Weekblad voorhetEilandTholcncn St. Filipsland pasen 1948 Raadverslag St. Maartensdijk BEGROTINGSDEBATTEN Gezonde crifriek van een Raadslid, waarop bevredigend antwoord door de Voorzitter 't woRöt pasen THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN OUD-V OSSEMEËR 4e Jaargang No. 19" 26 Maart 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 Abonnementen 0.90 per kwartaal franco p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per" nummer 8 cent Advertenties wordpn tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Het is een tijd, dat de onbeteugelde dommekracht der massa's weer uitgieren over heel de wereld. India, Indo nesië, Palestina, Tsjecho-Slowakije Griekenland de massa grijpt weer naar de wapens. De menselijkheid ligt weer bloedend op het plaveisel. De redelijkheid is weer ver zoek. Onder de span doeken en slogans van de meest idealistische leuzen bestormen de horden weer de barricaden. De oorlog van allen tegen allen heeft niet opgehouden. De massa zal straks geen uitweg meer weten. Dat is de geboek staafde les der historie een waarheid, die niemand kan loochenen. Ook Christus heeft geweten, wat de opstand der horden betekent. Hij, Die juist de massa had gezegend met zijn liefde en Voord en wonder, ondergaat het, dat diezelfde massa zich in woeste onwil tegen Hem keert. Crucifigatur Aan 't kruis met Hemloeit het uit schuimende monden voor het tribunaal van een Romeinse landvoogd. En de vuisten gaan omhoog ploffen Hem in het gelaat. De vuigste miskenning van Zijn Godheid. De zinlooste vertrapping van Zijn God delijke weldadigheid. En tochondanks alles heeft Hij de massa liefHoor, Hij heeft nog een gebed voor haar: Vader vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen." Waar, >vaar is de volksmenner, waar de propaganda leider, waar de dictator, die ooit voor de ziel der massa heeft gebeden Gebeden Ach, weineen, zij staan niet in welk oproe rig manifest, in welk propagandistisch schotschrift ook. Dat is haar vloek en haar oordeel. Eenmaal gaan de ogen der massa zéker open. Een maal zal zij zien en weten wat zij uitgemoord, wat zij verwoest, wat zij vernietigd heeft. „Vader, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doenDat was de bede van de Gekruisigde, de Opgestane Heiland, die gisteren en heden Dezelfde is en tot in eeuwigheid Woensdag 24 Maart 1948 des nm. twee uur kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle Raadsleden (dhr. Koop man kwam enige tijd na opening). Voorzitter Mr. Schuller, Secretaris dhr. Meloen. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen van 13 Februari jl. worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Rapport kascontrole gem. ont vanger, W. Armen, Woningenbedrijf, Havengelden over 1ste kwartaal. Geen op- of aanmerkingen. b. v. h. Prov. Bestuur goedkeuring 'jaarwedde-regeling raadsbesluit 13 Fe bruari jl. c. Verzoek v. dhr. D. v. Vossen om op de lijst geplaatst te worden voor bouwland, idem L. A. v. d. Berge. Geen bezwaar. Hierover ontstaat echter een discussie in verband met het door dhr. Lindhout in een vorige vergadering opgemerkte. Dit ging over het onderverpachten of het onverantwoord bewerken van gem. gronden. Besloten wordt Uiteindelijk e. en a. aan B. en W. over te laten, die thans hierin „schoon schip" zullen maken. d. Verzoek van Ver. Chr. Middelb. en Voorber. Hoger Onderwijs in Zee land om bij event, bezoek van leerlingen uit de gemeedte aan het Chr. Lyceum de bijdrage te willen toekennen. Geen bezwaar. e. Van het Ministerie mededeling dat de Minister afziet van verhoogde ver makelijkheidsbelasting. f. Van de heren J. v. Nieuwen- huijzen, C. J. Stoutjesdijk en Chr. Hoek, dat zij hun benoeming als lid commissie Schoolverzuim aanvaarden. Dhr. de Viet vraagt hoe het gegaan is met het niet herkiesbaarstellen van dhr. J. Geluk -en merkt daarbij op, dat het geen bezwaar is, dat een lid van deze commissie geen kinderen meer op school heeft. De voorzitter antwoordt dat het wet telijk niet verboden i§, maar men wel voorkeur moet verlenen aan ouders, die nog wel kinderen op school hebben. g. Van het Prov. Best. goedkeuring verlenging subsidie aan Kookcursus Plattelandsvrouwen. h. Een verzoek van de gem. Beerta om adhaesie-betuiging aan het besluit om geen communistische raadsleden in functies te plaatsen. Wordt voor kennisgeving aangeno men. i. Van de Min. v. Wederopbouw en Volkshuisvesting waarin wordt voorge steld voorrang te verlenen aan oorlogs slachtoffers voor het verkrijgen van een woningwetwoning. Ter plaatse zijn der gelijke gevallen niet. j. Van de Kon. Middenstandsvereni- ging een verzoek om toe te treden tot het Borgstellingsfonds. Dit wordt even eens voor kennisgeving aangenomen. k. Van het Prov. Bestuur medede ling om geen uitgaven buiten de begro ting te doen en voorzichtig te zijn met het doen van uitgaven van een niet goedgekeurde begroting. Overigens uiter ste zuinigheid betrachten. 1. Van het Prov. B. inzake subsidie aan de lagere Landbouwschool te Scher- penisse. Nu het zich laat aanzien, dat de gemeente weer een normale financie ring krijgt, hoeft dit ook niet meer te worden aangevraagd, maar kan volgens de wettelijke regeling worden beslist. Waar er echter door het niet aanvaar den van enkele gemeenten een nieuwe regeling zal komen, wordt dit voorlo pig aangehouden. Dhr. Koopman merkt nog op, dat hij nu niet zonder meer zou voorstemmen, daar hij ook graag zag, dat alle polder besturen hierin bijdroegen. m. Volgens de bijlage prov. blad no. 8 wordt de jaarwedde-regeling wethou ders op 300.— gesteld. Voorheen 200.Niemand bezwaar. n. Van de Commissie Advies Woon- ruimtewet 1947 een verzoek om een ge lijk presentiegeld te ontvangen als de raadsleden voor elke zitting. Volgens een circulaire van het Ministerie is dit mogelijk. Allen steunen het voorstel van B. en W. om dit verzoek in te willigen. o. Van het Prov. Bestuur n.a.v. een schrijven door het Gemeentebestuur om trent subsidie Bewaarschool, die thans is overgegaan op het Nut. De gemeente zou maximaal 2000.— bijdragen. Voor gesteld wordt thans: 1ste. een progres sieve schoolgeldregeling in te voeren, gelijk aan die der lagere school: 2e. 20.per leerling te subsidiëren met een maximum van 2000. Dhr. o. d. Brouw zegt dat hij zojuist hoorde, dat de leeftijdsgrens op 4 jaar is gesteld. Is dat wel juist De voor zitter antwoordt, dat dit de laatste tijd steeds zo is geweest. Dhr. o. d. Brouw zou de collectieve schpolgeldregeling ook zo- willen hebben, dat ieder naar vermogen betaalt. Na bespreking is men het er over eens, dat de door het P. B. genoemde regeling eender blijft. Allen stemnïen daarna voor deze re geling. p. Van het Min. v. Financiën, dat de gemeente, in verband met de terug krijging van haar zelfstandigheid, niet in aanmerking komt voor de Bijzondere Uitkering, daar de Min. v. mening is, dat de gemeente dit thans niet meer nodig heeft. De voorzitter was het hier mee niet eens en heeft een onderhoud gehad in Den Haag met overigens wei nig resultaat. Dhr. Koopman merkt op, dat dit te voorzien was geweest. Het kon toch niet zo blijven. De voorzitter: Maar nu zitten wij toch met de consequentie, waaraan we ons niet mogen onttrekken. Het is min der juist, wanneer er niets bijzonders op de begroting is opgenomen om te zeggen: Knap het nu zelf maar op. B. en W. hebben de begroting nog eens bekeken en van de noodzakelijkste de minst noodzakelijkste dingen ge schrapt. Hierop kom ik terug bij de begroting. Dhr. Koopman: We moeten de tering naar de nering zetten. Het is goed, dat de Overheid ingrijpt. Ik ben daar blij om. - Punt 3: Aanvaarding legaat van wij len P. L. de Wilde voor onderhoud van zijn graf en dat van zijn echtgenote wijlen L. de Fouw. De voorzitter merkt op, dat deze mensen tijdens de evacuatie zijn over leden. De Raad moet dit legaat eerst goedkeuren. Het betreft 500.Be houdens goedkeuring G. S. wordt ook dit met alg. st. aangenomen. Punt 4: Vastelling van de gemeente begroting, begroting Woningbedrijf en begroting W. A. Armbestuur 1948. De begroting dei gemeente voor het dienstjaar 1948 geeft aan inkomsten en uitgaven 166.407,25 voor de gewone dienst en voor de Kapitaaldienst aan inkomsten en uitgaven ƒ219.811,33. De totale uitgaven over 1948 zijn gelijk aan die over 1947, maar er is dan nog een tekort van 10.981,60. Dit nadelig saldo is weggewerkt door een bijdrage uit de Kapitaaldienst aan de gewone dienst tot dit bedrag. De ge meente blijft dus noodlijdend. De begroting 1947 gaf eèn tekort aan van 14.273,72 maar begon met een goed slot over 1945 van 6707,88 zodat het feitelijk tekort was ƒ20.981,60. De gemeente zal over 1948 een extra uitkering ontvangen van 10.000,zo dat de begroting 1948 sluit met het hier boven genoemde nadelig slot van 10.981,60. - De begroting 1948 voor het Woning bedrijf geeft aan baten en lasten 18.700,en is sluitend gemaakt met een bijdrage van de gemeente ad 1874,22. Aan kapitaalsinkomsten en uitgaven is geraamd 216.699,29. Hier in is begrepen een kapitaalsverstrekking van de gemeente voor woningbouw van 191.910,—. De begroting 1948 voor het Wezen Algemeen Armbestuur geeft aan inkom sten en uitgaven aan 14.649,87 en is sluitend gemaakt met een bijdrage van de gemeente ad 3072.De kapitaal dienst geeft aan inkomsten en uitga ven 6210, De voorzitter merkt op, dat na veel moeite» en zorg deze begroting tot stand is gekomen. Hij deelt voorts mede, dat direct na Pasen begonnen zal wor den met het leggen van een nieuwe vloer in de Raadszaal, de meubilering - vernieuwing is voor dit jaar geschrapt, wel komt er een nieuw tafelkleed. Di verse posten zijn verminderd, zoals Druk- en Bindwerk, Meubilair, Distri butie, enz. 4000,is hierdoor gewon nen, waardoor het tekort tot bovenstaand getal is teruggebracht. Dhr. Koopman: Nu ik dit zo hoor is er toch wel reden om alle subsidies te weigeren. Het kan niet. We zitten voor 2500 mensen en het is makkelijk bij de gemeente aan te kloppen. Dhr. Langejan: We kunnen niet overal buiten, bijv. onderwijs niet, enz. Dhr. Koopman: Nee, dat niet, maar er wordt te veel gegeven aan vereni gingen e.d. De voorzitter: Noodzakelijke dingen moeten doorgaan, maar ik ben het met U eens dat we nauwlettend moeten toe zien, dat we deze begroting niet over schrijden. Dhr. o. d. Brouw: Gisteren was het bespreking en onderzoek begroting en het spijt me, dat nu juist zij zich laten horen, die gisteren niet aanwezig wa ren. Het gaat de verkeerde weg op. Bij ons is er nooit geen verzoek om nood lijdendheid op te heffen, gedaan. Wan neer het ten" koste moet gaan van alles kan men beter noodlijdend zijn. Het is eender of men niet mag of niet kan. Enkele opmerkingen omtrent de be groting wil ik doen. Ie: Reisgeld B. en W.'Een post van 750,vind ik te hoog. 2e: 1900,straten en riolering. Ja- is er 1000,op de begroting gezet voor dit doel, maar wat is er gebeurd. Wanneer hier een overheidspersoon kwam, zou hij zeker aandringen op heN strating. Deze kunnen niet zo blijven. Kan de voorzitter een straat aanwijzen, die herstraat is Weth. Bout interumpeert dat dhr. o. d. Brouw nu te ver gaat. Er is her straat Dhr. o. d. Brouw wil in elk geval deze post verhogen. Men wil de Kleine Kaai bestraten, 'maar wie maakt daar gebruik van Het is goed, maar is het wel het meest noodzakelijk ste. Op de Markt, daar is het erger. 3e. f 4400,voor straatvuil en omhei ning mestvaalt. Ik vind ook dit wel goed die omheining aldus dhr. o. d. Brouw, maar zouden we dat nu wel doen, nu zo met de centen gewoekerd moet worden 4e. f 500,— voor schoolonderhoud. De lokalen zien er verschrikkelijk uit. Wil iedere inspecteur geregeld een ander verfje Laat het eens goed gedaan wor den. (Wordt vervolgd) Nu is de lente in de lucht En overal klinkt blij gerucht, Op 't veld en op de akker Het nieuwe leven breekt zich baan Het Feest van Pasen vangt weer aan Zeg wereld, wordt toch wakker De lamm'ren hupp'len in de wei De boer staat lachende er bij Eep vrolijk lied te fluiten Er komt weer leven en vertier De staldeur knarst in het scharnier Het vee is al naar buiten. Zie, hoe een vlugge kievit zwiert Het leven heeft gezegevierd De aard' ontwaakt uit dromen Zij heeft het feestkleed aangedaan Een vogel vangt te zingen aan... Want Pasen is gekomen. O. P. A. (Nadruk verboden) ORANJEVERENIGING Vrijdagavond jl. hield de Thoolse Oranjevereniging haar algemene jaar vergadering onder voorzitterschap van dhr. M. v. d. Stel. De voorzitter deelde na opening mee, dat er nog steeds geen huishoudelijk reglement is, waarom thans een rooster van aftreden is ge maakt volgens alfabetische volgorde, waartegen niemand bezwaar had. De aftredende bestuursleden, de heren J. Beukelaar en W. Cornelisse werden bij acclamatie herkozen. De heren Rijs- tenbil en Joh. Deurlo werden benoemd om de rekening na te zien. Hierna volgde bespreking over te houden festiviteiten in verband met het regeringsjubileum van H. M. de Ko ningin. Begin September hoopt men dit ter plaatse te vieren. Een voorlopig programma werd vast gesteld, te weten: officiële ontvangst ten stadhuize, massa-zang, wandeling Dr. P. J. Duinker, Tholen Dr. H. Menger, St. Filipsland door de gemeente, tractatie schoolkinde ren, oefeningen Gymnastiekvereniging, kinderspelen, des namiddags historische optocht, openluchtspel en gondelvaart in de Vest. Zo mogelijk ook vuurwerk en openluchtfilm. Wil dit programma verwezenlijkt wor den onvoorziene omstandigheden voorbehouden dan is hiertoe de financiële en morele medewerking van de ingezetenen nodig. Besloten werd behoudens goedkeuring met inteken lijsten rond te gaan en aan de hand van die inkomsten het definitief program ma vast te stellen in een daartoe te houden algemene vergadering. Gevraagd wordt ook de medewerking der verschil lende verenigingen. MEISJESVERENIGING De M.V. „Bidt en Werk" op Geref. Grondslag hield Vrijdag jl. een geslaagde jaarvergadering. De avond stond- onder leiding van de presidente Mej. C. Kegge, die na zang, schriftlezing en gebed een kort openingsword sprak. Na het jaar verslag behandelde Mej. A. Verkamman een onderwerp, getiteld „Johannes de Doper". Mej. Tonny v. d. Hoeve droeg een stukje leuke proza voor, terwijl na de felicitaties de mooie samenspraak „Tante Bep of Mannenhaters" werd uit gevoerd. Het lintenspel en de samenspraak „De Conducteur" door Mej. R. Verkamman en verschillende voordrachtjes door de dames M. Jansen, Kegge en A. Goossen droegen bij- tot het slagen van de ge zellige jaarvergadering. Dhr. M. W. Verkamman sprak een slotwoord en eindigde met dankgebed. OVERPLAATSING Dhr. A. M. Noorthoek, ambtenaar bij de C.C.D. alhier is in gelijke functie overgeplaatst naar St. Filipsland. GEGUND Het verhogen van de betonnen kolen- silo aan de Gasfebriek is gegund aan Jac. Vos voor de som van 4294.—. BURGERLIJKE STAND Geboren: 24 Maart: Jan Jacobus, zn. van I. L. Hage en P. Kwist Gehuwd: 18 Maart: W. J. Tielkemeijer, 32 jr. en C. Schot, 21 jr. 24 Maart: M. J. van der Stel, 32 jr. en M. J. Contant, 21 jr. 25 Maart: L. Goedegebuure, 30 jr. en J. Vink, 27 jr. RONTGENAUTO RODE KRUIS Er was wel een behoorlijk bezoek ver wacht aan de röntgenauto, waar, zoals gemeld, alle gemeenteleden zich konden laten doorlichten. Zoals de toeloop ge weest is, was werkelijk boven verwach ting. Ongeveer 92 van de inwoners boven 3 jaar zijn hiertoe verschenen, terwijl van de wegblijvers de meesten de oudste inwoners waren, hetgeen begrij pelijk is. „De Zweedse Kinderkliniek" aldus het opschrift op de prachtige Rode Kruiswagen heeft een schitterend inte rieur, van alle gemakken voorzien. De bezoekers zijn in de gelegenheid geweest er een kijkje te nemen. Het personeel was buitengewoon actief en onze gemeente is dankbaar voor het gedane werk. Wij onderstrepen dan ook de brief van een inwoner dezer ge meente onder deTubriek: „Stemmen van lezers". NIWIN-AVOND Woensdagavond werd in zaal Zoeter een Niwin-propaganda-avond gehouden, waar de uit Indië teruggekomen soldaten met hun familieleden, de medewerkers aan de Kerstpakkettenactie, de buurt, oranje- en muziekverenigingen bij waren uitgenodigd. De voorzitter van het Niwin-comité, de burgemeestere, opende de avond en sprak de militairen en hun familie toe. Hierna zette dhr. Witte als promotor van de ïliwin het werk van deze instan tie uiteen en vertoonde vervolgens met medewerking van citone-filmonderneming

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1