Weekblad voor hetEilandTholen en St. Filipsland Het England-Spiel In Memoriam W. L KLOMPE. Burgemeester SCHULLER te Maartensdijk geïnstalleerd. ZONDAGSDïENST ARTSEN THOLEN 4e Jaargang No. 30 11 Juni 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertentiën f0A0 per millimeter - Minimum 2.00 Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen In het bekende geïllustreerde weekblad „Wereldkroniek" van Zaterdag 22 Mei staat een opzienbarend artikel over het beruchte „England-Spiel". Schokkende mededelingen worden hierin gedaan, waardoor men onwillekeurig huivert over dit onopgehelderd ontzaglijk mys terie. Waar de gebeurtenissen rondom dit verschikkelijke „spel" inzonderheid bij het proces v. d. Vaals, waarover reeds veel is geschreven, de aandacht trokken en de opheldering daarvan totaal uitbleef, hield het ook de gedachten vast van de redactie van genoemd weekblad. Een nauwkeurig onderzoek werd inge steld en de bevindingen gepubliceerd. Als inleiding schrijft de Wereldkroniek, dat zij zich, sinds haar bestaan nim mer van sensatie-geschrijf heeft bediend. De resultaten van het onderzoek in dit verbijsterend „spiel" zijn echter te schok kend, om ze voor zich zelf te houden. In het artikel wordt na een uitvoe rige beschrijving van de feiten en gis singen of Schreier in dienst was bij de Secret Service (Engelse Geheime Dienst) en via Emiel Verhagen ook de be ruchte v. d. Waals als sub-agent van Schreider, opgemerkt,- dat deze lezing van het geval niet zonder meer verwor pen kan worden. Waarom niet? Wel, gebleken is, dat regelmatig over achttien zenders wefd uitgezonden en dat Lon den dus over achttien zenders in een periode van anderhalf jaar van Schrei der en zijn mannen gefingeerde medede lingen kreeg, die daar niettemin zo vol deden dat men nimmer argwaan kreeg. Niet aan te nemen van een zo nauwge zette instelling als de Secret Service. Een ander hoogst merkwaardig feit, zo gaat de Wereldkroniek verder, is de kwestie van het Groot Seminarie Haa- ren. Schreieders gevangenis voor de in zijn handen gevallen verzetsstrijders 1 Dit unicum onder de wrede Duitse straf kampen, het oord, waarin de gevangenen behandeld werden op een wijze, die Schreieder wel in een heel eigenaardig licht plaatst. Er was er zelfs een, die eens radio in z'n cel had Toen uit dit Haaren 2 geheime agenten ontvluchtten, werden ze in Engeland opgesloten, nadat Schreie der bericht had naar Engeland, dat het beiden verraders waren in Duitse dienst. Hoe is het mogelijk dat Londen hierop inging, terwijl ze deze agenten zelf had uitgezonden; door Schreieder waren ingerekend en na ontsnapt te zijn door Engelands Secret Service werden vast gezet. Londen geloofde Schreieder 1 Het Weekblad stelt hierop de vraag of de betrokken autoriteiten nu waarlijk ge dacht hebben, dat het Nederlandse volk na zo'n droevig onvolledig v. d. Waals proces niet meer op het „England-Spiel" zou terugkomen. „Op dit proces ver scheen een getuige-deskundige, die na drukkelijk verklaarde met dit Spiel niets te maken te hebben en zich verder op zijn zwijgplicht beriep, daarmee te ken nen gevend, dat hij er wel degelijk meer van wist. Daar verschenen echter niet de heren De Bruyne, Lieftinck, van het Sant en Derksema, die tijdens het Eng land-Spiel de leiding hadden van de vele, elkander opvolgende diensten in Londen. Daar verschenen evenmin de eens ge arresteerde parachutisten, die toch zou den kunnen verklaren of Schreieder al dan niet hun geheime kentekenen kende." En weer vraagt het Weekblad: „Speelt deze onbegrijpelijke geheimzinnigheid niet juist hen in de kaart, die zeggen, dat het hele England Spiel door de Britse en Nederlandse Diensten in sa menwerking met Schreieder was opge zet Van der Waals beweerde, dat hij geen gewone V-man was, maar een V- man in dienst van de Secret-Service. Kan men deze leugenaar in de overtref fende trap geloven Neen, zeggen we, maar merkwaardige feiten zijn door het onderzoek van de redactie van We reldkroniek aan het licht gekomen, waar bij veel klopt, wat deze, overigens voor ons blijvende schurk, heeft aangevoerd. Onbegrijpelijk is ook of liever be grijpelijk in het waas van geheimzinnig heid waarom zijn verdediger Mr. van der Starp geen kans kreeg een aantal getuigen verblijf houdende in (Onderstaand artikel was bestemd voor het nummer van 29 Mei jl. Te veel aan „Eiland-nieuws" be lette ons het op te nemen in de laatste twee nummers. We achten het echter ook nu nog belangrijk genoeg om het thans te plaatsen.) het buitenland te dagvaarden. Over het verweerschrift van v. d. Waals, waaromtrent in de rechtzitting hoege naamd niets openbaar kwam, maar door de genoemde redactie is ingezien, merkt het artikel op dat meerdere beweringen van hem klopten en anderen niet wer den onderzocht om welke reden dan ook, tijdens het vooronderzoek. Gebleken is dat v. d. Waals bewering, dat hij meer dere malen een ontmoeting had met de mysterieuze figuur Emiel Verhagen, tij dens de rechtzitting als „een mannetje uit de maan" gekwalificeerd, juist is. Al degenen, die van het bestaan van Verhagen op de hoogte waren, worden door v. d. Waals genoemd: zoals de illegale werkster Nellie van Looi en Schreieders secretaresse Geigerseder, die beiden moeten geweten hebben, aldus het artikel, van y. d. Waals aanstelling als kapitein van de Secret Service, met de cijfers 78.78.98 als agentennummer. Die secretaresse was een dergenen, die de verdediger wou oproepen, maar wat practisch verhinderd werd. Van iemand die het vooronderzoek leidde vernam de redactie, dat v. d. WaalS inderdaad ille gale arbeid verrichtte voor zijn indienst treding bij Schreieder en die groep ook niet verraadde. Voorts wordt in het artikel bespro ken het verlangen van Van der Waajs om naar Engeland te gaan, hoe toen dit ter sprake kwam in de rechtzaal Schreie der voor het eerst wijfelde. En hoe is het mogelijk, dat in 1944 de Nederlandse geheime dienst in Zweden, waar deze verrader een bezoek bracht hem rustig naar Nederland liet teruggaan om, zoals Van der Waals zelf zegt, daar weer bepaalde opdrachten uit te voeren. Ook deze bewering schijnt juist te zijn, schrijft de Wereldkroniek, „want onze informatiebron van de vroegere P.O.D. verklaarde ons, dat Van der Waals na zijn> terugkeer uit Zweden inderdaad nog geruime tijd met de functionaris, dhr. Lindenberg, in con tact heeft gestaan." Ook dhr. Lindenberg werd niet gedagvaard. Waarom niet? Van de vele punten, die Van der Waals aanvoert, om aan te tonen, dat Schreieder contacten had met de Secret- Service, noemt het weekblad er nog drie: hij wijst op de liquidatie van de N.S.B.ers Reydon en Seyffard, die ge dood werden door wapens, welke Schreieder aan de illegaliteit verstrekte, toch wel een ongewoon gebaar voor een S.D.-chef. Verder werd hij door Schreieder voor gesteld aan een medewerker van de Russische Geheime Dienst, Dr. de Kruyff. Voorts, wanneer v. d. Waals klaagt over al te grote en funeste acti viteit van de V-man J. de Drooge, laat Schreieder via Radio Oranje tegen deze S.D.-er waarschuwen. Of dit verzoek inderdaad'gedaan is en uitgevoerd, moet toch ook uitgezocht kunnen worden En het is nog niet alles, dat Van der Waals het England-Spiel meespeelde, dat Schreieder ook volgens deskundigen nooit zonder hulp van Londen had kunnen spelen, het is niet alleen dat v. d. W. zo gaarne naar Engeland wou, dat hij in Zweden was en daarna nog contact had met de functionnaris aldaar, maar bo vendien werd hij na de bevrijding door de Engelse Secret-Service aan een baan geholpen, kreeg een opdracht, een En gelse uniform, Engelse papieren en had, volgens zijn vrouw een onderhoud met niemand minder dan de bekende kolonel L. Einthoven, chef van het „Bureau Nationale Veiligheid". En bewezen is, aldus Wereldkroniek, dat door de Hol landse Secret Service-officier Sieden- burg twee persoonsbewijzen uit het Be volkingsregister te Rotterdam zijn gelicht op de naam van Hoffman, met welke papieren v. d. W. en zijn vrouw naar Bonn in Duitsland vertrokken om daar van de Engelsen direct een woning be schikbaar te krijgen en opdracht zich in „weerwolfacties" in te dringen. In Bonn ontvangt hij van de Russische regering uitnodiging een bespreking te houden, waarna hij naar Berlijn ver trekt. In het Secret Service kwartier te Fallin Borkel, zo staat in het verweer schrift, krijgt hij bezoek van een zekere kapper Schreieder, die hem bedreigde, dat hij koud gemaakt zou worden, als hij niet deed wat van hem gevraagd werd. v. d. W. had gevraagd alles te doen, opdat hij de beloofde rehabilita tie in Nederland zou krijgen. Verder wijst hij er op, dat de Secret Service zijn papieren en notitieboekje heeft af genomen, wat veel kan ophelderen. „Als zoveel," gaat het artikel voort „begrijpen we ook niet, waarom dit verborgen blijft. Waarom stelt men deze van zovele misdaden aangeklaagde mens niet in de gelegenheid al datgene over te leggen, wat hem voor zijn verdediging goeddunkt? Wanneer hij echter de waar heid spreekt en hij werkelijk in dienst van de Secret Service stond, begrijpen we deze handelwijze beter. Dan wordt ook in dit opzicht, even als in het gruwelijke England-Spiel al het mogelijke gedaan om de ware feiten te verdoezelen." Het artikel eindigt met: „Er is een nieuw en verschrikkelijk wereldje voor ons opengegaan sinds wij ons op pad begaven om in al deze duistere affaires enig licht te zoeken. Herhaaldelijk toch werd ons door de mannen en vrouwen, bij wie wij onze inlichtingen trachtten in te winnen, op het hart gebonden: „Blijft u van deze zaken af. Zovelen, die hetzelfde poogden te doen, moesten het duur betalen. Deze machten staan voor niets En dit in Nederland van 1948". Lezers, is dit werkelijk niet huive ringwekkend Moet het gehele Neder landse volk er niet op aandringen, dat hier opheldering gedaan moet worden. Met de redactie van de Wereldkroniek zouden we willen zeggen: „sVanneer heeft de regering de moed om ons volk de waarheid voor te leggen, hoe erg deze ook moge zijn Door te zwijgen toch maakt ze alles met de dag erger Twaalfhonderd Nederlanders werden de dood ingejaagd en na drie jaar we ten we nog niet wie de schuldigen zijn. Dit staat vast: Van der Waals was niet de enige. Willen de idealen van de elite uit ons volk, de grote verzetsstrijders, uit die dagen, niet geheel vernietigd worden, dan dient hier opheldering te komen. Waarvoor zal men zich anders in de toekomst nog in de waagschaal stellen Vrijdag jl. werd de oud-burgemeester van St. Maartensdijk de nieuwe burge meester van Maartensdijk, een mooie gemeente in het hartje van ons land.- Op zeer hartelijke wijze haalden de bewoners van Maartensdijk hun nieuwe burgemeester in. „De Stichtse Ruiters" flankeerden de open rijtuigen, waarmee Mr. Schuller en zijn gezin vanaf de rand der gemeente naar het gemeente huis werd gebracht. De Oranjevereni gingen van Groenekan en Maartensdijk wachten hun nieuwe eerste burger bij het gemeentehuis op, evenals honderden belangstellenden en talrijke vlaggende schoolkinderen. Door een erehaag van brandweerlieden betrad de burgemeester het gemeentehuis. In de raadzaal waren o.m. aanwezig Mr. H. G. Engelberts, chef van het kabinet van de commissaris der Koningin, burgemeester O. Norbruis van Zuilen, burgemeester Mr. J. M. M. Hamers van Jutphaas en vele andere genodigden. Mr. J. Boor opende in zijn kwaliteit van loco-burgemeester de buitengewone raadsvergadering en liet de secretaris het Kon. Besluit voorlezen. Ook het proces-verbaal van beëdiging werd ge lezen, waarna een commissie bestaande uit de heren A. Remeijn, Walhout en Jongerius de familie Schuller binnen leidde. Mr. Boor hield vervolgens zijn instal latierede en hing daarna de ambtsketting om bij Mr. Schuller. Verder voerden nog het woord de voorzitters van verschillende partijfracties. De burgemeester beantwoordde de spre kers waarna in de kamer van de ge meente-secretaris talrijke genodigden en afgevaardigden nog het woord voerden. Maandag jl. overleed nog vrij plotseling dhr. W. L. Klompe in de ouderdom van ruim 72 jaar. Met dhr. Klompe is uit onze gemeente een bekend en zeer ijverig man heengegaan. Door zijn veel zijdige werkzaamheden had de over ledene vele vrienden en nam dan ook een ruime plaats in de samenleving van ons stadje in. Hij was o.a. lid van de Gemeenteraad, voorzitter van de kiesver. Gemeentebelang, secr. der Veilings-, vereniging, secr. v. d. Hagel Verz. Mij., Bestuurslid van de Coöp. Vlasfabriek Steenbergen, voorz. Ned. Prot. Bond, afd. Tholen, voorz. Rijkseenheid afd. Tholen, Eerelid Kring Z.L.M. en had reeds voor verschillende functies bedankt, die hij ook gedurende verschillende jaren had waargenomen. Tijdens de moeilijke oorlogsdagen nam hij de functie waar van PI. Bureauhouder Een man met grote werklust en bereid een ieder te helpen. De gemeenteraad gedenkt wijlen dhr. Klompe Een bijzondere Openbare Raadsver gadering werd Dinsdag 8 Juni belegd des nm. om 2.30 uur. Voorzitter Burgemees ter M. R. A. J. v. d. Hoeven, Secretaris dhr. V. Laban. Afwezig dhr. Goede- mondt. De voorzitter opent de vergade ring op de gebruikelijke wijze en deelt mede dat deze vergadering werd belegd in verband met het plotseling overlijden van dhr. W. L. Klompe. Daarna sprak de voorzitter als volgt: „Gisteren morgen ging door Tholen het gerucht dat Willem Leonard Klompe, lid van Uw raad was overleden, een gerucht, dat maar al te spoedig bleek op waarheid te zijn gegrond. Toen ik U in de laatste raadsvergadering mededeelde, dat de heer Klompe door ongesteldheid verhinderd was aanwezig te zijn, konden wij weinig vermoeden, dat zijn plaats in ons midden nimmer door hem meer zou worden ingenomen. De Raad verliest in de heer Klompe iemand, die in de betrekkelijk korte duur van zijn zittingsperiode, n.l. sedert de verkiezingen van 1946, zich heeft doen kennen, als een man, wie de belangen van onze stad zeer ter harte gingen. Hij heeft dit getoond door zijn daden, hij heeft het ook getoond door zijn woorden aan deze tafel gesproken. Hij had een open oog voor de zienswijze van anders denkenden, en al kon hij zich daarmede niet altijd verenigen, hij kende toch aan een ieder de vrijheid- toe er een andere mening dan de zijne op na te houden. Dit maakte, dat hij ook als tegenstan der nimmer te scherp was en dienten gevolge het zijne er toe heeft bijgedragen de discussies in de Raad op behoorlijk peil te houden. Dit alles is tevens oorzaak, dat wij het allen als een smartelijk verlies ge voelen, dat wij zijn persoonlijkheid in den vervolge zullen moeten missen. Al wordt Uw Raad door zijn overlijden gevoelig getroffen, in veel sterker maté is dit het geval voor zijn echtgenote, die op haar gevorderde leeftijd eenzaam achterblijft; voor zijn eenige zoon, aan wie hij met hart en ziel hing, en mede voor zijn familie. Moge voor hen allen de wetenschap, dat de Raad als vertegenwoordigende de gehele burgerij zijn verscheiden van harte betreurt en met grote dankbaarheid ge denkt, hetgeen de heer Klompe in het belang van onze stad heeft gedaan, enige troost brengen in de droefheid en het leed dat over hen is gekomen. Zijn nagedachtenis blijve bij ons allen in grote ere." De voorzitter stelt voor een brief van rouwbeklag te zenden aan de echtgenote en de zoon van'de heer Klompe. Met alg. stemmen wordt dit goedge vonden en de redactie op te dragen aan de voorzitter en de secretaris. Hierna sluiting. Korte herdenkingsplechtigheid op de veiling Al vorens de druk bezochte veiling Donderdag jl. een aanvang nam, ver zocht de directeur van de veiling, dhrr. Labeur, een Ogenblik de ernstige aan dacht van de aanwezigen. Hij wees op de twee tegenstellingen van dat ogenblik. Hier op de veiling om twee uur het leven van iedere dag, de strijd om het bestaan. Daar om twee uur het vertrek van het sterfhuis van een gestorvene, het einde van een strijd. Hij herdacht het lang- Dr. P. J. Duinker, te Tholen Dr. Vermet, te Nieuw-Vossemeer durige en vele werk door dhr. Klompe voor de veiling verricht, waaraan leden en bestuur steeds met dankbaarheid zul len terug denken. Spr. hoopte, dat zijn nagedachtenis steeds in ere zou blijven en verzocht enkele ogenblikken absolute stilte. Na deze korte plechtigheid namen de normale werkzaamheden een aanvang. De teraardebestelling Donderdagmiddag 10 Juni 1948 des nm. om 2 uur had de teraardebestelling plaats. Een zestal kransen dekten de baar. Vijf auto's waarin de familie volg den. Op de algemeene begraafplaats waren bovendien aanwezig de Raads leden op een tweetal uitzonderingen na (die verhinderd waren) het voltallig bestuur der Veilingver. Tholen, afge vaardigden van de Z.L.M. en Prov. Voedselcommissaris in Zeeland c.a. Aan de groeve voerde als eerste het woord dhr. Hage van St. Maartensdijk, die in de eerste plaats sprak als ver tegenwoordiger van de Prov. V.C. en daarnaast ook als vriend van de over- lende. Dhr. Hage herinnerde aan een ge deelte uit het Evangelie van Lukas, nl. de geschiedenis van de kleine Zacheüs, die Jezus Christus wel zou zien, maar toch voor Hem verborgen wenste te blijven. Ook dhr. Klompe, aldus spr., drong zich nimmer op de voorgrond. 17 jaar geleden hadden we mensen nodig, toen de crisis in ons land kwam. We hadden mensen nodig als dhr. Klompe die zich niet naar voren drong, maar kalm en waardig direct voor een goede zaak in beweging kwam. Dankbaar zijn we voor het vele wat hij als P.B.H. heeft gedaan. Als vriend sprekende, richtte dhr. Hage het woord tot de zoon van de overledene en wenste hem toe, dat hij de voetsporen van zijn vader mag drukken. Wanneer dat gebeurt, kunt U verzekerd zijn van een welbesteed leven. Spr. ein digde met de troostvolle woorden van Job: de Heere Jieeft gegeven, de Heere heeft genomen, de naam des Heeren zij geloofd. Dat dit ook de familie tot steun en troost moge zijn. Vervolgens sprak de 1ste wethouder v. d. Berge namens de burgerlijke ge meente. Spr. deelde in de eerste plaats mede, dat de burgemeester tot zijn groot leedwezen verhinderd was en wijst op 't grote verlies, in de eerste plaats voor de familie, maar ook voor de gemeente. Wijlen dhr. Klompe had immers steeds een helder oordeel en gewaardeerde zienswijze bij de besprekingen in de Raad. Met grote dankbaarheid, aldus weth. v. d. Berge, gedenken we wat door hem is gedaan en hoe het is gedaan. Hij wenst tenslotte de familie sterkte toe. Namens de kring Tholen van de Z.L.M. sprak dhr. Hage te Scherpenisse enige woorden van dank voor het vele dat de overledene ook voor deze in stantie heeft gedaan als kringsecretaris en als Hoofdbestuurslid. De zoon van de overledene dankte alle sprekers, inzonderheid dhr. Hage te St. Maartensdijk, voor de woorden van waardering voor het werk van zijn vader en het medeleven van de familie. PUTTEN EN SCHERVEN Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen Don derdag, 17 Juni 1947, gelegenheid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaat- putten. In de voormiddag van die dag zullen scherven enz. door de reinigingsdienst worden opgehaald. Tholen, 9 Juni 1948 OPBRENGST COLLECTEN De gehouden collecte voor het Reclas- seringswerk bracht 73.47 op. De collecte' voor de Stichting 1940-'45 het mooie bedrag van 680. DE THOOLSE KNOBELRIT De weersomstandigheden waren er Zaterdagmiddag jl. de oorzaak van, dat de door de Motorclub „Eendracht" ge organiseerde gezelligheidsrit uiterlijk niet bepaald gezellig was. En toch werd er een gezellige rit van gemaakt. Slechts

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1