Weekblad voor het Eiland Tholen en St.Filipsland Het Paard in onze tijd. UIT EIGEN LAND. De Vazalstaten. De Enquête-commissie. De jeugd. THOLEN - ZONDAGSDIENST ARTSEN 4e Jaargang No. 17 12 Maart 1948 "Xs^+y. Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Abonnementen 0.90 per Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 kwartaal franco p.p. J 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Hebben het paard en de paar denfokkerij nog een toekomst Zeker, wij weten, dat in ons land de mechanisatie nooit zo ver zal gaan, dat het paard geheel overbodig wordt, maar het kan gebeuren, dat het aantal zó klein wordt, dat ons edelste huisdier nog slechts van plaatselijke bete kenis wordt en nog minder van belang wordt dan geit en konijn. Wij weten, dat het aantal paar den op onze aarde sinds de eerste wereldoorlog met J/4 afnam. Oor zaak hiervan was: de motor, die in de stad èn op het land de na tuurlijke trekkracht verving. On danks of dank zij de oorlog werd onze paardenstapel echter uitgebreid en de mechani satie deed het aantal paarden tot nog toe niet noemenswaardig dalen. Daarbij komt nog, dat het percentage jonge paarden thans veels groter is. Het ware echter onjuist, om hieruit op te maken, dat onze paardenstapel zich op het zelfde aantal zal handhaven. Dit is zeer zeker niet het geval. Wanneer eenmaal aan de vraag naar trek kers e.d. ten volle zal zijn voldaan, zal het aantal ongetwijfeld terug lopen; velen menen zelfs tot 50 Moeten wij hierom treuren of juichen Zeer zeker zal dan ook de fok kerij iets in betekenis afnemen, hoewel niet evenredig aan het totale dalingspercentage. Dit is •ongetwijfeld een economisch na deel, maar het wordt natuurlijk ruimschoots goedgemaakt door de grotere opbrengst der machines. Want één ding staat vóór alles vast: In zeer veel gevallen zal het inderdaad voordeliger zijn om een trekker aan te schaffen dan om paarden te houden. Het komt ons voor, dat de grens reeds bij twee paarden begint. D.w.z. dat, wan neer twee paarden dpor een trek ker kunnen worden vervangen, men dit móet doen. Niet of nóg niet bij één paard. Men moet de éénpaardsbedrijfjes dus niet mechaniseren, behalve wan neer men het gezamenlijk coöperatief kan doen. Gevolg is, dat er voorlopig nog wel een flink aantal paarden over zal blijven, ook al omdat men op de grote bedrijven vaak wel een paard houdt voor karweitjes, die moeilijk machinaal zijn op te knappen en wanneer drie of meer kleine boeren gezamenlijk een trekker aanschaffen, is het óók goed om nog één paard aan te houden, dat dan beurtelings bij allen in de kost is. Maar het paard is óók een ideëel en cultureel belang. Daarbij denken wij natuurlijk onmiddellijk aan de landelijke ruitersport, de plattelandssport bij uitnemendheid. Zij kan een waardevolle bijdrage leveren tot het hervinden van de levensstijl van de-vrije boer, maar... ook in de dagelijkse omgang met een levend wezen schuilt méér vor mende waarde voor de jonge mens, dan in een dode machine. Natuurlijk: wij boeren voor'ons stoffelijk bestaam, maar Beze din gen mogen bij de beoordeling van onze paarden toch niet wor den vergeten Wij moeten der halve dit vaststellen: wanneer het voor de economische ontwikkeling en voor het bestaan onzer boeren noodzakelijk is, dat het aantal paarden vermindert..., dan moet dat inderdaad gebeuren; maar het is tevens noodzakelijk, dat het overblijvende deel uit fokkerij- oogpunt zo goed mogelijk is en bovenal, dat de verhouding: mens paard hierbij inniger wordt. Zo kan een culturele waarde voor ons platteland worden behouden, ondanks voortschrijdende mecha nisatie. Nieuws van het paardenfront. Behalve de fokkers zitten ook de mannen der wetenschap niet stil. De Ned. Zoötechnisclie Ver eniging wil ook de arbeidscontróle en de prestatiemetingen gaan be studeren en vooral in verband met deze dingen ook: gebruikswaarde bepaling als methode van selectie en de betekenis daarvan ten op zichte van de mechanisatie. Dat zal nieuw „fokkerslicht" kunnen opleverenDeze onderwerpen zullen worden ingeleid op inter nationale studiedagen, die van 68 September a.s. te Utrecht zullen worden gehouden in sa menwerking met de stamboeken (vier stuks), de dierengeneeskun- dige faculteit der Utrechtse Uni versiteit en de Landbouwhoge school te Wageit ngen. Op dit congres zullen ook nog* worden" besproken: wettelijke maatregelen op het gebied der paardenfokke rij, stamboekwezen, selectie, keu ringen, vruchtbaarheid. Aanmel ding of inlichtingen bij de secreta ris van het comité ir. E. J. Alder- kamp, Surinamestraat 24, Den Haag. Wij verheugen ons hier over zeer. Enerzijds, omcfftt het voor ons vaststaat, dat het paard te onzent nog lang niet is „afge schreven", anderzijds ook, omdat wij hier economische en culturele belangen van het platteland zien samenvloeien. Het is met die West-Java-confe- rentie een eigenaardige geschiede nis: van zekere zijde wordt steeds weer gehamerd op de vazal staten, die Nederland voor Indonesië in het leven roept en ziet... daar kiest die V^est-Java- conferentie, als voorlopig parle ment, een zuivere Republikein een adviseur van Soekarno tot staatshoofd der negara. Drie par lementsleden van de nieuwe staat Pasoendan werden aangewezen, om de heer Wiranata Koesoemah te Djocja uit te nodigen zo spoe dig mogelijk naar Bandoeng te komen, om zijn taak als hoofd van het door de Nederlandse troepen bezette gedeelte van West-Java te aanvaarden. Het zou allemaal grappig zijn, als men uit dit voorval niet zou concluderen, dat de politiek, door Nederland in Indonesië gevoe~d, tot vreemde verhoudingen leidt. Zo zou men het inderdaad kun nen zien. Aan de andere kant zij er opgewezen, dat juist doordat deze verkiezing mogelijk was, ten duidelijkste het bewijs is geleverd, dat men niet met marionnettensta- ten te doen heeft en dat onomsto telijk vast staat, dat dit staats hoofd door het volk werd ge wenst. Wiranata Koesoemah aan vaardde zijn benoeming, doch deelde hierbij tevens mede, er principieel tegen te zijn, dat West-Java van de Republiek zou worden afgescheiden. Inmiddels zijn Jhr. van Vreden- burch en oud-minister Neher bij K.B. benoemd tot gedelegeerden van het Opperbestuur in Indonesië met rang en waardigheid als mi nisters. Voorts is te Batavia de federale interim-regering geïnstal leerd. En daartegen heeft de Re publiek ook alweer enkele bezwa ren. Vroeg dus Oost-Indië deze week weer de aandacht, o o k d e W est eiste die voor zich op, daar de Democratische Partij op Cu rasao waartoe de ter Ronde- tafel-conferentie weggelopen dele gatieleden behoren Zich om bijstand en steun tot de Pan- Amerikaanse-Unie en de Ver enigde Naties wendde. Daar reeds vaststaat, dat aan de wensen van Curasao zal worden tegemoetge komen, vonden de achtergebleven Cura^auenaars dit optreden zeer ongelukkig. De Ronde-tafel-con ferentie zou in de West worden voortgezet. Is dit werk voor de toekomst, ook het verleden vroeg weer eens de aandacht. Men weet, dat „Lon den" bij de Enquête-com missie op het matje zou moeten komen, doch dat de Eerste Kamer er bezwaren tegen maakte, de vertrouwelijkheid van de beraad slagingen van de ministerraad te schenden. Er is nu een wetsont werp ingediend, dat die vertrou welijkheid wenst te bewaren. De Enquête-commissie zal het nu met de ministerraad-besluiten moeten doen. De gronden van de genomen beslissingen kan de commissie bij de ondervragingen vernemen. Liet is iets beter. Maar nóg beter zou zijn, indien die vertrouwelijkheid meer werd losgelaten. Het werken wordt de Enquête commissie aldus niet gemakkelijk gemaakt. Waarom zou men gaan ondervragen, als men uit de stuk ken de gang van zaken nauwkeu rig kan nagaan En die gang van zaken is voor ons volk zó belang rijk geweest, dat wij wel precies mogen weten, hoe de geschiedenis zich vóór, tijdens en na de Lon- dense regeer-periode heeft ont wikkeld, evengoed als men nu meer openbaarheid wenst van het huidig regeren. Wij zouden zeggen, dat daar voor ook de vertrouwelijkheid in de ministerraad moet wijken. Met belangstelling zien wij de behan deling van het ontwerp tegemoet. Belangstelling is er in ons land mede voor de voorstellen, de be lasting op de vermakelijkheden te verhogen. De regering heeft de gemeentebesturen een wenk in deze richting gegeven, doch nu komen er andere instanties tegen op. Zo o.m. Karei Lotsy, de voor zitter der K.N.V.B. die meende dat het een aanslag was op de jeugd. Wij hebben andere aansla gen op die jeugd gekend. In de hongerwinter werden veel kin deren uit het Westen van ons land naar Friesland, Groningen en Drente gezonden om in let terlijke zin aan de hongerdood te ontkomen. Daarvoor gingen er wel transporten kinderen naar Oostenrijk om daar aan te ster ken. Maar er waren niet veel „gewone" sOuders, die dit aan durfden. Slechts zij van de enige openlijke politieke partij in Neder land tijdens die dagen, deden er aan mee. Nu zijn de rollen omgekeerd: kinderen uit Oostenrijk komen naar Nederland, dat nog wel verre van „steinreich" is, maar dat zich dan toch maar weer in betere omstandigheden bevindt dan vele buurlanden. Ondanks de hardnekkige geruchten over de devaluatie van de gulden - ge ruchten, die met kracht werden tegengesproken en naar onze bescheiden mening ook niet direct in het zicht is, hoewel we de financiële positie onmogelijk „sterk" zouden durven noemen. Integendeel PUTTEN EN SCHERVEN Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen Donder dag, 18 Maart 1948, gelegenheid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaat- putten. In de voormiddag van die dag zullen scherven enz. door de reinigingsdienst worden opgehaald. Tholen, 11 Maart 1948. BEKENDMAKINGEN Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat gedurende drie maanden, op de Secretarie der gemeente, ter lezing voor een ieder is nedergelegd de op 31 October 1947 vastgestelde verordening tot wijziging van de ver ordening op de heffing van gelden onder de naam van precariorechten goedge keurd bij Koninklijk besluit van 3 Febr. nr. 42. Tholen, 11 Maart 1948. Burgemeester en Wethouders voor noemd. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat gedurende drie maanden, op de Secretarie der gemeente, ter lezing voor een ieder is nedergelegd de op 29 Augustus 1947 vastgestelde verordening op de heffing van een ver makelijkheidsbelasting in de gemeente Tholen, goedgekeurd bij Koninklijk be sluit van 3 Februari 1948, nr. 42. Tholen, 11 Maart 1948. Burgemeester en Wethouders voor noemd. De Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag de 20 Maart 1948, des middags te 12 uur ten Gemeentehuize aldaar, een hoop Compost publiek verkopen. Inlichtingen bij de Districts-Opzichter. DAMWEDSTRIJD Door de Thoolse Dam- en Schaak club werd Dinsdagavond 9 Maart jl. in de zaal van het „Hof van Holland" te Tholen een vriendschappelijke wed strijd gespeeld tegen de Damclub D.O.S. van de Stichting Vrederust te Bergen op Zoom. Nadat de spelers achter hun borden hadden plaats genomen sprak de voor zitter van de Thoolse vereniging, de heer M. C. Meerman, een woord van welkom en feliciteerde de gasten met hun behaalde kampioenschap in de 2e klasse van de Zeeuwse Dambond. De uitslagen der wedstrijden van deze geanimeerde avond luiden: Dr. L. D. A. Looysen, Tholen Dr. v. Haga, Oud-Vossemeer. Tholen D.O.S. P. v. Nieuwenhuijzen-A. v. d. Kreeke 1-1 A. M. GelukH. Brouwer 2-0 A. Labruyère—A. Hollestelle 2-0 C. de KorteH. Wagenaar 1-1 M. KorsmanC. Suurland 1-1 D. de VosC. P. v. Boven 0-2 J. LabanF. Openeer 0-2 M. SchotA. v. d. Giessen 0-2 J. v. ElsackerW. Domisse 1-1 J. de RijkeC. den Engelsman 2-0 B. SchotD. Ritzema 0-2 M. C. MeermanJ. Korevaar 1-1 P. JansenZr. Sontag _2-0 L. VerkerkeA. Lefêvre 1-1 A. Laban—A. Schuit 2-0 Totaal 1614. Tot besluit van deze avond sprak de heer Meerman nog een woord van dank aan allen die medegewerkt hebben tot het welslagen van deze avond en deelde mede, dat de Thoolse Damclub Dinsdag 16 Maart a.s. tegen de Damvereniging van Krabbendijke zal spelen. Hierna sprak de voorzitter van D.O.S. een woord van dank voor de feligjtatie, voor de aangename wedstrijd en voor de goede ontvangst. Hij hoopte dat de vereniging van Tholen het volgend sei zoen ook in de competitie zal meespelen, want spelen in competitieverband is een stimulans voor de spelers om het spel op hoger peil en de vereniging tot gro ter bloei te brengen. PAKETTEN -ACTIE Zo men ons mededeelde is thans be richt ontvangen dat de paketten bestemd voor onze Thoolse jongens in Indië, verkregen door het geven van een uit voering voor dit doel, door de toneel vereniging „Ons Genoegen" alhier, in Indië zijn ontvangen. BONTE NUTS-AVOND Vrijdagavond jl. werd in Hotel „Hof van Holland" een Bonte Avond gehou den, georganiseerd door het Departe ment der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en uitgevoerd door eigen leden met medewerking van het Oud-Vosse- meers Kamerorkest. De Zaal zat stamp vol. De bijeenkomst werd door de voor zitter Dr. P. J. Duinker geopenr, die hier na het woord gaf aan de medewerken den. Door omstandigheden kwamen de rhyt- mische dansen te vervallen en hiervoor werden enige moderne dansen uitgevoerd door Mej. Vriends en de heer Dobbe uit Bergen op Zoom. Een dankbaar applaus oogstten alle medewerkers voor hun zang en voordracht. O.m. werd uitge voerd: volksdansen o.l.v. de heer Krug, de Kampeerders, Mevr. Engelvaart met haar voordrachtje, Mej. M. Contant en dhr. A. van Dam voor hun zang. Mevr. M. Tichem-Geluk viel een ware ovatie ten deel voor haar voordrachtje „Zo alleen. Dhr. A. Labeur oogstte voor zijn voortreffelijk uitgebeeld schimmen spel „De operatie" en voor zijn Vlaamse schets als burgemeester van Zele$hem een daverend applaus. De muziek door het Kamerorkest o.l.v. dhr. Dubois bracht een gezellige variatie. Aan het eind van het programma hield de secretaris van het Departement, dhr. M. C. v. d. Stel een voordracht, getiteld „Waar blijft de tijd waarna het programma werd be sloten met het gezamenlijk zingen van twee coupletten van hét Wilhelmus en twee coupletten van het Zeeuwse volks lied. De voorzitter dankte alle medewer kenden hartelijk en inzonderheid burge meester Mr. A. J. v. d. Hoeven en de zeer vele aanwezigen voor hun getoonde belangstelling. De burgemeester bracht namens de aanwezigen dank aan het bestuur voor de prettige avond en hoopte dat het „Nut" volgend jaar weer een extra avond zal organiseren. IJSCLUB In de zaal van de Wed. Hoek kwam de IJsclub alhier Maandagavond jl. in algemene vergadering bijeen om tot wederoprichting van de vereniging te komen. Dhr. Jac. Vos werd tot bestuurslid gekozen. De contributie der gezinskaar- ten werd op 1.50 per jaar gesteld, de persoonskaarten boven 18 jaar op ƒ1. en dagkaarten 0.5®. Een voorstel de ijstent der vereniging te vernieuwen en te vergroten werd aangenomen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1