gebroeders De Vilder een omgekeerde zaak Sacco—Van zetti werd de zaak Schreieder een omgekeerde zaak Dreyfuss; de roemruchte kwestie-Marinus een omgekeerde Giessen-Nieuw kerk. Maar wat niet omkeerde, dat waren de honderden kleine zaak jes van die kleine profiteurtjes de werkster, die een barak schoonmaakte bij de Wehrmacht omdat de mevrouw van haar werkhuis zo „pesterig" was en de schoenmaker bij de „Luftwaffe", omdat hij onder vooroorlogs be stel mocht spitten in de werkver schaffing. Zij hebben slechts wei nig korter of misschien langer hun vrijheid gemist dan de grote bunkerbouwers. Maar daarvoor is die rechts pleging dan ook „bijzonder" en had de schoenmaker, noch de werkster een adviseur, die precies wist te vertellen wat wel en wat niet vaderlandslievend meer wasO.P.A. veruien komen de grond uit. Bo ven de mand of emmer wordt het loof er afgeknepen. De loofloze uitjes worden opgeraapt en het zelfde werk herhaalt zich, keer op keer, tot de mand of emmer vol is en in een zak wordt leeg gegooid. Dit laatste alleen dank zij het mooie weer, daar bij natte grond de uien eerst op de zgn. „spreien" komen te liggen en men dan zo nu en dan de roep van de opzichter hoort: „Opbaele". Maar nu is het droog, een harde korst na de vele regen. En de zon brandt op de ruggen, hier en daar komt het zweet door de luchtige kleding, de vingers gaan zeer doen, de knieën zijn gevoelig, maar de schrabber blijft heen en weer gaan, hoe vlugger, hoe meer zakken. Hoe meer zakken, hoe groter het getal in het boekje van de administrateur en -ten slotte gaat het daarom hoe meer geld straks kan worden ge beurd. Op de „juun" geldt meer dan elders: tijd is geld. Het sei- soen voor de arbeider. Soms is - het gehele gezin vertegenwoor digd. Zelfs de 10-jarige zoon helpt een handje mee, de vacaritie wordt goed benut. Ieder baaltje dat straks op de bestemde plaats gebracht wordt, levert immers 2.— op. De opzichter, die de arbeiders controleert, wenken en raad geeft, vertelt ons, dat ieder baaltje de arbeider 2.— op brengt. Een baaltje of vier vijf kunnen de arbeiders wel rooien, de besten onder hen, de meest geroutineerde zelfs som mige dagen 10 tot 12 baaltjes, dus verdient men 8 tot 10 of zelf 20 tot 24 gulden per dag. Indien deze bedragen jaloersheid ver wekken, leest U dan nog even verder. Het is niet alleen dat hier voor hard gewerkt moet worden, niet alleen dat het menig zweet druppeltje kost, niet alleen dat de vingers met de dag pijnlijker, de knieën gevoeliger worden, nee, deze verdiensten zijn ook slechts van zeer tijdelijke aard. Volgens de opzichter heeft men nog een goeie 4 weken werk aan het rooien van zilveruien. En dan dan blijven de vrouwen weer thuis. De kinderen gaan weer naar school of gevorderden zijn werkeloos. De mannen ko men meestal onmiddellijk weer terug bij de D.U.W. Het week loon loopt weer terug tot naar gelang de gezinsgrootte -rond de dertig gulden. Is het dan niet hard nodig, dat dit extraatje er eens per jaar uitvalt Is deze extra verdienste overbodig Straks moet men toch enige aanvulling hebben voor het dan voor deze tijd schamel weekloon. Nee, dit extraatje is ze van harte gegund. Er wordt ook voor ge werkt De opzichter vertelt ons ver der, dat dit jaar wel een buiten gewoon uienjaar is. De opbrengst van de zulveruien is ongekend. Waar 50 kg per roe al heel goed genoemd kan worden, oogst men i dit jaar gemiddeld 75 kg. De kwaliteit is goed, maar wel zijn ze voor zilveruien erg groot, een gevolg van de goede wasdom. Ongeveer 350 gemeten zilver uien zijn er op het eiland Tholen gezaaid, zo wordt ons mede gedeeld, een uitkomst voor de arbeider. De ijscoman Langzaam verstrijkt de middag. Het lijkt of de zon nog feller schijnt nu de grond zoveel meer warmte terugslaat, 's Morgens werkt het heel wat makkelijker, als de dauw de korst minder scherp maakt en de zon nog laag aan de hemel staat. Maar nu is het gloeiend. De zweetdruppels, die via de hoofden op de „zilver- juun" vallen, worden talrijker, de zuchten dieper en de handen trager. De arbeidende jeugd kijkt telkens achter om zou de ijscoman nog komen van middag? De aansporingen van de ouderen werken niet veel meer uit. Plotseling roept een schelle jongensstem: „Dae komt ie." Even later fluit de opzichter voor de middagrust, een rustperiode van 20 minuten. Onmiddellijk staakt de jeugd het werk, terwijl de ouderen nog een laatste handje in de mand gooien of hun volle mand nog even in de zak depone ren. „Mag ik een ijsje, vader In een ogenblik staat de jeugd rond de ijskar, waarvan de eige naar handen te kort komt. „Laet 'n nie te dikkels komme", bromt een grote arbeider, „want da kost me mieer, dan de jongens verdiene." Maar toch cjiept hij uit z'n broekzak lankmoedig een dubbeltje op, om zijn zoon een ijsje te geven. Dr. L. D. A. Looysen te Tholen. Dr. Renes te Oud-Vossemeer. Twintig minuten later klinkt het fluitje weer. „Aan het werk!" Aan het werk, ja... maar die mid dagrustperiode werkt eerder ver lammend bij dit hete weer, dan opfrissend. En slechts traag ko men de zere handen in beweging, de knieën worden telkens ver plaatst om een minder harde plek te vinden. Evenmin voor het tiental vaste arbeiders aan de „hor" valt het mee, de balen weer te versjouwen. Zij zorgen er voor, dat de over tollige grond uit de balen komt, door de uien over de hor te doen en dan weer in de baaltjes, die worden dichtgenaaid. „Was het maar vijf uur", zwe ten de jongens en meisjes. Ook de ouderen komen niet meer zo op dreef. Maar de „koperen ploert" soort zich daar niet aan en ze brandt ombarmhartig op de zwe tende ruggen, op de bruine nek ken, ze verdampt de zweetdrup peltjes die van de hoofden der „juunders" slechts heel eventjes de harde aardkorst bevochtigen. BEKENDMAKING Belanghebbenden worden er aan her innerd, dat de termijn voor de betaling van hondenbelasting op 31 Juli a.s. is verstreken. De gemeente-ontvanger van Tholen. BESTRIJDING VAN DE COLORADOKEVER In het tijdvak van 27 Juli tot en met 6 Augustus moet de verplichte aardap- pelbespuiting ter bestrijding van de Co loradokever weer worden uitgevoerd. Waar er vooral met het warme weer veel larvenkevers zijn geworden, wordt iedere aardappelhouder ten zeerste aangeraden deze bespuiting nauwkeu rig uit te voeren, ook al is de oogst van de aardappelen in het zicht. Dit geldt vanzelfsprekend voor het gehele eiland. CHR. KLEUTERSCHOOL VERGADERT In de zaal van de Wed. Hoek werd Vrijdag 23 Juli een algemeene vergade ring gehouden van de Chr. Kleuter schoolvereniging. Na opening door de voorzitter Ds. van Leeuwen met gebed en het lezen van een schriftgedeelte, waarna spr. wees op de roeping en ver antwoordelijkheid inzake de opvoeding en het onderwijs der kinderen, deelt hij mee, dat een gebouw is aangekocht in de Oudel.straat voor de som van f 9500,behoudens goedkeuring prijs- beheersing. Uitvoerig wordt hierop de inrichting van het schoolgebouw besproken. Dhr. Dijkslag geeft hierbij inlichtingen op de ter inzage liggende tekening. Hierna komt de financiering der school ter sprake. Het gebouw met de verbouw en schoolinventaris zal op een bedrag van ruim f 22.000 komen. Staande de vergadering werd voor f 5365,ingete kend, zodat men reeds beschikt over een totaal bedrag van f 10365,Het aantal leden steeg tot 263. Gezien het aantal aanwezige leden hoopt men van alle leden de benodigde gelden binnen te krijgen. 37 leerlingen werden aangege ven. Men hoopt dit op 80 te brengen. Als leerling worden kinderen die 1 Oct. a.s. 4 jaar worden toegelaten tot 6 jaar. Het schoolgeld zal minimum 50 cent per leerling bedragen. Voor minder gegoe den zal een afzonderlijke regeling wor den getroffen. Verzocht werd voorts zich zo spoedig mogelijk op te geven bij één der bestuursleden, t.w.: Ds. v. d. V/iel, Ds. van Leeuwen, de heren Boen der, Dijkslag, A, de Heer, G. de Hond, Heezen, J. v. d. Zande en H. Donken. Ds. v. d. Wiel eindigde met dankzeg ging.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1