Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland De Witte Oorlog* Land. tholen" zondagsdienst artsen oud-vossemeer st. annaland 4e Jaargang No. 21 9 April 1948® Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen f 0 90 oer a i at /ADonnementen j u.ju per Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Het is een nare boel tegen woordig. In alle kranten lezen wij van wederzijdse hakketakkerij tussen de grote mogendheden. Heel deftig en geleerd wordt dit „psychologische oorlog genoemd. Meer populair-wetenschappelijk heet dat „de koude oorlog" en alleen maar populair zonder dat wetenschappelijk zouden wifhet elkaar treiteren kunnen noemen. Laten wij het nu, voor de ver andering, eens hebben over een „witte oorlog" over de oorlog om de melk. Op het ogenblik schijnt, evenals in de Berlijnse zone de strijd wat geluwd, maar hij zal vroeg of laat wel weer oplaaien. Want de melkoorlog is een ver schijnsel, dat op zijn beurt weer een verschijnsel van een ander verschijnsel is: de oorlog tussen te grote maatschappijen en trusts tegen de middenstand. Welnu, wat is er met die witte oorlog aan de hand De man, die ons dagelijks de litertjes melk brengt en daarvoor geld plus bonnen ontvangt, heet nog altijd melkboer. De tijd, dat die man werkelijk boer was, ligt echter al lang achter ons. Vooral in de grote steden kwam de tus senpersoon, de melkslijter, die de melk van de boer betrok en deze „sleet" aan zijn klanten. Een verandering ongetwijfeld, maar toch niet een, die het gezicht van de maatschappij veranderde. Want zowel de melkslijter als de boer kunnen wij tot de midden stand rekenen. Toch kwam er verandering. Laten wij ons bepalen tot de hoofdstad, tot Amsterdam' die de laatste weken trouwens fungëerde als strijdtoneel van de melkleve- rende legers. Het aantal slijters dat „melk zo van de koe" leverde, .liep er sinds de jaren dertig terug van ongeveer 4000 tot nog geen hon derd. Dat wil zeggen, dat er zich tussen de melkende boer en de ventende slijter 'n ondernemings vorm had gesehoven, die wij niet meer tot de middenstand kunnen rekenen. Het waren öf particuliere "of, door de boeren opgerichte coöpe ratieve fabrieken. Ze liet de mid denstand nog wel intact, maar evenals de gewone winkelier de grote warenhuizen en filiaal zaken naast zich kreeg, kreeg ook de melkslijter zijn „warenhuis" te beconcurreren. Wij noemen het „V.A.M.I." melkbedrijf, dat een gedeelte van de melkleverantie aan de particu lieren tot zich trok. Nu werd een poging gedaan om de geheele „melk-weg" tussen boerderij en consument in handen te krijgen. „Sterovita", een schepping van Albert Heijn, die sedert 1940 naast de V.A.M.I. opkwam en op het ogenblik wel de grootste leverancier aan de slijters is, kocht zijn concurrent en wilde meteen de klanten, de slijters, kopen. „Sterovita" wilde daarbij de slijters helpen aan alles, waar van de kleine middenstander droomt: vacantie, ziekengeld, en zovoorts. Bovendien zou de slijter een modern ingerichte, fraaie winkel kunnen krijgen, met allerlei nieuwe artikelen. De prijs?... De zelfstandigheid van de kleine middenstander. De slijters hebben geweigerd. Zij verkozen hun zelfstandigheid boven een glimmende koelkast, die toch niet van henzelf zou zijn. Toch geloven wij niet, dat Albert Heijn het bij dit eerste offensief zal laten. Het moge dan afgeslagen zijn, de slijters zullen aan „Sterovita" een kwade con current houden - een concurrent in een monopolie-positie, met moderne verkoopmethodes, met tot het uiterste gecalculeerde prijzen. Alleen een levenskrachtige middenstand, die open oog heeft voor wat de tijd vraagt en die niet schroomt om een forse stap te doen op het pad der onderlinge samenwerking, zal daar tegenop kunnen. Die slijters zullen het kunnen. Want ze zullen het móéten willen ze blijven bestaan. En was Albert Heijn een jaar of zestig geleden ook maar niet zo'n klein winkelbaasje als die slijters nü zijn Hou vast middenstand Het is er door Benzine Eier-machine Hoeveel zuchten zijn er deze week niet geslaakt: „Het Mar shall-plan is er door Zouden wij ons zulk een zuchtje niet mogen permitteren, als onze minister van financiën dat zelfde geluid via de radio aan belasting betalend Nederland deed horen Al is het dan zo, dat wij niet mogen menen, er nu te zijn de onhoudbaar zware schulden last, die op het Huis van Staat drukte, kan met medewerking van een ieder bij de gratie van de Amerikaanse hulp langzaam maar zeker worden afgewenteld. Zes milliard dollar stelde Ame rika in totaal ter beschikking en naar verhouding „pikken wij daar ons graantje van mee." Dit graan tje zal ons echter in staat stellen, voort te gaan met de import der artikelen waar wij (nog) onmoge lijk buiten kunnen. Zouden wij deze import-voor-de-export der ven, dan zou binnen afzienbare tijd ons levenspeil terugvallen tot dat van bijv. '43 Op financiëel terrein kan de strijd voor de verdere opbouw dank zij dit vierjarenplan weer met kracht worden voortgezet. Bedenken wij echter het kan niet vaak genoeg worden her haald dat alle hulp van buiten plus de krachtigste figuren aan 't roer in Den Haag tot niets kun nen voeren, wanneer niet elke Nederlander zijn plaats in deze kent en inneemt. x En volgens de laatste be richten, staan wij op de vierde plaats van de „hulpverleninglijst", dat aan de ene kant niet zo mooi is, omdat hieruit de dringende noodzaak valt op te merken, maar waar die nood er is aan de andere kant weer aangenaam, dat men in Washington met die nood rekening houdt. Nu wij het toch over geldzaken hebben: de Utrechtsche P.R.A.- rechercheurs, die zich voor het lichter-maken van collaboratie- gevallen duizenden guldens lie ten betalen, gingen gelukkig achter slot en grendel. Het is be droevend, dat drie jaar na onze bevrijding nog steeds dergelijke hyena's de naam van onze Neder landse zaak afbreuk kunnen doen. Moge de rechter hard toeslaan Wellicht kunnen zij een voor beeld nemen aan Mr. Zaaijer, die in het proces-Rauter niet naar zijn gevoelens liet raden, die hij koestert ten aanzien van hen, die Nederland naar de ondergang voerden. De beslissing in dit grote proces kan nog wel tot het eind van deze maand op zich laten wachten. Waar wij niet op kunnen wachten is .de spontane mede werking van het auto-rijdende publiek om op de benzine te be zuinigen. Een dringende oproep daartoe werd van regeringszijde gelanceerd. Te hopen is, dat dit experiment tot een goed einde wordt gebracht. Geen einde echter zonder .begin. Het begin voor de verkiezings campagne der politieke partijen is er reeds en meer en meer zien wij de opwekkingen tot het be zoeken van politieke vergaderin gen verschijnen. De juiste datum van d®. stembusslag is nog niet bekend, doch vermoedelijk zullen wij onze verantwoordelijke taak in Juni of Juli moeten verrichten. Intussen doet de „oude" rege ring haar best, de zaken tot een goede oplossing te brengen. Oud minister Neher, weer naar Indo nesië vertrokken, wil er trachten namens onze regering een aantal basis-stellingen te ontwerpen om tot de inrichting te komen van een Nederlands-Indonesische Re publiek. Mocht het binnenkort tot een Ronde Tafelconferentie komen, dan zou dat, wat ons betreft, aan leiding mogen zijn voor een bloe mententoonstelling, als te Amster dam gehouden en waarover wij vorige week reeds schreven. Meer dan 200.000 bezoekers zagen deze kant van Holland op z'n best. Aan een ander kantje van Holland op z'n best wordt bij de firma Dekker en Heinen te Apeldoorn met elan gewerkt. Men neemt daar proeven met een „eier-conserveermachine". Met deze machine kunnen 9000 eitjes per uur worden geconser veerd. De kippen kunnen dan vooruit Die machine wordt een primeur voor Europa, waarmede wij op de exportmarkt een knappe voor sprong kunnen behalen. Het jaar van Jubileums Voor de 50ste maal gingen de Jaarbeursdeuren te Utrecht open. Deze jubileum-Jaarbeurs over treft alle voorgaande beurzen. De grote belangstelling, ook uit het buitenland, stemt tot voldoe ning. In vergelijking met de eerste Jaarbeurs, welke 32 jaar geleden werd gehouden, is de oppervlakte viermaal zo groot geworden en de deelneming verdrievoudigd. Nog 700 deelnemers moesten worden afgewezen. Utrecht is ge durende 10 dagen een zakelijke wereld-slagader. Putten en scherven Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen Donderdag 15 April 1948, gelegenheid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaatputten. In de voormiddag van die dag zullen scherven enz. door de rei nigingsdienst worden opgehaald. Tholen, 7 April 1948. Burgemeester en Wethouders van Tholen, De Secretaris. De Zonnestraaltjes De Herv. Meisjesclub van bo vengenoemde naam zal Maan dag 12 April in de zaal van „Hof van Holland" haar jaarfeest vieren onder leiding van Ds. B. G. A. v. d. Wiel. Boerderijen Momenteel zijn op onze eilan den (Tholen en St. Filipslbnd) neger- boerderijen in aanbouw. Dit in het kader van „Weder opbouw Boerderijen." Op Schouwen is dit aantal 15 en op Noord- en Zuid-Beveland zijn 14 boerderijen aanbesteed en in aanbouw. 10-jarig bestaan De Zeeuwse Damkampioen Ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan der Tholense Dam club wordt in de zaal van „Hof van Holland" op Donderdag avond 15 April a.s. een simul- taan-seance gespeeld door de Zeeuwse Damkampioen, dhr. J. Sinke. De damverenigingen uit ons eiland worden uitgenodigd hierbij tegenwoordig te zijn. Dhr. L. Goedbloed, competitieleider van de Zeeuwse Dambond, zal een propagandarede houden voor de damsport. Collecte T.B.C.-bestrijding Op 10 April a.s. wordt in deze gemeente een collecte gehouden ten bate van de T.B.C.-bestrij ding in deze gemeente. Een aan beveling lijkt ons hier overbo dig. Ontspanningsavond L.J.G./Z.P.M. In de zaal van „Hof van Hol land" gaf de Z.P.M./L.J.G. afde ling Tholen en Oud-Vossemeer Zaterdagavond jl. een ontspan ningsavond. Nadat de voorzitter dhr. M. J. Kosten een welkomst woord had gesproken, speelde het sinds kort opgerichte Thools L.J.G.-orkest enkele nummertjes onder leiding van dhr. Burgers. Deze muziek werd zeer op prijs gesteld. De avond werd verder gevuld met declamatie, zang, prijsvraag, verlotingen en een hersengymnastiekwedstrijd tussen de afdelingen Tholen en St. Maartensdijk, die door laatstge noemde afdeling werd gewonnen met 1612J/2. Dhr. M. Goorden hield nog, een causerie, waarin de plattelandswaardering en de culturele waardering van de boe renstand werd behandeld. Hoe wel de opkomst- niet groot te noemen viel, werd het een ge slaagde avond. Wellicht dat op een volgende ontwikkelingsavond Dr. L. D. A. Looysen, Tholen. Dr. Vermet te Nieuw-Vossemeer. meer belangstelling bestaat, waar wij hier toch allen „plattelanders" zijn, en welkom op deze avonden. Veiling van 7 April 1948 Witlof I 5764 cent per kg, Witlof II 4054 cent per kg, Preij I 44—48 cent per kg, Preij II 28 cent per kg Dammen en Schaken Dinsdagavond 6 April werden door de Th. Dam- en Schaak club nog enkele wedstrijden ge speeld, waarvan de uitslagen lui den: Dammen: B. W. SchotC. J. Korte 20. Schaken: A. DekkerJ. Heuseveldt 10. Burgerlijke Stand Geboren: 5 April: Cornelis, z. v. J. J. Geluk -en J. J. de Laater. 4 April: Neeltje Adriana, d. v. J. den Boer en M. J. v. Dijke. 6 April: Cornelis Jacobus, z. v. F. K. Baaij en G. de Jonge. 7 April: Adriana, d. v. J. Schot en A. M. Russcher. Overleden: 27 Maart: Bastiaantje Geluk, 78 j., echtgen. van J. M. Schot. 4 April: Martina Johanna Donken, 79 jaar weduwe van M. Verkamman. Burgerlijke Stand over de maand Maart. Geboren: 22 Maart: Johannes Petrus, z. v. J. C. Vaders en M. v. Driel. 22 Maart: Cornelia Helena Anthonia, d. v. M. v. d. Watering en A. Verhees. Overleden: 1 Maart: Franciscus van Dorst, 72 j„ echtgen. van C. C. Clarijs. Loop der bevolking Ingekomen: Marinus W. Heijboer uit Poortvliet naar C 76. Johanna Oosdijk uit Poortvliet naar C 76. Jacomina J. Lindhout uit Arnhem n. B 374. Vertrokken: Leendert v. d. Boogaard van B 340 naar Eindhoven. Cornelis A. Vreugdenhil met gezin van B 362 naar Ouwerkerk a. d. IJssH. Bernardus C. Oudejans van A. 58 n. Maarn. M. P. van der Weele van C 52 naar St. Annaland. Reparatie duiker De duiker aan het eind van de Molenstraat zal vanaf Maandag vernieuwd worden. Gedurende enkele dagen zal dan het ver keer Oud-VossemeersedijkMo lenstraat zijn gestremd. Voor onze Vorstin Onder auspiciën van de „Stich ting De Nederlandse Vrouw" wordt a.s. week een huis aan huis collecte gehouden, waarvan de opbrengst wordt besteed tot het houden van een Tentoonstelling, om door middel daarvan H.M. de Koningin te huldigen bij haar 50-jarig Regeringsjubileum in September a.s. Op- deze tentoon stelling wordt het leven en wer ken der Nederlandse vrouw over de afgelopen 50 jaar uitgebeeld. Ongetwijfeld een interessante tentoonstelling.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1