Weekbladvoorhet EilandTholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND. Vreugde in het Eiland Tholen RAADSVERSLAG POORTVLIET» De nationale herdenking. Ter ronde tafel. Geen Zon^dags^autobusdienst» Riolering van de Zuidzijde. Verzoek om electrificatie* „OOK W IJ BETALEN BELASTING!" ZONDAGSDIENST ARTSEN 4e Jaargang No. 13 13 Februari 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertentiën 0.10 per millimeter - Minimum 2.00 Redactie A 494 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Blijde en droeve dingen, ze wisselen elkaar schier dagelijks af. In ons eiland, in Zeeland was er deze week blijdschap over de terugkerende militairen, in andere gezinnen heerste weer droefheid omdat men zich nü eerst goed bewust werd, dat men iets miste. Over het algemeen Wint de blijdschap het niet dikwijls. Mis schien kunnen de burgemeesters van Arnhem en Rotterdam nog lachen, die naar het Amerikaanse burgemeesters-congres zijn ver trokken en eerst half Maart in ons land terugkomen. Wij kunnen er slechts jaloers op zijn. Als we ons tot de ernst bepalen zijn we in een keer bij het rege ringsbesluit, op 4 Mei van 6 uur des namiddags af de nationale herdenking onzer doden te doen geschieden. De daaropvolgende Nationale feestdag, Woensdag 5 Mei, zal „gezien de noodzaak de arbeidsproductiviteit zo weinig mogelijk in ongunstige zin te beïn vloeden" aan het Rijkspersoneel eerst des middags te vier uur vrijaf worden gegeven. Ja, wij kunnen het Rijkspersoneel nauwe lijks een halve dag missen. De ernst des levens kijkt ook om de hoek bij de Enquête-com missie Regeringsbeleid 1940-1945. U weet, dat de Eerste Kamer, om het populair te zeggen, deze enquête min of meer heeft getor pedeerd, aoor haar besluit, dat uit de ministerraden niet geklapt behoefde te worden. De commis sie maakt er toch ernst mee en zet haar werk toch door. 17 Februari beginnen de eerste ver horen. Maar voor velen is „de aardigheid", na de beslissing der Eerste Kamer er wel een beetje af! De delegaties ter Ronde Tafel Conferentie schijnt ook niet veel aardigheid in deze besprekingen te hebben. Wij kennen de bezwa ren der Curaijao-enaren. Deze heren zijn met loden schoenen ter conferentie gekomen en ook nu wensén zij op korte termijn een bespreking met de minister-presi dent Beel over bestuurswijzigin gen. Mocht deze bespreking niet het door hen gewenste resultaat hebben, dan zal „Curasao" z'n koffers paKken en Den Haag verlaten." Ook Suriname wenst nog eens een afzonderlijke bespre king met de regering over de staatsregeling aldaar. Men kan de heren geen ongelijk geven: ze zijn in Den Haag en willen hun zaken zo goed mogelijk zien geregeld. Als ze> maar niet kwa~ad worden en weglopen In de Oost schijnt het voorlopigweer goed te gaan. De laatste besprekingen zijn op de „Renville" gehouden en met dank voor de bewezen diensten, is het conferentieschip weggevaren. Men zal nu afwisselend drie weken te Batavia en drie weken te Djocja vergaderen. Het voornaamste is echter dat men ernst maakt met de wapenstilstand. Gedurende enige dagen zijn er geen Neder landse militairen gesneuveld. „De wapens neer" moge de leuze blijven van beide partijen. Dr. Koets, de directeur van het kabinet van Dr. van Mook. die met twee maanden vacantie naar Nederland kwam, bezag te toe stand met gematigd optimisme. Als er dan toch maar optimisme bij is Optimistisch over de gang van zaken in Indonesië was men bij de aanhangers van het comité „Handhaving Rijkseenheid" geenszins.*Van deze zijde werd de radio-rede, die H.M. de Koningin hield, zelfs in afkeurende zin be sproken al werd daarbij toe gegeven, dat deze rede geen diepere zin had dan een troonrede, waarvan de regering de volle ver antwoording draagt. Het doet evenwel niet aangenaam aan, dat, zij het zijdelings, ook de Koningin in discussie wordt betrokken. Men moge het niet eens zijn met de houding van de regering, (dat is zeffs heel begrijpelijk) in bepaalde aangelegenheden Hare Majes teit staat boven de partijen en mag nimmer in het geding worden gebracht. Woensdag 11 Februari was een vreugdevolle dag voor vele gezinnen op ons Eiland. Het bekende Zeeuwse Ba taljon arriveerde Dinsdag jl. na een voorspoedige reis met enkel in de Middelandse Zee een paar woelige uren. De ontvangst te Amsterdam was buitengewoon. Zoals de dagbladen meldden, ging Prins Bernhard in open zee aan boord en sprak verschillende jongens persoonlijk .toe. Op een en ander komen we nog nader terug. Ook hingen in vele andere plaatsen in Nederland, waarlangs de jongens naar huis terugkeerden, vlaggen uit. Het was of de ene gemeente aan de vol gende het sein gaf, dat de jongens in aantocht warerr. Hoe is het anders mogelijk, dat er in gemeenten waar zelfs geen militairen terugkwamen, tal rijke personen aan de kant van de weg stonden en de jongens toewuifden. Voor de Thoolse jongens was het een groots moment, toen de brug in het zicht kwam. Honderden mensen stonden hen op te wachten en de vreugde was groot. Iedereen werd aan huis gebracht door de autobus. Bruine gezonde man nen en jongens stapten uit. Te THOLEN werd gisteravond een officiële ontvangst gehouden op het gemeentehuis. Voor het bordes had zich een grote menigte verzameld om getuige te zijn van hun ontvangst. Staande op het bordes van het stadhuis werd hen door Concordia een serenade gebracht en werd het Wilhelmus gezongen. Sergeant Majoor Verkerke dankte met enkele woorden. Hierna begaven zich allen naar de feestelijk met bloemen versierde raad zaal, waarin zich de familie, comité en raadsleden bevonden en waar zij een welkom werden toegeroepen door de burgemeester. Dankbaar gedacht deze dat allen waren teruggekeerd, wat niet overal is. Hij memoreerde hoe ze vol vuur vertrokken waren om de Jap te verdrijven, doch hierin belemmert wer den door de geallieerde vrienden. De bevolking ginds zegenden uw komst. Dat de politionele actie werd afgebro ken was ook voor vele hier te lande onbegrijpelijk. Jullie hebben je plicht vervuld voor Koningin en Vaderland. Thans staan je aan het begin van een nieuwe periode, doch zijt thans als mannen teruggekomen. Ook jullie zul len je moeten inspannen en aanpassen aan de omstandigheden zoals die nu zijn. Van de commissie kan men alle medewerking verwachten. Hij bracht de dank uit namens de gehele burgerij aan alle jongens die de naam van Tholen hoog hebben gehouden en wenste hun toe dat zij spoedig een passende plaats in de maatschappij moge vinden. Hierna werd staande de eerste 2 coupl. van het Wilhelmus gezongen. Daarna werd koffie met gebak gepresenteerd, terwijl enkele dames onder leiding van de heer Bur gers met de mandoline enkele liederen ten gehore brachten. Het slotwoord werd gesproken door de heer Pastoor Wolff, die de dank overbracht aan alle medewerkenden voor deze mooie avond, terwijl werd besloten met het zingen van het Zeeuws Volkslied. Te OUD-VOSSEMEER was er Woensdag een geweldige toeloop, toen de jongens arriveerden. De vele vlaggen gaven de gemeente een feestelijk aan zien en de toejuichingen waren niet van de lucht. De buurtverenigingen bereidden de jongens een hartelijke ont vangst en boden hen een taart of bloemstuk aan. De plaatselijke muziek vereniging bracht bij ieder huis, waar ■een militair was teruggekeerd een serenade. Een der familieleden van de jongens bracht dan een woord van dank voor de huldiging. Te ST. ANNALAND hingen» ook al vroeg de vlaggen uit en het was de gehele dag te zien, dat er iets bijzonders aan de hand was. Toen de bus dan ook arriveerde waren er veel mensen op de been. De ontvangst was hartelijk. Voor enkele jongens hadden de buurt bewoners een erepoortje gemaakt. Offi ciële ontvangst had niet plaats. De burgemeester bracht iedere terugge keerde een bezoek en dankte de jongens voor wat zij voor het vaderland hebben gedaan. Te ST. MAARTENSDIJK werden onder auspiciën van de Stichting Ge meenschap St. Maartensdijk de jongens een officiële ontvangst bereid. Een eenvoudige bijeenkomst was georgani seerd in het zaaltje van dhr. Slingerland op de Markt. De ouders, broers, zusters en verloof den waren uitgenodigd bij de ontvangst aanwezig te zijn. Nadat de Oorlogsvrijwilligers door de familie waren begroet, nam de Burge meester het woord voor een korte wel komstrede. Hij memoreerde de taak welke onze mannen van II-14 R.I. heb ben vervuld voor Vorstin en Vaderland, dus voor ons allen. De terugkeer in de burgermaatschappij na het vele wat in Indië doorleefd is zal wellicht niet meevallen. Wij allen weten wat het wil zeggen om van de na-oorlogse chaos tot het normale burgerleven te moeten terugkeren. Deze periode zullen de thans weergekeerden ook weer moeten doormaken. Helaas zijn enigen minder teruggekeerd dan zijn gegaan: wij herdenken hen in eerbied, zij brachten het hoogste offer. Doch daarnaast is plaats voor blijheid en dankbaarheid ten aanzien van de teruggekeerden. Hierna nam Ds. de Bres het woord. Hij gewaagde van de grote dankbaar heid jegens God, Dien het heeft behaagd deze mannen te laten terugkeren. Daar naast sprak hij zijn voldoening erover uit hier ook namens de Kerk bij de ontvangst tegenwoordig te kunnen zijn. Met de woorden van Psalm 103 werd Gode eer en dank gebracht voor deze behouden terugkomst, waarna een kort dankgebed werd uitgesproken. Sergeant J. de Viet sprak namens de teruggekeerden een kort woord van dank voor de ontvangst. Ieder kon begrijpen dat de grote emoties hem niet veel konden doen zeggen, doch hij meende toch namens de teruggekeerden een woord van dank te moeten spreken. Na het ronddienen van een verver sing was dit korte samenzijn geëindigd en ging een ieder huiswaarts. Te betreuren was dat door een misverstand drie Oorlogsvrijwilligers de bus reeds hadden verlaten vóór aan komst op de Markt, waardoor de familieleden in allerijl naar huis moesten gaan. Te SCHERPENISSE waren de buurt verenigingen in actie en werden de jongens een bloemstuk en gadeautje aangeboden. Te POORTVLIET, waar 8 militairen terugkwamen, wapperde ook uit vele woningen de driekleur. De officiële ontvangst was bepaald op Donderdag avond, waarop we nader terugkomen. Tot besluit voor dit keer: Hartelijk welkom mannen en jongens 1 Vrijdag 6 Febr. jl. des vm. om 10 uur kwam de voltallige gemeenteraad alhier onder voorzitterschap van burgemeester B. J. van Oeveren in openbare ver gadering bijeen. Na opening op de gebruikelijke wijze en een welkomstwoord zegt de voor zitter een punt aan de agenda te willen toevoegen, nl.: Wijziging begroting 1947, waartegen geen bezwaar. De notulen worden na lezing onver-, anderd vastgesteld. Mededeling door de voorzitter, dat het salaris van dhr. Verburg door het Rijk wordt vergoed; dat de nieuwe grasmaai- machine is aangekomen; dat er geen autodienst op Zondag zal komen. Opge merkt wordt hierbij, dat op een des betreffend verzoek om inlichtingen door Gedep. Staten werd medegedeeld, dat zij hierin geen zeggingschap heeft, maar e. en a. tot de competentie van de Rijks verkeersinspectie behoort. Ingekomen stukken a. van G.S. gk. verordening stekbieten b. idem wijziging begroting Burgerlijk Armbestuur c. idem goedkeuring aankoop grond 8 woningwetwoningen, in het vertrouwen dat de kosten voor het bouwrijp maken redelijk zullen zijn. d. gk. rekening courant-overeenkomst 1948 met de Bank van Ned. Gem. ad 11.000 e. Van het Burgerlijk Armbestuur dat voor 1948 in dit bestuur geen wijziging wordt aangebracht. f. Rapport kasopname van het Verifi catiebureau: kas gemeente-ontvanger, kas B.A. en secr. leges. Deze stukken wor den voor kennisgeving aangenomen g. Van het Gemeentebestuur Stave- nisse een verzoek om een bijdrage ad 100.in de aanlegkosten steiger „veerdienst Stavenisse-Ouwerkerk" (het door dit bestuur opgemaakte schema is door ons vorige week afgedrukt in het verslag Stavenisse) B. W. stellen voor dit verzoek in te willigen, waarbij de voorzitter echter opmerkt, dat het z.i. voor deze gemeente geen onoverkomelijk bezwaar kan zijn, het bedrag van 1100.hieraan te be steden. Hij was er dan ook niet direct voor dit verzoek in te willigen, maar brengt het voorstel van de Wethouders naar voren. Dhr. v. Houdt meent, dat er niet zoveel belang bij is voor deze gemeente. Dh. v. Ast is het met de voorzitter eens. Dergelijke bedragen zijn voor Stavenisse niet onoverkomenlijk. Z.i. is het maar een gezocht motief, dat men ook uit andere gemeenten van het veer gebruik maakt. Dat gebeurt immers ook met verschillende wegen. Hij kan niet begrijpen, dat men hiervoor bij andere gemeenten gaat "aankloppen. Met de Thoolse brug was dat iets anders. Tholen kwam na. de bijdragen nog een hele hoop geld te kort en boven dien was dat wel een algemeen belang. Andere leden zijn het hier mee eens. Na stemming wordt het voorstel B. 6 W. toch aangenomen met 4 tegen 3 (tegen de heren Vroegop, v. Ast en v. Houdt) h. Een schrijven van het Bestuur van de afd. „Het Groene Kruis", waarin wordt medegedeeld dat, waar tot dusver Mej. v. d. Velde als wijkverpleegster fungeerde, thans Mej. Slager deze func tie zal vervullen. Mej. Slager zal meer werk krijgen, waardoor het Bestuur haar een salaris van 2000.toekende. Daar de afdeling dit bedrag niet kan opbren gen is tot contributieverhóging over gegaan en bij de verschillende liefdadig heidsinstellingen der gemeente aange klopt om een bijdrage. Ook aan het gemeentebestuur wordt thans een ver hoogde subsidie gevraagd, nl. van 350. op 500. B. W. stellen voor dit ver zoek in te willigen met ingang van 1 Jan. 1948. Dhr. v. Houdt kan zich niet voor stellen dat hier iemand tegen zal zijn. Dhr. v. Ast is er ook voor, maar meent, dat de lasten voor de sgemeente toch steeds zwaarder worden. Hij hoopt dat het" het geld ten volle waard mag zijn en stemt voor. Z.h.st. wordt besloten de verhoogde subsidie te verlenen. i. Aan de leden wordt ter inzage Dr. v. Haga te Oud-Vossemeer. Dr. J. Menger te St. Filipsland. doorgegeven een verslag van de Land- bouwver. en de nieuwe regeling van Bouw- en Woningtoezicht om een vol gende vergadering hieromtrent een be sluit te kunnen nemen. j. Mededeling door de voorzitter, dat de tekening voor de 8 woningwetwonin gen thans in de juiste zin is gewijzigd. k. Aangeboden wordt een nieuwe regeling woonruimte-wet, waarin o.m. vermeldt wordt, dat wanneer een aan vrage om een woning binnenkomt, die zo spoedig mogelijk behandeld moet worden. Niemand bezwaar tegen vast stelling van deze verordening. 1. Een schrijven, ondertekend door verschillende bewoners van Strijenham waarin het college van de Raad wordt verzocht een beslissing te nemen in de electrificatie van dit gebied. Opgemerkt wordt o.m. dat de kom der gemeente al jarenlang van dit gemak profiteerd en de bewoners van genoemd gebied toch evengoed belastingbetalers zijn. Ook dat dit practisch in geen enkele andere pro vincie meer voorkomt. Dit schrijven is ondertekend door bijkans alle bewoners van Strijenham. B. en W. stellen voor dit voor nader onderzoek in handen te laten van B. W. en na dit onderzoek in de Raad te brengen. Dhr. Vroegop merkt op, dat de „Rand" er voorlopig van afziet, wegens te hoge kosten. Dit punt wordt daarna aangehouden ter onderzoek. m. verlenging huur woning van dhr. M. J. Moerland, Schapenweg, aangegaan in 1938 en eindigend op 31 Jan. 1947. In die tijd is er door dhr. Moerland een schuurtje aangebouwd. B. W. stellen voor de huur opnieuw vast te stellen en een bedrag van 10 cent per m- te laten betalen inplaats van 7 cent per m2 zoals tot op heden. Dhr. v. Ast meent, dat andere per sonen echter ook maar 7 cent betalen. Dit blijkt inderdaad zo te zijn, waarna het bedrag onveranderd blijft. Weth. G. K. J. Krijger meent, dat er verschillende personen erfpacht zouden afkopen, indien daartoe de gelegenheid bestond en het bekend was. Hij zou hiertoe gaarne de gelegenheid willen geven. Dit wordt goedgevonden en be sloten 25 x de jaarlijkse huur te vragen voor afkoop. Punt 3: Bespreking riolering 1948. De voorzitter deelt mede, dat voor 1948 inplaats van 1000.er 2000.is uitgetrokken voor riolering. Hiermee zou men een gedeelte van het dorp willen rioleren, dit jaar de zuidzijde en dan vol gend jaar weer een andere kant. De voorzitter laat de tekening zien van het rioleringsplan. Hij vraagt of de Raad het kan goedkeuren dat de verdere uit voering aan B. W. wordt overgelaten. Hierover ontstaat enige discussie. Ten slotte merk dhr van Ast nog op, dat hij het aan B. W. wil overlaten met inachtneming van de gemaakte opmer kingen. Dhr. G. K. Krijger informeert of de uitvoering door eigen mensen geschied. De voorzitter zegt dit even te willen bezien en het werk dan bijv. laten aan besteden. Dhr. v. Houdt meent dat dit het beste is. Besloten wordt het verder aan B. W. over te laten. Punt 4: Goedkeuring rekening B. A. 1946: goedkeuring begroting B.A. 1948; voorlopige vaststelling gem. rekening 1946 voor wat de gewone dienst betreft: inkomsten 145538,81. Uitgaven 121986,20. Batig slot 23552,'61. Kap. dienst in- en uitgaaf op 3222.46,89 met een nadelig slot van 588.06. Op de gem. begroting 1948 wordt een kleine aanvulling voorgesteld, verband houdende met de wijziging begroting 1947. Dit door een nieuw geprojecteerde en een overschreden post, die tamelijk krap was begroot. Voorgesteld wordt van het nogal hoge batig slot begroting 1948 5000.over te brengen naar de rekening 1947, daarna in 1^48 7000. in plaats van 12000.naar de reserve over te brengen. De gewone dienst van 1947 bedraagt dan 106647,61 met een onvoorzien ad 1811,32. Hierna werd het bedrag voor de Bij zondere School vastgesteld. Uitgekeerd is

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1