11 I I I Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland mees Bekenöheió aan het eilanö tholen. VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG J, r Abonnementen U.9U per Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 öe Raöio- en peRS-ecxuRSie tholen. Het Eiland Tholen heelt toekomst en verdient dat. 4e Jaargang No. 36 i» 23 Juli 1948 n I Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Ahnnnemprifpn f f) Qfl nt>r Redactie Kerkring A473 bt. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 nr. „c Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Terwijl de oogst van de vroege aardappelen, de zilveruien en het begin van de graanoogst levendigheid brengt op ons eiland en aan alle nijvere handen werk geeft, vestigen de burgemeesters van een viertal eilandgemeenten de aandacht van de Nederlandse journalisten op ons eiland. Het eiland Tholen, bewoond door vele nijvere arbeiders, die thans ogenschijnlijk doorlopend volop werk hebben, maar die over een 8-tal weken weer werkeloos zullen zijn. Door mechanisatie werkeloosheid in onrustbarend toenemende mate. Welke richting moeten we uit om onze inwoners werk te geven. Industrie en/of zaadteelt Het eiland Tholen, dat behalve dan in de bezettingstijd, toen begrijpelijkvrij egoïstische hongerige magen zich het platteland herinnerden maar al te veel in een vergeten hoek ligt, heeft er recht op, dat zijn pogingen om het hoofd boven water te houden, om de nadelige invloed van de mechanisatie voor de arbeider te boven te komen, worden gezien, erkend, gestimuleerd. Ook het eiland Tholen is een stukje Nederland VELE JOURNALISTEN Inzonderheid op initiatief van de voor zitter der vereniging van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers van het Eiland Tholen, burgemeester Verburg van Stavenisse, werd onder auspiciën van deze vereniging een Radio- en Pers- I excursie georganiseerd, die Dinsdag 20 Juli jl. plaats had. Hieraan werd medegewerkt door de burgemeester van Tholen, Mr. A. J. v. d. Hoeven, burge meester L. A. Verburg van Stavenisse, burgemeester F. M. Boogaard van St. Annaland en burgemeester Mr. J. J. Ver sluis van Oud-Vossemeer. Waar deze excursie ten doel had, meer bekendheid aan het eiland Tholen te geven door artikelen in dag- en weekbladen, die inzonderheid buiten het eiland worden gelezen, meen ik de lezers meer van dienst te zijn, waar deze uit gave zich in hoofdzaak tot het eiland Tholen en St. Filipsland beperkt, door mede te delen, in welke bladen artikelen zullen verschijnen en waarop de aan dacht is gevestigd, dan een uitvoerig verslag van de bezienswaardigheden, die aan de deelnemers werden vertoond met baarbij gegeven toelichtingen. Ik wil hier echter onmiddellijk de vraag op laten volgen of onze eilandbewoners als in woners werkelijk die verdiende aandacht schonken aan de toch nog vele beziens waardigheden en interessante gebouwen en punten van hun woonplaats. Begunstigd door de eerste zomerse dag met een werkelijk zomerse temperatuur reisden de journalisten uit verschillende delen van het land per trein naar Bergen op Zoom, werden daar ontvangen door burgemeester Verburg en per autobus v. d. Klundert, die voor die dag was afgehuurd allereerst naar de Raadszaal in het stadhuis te Tholen gebracht. Toen daar burgemeester Mr. A. J. v. d. Hoe ven allen een hartelijk welkom toeriep op de hem eigen vlotte wijze, waren aanwezig: De leden van Ged. Staten, de heren Mr. Dr. A. J. J. Mes en A. Schout. De directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk, dhr. C. Lijnzaad, en als journalisten, afge vaardigd door de volgende dag- en weekbladen: Chef A.N.P. afd. Rotterdam: Zierikzeesche Nieuwsbode; Zeeuws Dag blad; Maasbode; Provinciale Zeeuwse Courant; Brabants Nieuwsblad; Alge meen Dagblad; Rotterdams Parool; Het Vrije Volk; Rotterdams Nieuwsblad; Dagblad Trouw; De Ned. Transport Courant; de Nieuwe Rott. Courant; Utrechts Dagblad; Alg. Handelsblad; Thoolse Courant, Eilandennieuws, Een- drachtbode en Avondster. Voor nog enkele andere genodigden. Verhinderd was Jhr. Mr. de Casembroot, Commis saris der Koningin in Zeiand. Oester- en Mosselcultuur, Mummie's, Toren Na het welkom door Mr. v. d. Hoeven, deelt deze voorts mede, dat tot zijn spijt een boottocht om wille van de tijd on mogelijk is, dat hij hiertoe echter gaarne later de gelegenheid ten alle tijde open stelt. Er staan echter punten op het programma, aldus de voorzitter waarin de heren ook ongetwijfeld belang stellen. Voor Tholen is dit: 1ste de Oester- en Mosselcultuur, een industrie die van buitengewoon veel belang is voor deze plaats, die juist hierdoor gunstig uit steekt boven de overige plaatsen va^ het eiland wat werkeloosheid betreft. Om in deze cultuur enig inzicht te kunnen geven is door Mr. v. d. Hoeven aan een des kundige op oester- en één op mossel- gebied verzocht een korte causerie te houden, evenals voor punt 2: de merk waardige vondst bij beginvan de kerk restauratie: de mummie's. Spr. merkt op, dat hoewel er volgens de boeken slechts 10 mummie s moesten wezen, er 21 wer den gevonden, met als zeer merkwaar digs: het lijkje van een heel klein kind. Dhr. Dekker Na deze inleiding geeft de voorzitter het woord aan de gepensioneerde onder wijzer dhr. Dekker, die een uiteenzetting geeft over wat er over deze merkwaar dige vondst in de oude archieven gevon den is en die terugleiden tot de „Thoolse dictator P. K. Bils, heer van Coppen- 1669, een uiteenzetting, die om des tijds wille wat beknopt moest worden, al was hiervoor ook grote interesse. Dhr. J. M. Bal directeur van één der Thoolse Oester- bedrijven geeft daarop een vlotte leer zame inleiding over deze kostbare cultuur waaruit o.m. blijkt dat reeds in het stenen tijdperk oesters werden gevonden. In 1620 kwam de eerste cultuur in Tholen; in 1825 werd meer toezicht verkregen door de instelling van het Bestuur der Visse rijen op de Z. Stromen, terwijl in 1870 de grote stap werd gedaan, nl. die van het verpachte viswater. Na de uiteen zetting over de wijze van kweken, kwamen de vragen los, inzonder heid over de deviezenopbrengst hiervan (ongev. 3 millioen gulden totale oester cultuur) het aantal personen dat hieraan werk geeft 100 man), zodat met de mosselen er bij men in deze gemeente al heel weinig werkelozen heeft. Ook wer den vragen gesteld over de percelen en de pachtprijzen daarvan. Dhr. Bal gaf hierop bevredigende antwoorden. Dhr. De u r 1 o o mosselhandelaar (fa. P. J. Stoffels) be handelde de Mosselhandel. Met ongeveer 4 handelaren en 6 kwekers heeft Tholen 1/6 gedeelte van de gehele Nederlandse mosselhandel in handen. Thans is er vrees voor concurrentie van Deense mosselen, maar bij monde van dhr. Deurloo werd verklaard, dat de Thoolse kwekers en handelaren zullen vechten om door kwaliteit en prijs de Nederlandse mossels als de beste op de wereldmarkt te kunnen blijven aanbevelen. Deze cul tuur geeft aan een 100-150 personen werk, juist wanneer de landbouw stil ligt: in de winterperiode. Ook hierop werden enkele vragen gesteld. Uit de antwoorden bleek o.a. dat er nog uit breiding van deze cultuur is, daar er dit jaar 2 loodsen worden bijgebouwd voor de pellerijen. Ook, dat er zich inmiddels reeds buitenlandse handelaren in Tholen hebben gevestigd. Land- en Tuinbouw Wegens ziekte van weth. v. d. Berge kan ik, aldus Mr. v. d. Hoeven, geen deskundige het woord geven over de land- en tuinbouw. Dit laatste wordt momenteel intensiver aangepakt, vrnl. ook door de werkloosheid-vooruitzichten. Tehuis van Ouden van Dagen De voorzitter wijst ook op het besluit van de eiland-gemeenten om in Tholen een Tehuis van Ouden van Dagen te bouwen, waartoe een Stichting is ge vormd; de grond is reeds aangewezen en vermoedelijk zal volgend jaar reeds wor den gebouwd, indien er van Overheids wege medewerking gevonden wordt. Op desbetreffende vragen'wordt geantwoord, dat dit Tehuis in beginsel aan 75 per sonen plaats zal bieden, maar zodanig wordt gebouwd, dat het op eenvoudige wijze kan worden uitgebreid. De voor zitter wijst verder op de aantrekkelijke plaats. Het Tehuis zal aan de hoofdweg komen, die hopenlijk spoedig wordt aan gelegd, daar het zware verkeer thans midden door Tholen moet en de aan grenzende bewoners van die wegen veel last hebben van dit verkeer, terwijl de rioleringen verzakken. Industrie Wat dit punt betreft, merkt Mr. v. d. Hoeven op, niet te begrijpen, waarom er hiervoor zo weinig aanvragen binnen komen. Tholen ligt toch zeer gunstig, terrein is beschikbaar. Het is niet alleen gunstig voor de mossel-, maar evengoed voor andere industrie. En uitbreiding is ook hier voornamelijk voor de andere eilandgemeenten noodzakelijk, door de toenemende werkloosheid. De Mummie's, Ned. Herv. Kerk en Toren Na een verversing in de Raadszaal stapt men op, om het volgend programma punt af te werken: een kijkje bij de mummie's, Kerk- en Torenrestauratie. Hier is het de Heer R a e d e r die op onderhoudende wijze een uiteen zetting geeft van de vondst der mummie's en de restauratie der kerk en toren. Voor het eerste is inzonderheid grote belangstelling. Foto's werden genomen en vragen gesteld. Het voornaamste werd door ons al medegedeeld bij de vondst, terwijl nadere gegevens nog wachten op het rapport, dat het onderzoek bij het Wetenschappelijk Instituut te Leiden zal opleveren. Opmerkelijk is wel, dat vooral de kisten ook nog zo gaaf zijn. De lijken zijn vermoedelijk zo goed gebleven door de kruiden, die er zijn bijgelegd. Welke kruiden dit zijn is nog onbekend. Wat de restauratie van de kerk en toren betreft: men moet dit eerst zelf zien om te weten, welke enorme karwei dat is. De aannemer, de fa. Huurman te Delft werkt met een 25 man aan deze restauratie, die thans nog ongeveer 6 a 7 jaar zal vergen. De architect is over het werk zeer tevreden. Het materiaal krijgt men voornamelijk van getroffen kerken, terwijl thans ook nietiwe steen in dezelfde soort wordt gebakken. Op e. en a. hopen we nog eens terug te komen. (Zie vervolg pagina 2) Radio-reportage over het Eiland Tholen. Woensdagavond om 5 minuten over 8 werd over Hilversum I door de N.C.R.V.-omroep een radio-reportage gegeven van het eiland Tholen. De luisteraars hebben burgemeester v. d. Hoe ven, dhr. Bal, dhr. Deurlo te Tholen en burgemeester Verburg van Stavenisse kunnen horen via de microfoon. Reporter was Peter 't Hoen. De reporter maakte in de eer ste plaats melding van de Pers- excursie, waarna hij in het kort de grootste plaats van het eiland: de stad Tholen beschreef, als met een middeleeuwse sfeer, de wallen, die aan de ommuurde stad herinnerden, waardoor thans echter ook moderne auto's rij den, een stadje, knus, klein, ge zellig. Op de secretarie waar een groot zwaard hangt, al is het misschien nooit gebruikt, zo ver telt de reporter verder, zitten we in het centrum van de stad. De ambtenaren werken regelmatig door. Het lawaai van de werk zaamheden van de kerkrestaura tie dringt in de secretarie door. Dan volgt het vraaggesprek met burgemeester Mr. A. J. v. d. Hoe ven. ,,Hoe is de naam eigenlijk ont staan Het is een bekende stem, die antwoordt: De plaats is al zeer oud, ontstaan als vissers plaats. Filips van Bourgondië had een tolhuis gesticht, waar de schepen hun tol moesten betalen. „Vandaar de naam Tholen antwoordt Peter 't Hoen. Kunt U nog iets vertellen over Tholen „Ja zeker", antwoordt de burge meester, Tholen is indertijd een belangrijke plaats geworden door zijn visserij. In 1453 werd de stad door een grote brand bijna ge heel verwoest, vandaar dat we hier nog „de Verbrandestraat" hebben. De reporter verklaart hierop zijn luisteraars, dat het eiland Tholen niet voor rampen be spaard is gebleven. Ook nog slechts korte tijd geleden (in 1944) trof haar een grote ramp: de inundatie. Tholen is toen als enige plaats niet geëvacueerd. Omtrent de restauratie van de kerk en toren, merkt de burge meester op, dat het helaas 25 jaar telaat gebeurt, daar toen de kos ten aanmerkelijk minder geweest waren. Toch is het verheugend dat het werk doorgang vindt. De reporter vraagt of bij de restauratie nog iets bijzonders is ontdekt. Mr. v. d. Hoeven ant woordt, dat in het begin van de restauratie men een graftombe moest slopen, Toen die geopend werd vond men kris en kras door elkaar een aantal kisten, waarin mummie's werden gevonden. De reporter merkt op, dat hem nog slechts 1 andere dergelijke vondst bekend is, nl. in Friesland. De burgemeester zegt dan, dat dit alles verwonderlijk goed is ge bleven. Zo ziet men bij een klein kind de handjes nog geheel en het strikje van het keurslijfje. Na de verleden, de tegenwoor dige tijd, vindt de reporter en hij vraagt de burgemeester naar de levensomstandigheden van de Thoolse bevolking. De burge meester antwoordt, dat Tholen in hoofdzaak uit landbouw, maar ook uit visserij bestaat, en over het algemeen welvarend genoemd kan worden. Van de oester-cultuur wordt dan iets vertelt door dhr. Bal, die zegt, dat deze cultuur ook veel ups en downs kent, dat, hoeveel men er ook aan doet, de natuur tenslotte het laatste woord heeft. Na het overwinnen van ziekten kwamen er betere tijden. Door de strenge winter en de daarop volgende hete zomer, leed deze cultuur weer veel. Dhr. Deurloo, die iets over de mosselen vertelt, merkt op, dat Tholen zeer gunstig voor deze handel is gelegen. (Overigens vindt U e. en a. van deze spre kers ook terug in het verslag van de persexcursie). Als Peter 'tHoen vraagt hoe het met de industrialisatie staat, antwoordt de burgemeester, dat evenals elders in Nederland ook het Eiland Tholen meer industrie nodig heeft. Verwonderlijk vindt hij het, dat er zo weinig gegadig den zijn om hier een industrie te stichten, waar de plaats toch aan het water ligt en een gunstige verbinding heeft. Waarom is er niet meer animo om zich hier te vestigen De reporter is dan in Stave nisse en laat de klepper horen, waarmee in Stavenisse in de oude tijden het uur werd aangekon digd. „Wat zal U het eerste laten zien, burgemeester „De N. H. Kerk". „Organist" Burgemeester Ver burg horen we dan een gedeelte spelen uit een prelude van Johan Sebastian Bach op het mooie kerkorgel der Ned. Herv. Kerk. De reporter heeft opgemerkt, dat de toren scheef staat, zoals de toren van Pisa, maar dat ze er overigens niets van weg heeft, evenmin het nieuwe kerkje. Ook de graftombe van de Baron van Serooskerke, heer van Tienho ven en Stavenisse, de Ambachts heerlijkheid, enz. komt hier ter sprake. Op een desbetreffende vraag antwoordt burgemeester Ver burg, dat er momenteel veel be langstelling is voor culturele za ken; ze is zeer levendig, mede door de gestichte Dorpsgemeen schap, die we op iedere plaats in het eiland zouden willen zien om zo een overkoepelende ge meenschap van het Eiland Tho len te krijgen. „Zo hoort U, luisteraars," al dus de reporter, „dat er oude za ken zijn, maar een frisse wind waait over het eiland Tholen". De reporter bracht vervolgens ook nog een bezoek aan Oud- Vossemeer, waar hij huize „Roo sevelt" bezocht, iets, waaraan „de dorpssecretaris weinig ge loof hecht" en St. Annaland met een knalrood oud-geveltje, een modern gemeentehuis, waarin een schilderij van de H. Anna. Daar tracht men door uitbreiding van Zaadteelt meer werk te krijgen. „Zo hoort U luisteraars, dat er ook in Tholen vele problemen zijn, maar de geest onder de lei dende figuren daar, maakt het, dat Tholen toekomst heeft, die het dubbel en dwars verdient."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1