Avonturen van een Drietal STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVOET Snuif en wrijf "^ÏNXMSCÏiTÏOEKJE™ SPORTHOEKJE VOOR DE LANDBOUW PREDIKBEURTEN Spr. zei dat het het Bestuur genoegen deed, dat er zoveel georganiseerdert zijn, maar wees er op, dat er nog meer zijn, die geen lid van de afdeling wer den. Hij spoort alle niet-leden aan om lid te worden en wekt de leden op nieuwe aan te werven. Na dit openings woord werd het programma afgewerkt. In de pauze hield men een verloting met aardige prijzen. Deze bracht 80. op. BURGERLIJKE STAND over de maand Januari 1948. Geboren: 4 Januari: Adriaan, zn. van L. J. A. Fondse en M. v. d. Velde. 8 Januari: Cornelis Abraham, zn. van A Rijnberg en H. den Braber. 10 Januari: Johanna Pieternella, doch ter van I. Rijnberg en J. P. Polderman. 20 Januari: Adriana, dochter van P. v. Amerongen en C. van Sluijs. 27 Januari: Maatje Hendrina, dochter van M. C. den Engelsman en W. J. Bijl. 29 Januari: Thomas Willem, zoon van J. Moerland en M. v. Vossen. 29 Januari: Elizabeth Centineke, doch ter van L. J. Bruijnzeel en N. v. d. Jagt. Huwelijken: 8 Januari: Jacobus Vroegop, 32 jaar en Leuntje Pape, 25 jaar. 21 Januari: Adriaan Ketting, 28 jaar en Krina B. v. d. Graaf, 26 jaar. 22 Januari: Cornelis J. van Belle, 27 jaar en Jannetje B. C. Boogaard, 28 jaar. Overlijden: 17 Januari: Leendert Snoep, 70 jaar echtgen. van C. P. v. d. Boogaart. Ingekomen: Leendert Theunisse, van Wemeldinge. Johanna C. Gunter, geb. van Vught, van Benthuizen. Vertrokken: Meeuwis van Nieuwenhuijzen naar Oud-Beijerland. Jan D. Dane naar Rotterdam. Krina B. Ketting, geb. v. d. Graaf naar Rotterdam. „O.B.K," Zaterdag 31 Januari maakte de mu ziekvereniging haar eerste ronde in dit jaar door onze gemeente ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Beatrix. UITVOERING O.B.K. In Hotel Potappel werd door boven genoemde vereniging de eerste uitvoe ring gehouden. De voorzitter, dhr. C. v. Beveren heette allen hartelijk wel kom, waarna dhr. A. v. 't Veer een toepasselijk gedicht voordroeg ter ere van het jarig Prinsesje. Na enige muzi kale nummers voerde „Dilettant" te St. Maartensdijk op: „Het begon in de gracht". Hiervan genoten de aanwezi gen zeer. Enige taarten en een fles jenever werden verlegt, wat de steming deed toenemen. INENTING T.B.C. De leerlingen der Openbare L. School en die van de bewaarschool werden ingeënt tegen t.b.c. BEKENDMAKING Het Gemeentebestuur van Stavenisse vestigt er met nadruk de aandacht op, dat door deze gemeente geen werk lozensteun zal worden uitgekeerd aan hen, die de bepalingen van de geldende collectieve arbeidsovereenkomsten niet hebben nageleefd, (o.a. niet in het bezit zijn van een schriftelijke arbeidsover eenkomst). De landbouwers worden dringend verzocht hun volle medewerking te verlenen wanneer o.a. schriftelijke arbeidsovereenkomsten worden gevraagd. BEKENDMAKING De Burgemeester van Stavenisse#ves- tigt er de aandacht op, dat van het voornemen tot het doen plaats hebben van een huisslachting, als bedoeld in artikel 6a der Vleeskeuringswét, st. 1919, nr. 524, ten minste 4 dagen van te voren ter gemeentesecretarie kennis moet wor den gegeven. Ter voorkoming van teleurstellingen en moeilijkheden dient men zich in het vervolg stipt aan de gestelde termijn te houden. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van St. Maartensdijk maken bekend dat de eerste Vrijdag van elke week te beginnen Vrijdag 6 Februari a.s. des namid dags aan de huizen waar het huisvuil wordt opgehaald gereed moet worden gezet een bak of emmer met glas, blik of andere niet voor mest geschikte dingen. Indien zich in den vervolge bij het huisvuil, glas of blik enz. mocht bevin den mag het huisvuil niet worden mee genomen maar moet dit door de bewoner eerst gezuiverd worden. Aan bovenstaande zal streng de hand worden gehouden. St. Maartensdijk, 4 Febr. 1948. Burgemeester en Wethouders voor noemd. OVERPLAATSING Het Districtshoofd v. d. Rijksdienst Landbouwherstel alhier, dhr. P. A. Geertsema, is overgeplaatst naar Schou- wen-Duivelarid met standplaats Zie- rikzee. Dhr. C. P. J. van Iwaarden, Dis trictshoofd voor Noord- en Zuid-Beve land van dezelfde dienst is overgeplaatst naar ons District: Tholen en St. Filips- land, standplaats St. Maartensdijk. Dhr. v. Iw. blijft echter Noord- en Zuid- Beveland nog waarnemen. VERGADERING „D.E.L." Vorige week Woensdag hield de var- kensoudersver. „Draagt Elkanders Lasten" haar jaarlijkse bijeenkomst in de zaal van dhr. Bazen. Ook voor deze vereniging was het jaar gunstig, zoals de voorzitter mee deelde. Tot bestuursleden werden herkozen de heren J. C. Knuist en F. Lindhout. In de vacature dhr. Robbe werd gekozen dhr. M. Hartog. Dhr. C. Franke werd tot lid van de controle-commissie gekozen. EEN EEUW! EEN EEUW MIN VIJF! Op 12 Febr. a.s. zal een oud-dorps genoot dhr. F. Duijnhouwer, thans wonende te Werkendafn zijn 100ste ge boortedag herdenken. De krasse grijs aard, geniet nog een goede gezondheid en is alleen wat doof. Hij heeft 134 kinderen en kleinkinderen. Deze dag zal voor hem niet onopge merkt voorbijgaan. Vrijdag 6 Febr. hoopt de Wed. Tholenaar-Bevelander haar 95ste ge boortedag te herdenken. Zij is op één na de oudste inwoonster dezer gemeente en mag zich in een goede gezondheid verheugen. Ook voor haar zal deze grote gebeurtenis wel niet onopgemerkt voorbijgaan. BURGERLIJKE STAND over Januari 1948 Geboren: Nellie Jacoba, dt van J. A. Slager en H. P. Boon Ondertrouwd: C. C. Noordijke, 26 jr. en L. Bijl, 21 jr. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen L. Visser, van Rilland-Bath (m) Vertrokken J. van As naar Amsterdam (vr) P. Poot en gezin n. Poortvliet (2 m en 3 vr) M. Potappel naar Echt (m) KOLENBONDVERGADERING In de zaal van dhr. J. de Graaf hield de Kolenver. alhier haar algemeene jaar vergadering. De voorzitter, dhr. D. Quist opende met een welkomstwoord tot de 37 aanwezige leden en zei o.m. dat de kolenpositie nog veel was verbeterd. Wel is de klantenbinding niet meer van kracht, doch de handelaars en ver. zijn nog wel aan hun leveranciers gebonden. Gelukkig kwamen de kolen steeds tijdig binnen. 10 millioen ton kolen zijn er dit jaar gedolven in ons land, men hoopt dit jaar aan de 12 millioen ton te komen, waardoor het echter nog lang niet zeker is, dat we meer brandstoffen zullen krijgen. De achterstand in de stad is nog steeds veel te groot. Uit het ver slag van de boekhouder bleek, dat het ledental 335 bedraagt. De rekening luidde als volgt: Ontvangsten totaal 18763,65. Uitgaven 17725,95. Batig saldo 1037.70. Totale bezittingen 2304.20 w.o. een brandstoffen waarde ad 416,50. Schul den: nihil. De kolenbond ontving het afgelopen jaar aan brandstoffen: 209160 kg eier kolen, 5930 kg briketten, 81960 kg anthraciet, 2000 kg vetnoten, 89500 kg ruwe bruinkool, 9700 kg parelcokes, totaal 398250 kg. In het pakhuis waren op 31 Dec. '46 73515 kg brandstoffen aanwezig en in het afgelopen jaar wer den 457849 kg omgezet. De door de heren M. Quist, M. C. v. Ast en A. C. Bijl tevoren nageziene reke ning werd accoord bevonden. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met rMiJNHAgn-r DOosëÖcH De voorzitter D. Quist en bestuurslid B. de Boer werden herkozen. Dhr. Corn. Geuze Jz. werd benoemd in de commissie boekonderzoek. Bij de rondvraag informeert dhr. J. Krijger naar het salaris v. d. boekhouder en vindt dit te weinig. Hij stelt voor het op 400. te brengen, wat met alg. st. wordt aangenomen. Ook wordt gevraagd of de vereniging turf kan aankopen. De voorzitter geeft hierop een uiteenzetting, waarna wordt voorgesteld om via een andere gemeente turf aan te kopen, indien hiertoe de kans bestaat. Tenslotte deelde de voorzitter nog mee, dat er 16 leden geroyeerd zul len worden, daar zij niet aan hun ver plichtingen voldeden. Daarna sluiting. OUDERAVOND In de O.L. School werd Vrijdagavond jl. de jaarlijkse Ouderavond gehouden. Dhr. P. I Krijger, H.d.S. opende met een welkomstwoord, inzonderheid tot de Bur gemeester. In de Oudercoramissie wer den 3 nieuwe leden gekozen, nl. de heren C. Bevelander, A. van Burg en Joh. v. d. Hoven. De mededelingen betreffende het onderwijs en de school vonden een aandachtig gehoor. Een en ander had de volle instemming der aanwezigen. Be langstellend luisterde men hierna naar het voorlezen van enige fragmenten uit het vissersleven, voorgelezen door onder wijzer J. Steketee. Tijdens" de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. Na de pauze werd een lezing gehouden met lichtbeeldery „Per Johan van Olden- barneveldt naar Indië". Waar er ver schillende oorlogsvrijwilligers uit deze gemeente thans met dit schip uit Indië terugkeren, was hiervoor grote belang stelling. Tot slot dankte de Burgemeester namens allen voor het gebodene en sprak zijn waardering uit voor wat het perso neel der school in het afgelopen jaar presteerde. Dhr. Krijger sloot hierna de geslaagde bijeenkomst. In de Chr. School wordt op Vrijdag 13 Febr. de ledenvergadering en op 27 Febr. de Ouderavond gehouden. GESLAAGD Dhr. E. Nieuwkerk slaagde te Goes voor het Gezellendiploma Brood- en Banketbakker. KUNST NAAR KRACHT Bovengenoemde Muziekvereniging hield onder leiding van haar vice-voorzitter, dhr. A. C. Heijboer een algemene ver gadering, waarbij de heren A. C. Heij boer en W. P. Gunter met alg. stemmen tot bestuursleden werden herkozen. Daar naast werd dhr. C. Murre in de vacature van dhr. Endhoven benoemd. 7. Frank stuurde er heen en werkelijk, het lukte. Net voorbij een afgrond bereikte de machine het grasveld en Frank slaagde er meesterlijk in, te landen. De machine stond stil. Onmiddellijk waren de drie waaghalzen het vliegtuig uit, om te zien waar ze waren. Erg geruststellend zag de toestand er nog niet uit. Steil naar drie zijden was het plateau begrensd door diepe afgronden, terwijl aan de éne zijde een rots zich duizelingwekkend verhief. Doodvermoeid vielen de avonturiers onmiddellijk in slaap, en eerst tegen de avond werden ze wakker. Het werd al donker. Ze hadden honger en dorst. In de cabine was nog wat brood en een fles melk, lang niet voldoende voor drie hongerige magen. 8. Huiverend kropen ze in dei cabine en het angstige drietal bracht een tweede nacht in de vliegmachine door. Ze wisten niet, wat er gebeuren zou. Ergens, heel ver weg, was de beschaafde wereld, waren hun vaders, die hen niet helpen konden, en zelf waren ze machteloos, ook maar iets te doen. Om beurten hielden ze de wacht met Franks revolver, maar er was geen gevaar, geen levend wezen kon immers tot het onbereikbare plateau doordringen. Al vroeg in de morgen waren ze buiten, om te zien, of er iets eetbaars te vinden was, maar ze werden deerlijk teleurgesteld. „VOLKSWEERBAARHEID" In de zaal van dhr. A. J. Kesteloo werd Dinsdagavond een vergadering ge houden, die ten doel had tot oprichting te komen van een vereniging „Volks weerbaarheid". Slechts 15 personen waren aanwezig. De burgemeester opende de bijeenkomst met een welkomswoord, inzonderheid tot Kapitein b.d. Persant Snoep. Spr. betreurde het, dat er zo weinig belangstelling voor was, temeer daar er vroeger toch velen lid waren van de pl. Schietvereniging. Hierna kreeg kpt. Persant Snoep het woord, die eerst een gedeelte voorlas uit een verslag over het ontstaan der Volks weerbaarheid. Het is geen militaire, maar wel een politieonele organisatie, zodat het in de bedoeling ligt in iedere ge meente een afdeling op te richten. Bij onlusten, stakingen, enz. wordt dan een beroep op Volksweerbaarheid gedaan, terwijl dan, indien men om deze oorzaken dienst moet doen, voor de gezinnen wordt gezorgd. Er moet een dienstverband worden getekend. Hulpverlening kan zo wel in eigen woonplaats als daar buiten plaats hebben. Voor een en ander komt een opleidingscursus, waarbij les ge geven wordt in de nieuwste wapens. Na deze uiteenzetting werd gelegenheid gegeven vragen te stellen, waarvan ge bruik werd gemaakt. Hierna werd een Balotage-commissie benoemd, die per sonen moeten „keuren" die lid willen worden. De commissie bestaat uit de heren: Burgemeester van Oeveren, A. Kesteloo, D. Overbeeke en Joh. v. d. Hoven. 9 personen gaven zich als lid op. De burgemeester sloot de bijeenkomst. BURGERLIJKE STAND over de maand Januari 1948 Geboren Hendrica Helena, dt. van Hendricus Marinus Duijnhouwer en Helena Cornelia Polderman Jacob, zn. van Johannes Wouter Zuidweg en Neeltje Adriana van As Izaak Dirk, zn. van Cornelis Liese- veld en Matthea Neeltje Oostdijk Catharina Jacomijna, dt. van Arij Punt en Abrahamina Maatje van der Slikke Overleden: Martina Jansen, 59 jr., dt. van Hermanus Jansen en Wilhelmina Hartog Ingekomen Pieter Poot en gezin, van Scherpenisse Wouterina J. Geuze, van Eindhoven VERJAARDAGSGROETEN Soldaat 1ste klas W. J. Poot No. 250219001, Staf 3-1 Reg. Stoottroepen, veldpostkantoor Palembang, hoopt op 19 Febr. zijn 23ste verjaardag te vieren, waarmee zijn ouders, broers, zusters, zwagers, schoonzusters, nichtjes en neef jes hem hartelijk feliciteren. Poortvliet, Febr. 1948. Dpi. soldaat Jan Moerland, hoopt op 16 Febr. zijn 21ste verjaardag te her denken. Hartelijk gefeliciteerd door Lina, haar Ouders, Broer en Zusters. Stavenisse, Febr. 1948 Op 16 Febr. viert sold. 1ste kl. G. J. Gaakeer L.N. 260216040 - Makassar zijn 22ste Verjaardag. Hij wordt hartelijk ge feliciteerd door zijn Ouders, Groot ouders, Broer, Zusters en verloofde - Waterhoefstraat 33 Tilburg OP PRIJS GESTELD! Enkele maanden geleden, werd tijdens de bruiloft Van Stee-Verkammen te Tholen een inzameling gehouden voor de Niwin-pakkettenactie. Dezer dagen ontving ik bericht van Kapt. Froeling, Stafkwartier, Makassar, dat verschillende jongens van zijn compie en hij zelf een pakket had ontvangen met als afzender de bruiloftsgasten van genoemde bruiloft. Bijzonder werd dit op prijs gesteld. Nadat schrijver de inhoud van het pakket heeft opgesomd, schrijft hij het bijzonder aardig te vinden, dat men zelfs tijdens een bruiloftsfeest nog aan de jongens overzee denkt. „Een beter bewijs, hoe wij allen in Uw harten leven, is wel niet te vinden", aldus kapt. Fr. „Er waren er heel wat van mijn jongens die riepen: „Mijn pakket is van de bruiloft te Tholen". Langs deze weg worden alle bruiloftsgasten dank gezegd. De kapitein eindigt zijn schrijven met een voor dit geval pracht variatie op het motto: „Wij leven mee met de jongens overzee", nl. „O Ké, we leven meë! met het huishouden Van Stee." Niet slecht gevonden! Toekomstige bruiloftsgasten: aanbeve lend S.V. „SMERDIEK" VERGADERT 29 Januari hield de s.v. „Smerdiek" haar jaarlijkse alg. vergadering onder leiding van de vice-voorzitter A. Eve raars. Na dank gebracht te hebben aan de afgetreden voorzitter, dhr.. I. Kwaak, ging hij uitvoerig in op moeilijkheden rond het sportterrein. Hij hoopte, dat het jaar 1948 de vereniging het zo lang begeerde goede sportterrein zal brengen. In verband met de vermakelijkheids belasting werd een reglementswijziging aangenomen, waardoor de contributie met 20 werd verhoogd. Het dona- teursgeld werd op 3.gesteld met vrije toegang tot alle wedstrijden. Verder werd het begrip „begunstiger" ingevoerd. Deze bijdrage werd gesteld op 1.50 echter zonder vrije toegang tot de wed strijden. Bij de bestuursverkiezing werd dhr. A. Everaars tot voorzitter gekozen, dhr. L. de Graaf tot secretaris en werden de aftr. bestuursleden W. Robbe en P. de Korte herbenoemd. Tot leden v. d. elftalcommissie werden gekozen de heren P. de Korte", L. de Graaf en A. de Rijke en tot leden v.d. kascommissie J. v. Hemert en A. de Rijke. Nadat de voorzitter de diverse vragen had beantwoord sloot hij de vergade ring met de leden aan te sporen door een eendrachtig verenigingsleven de gemeente te tonen, dat de ver. een sportterrein ten volle waard is. W.H.S.—NOORDSCHANS 0—2 De St. Annalandse supporters hebben Zaterdag jl. beslist de tijd en de geleden kou betreurd. Een overvochtig terrein, een beroerde wind en bovenal 10 slecht spelende W.H.S-ers, is een juist beeld van de wedstrijd W.H.S.Noordschans. Met de wind mee waren de gasten voor de rust bijna doorlopend voor het W.H.S.-doel. En de 10 voorsprong, die ze in deze helft behaalden, was geen geflatteerde uitkomst, al had de W.H.S.- keeper overigens de enige die z'n plaats waard was - dit doelpunt door de bal weg te stompen vermoedelijk kunnen voorkomen. Nu trachtte hij het hoge harde schot van de Noordschanse rechtsbinnen te pakken. Dit lukte niet, de bal kwam tegen de lat terug bij een andere speler, die de onmisbare kans benutte. Na de rust pakte Noordschans flink aan en steeds waren ze de zonder spirit spelende W.H.S.-voetballers voor. Het gelukte hen dan ook de voorsprong in deze helft nog te vergroten. Een ver diend verloren wedstrijd voor W.H.S. ZEVENBERGEN-THOLENSE BOYS 0—0 Zaterdag jl. speelde Tholense Boys in het kader van de Bekerwedstrijden tegen Seolto te Zevenbergen. Een uitvoerig verslag kwam niet binnen. Wel 'ver namen wij, dat de uitkomst het spel zo ongeveer weergeeft. Volgens Thoolse spelers had Zevenbergen sinds de laatste keer, dat tegen hen werd gespeeld, goede vorderingen gemaakt. KORFBAL Ook de Thoolse Korfbalvereniging ging Zaterdag jl. inee naar Zevenbergen en won daar met 21. Programma voor a.s. Zaterdag: Seolto (Zevenbergen)W.H.S. Tholense BoysNoordschans UITSLAG DAMMEN Dinsdagavond 3 Febr. jl. werd door de Thoolse Damclub enkele wedstrijden gespeeld voor de clubcompetitie. Koppelaar P. Jansen 11 J. Laban A. Labruyère 02 P. v. NieuwenhuijzenM. Korsman 20 HUISSLACHTINGSREGELING 1948—1949 Vanaf Maandag 9 Februari a.s. wordt voor land- en tuinbouwers en land- en tuinbouwarbeiders de gelegenheid open gesteld een 2e, 3e en 4e huisslachtings- vergunning aan te vragen.,) Voorzover door genoemde categorie de vergunning voor de le huisslachtingsvergunning nog niet is aangevraagd kan zulks alsnog plaats hebben. De uitreiking geschiedt volgens onder staand schema Aantal gezinsleden geboren vóór 1 Januari 1945 te slachten dieren 1 1 schaap 2 1 varken 3 1 varken 4 1 varken 1 schaap 5 1 varken 2 schapen 6 2 varkens 7 2 varkens 1 schaap 8 2 varkens 2 schapen 9 3 varkens 10 3 varkens 1 schaap 11 3 varkens 2 schapen 12 4 varkens Per varken worden 3 personen in de zelfverzorging opgenomen. Kinderen ge boren na 31 December 1944 worden niet in de zelfverzorging opgenomen en tel len derhalve niet mee bij de vaststelling van het aantal te slachten dieren. Voor gezinnen van 5 personen, ge boren na 1 December 1944 is het ook mogelijk, inplaats van 1 varken 1 schaap, 2 varkens te slachten. Alleenwonende personen mogen geen varkens slachten. We 1 bestaat voor deze personen de mogelijkheid om samen te slachten met een andere alleenwonende persoon, die overigens ook aan boven staande bepalingen voldoet. Voor personen die hun hoofdberoep niet in de land- of tuinbouw hebben is het eveneens vanaf 9 Febr. mogelijk een vergunning tot het aanhouden van een varken aan te vragen. Hiervoor zijn bij de P.B.H.'s speciale aanvraagformulieren beschikbaar. Bij de beoordeling van de aanvragen zal in het bijzonder gelet worden op de zelf geteelde ruwvoederproducten, waar bij erop zal moeten worden gerekend dat de eisen strenger zijn dan vorig jaar. Zondag 8 Februari 1948 THOLEN Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. Sinke nm. 3 uur Ds. v. d. Wiel lste lijdenszondag Gereformeerde Kerk: 10 en 3 uur Ds. Brussaard te Oegst- geest Gereformeerde Gemeente: 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Chr. Gereformeerde Kerk: 10 en 6.30 uur Ds. H. v. Leeuwen 2.30 uur nm. Leesdienst Vrijdag 13 Febr. av. 7 uur Ds. H. van Leeuwen OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. Goverts H. Avondmaal nm. 2.30 uur Ds. Goverts Dankzegging

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 3