Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland De andere kant. UIT EIGEN LAND. Burgemeester SCHULLER van St* Maartensdijk naar Maartensdijk* ZONDAGSDIENST ARTSEN 4e Jaargang No. 27 21 Mei 1948 Uitgevers Firma C. D.ELEMAN en G. He.jboek Abonnementen 0.90 per Advertent*» f0Aa per Minimum ƒ2.00 Redactie Kerkring A 973 St. Annaland Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met '20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer^8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Al zijn er anderen de meeste mensen in Europa hebben een zucht van opluchting geslaakt, toen Marshall in de zomer van het vorige jaar voorstelde, de Europese economie weer op gang te helpen. De tweede zucht van verlichting ging de geprang de boezems vaarwel zeggen toen dezer dagen de eerste herstel goederen_ aankwamen, waardoor het leven wat ruimer schijnt te worden. En inderdaad -er was alle reden toe. Velen zullen zich echter ook afvragen: wat kost het Europa, dat het goederen accep teert, die het niet hoeft te be talen Géén geld maar wat dan wel De zwartgalligen vrezen van bloed de minder grote pessimisten denken aan de twee andere elementen van de moderne drie-eenheid: zweet en tranen We zouden willen zeggen - zweet kan er mee door. Zonder inspanning komt een jvolk niet vooruit. Maar bloed en tranen Nee! We geloven niet, dat die twee de metgezellen zijn van het Marshall-Plan. Laten we zeggen waarom niet. Dat er hulp' aan Europa werd verstrekt, was niet alleen een poli tieke noodzaak van de V.S. maar tevens een economische. Want het mag waar zijn, dat wij op het 1 ogenblik niet zonder die Mars- hali-goederen kunnen, Amerika kan ook niet zonder goederen, die wel niet direct uit Europa komen, maar toch uit de streken, die nog sterk onder Europese invloed staan. De oorlog heeft b.v. zulke eisen gesteld aan de petroleum voor raden van de V.S., dat de Ameri kanen menen, dat het met de export van olie voorlopig maar wat kalmer aan moet. De olie van Dagen tevoren hadden krant en radio het Nederlandse volk laten weten, dat de Koningin zou spre ken en de klem waarmee dit bericht werd gelanceerd deed vermoeden, dat de boodschap be langrijk genoeg zou wezen. Werkelijk grote gebeurtenissen werpen hun schaduw steeds voor uit Ongetwijfeld waren er vele mensen, die voorvoelden wat de inhoud der 12 Mei voor de radio uitgesproken rede zou zijn. Ondanks dat is er toch een schok door datzelfde Nederlandse volk gegaan. Twaalf Mei 1948 is een ge schiedkundige datum geworden, betekenisvoller dan vele andere tientallen data, die onze kinderen dagelijks in hun al dan niet weet grage hoofden moeten stampen. Na' de reeds verleden week door ons in deze rubriek aange kondigde rustperiode van H.M. de Koningin vond men elders in Wat kost ons het plan-Marshall Hulp aan Europa was politieke, maar ook: economische noodzaak. De zakelijke Amerikaan heeft ook Europa nodig Arabië, die van Amerika is, reser veren ze voor Euro >a, Met rub ber, tin, mangaan, chroom allemaal grondstoffen, d,e niet alleen onontbeerlijk zijn in een oorlog, maar eveneens Dij de vredesproductie, is Amerka af hankelijk van Indië van de Bel giscne Congo en zélfs van Rusland. Dit brengt mee, cJat Amerika de verbindinen met die landen open wil houden. Ja Ook graag met Rusland. Het houdt echter niet in, dat Amerika het zelfde zal doen, wat Europa in de 19de eeuw bij voor beeld met Afrika deed: het land onder zich brengen. Daarvoor zijn de tijden te veel veranderd, iets wat de zakelijke Amerikaan misschien beter door heeft dan de vaak nog aan oude tradities ge bonden man in Europa. Die zakelijke Amerikaan heeft óók door, dat je een leverancier van onmisbare grondstoffen te vriend moet houden. Wil je hem aansporen, het meeste te leveren wil je voorkomen, dat hij ook aan je concurrent levert, dan is het gewenst, de nodige „service" te geven. Je helpt hem met het inrichten van zijn zaak je geeft hem credieten om aan de slag te gaan -je kweekt een good will, opdat die leverancier zal zeggen: die klant nee, die wil ik niet verliezen, wat de ander mij ook bieden mag. Dit is een zijde van de Mars hall-medaille, die wel wat weinig wordt belicht. En dit is de reden waarom wij er dit bescheiden schijnsel op lieten vallen. Het geeft ons ook nog de vol doening, dat wij hieruit kunnen concluderen: al kunnen wij niet buiten Amerika, Amerika kan óók niet buiten ons Een geschiedkundige datum Geen tegenstemmers Ons voedingsfront dat nummer de rede van H.M. in zijn geheel afgedrukt. In Septem ber ede. wordt de regering defini tief aan Prinses Juliana overge dragen. Een zeer grote Oranje, een vechtster voor recht en gerechtig heid, een moegestreden mens, een vrouw met een ruim warm hart gaat plaats maken voor frisheid en jeugd. j Hoeveel méér zouden wij hier aan kunnen en willen toevoegen .Volstaan wij op dit moment en deze plaats met een wens van hart tot harte: „Koningin Wil- helmina, moge Uw meer dan ver diende rust een langdurige zijn. In Vrede en Voorspoed, zoals Gij mét al Uw krachten en naar Uw beste weten steeds voor ons Rijk hebt gewenst en gezocht." Inmiddels legde in een eenvou dige plechtigheid voor de ver zamelde Kamers, der Staten Ge neraal, Prinses Juliana de eed af, I Met ingang van 1 Juni a.s. is burgemeester Mr. Id. H. Schul- ler te St. Maartensdijk in gelijke functie benoemd te Maartensdijk (Utrecht). Op 21 April 1908 te 's Graven- hage geboren, genoot Mr. H. H. Schuller H.B.S. en Universiteits opleiding te Leiden. (Faculteit: Ned. Ind. Recht). Na enige tijd als volontair op de secretarie te Naaldwijk te hebben gewerkt werd hij op 15 Juli 1936 te St. Maartensdijk als burgemeester benoemd. In 1946 werd hij ook burgemeester van de gemeente Scherpenisse. Behalve in bijna alle plaatse lijke verenigingen, heeft Burge meester Schuller onderscheidene functies in Provinciale verenigin gen en stichtingen. Tijdens de bezetting tot enkele maanden na de bevrijding nam hij de functie waar van Districtscommandant van de O.D. op het eiland Tho len en St. Filipsland. Ook buiten zijn gemeenten is het dan ook voor velen een bekende figuur. Zijn politieke richting is A.R. De nieuwe standplaats van burgemeester Schuller telt 12.000 inwoners. De gemeenteraad al daar bestaat uit 4 leden van de Partij van de Arbeid, 3 A. R„ 3 R. K„ 3 C. H„ 1 Partij v. d. Vrijheid en 1 C.P.N. Op 4 Juni a.s. zal de installa tie plaats hebben. Voor die tijd wordt te Scherpenisse een af- scheidsraadsvergadering gehou den. waarmede onze Kroon Prinses de regering tijdelijk van Haar Moe der overnam. Hoe moeilijk het regeren speci aal in deze tijd is, bewees het slot dezer zo plechtig en rustig aangevangen Kamerzitting. Pröi."Romme c.s. di'ehden een' initiatief-voorstel in, tot invoering van de civiele staat van beleg in de Grondwet. Hoewel het voor stel uiteindelijk met 61 stemmen voor en gèèn tegen werd aan genomen, is het in den Haag er even Frans bij toeggaan Dat het voorstel geen tegenstemmers kreeg, kon alleen gebeuren bij de gratie van het demonstratief af marcheren der Communistische fractie. Deze dames en heren voelden bepaald nattigheid in dit voorstel, een nattigheid die onge wenst is voor vijfde colonne agitatoren. Wanneer dit voorstel inderdaad wet wordt, dan kan door burgerautoriteiten met kracht en dus met meer succes tegen agitatie worden opgetre denToen de breedsprakeriae protesten niet hielpen hieven de Communisten in koor de Interna tionale aan zij hieven de, in dit verband merkwaardige klin kende kreet „Vrijheid" aan en... sloegen de deur der zittingszaal achter zich dicht. Dit laatste zal Voorzitter van Schaick wel een zucht van verlichting hebben doen slaken Wie zeker een zucht van ver lichting hebben geslaakt zijn de overgebleven walvissen aan de Zuidpool, toen onze Nederlandse drijvende traanfabriek „Willem Barentz" de deur der jachtvelden daar achter zich dichtsloeg. Af gelopen week bracht kapitein Klaas Visser de stoere schuit met zijn stoere internationale beman ning weer veilig in de Amster damse haven. Ruim 1300 vette deviezen- spaarders werden dit jaar gehar poeneerd. Dit is echter niet het enige belangrijke nieuws van ons voedingsfront. In een bijeenkomst te Markelo deed onze Minister van Landbouw, Mansholt uit de doeken, dat er plannen bestaan de verplichte veelevering der boeren binnen afzienbare tijd op te heffen. Behalve feest voor de boeren, betekent dit een besparing van maar eventjes 1000 a 1200 amb tenaren! Tegelijk zal het kwan tum ingevoerd slachtvee worden opgevoerd dank zij oom Marshall Elk vuurwerk geeft een on prettige rookontwikkeling en in overdrachtelijke zin maakte de rede van Minister Mansholt hier op geen uitzondering. Wij kon den het althans niet prettig vin den te moeten vernemen, dat 10.000 ton. roomboter in koelhui zen is opgeslagen, omdat wij fi naal van de exportmarkt zijn ver drongen door Denemarken en Nieuw Zeeland. Dat is de be roerde schaduwzijde van het ge noten Pinksterzonnetje INDIE VRAAGT UW AANDACHT III BEVOLKING Indië zou men de smeltkroes der volken kunnen noemen. Als men in de grote steden komt, ziet men er allerhande rassen. Naast de bewoners van het land zelf, treft men er de Arabieren en Brits-Indiërs, Chinezen en Ja- pannezen aan. Dit zijn dan wel de bekende, maar daarnaast zijn er nog zovelen die men niet di rect thuis kan brengen. Het is een bonte mengelmoes. Ook de Indische eilanden zelf hebben zeer wisselende bevolkingsgroe pen en ook het aantal talen is daaraan verwant. Men treft er 250 hoofdtaalgroepen aan. Als voertaal gebruikt men er het Maleis. In alle grote steden en verschillende gebieden kan men er mee terecht. Ook op de scho len heeft men het Maleis als spreektaal aangenomen. .Ogen schijnlijk is er tussen deze bevol kingsgroepen niet zo'n groot ver schil, vooral als men niet verder kijkt dan het eiland Java. Een diepere studie toont al heel gauw aan dat hier en daar diepe klo ven zijn' waardoor, ook momen teel, samengpan onmogelijk is. Een duidelijk bewijs hiervan 'is de Pasoendan beweging. Soms zijn deze gegrondvest op oude veten die nog steeds niet verge ten. zijn. Nog groter wordt het verschil wanneer men een verge lijk gaat maken tussen een bewo ner van Java en die van Borneo of Nieuw-Guinea. Nu heeft op Java de westerse beschaving wel veel meer invloed gehad, maar niettegenstaande dat, staat de algemene ontwikkeling van de bevolking hier op hoger peil. Dr. L. D. A. Looysen te Tholen. Dr, v.' Haga te Oud Vossemeer. Ook in oude tijden was Java al een centrum van Indische bescha ving. Wie in midden Java- komt kan daar nog de bouwwerken zien die er van getuigen. Ik denk daarbij aan de Boeroeboedoer en de Mendoet, Verder getuigen de wajang voorstellingen op hetgeen in de oude tijden eenmaal was. De totale bevolking van Indië bedraagt 70 millioen zielen. Hiervan bewonen 40 millioen het eiland Java en 10 millioen het eiland Sumatra. De overige, 20 millioen, zijn verspreid over de eilanden van de Grote Oost. Ook de Chinezen vormen er een be langrijke bevolkingsgroep. Zij zijn in hoofdzaak de handel- drijvenden. Men zou ze kunnen vergelijken met de middenstand in Nederland. Vergelijkt men ze met de andere bevolking dan treft direct hun werklust en handelsgeest. Het aantal Euro- penanen bedroeg voor de oorlog 300.000. Volgens onze Begrippen beho ren de Indonesiërs tot de kleine personen. Hun gemiddelde lengte is 1.65 m. Over het algemeen .zijn ze fijn van bouw en in hun op treden kalm en waardig. Zij zijn van nature niet geneigd zich druk te maken. Ze leven a.h.w. bij de dag. Zolang er eten is ver loopt alles volgens hun wens en als dat op is wordt het weer tijd om te gaan werken. In deze moet men ook geen Hollandse maat staven gaan aanleggen. In het Oosten gaat men volgens andere begrippen te werk. Ze worden ook door heel andere dingen bezig gehouden dan wij. Ook de ontwikkeling hangt er ten nauw ste mee samen. Daarom is het verkeerd de Indonesiërs lui te noemen. Het begrip snelheid kent men er niet. Ook de godsdienst doet hierop zijn invloed gelden. Het Mohamedanisme, met zijn lijdelijkheid, is zeker geen voor uitstrevende factor. Een Indonesiër en speciaal de Javanen, hebben een aangeboden beleefdheidsgevoel. Soms wordt dit wel eens uitgelegd als onder worpenheid. Dit is absoluut on juist. In het volksleven zijn nog vele oude gebruiken in zwang voortkomende uit de „adat". Daarvan afwijken is het ergste wat men doen kan. In de om gang met hen zal men dat mer ken. Hierin verandering brengen is doelloos. Het zou enkel het tegenovergestelde bereiken van wat men voor had. Ook de kleding is iets wat de aandacht vraagt. Er zijn ge bieden waar men nog met een minimum volstaat. De algemeene dracht is de sarong (rok) met kabaja (jasje). Dit wordt" ook door de mannen gedragen. De westerse invloed doet Zich echter krachtig gelden en laatstgenoem den ziet men haast niet meer in de Indische kleding. Voor de vrouwen is het nog de algemene dracht. Schoenen o.i.d. ziet men er practisch niet dragen door de bevolking. Hoogstens een paar sandalen. Dien tengevolge zijn hun voeten zeer sterk ontwik keld.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1