I II I I Weekblad voor het Eiland Tholen en St.FilipsIand VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG RAADSVERSLAG- OUD-VOSSEMEER 4e Jaargang No. 18 19 Maart 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Abonnementen 0.90 per Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Besprelcening Begroting en Gemeenterekening De Klok: «Wie doet aan poëzie?» Aanwezig de Voorzitter, de Secretaris, en de heren Aarnoudse, v. Gorsel, Istha, v. d. Klooster, Daane en Mees. Zonder kennisgeving afwezig dhr. P. v. Driel. De notulen van de op 22 Januari ge houden vergadering werd onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding hiervan merkte dhr. Istha op dat in een courantenverslag ge sproken werd van 20% vermakelijkheids belasting van donatie- en contributie- gelden van verenigingen. Bij de Muziek vereniging b.v. is het donatiegeld ƒ.2.50, hier zou dan 0.50 belasting af moeten, wat toch veel te veel is. De voorzitter merkt in dit verband op dat de verordening eveneens de mogelijkheid geeft de belasting te be talen naar het vloeroppervlak van het te gebruiken lokaal. De vereniging kan dan het voor haar voordeligste uitkiezen. Dhr. Istha meent dat donatiegelden zoals voor de Muziekver. niet direct vermakelijkheid is; velen betalen dit om de vereniging te steunen, terwijl ze de uitvoeringen n^et bezoeken. Als eerste worden de ingekomen stuk ken behandeld. Een brief van dhr. Paape dat hij zijn benoeming tot lid van de woonruimte Commissie niet aanneemt. De voorzitter zegt dat in de volgende vergadering een geheel nieuwe commissie zal worden benoemd. De heren J. v. d. Houten en L. Istha deelden mede de benoeming tot lid van het Armbestuur aan te nemen, evenzo dhr. M. Droogers zijn herbenoeming in het Fonds Huyssen van Kattendijke en het Wezen Armbestuur, idem dhr. M. v. d. Stel in het Wezen Armbestuur. Van dhr. P. W. C. v. Westen dat hij zijn benoeming tot onbezoldigd ambte naar van de burgerlijke stand aanneemt. Dhr. P. Swerus verzoekt in aanmer king te komen voor busvergoeding in gevolge art. 13 L.O. wet 1920 voor het bezoeken van de ULO school te Tholen door zijn zoontje. De gebruikelijke ver goeding zal worden toegekend. Van B. en W. van Beerta is inge komen een raadsmotie van de communis tische raadsfractie omtrent de lonen en werkomstandigheden van DUW-arbeiders met het verzoek om hieraan adhaesie te betuigen. Dhr. Istha meent dat dit niet op de weg van de raad ligt, dit is de taak van de vakbeweging. Het stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. a Punt 2 is een voorstel tot het aan gaan van een rekening-courant-overeen komst met de N.V. Bank voor Neder- landse Gemeenten ad 30.000.in ver band met ^le bouw van de woningwet woningen. Volgens de oude regeling gaf het rijk kapitaal, dit kan het rijk nu niet meer doen, de gemeente dient zelf voor het benodigde kapitaal te zorgen, terwijl de gemeente de rente ad 4 vergoed krijgt. De mogelijkheid bestaat dat hierdoor zelfs voordelen komen als de gemeente goedkoper aan geld kan komen. Voorgesteld wordt nu, dat de gemeente de woningen zal financieren en voor lopig voor 30.000.een rekening courant ad 3 zal aangaan. Dhr. v. Gorsel zegt dat dit toch niet al het benodigd geld is, .waarop de voorzitter opmerkt dat de gemeente dan toch voorlopig verder kan in afwachting van de nieuwe regeling. Dhr. Daane meent dat het geval toch riskanter wordt, we kunnen aannemen dat het. Rijk billijk zal zijn, maar dat moeten we afwachten, hetgeen de voor zitter doet opmerken dat het niet ris kanter wordt, alleen blijft er nog een voordekje voor de gemeente mogelijk. Dhr. Daane zegt kortgeleden te heb ben gelezen dat de gemeenten veel meer verantwoordelijk worden, hetgeen dhr. v. Gorsel doet opmerken dat de gemeente vooiv het kapitaal blijft zitten. De voorzitter zegt dat het vermoedelijk annuiteitleningen worden met een looptijd van misschien 50 jaar. De voorzitter deelt mede dat de archi tect kortgeleden in den Haag nog op snellere goedkeuring heeft aangedrongen. De aannemer is klaar, dus zodra de ver gunning er is, kan het werk worden .begonnen, terwijl het met de onteigende percelen anders ook lastig wordt daar deze maar blijven liggen. Besloten wordt de rekening-courant aan te gaan. Vervolgens komt een geldlening ad 7.000.voor de bestratingswerkzaam- heden onder de Molen ter sprake. De voorzitter deelt mede dat onder de Molen het werk is begonnen, het zal 7.309.47 kosten, waarvan 7.000. geleend zou moeten worden. Deze partij stenen was direct leverbaar, terwijl ze van goede kwaliteit zijn. Op een vraag van dhr. Aarnoudse zegt de voorzitter dat de oude stenen gebruikt worden voor opvulling langs de zijkanten van de weg. Met de lening wordt accoord gegaan. Zonder verdere discussie wordt ver volgens de begrotingswijziging 1947 goedgekeurd. Als punt 5 komt de gemeentebegroting 1948 met het rapport van de commissie en de begroting van de armbesturen ter tafel. Uit het rapport blijkt het volgende De commissie verheugt zich er over dat de begroting opnieuw sluit. Ge vraagd wortlt naar de regeling van de tractie van de motorspuit, waarop de voorzitter mededeelt dat met Rijstenbil een contract was afgesloten, waarop deze is teruggekomen. Nu wordt onder handelt met verschillende autobezitters om hun auto zo te laten maken dat met een trekhaak de spuit kan worden ge trokken, zodoende is de brandweer niet van een man afhankelijk. In de volgende raadsvergadering zal een verzoek van de brandweerinspectie ter sprake komen betreffende het vor men van 2 centra voor de brandweer op het eiland, wellicht Tholen en St. Maartensdijk. Hier zou dan een flinke spuit komen, terwijl de plaatselijke even eens bleven. Bij brand op Oud-Vosse- meer zou dan Tholen gewaarschuwd moeten worden. De prijs zou op ongeveer 0.50 per inwoner komen, hetgeen dhr. v. Gorsel niet weinig noemt, terwijl dhr. Aarnoudse zegt dat het hier halen en daar halen is. Dhr. v. Gorsel zegt dat het goed is verschillende autohouders te vragen, dan is men niet op één man aangewezen. Het rapport zegt dat inspectie van kleding der brandweer van tijd tot tijd nodig is. In het rapport wordt 'verder gesproken over de jaarwedde van de keurings veearts terwijl gemeend wordt dat diens werkzaamheden door de invoering van de distributie zijn verminderd, terwijl ook voor de huisslachtingen niet meer wordt gekeurd. De voorzitter zegt dat invoervlees wordt gekeurd. Ook de destructor geeft meer werk, terwijl het af te wachten is hoe het met de slachtingen zal gaan. Dhr. Istha merkt op dat de commissie van mening was dat alleen de nood- slachtingen werden gekeurd en dan zou de jaarwedde niet meer redelijk zijn-. Het rapport zegt dat nu men in het jaar 1947 geen reparatie aan het_ slacht huis heeft gehad, dit zeker niet langér meer mag worden uitgesteld. Voorts wordt er op gewezen dat in de nieuwe regeling voor de ophaaldienst dient te worden opgenomen dat stipt op de vastgestelde tijd het huisvuil wordt opgehaald, gebeurt dit eens een keer niet, dafi dient dit bekend te worden gemaakt. Geinformeerd wordt naar het resultaat van de cursus voortgezet onderwijs aan de openbare school, hetgeen de voor zitter doet opmerken dat het resultaat niet is meegevallen. De lessen begonnen met 12 a 13 leerlingen, terwijl er de laatste les maar 5 meer waren. 4 jongens hebben het zgn. bewijs ge had en 8 een rapport. De jongen met de minste verzuimen maakte er nog 19. Het onderwijs op zichzelf was goed. Dhr. Daane zegt dat het jamer is dat de jongens zo weinig profiteren van de door de gemeente gemaakte kosten. De voorzitter meent dat^.5 avonden wel te veel is in een week, 2 a 3 is genoeg. Dhr. Daane zegt dat er voor de ver volgcursus in de Katholieke school 22 leerlingen waren. Allen zijn het er mee eens dat het resultaat bedroevend is. Gevraagd wordt of in verband met de nooduitkering ouderdomsvoorziening 1.000.voor kosteloze geneeskundige armen verzorging niet te veel is. Hier over zal verder bij punt 9 worden ge sproken. De begrotingen van het Wezen Arm bestuur en de Algemene Armen gaven de comissie verder geen aanleiding tot het maken van opmerkingen. In overweging wordt gegeven de be groting goed te keuren, hetgeen na enige discussie geschiedt. Ter sprake komt de voorlopige vast stelling van de gemeenterekening 1946 met het rapport Van de commissie. Gevraagd wordt waarom het uitbag geren van de haven niet openbaar aan besteed is, hetgeen de voorzitter doet antwoorden dat eerst de Heide Mij voor uitbaggering zou zorgen, toen dit niet door ging, moest er haast achter het werk worden gezet, zodat het direct aan Overbeke tegen een redelijke prijs is opgedragen. Toegegeven wordt dat beter een ter mijn zou kunnen gesteld zijn waarbinnen het werk klaar moest zijn. Toch is er wel voortgang mede gemaakt. Dhr. v. d. Klooster zegt dat het toe zicht 150.kostte. We hebben toch een gemeente-opzichter. Als die nu de haven uitzet dan kan^toch degene die aanneemt het bedrag noemen en de haven op de gewenste diepte uitbaggeren, terwijl het er dan niet toe doet of de boot vol of half vol is of overloopt. Als het werk dan klaar is kan de op zichter zien of het goed gebeurd is en er is 150.uitgespaard. De boot zou dan voor rekening voor de aannemer komen, dan gaat het altijd vlugger, nu duurde het 13 weken. Uit het rapport blijkt dat de reparatie van de woning B 14 986.kostte. Gevraagd wordt hoeveel de verzekering hiervan betaald heft,.en evenzo voor het herstel van de begraafplaats. Dit blijkt echter nog niet bekend te zijn, het bedrag is door de verzekering wel nagegaan. Voor verpleging van M. W. den Engelsman wordt vergoeding betaald. Gevraagd wordt of dit ten volle blijft nu toch de noodwet ouderdomsvoorziening uitkeert. Het is nog onbekend hoeveel hiervan wordt ontvangen, dit zal worden nagegaan. Een annuiteit van een plaatsje van de landarbeidswetstichting is nog verhaal baar. De stichting heeft dit aan B. en W. medegedeeld, waarna B. en W. de per soon heeft aangeschreven. Nu is door de stichting nog niet medegedeld of dit betaald is. Vervolgens wordt de rekening 1946 voorlopig vastgesteld onder dank aan de betrokken commissies voor het door hen verrichtte w^rk. Een nader voorstel wordt gedaah nopens de aanschaffing van de nieuwe torenklok met mededeling. Van de firma Eijsbouts is een monteur geweest. Dit onderzoek wees uit dat een zwaardere klok nodig is. De bovenbalk van de klokkestoel moet 20 cm zakken. De klok wordt binnendoor naar boven gehesen. Het alleroudste wapen van Oud-Vosemeer dat afwijkt van het huidige en alleen maar meer voor kwam op de indertijd weggehaalde luid- klok, zal op de klok worden gegoten, hetgeen 100.extra met zich zal mede brengen. Een klok van 370 kg zal 2580.kosten en een van 430 kg 2939.50. De vorige klok woog slechts 320' kg. De klok zou na Pasen geleverd kunnen worden. Besloten wordt de grootste klok te doen plaatsen. Mede gedeeld wordt dat het de bedoeling is een gedight van '40 lettergrepen op de klok te doen gieten. Hieruit zal moeten blijken dat de oude klok naar Duitsland is gesleept. Ieder ingezetene zal in de gelegenheid worden gesteld hierin zijn dichterstalenten te tonen, terwijl een jury van buiten de gemeente zal uit maken, wat het beste is. Met de initalen van de dichter komt dat op de klok. Punt 8 is een adres van de Vereniging voor Chr. 'Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs nopens subsidie voor het Chr. Lyceum voor Zeeland te Goes, Dit wordt verzocht met ingang van het schooljaar 1947/48 gelijk als de gemeente dit volgens de Hoger Onderwijswet ver plicht is. Uit deze gemeente bezoeken er nog geen deze school. Gaat een leerling naar H.B.S. te Ber gen op Zoom dan moet de gemeente betalen, gaat dezelfde leerling nu naar het Lyceum te Goes dan is de gemeente dit niet verplicht, waarom de Vereniging verzoekt dat de gemeente beide scholen in dit geval gelijk behandelt. Het adres van de redactie wordt vanaf heden KERKRiNG A 473 ST. ANNALAND. De telefoon is nog niet overge bracht. Hopenlijk worden de hier door ontstane vele moeilijkheden spoedig opgelost door overbrenging van de telefoon naar het nieuwe pand. Dhr. Istha zegt dat er hier vandaan geen leerlingen zijn, waarom dan niet met een besluit te wachten totdat er leerlingen heengaan. De voorzitter zegt dat de gemeente geen voor- of nadelen er van heeft. Gaan de leerlingen naar een openbare school dan moet de gemeente betalen, waarom dan niet als ze naar een bijzon dere school gaan. Dhr. Daane wenst ze gelijk te stellen, geval voor geval vindt hij niet goed. Dhr. v. d. Klooster zegt het met de voorzitter eens te zijn. Dhr. Istha vraagt of de ouders dan niet naar draagkracht bijdragen, waarop de voorzitter zegt dat de ouders naar draagkracht schoolgeld betalen, doch de overblijvende kosten worden per leerling over de gemeente omgeslagen. Dhr. Istha zegt de noodzaak van nog een dergelijke school naast de H.B'.S. te Bergen op Zoom niet in te zien. Z.h.s. wordt met het voorstel accoord gegaan. Punt 9 is een voorstel tot het terug brengen van de jaarwedde van de ge neeskundige die met de armenpractijk belast is van 1300.op 1000.—. Aanvankelijk was de wedde 1000. doch door de verhogingen werd dit 1300.Minder personen komen nu in aanmerking voor kosteloze verzorging, terwijl ook in andere gemeenten het be drag lager is. De andere gemeenten be talen 300.— tot 1200. Dhr. Istha zegt dat 1000.veel is. Er is echter niet bekend hoeveel per sonen in de andere gemeenten armen verzorging ontvangen. Voor 1000. kan men 40 personen in de vrijwillige verzekering doen. Komen armlastigen in een ziekenhuis dan moet de gemeente toch nog betalen. Dhr. Daane is van mening dat dit opgelost moet zijn voordat er eerst daags een andere dokter is. Volgens een opgaaf over het vorig jaar had de arts nog zeer veel bezoeken. Dhr. Istha vraagt of het wel nood zakelijk is dat de gemeente betaalt, de diaconiën mochten toch ook wel wat meer doen. Hij hoorde dat deze er goed voor staan, moet Au alles op de gemeente geschoven worden.? De voorzitter meent dat dhr. Istha het wel wat te optimistisch heeft gehoord. Met de nooduitkering is het wel wat beter geworden. Het vorig jaar b.v. heb ben de diaconieën goed bijgedragen aan de T.B.C.-bestrijding. Dhr. Istha zegt persoonlijk niet op de» hoogte te zijn, doch hij heeft het van meerdere personen gehoord, maar is dit niet zo, dan vervalt alles. Dhr. v. d. Klooster vraagt wie" nu de gelden ontvangt, hetgeen nog steeds Mevr. Lindenbergh is, terwijl die de zorg voor de vervanger heeft. Dit punt zal worden aangehouden om nader ter onderzoeken. Punt 10 is een brief van het R.K. Schoolbestuur nopens intrekking van het verzoek ex art. 72 L.O. wet 1920 dd. 17 December 1947 inzake gelden school hek, en indiening van een nieuw ver- zoek. Het hek zou midden op de sloot worden geplaatst van het model zoals nu de zijstukken zijn. Dhr. Blaas noemde de kostenberekening zeer redlijk. Voor gesteld wordt de stukken in handen van de Inspecteur van het Onderwijs te ge ven om advies. Dhr. Istha zegt dat het hek midden op de sloot komt, maar als de weg eens wordt verbreed, waarom wordt het hek niet 1 al m teruggezet. Dhr. v. Gorsel zegt dat het eigen domsrecht tot midden in de sloot gaat. Als de weg verbreed wordt, gebeurt dit aan weerszijden, zodat er dan niet veel last zal zijn. Bij de rondvraag zegt dhr. Istha dat er in de winter 500 a 600 man werk loos zijn. Dit wordt een last voor de persoon en de gemeente. ZONDAGSDIENST ARTSEN Dr. v. Hage, te Oud-Vossemeer Dr. Menger, te St. Filipsland AAN ONZE POSTABONNE'S Daar enige klachten bij ons binnenkwamen omtrent te late bezorging van het blad bij onze postabonné's delen we mede, dat het blad steeds Vrijdagsmiddags wordt gepost. We hebben ons in verbinding gesteld met de Direc teur der P.T.T., alhier. Volgens hem kan ons blad op alle plaatsen in ons land des Zaterdags worden besteld, waarom we onze abonné's aanraden zich bij te late ontvangst van ons blad te wenden tot het plaatselijk P.T.T.-kantoor. GOEDE VRIJDAG In verband met „Goede Vrijdag" verschijnt ons volgend nummer a.s. Vr ij dagmorgen. We verzoeken onze adverteerders hun advertenties voor het volgend nummer daarom a.s. Woensdag op te geven. Correspondenten het pl. nieuws een post vroeger verzenden. Hij had gedacht: Er is vraag naar industrie en arbeiders hiervoor. Kan er nu geen industrie op het eiland komen. Door de mechanisatie en industrialisa tie in de landbouw wordt dit nog erger. Zelfs in het drukke van het seizoen gaan er arbeiders naar elders. De voorzitter zegt dat er 2 maanden geleden al éen samenspreking over is geweest, maar de vraag is welke indus trie? De verdere ontwikkeling dient te worden afgewacht, ook in verband met het werk van de E.T.I. te Breda die hieraan werkt. Dhr. Istha zegt dat er kortgeleden enkele jongens zijn, verbaliseerd voor baldadigheid aan de school. Zou het niet beter zijn 's avonds iedere onbe voegde op het schoolplein te verbalise ren, waarop de voorzitter meentdat dan de mogelijkheid blijft dat jongens van de gymnastiek en de muziek die wel op de speelplaats mogen komen, hiervan gebruik maken en aan de bal dadigheid meedoen. Dhr. Istha zegt dat het opmaken van de controlerapporten "in verband met de vorstverletregeling langzaam gaat, en meent dat in het vervolg van de vak beweging' zich wel enkele personen dis ponibel willen stellen om te helpen. De voorzitter zegt dat een volgende keer de mensen medegedeeld wordt in een bepaalde wijk op een vastgesteld uur thuis te zijn voor het geven van inlichtingen aan de controleur. De con troleur blijft verantwoordelijk voor de rapporten dus hij moet het ook doen. Dhr. Daane zegt dat de mensen niet genoeg meewerken, ze zijn haast nooit thuis te vinden, de schuld wordt op het gemeentebestuur geschoven, doch ze zijn zelf de schuld, ze willen geld, maar dan meewerken. Op de formulieren wordt veel gevraagd, maar ze moeten volledig worden ingevuld. Van Dienst loopt hard genoeg, maar de mensen zeg gen: „loop heen en wordt warm". Dat kost de gemeente ook geld. In de toekomst gebeurt het zoals de voorzitter heeft medegedeeld, dat zal wel helpen. Niet thuis, geen geld. Dhr. Istha wijst op de tuintjes onder de Molen. De bedoeling was dat per sonen die een tuintje hadden dit ook hielden. Een persoon had vroeger een tuintje en nu niet meer, dit was nooit de bedoeling van spr. geweest. De be- bedoeling was dat personen die meer dan een tuintje hadden er maar één over hielden. Dhr. Daane zegt dat onderverhuren niet toegestaan was. Dhr. Istha zegt dat hij zich niet voor kan stellen dat gesproken is onderver huurders uit te sluiten. Dhr. v. d. Klooster zegt dat alle huur ders bekend zijn, onderverhuurders niet, dus die vielen er buiten. Dhr. Aarnoudse wijst op de toestand achter het abattoir. Er liggen bij de var kenshokken mesthopen van 3 jaar en

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1