Weckblad voor het Eiland Tholcn en St. Filipsland SCHEUREN IN HET GORDIJN RAADSVERSLAG THOLEN. De grote en de hleine Dictator Tito maakte van Zuid-Slavië een communistische staat, welke in de Balkan wel de leiding wou nemen. Een Bewaarschool in het middelpunt. Allen stemmen in principe voor subsidie per leerling voor de Chr. Bewaarschool. ZONDAGSDIENST ARTSEN 4e Jaargang No.34 9 Juli 1948 Uitgevers Firma C. DiELEMAN en G. HeiJBOER Abonnementen f 0 90 ner A /ioonnementen j u.yu per Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen De gebeurtenis van de la&tste dagen is wel de scheuring tussen Moskou en Belgradogeweest, zouden wij haast schijven. Maar er is weinig kans op, dat tussen het ogenblik waarop deze regels worden geschreven en het moment waarop zij worden gelezen, deze kwestie uit de koppen van de dagbladen is ver dwenen. Hij is daarvoor te verrassend en te hevig hij is ook te zeer beladen met allerlei consequenties, die er vast zitten aan een onenigheid tussen twee dictators. Enerzijds stoelen de heren wel op de gemeenschappelijke wortel van het Marxistische geloof, doch anderzijds ver tonen zij typerende landelijke, persoon lijke en economische verschillen, die blijkbaar de overhand hebben verkre gen op de exegese van „Das Kapital Misschien bevestigen zij juist daardoor de ideeën van Marx Drie vragen Wat Stalin en wat Tito ook van hun geestelijke voorvader mogen denken óns interesseert dit minder. Wat van meer practisch belang is, vormt eigen lijk een samenstel van drie dingen: le. wat is de oorzaak geweest van de breuk tussen de twee rode tsaren; 2e. wat zijn de onmiddellijke gevolgen voor Zuid- Slavië en 3e. hoe wordt de verhouding Oost-West erdoor beïnvloed Om met het laatste te beginnen: U mag van dit blad vele dingen verwach ten, maar koffiedikkijkerij nog nietHoe komt het echter, dat het keffertje van de baas nu ineens tégen de baas gaat blaffen Hij heeft dat wel eens eerder gedaan z'n buurman Dimitrof ook wel maar een bestraffende blik van de baas en een beetje vrijheid om wat speels te happen naar de broekspijpen van de heren uit het westen, deden de twee beestjes weer een tijdlang m,ee- dartelen. Maar ja: er is nu eenmaal prin cipieel verschil tussen de „Leiders" der volksdemocratieën van de rest van Oost- Europa en Tito. Want Tito is niet, als de anderen, met Russische legers meegekomen, toen die de onderworpen landen kwamen be vrijden. Reeds gedurende de bezetting vocht hij in de bergen van de Balkan op twee fronten tegen de vertegen woordigers van de oude feodale toe standen op de gehele Balkan en tegen de Nazi's. De erkenning De overwinning op de eersten werd door Churchill erkend, toen hij de ge neraals van Koning Peter generaal liet en Tito erkende als verzetsman de laatsten hebben van meet af aan ver scheidene divisies moeien besteden om althans te verhinderen, dat de partisa- nen van de ondergrondse maarschalk de vitale punten en wegen bezetten. Voor een belangrijk deel had Tito dit werk geleerd in Moskou toegegeven. Maar anders dan de politici van de legertros heeft de Zuid-Slaviër toen zijn meester proef afgelegd. Van gezel was hij meester -geworden, „ebenburtig" aan Stalin, met om zich heen een kern van medewerkers, die des te vaster aan hem zijn gehecht, omdat de tijd en de om standigheden het nog niet toelieten om van inzicht met de leider te verschillen. Zuiveringsprocessen kwamen in Zuid- Slavië nog niet voor Wat Tito deed Wat Lenin en Stalin van Ruslaijd hebben gemaakt, heeft Tito voor een goed deel van Zuid-Slavië gemaakt, maar niet als onderdeel van Rusland, doch met de bedoeling, een zelfstandige staat te scheppen naast Rusland, niet eronder. En wat voor het Kremlin nog moeilijker was te verkroppen: Tito had zelfs bevliegingen om in de Balkan de leiding te nemen. Dat dit meer is dan een prestige-kwestie, wordt duidelijk, als men bedenkt, dat met die zelfstandig- heidspolitiek zowel de politieke en stra tegische expansie van Rusland naar de Middellandse Zee wordt doorkruist, als de economische „aanpassing" van Oost- Europa aan de alles voor zich opeisende Russische Staatshuishouding. Wordt het nu buigen of barsten Tochdictator Wij zwoeren de koffiedikkijkerij af met de daaraan verbonden speculaties op allerlei drastische verschuivingen in het Oost-Europese statenstelsel. Doch van één ding moeten wij ons zeer nuch ter rekenschap blijven geven: al krijgt do kleine dictator ook ruzie met z'n grote broer een dictator blijft hij daarom even goed Maandag 5 Juli des»nm. om half drie kwam de Gemeenteraad alhier in Open bare vergadering bijeen. Voorzitter: Burgemeester Mr. A. J. v. d. Hoeven; Secretaris dhr. V. Laban. Afwezig we gens ziekte wethouder v. d. Berge. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze en deelt mede, waarom weth. v. d. Berge niet aanwe zig is. Spr. wenst hem een spoedig her stel toe, zodat hij weer aan de bespre kingen in de Raad kan deelnemen. Daarna wordt de agenda in de ge stelde volgorde afgewerkt. Dan is allereerst aan' de orde de' be noeming van. het nieuwe raadslid dhr. M. v. d. Sande in de plaats van wij len dhr. Klompe. De voorzitter verzoekt de raadsleden Goedemondt en Jansen de geloofsbrieven van het nieuwe raads lid te onderzoeken, die in orde worden bevonden. Op een desbetreffende vraag van de voorzitter blijkt dat niemand bezwaren heeft tegen dhr. v. d. S., waarna de voorzitter hem feliciteert en de wens uitspreekt dat hij evenals zijn voorgan ger, wijlen dhr. Klompe, steeds op pret tige wijze aan de besprekingen mag deelnemen. Vervolgens legt v. d. S. de eeden af. Hierna worden de notulen Van de vorige vergadering onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken: 1. Van de Min.vv. Soc. Zaken gk. kinderbijslagwet 19471948. 2. Van Ged. Staten gk. raadsbesluit inzake verpachting viswater aan de Vrije Polders onder Tholen. 3. Van dezelfde gk. raadsbesluit 28 Mei jl. inzake geldlening. 4. Idem inzake kinderbijslag. 5. Idem inzake huur kantoor v. d. Gemeente-Ontvanger. 6. Idem inzake verhoging voor de Ambtenaren v. d. Keuringsdienst van Waren te Goes. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 7. Een verzoek van de firma F. A. H. Truijens om de rechten staande op naam van de firma de Haack op haar naam te doen overschrijven. Alzo wordt besloten. 8. Een verzoek van dhr. C. P. Tim mermans te Oud-Vossemeer om viswater te pachten in de Broek- en Rooland- polder te Tholen. B. en W. stellen voor dit verzoék in te willigen tegen f 5,pachtkosten en met inachtneming van de gebruikelijke voorwaarden. Dhr. Barrevoets vraagt of hieraan bekendheid is gegeven, zodat iedere belanghebbende kon aanvragen. De voorzitter antwoordt ontkennend. Aanvrager deed het uit eigen beweging. Zo kan een ander dat ook doen. Daar na wordt het verzoek z.h.st. ingewil ligd. 9. Van B. en W. te Zierikzee de nieuwe regeling Centrale Dienst Noord- Zeeland met verzoek de aanvulling goed te keuren, waarin vervat is, dat de post wachtgelden niet op enkele gemeenten drukt, maar deze post in zijn geheel in de dienst wordt opgenomen, zodat alle gemeenten hieraan betalen. Dit wordt billijk geacht en het voorstel B. en W. aanvaard. 10. Van de Min. v. O. K. en We-' tenschappen inzake subsidie restauratie toren, in verband met het hogere be drag op de nieuwe begroting. Het Rijk zal 75 subsidieëren. De voorzitter merkt op dat destijds een besluit is ge nomen door de Raad om een subsidie toe te kennen. Tijdens de restauratie bleek echter, dat er niet voldoende geld was, daar de begroting veel te laag is opgenomen. Ik heb toen, aldus de voorzitter, opdracht gegeven het werk te staken, daar ik niets wenste te ondernemen zonder hier in de Raad te kennen. Na rijp overleg is thans het voorstel van B. en W. om noodgedwongen de vergrootte begroting ad f 15.000,voor haar rekening te ne men. Dhr. Goedemondt merkt op, dat des tijds al noodgedwongen is besloten om deze restauratie te subsidieëren. Nu er dit weer bij komt, valt hem dit hard tegen. We hebben eens toegezegd. Nu blijkt dat er weer f 15.000,nodig is. Misschien komt er straks weer iets bij. Z.i. is het onmogelijk dit vol te houden. Nu kan men wel jaloers zijn op het mooie monument, maar wij kunnen ons die weelde niet permitteren. De voorzitter antwoordt hierop, dat vorige spr. tot op zekere hoogte gelijk heeft. In deze dure tijd restaureren van een dergelijk gebouw is zeer duur. We zitten echter met het geval en kunnen het zo niet laten staan. Het onderste gedeelte is nog niet in orde en het ergste is wel dat de verbindingsvloeren met het bovenste gedeelte verbeterd moeten worden, daar het dit gedeelte in stand houdt. De oorspronkelijke begroting is te laag geweest. Zelf heb ik die niet ont worpen. Monumentenzorg heeft die zelfs ook goedgekeurd. Nu zijn er nog wel onvoorziene kosten gekomen, na het op maken, maar toch scheelt het nu wel erg veel. Bij B. en W. is het evengoed tegen gevallen, maar men kan zo een zaak niet laten zitten en er is gegronde hoop, dat het met dit bedrag af is. De voorzitter zegt voorts nog getracht te hebben een hogere subsidie te krijgen, maar het Rijk is ook arm en had reeds het uiter ste gedaan. We kunnen hiervoor natuur lijk een lening aangaan op lange ter mijn, zo besluit spr. Dhr. Jansen zegt ook veel te voelen voor de mening van dhr. Goedemondt. Hij wil voor stemmen met de voor waarde dat dit dan ook de laatste sub sidie is voor deze restauratie. De voorzitter merkt op gezegd te hebben dat het op zo n manier geen methode is; de architect verklaarde daar op echter dat het wel ongeveer zeker is, dat het hiermee af zal zijn. De voorzitter vindt het echter geen bezwaar de bepaling van dhr. Jansen op te nemen. Dhr. Goedemondt zegt de idee te krijgen, dat het smakelijker wordt opge diend dan het is. Als we A en B gezegd hebben, moeten we ook C zeggen. En het is te veel. Dhr. de Heer is het voornamelijk ook met beide sprekers eens. Hij vraagt wat de Gemeente straks voor de Kerk moet doen, die ook wordt gerestaureerd. De voorzitter antwoordt, dat dit vanzelf sprekend niets meer zal worden. Daar komt men ook lang niet toe met het begrotingsbedrag. T.o.z. van de toren staan wij er anders voor. Dat is iets van de gemeente. Dhr. Goedemondt zegt nogmaals, dat Tholen de weelde niet kan permitteren zo'n monument in stand te houden. Dhr. Goedemondt zegt verder te kijken dan het heden en meent dat er straks nog heel wat nodig zal zijn, er moet nog genoeg gebeuren. Hij ziet er tegenop om dit voor een monument te doen, hij kan er onmogelijk voor stemmen. Dhr. Zachariasse vraagt of de hogere kosten gevolgd zullen worden door di recte hogere belasting. De voorzitter antwoordt dat dit nu niet aan de orde is, maar dat grotere tekorten op de gem. rekening verhoogde belasting meebrengt, van welke post dan ook. Dhr. BerrevoetS mérkt op de enige te zijn geweest, die destijds tegen stemde, omdat hij het bedrag te hoog vond. Van zelfsprekend kan hij er nu niet voorstem men. Dhr. v. Westen zegt het voorstel van B. en W. wel te willen steunen, maar wou de vraag nog stellen of de ge meente minder zal betalen wanneer blijkt dat men beneden de laatste begroting blijft. Dit wordt bevestigend beantwoord. In de tweede plaats informeert dhr. v. W. of de gemeente nu ook iets te zeg gen heeft over de uitvoering. Ook dit wordt door de voorzitter bevestigend be antwoord en niet „iets", maar alles, hoe wel men niet deskundig is om de details der verbetering goed of af te kunnen keuren. Dhr. Goedemondt vraagt nog of er van B. en W. een initiatief kan uitgaan, waardoor de toren nog een zekere bron van inkomsten oplevert. Nu het een mo nument is, zou men kunnen laten beta len voor bezichtiging daarvan. De voorzitter zegt: hoe meer vreem delingen er komen, hoe beter voor de inwoners van Tholen. Dhr. v. d. Sande zegt dat men b.v. wel een dubbeltje kan vragen voor bezichti ging van de toren. De voorzitter antwoordt hierop, dat dit geen aarde aan de dijk zql brengen; het vreemdelingenbezoek zal voor zoiets nooit groot genoeg worden in Tholen. Daarom vindt dhr. Goedemondt het ook niet verantwoord een dergelijk mo nument aan te houden. Dhr. Verduit zegt, dat het Rijk eerst een bron van inkomsten van Tholen heeft afgenomen en nu slechts 75% voor de toren beschikbaar stelt. Hij vraagt pf er geen andere mogelijkheid is om deze grote onkosten te dekken. Dhr. de Heer vraagt indien er straks tekorten zijn bij de kerk, moet de ge meente dan ook nog bijspringen of is dit het laatste. De voorzitter zegt, dat niemand de Raad dat kan verplichten. Hierna meent de voorzitter dat e. en a. voldoende is besproken en brengt het voorstel van B. en "W. om de nieuwe begroting aan te nemen in stemming. Met 6 tegen 4 stemmen wordt het voor stel aangenomen. Tegen stemmen de heren Berrevoets, Goedemondt, v. d. Sande en Verduit. No. 11 van de ingekomen stukken is een dankbetuiging van de Wed. Klompe de Lange voor de blijken van medeleven bij het overlijden van haar echtgenoot, wijlen dhr. W. L. Klompe. No. 12 Een verzoek van ouders van kinderen van 3 tot 6 jaar, gedateerd 22 Juni om tot oprichting over te gaan van een Gemeente-Bewaarschool.- De voorzitter zegt hierop dat B. en W„ gedachtig ^aan het principe dat steeds in dit opzicht is vastgehouden, voorstellen dit verzoek af te wijzen. De kosten die jaarlijks aan de exploitatie van een dergelijke school zijn verbon den, zijn zeer groot. Hoe groot, dat is niet te overzien, zeker niet in de toe komst. We hebben deze zaak altijd ver dedigd door te zeggen, dat het beter is eerst een school te stichten door een vereniging, die dan subsidie kan aanvra gen. B. en W. wensen hier ook thans niet van af te wijken. Dhr. Goedemondt kan het hier niet mee eens zijn. Hij acht een gemengde Bewaarschool geen onmogelijkheid, als men het aantal inwoners van Tholen nagaat. Hij weet ook, dat er reeds ver schillende malen om is gevraagd, maar meent dat de zaak thans anders ligt. Er was door enkele inwoners weer een dus danig initiatief genomen, maar hiervoor hebben andere richtingen een schotje ge stoken en ze stichten een school. Deze school werd gesticht op een gehouden vergadering. Zelf kon hij die vergadering niet bij wonen, maar naar hij daarover las en heeft vernomerf was het zo, dat welis waar iedereen lid van die vereniging kan worden of zijn kinderen daar op school kan laten gaan, maar dan moet men zich onderwerpen aan de statuten door die vereniging opgemaakt. Er is nu dus een Chr. Bewaarschool. Verschil lende rqensen zeggen: Ik zou m'n kin deren graag naar een Bewaarschool sturen, maar het kan niet, omdat ik met die bepaalde richting niet mee kan. Waarom is er nu geen Algemene Be waarschool opgericht, zodat iedereen Dr. P. J. Duinker te Tholen. Dr. H. Menger te St. Filipsland. er zijn kinderen naar toe kan sturen. Hij vindt het verschrikkelijk, dat er door deze dingen thans tweespalt moet ko men, zowel in de Raad, waar tot dus ver aangenaam en prettig is samenge werkt, als in de gehele gemeente, die op zijn achterste benen staat. Het is al Bewaarschool wat je hoort. Wat is nu het doel van die Kleuterschool De voorzitter antwoordt hierop, dat men de zaak niet door elkaar moet gaan halen. Het betreft hier een verzoek om een gemeenteschool. Daarop vraagt dhr. Goedemondt waar om daar afwijzend op beschikt moet worden. De voorzitter antwoordt dan, omdat we dit jaren hebben volgehouden, om dat men, wanneer van gemeentewege een school wordt gesticht men ook ver plicht is subsidie te geven aan een school die een ander standpunt inneemt. De voorzitter zegt het ook te betreu ren, dat het niet mogelijk bleek dat er één school komt voor de kinderen, maar laten we daarnaar niet gaan vissen en ons tot het punt bepalen. Dhr. Goedemondt merkt op, dat 25 jaar geleden de bestaande kleuterschool werd opgeheven in verband met de op richting van een U.L.O.-school. Toen is door de Raad beloofd, dat zodra moge lijk weer een gebouw ter beschikking zou worden gesteld. Waarom is dit niet gedaan De voorzitter zegt, dat hem dat niet aangaat, daar hij toen hier nog niet was. Dhr. Goedemondt verontschuldigt zich daarop. De voorzitter zegt, dat het z.i. fout is geweest van de toenmalige Raad om niet onmiddellijk een gebouw te zetten. Dhr. Berrevoets zegt: Het valt mij ook ontzettend tegen, dat het zo is ge lopen en er geen gemeente-bewaarschool wordt opgericht. Toch is hij er tegen dat het verzoek weer als een vodje pa pier in de prullenmand terecht komt. Waarom geen school van de gemeente? De kosten zijn weliswaar groot, maar hoeveel is niet besteed aan andere doel einden, die z.i. minder belangrijk zijn. Waarom kunnen niet alle richtingen verenigd worden. Indien men dan gods dienstonderwijs wil geven op een zekere tijd kan dit toch, door het ene uur een Hervormd, het andere een Gereformeerd predikant, de Pastoor enz. godsdienst onderwijs te laten geven. Dhr. Zachariasse zegt dat men toch zeker kan aannemen, dat dit verzoek is binnengekomen, n.a.v. het oprichten van een Chr. Bewaarschool. Hij betreurt het, dat tijdens de oprichtingsvergadering niet alle richtingen zijn uitgenodigd, zodat men althans pogingen had gedaan om tot overeenstemming te komen, ofschoon hij persoonlijk /niet kon geloven, gezien de feiten, dat overeenstemming bereikt kon worden. Een groep wil Chr. onderwijs, een andere groep wenst dit niet zover door gevoerd. Het ligt niet op de weg van de gemeenteraad hier tussenbeide te komen en een bepaalde groep voor te trekken. Indien door onderling overleg geen overeenstemming wordt bereikt, kan er ook geen gem. school komen. De ge meenteraad kan en heeft het recht niet een of andere richting te dwingen een bepaalde school te bezoeken. Dhr. Verduit merkt op, dat het groot ste gedeelte der Thoolse inwoners voor een Alg. school is. Nu is er één Chr. school, maar ik zie het er van komen, dat er binnen enkele jaren weer een stuk of drie-vier zijn. Het is toch veel beter één gemeente bewaarschool te hebben. Ik zou daar mijn stem graag aan geven. De voorzitter zegt hierop, dat hij het toch sterk meent te moeten betwijfelen of aan een gemeente-school de voorkeur wordt gegeven, indien men in Tholen voor de vraag gesteld werd: Een Chris telijke of andere Bewaarschool. Indien de vraag werd voorgelegd: Wil unen een Bewaarschool, dan zou iedereen daar „Ja" op antwoorden. Anders zou dit zijn, indien de vraag was: welke school Wethouder Franke merkt op, er niet tegen te zijn, indien het werkelijk bij één school zou blijven. Nu men echter grote kans heeft, dat het niet bij één gem. school zou blijven, kan hij dit ver zoek niet inwilligen. Waar blijven we dan

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1