Weekblad voorhet Eiland Tholcncn St. Filipsland Tuchtrechter te Tholen* Raadsvergadering St. Filipsland. THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN de Jaargang No. 16 5 Maart 1948 k«-r<vy-~ Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Zitting van Vrijdag 27 Febr. jl. Als eerste kwam voor de groene tafel de landbouwer C. H. St. te St. Filips land voor het feit, dat er 630 kg granen en peulvruchten waren aangetroffen, zonder dat deze op het dorsoriefje wa ren aangegeven; 2e. aan 9 arbeiders 50 kg tarwe had verstrekt en deze even eens niet op het dorsbriefje had ver meld. Verdachte bracht naar voren dat het eerste feit op een vergissing beruste, daar dat nog van de oogst van vorig jaar was en deze 19 zakken tussen de nieuwe oogst waren gezet. Het andere feit gaf hij toe, doch wees op de moei lijkheden om arbeiders te behouden voor het bedrijf. Eis 1ste feit 100. 2e feit ƒ75. Uitspraak: resp. ƒ40 en ƒ75. C. P. de H. te Oud-Vossemeer had 50 eieren verzonden naar Rotterdam, doch deze waren in Dordrecht in beslag genomen. Verdachte merkte op dat deze bestemd waren voor zijn kinderen. Daar hij echter in strijd had gehandeld met de distributiebepalingen was de eis 10.met verbeurdverklaring. Uit spraak 10.met verb, verklaring. I.M.H. te St. Maartensdijk had groen ten en fruit afgeleverd, zonder in het bezit te zijn van een erkenning als klein handelaar. Als getuige trad op de Con troleur der C.C.D. v.E. Verdachte gaf het feit toe; wel was hij toen in het bezit van een erkenning als groothande laar, doch moest wegens de slechte toe stand van het fruit deze onmiddellijk- verkopen. Als gevolg van het een en ander is ook ziin vergunning als groot handelaar toen ingetrokken. Rekening houdende met het feit dat verdachte dus reeds disciplinair was gestraft, eiste de ambtenaar 1.— boete. Uitspraak con form de eis. P.C.v.A., slager te Oud-Vossemeer had bij opgave aan de Distributiedienst te weinig vlees in voorraad gehad. Eis 90.Uitspraak 60. C.J.B. te Poortvliet, wiens bokje door een hond was doodgebeten, had dit ge slacht, inplaats van dit aan te geven voor de noodslachting. Als getuige trad op zijn buurman de G., die ook een stukje had gekregen. Daar hij echter niet aan zijn verplichtingen had voldaan, na dat de politie er hem op had gewezen, was de eis 90.-wat hem de uitspraak ontlokte dit in geen 90 jaar te nemen. De uitspraak was 25.waarbij de Kantonrechter opmerkte, dat hij er nu maar 25 jaar over behoefde te denken. J.Vr. te Poortvliet had in strijd met de Zuivelvoorschriften in 5 weken tijd 440 liter melk te weinig geleverd. Tevens ontdekte men room en was boter bereid zonder karnvergunning. Eis 175. Uitspraak 100.boete. Wed. Pi. te Oud-Vossemeer en haar zoon P.M.P. stonden terecht voor: le. 575 kg bruine bonen niet op het dors briefje te hebben vermeld en 2e. ditzelfde te hebben gedaan met 1000 kg gerst. Als getuige werd gehoord de loon- dorser A. Klippel, die opmerkte dat verd. Had opgegeven een oppervl., waarvoor geen briefje nodig was. Nadien bleek dat» de oppervlakte groter was en hij er dus wel een moest hebben geschreven. Verdachte meende, dat voor bruine bonen, gedorst met de vlegel geen dors briefje nodig was. lste feit voor de Wed. P. 40.eis 2e feit 175.en voor de zoon als bedrijfsleider 10.Uitspraak Wed. P. 30.en 100.voor de zoon vrij spraak. A.deL. te Tholen had een tekort van melkvoorraad nl. 322 rantsoenen. Als verdediger trad op Mr. v. Hasselt, die wees op de warme zomer, welke we ge had hebben en er dus veel melk zuur was geworden. Verdachte heeft direct gepro beerd voor een Karnvergunning, welke hem echter eerst veel later is gegeven, eis 25.uitspraak 15. A.S. te Poortvliet had een varken ge slacht voor M., zonder dat deze in het bezit .van een vergunning hiervoor was. Verdachte merkte op, dat hij op M. ver trouwd had en dacht dat alles in orde was. Eis 40.Uitspraak 20. W.v.G. te St. Maartensdijk hield 3 varkens aan, waarbij er 1 zonder ver gunning was en deze ook niet had laten registreren. Tevens had hij geen eieren ingeleverd. Eis 75.met verb, ver klaring varken. Uitspraak 25.met verb, verkl. varken. A.R. te Oud-Vossemeer had paarden verhandeld zonder hiervoor in het bezit te zijn geweest van een vergunning als zodanig. Intussen was hem een vergun ning uitgereikt met terugwerkende kracht tot voor de datum van het gepleegde feit. Eis vrijspraak. Uitspraak: Schuldig zonder toepassing van straf. K.E.L. te Scherpenisse had 450 kg tarwe afgeleverd aan de molenaar V. te Poortvliet. Als gemachtigde voor verd. trad op Mr. v. d. Hoeven. Eis 90. Uitspraak 50. H.W.A. te Poortvliet had zijn kalveren niet op de registratiekaart vermeld. Ver dachte die zijn vrouw had meegebracht, merkte op, dat dit altijd het werk was van zijn echtgenote en deze dit zeker was vergeten. De Kantonrechter ant woordde, dat hij nu maar niet boos moest zijn op zijn ega, doch dat hij als gezinshoofd de boete zal moeten betalen. Eis 40.Uitspraak .20. Bij A.W.deH. had men een varken in beslag genomen. Verd. had dit opgezet in afwachting van een vergunning, omdat hij wilde gaan trouwen en dan toch hier voor in aanmerking kwam en dus bij zijn trouwen wat in de kuip zou heb ben. Dat hij nóg niet getrouwd was, was intussen de schuld van het woning vraagstuk. Eis 25.met verb, verklaring var ken. Uitspraak 10.plus idem. J.G. te St. Annaland had een tekort aan melkvoorraad van 95 rantsoenen in een tijdvak van 6 weken. Verdachte merkte op dat hij zelf veel moest ge bruiken. Eis 20.Uitspraak 20. M.C.deE. te St. Annaland stond te recht voor hetzelfde feit, en had in het zelfde tijdvak 252 rantsoenen te kort. Eis 50.Uitspraak 50. CD. te Stave nis.se had een varken van meer dan 25 kg zonder vergunning en dit ook niet laten registreren. Daar verd. thans inwonende was mocht hij geen varken aanhouden. Hij had het opgezet in afwachting van een vergunning, wat nu juist zijn fout was. Eis 100.uitspraak 75. D.v.H- te Scherpenisse had 5 zakken gerst onder stro verstopt en deze bij de dorsbrief niet opgegeven. Verd. had dit moeten doen voor zijn arbeiders, daar deze mensen te kort krijgen voor het aan houden van een varken, aldus v.H. Eis 25.met verbeurd verkl. Uitspraak 15.met verb, verkl. J.v.H. te St. Filipsland had 1000 kg gerst te weinig op zijn dorsbriefje ver meld. Eis 250.uitspraak 150. W.V. te St. Annaland had Dubb. Stamprincessen geteeld zonder vergun ning. Verdachte was er wegens misteelt toe overgegaan. Eis 40.uitspraak 25.-. J.W. bakker te Poortvliet had van E.W.C. de G., graanhandelaar aldaar een partijtje tarwe gekocht zonder in overeenstemming gehandeld te hebben met de voorschriften, waarvoor beiden terecht stonden. Als getuige deskundige trad op dhr. Ressing, die verklaarde dat haast door iedere bakker te Poortvliet beter brood werd gebakken dan volgens de voorschriften is toegestaan, en er enkele bakkers in een dwangpositie zijn gebracht. W. en J. zijn volgens hem op een desbetreffende vraag van de Kantonrechter de oorzaak geweest. De ambtenaar noemde het een broodoorlog met 3 partijen, nl. molenaar, bakker en publiek. Zij hebben allen echter maar af te leveren, zoals is voorgeschreven. Eis tegen W. 250.met voorw. sluiting van het bedrijf met een proeftijd van 2 jaar. Eis tegen de Graaf, die het moeilijk is gemaakt 300.Uitspraak W. 250.—; de G. 200.—. L.A.V., molenaar te Poortvliet had graan van telers ontvangen en vermalen tot bloem en geleverd aan de bakkers. Ook zou hij zonder toewijzing bloem afleveren in B.op.Zoom. Tevens had hij zijn administratie niet bijgehouden. Als verdediger trad op Mr. v. d. Hoeven. Eis 100.met verb, verkl. in be slag genomen graan, (zt 4200 kg) en voorw. intrekking van vergunning als molenaar met een proeftijd van 2 jaar. Uitspraak 300.fjoete met teruggave van het in beslag genomene en voorw. intrekking van vergunning als molenaar met 2 j. proeftijd. H.W.J., bakker te Poortvliet stond terecht bloem tot brood te hebben ver werkt, anders dan de voorgeschreven samenstelling. Deze bloem was afkomstig van de molenaar K. aldaar. Daar dit een voortzetting was van de voorafgaande zaken was de eis 250.boete met voorw. sluiting met een proeftijd van 2 j. Verdediger was Mr. Kropman, die opmerkte hoe moeilijk het was als de één er mee begon en men zijn klanten wil behouden, er niet aan mee te doen. Uitspraak 250.-met de waar schuwing het niet meer te doen, daar dan ook direct sluiting van het bedrijf kan volgen. De zaak tegen de fa. L.J.R. te St. Annaland, die het kopen van 4500 kg Dubb. Stam Slabonen betrof en het vervoer van 1110 kg witte bonen werd aangehouden voor het fioren van een deskundige of het bier zaad of peul vruchten betrof. Joh. S. te Stavenisse had graan ver kocht aan bakker J.A.Q.T. aldaar en bij laatstgenoemde was dit in beslag ge nomen. Verdachte merkte op, dat hij graan had geraapt, waarvan de Kanton rechter niet veel geloofde. Eis tegen J.S. 300.Eis tegen T. 300.Uitspraak ieder 200.- boete en laatstgenoemde teruggave* van in be- slaggenomene. L.A.G. te St. Maartensdijk had een varken gekocht van J.J.N. aldaar, zonder dat er op dat ogenblik een vergunning aanwezig was. J.J.N. had dit vast verkocht aan G., omdat zijn voer op was en hij wist dat G. toch een vergunning kreeg. De ver gunningen zijn echter wat laat uitgereikt. Eis tegen beiden 15.Uitspraak elk 10.—. Bij verstek werd veroordeeld C.v.d.R. te St. Annaland voor het zaaien van bonen zonder teeltvergunning tot 20. boete. idem J.B. te Tholen voor het leveren van graan ad 1000 kg aan E.W. C. de G. te Poortvliet tot een boete* van 200.—. idem J.R., molenaar te St. Maartens dijk voor het kopen van graan zonder vergunning en het verkopen van deze bloem. Eis 750.boete. Uitspraak 500.met voorw. intrekking vergun ning als molenaar met een proeftijd van 2 jaar. J.v.G., St. Maartensdijk, die zijn stier niet had laten registreren tot 30. boete. Woningprobleem ver opgelost. Verhoogde hondenbelasting. Verhoging haven en nachtverlichting „Karreveld". Dinsdag 24 Febr. kwam de voltallige Gemeenteraad alhier in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester L. J. de Jonge, die met een welkomstwoord opende. Daar dit de eerste vergadering in 1948 was, wenste hij de leden een gelukkig jaar toe. Bij monde van raadslid P. Mol werd hier voor dank gezegd èn de voorzitter én gezin wederkerig het beste toegewenst. Medegedeeld werd, dat het aantal inwoners dezer gemeente tot op heden 2194 bedraagt. De voorzitter was van mening, dat het woningprobleem in de Anna Jacobapolder door de bouw van de 10 nieuwe woningen op de sluis, die thans bijna alle bewoond zijn, een heel eind was opgelost. Hierna las de wnd. "Secr. dhr. J. C. de Rooij de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Verschillende ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. De kosten van de nieuwe woningen op de sluis in de A. J.-polder zijn als volgt vastgesteld: het winkelhuis 8.45 huur per week, de volgende 4 huizen 5.en de andere vier 4.60 incl. waterverbruik. Een verzoek van het Burgerlijk Arm bestuur om het salaris van de secr.- boekhouder van 100.op 150.te brengen werd met alg. st. aangenomen. Daar er een andere gemeente-opzichter komt voor Bruinisse en St. Filipsland zal hiervoor 1.per inwoner worden uitgetrokken, wat wordt goedgekeurd. Een schrijven van de Waterl. Mij. N.V. „Br." werd voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel v. d. verhoogde honden belasting werd goedgekeurd. Dit is voor klasse I van ƒ1.50 op ƒ3.en voor klasse II van 3.op 6,gebracht. De begroting 1947 zal nader worden onderzocht. Door dhr. P.' Mol is ontslag aange vraagd als lid van de woningcommissie, hetwelk hem eervol wordt verleend. De voorz. dankt hem voor het in deze verrichte werk. In de hierdoor ontstane vacature werd voorzien door de be noeming, met alg. st. van dhr. M. den Engelsman, die deze benoeming aan vaardde. Dhr. J. Verwijs, per. aftr. lid van het Burg. Armbestuur wordt herkozen. Na door de commissie van onderzoek te zijn goedgekeurd werd de begroting over 1949 vastgesteld. Naar aanleiding hiervan merkt dhr. J. Verwijs Dzn. nog op, dat de post straatverlichting te hoog is, daar de verlichting op verschillende punten niet brandt. De voorzitter deelt hierop mede, dat aan de Agent van de P.Z.É.M. reeds meerdere malen opdracht is gegeven hierin verandering te bren gen. Besloten werd het hoofdkantoor van de P.Z.E.M. van e. en a. op de hoogte te brengen. De opmerking van dhr. L. Quist, aan gaande de gemeentereinigingsdienst, leverde enig debat op. Na ook de heren J. Verwijs en P. Mol tevreden te heb ben gesteld werd deze begroting aange nomen. Idem Begroting Burg. Armbestuur De begroting vergoeding aan de Bijz. L. School in de A.J.Polder werd ge raamd op 14.66 per leerling. De in gebruikstelling van de O.L. school II in de Polder werd voor kennis geving aangenomen. Het verzoek van de Bijz. L. School in de A.J.Polder om de gemaakte onkosten ad 1523.terug te ontvangen kon nog niet worden behandeld daar de des betreffende rekening' eerst hedenmiddag was ingediend. Verder werd medegedeeld, dat de gemeente-opzichter opdracht zal worden gegeven hierover een nader onderzoek in te stellen. Als djt onder zoek ten gunste van de betreffende school uitvalt, zal dit verzoek worden ingewilligd. Verder werd een verzoek van het Christ. Lyceum te Goes behandeld. Aan genomen werd, dat als er leerlingen voor dit Lyceum zijn, het verzoek om een bijdrage wordt ingewilligd. De salarisverordening werd vastgesteld en met alg. st. aangenomen. Het verzoek van de Schippersveren. „Schuttevaer" alhier om verhoging- van de haven en een nachtverlichting op de hoek van het Karreveld werd na enige bespreking aangenomen. Door dhr. M. den Engelsman werd een en ander nader toegelicht op het schriftelijk verzoek van de Bijz. L. School alhier om een derde lokaal en een woning voor het Hoofd der school. Door B. en W. werd medewerking in deze toegezegd, maar een definitief ant woord kon nog niet worden gegeven, daar nog een en ander nader onderzocht dient te worden. Bij de rondvraag komt dhr. L. Quist nogmaals terug op het brandstoffen- vraagstuk voor de woningen, die in de A.J. Polder door inundatie in het water hebben gestaan. Hij wees er tevens op, dat de secr. penningmeester van de Kolen ver/ „Een dracht Bindt'' hierover reeds met B. W. heeft gesproken. Ook dat de behan deling voor deze periode niet veel nut meer heeft, daar de aanvraagtermijn hier voor reeds op 15 Febr. jl. is gesloten, waar natuurlijk de betrokkenen weer de dupe van zijn. De voorzitter antwoordde zich van een desbetreffend gesprek niets te herinneren, maar zal een onderzoek instellen. In antwoord op de vraag van dhr. M. dea Engelsman omtrent de nieuwbouw alhier, deelt de voorzitter mede, dat er niets over bekend is. Nu de bel weer in de toren hangt zou dhr. J. Verwijs weer graag zien, dat een oude traditie in ere werd hersteld, als het luiden van de bel om 8 en 12 uur Dit wordt goedgevonden. Eerst moet echter nog een verzoek worden gericht aan de Ned. Herv. dienaangaande. In de Achterweg zal langs het trottoir een band gelegd worden. De bouwkosten voor een garage van Dr. Menger zullen worden onderzocht. Daarna sluiting. HONDENBELASTING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat houders van honden, die nog geen ingevuld formulier voor de aangifte van een hond ter gemeentesecretarie hebben ingeleverd, hiertoe alsnog in de gelegenheid gesteld worden tot en met 20 Maart a.s. De formulieren zijn kosteloos ter secretarie verkrijgbaar. De aandacht wordt er op gevestigd, dat verzuim van aangifte en niet of niet behoorlijke invulling van de formulieren wordt gestraftmet hechtenis of geld boete. Tholen, 1 Maart 1948 Dr. L. D. A. Looysen Tholen Dr. Vermet Nieuw-Vossemeer INDAMMING EENDRACHT Vorig jaar werd door de Thoolse en West-Brabantse Waterschappen een ver gadering belegd te Bergen op Zoom, waarbij door een ingenieur van Rijks waterstaat enige ideën werden geopperd, omtrent uitvoering van plannen tot in damming van Eendracht en Mosselkreek. Hierbij werden echter niet alle be voegde instanties betrokken en kon men ook niet tot een oplossing komen, daar de Waterschappen op ons eiland niet overtuigd konden worden van de doel matigheid in evenredigheid met de kosten. Er zijn bovendien verschillende andere bezwaren, zoals verzanden van de Thoolse haven, het isoleren van de Oud- Vossemeerse haven, enz. Dezer dagen werd een en ander in een artikel in het „Brabants Nieuwsblad verwerkt, waarbij men echter ook tot de conclusie kwam: „Het zal er voorlopig wel niet van komen!" GROENE KRUIS Vrijdagavond werd de alg. jaarver gadering gehouden van de afd. „Het Groene Kruis", alhier. Aanw. 27 leden. Voorgelezen werd een schrijven van dhr. M. M. C. Haaijer, waarin deze meedeelde, om gezondheidsredenen te moeten bedanken als bestuurslid. De voorzitter, Dr. Duinker, dankte dhr. Haaijer voor hetgeen hij als be stuurslid in deze 30 jaar voor deze ver eniging had gedaan. Hierna volgde voorlezing van notulen, welke behoudens een kleine redactionele wijziging werden goedgekeurd. Besloten werd tot statuten-wijziging over te gaan in verband met subsidie-aanvragen. In gekomen was een schrijven van de Kas- commissie, dat zij de boeken en be scheiden van de secretaris had nagezien en alles in orde had bevonden, waarna de penningmeester decharge werd ver leend en een woord van dank werd ge bracht voor zijn vele werkzaamhsden in het afgelopen jaar. Uit de rekening over 1947 bleek, dat ontvangen was 6519,93 en uitgegeven 5069,18. De zuivere balanswinst be droeg 365,55. Hierna volgde bespreking over de begroting 1948, waaruit bleek, dat deze sloot met een verlies van 905.met dien verstande dat de subsidie van de gemeente pro memorie was geraamd. De voorzitter deelde mede dat zuster van Wely een vaste aanstelling had ge kregen en dat in Juni een vergadering zal worden gehouden, waarbij afscheid genomen zal worden van Zr. Viergever, aan welke met ingang van 1 Juli 1948 eervol ontslag is verleend. Als bestuursleden werden herkozen de heren Mr. A. J. v. d. Hoeven en W. de Korte, terwijl in de vacature Haaijer dhr. C. J. Zachariasse werd benoemd. De vereniging telde per 31 Dec. jl. 815 leden (vorig jaar 776). Aan con tributie was ontvangen 2092.80. 215 uitleningen vonden plaats. 90 gaf ge volg aan de oproep tot contributiever hoging. Op een vraag hoever de bouwplannen van het Consultatiebureau gevorderd waren, antwoordde de voorzitter dat deze nog steeds in Zierikzee zijn. Daarna sluiting. EEN BEKENDE THOOLSE FIGUUR OVERLEDEN Geheel onverwachts overleed Dinsdag 2 Maart te Ekeren bij Antwerpen, dhr. HUBRECHT JACOB LABAN, in de ouderdom Van 69 jaar. Vrijwel alle oudere Tholenaars zullen zich de over ledene herinneren, die, geboren op 13 November 1878, Secretaris werd van de gemeente Tholen op 25 Mei 1906 en deze functie tot 1 October 1934 waar nam. Bij het afscheid op die datum werd door verschillende personen en collega's een afscheidswoord gesproken en uit het verslag daarvan hebben we kunnen constateren, dat de oud-secretaris van Tholen een nauwgezet ambtenaar is ge weest en door zijn collegialiteit vele vrienden kreeg. Ook bekleedde wijlen dhr. H. J. Laban verschillende andere ambtelijke functies, o.a. was hij secretaris van de Gezond heidscommissie, medeoprichter van de in 1909 opgerichte Thoolse Bouwvereniging en hiervan Secretaris, terwijl hij in 1913 hiervan als voorzitter werd benoemd, Secretaris van het Wezen-Armbestuur, Secretaris van de Zeeuwse Bond van

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1