JAN OVEREEN KAM Avonturen van een Drietal ziet er geen kans voor BONNENLÏJST DISTRIBUTIEDIENST PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS ven, werkzaam op de 12.000.000 ha in cultuur gebracht land, aldus Dr. Tj. Bakker, landbouwattachè bij de Nederlandse Ambassade te Londen, in een onlangs voor de B.B.C. gehouden causerie. De v verdeling van de bodem geeft een zeer gevariëerd beeld te zien.Van de bedrijven zijn 25 kleiner dan 10 ha, ongeveer 38 beschikken over gemiddeld" 10 tot 40 ha, 22 van 40 tot 120 ha, 4 val len in de groep van 120 tot 280 ha en ongeveer 1500 zijn groter dan 280 ha. Ook het type van bedrijf is uiterst wisselend. Naast de z.g. kleinbedrijven vindt men bedrij ven die als naamlooze vennoot schappen geregistreerd zijn en waar de bedrijfsleiders een groot aantal administratief personeel in dienst hebben; sommige zelfs beschikken over een wetenschap pelijke staf met een compleet laboratorium. Het landbouwonderwijs moet er dan ook op zijn berekend aan al deze groepen de juiste oplei ding te geven, en het moet aan een zich steeds uitbreidende be hoefte kunnen beantwoorden. Groot-Brittannië beschikt over 24 Farm Institutes, waarvan er 18 met in totaal 821 leerlingen gevestigd zijn in Engeland en Wales en 6 in Schotland. Aan deze instituten is een boerderij verbonden met melkvee, pluim vee en een varkensfokkerij, waar de leerlingen practisch werken. Naast de volledige cursus, die een jaar duurt, worden nog een aantal kortere cursussen gegeven voor speciale onderwerpen, zoals pluimveeteelt, melkwinning enz. Het onderwijs is in de regel goed en practisch, doch minder omvat tend dan dat van de winter- scholen in Nederland. In tegen stelling met de land- en tuinbouw- winterscholen in ons land (in totaal 39), welke plaats geven aan 3500 leerlingen, is hier door de geringe plaatsruimte het aan tal leerlingen zeer beperkt. Van de Agricultural Colleges, welke te vergelijken zijn met onze middelbare landbouwscholen, zijn er 9 met in totaal 738 leerlingen in Engeland en Wales en 1 in Schotland. Bij deze Colleges zijn grote boerderijen gebouwd, waar de theorie in pratijk wordt ge bracht. Voor de cursus, die ge woonlijk twee jaar duurt, is een vooropleiding vereist overeen komend met die, welke onze middelbare landbouwscholen vragen. Naast de volledige cur sus geeft men ook weer speciale cursussen, welke van een duur van enige weken tot een jaar variëren. Tenslotte de opleiding aan de universiteiten. Aan 12 Universiteiten zijn landbouwfaculteiten verbonden. De volledige -cursus, welke het z.g. graduate diploma geeft van Cambridge en Oxford, komt enigszins overeen met die van Wageningen. De andere univer siteiten gaan minder diep met hun studie. Bij deze faculteiten wor den ook nog cursussen van korte duur gegeven. Hier vindt men ook weer een boerderij verbon den aan de faculteit, waar voor de studenten gelegenheid bestaat verschillende proeven te nemen. In Engeland en Wales is er plaats aan de universiteiten voor 517 volledige studenten, ca. 250 voor middelbare opleiding en 500 voor de kortste cursussen. Zoals de structuur van het landbouwonderwijs zich daar te lande ontwikkeld heeft, geeft het voor iedere belangstellende de mogelijkheid die kennis op te doen, welke hij voor de toekomst nodig heeft. Het is te betreuren, dat door de geringe plaatsruimte niet ieder een in de gelegenheid is zich een opleiding te verschaffen. Vele zijn er, die al meer dan twee jaar op de wachtlijst staan. Thans wordt overwogen om, gezien de vele aanvragen, die binnenkomen, het aantal land bouwscholen aanmerkelijk uit te breiden en tegelijkertijd meer eenheid te brengen in het soort onderwijs, dat aan hetzelfde type' school wordt gegeven, zonder evenwel het locale karakter van onderwijs, dat aangepast is aan het type bedrijf van de streek, aan te tasten. Ook is de mogelijkheid onder zocht, om door verlenging van de leerplicht op de lagere scholen onderwijs te geven in vakken, welke in direct verband staan met de land- en tuinbouw. De Regering zal hierover nog nadere voorstellen doen. Verplichte bespuiting tegen de Coloradokever Allerwege zijn de laatste dagen de coloradokevers boven de grond gekomen en weldra zullen ook de larven in grote getale aan het aardappelgewas gaan knagen Voorts verplaatsen de kevers zich door de lucht, waardoor ook tot dusver onaangetaste velden besmet zullen worden. Orn verdere uitbreiding van de plaag te voorkomen en de aan wezige kevers en larven zoveel mogelijk uit te roeien bestaat in Limburg tussen 24 Mei en 2 Juni de verplichting, het aardappel gewas ten minste eenmaal met een insectendodend middel te be spuiten of te bestuiven. Dergelijke perioden van verplichte bespui ting of bestuiving zullen door de burgemeesters worden afgekon digd voor Brabant, Zeeland, de Zuidhollandse eilanden, Gelder land, alsmede de omgeving van Deventer van 26 Mei tot 5 Juni a.s.; voor het overige deel van Zuid-Holland, Noord-Holland, Overijssel en Zuidelijk Drente van 31 Mei tot 9 Juni a.s. Ten aanzien van het resterende deel van Nederland staan de data nog niet vast. Het is zaak, dat iedere aard appelteler in deze periode het gewas behandelt met een insec tendodend middel. Iedere teler, dus ook de volkstuinder en de particulier; zijn daartoe verplicht; bij nalatigheid zal op grond van de^coloradokevërwet proces-ver baal moeten worden opgemaakt en kan de bespuiting op kosten van de nalatige door de burge meester worden gelast. De plicht voor iedereen, om cle coloradokever te verdelgen, in dien deze op zijn perceel voor komt, blijft bestaan: er mag de gehele zomer op geen enkel per ceel een haard van kevers of larven voorkomen. Men is dan strafbaar en proces-verbaal zal onmiddellijk worden opgemaakt. Daarom: laat een ieder zijn ge was behandelen vóór het te laat is. Elke kever of larve, thans gedood, betekent tientallen vraat zuchtige rövers minder in de zomer voor het tijdvak van 30 Mei t/m 12 Juni 1948 Bonkaarten KA, KB, KC 806 409 Alg. 1600 gram brood (geldig t/m 5 Juni) 410 Alg. 3 eieren 411 Alg. 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 413 Alg. 250 gram zachte zeer 250 gram soda 415 Alg. 750 gram suiker, boterham strooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen 405 Res. 800 gram brood (geldig t/m 5 Juni) 408 Res. 400 gram brood (geldig t/m 5 Juni) Bonkaarten KD, KE 806 909 Alg. 400 gram brood (geldig t/m 5 Juni) 910 Alg. 3 eieren 911 Alg. 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 913 Alg. 500 gram zachte zeep 500 gram soda 915 Alg. 750 gram suiker, boterham strooisel, enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gramversnaperingen 905 Res. 400 gram brood (geldig t/m 5 Juni) 908 Res. 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. Tabaks- en Versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 802 55, 59 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 57 Versnaperingen 200 gram versnaperingen of 200 gram suiker, boterham strooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. 60 Versnaperingen 100 gram Versnaperingen of 100 gram suiker, boterham strooisel, enz. of 200 gram jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 Mei worden gebruikt. Zachte zeep en soda zullen niet overal direct verkrijgbaar zijn. Niet-aangewezen en vernietigd kunnen worden de bonnen: 364, 365, 864, 865 Melk, 370, 371 372, 377, 874, 876, 877 Reserve. VOOR THOLEN Denk om Uw bonkaarten De bonkaarten 808 enz. wor den a.s. week uitgereikt te: Tholen Zaterdag 29 Mei de lts F en G Poortvliet Maandag 31 Mei, de lts K t/m P Enkele behoorlijke regenbuitjes hebben aan de toenemende droogte-onrust van onze land bouwers een einde gemaakt en wie weet kijken ze al weer niet verlangend uit naar wat zonniger periodes. Misschien zorgden de zelfde regenbuitjes er voor, dat het krentenbrood stof verdween iets wat rond Pinksteren nog al tamelijk veel stofwolken op leverde en waarover dapper werd geleuterd. Waarom nemen ze het nu kwa lijk, dat een niet-zelfverzorger ook eens een voorrecht heeft Kwam ik zodoende niet aan worst, spek, ham en een varkens tong, eerlijk geruild bij de zelf- verzorgers tegen 8 ons krenten brood Maar kom, laat ik daar ook niet over beginnen te leuteren.. Ik hoop dat de regenbuitjes minister Lieftincks hoofd ook wat hebben opgefrist want deze Edelvermogende zelfverzorger praat nog maar steeds over spa ren. Enige weken geleden schreef Kees ook iets dergelijks. Die wou op een. voorzichtige manier z'n thuisfront, Kee, aan 't bezuinigen krijgen, vandaar dat hij een stukje' schreef over de verkwisting der mensheid. Op zijn manier had hij gelijk. Maar Kee streelde hem dreigend onder de kin en vroeg of hij voortaan de huishoudkas eens wou beheren en daarbij zor gen, dat er iets overgespaard werd. Kees is er wijselijk vanaf gezien. Hij ziet er evenmin kans voor als Kee of als ondergeteken de. En minister Lieftinck, die door goede voornemens bezield een spaarraad heeft ingesteld, zou een keertje kunnen ruilen met de portemonnaie van Kee. Dat stelt zij tenminste voor. En ze gelooft dat er dan over 3 weken een raad minder is, nl. een spaarraad. Kees las het ver slag van de Spaarraadrede aan zijn thuisfront voor. Ze snapte weinig van de abnormale finan- cieringstaak, de toenemende ar beidsproductiviteit, het hoogte- Oud-Vossemeer r Dinsdag 1 Juni de lts O t/m S St. Annaland Woensdag 2 Juni de lts H t/m J St. Maartensdijk Donderdag 3 Juni de lts M t/m O Scherpenisse Vrijdag 4 Juni de lts S t/m Z. Zondag 30 Mei THOLEN Ned. Herv. Gemeente: 10 uur Ds. W. Vroegindeweij 3 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Bediening Heilige Doop Chr. Gereformeerde Kerk: 10 en 6.30 uur Ds. H. v. Leeuwen 2.30 uur leesdienst Gereformeerde Gemeente: 10, 2.30 en 6.30 uur Ds. J. J. Bel uit Dirksland - vm. H. Avondmaal en nm. Bed. H. Doop Chr. Gereformeerde Kerk: 10 en 5 uur Ds. P. D. Kuiper te Sas- senheim Ned. Prot. Bond: 5 uur Ds. v. d. Heijden OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: 10 uur Ds. v. d. Wiel Onkostencollecte 6.30 uur Ds. Sinke Gereformeerde Kerk: 10 uur leesdienst 6.30 uur Ds. Kuiper van Rilland-Bath Chr. Gereformeerde Kerk: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente: 9.30 uur Ds. de Bres 2uur Ds. Sinke In beide diensten coll. Ziekenfonds. Gereformeerde Gemeente: 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Zaterdag 29 Mei 6.30 uur dhr. F. Mallan STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: 10 uur Ds. Sinke - Bed. H. Doop 6 uur leesdienst Gereformeerde Gemeente: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst record, premie-inkomen, publiek rechtelijke lichamen, investaties, enz. Daar heeft de eenvoudige Kee geen kaas van gegeten, Maar toen er ook het woord „sparen" in voorkwam, verstond Kee het wel. Ze vroeg of die Minister met hetzelfde huishoudgeld toe moest komen als Kee, die voor man en kinderen heeft te zorgen. Zo niet, dan wou ze graag eens ruilen met Mevrouw Lieftinck. Kee liet nog meer los. Ik zal het hier niet herhalen. Misschien ondervindt een lezer het ook wel eens als een echte huishoudvrouw los komt. Maar merendeels ben ik het met haar eens. Want niet alleen de arbeiders huisvrouw moet tobben om met een „behoorlijk" inkomen rond te komen; ook de kleine renteniers ajs onderge tekende, die verdraaid zuinig moet omspringen om het rente bedragje niet steeds geringer te zien worden, laat staan sparen. Prijsverlaging, hier, prijsver laging daar. Maar wie merkt er wat van. Kee niet en ik ook niet IntegendeelGa dé' prijzen nog eens na van de melk, brood, boter, kaas, eieren, winkelartike len, brandstof, textiel, enz. van Mei 1946, Mei 1947 en Mei 1948. Vraag eens wat een behoorlijk costuum, jas, japon, mantel, wat ondergoed kost En vraag een jong paartje eens, wat een geheel nieuwe inspan vergt van de portemonix. Ook bij Kee moet er veel aangevuld worden en dan gaan zelfs de spaarduitjes van vroeger er nog aan, inplaats van sparen. Bovendien is de fiscus er ook nog. Is dat niet dezelfde meneer als de meneer van sparen? Nogmaals Kee wil graag ruilen met mevrouw Lieftinck en Kees wil wel eens voor fiscus spelen. Misschien stelt hij dan ook wel 'n spaarraad in, omdat het tenslotte goed bedoeld is, maar ik vermoed dat „Kees Lieftinck" dan weer wil ruilen en Kees weer Kees wordt en Lieftinck, Lieftinck. Jan. ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente: vm. Leeskerk (beurt St. A.) nm. Ds. de Bres - Bed. H. Doop Voorber. H. Avondmaal Oud-Geref. Gemeente: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst Gereformeerde Gemeente: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst „R e h o b o t h" 7 uur Dr. van der Hoeven te Utrecht SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente: 10 uur Leesdienst 6 uur Ds. de Lint Gereformeerde Gemeente: 9.30 en 2 uur dhr. F. Mallan uit Rot terdam 6 uur leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente: 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. W. Vroegindeweij Gereformeerde Gemeente: 10 en 2 uur leesdienst 6 uur dhr. F. Mallan Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 uur Ds. Lanning uit Fij naart ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente: 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. E. S. de Lint Oud-Geref. Gemeente: 3 x leesdienst Gereformeerde Gemeente: 3 x leesdienst Vrijdag 28 Mei 7.3® uur Dr. Steen blok van Gouda ANNA JACOBA-POLDER Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Stoel van Bergen op Zoom NIEUW-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: 10 uur Ds. E. S. de Lint Chr. Geref. Kerk Tholen Ds. H. van Leeuwen zal Zondag 13 Juni Ds. M. v. d. Klis te Zierikzee be vestigen. 29. Frank haalde het toestel voorzichtig te voorschijn, en twee der Indianen moesten het verdere materiaal, dat nodig was voor de aanleg, aan het paleis brengen. Spoedig vlamde het vuur hoog op en werd het mooie vliegtuig vernield. Frank durfde niet te vragen naar het lot der vliegeniers, maar het prinsesje vertelde het hem, toen ze terugreden. „De vliegmensen zijn gedood", zei ze, „door onze soldaten. De priester wilde dat. Maar wat wil je toch met dat vreemde ding, dat je bij je draagt 9 30. Frank antwoordde dat het 'n Toverinstrument was, en dat hij zou onderzoeken of het nog werkte. In het paleis teruggekomen liet hij de meisjes uitgaan, maar zelf bleef hij de hele dag ijverig in de weer om te zien, of het toestel in orde was, terwijl de angstige en wantrouwige bewakers, op bevel van het prinsesje, hem moesten helpen. Alles bleek in orde en, handige jongen als Frank was, wist hij een antenne aan te leggen vanaf het raam naar een hoge boom, waarin een der zwarten moest klimmen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 3