Weekblad voorhet EilandTholen en St. Filipsland O. Wij zijn nog sterk! Eaadsverslag Scherpenisse. Beplanting I Straatverlichting Molenweg-Platteweg 1 Bestrating Achterweg I Herstraten van de Kerkstraat I BELANGRIJKE BESLUITEN 1 ZONDAGSDIENST ARTSEN 4e Jaargang No. 15 27 Februari 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 kwartaal banco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent v Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen 0.05 Het gaat met de grote, e; trouwens ook met kleine landen net als met mensen. Zo lang ze zich zelf kunnen redden, bekok stoven ze hun zaakjes het liefst zelf. Komen ze .boven de streep", kunnen ze méér dan alleen maar hun eigen zaken voor elkaar boksen, dan komt meestal ook de onbedwingbare zucht om zich met de zaken van een ander te bemoeien. We vinden dat niet mooi. Maar wees eerlijk, lezer. Zijn wë zelf, als land èn als mens, veel beter. Onder en boven de streep Het gebeurt ook, dat landen „onder de streep" terecht komen. Dat ze hun eigen boedel niet kunnen beredderen. Dan zijn er drie mogelijkheden: öf ze worejen opgeslokt door de groteren, öf ze verkommeren, öf ze zoeken toe nadering tot de buren, die in even kommervolle omstandigheden ver keren. De laatste oorlog heeft twee landen bóven de streep laten komen Rusland en Amerika. Vele anderen zijn er onder gezakt. Alle naties van Europa, behalve dan die ene. Het Oosten is prac- tisch in de Slavische slokdarm terecht gekomen en velen menen, dat de rest van Europa geen andere keus heeft, dan in het keelgat van Uncle Sam te ver dwijnen. Wat er kan gebeuren, weet men niet. Maar waarschijnlijk lijkt ons, dat laatste toch niet toe. Het verlangen om zelfstandig te blijven is tè sterk en ook de krachten in West-Europa zijn te sterk om zo maar met huid en haar te verdwijnen in de muil van Sam of Joseph. Ondanks alles Te sterk? In West-Europa? Ondanks de economische, on danks de politieke, ondanks de sociale verzwakking, die het Westen sinds 1940 onderging? Ondanks de financiële crisis in Frankrijk Ondanks de economi sche crisis van Engeland On danks „begroting zonder dollar hulp" van Lieftinck? Inderdaad ondanks dat alles. Laten we niet vergeten, dat, alhoewel er in West-Europa vele fabrieken zijn weggebombardeerd of van hun machinerieën beroofd, de mogelijkheid er nog steeds is om, wanneer die fabrieken weer zijn opgebouwd en wanneer die machinerieën er weer in zijn aan gebracht, voordeliger voor de dag te komen dan voor de oorlog. Want een groot deel van onze industriële uitrusting zal dan een hyper-moderne zijn. Natuurlijk steken we ons daarvoor op een of andere manier in de schuld, nemen we verplichtingen op ons. Maar waren Rusland en Amerika nog geen mensenleeftijd geleden, financieel niet aangewezen op dezelfde landen, die nu vrezen hun slachtoffers te worden Die verplichtingen doen "het ten slotte niet, maar wel de wil om op een eerlijke manier die verplichtingen af te lossen en weer „vrij man" te worden. De technische capaciteiten daarvoor zijn in Europa zeker aanwezig. Politiek is Europa een verbrok kelde eenheid tussen twee we reldmachten. Fijngewreven. Men kan het echter ook zó zien, dat juist door de druk waaronder de Europese landen staan, althans de West-Europese dichter bij elkaar worden gebracht. Maar volstrekte politieke onmacht De houding van Nederland De Scandinavische landen heb ben juist te kennen gegeven, dat ze in de wereldpolitiek graag op eigen benen blijven staan en onze minister van Buitenlandse Zaken heeft' onlangs nog met zoveel woorden gezegd: „Wat onze bui tenlandse politiek betreft, behoren we tot het Westen en onze sa menwerking is, de omstandig heden brengen dit mee, in de eerste plaats gericht op het Wes ten. Maar eveneens is samen werking met het Oosten ons welkom". Mocht een grote mo gendheid van het Westen iets gaan ondernemen tegen het Oos ten, dan willen we toch eerst zélf eens bekijken, wat er aan de hand is, voordat we ergens aan mee gaan doen. Dat is nu niet bepaald de taal van iemand, die al halverwege het keelgat van de een of andere Holle-Bolle-Gijs steekt. Werkelijk, wie nog zóveel eigenwaarde heeft, is nog sterk RAADSVERSLAG ST. ANNALAND (Slot) We zouden o.m. een 12-tal personen lastig moeten vallen met onteigening. Ik heb dus naar een andere oplossing ge zocht, om dat zoveel mogelijk te voor komen. Nadat één geval niet doorging, zijn het bestuur van de sportvereniging en wij in overleg getreden met dhr. Jac. Moerland, die een stuk land in pacht heeft van notaris Bierens. Nadat laatst genoemde geen bezwaar maakte tegen onderverhuur aan de sportvereniging, integendeel, was ook Moerland bereid 4 gemeten te verpachten in de Dorps weg ad 200.per gemet. De sport vereniging kan een bedrag ad 800. per jaar plus éénmaal een bedrag van ongeveer 2450.voor inzaai en ver dere aanleg niet alleen bekostigen. Dat is te zwaar voor de ver. B. W. heb ben na degelijk overleg het minst kwade gekozen volgens hun mening en stellen voor de ver. een jaarlijkse' subsidie van 350.toe te kennen. Indien het verdere plan zou moeten doorgaan kostte dat de gemeente vermoedelijk 35000.Waar we m.i. hier niet achter kunnen blijven en de sport onder goede leiding en in goede banen, gesteund diént te worden stellen we bovengenoemd bedrag als jaarlijkse bijdrage voor, aldus de voor zitter. Dhr. Goedegebuure: „Kan de Ver. de wei dan ook nog onder verhuren De voorzitter: Neen, want de ver huurder moet zelf afweiden en afmaaien. Dhr. Goedegebuure: „Dan is dat bitter veel gevraagd." De voorzitter: „Ja, maar Moerland kon het voor dezelfde prijs ook verhuren voor vlas". Dit doet dhr. Goedegebuure opmerken: „Dan had hij er echter meer werk aan gehad. Ik vind het niet mis, 200.per gemet en dan nog af weiden." De voorzitter zegt, dat het .geen feit is, dat dit altijd zo zal blijven. Dhr. Goedegebuure vraagt ook of de loondorser Rijnberg op dat stuk kan blijven dorsen, wat de voorzitter beves tigend beantwoordt. Weth. Stols merkt op, dat, indien men hier niet op ingaat men straks voor zwaardere kosten zal komén te staan. Dhr: Goedegebuure: En dan moeten nog mensen hun grond missen. Dhr. de Bruine vindt, dat dit voorstel van B. W. niet klopt met de bezui nigingsmaatregelen, die op allerlei gebied genomen moeten worden. Hij kan er zich niet mee verenigen. We zijn arm en moeten steeds maar bezuinigen. Kan de ver. de meerdere kosten zelf niet voor haar rekening nemen door de liefhebbers wat bij te laten betalen. Dan zijn ze er ook. De voorzitter antwoordt, dat de leden en begunstigers al veel betalen en het onmogelijk is, dit nog verder op te voeren. Dhr. de Bruine zegt niet anders te kunnen doen, dan de vereniging in over weging geven dit bedrag vrijwillig bij elkaar te krijgen. De voorz. antwoordt, dat het zelfs zeer moeilijk zal zijn de resterende '450. per jaar op te brengen. Bovendien zit de ver. ook met de aanlegkosten. Dhr. Moerland: Kan die vereniging dan maar 450.opbrengen De voorzitter: „Neen, maar er zijn meerdere kosten. Weth. Stols zegt: „Ik zou het treurig vinden, als we straks voor die hoge kosten kwamen te staan. Wat zouden we dan voor een figuur slaan Dhr. Goedegebuure: „Is dat veld dan. ook voor de Korfbal De voorzitter: „De sportvereniging be staat uit voet- en korfbal en wandel sport. Dhr. Moerland: Toch begrijp ik niet dat ze in Middelburg hierop aandringen, waar ze aan de andere kant vermake lijkheidsbelasting invoeren. Zou dat 350.opleveren.? Weth. Stols: „Het zal ongetwijfeld meer vermakelijkheidsbelasting opleveren als de ver. een terrein dicht bij het dorp heeft. De voorzitter: „We hebben hier niet veel vermakelijkheden, zodat we geen hoge som belasting krijgen. Dhr. Moerland: Als we 20 heffen en we zouden 200.kunnen krijgen, scheelt dat wel. Zouden we daar komen? De voorzitter: Er komt niet enkel van de sportver. binnen. Weth. Stols: Als we nu 350.- gaan geven om 400.binnen te halen is dat m.i. geen standpunt voor de sport vereniging. Trouwens, hoe meer de ver eniging binnenkrijgt, hoe meer belasting. Dhr. den Engelsman merkt op, dat hij niet begrijpt, dat de ver. deze aanvraag doet. Ook de Chr. School had laatst een tekort, maar dit werd onmiddellijk door de leden aangezuiverd. Waarom ook deze ver. niet Dhr. Moerland vraagt wat de intree kost voor het bezoeken van een wed strijd. De voorzitter is dit onbekend. Daarna gaat men over tot stemmen en wordt het voorstel B. W. aange nomen met 3 stemmen tegen van de heren de Bruine, Moerland en den Engelsman. Punt 7: Vaststelling rekening en be groting Wezen Armbestuur 1947. De commissie van onderzoek brengt een gunstig advies uit, zodat de rekening wordt vastgesteld voor wat de gewoné dienst aangaat in ontvangsten op 15572.12, uitgaven 13235.01. Saldo 2337.11. K.D. ontv. 16986.— uitg. 14000.—. Saldo 2986.—. Begroting 1948 W.A. gewone dienst ont. 8874.04. Uitg. 9443.50, nad. saldo 569.46. K.d. in ontv. en uitg. 5588.—. Punt 8: Vaststelling bedrag per 11. voor de Bijz. school op 13.10 voor 1948 en het voorschot voor deze instel ling ad 2423.50 ontmoet geen bezwaar. Punt 9: Vaststelling rekening 1946. Gew. d. ontv. en uitg. 230321.76 K.D. 60343.23. Begroting 1948 g.w. in ontv. en uitg. 175341.96. K.D. idem 73454.01. Punt 10: Besluit aangaande geldlening verbetering begraafplaats.. De voorzitter zegt dat voor de ver betering een bedrag was begroot van 2638.50 plus resterend gedeelte aan planting. Dezer dagen is de verbetering aanbesteed, waarvoor 2 personen hebben ingeschreven en dhr. Johs. v. Vossen de laagste inschrijver was met 2694. Aan v. Vossen is dit werk gegund. Voor gesteld wordt een lening aan te gaan van 3000.— bij het W.A. bestuur af te lossen in 12 jaar ad 2]/2 Hiermee gaan allen accoord. Het laatste punt: Wijziging begroting 1947 ontmoet eveneens geen bezwaar. Daar er niets was voor de rondvraag sluit de voorzitter de vergadering onder dank voor de aanwezigheid. Dinsdag 17 Februari kwam de ge meenteraad in openbare vergadering bij een. Voorzitter: Mr. Schuller, sccr. dhr. v. Doorn. Afwezig wegens ziekte dhr. Jansen. De voorzitter opent de vergadering en wijst er na een welkomstwoord op, dat het de eerste maal is in 1948, dat men als Raad bijeenkomt en hoewel Iaat, wenst hij allen een goed 1948 toe, even als de gemeente. Spr. hoopt dat men zijn beste krachten zal geven om de ge meente te helpen besturen en hoopt dat de terugkeer van de zelfstandigheid, waaraan de Overheid hard meewerkt een feit zal worden. Spr. memoreert ook de belangrijke gebeurtenis in dit jaar: het gouden regeringsjubileum van H.M. de Koningin, voorts het afscheid van Jhr. Mr. Quarles van Ufford en de komst van Jhr. de Casembroot als commissaris van onze provincie, waarvan de eerst genoemde namens de "Raad een dank betuiging is gestuurd en laatstgenoemde een felicitatie. De voorzitter hoopt, dat de nieuwe commissaris de kracht ge geven mag worden om onze provincie goed te besturen. Een persoonlijk woord richt spr. tot raadslid Hage, die zijn 25-jarig huwelijks jaar vierde en wenst weth. Hartog's vrouw beterschap' toe. De notulen worden daarna vastgesteld. Ingekomen Stukken 1. Bericht van G.S., in antwoord op het verzoek om het presentiegeld voor de Raadsleden in totaal op 150.per jaar te brengen, dat 3.per lid per vergadering kan worden uitgekeerd. 2. gk. wijziging politie-verordening in verband met de reinigingsdienst. 3. van 't Gemeentebestuur Stavenisse of er bezwaar is tegen heffing Van haven en kade-gelden, zoals in het ontwerp voorgelegd. G^ern bezwaar. 4. van het Prov. Bestuur wijziging ambtenaren-reglement- (wet rijkswacht- geldenbesluit). 5. Van de Ver. v. Ned. Gem. een Verzoek om het gemeente-personeel even als de onderwijzers eens per 2 jaar door te laten lichten. Dit komt op 1.05 per -onderzoek. Hierop wordt ingegaan. 6. Van de Zeeuwse Ver. van Brand weercommandanten om weer aan te sluiten tegen een bijdrage van 10.per jaar. Dit verzoek wordt ingewilligd. 7. gk. Stekbietenverordening. 8. gk. subsidiering van de afd. „Het Groene Kruis". 9. Van het Gemeentebestuur Stave nisse een verzoek om een bijdrage in de aanlegkosten Steiger veerdienst Ouwer- kerk ad 100.welk bedrag event, over 5 jaar kan worden verdeeld. Dhr. v. d. Werff zegt, hoewel er weinig gebruik van wordt gemaakt door de gemeenteleden, hij het toch niet wil afwijzen. Weth. Hartog merkt op, dat hij over het algemeen tegen deze subsidies is. Straks kan een ander ook weer aanklop pen. De voorzitter antwoordt, dat dit een bestaande steiger is geweest, maar dat de provincie dit niet meer geheel voor haar rekening neemt. I Met alg. st. wordt dan besloten het verzoek in te willigen. 10. Een schrijven van de gem. Zié- rikzee, betreffende' de nieuwe regeling Bouw-, Woning- en Welstandstoezicht. De voorzitter zegt dat meer evenredig heid is gebracht in de bijdrage en de verdeling van het werk beter is geregeld. Scherpenisse, Obd-Vossemeer en Poort vliet vormen titans één district. Tholen heeft een eigen opzichter, St. Maartens dijk, Stavenisse en St. Annaland ook i in één district. Het is voor de gemeente e'en belangrijke verbetering. Bijdrage wordt maximaal 1.per inwoner. Dhr. v. d. Werff ziet er een grote i verbetering in. Dhr. -JHage eveneens, j Weth. Hartog ziet dat ook, maar kan niet begrijpen, „waarom het stadje Tho len Sen eigen opzichter krijgt. Is daar zoveel meer te doen dan op andere gemeenten. M.i. is dat geen goede ver houding." De voorzitter antwoordt, dat het zo bekekenis door de Studiecommissie en Dr. P. J. Duinker te Tholen. Dr. Vermet te Nieuw-Vossemeer de directeur v. d. dienst. Vholen is altijd stukken voor wat gemeentewerken betreft en heeft meer werk. Hierna" wordt de regeling met alg. stemmen aanvaard. Punt 3: Beplanting algemene begraaf plaats en openbare wegen en straten. Bij de ter inzage gelegen stukken was een kaartje, dat de beplanting aangeeft. Dit is ontworpen door Staatsbosbeheer. Voor Westkerke blijft het eenvoudig en worden het 2 rijen populieren. Voor de dorpskom is de Markt aangegeven, t.w. de N.O. zijde langs gemeentehuis te beplanten met lindebomen. Ook in een gedeelte van de Weststraat deze bomen, tot bij Oudesluijs. Het kerkhof is de derde plaats van aanplanting, waar de terp duidelijker zal uitkomen door Brabantse standen (populieren), sier heesters en Spaanse aak. Dit werk zal door de Heide Mij. worden uitgevoerd en dat kan direct gebeuren. Waar Staats bosbeheer ongeveer 70 vergoedt, zijn de kosten voor de gemeente niet erg zwaar. Met alg. st. wordt dit voorstel goedgekeurd. Punt 4. Aanleg straatverlichting i.v.m. electrificatie van de wijk Molenweg- Plattcweg. De voorzitter zegt maar omhiddellijk te willen aanvoeren dat dit werk 1800 zal vorderen. De bedoeling is dan' 4 straatlantaarns in dat gedeelte te plaat sen en waar er een eind kabel moet worden gelegd, is het vooral voor het verste punt een kostbare aanleg, Weth. Hartog vraagt of het niet met drie kan. Dhr. v. d. Werff vraagt welke lantaarn dan weg zou moeten. De laatste, dat gaat niet en die maakt het juist duur. De leden zijn van mening, dat men er moeilijk buiten kan, zodat besloten wordt voor genoemd bedrag een geld lening aan te gaan. Punt 5. Riolering gedeelte sloot bij de algemene begraafplaats. Dit betreft het stuk sloot achterlangs het erf van timmerman Suurland naar de kerk. Wanneer de gemeente de bui zen geeft, zorgt dhr. Suurland voor de rest. Het is ongeveer 25 meter. B. en W. stellen voor hiertoe over te gaan, waartegen geen bezwaar. In dit verband zegt de voorzitter, dat de aanplakborden geschilderd moeten worden, -wat 44.85 kost, verder nog wat herstellingen aan het aangekochte huis tot een bedrag van 145.90 en afrastering speelplaats, waarvoor door de Districtsopzichter 3 plannen zijn ontwor pen: 1ste van ƒ208.2e van 285. en 3e van 313.B. en <W. stellen voor de middelweg te nemen, waardoor dan een omheining van gaas komt a 1 meter hoog. Dhr. Hage vraagt of hiervoor ook vergoeding wegens waterscha wordt ontvangen. De voorzitter antwoordt ontkennend, daar er geen water heeft gestaan. Daarop wordt dit alles z.h.st. goedge keurd. Punt 6. Aanleg verlichting in school lokaal. De voorzitter zegt, dat het in het voornemen van B. en W. ligt één lokaal te verlichten, waar er moeilijkheden zijn, wanneer er 's avonds in wordt gewerkt, enz. Bij Philips is een ontwerp aange vraagd, maar dit kwam te duur. Aange geven waren daarbij 6 lampen van 300 Watt. Men zou echter goed kunnen volstaan met 4 lampen. Hoeveel de kosten hiervan precies bedragen is nog niet bekend. Besloten wordt dit werk uit te voeren en het aan dhr. Kouman over te laten welk lokaal hij verlicht wil hebben. Punt 7. Bestrating- en herbestratings- plan AchterwegKerkstraat. De voorzitter zegt, dat het mede in verband met de Woningbouw nood-- zakelijk is de Achterweg te verbeteren. B.en W. zijn nu van mening, dat het beter is de hoofdstraat te vernieuwen en de Achterstraat met de uitkomende keien te bestraten, te rioleren, enz. Voor de Achterweg komt dit op 10.250. De voorzitter merkt op, dat men het beste materiaal moet gebruiken, waar dit het meeste nodig is. Daarom is er ook het voorstel om de Kerkstraat te verbeteren door het leggen van klinkers en het opruimen van de stoepen. Na verbete ring riolering komt dit ook op ruim 10.000.Er komen dan in de Kerk straat nieuwe klinkers, verbeterde riole-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1