Weekblad voor het EilandTholen en St. Filipsland BE STIilJB OM BELLIJN Raadsverslag PO ORT VLIET. Raadsverslag St. ANNALAND Wat het „dode Berlijn" ons heeft te zeggen. Brandweer-aanvullingen. Jubileumboekje voor de Schooljeugd. De woningen bijna klaar. ZONDAGSDIENST ARTSEN Leges verhoogd I Woningverbetering en Woniagsplitsing J 4e Jaargang No. 33 2 Juli 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Abonnementen 0.90 per Advertentien ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 .wartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Toen de heer Hitler in het be gin van de oorlog eens raasde, dat hij de Engelse steden zou „ausradieren, leek het er nog niet veel op, dat dit met veel Duitse steden eens werkelijk zou gebeu ren. Maar er gebeurden meer dingen, die de Führer niet heeft voorzien en daartoe behoort ook het feit, dat de hoofdstad van Duitsland practisch is „ausra- diert'T Wat vuile vegen en een paar krassen zijn er van overgebleven en over dat vieze vlekje zwaaien nu vier mogendheden twee scep ters. Ze zwaaien er zó onharmo nieus mee, dat het er wel op lijkt, dat ze er elkaar mee op het hoofd slaan, in plaats van de Berlijners. De érge tikken heeft de Duitse hoofdstad van de Führer zelf gehad wat er nadien kwam, was eigenlijk meer de onhandig heid van de bezetters, die het niet helemaal konden vermijden, dat bij hun onderlinge spelletje „tik- jij-bent-hem" hun beschermeling een veegje uit de pan meekreeg. De Berlijners, die in sommige opzichten een hele hoop van ónze hoofdstedelingen weg hebben, hadden dit zo gauw door, dat een cabaretliedje „Berlin kommt wieder'-' in de herfst van '45 een geweldige populariteit genoot óók bij de bezetters. Maar de Berlijners speculeerden verkeerd. Dachten ze aanvankelijk, dat al die dingen die zo meevielen gebeurden om hunzelfs wil zoiets van: nou ja, die oorlog heb ben ze gehad, maar het was hun schuld niet, dat was die van Hit- Ier -zo langzamerhand is het tot hen doorgedrongen, dat op hun aller schouders het podium rust, waarop twee reuzen voor het oog der wereld aan het scha- duw-boksen zijn. En elke uitval die een der par tijen doet -ook elke slag in de lucht doet het plankier schom melen. Al mag dat dan niet aan genaam zijn, het is altijd nog be ter, dan zélf de slagen te incas seren. Gedeelde smart is halve smart, zegt het spreekwoord. Het zal de Berlijners dan ook tot troost strekken, dat mèt Berlijn heel Europa klappen zal krijgen, wanneer dit schijngevecht in een serieuze robber overgaat. Zal het zover komen En zal dat gauw gebeuren Dit zijn vragen, die de wereld bezig houden ,en die een onple- De stad, eens het cen trum der wereldpolitiek, thans „ausradiert". Waar en wanneer zal de denkbeeldige lijn worden overschreden, zodat het spiegelgevecht tot bloedi ge ernst wordt zierige spanning veroorzaken. Maar niemand, ook de twee te genstanders niet, kan weten, wanneer het schijngevecht in dat van de bloedige ernst zal over gaan. Er is een denkbeeldige lijn ge trokken: dat kunnen we toelaten dat niet meer. De vrees is ge wettigd, dat geen van beide par tijen genoeg controle over zich zelf heeft om te voorkomen, dat hij niet over die lijn gaat. En die lijn is lang. Ze loopt dwars door Midden-Europa, nu misschien langs Joego-Slavië, door Azië, langs de Stille Oceaan Berlijn is van die lange lijn slechts een streepje en het is zeer wel mogelijk, dat terwijl het pu bliek vol spanning staat te kijken naar de evoluties van de Russen en Amerikanen in de fiuinstad van Duitsland, het ongeluk op een heel ander gedeelte van die lange grens gebeurt. Maar met dat al moet het de Berlijners iets zeggen, dat hun stad, in de jaren van Bismarck tot en met die van Hitier het cen trum van de Midden-Europese, vaak van de Europese en soms van de wereldpolitiek, is gewor den tot een punch-ball, waarop twee machten zich oefenen machten, die nog geen vijf jaar geleden hun uiterste krachten moesten inspannen om Duitsland eronder te krijgen. Hoe zwaar de verliezen ook zijn geweest, die het aan Rusland toebracht hoe groot de inspanning, die het van het Westen vergde ze konden niet groot genoeg zijn om te ver hinderen, dat zij tegenkrachten opwekten, waartussen het werd vermorzeld en waardoor Berlijn een dood stuk speelgoed werd. In dit opzicht heeft dat dode Berlijn aan de rest van de wereld ook iets te zeggen, nl. dat elke agressie, hetzij vroeg, hetzij laat, krachten oproept, die zich keren tegen de agressor zélf. Het leerde óók, dat waar de agressie haar zetel had gekozen, die tegenkrachten niet meer in het land zelf aan bod kwamen, doch dat ze van buitenaf moes ten komen en mèt het vele slechte het weinige goede vernietigden, dat misschien hoop had kunnen geven voor de toekomst. Vandaar, dat wij tegen agres sie zijn van wie dan ook O.P.A. PERS- EN RADIO-EXCURSIE Onder auspiciën van de Ver eniging van Burgemeesters, Se cretarissen en Ontvangers op het eiland Tholen zal zeer waar schijnlijk op 20 Juli a.s. een Pees- en Radio-excursie worden geor ganiseerd, waartoe verschillende personen zijn uitgenodigd. Het ligt in het voornemen op die dag een rondrit te maken door het eiland en in verschillende ge meenten bezienswaardigheden te bezichtigen en besprekingen te houden van culturele en maat schappelijke aard. Het doel hiervan is aan ons eiland meer bekendheid te geven in verband met mogelijke vesti ging van industrie, vreemdelin genverkeer, enz. Een vooruitstrevend initiatief, dat we van harte toejuichen Vrijdag 25 Juni jl. kwam de voltallige gemeenteraad in Openbare Vergadering bijeen. Voorzitter/secretaris burgemeester B. J. van Oeveren. Deze opent de ver gadering op de gebruikelijke wijze, waar na de notulen der vergadering van 4 Mei jl. worden gelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat B. W. in cbntact zijn getreden met Ged. St. en hoofdingenieur Swaters in verband met aanleg van een nieuwe weg even voorbij de plaats waar de VI is neergekomen langs Poortvliet naar richting Tholen. Hoogstwaarschijnlijk, aldus werd medegedeeld, zal de Prov. aanleggen, behalve ongeveer 1/3 gedeelte of 80 meter. Dit moet de gemeente doen. Gaat het door het moet nog l in G.S. besproken worden dan zal het toch nog wel 1950 worden. Dhr. v. Ast. merkt op, wanneer het plan doorgang vindt, hij nog wel gaarne een opmerking zou maken over een fiets pad. De voorzitter antwoordt, dat L. Swaters daar heel weinig voor voelt. Hij acht het verkeer daar niet zo uit gebreid, dat een rijwielpad noodzakelijk genoemd kan worden. Ingekomen stukken: 1. Wijziging begroting 1947. 2. Van G.S. goedkeuring begroting 1948 met enkele opmerkingen, o.a. de verzekeringen omhoog. B. W. menen echter dat dit voldoende is. Ook jaar wedden gemeentepersoneel omhoog, enz. 3. Van de Districts-schoolartsendienst is een heel mooi rapport binnen gekomen, aldus de voorzitter. Hij stelt voor het onder de Raadsleden te doen circuleren. 4. Van de Burg. van Stavenisse een ontwerpverordening „dorpsschoon" op gemaakt door de Ver. B.S.O. Dit ont werp was door de gemeente Stavenisse reeds aangenomen, maar hierop werden door G.S. enige bedenkingen gemaakt. De bezwaren zijn thans door de Burge meester van Stavenisse eveneens door gegeven, zodat deze hier direct in het ontwerp kunnen worden opgenomen. Waar een en ander echter al in de pl. Politieverordening is opgenomen stellen B. 6 W. voor dit stuk, evenals de voor afgaande voor kennisgeving aan te nemen, waartegen niemand bezwaar maakt. 5. Goedkeuring gevraagd op de 10 verhoging voor de ambtenaren van de Keuringsdienst van Waren te Goes ont moet geen bezwaar. 6. Een adres van het Bestuur der Chr. School waarin verzocht wordt een subsidie voor het verbeteren van de heining en betegeling van de speelplaats, nodig o.a. voor de lichaamsoefeningen. Nadere inlichtingen aan het School bestuur hebben uitgewezen, dat dit col lege de onkosten voor betegeling be grootte op 900.herstel heining op f 150.Deze begroting was door B. 6 W. in handen gesteld van de opzichter Jasperse, die het totaal op f 825.heeft begroot. B. W. stellen voor dit in handen te stellen van de school en op de begrotingspost laatstgenoemd bedrag voor dit doel te plaatsen. Ook hiertegen komen geen bezwaren. 7. Van G.S. n.a.v. het K.B. inzake restitutie pensioenspremie. Geen bezwéar wordt door dit college gemaakt tegen uit betaling van de 2y2 aan het lager gem. personeel. B. W. stellen voor de verordening in die zin te wijzigen en de 2J4 te resti tueren. 8. Van de gemeente Zierikzee inzake de Centr. Dienst Noord-Zeeland een voorstel om het wachtgeldbedrag van de in Jan. '43 ontslagen ambtenaren niet op een zevental gemeenten te laten druk ken, maar door de dienst te laten over nemen ontmoet evenmin tegenstand. 9. Van G.S. enkele opmerkingen op een in de vorige vergadering vastgestelde leges-verordening. Deze moet nog ver hoogd worden en G.S. verwijst naar het voorbeeld dat aan St. Annaland is ver strekt. Ook met deze wijziging en ver hoging gaat men accoord. 10. Tegen de Kon. Goedgekeurde Alg. Begrafenisrechten maakt dè Min. van. Binnenl. Zaken bezwaar, waarin o.a. art. 8 geschrapt moet worden. De voor zitter zegt dat Poortvliet bijv. groep A„ B. en C. kent. Volgens de laatste wijzi ging zou het nu volgens de schoolgeld heffing moeten en zou dus van een over leden 80-jarige gevraagd moeten worden, hoeveel schoolgeld destijds werd bepaald. De voorzitter zegt dat dit ter plaatse steeds in goede orde wordt geregeld, zodat hierover niet verder behoefd te worden gediscussieerd. 11. Tenslotte is er een grote wijziging op de begroting 1947 binnengekomen. Verschillende posten zijn overschreven, die evenredig moeten worden verhoogd. Dit geldt eveneens voor de kapitaal- dienst. Ook hiertegen is geen bezwaar. Het volgende punt is: vaststelling pen sioensgrondslagen. Nu de jaarwedden aanmerkelijk verhoogd zijn, dient de pensioengrondslag dienovereenkomstig te worden vastgesteld. Vervolgens komen nog enige stukken ter tafel, die nog niet door B. W. zijn behandeld. Zo een adres van de heren N. Nieuw- kerk en S. de Wit waarin wordt ver-' zocht mede te werken om de varkens hokken in hun buurt te verplaatsen, daar deze hokken niet bevorderlijk ge noemd kunnen worden voor de gezond heid. Dit is in handen gesteld van dhr. Jasperse, die schrijft dat in die buurt een 5-tal varkenshokken een onhygi ënische toestand veroorzaken en advi seert overplaatsing hiervan naar de gemeente-wijk. De voorzitter wenst de Raad dit slechts' even mede te delen daar dit via B. W. loopt. Dhr. v. Ast gelooft niet, dat B. W. het recht hebben die hokken op te rui men, maar wel de varkens uit die buurt te weren. De voorzitter zegt, dat het college dit nader zal bezien. Ook van de Brandweer is een schrij ven binnengekomen. Vorige week is een oefening gehouden en hierover is rapport uitgebracht. Daaruit kan worden opge maakt, dat verschillende dingen niet in orde zijn. De slangen zijn zeer slecht, een 300 meter nieuwe slang is dringend nodig, ook ander materiaal, w.o. een tweetal jassen behoeven aanvulling. De Dr. Renes te Oud-Vossemeer. Dr. Menger te St. Filipsland. voorzitter merkt op, dat e. en a. nood zakelijk is en vraagt hiervoor machtiging aan de Raad. Weth. G. K. J. Krijger vraagt zich af of het nazien van de oude motor op de duur niet meer kosten zal vragen, dan de aanschaf van een nieuwe. De voorzitter ïegt, dat de motor goed is. Allen zijn er voor, dat de zaak in orde gemaakt wordt en men besluit 300 meter nieuwe slang te bestellen. B. W. krijgen machtiging deze kwestie verder af te handelen. Hierna wordt door B. W. voorge steld voor een ontvangen legaat voor onderhoud graf ad f 200.een obligatie aan te kopen. De voorzitter deelt daarop mede, dat 7 Juli de verkiezing zal plaats hebben voor de Staten-Generaal en daartoe het volgende stembureau is benoemd: Voor zitter: de burgemeester. Leden: G. K. J. Krijger en dhr. Vroegop. Plv. de heren v. d. Slikke, v. Ast en de Graaf. De voorzitter wijst er dan op, dat er tijdens de a.s. jubileumfeesten zeer waar schijnlijk ter plaats ook een schoolfeestje wordt georganiseerd. B. W. zijn van mening, dat de gemeente aan de school jeugd oog enig aandenken dient te geven. Verschillende offertes zijn aan het Gemeentebestuur gedaan, o.a. van vlepeltjes, platen en boekjes. Een zeer mooi boekje, zo merkt de voorzitter op, is „Het gekroonde jaar", dat 0.90 per ex. kost. Ook de Raadsleden voelen meer voor een boekje en juichen dit voorstel toe. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. De voorzitter zal in overleg treden met de hoofden der scholen. Medegedeeld wordt ook, dat Mej. Oldekamp verlof vraagt tot 1 Juli wegens ziekte. Mocht zij op die datum nog ziek zijn, dan zal door haar ontslag worden aangevraagd. Bij de rondvraag wijst dhr. v. Ast op de geul bij de gemeentewei, die zeer af brokkelt. De voorzitter had dit ook al gezien en het heeft zijn aandacht. De voorzitter merkt op, dat de wonin gen bijna klaar zijn en binnenkort vermoedelijk 1 Augustus -r- betrokken kunnen worden. Wanneer de huur is vastgesteld, zal de Raad weer bij elkaar komen. Dhr. van Hout zegt, dat die huur wel boven de begroting van 4.zal komen. De voorzitter is van dezelfde gedachte. Dhr. G. K. Krijger zou graag zien, dat er geen prikkeldraad langs de weg werd gemaakt. De voorzitter antwoordt, dat dit al besproken is met de Rijkspolitie. Er wordt dus aandacht aan' besteed. Daarna sluiting op de gebruikelijke wijze. Bij de Openbare Raadsvergadering van Zaterdag 26 Juni jl. waren alle leden aanwezig. Voorzitter/secretaris burgemeester F. M. Boogaard. Na opening worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveran derd vastgesteld. De voorzitter deelt daarop mede, dat de kwestie op het postkantoor in een vorige vergadering genoemd, nog na der is bezien en het misschien wel moge lijk zal zijn een loket te maken, zoals bij de spoorwegen, dus met heen- en weerschuivende geldlade. Ingekomen stukken: 1. Van Ged. St. machtiging tot het doen van uitgaven en ontvangsten tot de helft der geraamde sommen op de begroting 1948. 2. Goedkeuring wijziging begroting 1947. 3. Ontvangen is de rekening van het Gr. Kruis. Het tekort bedraagt 925.15, voor de gemeente komt dit op f 462.58. 4. De rekening van de Keurings dienst van Waren te Goes. 5. Van het Prov. Bestuur, dat de verpleegprijzen bij de Stichting Vrede rust verhoogd zijn vanaf 1 Jan. tot f3.57 per dag. Dit kost de gemeente thans jaarlijks bijna f 11.000. 6. Van het Bur. v. Ver. van Ned. Gem. proces-verbaal van kasopname ontvanger, kaai- en havengelden en kas Wezen Armbestuur. 7. Van G. S. dat er tegen restitutie van de pensioenbijdrage ad 2Yz geen bezwaar bestaat. Ook bij de Raad niet. 8. Een begroting 1948 van de Keu ringsdienst van Waren te Goes. 9. Dankbetuiging van het Chr. Ly ceum te Goes voor toegezegde bijdrage, wanneer leerlingen uit deze gemeente op die school gaan. 10. Van Ged. St. mededeling van verhoging salarissen ambtenaren Keu ringsdienst van Waren te Goes. 11. Van het Bestuur van de Partij v. d. Arbeid, alhier, een schrijven waarin wordt medegedeeld vernomen te hebben, dat ieder gezin f 5.reinigingsrechten moet betalen. Bedoeld bedrag is dus niet geraamd naar de inkomstenverhouding. Het bestuur is van mening, dat dit niet volgens de democratische begrippen werd samengesteld en verzoekt dit zoda nig te wijzigen, dat ieder in verhouding wordt aangeslagen naar de inkomsten. De voorzitter zegt, dat op alle andere gemeenten hetzelfde bedrag is vastgesteld voor iedereen, dat het nog geen f0,10 per week bedraagt en dat B. en W. dan ook voorstellen geen wijziging aan te brengen. Hiertegen is geen bezwaar. 12. Van de Centrale Dienst Noord-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1