I I 1 I I Weekblad voorhct EilandTholcn en St. Filipsiand VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG m I Tn h I Burgemeester Mr. II. H. SCHULLER neemt afscheid van St. Maartensdijk en Scherpenisse! Bijzondere Raadsvergadering te Scherpenisse. Buitengewone Raadsver gadering te St. Maartensdijk. ZONDAGSDIENST ARTSEN 4e Jaargang No. 29 4 Juni 1948 n V m Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Abonnementen 0.90 per Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 In een op 31 Mei jl. des vm. om 10.30 uur gehouden buitengewone openbare raadsvergadering nam burgemeester Schuller afscheid van de gemeente Scherpenisse. In de raadszaal was aan wezig de burgemeester met zijn gezin, de voltallige gemeenteraad. Dr. Hel leman, het gehele gemeente-personeel, w.o. het schoolpersoneel. Ook de Rijks politie van die plaats gaf blijk van be langstelling door hun aanwezigheid. De voorzitter opent deze laatste ver gadering te Scherpenisse onder zijn lei ding met een welkomstwoord en me moreert het grote besluit van H. M. de Koningin op 14 Mei 1948, waarin Zij mededeelde om gezondheidsredenen en om reden van Staatsbelang in Septem ber a.s. afstand van de troon te doen. Het spijt me, aldus de voorz., dat dit nodig moest zijn, maar ook kunnen we deze buitengewone reden respecteren. Spr. hoopt dat God onze Koningin in staat mag stellen Haar 50-jarig rege ringsjubileum te herdenken en Haar nog menig jaar mag sparen in gezondheid en daardoor de volle belangstelling voor het wel en wee van het Nederlandse volk mag blijven tonen. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Een rapport van de Distrifcts-school- artsendienst. De voorzitter stelt voor dit interes sante rapport te laten circuleren bij de raadsleden. Van het Prov. Best. nieuwe jaarwedde regeling ambtenaren Burgerl. Stand, in gaande 1 Juni jl. Van dezelfde mededeling dat uitstel verkregen kan worden betaling aflossing woningwetwoningen gedurende 2 jaar en dit geld besteed kan worden om extra voorzieningen aan de woningen te tref fen. Van 'dezelfde toezending gk. besluiten Reinigingsrechten. Van dezelfde goedkeuring begroting 1946 met de opmerking dat het tekort bedraagt 25.500. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Hierna leest de secretaris het K.B. voor waarin de benoeming van burge meester Schuller als burgemeester van Maartensdijk in Utrecht is vervat met gelijkertijd eervol ontslag als zodanig van de gemeente St. Maartensdijk en Scherpenisse. Afscheidsrede. De burgemeester hierop het woord nemend, neemt daarop in een korte rede afscheid van de gemeente Scherpenisse. Zo juist, aldus spr., heeft U horen voor lezen, dat het H.M. de Koningin behaagt heeft mij te benoemen als burgemeester van Maartensdijk. Naar aanleiding hier van wil ik enige woorden van afscheid tot U richten. Met de wethouders heb ik steeds prettig samengewerkt. Onze vergaderingen waren van de aangenaam ste en in grote lijnen waren we het vrij wel altijd eens, als het ging om het werkelijk belang van Scherpenisse. Vele problemen kwamen aan de orde en niet alle zijn al opgelost. Gaarne had ik hier aan nog meegewerkt. Nu dit niet meer mogelijk is, wens ik de Raad bij de moeilijke taak sterkte toe. De secretaris heeft me steeds trouw terzijde gestaan. Ik hoop dat ik het hem niet al te lastig heb gemaakt. Zijn za kelijke adviezen waren me veel waard. De raadsleden hebben me het wel zeer gemakkelijk gemaakt. We hebben wel eens verschil van mening gehad, maar steeds werd alles zonder enige rancune opgelost. Als thans de vaak belangrijke besluiten niet geheel zijn uit gevoerd, is dat niet Uw schuld. De materialen positie dwingt U te berusten. Spr. hoopt dat dit spoedig mag ver beteren en dat God de Raad kracht mag geven op de ingeslagen weg voort te gaan. Ook het secretariepersoneel wordt hartelijk dank gezegd voor de samen werking. Onder de goede leiding van de secretaris is een grote achterstand inge haald. Hoewel spr. het niet eens is met het huidig politiesysteem, dankt hij de politik voor hun werk, dat ze voor de gemeente doet. „Van deze plaats", aldus spr. „neem ik tevens afscheid van de bevolking van Scherpenisse. Dit gaat vergezeld van een excuus. Als burgervader ben ik te kort geschoten. Toen de gemeente me als een halfwas burgemeester begroette had ze daarin ten dele gelijk. Iedere gemeente heeft liever een eigen burgemeester. Hoewel ik steeds m'n best heb gedaan, ben ik er niet ten volle in geslaagd zo ingeburgerd te geraken als in St. Maar tensdijk. De moeilijkheid was, dat ik reeds 10 jaar te St. Maartensdijk die functie ook waarneem. Indien mijn event, opvolger dezelfde combinatie heeft is het toch gemakkelijker, omdat hij de ge meenten gelijktijdig krijgt. Met nadruk verklaar ik hier echter, dat de gemeente me nooit heeft laten merken, dat het niet voldeed, waarvoor ik zeer erkente lijk ben. God brenge de gemeente Scher- pennisse tot meerdere bloei. Nogmaals hartelijk dank, ook namens m'n vrouw. God zegene de gemeente Scherpenisse. Na deze woorden overhandigt de bur gemeester zijn waardigheidsketen aan de eerste wethouder, dhr. Hartog. Wethouder Hartog dankt de burgemeester voor de ge sproken woorden. Hij zegt: Na een twee tal jaren als voorzitter van onze Raad te hebben gefunctionneerd gaat U thans scheiden. Toen de mare door ons dorp ging, dat we de burgemeester van St. Maartensdijk hier kregen, stonden we vreemd te kijken. We hadden liever een eigen burgemeester. Zoals U echter reeds zei, heeft U daar niets van kunnen mer ken. We hopen thans, dat Scherpenisse een eigen burgemeester krijgt. De mensen hebben niets liever dan dat. Spr. wenst tenslotte het gezin Schuller alles goeds toe in de nieuwe gemeente. Secretaris van Doorn het woord verkrijgend, zegt twee jaar als naaste medewerker met Mr. Schuller te hebben samengewerkt. Het was slechts een korte bestuursperiode in het ver bijsterende na-oorlogsgebeuren. „De be- stuurskramp, de centralisatietendenzen, oorzaak, dat vele voor de handliggende dingen niet gebeuren of ernstige' ver traging ondervinden, hangen nog steeds als een loden last op de gemeentelijke activiteit en ik weet hoezeer de formele verwikkelingen U, die in Uw beleid steeds het practische en het menselijke liet domineren, tegen de borst stuiten. Hoewel U slechts een korte bestuurs periode in de gemeente hebt gehad, heb ben vele en velerlei zaken Uw aandacht gevraagd. Ik noem slechts de woning bouw, het consumentencrediet, de nood voorziening ouden van dagen, de ver deling, de hulpverlening vanwege de Herstelraad Zeeland. Objectiviteit kenmerkte Uw arbeid als burgemeester. De tact om de mensen, die soms heetgebakerd ten gemeentehuize kwamen, op hun gemak te stellen en hun gevoeligheden te neutraliseren, ontbrak U geenszins.' Namens hef gemeentepersonéel, zegt spr. het onomwonden te kunnen verkla ren, dat allen, zonder uitzondering, bij zondere waardering hebben voor de daadwerkelijke belangstelling, die hij zowel in hun persoonlijk leven als in hun ambtelijke ^rbeid en materiele levens omstandigheden, toonde. Spr. eindigt met de scheidende burge meester namens raadsleden, ambtenaren en onderwijzend personeel een zegenrijke arbeid in zijn nieuwe gemeente toe <e wensen en biedt als herinnering aan Scherpenisse een sigarettenkoker met in houd en asbak aan. In het kort dankt de burgemeester hierna op beide toespraken. Hierbij haalt hij aan, dat het zijn persoonlijke mening is, dat de combinatie voor de komende burgemeester niet zal worden opgeheven, hoewel hij het van harte hoopt voor de gemeente Scherpenisse. Daarna sluiting van de openbare vergadering. Na gebruik van een verversing kreeg dhr. Kouman, H. der School nog het woord. Ook hij dankt voor de grote be langstelling, die de burgemeester steeds had voor de school. Op de Ouderavon den was hij altijd present. Spreker wijst er op dat voor de burgemeester de „sint" van St. Maartensdijk verdwijnt, maar voor Scherpenisse verdwijnt de „sint" nu ook, daar de burgemeester in de Decembermaand als zodanig de jeugd een prettige middag bezorgde. Ook hij wenst hem een zegenrijke arbeid toe. Nadat Mr. Schuller ook deze spreker heeft dankgezegd en nogmaals een ver versing is aangeboden, neemt het gezin Schuller afscheid van de aanwezigen in de raadszaal van Scherpenisse. De afscheidsvergadering te St. Maar tensdijk geschiedde voor dit maal niet in de raadszaal, maar door het grote aan tal aanwezigen in een zaal van Hotel Hof van Holland. Met uitzondering van dhr. Koopman was de Raad aanwezig, benevens burgemeester L. A. Verburg te Staven isse, Dr. Tazelaar, veearts Steen- dijk, Majoor van Helden v. d. Rijks politie District Zeeland, dhr. Argelo, dir. van de dienst Noord-Zeeland van Bouw- en Woningtoezicht, dhr. Everste wnd. groepscommandant der Rijkspolitie te Tholen, het secretarie- en verder ge meente personeel, alsmede verschillende andere genodigde vrienden. Ook hier wijst de burgemeester in zijn openingswoord op het per 14 Mei jl. genomen besluit door H.M. de Koningin en wijdt hieraan enkele gevoelvolle woor den. De notulen, der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken! 1. Gk. door G.S. aanvaarding legaat wijlen de Wilde. Gk. G.S. overname Bewaarschool door de Stichting St. Maartensdijk. Een verzoek om ontheffing honden belasting van dhr. M. J. Nelisse wordt na onderzocht te zijn op voorstel van B. W. ingewilligd voor een half jaar. Wijziging jaarwedde-regeling Burger lijke Stand ontmoet ook hier geen be zwaar. Mededeling van den Min. v. Binnenl. Zaken dat de bouwvoorschotten 2 jaar worden opgeschort, zodat de gemeente deze gelden (ongeveer 5000.—) vrij kan houden voor herstel of vernieuwing gemeente-woningen. Hierna volgt voorlezing door de secretaris, dhr. M. H. Meloen, van het K.B. waarin de benoeming van de burge meester is vervat en het eervol ontslag als zodanig van St. Maartensdijk is opgenomen. Mijne Heecen, Leden van de Raad, De inhoud van het zojuist voorgelezen stuk moge U reeds officieus bekend zijn, thans heeft U officieel kennis kunnen nemen van mijn benoeming te Maartens dijk en mijn ontslag als Burgemeester dezer gemeente. Nu ik dan voor de laatste maal als Uw voorzitter tot U spreek, wil ik mijn afscheidswoorden in de allereerste plaats richten tot U heren Wethouders en U dank zeggen voor de aangename wijze van samenwerking. Menigmaal hebben wij in de rustige en intieme sfeer van de Burgemeesterskamer belangrijke en min der belangrijke zaken de gemeente be treffende besproken. Hoewel het niet altijd eens zijnde, hebben wij eikaars mening steeds ge respecteerd en alleen het zakelijke be lang van de gemeente voor ogen gehad. De moeilijke opbouwjaren na de bevrij ding hebben ons voor schier onoplosbare vraagstukken gesteld en nog dagelijks komen wij voor problemen te staan, waarvan wij voor de oorlog geen besef hadden. Wanneer ik de laatste drie jaren na de bevrijding vergelijk met de vier jaren, welke ik hier heb medegemaakt voor het begin der tweede wereldoorlog, dan kan ik het mij niet meer indenken, dat er toen ook problemen bestonden waar over Uw beide voorgangers en ik het hoofd braken. De orde van grootte en de aard dezer problemen waren wel zo totaal anders, dat ze voor vergelijking haast niet vatbaar zijn. Het verheugd mij daarom, dat ik samen met U het grootste deel dezer laatste drie jaren in de gele genheid ben geweest de gemeente door de ergste wederopbouw moeilijkheden heen te helpen, al zijn alle moeilijkheden nog niet overwonnen. Voor Uw hulp daarbij hartelijk dank. Ik hoop van harte dat U met mijn opvolger op dezelfde wijze wilt samenwerken ten bate van deze gemeente. U, mijne heren Raadsleden zeg ik dank voor Uw medewerking ondervon den bij het nemen van de talloze beslis singen in de bijna twaalf jaar, dat ik als voorzitter leiding heb mogen geven aan Uw beraadslagingen. De vergaderingen duurden wel eens wat erg lang. Daar ik er een voorstander van ben ieder raads lid ruimschoots de gelegenheid te geven zijn mening kenbaar te maken heb ik daar zelf dus schuld aan. Het regle ment van orde heb ik nimmer voor bui tengewone omstandigheden moeten toe passen, al kon het wel eens warm toe gaan tijdens de debatten. De enkele malen, dat ik mij op scherpe wijze in Uw debatten meende te moeten mengen, hebben nimmer de verstandhouding tus sen ons vertroebeld. Wanneer ik het deed, heb ik mij immer daarbij laten lei den door het waarachtige gemeentebe lang en was het nimmer de bedoeling persoonlijk te zijn. Het heeft geen zin om een opsomming te geveu van alle min of meer belang rijke zaken, waaraan wij gezamenlijk hebben kunnen werken. Hoofdzaak zij te memoreren, dat deze zaken allen be handeld moeten worden ter ontwikkeling van deze gemeente. Door de oorlogs jaren is daar een grote achteruitgang in gekomen. Moeizaam zal de opbouw kun nen geschieden en ik betreur het, dat ik hier niet meer kan medewerken aan de voltooiing van enkele belangrijke ob jecten in uitvoering. De grondslag heb ik mede mogen helpen leggen en ik hoop van harte dat U ze spoedig zult kunnen voltooien en dat U onder leiding van mijn opvolger steeds verder moge gaan met Uw zorg en aandacht te besteden aan de groei en de bloei van Uw ge meente. Een woord van afscheid wil ik ook tot U spreken, mijnheer de Secretaris en tot de ambtenaren ter secretarie. Voor Uw persoonlijke vriendschap en Uw zakelijke medewerking en voorlichting zeg ik U hartelijk dank. Gedurende onze samenwerking heb ik U in de loop dei- jaren steeds meer leren waarderen en weet ik bij ondervinding en heb ik be grepen welk een steun U voor de ge meente Sint Maartensdijk is geweest gedurende de tijd, dat U hier werkzaam was voor mijn komst alhier en dit nog steeds is. Gelukkig is de personeelsbezetting op de secretarie thans van dien aard, dat U voldoende hulp heeft om de secretarie goed te laten functioneren. Ook de He ren ambtenaren ter secretarie hartelijk dank voor alle medewerking in de loop der jaren ondervonden. Een woord van dank voor alle hulp en medewerking ondervonden van het personeel van gemeentewerken en van de gemeentebode. Nimmer heb ik tever geefs een beroep op U gedaan, steeds waart gij tot helpen bereid. Zeer vele malen heb ik de raadszaal voor ver gaderingen nodig gehad en was het niet prettig voor de bode om haar weer in orde te brengen. Gelukkig, dat de Raad het besluit heeft genomen de secretarie naar beneden te verplaatsen, waardoor in de toekomst boven vergaderingen kunnen worden gehouden. Dat gij, Heer Jasperse, door de Cen trale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht en Gemeentewerken van deze gemeente als Districtsopzichter werd overgenomen, heeft mij zeer verheugd. Gij hebt een zeer moeilijke taak om ten genoegen van allen, die daarmede in aanraking komen, Uw werk te verrich ten. Alhoewel geen gemeenteambtenaar in de directe betekenis van dit woord zijnde, wil ik ook U dank brengen met Uw assistent en het personeel van de gemeente, waarover gij het toezicht uit oefent, voor Uw vlotte wijze van wer ken, de zeer prettige samenwerking en het voldoen aan opdrachten of ver-' langens door mij aan U namens het gemeentebestuur opgedragen. Hoewel LI nog maar kort in de ge meente werkzaam is, wil ik U mijnheer Arentsen hartelijk danken voor Uw hulp, al of niet met medewerking van het onder Ugeplaatste personeel, welke U steeds bereid" was mij te verlenen, zo wel in zakep in- als buiten schoolver band. Van harte hoop ik dat het U moge gelukken met het onder Uw bekwame leiding werkende personeel de school omhoog te brengen, daarmede een van de allereerste gemeentebelangen dienende. Van de school, via oud-schoolarts naar Gemeentegeneesheer is slechts een stap. Uw werk in de gemeente Dr. Ta zelaar, als zodanig pleit voor zichzelf. Voor zover ik daarmede in aanraking Dr. P. J. Duinker, Tholen. Dr. H. Menger, St. Filipsiand. kwam hebben wij steeds aangenaam kunnen samenwerken. Mijn hartelijke dank daarvoor. Verbeteringen zijn nog steeds mogelijk, met name de prophy- laxe en voor zover ik daarin met mijn medewerking ben te kort geschoten, hoop ik, dat dit met mijn opvolger beter zal gaan. Als voorzitter van de vleeskeurings kring Sint Maartensdijk heeft er steeds een nauw contact bestaan tussen U, Mijnheer Steendijk, als keuringsveearts Hoofd van Dienst en mij, niet alleen op de secretarie, maar ook wel eens tijdens Uw werk in de praktijk. Moeilijk-, heden hebben zich daarbij nooit voor gedaan en ik dank U dan ook voor Uw wel zeer vlotte wijze van samenwer ken. Hoewel helaas geen gemeente ambtenaar zijnde, wat ik nog steeds als een groot nadeel blijf beschouwen, wil ik vanaf deze plaats danken voor de samenwerking met de beide wachtmees ters der Rijkspolitie, de Regt en Bronk- horst. Een tegenstander van het huidige systeem zijnde was er toch nog wel samenwerking mogelijk voorzover er nog rekening werd gehouden met het be- Aftaan van een Burgemeester als plaatse lijk Hoofd van Politie. Ik wijt dit gebrek aan volledige samenwerking niet aan U beiden, maar aan het systeem waarin nog steeds niet voldoende rekening wordt gehouden met de positie van een j Burgemeester in een kleine gemeente. Ik hoop van harte, dat er nog eens een verandering hierin ten goede moge ko men ook in het belang van deze ge- i meente. Ook het personeel van de Brandweer dank ik zeer voor de bereidwilligheid en paraatheid, waarmede zij hun taak hebben opgevat en uitgevoerd. Met alle officiële of semi-officiële overheidsinstellingen en commissiën waarin ik al dan niet ambtshalve zit ting had of aan heb kunnen deelnemen of mede in aanraking kwam, was het mij steeds zeer aangenaam te kunnen medewerken en heb geen andere dan een dankbare herinnering aan de prettige samenwerking. U zult mij wel willen ontslaan van de plicht hierover uit te weiden, mijn afscheidswoord zou te veel van Uw aandacht vergen. Mijn taak als. Burgemeester heb Ik steeds opgevat als te zijn van een die dienen moet, die behartigen moet de belangen van de inwoners gezamenlijk en van een ieder individueel. Daarnaast heb ik gemeend het ver trouwen in de vertegenwoordiger van de overheid, nl. dat hij zakelijk de belan gen van de plaatselijke gemeenschap heeft te behartigen, welk vertrouwen voor een groot deel bij de bevolking was te loor gegaan, te herstellen. Maar ook heb ik getracht de ge meente Sint Maartensdijk haar plaats te geven op het eiland Tholen, welke haar toekomt, niet uit het oogpunt van plaatselijk chauvinisme, maar om ervan te maken een bolwerk in het geheel om daarmede gezamenlijk met de andere ge meenten op het eiland omhoog te stre ven. In een gesloten gemeenschap, zoals het eiland Tholen, moet iedere gemeente haar eigen plaats innemen en begrijpen, dat zij niet buiten de anderen kan en de anderen moeten begrijpen dat zij niet buiten die ene kunnen. Slechts eendrach tige samenwerking maakt het mogelijk het eiland Tholen omhoog te brengen. Voor zover ik daarin van mijn collega's medewerking heb ondervonden mijn har telijke dank daarvoor. Mijne Heren, Voor zover ik in mijn taak te kort ben geschoten en voor de fouten welke ik gemaakt heb, bied ik U mijn excuses aan. Voor alles wat ik hier geleerd heb en wat mij in mijn verdere loopbaan zeer zeker zal te pas komen ben ik zeer dank baar. Ik dank God, dat Hij mij hier heeft laten werken en dat Hij mij met mijn vrouw en kinderen zo buitengewoon gezegend heeft. Ik moge U toewensen Gods rijksten zegen voor U allen persoonlijk en voor Uw gezinnen. Hij geve U de kracht en de wijsheid om, op welke plaats Hij U ook gesteld heeft en voorzover het in Uw vermogen ligt en gij de talenten daarvoor ontvangen hebt, al datgene te doen, wat in het werkelijk belang van deze gemeente nodig is om te doen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1