Weekbladvoor het EilandTholen en St. Filipsland HET GROTE Schimmenspel!! UIT EIGEN LAND. Nederland is slechts een klein stukje van de wereld en wij varen in convooi* De buitenlandse omstan digheden en het simpele begin* THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN 4e Jaargang 16 Juli 1948 u<^vy_ Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer Advertenties wórden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Abonnementen 0.90 per Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 wartaa ranco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 8 cent 3 3 Zo, het festijn van het rode potlood en het stemhokje is dus voorbij; de gemoederen zijn weer wat afgekoeld en de partijen zijn tevreden of ontevreden -al naar de uitslag. We kunnen weer een poosje voort met een Kamer, die onge veer het zelfde behang heeft ge houden, met iets minder rood in het patroon. En menige kranten man is er dankbaar voor, dat hij in de komkommertijd de kolom men kan vullen met speculaties over de komende kabinetsforma tie. Laten we er niet aan meedoen. Niet, omdat het niet belangrijk is, maar wèl omdat we er bang voor zijn, dat velen het tè belang rijk gaan vinden. Nederland is van de wereld een klein stukje en het reilen en zeilen van Nederland hangt slechts voor een gedeel te af van de stuurlui, die straks achter de ministerstafel zullen zitten. Veeleer zullen ze de han den vol hebben om het scheepje van staat in de koers te houden, die wordt gevaren door het con- vooi waarin wij ons bevinden: allereerst de West-Europese staten en dan Amerika. Van de schone leuzen, die ons zijn opgedist over het beleid bui ten Europa, zal wel net zoveel overblijven als ,,de buitenlandse omstandigheden" het toelaten. Want zou een Feuilletau de Bruyn nu werkelijk hebben ge dacht, dat hij in de Indische kwestie kon oproeien tegen de politiek van de,landen, die zulk een onverbloemde taal spraken bij de politiële actie De inzet van deze verkiezin gen was de Grondwetsherzie ning, met het oog op de nieuwe relatie Nederland-Oost en West Indië. Maar wie zou het hebben aangedurfd, bij een eventuële stembus-overwinning van 50 plus 1, een politiek te gaan voe ren, die in de Indische en Ara bische wereld boze gezichten zou hebben teweeg gebracht Bij vriendelijke gezichten stroomt de olie immers veel beter Evenals de latex. Wie zou het hebben aange durfd, zich terug te trekken uit Indië om de producten, die de wereldmarkt dringend nodig heeft, te laten overwoekeren door de vegetatie van het oerwoud Kom, kom... schimmenspel! Er zijn, behalve Nederland, meer kleine landen. Palestina is er een van. Dat is dan nu verdeeld, maar na een korte rustpoos wordt om die ver deling weer fris-op gevochten. Engeland, dat van veel de schuld krijgt, wast zijn handen in on schuld de Verenigde Naties stèmmen, om het maar eens net jes te zeggen, over resoluties. Truman was de eerste die de staat Israël erkende, maar verder doet hij toch ook niet veel ten voordele van de Joden. Wij kun nen in dat alles niet veel anders zien dan schimmen bewogen door machten, die achter de schermen blijven. Kijken wij eens wat dichter in de buurt: in de Balkan. Neen, „kleine landjes" noemt men die Balkanstaten niet, maar ze heb ben toch een inwonertal, dat in feite relatief beneden dat van Nederland blijft. Naar betrekkelijk kleine men sengroepen worden lange ban bliksems toegeslingerd en grote congressen worden eraan ge spendeerd. Schimmenspel, tegen het fond van de blauwe Middellandse Zee, met ergens een paar han den, die aan de touwtjes trek ken. Wij zouden er goed aan doen, om de requisieten van dat schim menspel eens op te bergen op de rommelzolder van de historie. En dan zouden wij opnieuw moeten beginnen, met dat simpele begin, waarmee de eenvoudigste man en de eenvoudigste vrouw beginnen, als ze een familie gaan stichten: zorg eerst eens, dat er genoeg is, om de monden van het toekom stige gezin open te houden. Gun een ander het zijne als het wer kelijk het zijne is, ook al is het daar wat fleuriger. En zorg er voor, dat je kinderen het beter krijgen dan je het Zelf hebt. Want van het werk dat schim men doen, zullen de kinderen geen rode wangen krijgen O.P.A. ,,Wat doe je in de kou" zal de afgelopen week dikwijls in mineurtoon zijn verzucht. Va- cantiegangers en houders van seizoen-zaken zijn door de weers gesteldheid van de laatste we ken uiterst slecht weggekomen. In het bijzonder gold dit voor vorige en begin deze week, toen bijna dag aan dag grote hoeveel heden regen neerbruisten, ge paard met dikwijls harde wind. Nu is het voor vacantiegangers niet prettig, na 50 weken hard te hebben geploeterd de 14 da gen vacantie onder dergelijke weersomstandigheden te moeten doorbrengen. Erger is het even wel voor de mensen, die van die vacantiegangers moeten leven en tevergeefs op hun welkome klan ten wachten. Maar het is on nodig, dat we in dit overzicht, althans voor dit chapiter, ver uit de buurt te gaan. Daarvoor be hoeven we niet te wijzen op de treurige klandisie die een hotel houder in Zandvoort, een pen sionhoudster in Domburg heeft. We kunnen rondom ons zien en dan. constateren, dat de zware regenval ook hier al belangrijke schade berokkende aan de DE REGENVAL Kabinetsvorming Een textiel-run aardappeloogst. Met zorgrimpels kijken'de boeren iedere dag weer naar de lucht en de steeds te rugkerende buien vergroten ook evenzovele malen de voortwoe kerende schade. Terwijl we dit overzicht schrijven, schijnt er enige verbetering te komen, al geven de weerberichten nog geen hoopvolle vooruitzichten in de overtreffende trap. Een lichtpunt in de zware regenwolken is nog, dat de regenperiode nog niet in de volle oogst is gekomen. Met het graan kan het, indien een droogteperiode spoedig mag vol gen, nog goed komen, al is de korrel waarschijnlijk niet zo ont wikkeld als met droger weer het geval zou zijn geweest. We ho pen voor de vacantiegangers en daarmee dus zeker voor onze landbouwende bevolking, dat de resterende maanden van deze zomer het gewenste weer mag brengen en willen onze gedachten verder bepalen bij wat aan p o- 1i t i e k leven de aandacht van ons natte landje het meeste bezig hield. Van de wanhoop naar de po litiek JaDe wanhoopsstemming der pensionhouders troffen wij weliswaar allerminst aan bij een grote groep Rijksgenoten hier te lande, maar wanneer dit wel het geval ware geweest, had ons dit allerminst mogen verbazen Wij doelen hier op de Surinamers, verenigd in drie groepen, die één doel beogende een nota tot de Prinses-Regentes en tot de Mi nisterraad richtten. In deze nota uitten zij zowel hun bezorgdheid over het ontbreken van good-will ten opzichte van de nieuw te be noemen Gouverneur van Surina me bij cjpgenen over en met wie hij zal hebben te regeren, als het voldoende in zich verenigd weten van specifieke qualiteiten om dit zich moeizaam ontplooiende Ne derlandse gebiedsdeel tot verdere ontplooiing te brengen. Hoewel de betrokken nota reeds werd aangeboden zodra nog slechts officieuze berichten omtrent een a.s. benoeming de ronde reden, heeft een en ander geen enkel tastbaar resultaat mogen boe ken... Ons rest nog slechts, de wel gemeende hoop uit te spreken, dat het de pas geïnstalleerde heer Huender mag gelukken zich in de „West" zó aan te passen als dienstig is voor een tot op bloei brengen van een zo rijk ge zegend gebiedsdeel. Ditzelfde geldt natuurlijk voor zijn hooggeplaatste collega voor het gebiedsdeel Curasao die reeds een succesvolle en onbe sproken buitenlandse staat van dienst heeft. Het veel besproken verschil van mening in de Rondetafel Conferentie tussen de afgevaar digden van Aruba en de andere gedelegeerden behoort tot vreug de van ieder, die het met onze rijkseenheid wel meent, tot het verleden. Dit laatste althans vol gens beweringen van de hier ge arriveerde Dr. M. F. da Costa Gomez, vertegenwoordiger van Curasao. Terwijl deze heer samen met dhr. W. R. Plantz, ondervoorzit ter der Staten van Curagao deel zal uitmaken van de. redactie commissie, die de nieuwe samen stelling der Grondwet zal behan delen, ter voorbereiding dezer werkzaamheden, hier zijn aange komen, voerde de Prinses-Regen tes besprekingen met de fractie voorzitters der nieuw gekozen Tweede Kamer, om daarna op nieuw Dr. Beel te verzoeken een parlementair Kabinet te forme ren, wat de „oud" minister-pre sident in beraad houdt. Als no vum in onze parlementaire ge schiedenis werden door de Re gentes ook in conferentie ontvan gen de fractieleiders der partijen, die met een practisch te veron- achtzame minderheid in de Ka mer zitting zullen hebben, als bijv. Ds. P. Zandt, fractieleider der Staatkundig Gereformeerde Partij en de heer Welter, die als eenling zijn groep zal hebben te vertegenwoordigen. Mogen de werkzaamheden van allen met dat succes worden be kroond, dat ons land nodig heeft om verder uit de voortdurende na-oorlogse impasse te geraken. In Indonesië was het meer spe ciaal de politieke vertegenwoor digers der Oost-Indonesische re gering, de heer Tahija, die een poging waagde om door middel van een te Djokja ingediend voorstel uit de impasse te komen, waarin de besprekingen aldaar zijn geraakt. Hoewel er met dit voorstel kennelijk geen resultaat werd bereikt, zien wij met be langstelling uit naar de overkomst van Prof. K. Enthoven, de staat kundige adviseur van de luite nant-gouverneur-generaal. Prof. Enthoven zou intern overleg plegen over de staatkundige her vorming in Indonesië. Dit wijst er weer op, dat wij nog niet in dood water zijn belanden waar leven is, is hoop Hoop koesteren momenteel vele huismoeders, die het bericht hoorden of lazen, dat de Klein handel binnenkort 14 dagen lang textiel zal mogen verkopen zon der punten, mits ze deze goederen met 10 verlagen. Dat zal me een run geven op de textielwin kels. Zou er inderdaad wat goeds te krijgen zijn, of verdwijnen de goede nodige spullen naar on zichtbare plaatsen Dat zijn nu weer kwade gedachten. Laten we de dingen niet vooruitlopen. VERGADERING ZEEUWSE POLDER- EN WATERSCHAPSBOND TE THOLEN In het Veilingsgebouw te Tholen kwam Zaterdag jl. de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond in jaarvergadering bij een. Naast de vele afgevaardigden van de verschillende Polders en Water- Dr. P. J. Duinker Tholen Dr. Vermet, te Nieuw-Vossemeer schappen uit Zeeland was aanwezig: Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, Commis saris der Koningin, de Griffier der Sta ten van Zeeland met het lid van Ged. Staten, dhr. C. Philipse, het Tweede Kamerlid Mr. W. F. E. baron van der Feltz, het gemeentebestuur van Tholen en tal van autoriteiten van Rijks- en Prov. Waterstaat. De voorzitter, dhr. P. J. J. Dekker, opende de vergadering met een welkomst woord tot alle aanwezigen, deelde voorts mede, dat het bestuur Mr. K. J. Munters tot secretaris-penningmeester heeft be noemd, die als zodanig voor de eerste maal in hun midden was. De voorzitter vergeleek de toestanden van het eiland Tholen in 1936 toen ook te Tholen werd vergaderd met de huidige en kwam tot de conclusie dat er op ons eiland hard gewerkt is aan het herstel en de weder opbouw. De hoge polderlasten in Zeeland zijn nog steeds een onopgelost vraagstuk. In verschillende polders is het dijkgeschot opgelopen tot 10.per ha. Tot op heden is men er niet in geslaagd dit ver laagd te krijgen. De aandacht van de Regering is er echter op gevestigd en dit probleem wordt bestudeerd, evenals de hoge onderhoudskosten aan de zee weringen, de quartaire wegen, welke de ingelanden moeten onderhouden, enz. Volgens de voorzitter zou het ëen voorlopige voorziening kunnen zijn wan neer de polderbesturen het prov. bestuur verzoeken een bepaalde weg ongeschikt te verklaren voor wagens, zwaarder dan 2400 kg. Als bestuursleden werden herbenoemd de heren M. W. v. Arenthals te Kats en J. Goetheer te Wolphaartsdijk, terwijl besloten werd om de duur der ver eniging te verlengen en de statuten te. wijzigen, waardoor de bijdragen der leden worden verhoogd. Ir. G. d e Bakker, vrml. landbouw- consulent in Zeeland sprak vervolgens over het onderwerp: „De betekenis van de waterhuishouding in de polders voor land- en tuinbouw". Spreker wees voor namelijk op de practische moeilijkheden op het gebied van de ontwatering. Het doel van de waterhuishouding is de be langen van land- en tuinbouw te be hartigen, door constant het water op het voordeligste peil te houden. Niet goed bekend is, welk peil dit moet zijn. Hier van is nog te weinig studie gemaakt. Vast staat evenwel, dat sterke wisseling van hoog en laag waterpeil, schade lijker is dan een vast hoog of laag peil. De samenstelling van de bodem en de soorten gewassen vragen een verschil lend peil. Gelukkig wordt er thans veel werk gemaakt van de bodembestudering. Vooral in Zeeland heeft men als gevolg van de inundatie, in dit opzicht goede vorderingen gemaakt. Ir. B. waarschuwde tegen te sterke ontwatering, die vooral de fruitteelt schade berokkend en toonde aan de hand van concrete voorbeelden aan, van hoeveel belang een juist water peil voor deze teelt is. Spr.besloot met de conclusie dat Zeeland le. moet zorgen, dat de polderbesturen de beschikking krijgen over goede hoogtekaarten; 2e. moet nagaan, of het mogelijk is, de secundaire en tertiaire watervangers beter te doen functionneren; 3e. moet nagaan of het nodig is, plaat selijk onderbemaling aan te brengen; 4e. trachten moet een flink zoetwater reservoir te vormen, teneinde de ver- zilting der gronden tegen te gaan en 5e. contact moet scheppen tussen water staatkundigen en landbouwkundigen, omdat eerstgenoemden zich nog te weinig hebben verdiept in de nood zaak van een mede op de landbouw belangen ingestelde waterbeheersing. Na een uitvoerige gedachtenwisseling hierover voerde Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot het wootd en sprak over de straatbelasting die hier erg hoog is. Ook de hoge polderlasten heeft de volle aandacht van het Prov. Bestuur. De verlaging hiervan is buitengewoon moeilijk. Het tenslotte door dhr. C. Philipse geopperde voorstel om een studiecom missie te benoemen, die de door Ir. Bak ker ontvouwde problemen kan bestude ren, teneinde de vraagstukken van ont-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1