Avonturen van een Drietal INDISCH HOEKJE SPORTHOEKJE IS DE MOSSELEN-EXPORT IN GEVAAR! DISTRIBUTIEDIEN ST THOLEN BONNENLIIST PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS UIT DE OUDE DOOS Sinte Margriet: 20 Juli wedvlucht gehouden met jonge duiven. De vlucht werd gehouden vanuit Til- burjf'en had de volgende uitslag. L. v. d. Sluis Lz. 1 en 2 J. P. van Dijke 3 en 5 M. A. Neele 4 L. v. d. Sluis Wz 6 De duiven werden gelost om 1.30 uur. Aankomst eerste duif 4.41. VERJAARDAGSGROET Pieter Jacob Franke, Marinier le klas Stb.nr. 05654, Soerabaja wordt op 29 Juli hartelijk gefeliciteerd met zijn 26e verjaardag door ouders, broers, zusters en verdere familie, en van harte beter schap toegewenst en hopen op een spoedig weerzien. St. Maartensdijk, Juli 1948. Dpi. sold. B. Arnoudse, Legerno. 260722029 A Compie 4-11 R.I. V Bri gade Poerwokerto, hoopt op Donderdag 22 Juli zijn 22ste verjaardag te vieren. Hartelijk gefeliciteerd Bas door je vader, moeder, zusters, zwager, Corrie en je meisje en verdere familie. En tot spoedig weerziens. Oud Vossemeer, Juli 1948. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN Tholense Boys zette Zaterdag jl. de nederlaagserie voort en bracht WHS 1 een grote nederlaag toe, nadat het 2e elftal van WHS 2 met 40 had ver loren. Tot aan de rust gaven de eerste elftallen elkander weinig toe. De gelijke stand van 22 na de eerste helft gaf dan ook voor niemand reden tot onte vredenheid, hoewel het spel van weers kanten niet erg hoog stond. Enige tijd na de rust zat WHS er fel op en waren de aanvallen talrijker, leek het er zelfs op, dat een voorsprong in de lucht zat. Tholense boys trok toen echter van leer. De verdediging redde dikwijls op het nippertje en zette de voorhoede flink aan het werk. De WHS-achterhoede werd verslagen en in korte tijd regende het doelpunten, voornamelijk ontstaan via de rechtsbuiten-midvoor. De toe schouwers zullen het er ongetwijfeld over eens zijn, dat de voornaamste oorzaak van de grote nederlaag ligt aan het feit, dat de zwak spelende linkshalf de snelle Thoolse rechtsbuiten absoluut niet kon houden, waardoor deze de even gevaar lijke midvoor goede kansen kon geven. Evenwel, dit was wel de voornaamste, niet de enige oorzaak. In deze run zag Tholense boys kans de voorsprong te vergroten tot 72. KORFBALCOMPETITIE Uit de Bondsmededelingen ontlenen we het volgende voor onze eiland-korfbal belangrijke nieuws: „Smerdiek" moest zich al spoedig uit deze competitie terugtrekken, wegens moeilijkheden met spelers. De competitiestand, bijgewerkt tot en met 12 Juni luidt voor de klasse, waarin de meeste eiland-twaalftallen meespelen als volgt: Dit is de klasse III-C. gesp. gew. verl. pnt. v. t. WHS 5 4 1 8 21 8 De Poel 5 3 2 6 30 12 Vios 2 5 3 2 6 19 12 IVO*) 5 2 3 2 11 13 Elto 1 3 1 2 2 6 14 Elto 2 3 3 1 29 a) 2 winstpunten in mindering we gens uitkomen met een ongerechtigde speler tegen WHS op 5-5-'48. Eendracht te Tholen staat no. 3 in de klasse II-B. A.s. Zaterdag Tholense BoysSVO 1, nederlaagwed- strijd. WHS-vermoedelijk OVV uit Bergen op Zoom, nederlaagwedstrijd. Smer^ek 1Val aan 1 om 6 uur, ne derlaagwedstrijd. Uitslagen SVO 2Smerdiek 2 nederlaag 33, na verlenging 43 voor SVO. Daar deze vraag de laatste tijd ook in onze omgeving op de voorgrond kwam, in verband met de aanvoer van Deense Mosselen, hebben we ons om nadere in lichtingen gewend tot de Pers dienst van de Economische Voor lichting te Den Haag. Hierop werd ons het volgende mede gedeeld: ,,In antwoord op Uw vraag kan ik U mededelen, dat de me ning van het Aan- en Verkoop kantoor voor Mosselen is, dat men zich in Nederland niet be dreigd hoeft te voelen door de aanvoer van Deense mosselen, daar het moeilijk aan te nemen is, dat Nederland zou toestaan Deense mosselen hier te impor teren. Wat betreft eventuele con currentie op de buitenlandse markt kan ik meedelen, dat er een contract met België is ge sloten, waar bij aan Nederland de levering van mosselen met uitsluiting van Deense mosselen, werd opgedragen. Ook met Frankrijk is een overeenkomst ge sloten voor de levering van een zeer grote hoeveelheid, zodat daar geen bijzondere moeilijk heden van de eventuele invoer van Deense mosselen te verwach ten zijn. Dezerzijds was het wel nodig zeer strenge kwaliteits eisen te garanderen, terwijl maat regelen zijn genomen dat zowel de kwekers als de handelaren een zeer goed verzorgd product aan de mafrkt zullen brengen." In een tweede schrijven werd medegedeeld, dat in Nederland geen Deense mosselen zullen wor den ingevoerd, aangezien daar aan geen behoefte is, ,,daar im mers vrijwel de gehele Mossel productie wordt uitgevoerd." Ook hierover gingen echter ge ruchten. Zoals dus hierboven wordt gemeld, zijn deze zeker onjuist. Wel worden er wat Deense mosselen in Frankrijk ingevoerd, maar volgens onze inlichtingenbron valt er hierom trent niets anders te vertellen, dan dat, ondanks de concurrentie van de Deense natuurmosselen tegen onze kweekmosselen, ons mosseluitvoer-contingent voor Frankrijk nagenoeg is uitgeput. Wanneer is het Uw beurt De bonkaarten 810 worden a.s. week uitgereikt: Te Tholen: Zaterdag 17 Juli Te Poortvliet: Maandag 19 Juli Te Oud-Vossemeer: Dinsdag 20 Juli Te St. Annaland: Woensdag 21 Juli Te St. Maartensdijk: Donderdag 22 Juli Te Scherpenisse: Vrijdag 23 Juli vóór het tijdvak van 1831 Juli 1948 Bonnen voor brood en vlees 044 Vlees 100 gram vlees 046 Vlees 100 gram vlees 045 Vlees 300 gram vlees 047-1 Brood 800 gram brood (geldig t.m. 24 Jiili) 048-1 Brood 200 gram brood (geldig t.m. 24 Juli) Alle bonkaarten 050 Alg. 500 gram suiker, boterham strooisel, enz., of 1000 gram jam, stroop, enz. of 500 gram versnaperingen 051 Alg. 400 gram brood of 1 rants, vermicelli e.d. 052 Alg. 250 gram boter of marg. of 200 gram vet 053 Alg. 1 ei Bonkaarten KA, KB, KC 808 056 Alg. 125 gram koffie 057 Alg. 50 gram thee 058 Alg. 200 gram kaas of 250 gram kortloze kaas 059 Alg. 250 gram boter of marg. of 200 gram vet 060 Alg. 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep B 067, 800 gram brood (geldig t.m. 24 Juli), B 068 200 gram kaas of 250 gram kortloze kaas C 069 400 gram brood (geldig t.m. 24 Juli), Bonkaarten KD, KE 808 071 Alg. 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 072 Alg. 125 gram boter of marg. of 100 gram vet 073 Alg. 450 gr. huishoudzeep of 360 gram toiletzeep D 077 800 gram brood (geldig t.m. 24 Juli) E 079 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin derbiscuits of kinder meel Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 808 81 Versnaperingen 200 gram versnaperingen of 200/gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop, enz. 84 Versnaperingen 10Ö gram versnaperingen of 100 gram suiker, boter- strooisel, enz. of 200 gram jam, stroop, enz. Bonkaarten, ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MF, MH 808 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook L. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 16 Juli worden gebruikt. Zondag 18 Juli 1948 THOLEN Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel nm. 3 uur Ds. W. Vroegindeweij Gereformeerde Kerk: 10 en 5 uur Dr. P. J. Richel van Heemstede Gereformeerde Gemeente: 10, 2.30 en 6.30 uur Ds. Aangeenbrug van Dordrecht Chr. Gereformeerde Kerk: 10, 2.30 en 6.30 uur Ds. H. v. Leeuwen Bed. H. Doop en H. Avondmaal Ned. Prot. Bond: nm. 5 uur Ds. Wybenga OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. Goverts nm. 2.30 uur Ds. Goverts In beide diensten Collecte Herv. t.b.c. Sanatorium Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 uur Dr. J. W. v. d. Bosch uit Harderwijk Chr. Gereformeerde Kerk: 10, 2.30 en 6 uur Leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente: vm. 99.30 uur Ds. Kraaij nm. 2 uur Ds. Kraaij Gereformeerde Gemeente: 9.30, 2 en 6 uur Ds. v. d. Ketterij Bed. H. Doop en H. Avondmaal 33. De vorst had moeite zich staande te houden, dit was toverij, machtiger dan hij ooit gezien had. Het prinsesje bleef geschrokken naar het kastje kijken en gunde Frank geen blik meer. De vorst gaf een teken. Frank zette het toestel af. „Het ls goed", sprak Inca's vader, op strenge toon. „Jullie blanken zljt allen tovenaars, en zelfs hun kinderen schijnen over veel macht te beschikken. Vanavond, als de maan schijnt, moet je voor de tempel je kunsten voor de priesters herhalen, en mijn volk zal getuige zijn van de macht hunner grootste vijanden". 34. Toen verdween de vorst zonder verder een woord te spreken en Inca volgde hem. Frank bleef angstig achter. Hij had niet gedacht, dat alles zo zou lopen. Al spoedig kwamen An en Mary terug en ze waren al even ontsteld als Frank. De gehele dag liet het prinsesje zich niet meer zien. Tegen de avond ging Frank, zoals hem bevolen was, zijn toebereidselen maken bij de tempel en toen het avond was, en de maan helder aan de hemel stond, was alles gereed. De gehele bevolking scheen ver gaderd op het plein en zat doodstil, gehurkt, in spanning te wachten op de dingen, die komen zouden. STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Leesdienst (vac. N.-Voss.) nm. 6 uur Ds. Sinke Voorb. H. Av. Gereformeerde Gemeente: 10, 2.30 en 6 uur Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ne d. Herv. Gemeente: vm. Ds. de Bres nm. Ds. de Bres Oud-Geref. Gemeente: 10, 2.30 en 6 uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente: 10, 2.30 en 6 uur Leesdienst „R e h o b o t h" nm. 7 uur Ds. Gerbrandy uit Utrecht SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. Kooreman nm. 2.30 uur Ds. Kooreman In beide diensten col. Restauratiefonds Gereformeerde Gemeente: 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. W. Vroegindeweij nm. 2.30 uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente: .10, 2 en 6 uur Leesdienst Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 uur Leesdienst ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. P. Holst van Woerden nm. 2.30 u. Ds. P. Holst v. Woerden Collecte v.h. Bijbelgenootschap Oud-Geref. Gemeente: 3 x Leesdienst Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst ANNA JACOBA-POLDER Gereformeerde Kerk: 2 x Ds. Arntzen NIEUW-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: 10 uur Ds. Sinke SCHERPENISSE Ds. N. Kooreman, Ned. Herv. Pred. alhier bedankte voor het beroep naar Schipluiden. Over de vraag, wanneer nu feitelijk de Hondsdagen beginnen, is men het nog lang niet eens en men noemt in dit verband 19, 20 en 21 Juli, terwijl anderen positief 25 Juli aannemen als aanvangs- en 24 Augustus als sluitdatum. De naam „Hondsdagen" staat in nauw verband met de „Hond ster", een andere naam voor Siruis, welke ster gedurende deze periode, bij op- en ondergaan der zon zichtbaar is. Genoemd tijdperk beschouwt men als het warmste van het ge hele jaar. In verband met de Hondsdagen werd vaak St. Margriet genoemd,- wier dag op 20 Juli valt. Deze dag is een merkeidag. Het weer er op is kenmerkend voor dat in de volgende dagen. Regende het op deze dag, dan had men geen gebrek aan hemelwater in de komende dagen. Zes weken zou het dan regenenDiverse rijmpjes, door het volk gemaakt, wijzen er op: „Regent het op St. Margriet, Dan krijgen we zes weken lang een natte tied." of „Regent het op St. Margriet niet Dan regent het zes weken niet." De Drent sprak oneerbiedig over „Pis-greet" en rijmde: „Regent 't niet op St. Margriet Dan regent het 30 daogen niet." „Is het dreug weer op Pisgreet Dan regent het dartig daogen neet." De wetenschap zag uiteraard uit de hoogte neer op de wijsheid van de volksweerkunde en obser veerde nauwkeurig het weer op 20 Juli. En toen men genoeg waar nemingen had verricht om te komen tot het trekken ener con clusie, zag mén tot zijn verrassing dat beide conclusies èn die van de volksweerbaarheid èn die van de wetenschappelijke observatie niet veel van elkander verschilden en zelfs werd de volksweerkunde meermalen bevestigd door de wetenschap Waar we thans reeds een zeer natte periode achter de rug heb ben, die bij voortduren cata- .strophaal kan worden voor onze landbouwende bevolking en daar mee voor ons gehele eiland om hier maar te blijven -dan spreekt het vanzelf, dat er een EEN BRIEF VAN KEES Zeer geachte Riddakteur I Zö a je weet, is de vriendschap tussen Jan Overeenkam en mien verbroke. D'oörzaeke ken je en die wi'k noe mè nie mieer eraele. Zo a m'n afhesproke bin, za'k dan noe verder m'n brieven au joe schrieve en ier ei je dan d'n iêesten. Naedemael da t'er a zövee in a zö dikkels over de groöte waerde van de meziek beschreven is, eit 't zeker nie vee zin, da'k er nog in de bréje over hae schrieve, in de veronderstellienge dan ök nog, da'k er voldoende kennisse vor Me 'k wil d'r dan toch wel*s iets over schrieve. 'k Beginne dan mee te zèhen, da goeie, hepaste meziek tot anhenaeme verpo- zienge in nuttige uspannienge moe weze. Daemee is iniens hezeid dat de radio- meziek dü sommigste mensen vö de buren tot slechte in onhepaste meziek hemaekt wort. Van 's öches achte tot s'aeves elleve laet'n z'n ard dreine. In da hejudas is nog erreher as de radio dan mè van tetteretet boemboem heeft, hemengd mee naemaek van kattegejuul in Maerte. 'k Weet nie, of de zenuwdokter at'n nieuwe pesjenten kriegt aoltied vraagt: „Ei je buurman somstemet radio Zo nie, dan raekt 't tied, dat 'n vraegt. Daerom mot ok dat bureherucht over dag kort in goed verbooije w'öre. In de meziek deug a nè zomin, as de mensen die hieen aan leg vö die edele kunst in toch ge- dwonge w'öre om op de piano te lieère tjienhele of nog a erreher op 'n fiool motte lieère krasse. De meziek is vö die erreme jongens en meisjes 'n kwellienge in vö die menieer of 't vrommens, die at ulder les mot geve a nie vee min der. Die schee vanzelf uut mee les- heven. Me motte ze vanzelf niet oaltied kwaelijk neme, da ze 't nie trek doeë, want me motte bedienke dat de ede le' kunst voor ulder de koeje is, die de butter mot heve. 't Is zeker mè jammer, dat 't bieesje van sommigste wel's 'n bitje ziek is. Dat 'r in de ouwe tied ök wè muziekanten waere, die at mè schrael bliekt uut 't vaersje: „Als er witte raven vliegen En geen advocaten liegen, Als het water smaakt als wijn En de keyen zijn briljanten Zullen onder muzikanten Rijke stervelingen zijn." Mè noe kan de meziek bovendien ök ieel nuttige opwekkienge brienge onder de werkmensen bie zwaere errebeid. Dae weet 'k een aordig bewies van. Ier eit'je't: In de ouwe tied köje aan de kaoje in Brazilië troepen nehers zie, die a ziengende zwaere lasten droehe. Dae hieng er dan één vooruut, die mee allerieselijkst heweld vö de maete zurgde. Noe kenne me de nehermeziek wè zo hoed, da me kunnen behriepe, dat da heweld niet te verdraehe was vö dehene, die at'er niks van snapten. 'tWier dan ök verböje. Mè wat dienk je De ne hers verloren ulder veerkracht. Ze ver- maeherden tot zwarte spoken. Het zien gen in 't muziekoal heweld wier wè toehelaete. 'k Vraehe: Oört'r noe nog hezonge bie't werk om 'r de hank in touwen?" In 'k vraehe in 't biezonder: „Bin d'r noe nog schoenmaekers net as de diejen in Alexandrië in de daehen van St. Anthonius Je mö wete, dat die schoenlapper de hanse dag onder 't wer ken zong. De meziek kan ök tot hodsdienstihe ontroering brienge. 'k Mö daebie dienke aan dohe fieestdaehen in Oud-Israël. Wie kan hoed beseffe mi ovee ontroe- rienge dae hezongen w-ier Noe wi'k je tenslotte nog's wat aor- digs vertelle. In 1847 was 'ter 'n con cert an 't hof van koningin Victoria. Deze a daevoor Jenny Lind, de Zweedse nachtehaal in nog twee Italiaanse zan geressen uuthenoadigd. leen van die tweeë keek Jenny zo scherp in d'r öogen, da ze zo in de warre rocht, da ze nie zienhe kon, wa z'afhesproke T'enden raed zong ze toen mè 'n aevend- hebedje uut d'r kindse jaeren. De luus- teraers kond'n de woorden niet verstae, mè ze zong mi voelbaere innihe vroomeit in zo kon ze mit dad doöd- ieenvoudihe liedje aole anwezihen diep ontroere. M'n brief is wï knap lank heworre, mè toch mö'k nog even schrieve, dat'r ok hevaerlijke meziek is. 'k Bedoele de meziek, die bedwelmt. Z'is as "t waere opium. In a 'k noe bedienke, dat 'r vee joenkeid tegenwoordig verzot is op jes- bend, vraeg 'k: „haet die meziek ook wè vrie uut?" Mè dat daer helaete, daar is dan toch ok nog vee hoeije meziek. In die mot hespeeld in hezonge w'orre, zo dikkels as tied in helehenheid dat toelaete, wan ook ier heldt 't: Overwin 't kwaeje dü hoeje." In daerom is 't broödnoadig, dat 'r in iedere gemieente ieen of andere zangverienihinge is in dat ielekendieen lid mot weze, die mer ienigzins kan.- In ak noe bedienke, dat r in Smerdiek twee zangverieenigiengen bin, die priezen hewonnen dan zeh 'k: Wa ze dae kunne, motte ze overa kunne. J'eit de groetenisse van Kee en van je hoeje vriend KEES. hartgrondige hoop wordt gekoes terd voor een mooie St. Margriet en zes daaropvolgende weken zomer. WIJSHEDEN: Principieel. De meeste mensen handelen niet naar hun principes, maar maken principes in overeenstemming met hun daden. Denk-problemen. De helft van onze verdrietelijkheden in het leven wordt veroorzaakt niet door wat andere denken, maar door wat wij denken, dat zij denken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 3