Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Strijd om Israël; UIT EIGEN LAND. ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN 4e Jaargang No. 28 28 Mei 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 In Rome staat de triomfboog, die werd opgericht ter ere van het feit, dat de Joden voorgoed onder de heerschappij van Rome waren gekomen, nog overeind. In 1948 demonstreerden onder diezelfde triomfboog de Joden hun vreugde omddt althans voor een deel van Palestina - aan hen was toegewezen en slechts luttele weken daarna komt het bericht, dat Amerika het delingsplan wel niet zal laten doorgaan. De vreugde der Joden slaat om in verbittering en het bloedige vuurwerk in „Het Hei lige Land'' vermindert hoege naamd niet. De nieuwste staat, klein van oppervlakte en gering van in woners, heeft als naam gekozen Israël. De Joden willen in deze naamsgeving aan de gehele wereld doen uitkomen, dat zij na komelingen zijn van de aarts vader Jacob, aan wie bij Pniël gezegd was: Uw naam zal voor taan niet Jacob heten maar Israël. Zal deze staat een lang leven zijn beschoren, of zal hij slechts een fase in de historie van dat wonderlijke volk zijn, hetwelk eenmaal door God in religieuze zin afgezonderd volk was. Amerika en Rusland hebben bekend gemaakt, dat zij genegen zijn, de nieuwe staat te erkennen. Doch als zo vaak staat dit nieuwe Joodse rijk weer direct in de branding der naties. Ons dunkt, dat vele Christenen, die weten, dat God grote bemoeienis heeft gehad met het Joodse volk en het nog steeds als een wonder in stand houdt, met hun gedachten regelmatig verwijlen in Palestina bij de broederstrijd tussen Joden en Arabieren. Onder koning David heeft het Israëlietische volk zijn gouden tijdperk beleefd, waarin de na burige volken zijn opperheeC schappij moesten erkennen. Onder Salomo vertoonden zich reeds de eerste verschijnselen van inzinking en na diens dood viel de machtige schepping van David in twee delen uiteen. Hoe vaak heerste nadien in Palestina niet een vreemde gebieder Ongeveer 60 jaar voor de ge boorte van Christus werd het erf deel der kinderen van Jacob toe gevoegd aan het Romeins impe rium en 70 jaar na Christus wer den de opgestane Joden door Ti tus opnieuw onderworpen en Je ruzalem een puinhoop. Vele tragediën maakte dit volk nadien mee. De laatste, misschien de verschrikkelijkste tragedie hebben onze eigen ogen voor een deel aanschouwd. En toch was deze over alle werelddelen verspreide natie niet los te denken van Palestina. Het heimwee der Joden is alle eeuwen door uitgegaan naar het land der vaderen. Naast het Joodse is geen ander ras aan te wijzen, dat zo zeer aan zijn land gehecht is. De ongelovige Joden, zowel als de orthodoxe, voelen zich met vele banden verbonden aan Pa lestina. Daar nog eenmaal ver zameld te worden met de tempel als middelpunt, waarbij de een slechts rasoverwegingen doet gelden en de ander door diep religieuze beginselen wordt ge leid, is het gemeenschappelijk ideaal. In het algemeen behielden de Joden, verstrooid tot aan de uit einden der wereld, hun karakter eigenschappen, hun tradities, taal en ook hun toekomstgeloof. Schatrijk, doodarm, overzindelijk en vuil, ordelievend en ultra- revolutionnair: bij allen de trek aanwezig van scherpzinnigheid, slagvaardigheid en intellectuali teit. Tijdens de eerste wereldoorlog duchtte Engeland een Turkse in val in Palestina en Engelse troe pen drongen van Egypte uit op Palestina aan, om dit te gebrui ken als invalspoort tegen het Turkse Klein Azië. Engeland zag er voordeel in de Joodse nieuwe beweging der Zionisten aan zich te verbinden en zo verscheen in November 1917 een verklaring namens de Engelse regering. De historische rechten der Joden om in Palestina opnieuw hun woonplaats te ves tigen, werden hier vastgelegd on der beding, dat niet geraakt zou worden aan de rechten der niet- Joodse bevolking. In December 1917 werd Enge land belast met het mandaat over Palestina, een mandaat dat een stukje geschiedenis is geworden en thans is beëindigd. Dit nieuwe Joodse rijk staat weer als voor enkele duizenden jaren in de branding der naties. Natuurlijk bemoeien de Verenig de Naties zich met wat geschiedt in het Heilige Land, maar de we reldgeschiedenis vertoont meestal een wel zeer vreemd, onbegrijpe lijk beeld, wijl eigenbelang zulk een grote rol speelt. Toen Engeland de Zionisten levensruimte gaf, trokken Joodse kolonisten naar Palestina. Ze or ganiseerden hun economisch le ven op gemengde socialistische coöperatieve basis: ze brachten naar het Oosten een Westerse manier van werken ze deden met machines, wat de Arabier sinds eeuwen met de hand had gedaan -de samenwerking werd zo doelmatig mogelijk ge organiseerd de natuurweten schap werd uitgebuit ten bate van effectieve landbouwmetho des. Het resultaat Proef een Jaffa- sinaasappel en bedenk, dat die op een bodem groeide, die voor enkele decennia's slechts een woestijn was. Maar behalve hun Westerse manier van werken namen de kolonisten nog iets an ders mee. Een speciale mentali teit. Met de idealisten, die het hun beloofde land bewoonbaar wilden maken, kwamen de Joden uit Oost-Europa, die niet wens ten te leven onder progromdrei- ging en ook geen toevlucht wens ten te zoeken onder een vreemde natie, maar een eigen leven wensten te leiden: dat van een Jood in een Joods land, dat hoe kige, dat onbuigzame, dat „recht op het doel af", dat iedereen eigen is, die als kolonist in de vreemde moet slagen. Met hun Westerse techniek stootten ze op de feodale maat schappij-verhoudingen met hun kolonisten-mentaliteit botsten ze tegen de traditionele aiplomaten- code van het Engelse Foreign- Office, die meer natuurlijke raak punten heeft met de hoog-be- schaafde Arabische vorsten en aanzienlijken dan met de Joodse boeren. Weliswaar hebben Arabische lagere klassen enige (sympathie voor de Joden ze hebben hen immers doen inzien dat er andere verhoudingen mogelijk zijn dan die van bijna lijfelijke afhanke lijkheid van hun meester, maar toch -de hogere levensstan daard die de Joden door hun wer ken hebben veroverd, brengt ook zijn naijver mee en tenslotte zowel de Arabische grootgrond bezitter als de Arabische horige beschouwen de Joden toch als indringers. Is dus het directe con tact al voorbeschikt niet van het prettigste te wezen daarbij komt nog, dat twee grote tegen spelers Amerika en Rusland meer belang hebben bij een hun vrien delijk gezinde Arabier dan bij een die zijn krijgszangen tegen hen aanheft. Onder de grond van de kameelruiters zit immers de olie en óver de grond loopt de weg van Rusland naar havens waar men nooit last van ijs heeft. Maar toch wanneer de Europese staten, die vóór de oor log dat deel van Azië onder hun invloedssfeer hadden, eens iets meer hadden gedaan om die oude en verouderde Arabische verhou dingen op een niveau te brengen, dat dichter bij dat van de immi- grerende Joden had gelegen, we geloven, dat dan veel narigheid niet zou zijn ontstaan. Doch dit is een remedie die komt als mosterd na de maaltijd een vrij onverteerbare maal tijd ditmaal, want de kanon schoten daveren rondom het oude Jeruzalem. Het kind Israël. Wanneer dit artikel onder Uw aandacht komt, zijn de woorden van de Prinses Regentes voor de microfoon tot ons volk gesproken op Dinsdagavond 25 Mei reeds lang verklonken. Dat Zij van Haar druk bezette tijd een ogenblik wilde geven, om als tijdelijk draagster der Hoogste Verantwoording in Nederland er blijk van te geven, dat Zij vóór alles Wereldburgeres is, moge ieder onzer een aansprong zijrr Haar voorbeeld te volgen. De commissie van de Uno, voor het werk ten gunste der kinderen der wereld, de Unac, misschien de beste afdeling van deze in het middelpunt staande wereldinstantie, waarvoor Prin ses Juliana sprak, verdient de warmste aandachtIeder steune dit werk naar vermogen. Flet kind is in de afgelopen week ook op een andere plaats en op andere wijze in de bijzon dere belangstelling geweest, doordat de Tweede Kamer de onderwijswet 1920 wijzigde. Vooral het Bijzonder Lager Onderwijs (voor niet volwaar dige kinderen) werd veel be sproken. De opmerking van een der Kamerleden, dat het Rijk aan dit onderwijs eep veel ruimere subsidie zou moeten toekennen, waar thans nog geen 50 der in aanmerking komende kinderen deze scholen kan bezoeken, bracht Minister Gielen er toe te verklaren de desbetreffende voor- lichtings-rapporten met graagte tegemoet te zien. Even leek het er in de Tweede Kamer op, of de kinderen zouden binnenkort met de bekende espa- ranto-ster de Lagere School kun nen verlaten. Voor het echter tot een stemming kwam, trok de in diener van het amendement tot invoering van esperanto-onder- wijs op de Lagere Scholen, zijn voorstel weer in... Op meer dan één wijze trok Den Haag deze week de aan dacht. Meer of minder onver wacht kreeg de Minister van Buitenlandse Zaken, van Boetse- laar van Oosterhout, de vraag voorgelegd, waarom Nederland Grondwetsherziening de Staat Israël nog steeds, zelfs niet de facto, erkende. Het blijkt ondubbelzinnig ernst te zijn, zowel wat de saamwer king der Rijksdelen als wat het Vijflandenpact betreft. Met de Rijksdelen wordt over de erkenning van Israël contact opgenomen en eveneens zijn hier over besprekingen gaande met België, Luxemburg, Frankrijk en Engeland. Engeland raadt het natuurlijk af Een weinig meer spoed bij dergelijke informatische stappen lijkt ons voor de toekomst niet ongewenst De hiervoren genoemde samen werking met de rest der „West- terse Vijf" is inmiddels zover gegaan, dat 200 Nederlandse soldaten met 80 legerauto's de grens zijn overschreden om in de Ardennen aan manoeuvres van het Belgische leger deel te nemen. Een regeling is verder in studie om voor academiaal gevormden in België en Nederland dezelfde rechten te laten gelden. Wij twij felen er niet aan of het resultaat dezer hand-in-hand-politiek zal voor de toekomst en het heden succesvol blijken Hadden wij in Indonesië een dergelijke hand-in-hand-politiek kunnen bereiken, de resultaten zouden voor de Lage landen en de Smaragdgordel zeker groot zijn geweest. Voorlopig is de stemming daar weer in mineur, hetgeen o.m. blijkt uit de huis zoekingen, die te Batavia werden gehouden in woningen, waar vertegenwoordigers der Repu bliek vertoeven. Afijn, de dele gatie is zonder kleerscheuren aan het praten. Werd aanvankelijk verwacht, dat voor 1 Juli constructieve resultaten zouden zijn bereikt, nu lapt men er weer een paar maan den bij Van lappen gesproken. De Ned. Indische regering heeft maar liefst voor 8700 Mohamme danen 4 meter witte stof per per soon ter beschikking gesteld en een lap van 1 meter geel geblokte stof om als volwaardige Hadji Dr. van Haga, Oud-Vossemeer Dr. Menger, St. Filipsland naar Mekka te kunnen gaan Alléén met de lapjes is men er nog niet. 1 millioen pond sterling staan deze 8700 bedevaartgan gers eveneens ter beschikking. Van meer belang lijkt ons de in de Minahassa opgerichte Federale Democratische Partij, die o.m. in Republikeins ver band zeer nauwe samenwerking met de verschillende Rijksdelen beoogt. De Nederlandse bloemenhan delaren gingen ook maar eens staken. Ze betwisten de veilingen het recht de omzetbelasting door te berekenen. Gelukkig bleken deze kooplieden van geur en kleur toch nog een hogere opvat ting van hun taak te hebben, dan alleen maar te vechten om de dubbeltjes. Bij „rouw" en „trouw" werd althans afgeleverd. En inmiddels is men reeds tot een oplossing gekomen. Grof geschut werd heel even toegepast door een groep melk- detaillisten, die de Minister Mansholt en passant lieten weten, dat zij het melkdistributie-appa- raat in de grond zouden boren als de melk niet één, twee, drie van de bon zou gaan O zo De Minister .heeft gezegd bóós te zijn over deze tóón, maar noch tans te willen overwegen de melk vrij te geven. „Goed", zeiden de melkslijters, „praten we niet meer over". Zij zullen nu nog, korte tijd hopen wij, naar het bonnetje vragen Tenslotte is het toch ook be langrijk genoeg om melding te maken van het feit, dat de Eerste Kamer d? grondwetswijzigingen goedkeurde met de stemmen van de Communisten tegen bij het wijzigen van jaarwedde Konin gen, het event, instellen van een Burgerlijke Staat van Beleg, ter wijl ook de A.R. partij tegen stemde bij de kwestie Indië, waarbij men kan overgaan tot het benoemen van Staatssecretarissen Bij deze stemming verliet ook een C.H.lid even te voren de zaal. DE BRANDWEER VAN THOLEN IN ACTIE In de nacht van 24 op 25 Mei werd de brandweer alhier opgeroepen om een brandje te blussen aan de vuilnisstort plaats aan de Bergseweg. Ongeveer 2 uur duurde het blussen. DE EERSTE NIEUWE Woensdag 26 Mei zijn op de veiling te Tholen de eerste nieuwe Aardappelen aangevoerd. Leveranciers waren de heren A. J. v. de Berge en Gebr. Rogge- bond. In totaal werden aangevoerd 175 kg gewone, verkocht voor 39. tot 44.per 100 kg. 88 kg kleinere aardappelen werden geveild voor 18. tot 20. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen 1 Sept. 1948 gelegenheid bestaat tot plaatsing op de School voor Uitgebreid Lager Onderwijs. Ouders, voogden of verzorgers, die hun kinderen of pupillen op genoemde school wensen geplaatst te zien, worden verzocht vóór 21 luni a.s. hiervan aan gifte te doen bij het hoofd der U.L.O. School. Bij de aangifte moet worden over gelegd een verklaring van het hoofd der school, dat de leerling het zesde leer jaar van een school voor g.l.o. met goed gevolg heeft doorlopen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1