Weekblad voorhet Eiland Tholcn cn St. Filipsland Troonafstand Koningin Wilhelmina. UIT EIGEN LAND. THOLEN ZQNDAGSDIENST ARTSEN 4e Jaargang No. 26 14 Mei 1948 k'Aiy- Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Abonnementen 0.90 per Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 wartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 H.M. na de kroning in 1898. In haar Woensdagavond gehouden radiorede, voor Nederland en de Overzeese gebiedsdelen, welke door beide zenders werd uitgezonden, deelde Hare Majesteit de Koningin mede, na de viering van haar Gouden Jubileum afstand te doen van haar troon ten behoeve van Prinses Juliana. Hieronder laten wij de volledige tekst van de rede van Hare Majesteit- volgen Als de dag van gisteren her inner ik mij nog de 12de Mei 1889, toen het veertig jaar ge leden was, dat mijn onvergete lijke vader in Amsterdam werd beëdigd en ingehuldigd. Waar ik U over het wederom instellen van het regentschap van mijn dochter en daarmede verband houdende plannen voor de toekom'st wil spreken, meen ik daarvoor geen betere dag te kunnen kiezen dan deze op een jaar na honderdjarige her inneringsdag. Overgrote ver moeienis, die noch mijn werk, noch mijn gezondheid ten goede komt en die onder de druk van de uitoefening van mijn zware taak, geen kans krijgt over te gaan, noopt mij te tweede male mijn toevlucht te nemen tot een regentschap. Maar er is meer Er is de last van het klimmen der jaren, een achteruitgaan van veerkracht, weerstands- en ar beidsvermogen, van de krachten welke de geest onontbeerlijk zijn voor het nemen van ver antwoorde beslissingen in de diepgaande en ingewikkelde vraagstukken, die er in de tegenwoordige *ijd maar al te vele zijn. Voor deze nuchtere werkelijk heid ben ik gesteld en ofschoon ik mij steeds ten volle bewust ben, dat de mens slechts wikt en God beschikt, meen ik toch in het w e 1 begrepen belang van U allen en van het Rijk te handelen door 't regeringsbeleid toe te vertrouwen aan Juliana, die naast wijs inzicht ook haar leef tijd voor heeft en over jonge, frisse krachten beschikt. Het is op haar dringend ver zoek, dat ik de troonswisseling uitstel tot het begin van Septem ber, Zij overwoog hierbij geen teleurstelling te willen wekken bij hen, die mijn jubileum willen herdenken. Ik hoop, dat het mij gegeven zal zijn de 30ste Augustus de texi gels van het bewind over te nemen tot na de feesten om daar na afstand te hare behoeve te doen. Gij kunt ervan verzekerd zijn, dat ik eerst na rijpe overweging tot dit besluit gekomen ben en dat alleen uw belang en mijn plichtsbesef de doorslag hebben gegeven. Vooraf heb ik het ingewikkel de samenstel van hangende vraagstukken aan mijn geest doen voorbij trekken en zowel deze als de zeer moeilijke tijds omstandigheden trachten te pei len, ja ik heb alle gezichtspunten in beschouwing genomen, die daaruit kunnen voortvloeien. Al deze problemen hebben dit ene gemeen, dat zij nog lange tijd onze aandacht zullen vragen. Dus ben ik tot de slotsom ge komen, dat niet ik, doch een jonge kracht op mijn plaats moet medewerken om het zeldzame samenstel van problemen, die ons en de gehele mensheid in hun greep houden, tot een goede oplossing te brengen. Hoeveel zoude ik tot U kun nen zeggen op een dag als deze, na al wat in de laatste tijd door hoofd en hart is gegaan, maar dan zoude ik veel te veel geduld van U moeten vragen. Slechts wil ik U zeggen, dat mijn gedachten steeds zullen blij ven uitgaan naar hen, die hun leven gaven in de strijd tegen de overweldiger en naar al degenen, die nog lijden, door wat zij ver loren hebben. Wij moeten tezamen de geest overwinnen, die spreekt uit de handelingen en nalatigheden, welke in de jaren van oorlog en bezetting de weerstand hebben belemmerd en zelfs vele goede Nederlanders het leven hebben gekost, en die ook thans nog in ons volk rondwaart. Doch op dit ogenblik roep ik II met de meeste ernst toe: in deze tijd van geweld en ge vaar, sluit U nauw aaneen, een dracht en nog eens eendracht. De goede eigenschappen, die wij in en na de oorlog konden ontplooien hebben buiten onze grenzen bij allen, die van goede wille zijn, waar ook ter wereld, vertrouwen en waardering ge wekt. Dit vertrouwen en deze waar dering zijn een kostbaar bezit, dat wij niet verloren mogen la ten gaan door verdeeldheid of het vooropstellen van ons per soonlijk belang. Toont opgewassen te zijn te gen de grote tijd, waarin wij le ven, met een wijde blik voor het wereldgebeuren en met begrip voor het wezenlijke, waar het voor ons allen om gaat. En vervult zodoende uw plicht tegenover uzelf en tegenover het vaderland, tegenover onze bond genoten en de grote gemeenschap der volkeren. Gaat de toekomst tegemoet schouder aan schouder met Ju liana. God zegene U en mijn geliefd kind." HET EERSTE CONGRES! EENDRACHTIG Dat één zwaluw nog geen lente maakt, is een feit dat niemand verhin dert om bij het zien van dit ranke diertje toch bepaalde verwachtingen te gaan koesteren omtrent vrediger tafe relen in de natuur dan een winter periode biedt. Zo gaat het ieder, die de Vrede lief heeft ten opzichte van het eerste Congres van Europa, dat de afgelopen week te 's-Gravenhage werd gehouden. De prominentste Europese politieke figuren woonden dit congres bij. Een zeer goede gedachte was het, ter gelegenheid van dit Congres, op de Dam te Amsterdam, waar Neërlands Historische hart klopt, een betoging te houden om zo de hoge gedachten die deze knappe koppen bijeen brach ten, uit te dragen in ons volk en door middel van de radio in de volkeren der wereld. Maar waarom alles gewoon op Zondag moest doorgaan is niet erg duidelijk. Daar kan ik de noodzaak niet van inzien. Al moge de weg, die tot het doel leidt: een onverdeeld Verenigd Europa nog lang, glibberig en steil zijn, méér dan iets anders zal deze gedachte van verbroedering uit noodzaak, in staat zijn elkaar steeds weer de hand te reiken en op te trekken, totdat het nood zakelijk eindpunt en dan ook he't nieu we begin is bereikt I Bij het uiteengaan van het Congres werden zonder hoofdelijke stemming drie resoluties aangenomen op sociaal, cultureel en economisch terrein. Op het moment, dat de nieuwe „Vlag van Europa" wordt neergehaald in de Ridderzaal, gaan op een andere plaats in ons land, de vlaggen uit en wel te Zaandam, waar de opvolger van burge meester Mr. Dr. In 'tVeld, de heer Tomassen zijn benoeming als zodanig ontving. Een 39-jarige burgemeester heeft Zaandam thans, met grootse hoe wel voorzichtig uitgesproken plannen. Met een zekere pijn moeten wij mel ding maken' van het tijdelijke onder breken der zware taak, die H.M. de Koningin, nu bijna vijftig jaren vrijwel ononderbroken op zo vorstelijke wijze vervulde. En de tijdelijke onderbreking zal, indien God Haar verder spare na een zeer tijdelijke hervatting voor goed worden onderbroken. Onze Ko ningin gaat in September de Kroon ver wisselen met H.K.H. Prinses Juliana. Dit kondigde H.M. aan in een Woens dagnamiddag gehouden rede, welke U elders in dit nummer vindt afgedrukt. Een korte rede, maar met een vorstelijke* inhoud, met een mededeling, die hoewel verwacht, toch nog pijnlijk aandoet. Scheiden valt steeds zwaarEn na die mededeling een ernstige waarschu wing, een krachtige opwekking om Eendrachtig samen te werken tot be houd van ons Vaderland. Een woord van liefde voor de gevallen verzets strijders, die H.M. zo na aan het hart liggen. Een beroep op ons volk om op gewassen te zijn tegen de grote wereld gebeurtenissen, die de wereld beroeren en tenslotte een bede: „God zegene U en mijn geliefd kind." 'Wij wensen onze Landsvrouwe een spoedig herstel toe en Prinses Juliana, wier beëdiging 14 Mei (vandaag) in een verenigde vergadering der Staten Ge neraal zal geschieden, Gods beste Ze gen toe bij het behandelen der staats zaken in haar kwaliteit van Regentes. In Staatszaken vormen de leiding gevende wetten, mits goed geformuleerd de kiel waar het schip van de Staat op drijft. In dit bewustzijn vereerde H.M.- de Koningin Prof Mr. E. M. Meijers uit Leiden met de opdracht een nieuw burgerlijk wetboek te ontwer pen. Als voornaamste bijzonderheid kunnen wij hieromtrent melden, dat Prof. Meijers van plan is, het Wetboek van Koophandel te doen verdwijnen en het Handelsrecht op te nemen in het B.V. Amsterdam huldigde Zaterdagmiddag Willem II, in dit geval dan een „Wil lem II" tussen aanhalingtekens. Het IJ kreeg daarmee ook zijn eerste Marshall- hulpschip binnen. Ons land ontving op deze manier weer 9500 ton graan, wel de moeite waard om een optimistisch slot te vormen van dit overzicht. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat gedurende drie maanden op de secretarie der ge meente ter lezing voor een ieder is nedergelegd de op 25 Maart 1948 vast gestelde Verordening tot wijzi ging van de verorddRing op de heffing van een vermakelijkheidsbelasting in de gemeente Tholen, goedgekeurd bij Kon. Besluit van 1 Mei 1948, no. 58. Tholen, 3 Mei 1948. Burgemeester en Weth. voornoemd. OPENBARE BEKENMAKING Betreffende het kennisgeven van het voorhanden hebben van ontplofbare middelen en de inbewaringgeving van vuurwapenen Het hoofd van de plaatselijke Politie in de zin der Vuurwapen wet 1919 der gemeente Tholen maakt hierbij het volgende bekend. A. Verplichte kennisgeving van het onbevoegd voorhanden hebben van ontplofbare voorwerpen Als een gevolg van de bezetting van ons land en de hier te lande plaats ge had hebbende oorlogshandelingen zijn vele ontplofbare voorwerpen, zooals: Projectielen, mijnen, munitie, ontstekings middelen, enz. in handen van onbevoeg den geraakt. Welhaast dagelijks vinden daarmede in den lande ongevallen plaats, vaak met dodelijken afloop. Jeugdige personen in het bijzonder blij ken zich vaak schuldig te maken aan het spelen en experimenteren met ont plofbare voorwerpen. Onschuldig schij nende voorwerpen kunnen vaak zeer gevaarlijk zijn Men verzuime niet zijn kinderen te ondervragen of zij misschien ook over gevaarlijke voorwerpen be schikken. De uiterste voorzichtigheid is geboden Een explosie kan onnoemelijk leed voor U en de uwen opleveren Het door volwassenen als souvenir bewaren van projectielen en dergelijke voorwerpen vormt eveneens een bron van gevaar. Op grond van de vuurwapenwet 1919 is het verboden bommen, mijnen, hand granaten, projectielen, munitie of onder delen daarvan onbevoegd voorhanden te hebben. In verband daarmede gelast ik de inwoners van mijn gemeente, die dergelijke voorwerpen onbevoegd voor handen hebben, daarvan onverwijld kennis te geven aan de Groepscomman dant der Rijkspolitie ten Gemeentehuize. Aangezien het vervoer van projectielen munitie, enz. zeer gevaarlijk kan zijn, dient men te volstaan met het kennis geven van de eventuele aanwezigheid van bovenbedoelde voorwerpen, na maatregelen te hebben getroffen, dat minderjarige personen ze niet meer in handen kunnen krijgen. In geen geval moet men de voor werpen zelf gaan vervoeren Zij zullen, na kennisgeving van de aanwezigheid, zoo spoedig mogelijk door deskundigen worden opgehaald. De gelegenheid tot bovenbedoelde kennisgeving bestaat tot 19 Mei 1948. Wanneer na dien datum mocht blij ken, dat desondanks nog voorwerpen onbevoegd voorhanden worden gehou- Zondag 16 Mei 1948 Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vosse- meer en St. Filipsland: Dr. L. D. A. Looijsen te Tholen Dr. Vermet te Nieuw-Vossemeer den, waarvan het bezit krachtens de Vuurwapenwet 1919 is verboden, zal een strafvervolging ter zake van over treding dier wet worden ingesteld, met alle gevolgen van dien. B. Inbewaringgeving van Vuur wapenen Aangezien zich, eveneens ten gevolge van de bezetting en de oorlogshandelin gen, vele Vuurwapenen in handen be vinden van personen, die daartoe niet bevoegd zijn, wordt de aandacht er op gevestigd, dat het onbevoegd voorhan den hebben van Vuurwapenen eveneens een overtreding der Vuurwapenwet 1919 vormt. In verband daarmede Gelast ik de inwoners van mijn gemeente, die vuurwapenen onbevoegd voorhanden hebben, deze binnen 8 dagen bij de Groepscommandant der Rijkspolitie ten Gemeentehuize in bewaring te geven. De aandacht zij er op gevestigd, dat de mogelijkheid is geopend, dat leden der voormalige verzetsbeweging, mits voldoende aan bepaalde voorwaarden, na aanvrage, in aanmerking kunnen komen voor een bijzondere machtiging ingevolge de Vuurwapenwet 1919 voor het vuurwapen, hetwelk zij thans wel licht onbevoegd voorhanden hebben. Wanneer na het verstrijken van de termijn, binnen welke de inbewaring geving kan plaats hebben, mocht blijken, dat aan dit bevel geen gevolg is ge geven, zal tot strafvervolging ter zake van overtreding der V uurwapen wet 1919 worden overgegaan. Tholen, 11 Mei 1948. Het hoofd van de plaatselijke politie. VEERTIG JAAR BOERENLEENBANK In een algemene vergadering van de Boerenleenbank te Tholen, welke Zater dag jl. is gehouden, werd het veertig jarig bestaan herdacht. Van de oprich ters is alleen nog in leven de huidige directeur, dhr. D. H. v. d. Velde, die dag dus eveneens jubilaris. Uitgenodigd waren alle leden en de burgemeester van Tholen, Mr. A. J. v. d. Hoeven en de beide zoons van de jubilaris v. d. Velde. De zaal van de Wed. Hoek was voor deze gelegenheid feestelijk versierd, toen de Directeur de vergadering opende en de aanwezigen hartelijk welkom heette. Het ontstaan en de groei van de Boerenleenbank werd door hem in een uitvoerige speech toegelicht. Hieruit merken we o.a. op, dat het aanvangs salaris van de jubilaris 50.per jaar bedroeg. 34 jaar was hij kassier en 6 jaar neemt hij de functie waar van Directeur der Bank. Het ledental steeg van 40 tot 205, terwijl de omzet opliep van 100.000 tot 8.500.000. Spreker wees op het nut van de instelling. Het gaat niet om de winst, maar om de bevolking van het platteland te dienen. De rekening 1947 werd hierop ge lezen, waaruit bleek, dat ontvangen was aan spaargelden 397.980,98. Terug betaald aan spaargelden 274.447,03; ontvangen in lopende rekening 2.128.333,86, uitgaven 2.262.382,97. Totale omzet 5.259.547,72. Totale Reserve steeg tot 58.053,03. De ge maakte winst over dit boekjaar bedroeq 1838,12. De voorzitter stelde voor punt 5 van de agenda: nl. besluit te nemen volgens art. 5 van het Huishoudelijk Reglement geen wijziging te doen ondergaan waar- meelde vergadering accoord ging. Periodiek aftredend was dhr. D. H. v. d. Velde, welke met alg. st. werd her benoemd. Ook dhr. T. Dijkslag werd als lid v. d. Raad v. Toezicht herbenoemd. De heren B. J. van Westen en B. G. Friderichs werden als piv. bestuursleden herkozen. Allen dankten voor het in hen gestelde vertrouwen, aanvaarden weder om hun benoeming en zegden toe hun beste krachten voor de Bank te geven. Dhr. D. H. v. d. Velde werd herbe noemd als afgevaardigde naar de Alg. Vergadering Plv. de kassier, dhr. v. d. Put. Hierna kreeg burgemeester A. J. v. d. Hoeven het woord, die het op prijs stelde deze vergadering te kunnen bij wonen. Hij wenste de Baufe geluk, even-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1