Weekblad voor hetEilandTholenen St. Filipsland DRIE JAAR LATER 4 MEI 1948. Wij herdenken eerbiedig ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN 4e Jaargang No. 24 30 April 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertentiën ƒ0.10 per millimeter - Minimum 2.00 Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden f 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Grebbe en Peel, Rotterdam, Concentratiekampen, Vuurpelotons, Mei-stakers, Woeste Hoeve, Margraten. Wij herdenken ook de vele Geallieerde vrienden, die van ver gekomen, het hoogste offer voor onze vrijheid brachten. Wij herdenken in het bijzonder, met een weemoedige her innering, onze eiland-genoten, die, in de oorlog, die in de sombere bezettingsjaren met hun leven de vreselijke losprijs van ons aller vrijheid betaalden. Hun nagedachtenis zal blijven voortduren, Zo zij het. Thans is het weldra drie jaar geleden, dat ook het laatste deel van ons land na een periode, donkerder dan de zwartste nacht uit de greep van de dolzinnige tyran werd verlost. De herden kingsdag der bevrijding zal we hopen bij allen steeds weer herinneringen oproepen aan die tijd, waarin het was als ontwaak ten wij uit een boze droom. Doch hij zou niet minder moeten blijven vervullen van grote en diepe dankbaarheid. Het is nu drie jaar. Wil men de balans opgemaakt zien, over wat sedert de bevrijding passeer de Het zou in deze weinige regels niet kunnen geschieden. Men zou slechts de vraag kunnen stellen of wij sedert de bevrijding getoond hebben de vrijheid waard te zijn. Of is ons volk nog altijd bezig de in beginsel herwonnen vrijheid te herwinnen Het volk is zich in deze drie jaar bewust geworden, dat vrij heid tenslotte een negatief begrip is. Te vergeefs trachten v i nu nog van ons af te schudden heel die erfenis van zorgen en be klemmingen, welke ons in die dagen der bezetting helaas zo vertrouwd zijn geworden. De na oorlogse tijd speelt hierbij een grote rol. Materieel is, vergeleken bij de eerste Meidagen van 1945, stellig veel ten goede gewijzigd, maar geestelijk is van herstel, laat staan van vernieuwing, nog nau welijks spraken. Nochtans is dit geen reden om op deze bijzondere datum die donkere jaren te vergeten. Inte gendeel. Juist die herinnering daaraan moet een stimulans zijn te trachten om datgene te win nen, waaraan de vele Nederlan ders destijds dachten, toen ze streden voor onze vrijheid, bo ven- of ondergronds, toen ze stonden voor de onbarmhartige rechters, voor de lopen der gewe ren, toen ze het hoogste offer brachten voor vrijheid en recht. Juist in deze dagen nu een tweetal zeer belangrijke proces sen zijn afgewerkt is weer ge bleken, hoe het beste bloed uit ons land voor de goede zaak is gevloeid. Zijn we die Vaderlan ders al vergeten Gre Kempen- Sterkenburg dichtte vorig jaar: Daar klinkt het sein, 't bevel voor 2 minuten stilte Die ons verwijlen doen bij 't droevig leed Van velen, die de oorlog diep het hart verwondde En wat hun 't dierbaarst was, ontvallen deed. Doch menig Moeder, nauw' haar ergst verdriet te boven, Denkt wrang: ,,Wat baat die demonstratie mij, 't Is voor de massa slechts een ogenblik sensatie, Maar 't leed trekt ondoorvoeld aan hen voorbij." Neen Moeder, neen, hoezeer ik mij ook kan begrijpen, Dat van Uw lippen vloeit de bitt're klacht, Toch wordt in dit moment van grote, diepe stilte, Door heel een volk Uw lieveling herdacht*. 't Is voor Uw kind, dat, al die nijv're handen rusten, Ook voor Uw kind welt daar zo meenge traan Vergeet niet, dat in deze twee minuten stilte Wij in gedachten biddend om U staan. Kan er bij ons straks ook twee minuten af Nationale Herdenkingsavond op 4 Mei a.s. De avond van Dinsdag 4 Mei 1948 is, ingevolge het besluit van de Regering, bestemd' tot Nat. Herdenkingsavond. 1. Herdacht zullen worden de militairen van de Neder landse strijdkrachten, de zeelieden, de verzetsstrijders, de geallieerde militairen, die waar ook ter wereld, in de jaren van de oorlog, te land, ter zee of in de lucht voor de bevrijding van het Koninkrijk zijn gevallen. 2. Van des avonds 18 uur af, zullen' van alle openbare ge bouwen, particuliere wonin gen en vaartuigen de vlaggen halfstok gehangen worden. 3. In sommige gemeenten*wordt een „stille tocht" gehouden. Tijd en plaats van aanvang worden plaatselijk bekend ge maakt. 4. Van 19.45 uur af tot 30 sec. vóór 20 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. 5. Te 20.00 uur precies zal, na dat 30 seconden tevoren door midd,el van het voor elke ge meente meest geschikte sig naal dit tijdstip is aangekon digd, op de plaatsen der her denking, twee minuten vol komen stilte in acht genomen worden. Aan de burgerij wordt ver zocht deze plechtige stilte algemeen in acht te nemen. In verband met de Hemelvaarts dag verzoeken wij voor het volgend nummer copie en adver tenties 1 dag vroeger aan ons op te zenden. Red. en Adm. ZITTING TUCHTRECHTER TE THOLEN A.D. te Oud-Vossemeer was de eerste, die voor de groene tafel kwam. Als ge machtigde trad Mr. v. d. Hoeven op. A.D. was tenlaste gelegd, dat hij een oude personen-auto, zonder ;dat waarde- bewijs aanwezig was aan sloper v. d. Linde voor de prijs van 1100.had verkocht. De verdediger merkte op, dat v. d. Linde terecht had moeten staan en niet D. Laatstgenoemde had aan de sloper gevraagd of dat bewijs er bij moest zijn, wat v.d.L. ontkende. Dat D. zich van geen kwade handeling was bewust bleek ook uit het feit, dat hij onmiddellijk mel ding maakte van deze transactie bij de Rijksverkeersinspectie te Middelburg. Hierna volgde vrijspraak. Een andere A.D., winkelier te Oud- Vossemeer had geen prijsaanduiding in zijn etalage. Volgens D. lag dat aan de schoonmaak van de etalage, waarmee men juist bezig was. De Kantonrechter kon dit aanvaarden, maar daar het niet zichtbaar geprijsd was, eiste hij toch 20.boete. Mej. E.J.L., te Stavenisse had was- poeder ad 250 gram verkocht voor 22 cent en Tomatenpuree van 130 gram voor 50 cent. Prijs moest zijn 35 cent. Tomatensap was verkocht voor 45, inpl. van 39 cent. Verdachte merkte op, dat tijdens haar ziekte de .winkel was waar genomen door haar zuster, terwijl in tussen de prijzen waren verlaagd, doch daar zij deze artikelen niet opnieuw had ingekocht, was zij hiervan onkundig. Niettegenstaande dit, werd zij veroor deeld tot een boete voor het eerste geval van 5.de twee andere gevallen elk 10.—. A.J.S. koopman te Bergen op Zoom had te Terneuzen een zeemleren lap ver kocht voor5.75, wat in overtreding was met de Prijsvoorschriften. Verd. gaf dit feit toe. De Kantonrechter merkte op, dat hij eerst in overweging had genomen hém van de markten uit Zeeland te weren. Hij wilde het echter nog een laatste keer proberen en eiste 50. boete. M.A.A. bakker te Scherpenisse had amandelbroodjes verkocht voor 15 cent, die maar 10> cent móchten bedragen. Verd. merkte op, dat hij deze prijs be rekend volgens de prijs van een pond banket. Door verdeling van het gewicht werd het dan 15 cent. Boete 50.—. P.v.A. te St. Annaland, kapper, bracht voor het haarknippen 45 cent in reke ning, terwij het maar 35 mocht zijn. Kinderen 35 moest 25 cent. Verd. be greep het niet, daar hij eerst een kaart had ontvangen, dat hij in de 3e klas was ingeschreven en later een van de lste klas. Hiervoor ging hij in beroep. Deze zaak werd voor nader onderzoek aangehouden. J.C.S. te Scherpenisse had potten appelmoes te duur verkocht, nl. voor 59 cent, wat 38 cent mocht zijn. S. wist zelf niet, hoe hij dit had geleverd. 6 had hij er van ingekocht, 2 verkocht- en de rest zelf geconsumeerd. Eis 10.boete. C.P. te St. Annaland (thans Oud- Vossemeer) had een woning aan de Hoenderweg verhuurd voor 4.— per week wat slechts 3.mocht zijn. Ook de kosten van de Waterleiding berekend, vanaf 1 Juli 1947. Verd. merkt op, dat aan de huurder v.d.M. een stuk grond was gegeven voor het maken van een uitrit en 10 roeden tuin. De Kanton rechter vroeg of hierom gevraagd was, wat verd. ontkennend beantwoordde. Hij had het er zelf maar bijgegeven. Dan moet een nieuw contract worden ge maakt, zei de Kantonrechter. In verband met overtreding huurprijzenbesluit volg de een boete van 30. Mej. W.J.v.A. te Stavenisse had even eens tomatenpuree te duur verkocht. Prijs was intussen verlaagd, maar daar mee was verd. niet op de hoogte. Boete 10.-. P.J.v.G. marktkoopman te Bergen op Zoom had zeemleren lappen verkocht voor 7.75. De Kantonrechter adviseerde verd. ronduit te bekennen, want indien hij getuigen moest oproepen, zou hem dit duur te staan komen. Wegens ontken ning werd de zaak aangehouden. P.A.Sch., viskoopman te Tholen had stokvis inplaats van voor 2.30 voor 2.69 per kg verkocht. Boete 15. H. R. groentenhandelaar te Tholen geen prijsaanduiding in de etalage Verd. zei dat deze groente in de gang stond en niet in de etalage. Boete 15. Jac. de Groen vrachtrijder te Poort vliet had geen tarieflijst in zijn vracht wagen. Boete 15. Bij verstek werden veroordeeld: J.Gr. te Halsteren, die vitrage te duur had verkocht, nl. voor 22.per 3 meter, inpl. v. voor 2.per meter kreeg 50.en inbeslagname goederen. Prijsaarduidingovertreding door Mej. A.B., textielhandel te St. Maartensdijk. Boete 20. P.C.V. te Oud-Vossemeer had witte bonen te duur verkocht, nl. voor ƒ1. inpl. v. 0.85. Boete 25. M.J. Tholen, prijsaanduidingsovertre ding. Boete 20.—. Dr. P. J. Duinker, Tholen Dr. H. Menger, St. Filipsland BENOEMING Door de Minister van Financiën is benoemd tot Hoofdassistent van 's Rijks belastingen op de Inspectie eter Belastin gen te Bergen op Zoom, dhr. W. Karman alhier, dit gerekend vanaf 1 Jan. 1948."- VERGADERING VISSERSVERENIGING Voor het in het leven roepen van een Stichting voor de Zeeuwse Visserij- belangen, werd medewerking gevraagd van de leden door gegevens te ver strekken, nl. opgave loonbedrag van schipper en knecht over het afgelopen jaar, enz. De leden hebben deze mede werking toegezegd. Besloten werd over te gaan tot Statutenwijziging en deze in overeen stemming te brengen met deze tijd. Als bode werd. voorgesteld dhr. P. Boogert, waarmee nader overleg zal worden ge pleegd. De contributie der leden werd bepaald op 2.50 per- jaar. De donateurs mini mum 1.—. In verband met het a.s. 50-jarig bestaan der vereniging werd voorgesteld een reisje te maken, waar voor de leden zich kunnen opgeven. EERVOL ONTSLAG Aan Mej. M. P. Dorst, is met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend als ambtenares bij de Distributiedienst Tholen, wegens personeelsinkrimping. AANBESTEDING Maandagmiddag werd namens de N.V. Oestermaatschappij „Bona Fides" het bouwen van een oesterpakhuis en kan toor aanbesteed. De kosten Waren ge raamd op 26.000.Ingeschreven werd door fa. Geense te St. Filipsland voor 38.250.en door dhr. W. Blaas alhier voor 27.850.Het werk is gegund aan de laagste inschrijver. TERUGKEER Tot grote vreugde van hun familie en vrienden keerden deze week uit Indië terug, Mar. I. M. C. Hogerheide, Sol daat lste kl. L. Goedegebuure en de Parachutist G. de Kok. TERAARDEBESTELLING WIJLEN W. M. MOELIKER Vrijdagmiddag jl. werd de te Alphen aan de Rijn zo plotseling overleden stadsgenoot wijlen dhr. V/. M. Moeliker teraarde besteld in het familiegraf op de Algemene Begraafplaats. Een vijftal kransen bedekten de baar. Bij deze plechtigheid merkten we behalve de fa milie ook burgemeester v. d. Hoeven op, Dr. Grijns uit Bergen op Zoom, dhr. v.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1