Weekblad voor het Eiland Tholen en St Filipsland Uit eigen Land. RAADSVERSLAG THOLEN. Aankoop Industrie-terrein ZONDAGSDIENST ARTSEN 4e Jaargang No. 20 2 April 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Gaven de bollen in dé Paas week nog niet veel aanleiding om naar Hillegom en Lisse te gaan, anders stond dit met het R.A.I.- gebouw te Amsterdam, waar tien duizenden het zich op de bloe mententoonstelling ,,Amstelflora" overtuigend met bloemen lieten zeggen. Werden er op de ope ningsdag (Goede Vrijdag) al 18.000 bezoekers geteld, tweede Paasdag was dit aantal reeds tot 50.000 gestegen. Overigens een tentoonstelling, waar men met tienduizenden heeft durven goo chelen. De opzet kostte eventjes 70.000,waarvan de stad Am sterdam 20.000,voor haar re kening nam. Wij voelen ons aller minst profeten als wij voorspel len, dat vóór 4 April de slui tingsdatum van dit bloemrijk ge heel 100.000 bezoekers neus en ogep in de R.A.I. zullen heb ben laten genieten. Er zijn" méér zaken met an dere luchtjes"Het com munisme zag in de afgelopen week de aandacht ook hier te lande sterk op zich gevestigd. In de Tweede Kamer vond een enquête plaats ter bestudering der wettelijke mogelijkheden en politieke wenselijkheid der bestrij ding van communistische invloe den. De wettelijke mogelijkheden blijven belangrijk groter dan „men" zou hebben durven ver moeden. Wat de politieke wense lijkheid betreft: alle partijen geven blijk de a.s. verkiezingen met ver trouwen tegemoet te zien. Dit vertrouwen delen wij en te meer gezien het gunstig verloop der Rondetafelconferentie in Den Haag, lijkt de hoop op verdere ontwikkeling van een gezond Koninkrijk der Nederlanden ge wettigd. Kenners der Surinaamse psyche en verlangens zegt het zeer veel, wanneer de leider der Surinaam se delegatie voor zijn vertrek ver klaarde de eerste phase der con ferentie met groot genoegen te hebben bijgewoond! Duidelijk en voor de tegenwoor dige ontwikkeling der Communistische invloeden kenmerkende taal was de mede deling der Rotterdamse leden der E.V.C., die de landelijke bestuur ders lieten weten, geen inmenging van buiten af meer te zullen dul den alsmede het publiceren door twee Amsterdamse fabrieken, dat zij niet communistisch zijn ge oriënteerd. Dat de Amsterdamse bouwvak staking door de E.V.C. is opge heven, kan ieder weldenkend mens slechts verheugen. Er kan weer worden gebouwd. het kan weer goed gaan. 't Is voor jaar! Terwijl de leeuwerik „omhoog zingt", stort de torenvalk zich op een duif. Tegenpolen, ieder in z'n soort, doch wie er ogen en oren voor heeft is dit alles uitermate boeiend. Voorjaarèn strijd op alle fronten! Op alle fronten Ja: de melk- oorlog, welke wij alleen nog ken den van vóór de oorlog, is in mo derne stijl opnieuw ontbrand door de steeds meer openbaar worden de invloed der Albert Heijn-con- cerns op de melkhandel. Hoewel de melkslijters er open lijk blijk van gaven, niet te zijn gediend van een binding in het verband der genoemde lichamen, geven de A.H.-heren, onder de naam C. V. Sterovita optredend, de strijd niet op en zij trachten nu zelfs de bron de veehouders in hun kapitaalkrachtig be stand op te nemen. Een strijd, die heel wat stof in de naaste toe komst zal doen opwaaien Dit is één. Van alles wat: StrijdDe Senaat der Am sterdamse Universiteit besloot op 7 April zich niet te Praag te doen vertegenwoordigen omdat daar nu de wetenschap aan banden ligt. Praag zal het bij de viering van het 600-jarig bestaan van zijn hogeschool zonder Amsterdam moeten .stellen. Dat is twee. Een enquête onder de vrouwen over de lange rokken-mode bracht aan het licht, dat 55 der dames pro en 45 contra was. Dat is drie. Maar let op: de pro-dames winnen over de gehele linie. Ver van het binnenlandse „krijgsgewoel" genieten onze prinsesjes met vader en moeder van de Zwitserse wintersportge noegens. Het Nederlandse klein- Jcunstduet Willy en Sies Folletta, daar optredend in Volendams costuum, had er in de sneeuw een prettige ontmoeting met de prinsenkinderen. Een kunstenaar van geheel an der formaat, Louis Saalborn, staat dezer dagen veertig jaar op de planken. De voortreffelijke Vondel- en Shakespeare-vertolker zal deze dag in stilte laten pas seren. Eveneens ver van het vader land, in het Poolgebied, schaakt de Willem Barendsz dit seizoen vele traandragers. De vangst, die tot 15 April wordt voortgezet, is nu reeds beter dan het totaal van 1947. Minder goed vergaat het onze schaakmeester Euwe, die in het wereldschaaktournooi 'nog steeds aan de staart bungelt. Zal het in Moskou beter gaan VERVOLG RAADSVERGADERING ST. MAARTENSDIJK 5e. f 2000,bijdrage Bewaarschool. Alleen wanneer iemand zich beschik baar stelde, zouden we door kunnen gaan met de Bewaarschool. Die is nu overgedragen aan het Nut. Ik meen, dat we er veel plezier van zullen hebben. Laten we er niet te licht over denken. 6e. f 6250,voor krankzinnigen verpleging is erg veel. Wordt ook dat niet te luxe aangepakt 7e. f 168,voor Rattenbestrijding is m.i. erg veel. Het is wel aardig, maar de gemeente heeft er nogal goed inge beten niet in het rattenkruid 8e. De W. Armen. Hiervoor staat voor salarissen f 732.— op. Ook dat is veel. Het geheel zou goed onder het oog moeten gorden gezien, ook omtrent de verwaarloosde personen in de ge meente. Men zou met het W. A. bestuur tot een goede oplossing moeten komen. 9e. De woningdienst loopt in de dui zenden. Ik zou aldus nog steeds dezelfde spr. gaarne een pertinent antwoord van de voorzitter hebben op deze vraag; waar de woningwetwonin gen binnenkort klaar komen: „Zijp er al huizen aan sommigen toegewezen Hierna krijgt dhr. Koopman het woord: Hij merkt op, dat het gezegde door dhr. o. d. Brouw omtrent het niet aanwezig zijn bij het controleren der rekening door hem wordt weerlegd met het antwoord en zijn mening daaromtrent: „ik heb er geen behoefte aan gevoeld." Dhr. Langejan: Ik heb o. d. Br. ook gehoord en onderstreep vele dingen door hem gezegd. Inzonderheid de opmerking omtrent de bestrating. B. en W. moeten besluiten het ergste onmiddellijk te her stellen. De putten weg Dhr. Hage: Is het in andere gemeen ten wat dat betreft koek en ei Dhr. Koopman zegt dat de post Vre derust inderdaad hoog is, maar als hij ziet hoe moeilijk er tegen hoge salaris sen nog personeel is te krijgen, kan hij het begrijpen. Hierna beantwoordt de voorzitter de vragen en opmerkingen. Ten eerste dhr. o. d. Brouw: Inderdaad, aldus de voorzitter, vind ik het wegblijven ook niet juist. De begroting is het vitale punt in de ge meente, waar alles om draait. Men neemt geen juist standpunt in, indien men een oproep tot het nazien hiervan negeert. De heren Koopman, Langejan, en Lindhout waren niet aanwezig. En dat zonder wettige verhindering. We moeten met z'n allen moeilijkheden zien op te lossen. Doen we dit niet eendrachtig, dan gaat het als in andere landen en ko men we voor gevallen te staan als in Tsjedho Slowakije, waar de minderheid de meerderheid knecht. Spr. dringt er met klem op aan kleine verschillen over het hoofd te zien en in deze tijd juist in deze tijd samen te werken. Wat het reisgeld voor B. en W. be- treft, hierin is ook verwerkt het over brengen van gearresteerde personen, bijv. naar Middelburg. Voorts merkt spr. op, dat het niet zijn schuld is, dat de straten er zo bij liggen. Een vroeger foutief inzicht, toen men liever met oude keien bestraatte brengt nu consequenties, brengt nu de erfenis daarvan. We kunnen wel f 20.000,uittrekken, eer alles in orde is. De grondfout zit in vroegere be sluiten. We kunnen thans niet verhogen, daarmee staat en valt de begroting. De ambtenaar die met de gemeente belast is, besteedt de gelden zo goed mogelijk. Wat de vuilnisbeltpost betreft, ook dit is een oude kwestie. Jammer dat het vroeger niet gebeurd is, toen het zo goedkoop was. Weer een erfeAis. Nu moet het wel, het is ook een factor in de Volksgezondheid. Om erger afglijden te voorkomen moe ten we dit doen! Wat. het schoolonderhoud betreft. Hierin loopt wel degelijk een lijn, aldus de voorzitter. Die lijn is enkel door de oorlogsjaren onderbroken. Plan is de school met geldlening geheel op te knappen. Wat post Vrederust betreft. De lei ding daar houdt de patiënten niet langer dan strikt noodzakelijk is. We kunnen hier niets aan doen. Enige verluchting brengt hierin de Ouderdomsuitkering. Wat de Rattenbestrijding betreft, deze post komt grotendeels, zo mogelijk, geheel terug. Wat de post Wezen Armen betreft: Weet U een andere oplossing Ook dat is iets van jaren terug. Er zijn ook plannen in deze, nl. Gezinsverzorging, die nader worden uitgewerkt en waar U bin nenkort meer over hoort. Wat betreft de Woningdienst zegt de voorziter van dhr. o.d. Brouw een per tinent antwoord te kunnen geven: „Nie mand is nog een woning toegewezen, maar al ware dit het geval, dan zou ik het nog niet zeggen, want dan zou het nu reeds hopeloos worden met de klets praatjes. De bedoeling van de Woning commissie en B. W. is dit eerst 3 dagen tevoren bekend te maken. Nog maals; definitieve toewijzing heeft niet plaats gehad." Dhr. Langejan komt hierna terug op het gezegde van dhr. o.d. Brouw over zijn afwezigheid bij controle begroting. Hij is er voor, dat het direct in het openbaar geschiedt. Er gebeurt dikwijls te veel in besloten vergadering. Ik ben er voor in het openbaar te behandelen. De voorzitter antwoordt, dat de regeling zoals die is geschied, in ieder gemeente gebeurt, meestal enkel de fractieleiders, die de begroting nazien. Hier heeft hij ze allen zelfs nog opgeroepen. Hij acht het een verkeerd standpunt en meent, dat dit door 99 van de raadsleden in Nederland zal worden erkend. Dhr. Koopman zegt: Ik ben wegge bleven omdat het toch altijd „nee" is. De voorzitter herhaalt, dat het z.i. een verkeerd standpunt is, waarmee andere leden het eens zijn en sluit het debat over de begroting. Allen stemmen hierna voor goedkeuring van bovengenoemde begrotingen. Rondvraag Dhr. o.d. Brouw vraagt of de weg Achterbos al door de gemeente is over genomen. Zijn aan die weg staand pand is in waarde verminderd door aanleg van die weg, daar het water er inloopt. Het Polderbestuur wou wel ingrijpen, maar volgens hem was dit niet afdoende. De voorzitter antwoordt dat het Polder bestuur hierin een ruim standpunt heeft ingenomen. De weg is nog niet over- genomejj. Dhr. de Viet heeft een opmerking om trent het invulformulier Vorstverlet. Dhr. Langejan vindt de egalisatie van de begraafplaats niet in orde. De voorzitter antwoordt, dat het nog niet klaar is en men dan pas met klachten kan komen. Ook stelt dhr. Langejan weer een vraag omtrent het klokkenspel. De com missie hiertoe moet nog komen. Na nog enkele vragen te hebben beantwoord sluit de voorzitter de vergadering. Donderdag 25 Maart jl. kwam de Raad der gemeente Tholen in openbare ver gadering bijeen. Voorzitter: Burgemeester Mr. A'. J. van der Hoeven, Secr. dhr. V. Laban. Afwezig met kennisgeving de 'heren Goedemondt, Verduit en Van Westen. Op de gebruikelijke wijze Wordt de vergadering geopend, waarna wordt voorgesteld de agenda in volgorde af te werken en daaraan nog een 13e punt toe te voegen, nl. opzegging huurovereen komst, waartegen geen bezwaar. De notulen van de vorige vergadering worden vervolgens onveranderd goed gekeurd. Ingekomen Stukken: f. Van Ged. Staten goedkeuring raads besluit dd. 16 Dec. jl. inzake opheffing Fraude-risico verz. Brugbedrijf. Van Ged. St. gk. aangaan rekening courant-overeenkomst N.V. Bank van Ned. Gemeenten tot maximaal 100.000. Van dezelfde goedkeuring raadsbesluit 31 Oct. inzake aankoop huis, schuur en erf aan de Hofstraat. Idem gk. tot het bouwen van 30 woningwetwoningen aan de Singel. Idem gk. geldlening ad 25.000, voor nieuwe oven en, kolen-losinstallatie en centrale-verwérmingkachels van de Gas fabriek. Gk. verordening regelende vergoeding verplaatsingskosten door ambtenaren. Van het Bestuur van de afd. „Het Groene Kruis" dankbetuiging voor de door de gemeente verleende subsidie over 1947, ad 1200. Van G.S. bericht vaststelling gemeente rekening over 1944. Van de Commissaris der Kon. in Zee land goedkeuring verordening op de hef fing van precario-rechten en de ver makelijkheden belasting. Een verzoek van de Wed. J. Corne- lisse, Walstraat om ontheffing rechten wisselton. Met alg. st. wordt dit op voorstel van B. W. ingewilligd. Van B. W. te Zierikzee toezending verbeterde regeling gemeenschappelijk ontwerp tot centralisatie van het bouw en woningtoezicht en het toezicht op gemeentewerken. De voorzitter merkt op, dat het bekend was, dat de huidige regeling veel be zwaren had. Bij de begroting is dit reeds naar voren gekomen. In de nieuwe regeling zijn grote verbeteringen opge nomen en hoewel niet alle wensen zijn vervuld, stellen B. W. voor, daar de gemeente met het nieuwe ontwerp gebaat is, deze nieuwe regeling volgens concept te aanvaarden. Raadslid de Heer vraagt of de on kosten voor Tholen zijn gestegen. De voorzitter antwoordt ontkennend, integendeel. De gemeente Tholen die vroeger meer over had voor zijn ge meente-opzichter dan in andere gemeenten het geval was moest meer betalen. Dit is nu anders geworden. Het enige be zwaar is dat het niet persé een gemeen schappelijke regeling werd voor de ge meenten, maar nog steeds onder Zierik zee blijft. De voordelen zijn echter groter dan de nadelen. Met alg. stemmen wordt hierna de nieuwe regeling aangenomen. Een verzoek van het Bestuur van de Dr. P. J. Duinker, Tholen Dr. Vermet Nieuw-Vossemeer Chr. School aan de Doelweg om voor schot als bedoeld in art. 101 der L.O.wet 1920. Idem van het Bestuur van de School aan de Bosstraat. Met alg. st. wordt be sloten resp. 1663.99 en 793.99 als voorschot te verstrekken. Van G.S. mededeling, dat geen woning bedrijf behoefd te worden ingesteld. In overweging wordt gegeven de des betreffende raadsbesluiten in te trekken. De voorzitter zegt, dat dit door G.S. is besloten, daar er voor deze instantie nog hoegenaamd geen werk is. Tot op zekere hoogte kan het standpunt worden toegegeven, - maar men moest ook het Thoolse standpunt kunnen begrijpen. Z.h.st. wordt besloten tot intrekking, waardoor ook de administratieve werk zaamheden komen te vervallen. x Een verzoek van het gemeentebestuur Stavenisse om een bijdrage ad 50.- voor herstel en aanleg steiger Stavenisse. De voorzitter merkt op, hoewel B. W. er weinig nut in zien voor Tholen, men toch meende te moeten voorstellen deze bijdrage te verlenen. Dhr. Klompe vindt het jammer, dat alle veerdiensten daar niet aansluiten op de busdiensten. Met alg. st. wordt daarna besloten tot het verlenen van de bijdrage. Van de gemeenteontvanger, dhr. W. de Korte, een verzoek om vergoeding voor het beschikbaarstellcn van kantoor ruimte ad 150.per jaar. Niemand bezwaar tegen inwilliging. Van de Ver. voor Chr. Middelbaar- en Voorber. H. Onderwijs van Zeeland te Goes een verzoek om een bijdrage per leerling. B. W. stellen voor, dit verzoek in beginsel in te willigen. Dhr. Klompe vindt dat men beter kan wachten tot er inderdaad leerlingen zijn. De voorzitter wijst er op dat het een beginsel-besluit is en meent dat wachten niet nodig is. Dhr. Berrevooets vraagt hoe die bij drage wordt verleend. De voorzitter ant woordt, dat, wanneer het zover is, dit gelijk is aan andere soortgelijke bij dragen. Van het Gemeentebestuur te Beerta een verzoek om adhaesie-betuiging aan de motie der comm. fractie tot verhoging van het uurloon voor D.U.W.arbeiders. B. W. menen, dat dit comm. propa ganda is en stellen voor afwijzend te be schikken. Hiermee gaan allen accoord. Een verzoek van Bedrijfhoreca om de horecabedrijven niet in de vermakelijk heidsbelasting te betrekken, zover het de verhoging aangaat, wordt eveneens met alg. st. afgewezen. Ingewilligd wordt de aanvraag inge volge art. 72 der L.O.wet door de School met de Bijbel. Voorgesteld wordt als punt 4 vaststelling ener nieuwe Kinderbijslag verordening met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1947. De wijziging is, dat de kinderbijslag ingaat een maand na de geboorte en niet zoals voorheen op 1 Januari volgende na de geboorte. Niemand maakt bezwaar tegen vast stelling der nieuwe verordening. Idem wijziging ambtenarenreglement en wijzicfftg gemeente-begroting 1947. Punt 7: Wijziging van de Verordening op de heffing van Vermakelijkheden- belasting. De voorzitter zegt dat dit al enige malen in de raad is geweest. Nu is het weer een uitvloeisel van een brief van de Minister en G.S.. Dit betekent in hoofd zaak dat voor zuiver vermaak 50% voor het andere, waarbij ook het culturele een woordje meespreekt 35 zal worden geheven. Niemand heeft ook hiertegen bezwaar. Hierna wordt aanvulling voorgesteld van het Raadsbesluit inzake overdracht van de bevoeglheid tot het verhuren van woningen, aan Burgemeester en Wethou ders. Dit verband houdende met het pand Brugstraat 16. De voorziiter deelt mede, dat een gedeelte door B. W. is ver huurd aan het bevrachtingsbureau voor de binnenscheepvaart. Dit betekent voor de-gemeente een verlichting. De mogelijk heid bestaat, dat het bij nadere inkrim ping nog verder onderverhuurd kan wor den. Niemand heeft bezwaar tegen dit punt. Punt 9: Aankoop van grond van de Gebr. S. en D. van Duivendijk voor 50 cent per m?. Het aantal meters en daardoor ook het juiste bedrag is nog niet bekend.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1