Avonturen van een Drietal JAN OVEREENKAM ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET ST. FILIPSLAND INDISCH HOEKJE baldadigheid. VOOR DE LANDBOUW PREDIKBEURTEN RECTIFICATIE In de bekendmaking omtrent de „op haaldienst huisvuil" was aan ons een foutief woord opgegeven. Inplaats van „de eerste Vrijdag van iedere week" moet er staan „de eerste Vrijdag van iedere maand." De aandachtige lezer zal dit vermoedelijk begrepen hebben. STICHTING GEMEENSCHAP ST. MAARTENSDIJK Vorige week werd de eerste jaarver gadering gehouden van bovengenoemde Stichting. O.m. werd besloten dat deze Stichting, naast het hoofddoel de cul turele belangen van St. Maartensdijk te bevorderen, er thans ook naar zal streven op sociaal terrein noodzakelijke verbeteringen aan te brengen. In vele gezinnen zijn er grote moeilijkheden omtrent gezinsverzorging e.d. Het insti tuut der Maatschappelijke werksters moet in deze uitkomst brengen. De overheid werkt hierbij krachtig mee. Belangrijke subsidies kunnen worden verleend, ter wijl ook gelegenheid bestaat tot het vol gen van opleidingscursussen met daar aan- verbonden internaten, een en ander ook weer voor een belangrijk deel door de Staat gefinancieerd, zodat de kosten tot een minimum worden teruggebracht. Met het vaste plan om op sociaal ge bied St. Maartensdijk vooruit te helpen zoveel als mogelijk is, gaat de Stichting haar tweede jaar in. OUDERAVOND Donderdagavond jl. werd de Ouder avond gehouden in de O.L. School, waarvoor grote belangstelling bestond. Het hoofd der school, dhr. Arendsen opende deze bijeenkomst en besprak ver schillende schoolkwesties. Hij bracht de dank over van de schoolkinderen in Indië, die pakjes ontvingen van de Spes Patria te St. Maartensdijk. De inzameling van oud papier verloopt vlot. Gelegenheid werd gegeven het werk der leerlingen te bezichtigen. Dhr. J. v. Houdt werd in de plaats van dhr. C. J. Geluk in de Oudercommissie gekozen. De voorzitter der commissie vestigde er de aandacht van B. W. op, dat de school in minder goede staat verkeert. De Burgemeester deed in deze enige toe zegging. Tenslotte las dhr. W. G. Bas- tiaanse gedeelten voor uit „Zuid-Beve- lands lief en leed" door A. Poldermans. BURGERLIJKE STAND over de maand Januari 1948 Geboren: Jan, zn. van D. v. d. Rhee en C. T. Hengstmengel Francina Adriana, dt. van D. Bazen en I. van Zetten Huiberdina, dt. van H. Uijl en W. J. Bazen Christiaan Adriaan, zn. van J. A. de Graaf en P. J. Bijl Cornelis, zn. van P. A. van As en A. C. op den Brouw Cornelis, zn. van P. A. van As en A. C. op den Brouw Job Leendert, zn. van A. D. Zwage- maker en S. J. Hage Johanna Jacoba, dt. van C. Carol en M. J. v. d. Velde Wilhelmina Neeltje, dt. van C. W. Bijl en- H. v. d. Werf Franciscus Philippus Antonius zn. van A. Meeuwissen en C. A. Hartog Ondertrouwd: A. A. van Beveren, 29 jr. en S. J. Boogaard, 20 jr. Overleden: W. M. Voogt, 73 jr. man van P. M. van der Werf. 25-JARIG BESTAAN De Jongelingsver. „De Jonge Samuel" hield Woensdagavond haar 25ste alg. Jaarvergadering. Voor deze bijzondere vergadering waren naast Bestuursleden van Zusterverenigingen op ons eiland ook oud-leden van Scherpenisse uitge nodigd. Ds. Kooreman opende de bijeenkomst en wees op het voorrecht om tot de kerkelijke jeugd te mogen behoren, maar ook de verantwoording, die men hierdoor krijgt. De voorzitter heette hierna allen har telijk welkom, waarna de avond werd gevuld met het lezen van verschillende onderwerpen en zang door de Zangver. „De Lofstem". In de pauze volgden felicitaties. Tenslotte dankte de voorzitter de af gevaardigden voor hun tegenwoordigheid en alle medewerkers voor het welslagen van deze gpede avond. OUDERAVOND 6 Februari werd in het gymnastiek lokaal der O.L. School de jaarlijkse Ouderavond gehouden. Dhr. M. D. A. Geuze werd in de Oudercommissie be noemd, terwijl in de vacature van dhr. C. G. Hartog dhr. J. Verkerke werd gekozen. Dhr. Kouman, hoofd der school sprak over de leerplichtwet. Uitvoerig behan delde hij het onderwerp: „Verschillen in intellect". De leerlingen zongen enkele liedjes en in de pauze werd het gemaakte werk be zichtigd. Hierna -draaide men een filmpje over de Bataklandén, waarbij dhr. Kouman een toelichting gaf. DIENSTPLICHT Voor de lichting 1949 zijn 7 jongens uit deze gemeente gekeurd. 5 werden ge schikt, 2 personen ongeschikt verklaard. N.C.L.B. VERGADERING Donderdag jl. vergaderde de afd. van de Ned. Chr. Landarb. Bond, waarbij ook aanwezig dhr. Vingerling, hoofd bestuurslid. Na opening werden door dhr. Vinger ling de klachten behandeld van de tewerkgestelden bij de D.U.W. Zoals uit het onderzoek bleek waren er gemoti veerde klachten. Te lange afstand fietsen, bij overzetten gebruik maken van te kleine boot, enz. De D.U.W. was echter niet buiten zijn bevoegdheid, gegaan, daar het bestaande reglement zulks toe laat. Enige verbetering is op komst, volgens spr. Er is geconfereerd met de Inspecteur van de D.U.W. en een der leden van de contactcommissie. Besloten werd de tewerkgestelden per rijwiel naar de A.J. Polder te laten gaan, daar over zetten met een boot van de R.T.M. en vervolgens per auto naar het werk te Ouwerkerk en omgeving. De voorzitter deelde mede, dat hij door omstandigheden voor enkele func ties heeft bedankt, o.a. lid van de Dorps- commissie St. v. d. Landbouw waarvoor in zijn plaats is benoemd dhr. Jan Ver wijs en voor lid der commissie tot uit voering van het Pensioenfonds, waarvoor dhr. G. Hooglander Pz. werd gekozen. Dhr. M. Geluk trad af als secretaris en hiervoor kwam dhr. G. Hooglander. Dhr. C. Tichem werd als afd. Bestuurslid gekozen. Hierna hield dhr. Vingerling een inlei ding over de economische toestand van het land. Hij sprak over de loonposities der arbeiders, in het bijzonder die der Landarbeiders. Daarna de ontevreden heid die er allerwege heerst onder alle groepen en standen tegen vele Regerings maatregelen. Na enige discussie en enkele vragen te hebben beantwoord, sloot de voorzitter de vergadering. EEN KNAAP VAN EEN EI Een kip van dhr. B. de Braber legde dezer dagen het enorme ei van 176 gram. A J. POLDER FILMAVOND ORANJEVERENIGING Vrijdag jl. werd door de Oranje vereniging „Anna Jacoba" een filmavond georganiseerd, onder leiding van de voorzitter, dhr. C. J. van Strien. In de middag werd voor de school jeugd een kinderfilm vertoond o.a. de avonturen van Fritje en Fratje. In de pauze werden hierbij versnaperin jen uit gedeeld. De avondvoorstelling voor de ouderen begon om 7 uur. Door de voorzitter werd een kort openingswoord gesproken, waarna twee coupletten van het Wilhel- jnus gezongen werden. Na een oranje film, een geluidsfilm over de wilde dieren in de gehele wereld. In de pauze werden taarten, wijn en sigaren door verloting aan de man gebracht. Na de pauze kregen de aanwezigen de Nederlandse en Parijse bevrijdingsfilm te zien. o De geslaagde avond werd gesloten door dhr. J. T. v. Dijk. SPORTHOEKJE BEKERWEDSTRIJDEN SEOLTO (Zevenbergen) W.H.S. 1-6 In het laatste kwartier incasseerde W.H.S. te Zevenbergen een zware nederlaag. Het was niet moedgevend, toen de gasten met 3 invallers naar Zevenbergen trokken onder beroerde weersomstandigheden. Ingrijpende wijzi gingen waren noodzakelijk. De tegen woordige keeper werd op de midvoor- plaats gesteld, de midvoor ging links binnen spelen. Men hoopte dat de reserve-keeper een goeie middag zou hebben. En voor de rust werd er óók goed partij gegeven. Het spel golfde op en neer met een klein veldoverwicht van W.H.S. Het eerste doelpunt was echter voor Seolto, toen de W.H.S. backs te laat ingrepen en de keeper, zonder dat deze in actie kwam, werd gepasseerd. Weinige ogenblikken later kwam de gelijkmaker, toen de midvoor van W.H.S. na verschillende voorafgaande mooie kansen, alleen met de keeper voor zich, op rustige wijze scoorde. Deze ge lijke stand met de rust gaf moed voor de tweede helft. En hoewel door de wind, het spel zich meer naar het W.H.S. doel verplaatste, werd tot 20 minuten voor het einde goed partij gegeven. Om die tijd verhoogde Seolto de voorsprong na een goede aanval. Onmiddellijk na de aftrap ging W.H.S. er van door en er ontstond uiteindelijk een sprint tussen de voortreffelijke keeper van Seolto en de linksbinnen van W.H.S. Gelijktijdig waren ze bij de bal en botsten tegen elkaar op, waardoor de keeper zich aan de knie bezeerde en de linksbinnen een opstopper tegen z'n neus kreeg, waar door hij voor het verdere van de wed strijd was uitgeschakeld. Hierna kwam bij W.H.S. een zodanige inzinking, dat eer de goed leidende scheidsrechter het eindsignaal gaf, W.H.S. met 61 achter stond. VREDERUST-SMERDIEK 2—3 In bet kader van de vriendschappelijke wedstrijden, die Smerdiek en Vrederust ieder jaar spelen, werd Zaterdag jl. deze gewoonte voortgezet. De mannen van Smerdiek wisten met 32 deze wedstrijd te winnen, nadat de rust met 31 was ingegaan. Een match die in de beste verstandhouding werd gespeeld. DAMMEN Dinsdagavond werden door de Thoolse Damclub voor de clubcompositie c'e volgende wedstrijden gespeeld Afdeling A i M. Korsman C. de Korte fi2 A. M. Geluk D. de Vos 0—2 Afdeling B J. de Rijke M. C. Meerman 1- 1 VERJARINGSGROETEN Dpi. soldaat Jan Verhoole L.N. 250227047 4-3-3-R.I. 7 Dec. div te Me- dan hoopt 27 Febr. zijn 23sce verjaardag te vieren, waarmee zijn ouders, broers en grootouders hem hartelijk feliciteren, St. Annaland, Febr. 1948. 9. Heel diep beneden zich zagen ze een rivier bruisen, een paar onbekende dieren kwamen daar drinken, maar alles was verder verlaten. Uitgeput lagen de meisjes in de schaduw van de machine. Frank wandelde wat rond, toen het onverwachte gebeurde. Heel hoog, bovenop de rots, meende Frank mensen te bespeuren, hooiden keken naar hen, en... iemand 'liet zich langs een lang touw omlaag zakken. Een moment van angstige spanning, ja, hij kwam nader. Frank wekte de meisjes. „Er komt hulp," riep hij. Met angstige ogen volgden de kinderen den man, •die vlug daalde. 10. „Het is een Indiaan," riep Mary, „iemand van mijn volk." Het was een Indiaan, die, na zich van het touw te hebben losgemaakt, langzaam naar de kinderen kwam toegestapt. Alleen een gordel van een vreemd geweven stof was om zijn lichaam geslagen. Nieuwsgierig bekeek hij Frank en de meisjes: sprak hen aan in een onbekende taal, keerde zich toen naar zijn gezellen, hoog boven hem, wachtte, en dra daalden meer Indianen naar omlaag langs het lange touw. De eerste, die kwam, was een meisje van hun leeftijd, en de eerbiedige manier, waarop de man, die beneden was, haar toesprak, bewees dat zij de leidster van de troep was. Toen ik deze week bij Kees kwam, zag ik dat Kee zich ver blijd had met de blijden. Boven dien is het serviesgoed van de bon gegaan, wat ook niet in de kast, maar wel op haar gezicht duidelijk zichtbaar was. Ze denkt er zo over: „Minder dan we ge had hebben kan toch niet." Kees daarentegen zal diep in gepeins verzonken. Nu weet ik, dat ie zit te springen om weer aan het werk te gaan, maar toch was ik van mening, dat zijn gepeins een andere oorzaak had, zodat ik met de deur in huis viel en hem vroeg: „Wat is er loos, jongen „Wel Jan", antwoordde hij me: „Steeds lees ik met aandacht de raadsverslagen in de krant, ook al is het dan geen verslag van m'n eigen gemeente. En zo zit ik nu te peinzen over een verslag van vorige week, waarin o.m. wordt gewaagd van baldadigheids- bestrijding. Ongewoon voor be doelde gemeente en onbegrijpelijk voor mij werd er een desbetreffen de verordening met alg. stemmen aangenomen. Daar kan ik het nog steeds niet meer eens worden. Wat ik nu ga zeggen dient de jeugd in geval onder de ogen te komen. Waarom niet Wel, ik ben er de man niet naar om te zeggen, zoals dat tegenwoordig min of meer in de mode schijnt: „Neen, dat ge beurde vroeger toch maar niet, toen wij jong waren." Ik kan er rrfoeilijk aan geloven, dat de jeugd van 1948 zoveel slechter is, dan die van 1918. Zeker, elke tijd heeft zijn eigenaardige verleidingen en gevaren en het moet me van het hart, dat er m.i. wel minder eer bied is voor de ouderen, maar brave Hendrikken en heilige Boontjes waren de jongelui van vroeger ook niet. Dat maakt nie mand me wijs. Laten we billijk in ons oordeel blijven. Ik kan niet zeggen, dat de ouderen tijdens de bezettingsjaren steeds het goede voorbeeld gaven én ook niet, dat dit na de bevrijding gebeurde. Nee, ik wil heus niet alles ver- goeilijken wat de jeugd van tegen woordig klaar maakt, in geen ge val. Ik zou graag zien, dat som mige dingen anders en beter wer den. Maar ik wil eerlijk blijven en het kwaad niet alleen, bij onze jeugd zoeken. Als ik zo eens aan vroeger terugdenk, dan vermoed ik dat de weegschaal ten ongunste van die tijd doorslaat als het op belletjes trekken, blinden afhalen, ruitje tik, portemonaietje leggen, enz. aankomt. En dan vind ik de genomen maatregelen, de vastge stelde verordening in de gemeente van het raadsverslag een krasse aanpak. Temeer, waar er bij wordt gezegd, dat men toch niet wil weten, dat deze gemeente zou uit blinken boven een andere wat ondeugende jeugd aangaat. En dan ligt me een maatregel, die de genele jeugd binnen kan houden, zwaar op het hart. Soms moet ik zelfs twijfelen aan de bevoegdheid daarvan, ^eker in de zomer, wan neer de buitenlucht gezondheid kan brengen na de muffe school lucht. Daarvan afgezien echter, meen ik, dat er toch ook een goede kans zou bestaan om de baldadig heid ik ontken niet dat die er in deze tijd niet is te bestrijden op een andere manier, bijv. door ouders, opvoeders en tenslotte ook de politie er nog eens speciaal op te wijzen. Desnoods bij een erg voorval maar eens een krasse maatregel nemen, die anderen ten voorbeeld is, zonder een algemene baldadigheidsverordening. Heus Jan, dat wil er bij mij niet in." Was dat even een relaas van Kees Ik antwoordde hem, dat hij zich met zaken aan het bemoeien was, die hem niet al te veel aan gingen en dat het een en ander toch de beste bedoelingen inhield. Dit sprak hij niet tegen. Integen deel, hij was er van overtuigd, dat dit met de beste bedoelingen ter tafel kwam, maar toch kon het besluit hem niet bekoren. En hij hoopte, dat de wens op die ver gadering naar voren gebracht, dat dit een stimulans mocht zijn voor andere gemeenten om dat ook in te voeren, niet vervuld zou worden Nou, toen ik Kees zo hoorde praten en indien het dan enkel gaat om de jeugd, dan denk ik er over hetzelfde te gaan hopen als mijn vriend. RECEPTIE COMMISSARIS DER KONINGIN Ter gelegenheid van zijn ambts aanvaarding zullen de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot en Mevr. de Casembroot-van der Feltz recipiëren op Zaterdag 21 Februari a.s., des n.m. te 3 uur in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. RECTIFICATIE In het raadsverslag, afgedrukt in het nummer van vorige week kwam een storende fout voor. Omtrent de balda- digheidsbestrijding was vermeld, dat de jeugd van 1418 uur van de openbare weg kan worden geweerd. Dit moet zijn van 18 tot 4 uur d.a.v. We merken hierbij tevens op, dat de ouders, voogden of verzorgers mede strafbaar zullen zijn, wanneer een onder hun toezicht staand kind in strijd met de nieuwe verordening op de openbare weg zal worden aangetroffen. Ook het bericht omtrent de inenting t.b.c. was onjuist. Inplaats van inenting moest er staan „controle". Men heeft de kinderen slechts door de reactieproef van Piquet onderzocht. Deze proef be staat uit het aanbrengen van 3 kruisjes op de arm. Gaan deze niet zweren en worden ze niet dik, dan is er voor 99% zekerheid, dat het kind vrij is van t.b.c. Gaan ze wel zweren of worden ze wel dik, dan heeft het kind misschien t.b.c. Het kan ook door een heel onschutdige oorzaak zijn gaan zweren. Het is echter dan goed, dat het kind nader wordt onderzocht. KUNSTMEST. Landbouwers van wie het teeltplan 1948, in gunstigen zin, zeer belangrijk afwijkt van het teeltpjan 1946 kunnen nog voor een aanvullende stikstoftoe wijzing in aanmerking komen. Aanvragen moeten schriftelijk worden ingediend voor 15 Maart 1948 onder opgave van het volledige teeltplan 1948 bij de Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland, Grote Markt 28 Goes, Afd. Kunstmest. De Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland. Zondag 15 Februari 1948 THOLEN Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. v. d. Wiel nm. 3 uur Ds. de Bres Gereformeerde Kerk: 10 en 3 uur Ds. C. A. Vreugdenhil Gereformeerde Gemeente: 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Chr. Gereformeerde Kerk: vm. 10 en 6.30 uur Ds. H. v. Leeuwen nm. 2.30 uur Leesdienst Woensdag 18 Febr. av. 7.30 uur Ds. de Jong, van Middelharnis (Tijd- predikatie: „De onverzettelijken" Ned. Prot. Bond: nm. 3 uur Ds. Wybenga OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. Goverts nm. 2.30 uur Ds. Goverts 2e lijdenszondag Woensdag 18 Febr. nm. 7 uur Ds. Goverts - Bijbellezing nm. 8 uur Jong Hervormden Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 uur Leesdienst Chr. Gereformeerde Kerk: 10, 2.30 en 6 uur Leesdienst Donderdag 19 Febr. av. 7 uur Ds. v. Leeuwen ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. Holst nm. 2.30 uur Ds. Holst Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. Sinke nm. 6 uur Ds. Sinke Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ne d. Herv. Gemeente: vm. Ds. de Bres nm. Leeskerk (vac. Tholen) Oud-Geref. Gemeente: 3 x Leesdienst „Rehoboth" av. 7 uur Ds. Molenaar te Zwijndrecht SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. Kooreman nm. 2.30 uur Ds Kooreman In beide diensten col. Restauratiefonds Gereformeerde Gemeente: 10 en 2 uur Leesdienst av. 6 uur Ds. A. Visser

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 3