Weekblad voorhet Eiland Tholen en St. Filipsland Raadsverslag St. Maartensdijk. Er komt een Kluis I Bijdrage aan het Stavenisse Steiger! Begroting 1948 ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN - ST. ANNALAND 4e Jaargang No. 14 20 Februari 1948 Uitgevers Firma C. Djpleman en G. Heijboer Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Abonnementen j 0.90 pei Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 kwartaal franco p.p. ƒ,1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Vrijdag 13 Februari kwam de gemeenteraad alhier in openbare ver gadering bijeen. Voorzitter Mr. H. H. Schuller. Secretaris dhr. Meloen. Aan wezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met een welkomstwoord en waar het de eerste maal in dit jaar is, dat er wordt vergaderd, wenst spreker de leden met hun gezinnen alle goeds toe in het lopende jaar. Door omstandigheden kon later worden vergaderd, dan het plan was.. De voorzitter meent, dat men niet pessimistisch moet beginnen en hoopt ook dat dit jaar voor de gemeente St. Maartensdijk en haar inwoners vruchten mag afwerpen. Er wordt aan gewerkt de gemeenten hun financiële zelfstandigheid terug te geven. De overheid werkt hieraan ook hard mee. Of dit voor onze gemeente zal lukken is nog een open vraag, aldus de voorzitter. Wij betwijfelen het sterk of dat mogelijk is. Niettemin wordt er aan gewerkt. De voorzitter spreekt ook zijn blijd schap uit over het feit, dat dezer dagen verschillende militairen, die hun plicht in Indië vervulden, zijn teruggekeerd. Met eerbied werden de achtergeblevenen herdacht. De voorzitter wenst de terug gekeerden en hun familie Gods zegen toe. Tenslotte memoreert de voorzitter ook hog het afscheid van Jhr. Mr. Quarles van Ufford als commissaris van' Zeeland en de benoeming van Jhr. de Casembroot. Spr. dankt de eerste voor het vele verrichte werk en wenst de nieuwe Commissaris kracht en wijsheid toe om tot zegen te regeren. De nothlen. worden onveranderd vast gesteld. De voorzitter deelt mede, dat punt 5 der agenda voor deze vergadering ge schrapt zal worden. Dit punt behelst: „aanleg sportveld met aanwijzing mid delen tot dekking der uitgaven." Daar echter nog geen overeenkomst is bereikt met de eigenaar van het vermoedelijk toekomstige sportterrein, moet dit punt worden aangehouden. Daarna volgt bespreking over punt 2 der agenda: Besluit aangehouden punten vorige vergadering, t.w.: a. Subsidie stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk en economisch en technologisch instituut. De voorzitter zegt, dat bovengenoemd punt vorige vergadering werd aangehou den, daar de stemmen staakten. Intussen is nog een brief van de nieuwe Commis saris ontvangen, die het initiatief van zijn voorganger, dit punt betreffend, voort zet en de gemeente adviseert hier aan deel te nemen. De voorzitter geeft hierop een nadere toelichting en merkt op, dat door de Stichting Zeeland^ waar van bovengenoemde instituten een uit vloeisel zijn, de gemeente o.m. aan textiel heeft geholpen. Zoals bekend vraagt deze stichting 10 cent per .inwoner als bijdrage per jaar. Dhr. Koopman zegt hier vorige maal al over te hebben gesproken en ziet er ook nu het nut niet van in. Hij zegt: „Tracht in 1948 alle nesten eens weg te doen. Men wil de ongezonde financiële toestand oplossen. Dan beginnen met de verschillende bijdragen voor dit soort instanties te staken. We kunnen nog geen dubbeltje uitgeven zonder goed keuring van G.S. en. toch moeten er geregeld bijdragen af. Toon nu eens, dat we noodlijdend zijn. Momenteel is er geen grens" meer, het moet op. Kijk ook maar naar het ambt* van gemeente opzichter. Vroeger waren we £aas, nu zijn we er heel wat minder goed aan toe." De voorzifter antwoordt, dat men om fouten die gemaakt zijn, wat spr. erkent, niet alles overboord kan gooien. We hebben van deze Stichting ook nut gehad. Dhr. Koopman: „Ik meen dat er veel personen aan de kant gezet moesten worden,''die we nu hierdoor weer in een functie kunnen hóuden. Als het één ophoudt, gaan ze weer over op wat anders." Dhr. o. d. Brouw zegt: „Vorig maal hadden we toch afgesproken om het voor één jaar te proberen. Indien er dan niets gepresteerd is, dan zal ik ook mijn stem niet meer geven." Na stemming wordt het voorstel met 43 stemmen aangenomen. Tegen stem men de heren Langejan, Lindhout en Koopman. Sub. b van dit punt is: Bouwen kluis in het gemeentehuis. De voorzitter zegt, dat dit ook.een niet onbelangrijke aangehouden kwestie betreft van de vorige vergadering. Nog maals wil hij er thans op aandringen om hieraan te willen meewerken. U weet thans wat de consequenties kunnen zijn, aldus de voorzitter, nl. dat een gedeelte van het archief te Poortvliet of Scherpe- nisse moet worden ondergebracht. Indien U hiertegen is, bemoeilijkt U de ge- meente in haar administratieve taak. Dhr. o. d. Brouw: „Poortvliet en i Scherpenisse hebben dus wel een kluis. Hebben ze dat overal op het eiland/ De voorzitter: Overal weet ik niet, bijv. van Oud-Vossemeer en Stavenisse. i De overige gemeenten wel." Dhr. o. d. Brouw: „Waarom dringt men dan hier aan op een kluis (do ir een desbetreffend controlerend ambtenaar l red.en op andere plaatsen niet Spr. wil wel voor stemmen, maar vindt het jammer, dat B. en W. er ga egeH mee teruggekomen zijn. Het gaar ever een belangrijk bedrag en nu de omstan digheden zo beroerd zijn, havDen re i beter kunnen wachten. Nu gaat men juist vernieuwen. Bovendien Kun ik de dreigementen, als zou het arctt'ef naar elders moeten, niét zo gemakkeluk aan vaarden. Een bedrag van 6000.— vind ik een luxe uitgave. De voorzitter: Het loopt inderdaad op, m^ar vergeet niet, dat in jaren niets gedaan is. Er moet eens een eind aan komen. Ook de Commissaris dringt er op aan. Dhr. Koopman zegt blij te zijn, dat dhr. o.d. Brouw ziet, dat B. en W. te veel aandringt. Spr. merkt op, dat wethouder Hage vroeger vrijwel altijd tegenstemde als het over uitgaven ging, nu gooit ook hij het geld weg. „Jullie willen niaar bouwen en sjouwen. Ik kan Hage nret vatten." Weth. Hage antwoordt, dat er gedu rende de oorlogs- en laatste jaren overal ontzettend geslofd is, waar het herstel betreft; nu komt men vanzelf voor grote uitgaven. Dhr. Kopman, „Zijn we van het gemeentehuis af, als we een kluis hebben en de secretarie beneden Het dak ver nieuwen was beter!" De voorzitter: ,,U zegt het eigenlijk zelf, dat we met de kluis niet klaar zijn". Dhr. o.^ d. Brouw: „We zijn er voor lopig nog niet van af." Dhr. Koopman: „o. d. Brouw stemde 2 x tegen en zal nu voorstemmen, maar wijst er toch ook op, dat B. en W. aanhouden. Laten we het uiterst nood zakelijke doen. Belasting betalen wordt het voor St. Maartensdijk, de gemeente wordt uitgeknepen. De voorzitter: „Daarom hadden we het beter eerder kunnen doen". Dhr. Langejan: „Ik stem tegen. Reden: ik wil geep uitgaven meer aan deze gebouwen maken en wacht liever tot er een nieuw gezet kan worden op een behoorlijke manier tegen behoorlijke prijs. Dat komt wel weer, misschien eerder dan we denken. Laten we sparen". De voorzitter: Ik denk, dat het dan een lange termijn wordt." Na stemming blijkt ook dit punt met 4 tegen 3 te zijn aangenomen. Tegen dhr.Langejan. Lindhout, Koopman. De voorzitter zégt: „Ik meen, dat we, gezien de omstandigheden, een juist be sluit hebben genomen." Ingekomen stukken: Van Jhr. de Casembroot dankbetui ging voor de felicitaties. Van G.S. goedkeuring wijziging poli tieverordening in verband met reinigings rechten. Gk. G.S. afkoop erfpachtSrecht door S. Polderman. Een schrijven van dhr. v. As, dat hij zijn benoeming als lid van het Wezen- Armbestuur aanvaardt. Gk. G.S. ophalen huisvuil door Heij boer. Verzoek van dhr. W. v. d. Klooster om gemeenteland. Hierop wordt gunstig beschikt. Idem van dhr. A. Kunst om gem. tuin. Dhr. Lindhout zegt hier echter wel bezwaar te maken tegen het feit, dat het tuintje van dhr. Engelvaart wordt afgenomen. De voorzitter merkt op, dat Engel vaart vrijwillig afstand heeft gedaan. Besloten wordt een ander geval, door dhr. Lindhout opgemerkt, als zou een huurder z'n tuintje niet zelf bebouwen, zal worden onderzocht. Dhr. Lindhout wil gelijke monniken, gelijke kappen in deze. Op een verzoek van dhr. H. J. Luijk om .gem. land wordt eveneens gunstig beschikt. Een schrijven van Wed. de Wilde, wonende C 1, die meent dat ze niet in aanmerking komt voor het betalen van reinigingslasten. Dit blijkt wel het geval te zijn, zodat hierop afwijzend wordt beschikt. Idem een verzoek van L. C. v. Poortvliet. Machtiging van het B. B. tot het döen van uitgaven voor herspel bliksemaflei- dingsinstallatie. Mededeling dat het pensioen van Mej. Sanderse ieder jaar opnieuw moet wor den vastgesteld en dan bepaald of de toeslag moet worden verstrekt ja dan neen. Thans is dit goedgekeurd. Machtiging door P.B. voor uitgaven nissenhut. I Inmiddels is dit komen te vervallen. Dhr. Koopman zegt, hoewel er dit jaar niet veel van een mosselpellerij zal ko men, hij gedacht had aan een plaats „achter de Wal". Daar was het mis schien wel geschikt: De voorzitter zegt, dat dit thans niet aan de orde is en men bovendien aan een bestaand gebouw had gedacht. Binnengekomen een verzoek van het gemeentebestuur Stavenisse om een bijdrage ad 200.ineens in onkosten aanleg plankier. (Schema publiceerden we reeds in faadsverslag Stavenisse red.). B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. j Dhr. o. d. Brouw vraagt of het wel juist is om hieraan mee te doen. Stave nisse heeft nu wel een mooie rekening gemaakt, maar er zijn al gemeenten, die er niet aan meedoen. Er is toch een vereniging van burgemeesters op het eiland. Is er toen niet over gesproken De voorzitter antwoordt bevestigend. De provincie gaat niet over tot herstel van het provinciaal steiger; ze draagt wel bij in het voorstel Stavenisse. Weth. Hage merkt op, dat er door inwoners van deze gemeente nogal gebruik van wordt gemaakt. Dhr. Langejan vindt een steiger ook gemakkelijk. Z.h.st. wordt tot inwilliging besloten, maar dan in 5 jaarlijkse termijnen te betalen. Een wijziging in het ambtenaren-regle ment ontmoet geen bezwaar. Besproken wordt vervolgens de nieuwe regeling van de Centrale Dienst N. Zee land Bouw- Woning- en Welstandstoe zicht, waarbij de 'werkzaamheden voor de gemeenteopzichters meer zijn verdeeld. Zo is dhr. Jasperse opzichter voor 3 inplaats van voor 5 gemeenten, nl. St. Maartensdijk, Stavenisse en St. Anna land, dhr. Blaas voor Tholen; Scherpe nisse, Poortvliet, Oud-Vossemeer vor men weer een apart district. Weth. Hage merkt nog op, dat Tholen- wel alleen een opzichter kan nemen, maar het dan zelf moet betalen. Dhr. Koopman vraagt of men hiermee is vooruitgegaan. Hij had liever een eigen opzichter en dan wat meer gege ven. Dat zou uiteindelijk voordeliger zijn. Dan waren de gemeentewoningen ver moedelijk wel hersteld. De voorzitter antwoordt, dat de nieu we regeling voordeel brengt. Dhr. Jas perse heeft meer tijd voor de gemeente, dan toen hij er 5 had. Wat de gem. woningen betreft, de stukken moeten nu voor de derde maal weg, dat is werke lijk absurd, maar het is zo. Dhr. Langejan vraagt of de heren in Zierikzee dan tegenwerken. Wat daarvan te denken Dhr. Koopman is overtuigd, dat wan neer dhr. Jasperse voor St. Maartens dijk alleen opzichter was, het voor elkaar was geweest. De voorzitter wijst op het verschil in gemeente en particulier. Weth. Bout zegt: „Wij betalen dus niet voor Tholen, overigens kan ik het goedkeuren. Nadat nog uitgelègd is, dat de nieuwe regeling maximaal 1.per inwoner vraagt, maar 'dat de vaste som van 550.is .vervallen, wordt het voorstel aangenomen met tegeristemining van dhr. Koopman. Geen bezwaar werd gemaakt tegen de kadegeldregeling, door Stavenisse opge zonden. Verzoek om toetetreden als lid van de Zeeuwse Brandweerbond tegen een bij drage van 10.per jaar wordt inge willigd, waarbij de voorzitter opmerkt, dat ook dit weer een stapje in de rich ting van de zelfstandigheid is. De laatste jaren stuurde men maar materiaal en wij moesten betalen, zonder dat er üzn gevraagd was. Bericht op een desbetreffend verzoek omtrent terugkomen van het klokken spel in de toren der Ned. Herv. Kerk. Hierin wordt) medegedeeld dat een Commissie van Onderzoek komt kijken. Geen bezwaar. Ook enige opmerkingen van het P.B. inzake de begroting 1947 ontmoet bij de Raad geen bezwaar. N.a.v. een schrijven van Ged. Staten zijn de assurantierechten van de ver schillende gemeente-gebouwen belangrijk verhoogd, zo o.a. het gemeentehuis met woning en moestuin van 28.000 op 60.000, ambtswoning van 9000 op 15000, toren van ƒ80.000 op ƒ85.000, enz. Niemand heeft hiertegen bezwaar. De voorzitter geeft vervolgens een nadere toelichting op de gemeentebe groting 1948. Om een beter overzicht te krijgen is door B. en W. een „4 jaren plan" opgemaakt en een schema opge steld, wat men in die jaren hoopt te herstellen of te vernieuwen en te onder houden. De voorzitter zet uiteen welke posten op 1948, 1949 enz. drukken, waarbij men rekening hield met de meest noodzake lijke vernieuwingen. Na deze uiteenzetting merken 'de heren o. d. Brouw en Langejan op, dat ze graag gezien hadden, dat er voor 1948 meer was uitgetrokken voor het herstel van de straten. Enige discussie ontstaat over het meest noodzakelijke. Vervolgens punt 4: In verband met salarisverhogingen worden de pensioen grondslagen der ambtenaren overeen- Dr. P, J. Dunker Tholen, Tel. 40 Dr. J. Menger te St. Filipsland komstig vastgesteld. Geen bezwaar. Punt 5: aanleg sportveld aangehouden. Punt 6: Aanbieding gem.begroting 1948, woningbedrijf 1948- en Armbestuur 1948. Wordt ter onderzoek voorgedra gen. Punt 7; Een tweede wijziging in de gem.begroting 1947 ontmoet geen be zwaar. Punt 8: In de commissie tot wering van schoolverzuim worden de heren N. de Viet en J. v. Nieuwenhuijze herko zen, terwijl in de plaats van de heren G. J. de Wilde en C. J. Geluk, die niet herkiesbaar zijn, de heren Chr. Hoek Marz. en C. Stoutjesdijk Jznv met alg, st. worden benoemd. Bij de rondvraag wijst dhr. Lindhout op de onmogelijke toestand achter in het Bosje, waar destijds enig puin zo maar is neergestort en door het vele rijden, de weg er schandalig bij ligt. Dhr. dé Viet onderstreept dit/ Er is toch grint genoeg, meent dhr. Lindhcut. De voorzitter zegt: Toen er puin nodig was, hadden we het niet. Later is er gekomen en toen is het maar vlug neer gestort. Er zal echter aandacht aan geschonken worden. Nadat dhr. Koopman geinformeerd had of er oud materiaal voor de nieuwe wo ningen werd gebruikt en hierop dbor de voorzitter een bevredigend antwoord was gegeven,, wordt de vergadering ge sloten. EEN GOUDEN JUBILEUM 24 Febr. hopen het echtpöar Jacob Geluk en Krina P. Geluk-v. Dullemen de dag te herdenken dat zij voor 50 jaar in de echt werden verbonden. Het zal hun zeker dien dag niet aan belang stelling ontbreken. VOLKSONDERWIJS De afdeling Thplen van de Ver. eniging „Volksonderwijs" kwam Vrijdag avond jl. in vergadering bijeen, in de zaal van „Hof van Holland" Dhr. L. de Heer opende de bijeenkomst, daar de voorzitter dhr. J. Overbeeke niet aan wezig kon zijn. Dhr. Stoutjesdijk, te Schelluinen, propagandist der vereniging het woord verkrijgend, sprak ever het onderwerp; „Onverdeeld naar de Ópen- bare School". Door enkele aanwezigen werden bij de rondvraag verschillende vragen gesteld van interne aard en enkele technische kwesties besproken. Enkele aanwezigen gaven zich op als lid. Dhr. de Heer dankte tenslotte de spreker en de aan wezigen voor de opkomst. DE TWEEDE PRIJS op de Hengstenkeuring te Goes, behaalde de hengst „Ideal van de Kleykamp", eigendom van de Hengstenvereniging „Tholen". MOTORCLUB Een nieuwe motorclub met aanvanke lijk 18 leden werd in deze gemeente ongericht en zal zich aansluiten bij de K.N.M.V. BESTUUR HANDHAVING RIJKSÈENHEID In de zaal van het „Hof van Holland" werd Maandagavond 16 Februari door het voorlopig comité Handhaving Rijks eenheid een vergadering gehouden, waar bij de heren W. L. Klompe. voorzitter H. Jansen, secretaris: M. Verduit, pen- ningraeester M. W. de Korte en A. F. i Goederaondt tot definitieve bestuursleden I werden gekozen, DE MUZIKALE WANDELING gebruikelijk bij de verjaardagen van leden van ons Vorstenhuis werd bij de lste verjaardag van Prinses Marijke in verband met de ongunstige weersomstan digheden afgelast. „EENDRACHT MAAKT MACHT" De geitenfokvereniging met boven genoemde naam, hield Maandagavond jl. haar algemene vergadering bij dhr. L. van Dijke. De voorzitter, dhr. A. de Witte opende met een welkomst woord en sprak er zijn teleurstelling over uit, dat zo weinig aan de oproep gehoor hadden ge geven. Het ledental bedraagt thans 46. De ontvangsten bedroegen 425.-, uit gaven ƒ485.51. Nadelig slot ƒ60.51. Als bestuursleden werden herkozen de heren A. de Witte en J. van Oeveren. Het dekgeld werd vastgesteld op 6. de contributie op 1.50, Na bespreking werd besloten een keuring aan te vra- .geil. LICHTING 1949 Voor deze lichting werden 20 dienst plichtigen uft deze gemeente ingeschre ven. Hiervan werden -12 geschikt, 4 tijdelijk ongeschikt èn 4 voor goed ongeschikt verklaard bij de gehouden keuring. JUBILEUM Het echtpaar Iz. v. d. Boogaart- Bruijnzeel vierde Woensdag jl. hun 50-jarige echtvereniging. Bij deze gouden huwelijksherdenking ontbrak het niet aan* belangstelling. - „ONS BELANG" Als aanvulling op ons verslag van de Kolenvereniging „Ons Belang" in ons vorig nummer delen we nog mede, dat door de leverancier v. d. Berg te Brui- nisse een voorzittershamer werd over handigd in verba'nd met het 40-jarig bestaan. Tevens merken we nog op, dat het kapitaal op de balans 1989.85 bedroeg. OUDERAVONDEN O.L.S. Woensdag 18 Februari werd in een lokaal van de Openbare Lagere School de jaarlijkse Ouderavond gelfouden. j_/hr. Stols, voorzitter van de Ouderc^nmis- sie, opent de vergadering met een wel komstwoord tot de vele aanwezigen. Het doet hem genoegen, dat de opkomst zo groot is en inzonderheid burgemees ter E. M. Boogaard, wethouder Geluk en de raadsleden Goedegebuure en Rid derhof heet hij hartelijk welkom, alsmede enige- oud-leden van de Oudercommissie. Hierna worden de notulen en de re kening gelezen, welke laatste nog een batig saldo opleverde over het afgelopen jaar. Vervolgens neemt dhr. Boot het woord, die er in de eerste plaats op wijst, dat er wat de Ouderavond betreft, dit jaar van de gewone gang is afge weken. Meestal werd een film vertoond door dhr. Cornelisse te Tholen. Dit jaar is men in relatie getreden met Lind- hout's reisbioscoop, die vanavond aan wezig is, maar ook reeds hedenmiddag een küiderfilm vertoonde voor de leer lingen van de school. Bovendien werden de kinderen nog getracteerd op patates frites, gratis 'beschikbaar gesteld door dhr. J. Moerland. Om de meerdere onkosten van de kinderfilm en die voor de Ouderavond te bestrijden, wordt bovendien nog een

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1