Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Voor de verkiezingen UIT EIGEN LAND Dinsdag 29 Juni is onze Prins jarig ZONDAGSDIENST ARTSEN 4e Jaargang No. 32 25 Juni 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Abonnementen 0.90 per Advertentiën ƒ0.10 per millimeter 1 Minimum ƒ2.00 wartaal ranco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Weinig verheffende propaganda. Nog korte tijd en wij zullen weer ter stembus moeten gaan om onze belangrijkste taak als burger van een democratisch ge regeerd land te vervullen: om mede door ónze Stem uit te ma ken, hoe en in welke richting in de nabije toekomst het schip van staat zal worden bestuurd. Grote gebeurtenissen werpen hn schaduwen vooruit. Als wij hier diepzwarte schaduwen op merken, dan kan men vaststellen, dat de Tweede Kamerverkiezing van 7 Juli wel een gebeurtenis van geweldig formaat moet zijn. Dat is zij inderdaad. Reeds vele weken zijn de voormannen van verschillende politieke partijen druk in de weer, om de gewone burger het belang der verkiezin gen onder het oog te brengen. Er wordt echter in Nederland door sommigen een verkiezingsstrijd gevoerd, die verre van fraai moet worden genoemd. Met ge heimzinnige onthullingen met verdachtmakingen met veel lawaai en drukte wordt aan deze verkiezingen der nieuwe volks vertegenwoordigers een persoon lijk cachet gegeven. De aandacht der goê-gemeente wordt hierdoor van de hoofdzaken afgeleid. Het is gelukking niet nodig, dat de U.N.O. waarnemers zendt, om te controlerèn of de verkiezingen te onzent wel naar de eis worden gehouden. Daar zijn wij alle in Nederland van overtuigd: het gaat bij onze ver kiezingen zélf eerlijk toe. Zonder dwang, in het diepste geheim kan de kiezer zich van zijn plicht kwijten. Maar als wij zien en constateren, hoe daaromheen soms de propaganda voor de stemmenwinnarij wordt gevoerd, dan zeggen wij: dat is dan het enige goede ook. Een waarnemer van de U.N.O. gesteld, dat zo iemand er was zou tot de gedachte komen, dat sommige politieke partijen de laagste elementen hadden uitgezocht om haar in de kamer te vertegenwoordigen Er wordt om het platweg te zeg gen: met modder gegooid. De ene verkiezingsstunt hebben wij nog niet achter de rug, of ze wordt door een andere gevolgd. De gewone kiezer is al lang vergeten, waaróm hij ditmaal ter stembus werd geroepen. Wie analyseert zich nog, dat deze verkiezingen in de eerste plaats het gevolg zijn van de nodig- gebleken wijziging der Grondwet dat zij in verband staan met het vastleggen van de grondtrek ken der nieuwe staatkundige structuur van ons koninkrijk De verhouding tussen ons land en de overzeese gebiedsdelen is gewijzigd en reeds vóór deze ver kiezingen, op 27 Dec. 1946, moest art. 192 der Grondwet worden gewijzigd om het mo gelijk te maken, dienstplichtigen naar Ned. Indië, Suriname en Curagao uit te zenden... ook in dien zij hiertegen bezwaar zou den kunnen hebben. Nu is punt 2 der agenda aan de orde. De nieuwe te kiezen ka mer zal, evenals de nu vertrek kende deed, de wijziging der Grondwet met 2/3 meerderheid moeten aannemen. Doch er is meer: al moge ons volk dan niet nauwkeurig meer weten, welke de aanleiding voor de verkiezingen precies is men voelt zeer goed aan, dat er hier grote belangen op het spel staan. Elk volk heeft de regering, die het verdient en men begrijpt, dat het niet njeer om Indonesië alléén gaat. Hier wordt een verkiezings strijd gevoerd... tussen Oost en West een strijd, die ,,Oost" mogelijk wordt gemaakt door de democratische vrijheden, die „West" hun biedt. Laten wij ons niet aan voor spellingen wagen. Na de bevrij ding zijn er nog vele wensen on vervuld gebleven. Enerzijds: er is veel bereikt, als men voor ogen houdt dat men geen ijzer met handen kan breken anderzijds: er zijn dingen op te noemen, die anders en beter hadden gekund, Meer en meer gaat men in ons land gevoelen, dat er vijf jaar lang roofbouw werd gepleegd de belastingen zijn voor velen zwaar en nauwelijks op te bren gen de ambtenarij is in veler oog een belemmering voor de wederopbouw - de woningnood heeft in de steden ongekende vor men aangenomen. Ja, er is veel te klagen, al zij het verre van ons van al die klachten de tegen woordige regering de schuld te geven Het is nu eenmaal niet mogelijk, in drie jaar te herstellen, wat in de vijf voorgaande jaren met man en macht werd vernield en stuk gemaakt... óók in geeste lijk opzicht. Het behoeft echter niet te yerwonderen, dat de massa iets anders, eén sneller tempo, maar vooral: iets beters wenst. Zal men in Nederland dit betere van uiterst links óf van uiterst rechts verwachten Een opschuiving is te voorzien, doch naar welke kant die opschuiving zal zijn is eerst na de 7e Juli vast te stellen. Moge die uitslag zó zijn, dat Nederland en zijn Overzeese .ge biedsdelen de komende jaren met wijs inzicht zullen worden be stuurd Storm in een glas water. Zo kon zeker het uiterst vruchteloze debat in de Veiligheidsraad wor den genoemd, dat weer eens over de kwestie Nederland-Indonesië in Lake Succes ontbrandde Australië begon als eerste in het ER WERD GEBLAZEN glas te blazen, daartoe bewogen door het onderbreken der onder handelingen tussen de Neder landse en Republikeinse regering, die door de betrokken woord voerder geen onderbreking maar een afbreking werd genoemd. Australië kon aanvankelijk tevre den zijn. Want ook de afgevaar digde van China, Rusland en de Oekrajine bolden de wangen en bliezen verwoed mee, zodat de situatie misschien voor ieder ander dan voor de Nederlandse ambassadeur in Washington Mr. E. van Kleffens minder prettig zou zijn geworden. Van Kleffens gedroeg zich op dit podium van het wereldtoneel als een voorbeeldige Nederlandse regisseur. Hij wist in elk geval te bewerkstelligen, dat „men" niet zwichtte voor de aandrang van Rusland om de onderhandelingen direct voort te zetten. Medio deze week kwam het geval opnieuw ter sprake en het was te verwach ten dat vele afgevaardigden tot nadenken zijn gebracht door de met rustige klem naar voren ge brachte bewering van Mr. van Kleffens, dat het bericht dat de „Time" zou hebben gelanceerd op onwaardigheid berust: er is niets afgebroken, slechts onderbroken. Grappig is inmiddels, dat de „Time" absoluut ontkent ooit iets in deze krant te hebben gepubli ceerd. Minder grappig echter is het laatst binnengekomen nieuws uit Batavia, waaruit blijkt, dat 32 republikeinen aldaar zijn gearres teerd, verdacht van provocerende acties. Inmiddels is er in boven staande kwestie meer klaarheid gekomen door de zitting van de Veiligheidsraad van Woensdag jl. Twee door de Commissie van Goede Diensten aan de V.N. overhandigde rapporten werden besproken. Mr. van Kleffens merkte o.m. op, dat het niet de bedoeling is Djocja het monopolie of prioriteit boven de andere Staten van Indonesië te geven. De geschorste onderhandelingen zijn thans weer hervat. Er wordt weer gesproken over een „rede lijke hoop." Maar één zucht van verlichting kan den Haag dan toch reeds slaken. De Belgische Benelux- vrienden wilden ons de 1000 ton koelhuisboter, die zij in Maart jl. van ons betrokken, weer op het brood smerenj niet ondanks maar omdat er een luchtje en dan nog wel een visluchtje aan zatRui terlijk heeft de Directeur-Gene raal der Handelsbetrekkingen in Brussel excuus aangeboden voor de aangevoerde bedenkingen tegen deze „luchtjesboter" Neder land heeft de vaatjes nl. niet dan na sterke aandrang van de zijde der Belgen willen leveren. Wer den de vriendschapsbanden met België door deze zaak niet ver klapt, veel meer storm zij het dan niet direct internationaal ver wekte een plaatselijk meningsver schil te Eychelshoven. Plaatselijk, nationaal dus, maar toch óók: internationaal. Bij een „liefdestwist" om een tot dusverre onbekend meisje tussen een Poolse mijnwerker en een Belg werden maar liefst zeventig partijdige Polen betrokken en zelfs na de komst der politie op het slagveld werd de strijd on verdroten voortgezet. Helaas zijn twee slachtoffers te betreuren als gevolg van deze onNederlandse onbesuisde liefdeshistorie. Een Pool werd door een schot in het hoofd dodelijk getroffen, terwijl de wachtmeester Op. de Ven slachtoffer van zijn plicht werd, doordat hij met een stoel een dodelijke slag op het hoofd kreeg. De Officier van Justitie te Maas tricht stelde ter plaats een onder zoek in, waarna enige arrestaties zijn verricht. Opwekkender bericht uit de mijnstreek is het plan door de Minister van Wederopbouw in 'tVeld ontvouwd. Zijne ExceJ- lentie wil de mijnstreek onder het motto „voor wat hoor wat", bevoordelen bij de woningbouw, wanneer de kolenslag een pro ductie kan opbrengen, die boven het gemiddelde ligt. Naar onze mening een goed plan. Naast de prikkel tot verhoogde arbeids prestaties nu, een verhoogde productie straks door de vesti gingsmogelijkheden van méér arbeiders in de kolenstreek. Dit laatste zal er tenslotte niet wei nig toe bijdragen de kolenproduc- tie te stabiliseren en een delving zonder schokjes is iets waar ten slotte geheel Nederland mee is gebaat. Wie er gebaat zal zijn met de stemmen, die de naar Indonesië vertrekkende militairen aan boord van het transportschip „Grote Beer" per machtiging zullen uit brengen voor de verkiezingen van 7 Juli doet er minder toe. Toe te juichen is het genomen initiatief in elk geval. Een kapi tein zal na het uitbrengen der stemmen buiten de territoriale wateren van boord gaan en per speciale boot naar 't Vaderland terugkeren. Hiermede is Jan Fuselier de erkenning gegeven, die hij ten volle verdient. ZITTING KANTONRECHTER TE THOLEN Vrijdag 18 Juni kwamen voor de Kantonrechter. M.J.v.d.S. te Oud-Vossemeer, die in strijd met de bouwverordening handelde en een klein schuurtje van 23 meter had laten bouwen van oud-materiaal zonder vergunning van B. W.. Na het horen van get. de Witte was de eis f 25.of 14 d.h. Uitspraak f 15.of 10 d. met de opmerking van de Kanton rechter dat deze uitzonderlijk lage boete alleen werd toegepast omdat verd. blijk gaf te goeder trouw te hebben gehandeld, oud materiaal van zichzelf gebruikte en niets zwart kocht. D.J.K. te St. Annaland had in 1947 zijn 7 melkkoeien laten lopen op het bietenveld van M. althans ze waren er op gezien. Een drietal getuigen werden gehoord, waarvan er 2 verklaarden de koeien daar te hebben zien lopen en herkend, maar waartegen M.P. ontkende dat hij tegen verbalisant v.d.H. had be weerd dat hij de koeien herkende als die Dr. L. D. A. Looysen, Tholen Dr. Renes, Oud-Vossemeer van Mosselman. Eis was f 15.of 8 d. uitspraak conform. L.W. te Scherpenisse werd verdacht de vestigingswet te hebben overtreden. Mr. v. Hasselt te B.o.Z. trad als ver dediger op en hield een uitvoerig pleidooi, daarbij o.m. op de moeilijke omstandig heden van verd. wijzende. De eis werd: aanhouding mits verd. voldoende stu deert voor het diploma daarbij goede vorderingen maakt, daar anders zijn vonnis getekend is. De uitspraak: De Kantonrechter acht het een ernstige overtreding, vrnl. te wijten aan de nonchalance van verd. Daar veroordeling echter niet in het belang der gemeenschap is, het daaren boven verd. te zwaar zou straffen wordt deze zaak uitgesteld tot over 6 maanden. Dan zal verd. bewijzen moeten overleg gen van zijn vorderingen. I.M.H. was vorig jaar in het jacht veld geweest met een hond en toen bekeurd. Een politie-deskundige ver klaarde dat het een baster-hazewindhond was die echter door ouderdom en lichaamsgebreken niet meer in staat was een haas in te halen of te vangen. De verkoper van de hond H. te Stavenisse verklaarde de hond te hebben verkocht aan H. voor 10.- en dat het dier 13 of 14 jaar oud was. Jachtopziener Speyer legde een soortgelijke verklaring af. Na een uitvoerige* verdediging door Mr. Dirven volgde vrijspraak. Eis was f 25.— of 10 d.h. P.v.d.J. te Tholen had patate frites verkocht buiten zijn winkel. Mr. v. d- Hoeven trad alsgemachtigde op. Eis f 50.- of 20 d. Uitspraak f 15.— of 8 d. M.W. te Stavenisse had met een motor zonder rijbewijs, nummerbewijs of rij vergunning gereden. Na het pleidooi van Mr. v. d. Hoeven was de eis f 10. f 10.en f 15.Uitspraak 3 maal f 10.of 3 maal 10 d.h. met teruggave van het inbeslag genomen motorrijwiel. G.deG. te Rotterdam had met een vrachtauto op de Hoogstraat te Tholen gereden zonder voorrang te verlenen aan het verkeer van rechts. Mr. v. d. Hoeven hield hiervoor een uitstekend pleidooi en bewees dat verd. geen schuld treft. Er volgde vrijspraak. A.J.K. te Oud-Vossemeer en J.v.d. Velde te Tholen hadden de arbeidswet overtreden door hun personeel te vroeg te laten werken. Eis tegen K. f 20. of 10 d. Uitspraak f 15.— of 10 d. Eis tegen v.d.V. f 15.of 8 d. Uit spraak f 10.of 8 d. G.v.d.Hoof was in Febr. '48 bekeurd wegens dronkenschap op de openbare weg. Eis f 15.of 8 d.h. Uitspraak f 10.of 8 d. met de opmerking van de rechter dat bij een dergelijk voorval hij naar Veenhuizen gedirigeerd wordt of hechtenis krijgt. L.J.K. te St. Maartensdijk moest voor een verkeersovertreding f 15.betalen of 10 d.h. A.M. Gaakeer te St. M'dijk voor een zelfde geval f 3.of 3 d.h. G.K.J.Kr. te Poortvliet had zonder vergunning op Zondag gereden. Eis f 10.of 5 d. Uitspraak f 1.of 1 d. ZITTING TUCHTRECHTER. Het dorsbriefje en de eieren Donderdag jl. hiel de Tuchtrechter voor de Prijzen zitting in het stadhuis te Tholen. P. St., te Stavenisse was de eerste, die voorkwam. Hij was bekeurd omdat zijn- schuur niet degelijk was afgesloten, waardoor een hoeveelheid gerst, die in de schuur lag, kon worden weggeno men. Mr. v. d. Hoeven trad op als ge machtigde en verdediger. Hij merkte op, dat hier geheel ter goeder trouw was gehandeld, wat bleek uit de aangifte door verd. van de vermiste gerst. Was dit niet door hem gedaan, dan had hij geen bekeuring gehad. De afsluiting der schuur is nu in orde. Eis f 50.Uit spraak f 30. Chr. W. te St. Filipsland had bij con trole op zijn erf een koe te veel, althans ze stond niet vermeld op het registratie boekje. Ook was er geen identiteit aan wezig. De eis was f 125.Uitspraak f 75.—. S. J. P. te Oud-Vossemeer had niet alle gedorste gerst op zijn dorsbriefje staan. Eis f 60.Uitspraak f 40. W. Vr. te Poortvliet had aan mole-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1