Wcekbladvoorhct Eiland Tholcncn St. Filipsland Raadsverslag OUD-VOSSEMEER. ZONDAGSDIENST ARTSEN Raadsverslag STAVENISSE. Meer subsidie voor „Het Groene Kruis" Een meevallertje! Steiger of Plankier! Opheffing Burgerlijk Armbestuur Baldadigheidsbestrijding Een geanimeerde vergadering maar geen nieuwe Armenhuizen 4e Jaargang No. 12 6 Februari 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertentiën 0.10 per millimeter - Minimum 2.00 Redactie A 494 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen ReinigingsheffingVermakelijkheidsbelasting Niet accoord met nieuwe regeling Districtsopzichters Bijdrage wegverbetering Oud-Vossemeer—St. Annaland Openbare raadsvergadering gehouden te Oud-Vossemeer op Donderdag 22 januari Aanwezig de voorzitter de secretaris, de heren M. J. Daane, P. v. Driel, L. v. Gorsel, J. v. d. Klooster, J. H Mees. Met mededeling "Zijn afwezig de heren Arnoudse en L. Istha.. Na het onveranderd vaststellen der notulen worden de ingekomen stukken behandeld. Voor kennisgeving wordt aangenomen bericht van dhr. D. Istha tot niet-aan- neming van de benoeming tot lid van de commissie van advies inzake de Woon- ruimtewet 1947. In deze. vacature zal worden voorzien. Als eerste punt vermeldt de agenda de aanbieding van de gemeentebegroting 1948. De totale inkomsten bedragen 7 90.994.24, daartegenover staan uitga ven ten bedrage van 91.260.81, zodat er een tekort is van 266.57. Daar er nog niets op onvoorzien geraamd is zal het tekort ongeveer 2400 bedragen. De begroting zal in handen van de commissie tot onderzoek van de begro ting worden gesteld, waartoe worden herbenoemd de heren v. Gorsel, Istha en Vervolgens komt ter tafel een voorstel van Burgemeester en "Wethouders tot vaststelling van de verordening tot heffing van rechten voor het opha en van huisvuil. Dit zal één der middelen zijn om tot opheffing van het tekort over 1948 te komen. Tot nu toe werd Dinsdag en Vrijdag het huisvuil opgehaald, waarvoor dp bevolking geen betaling werd gevraaga. Op aandringen van de regering wordt vastgesteld een bedrag van 5. per jaar te heffen voor iedere woning in die wijken waar men gebruik kan maken van de ophaaldienst, te weten wijk A en B. Voorts "blijft er de mogelijkheid om speciale partijen vuil op te laten halen, waarvoor 2.75 per uur zal worden gerekend. Dhr. v. d. Klooster vraagt of dit voor iedere inwoner is, waarop de voorzitter mededeelt dat dit alleen is voor de percelen welke bezocht worden door de ophaaldienst, maar daar moet dan ook door ieder betaald worden. Spr vraagt vervdigens wat onder huisvuil verstaan kan worden. Hierover is men het niet geheel eens. Er wordt op gewezen dat wanneer voorwerpen zoals oude emmers niet mede worden genomen deze ergens in een sloot terecht komen, en deze verordening is er toch ook om alles zo netjes mogelijk .e houden. De voorzitter zegt dat het voorname lijk om huisvuil gaat, dit moet men natuurlijk niet te ver drijven door alle mogelijke tuinafvallen voor de ophaa - dienst te laten. Bij aanbesteding zou er echter rekening mee worden gehouden dat alle soorten huisvuil worden mee- 9 Dhr. Daane is er voor dat alles zoveel mogelijk wordt meegenomen, het zal de reinheid helpen bevorderen, waar het toch ook om gaat. De voorzitter zegt dat als er iets blijft staan dit kan worden medegedeeld zodat het onderzocht kan worden. Dhr. v. Gorsel meent, dat wanneer er voor betaald wordt, alles nagenoeg mee m<Dhr. Mees informeert of de ophaal dienst aan de voerman per uur wordt betaald. Dit vervoer blijkt echter voor het qehele jaar te worden aanbesteed. Alle heren verklaren eenstemmig voor een qoede ophaaldienst te zijn. Mede gedeeld wordt dat de bruto opbrengst ongeveer ƒ2100 zal bedragen, hieruit zouden de kosten van de ophaaldienst en een gedeelte van het salaris van de gemeente-werkman kunnen worden be streden. Met algemene stemmen wordt de verordening aangenomen. Vervolgens wordt een precario- verordening aangeboden. Er wordt op gewezen dat door allerlei maatschap pijen, zoals Waterleiding, Telefoon en PZEM in de 'straten wordt gegraven, terwijl de gemeente met de over het algemeen slecht herlegde straten blijft zitten. In de verordening is voorzien dat per opgebroken aantal M'2 en al naar gelang de diepte van het graven een vergoeding wordt gevraagd voor he herleggen van de straten. Dit is wet het voornaamste vdn deze verordening. Daar alle heren hiervoor zijn, gezien de vele .voorbeelden die te berde ge bracht worden, vooral ten opzichte van het slechte herleggen van de straten door de Waterleiding, wordt dit voorstel z.h.s. aangenomen. Punt 3 der agenda vermeldt een voor stel van B. en W. tot vaststelling van een heffing van Vermakelijkheidsbelas- ting. Deze verordening wordt verplicht gesteld door de Minister voor het aan vullen van de gemeente-financiën. Dit zal berekend worden öf naar het vloeroppervlak van de te gebruiken zaal, öf naar het bedrag van het dona teur- of lidmaatschap, öf naar de toegangsprijs. Het vloeroppervlak zou op 25 ct. per M2 komen, terwijl de rest op 20 van het donateurs- f lid- maatschaps- of toegangsgeld zou wor den berekend. Voor donateurskaarten e.d. zou afstempeling ten gemeentehuize de methode zijn. Voor bioscopen was het gesteld op 50% van de toegangs prijs. Door de Minister zijn echter toezegaingen gedaan voor een verlaging tot 35~%. Ook dit blijft echter nog een zware last voor de bioscoopbedrijven. Dhr. v. d. Klooster informeert wat hier zoal onder valt. Dit zijn o.a. kermis, voetbal, uitvoeringen. In het algemeen vermakelijkheden, voorzover niet van huiselijke aard. Dhr. v. Gorsel meent dat dit toch een hoog percentage is, waarmee de heren Daane en Mees instemmen. Dhr. Daane merkt echter op dat dit verplicht is voorgeschreven, dus veel mogelijkheid om er onder uit te komen zal er wel niet zijn. In de toekomst zou gezien kunnen worden of er soms andere gemeenten zijn, die het lager stellen. Dit woorbeeld zou dan ook hier kunnen worden gevolgd. Vervolgens wordt de gemeentereke ning 1946 aangeboden. De totale batige sloten bedragen ƒ38.619.57, terwijl de nadelige sloten ƒ31.117.11 bedragen, het uiteindelijk batig slot komt op 7.502.46. Besloten wordt de 'rekening in handen van dezelfde commissie te stellen die de rekening 1944 en 1945 behandelde. Dit zijn de heren Istha, v. d. Klooster en Mees. Als punt 5 wordt besproken de nieuwe gemeenschappelijke regeling in verband met centralisatie van Bouw- In Wo ningtoezicht, met een desbetreffend voorstel van B. en W De voorgestelde regeling toont veel gelijkenis met de oude regeling. Ook de centrumgedachte wordt niet opgeher ven. Waar nu Voor Tholen, Oud-Vosse meer en St. Filipsland één opzichter en voor de andere plaatsen op Tholen eveneens maar één opzichter is, wordt voorgesteld St. Filipsland bij Bruinisse te voegen, doch niettegenstaande dat, zouden er dan op het eiland Tholen nog 3 opzichters moeten zijn. Een kring zouden vormen St. Maartensdijk, waarbij behoren zou Stavenisse en St. Annaland, voorts Poortvliet met Scherpenisse en Oud-Vossemeer, terwijl Tholen een opzichter geheel tot zijn beschikking kréég. Naar het oordeel van B. en W. is deze verdeling niet juist. Zeer vreemd doet het aan dat- Tholen een aparte opzichter zou moeten hebben, terwijl de andere gemeenten het er met slechts 2 zouden moeten doen. Deze gehele regeling verzwaart de kosten. Beter zou zijn Scherpenisse bij het district St. Maartensdijk te voegen en Poortvliet, Tholen en Oud-Vossemeer het andere district laten vormen. Dhr. v. d. Klooster informeert of er aan Bouw- en Woningtoezicht zoveel werk is, hetgeen de voorzitter doet opmerken dat er wel veel werk aan is, maar dat het toch niet te rijmen valt met fret voorstel: Tholen" de volledige beschikking over één opzichter te geven. Dhr. Daane verklaart in principe er tegen te zijn, het kost veel geld, terwijl het een ongelukkig voorstel is, als Tholen apart komt heeft dhr. Blaas geen dagtaak en heeft hij d;t wel, hoe moet het dan in de andere districten, dan gaan wij voor Tholen betalen, hetgeen Tholen niet kwalijk is te nemtn, doch wij moeten er zelf voor zorgen dat het niet gebeurd. Hij is voor 2, opzichters. In 1943 kostte het 49 ct. per inwoner, in 1945 85 ct., nu 80 ct., terwijl het J zou worden, dus 2200, met alles er bij zou het misschien per jaar wel 3000 worden. Dhr. v. Gorsel meent dat de ge meenten voor die kosten dan bijna nog beter af zijn met ieder een eigen opzichter, dan weet men tenminste waar men aan toe is. Dhr. Daane zegt dat er nu al belas- tingen moeten worden geheven om de zaak bij elkaar te houden. Straks is er bijna geen toezicht en toch moeten we betalen; hij voor .zich wenst niet met het voorstel mee te gaan. De voorzitter zegt dat vroeger per gemeente een vast bedrag werd betaald, terwijl de lesgelden werden verrekend het restant werd per inwoner omgesla gen. Met de nieuwe regeling zijn we het legesgeld kwijt, het vast bedrag is vervallen en hiervoor in de plaats is het per inwoner, hetgeen echter niet tot 1.zal komen, dit is maar een maximum. s Er naast worden diensten voor bijzon dere werken, dus niet voor de gemeente, in rekening gebracht. Beter is het een vast bedrag te stellen. Als Tholen een opzichter alleen wil, dan moet Tholen die ook maar betalen. Aangenomen wordt niet met de nieuwe regeling mee te gaan. Vervolgens wordt een adres van het Dagelijks Bestuur der ZLM voorgele zen met het verzoek om bijdrage in de kosten van de Lagere Landbouwschool te Scherpenisse. Voor rekening van de school komt het bouwen en het onderhoud van de school. Aan de Provincie Zeeland is een subsidie in de-bouwkosten gevraagd ad 25 Jaarlijks wordt verder nog 6000 vereist. Gevraagd wordt aan dé- ge meenten eèn subsidie van 10 ct. per ha en 10 ct. per inwoner, benevens 17.50 per leerling die uit de gemeente de school bezoekt. De leerlingen ze4f moeten eveneens ƒ17.50 betalen. De bouwkosten bedragen 80.000, als de Provincie heeft betaald rest er nog 60.000. Scherpenisse zou 1000 extra bijdragen. Niettegenstaande door B. en W. het belang van deze school wordt ingezien, wordt toch de bijdrage te hoog geacht. Er is gevraagd de landbouworganen meer te doen bijdragen. Antwoord is hierop nog niet binnengekomen. Dhr. van Gorsel informeert op welk bedrag per jaar het de gemeente te staan zou komen, hetgeen ruim 500 blijkt te zijn. Spr. meent echter dat het een zeer nuttige instelling is, en dat de gemeente zich niet mag onttrekken aan zijn plicht in deze. Dit doet de voorzitter opmerken, dat het niet de bedoeling is zich hieraan te onttrekken, doch het bedrag der subsidie verminderd te zien, waarop dhr. van Gorsel meent dat dit niet veel verminderd zal worden. Dhr. Daane merkt op, dat meerdere gemeenten op het eiland er niet mede accoord gaan, dus de landbouwmaat- schappij zal wel wat terug moeten gaan. Hij weet ook dat het irf het algemeen belang is, doch daar gaat het hier niet om. Hij meent dat het wordt overdreven. Vroeger gingen de jongens der misschien minder gegoeden naar Tholen en St. Annaland om les. Anderen gingen elders hun diploma halen, toen kostte het de gemeente geen geld, terwijl het nu 20 jaar aaneen op 500 komt, dus in totaal 10.000. Loopt de zaak niet vlot genoeg dan komt men om meer geld. Dhr. van Gorsel meent, dat de gewone jongens uit de arbeitj er nu terdege v&n kunnen profiteren. We weten nu zo langzamerhand wel dat spierkracht niet meer het enige is om iets te presteren, ook de hersens moeten geoefend worden. De min-gegoeden kunnen niet naar elders, hier is de gelegenheid. Hij meent dat men zonder diploma's op de grond blijft zitten. De voorzitter vraagt of de raad in principe zich bereid kan verklaren, doch alleen een nieuwe regeling verwacht. Hiermee wordt accoord gegaan. Nu wordt behandeld een brief van Burgemeester en Wethouders van Stave nisse om een bedrag ad 50.in de kosten van verbetering van de steiger te Stavenisse. Het aan te leggen plankier kost 2500, en het steiger 3000, de provincie wil 2400 betalen. De gemeente Sta venisse meent nu dat inwoners van de andere gemeenten ook gebruik maken van het veer naar Ouwerkerk, zodat deze ook wel wat bij kunnen dragen. De voorzitter zegt dat het hier niet om het bedrag van 50 gaat, doch wel om het principe. Hij vraagt waarom het niet billijk zou zijn dat Stavenisse dit betaalt. Hetzelfde zien we gebeuren wanneer wij de Veerstraat opnieuw moeten bestraten en hiervoor bij de andere gemeenten om subsidie vragen omdat inwoners uit die gemeenten ook gebruik maken van de toegang naar het veer. Verder is het zo, dat vrijwel geen inwoners van Oud-Vossemeer gebruik maken van het veer naar Ouwerkerk. Wie naar Zierikzee wil gaat over Zijpe. Allen zijn het er over eens dat het hier niet aangaat dit bedrag ter beschik king te stellen. Punt 8 der agenda bevat een voorstel van B. en W. inzake toekenning van een bijdrage in de verbetering van dè weg Oud-VossemeerSt. Aannaland. De voorzitter deelt mede dat B. en W. aanvankelijk van mening waren dat de gemeente Oud-Vossemeer hier buiten staat, omdat deze gemeente er niet zoveel voordeel van zal hebben. Bij een bespreking is echter duidelijk geworden, dat wanneer het zware doorgaande ver keer buiten de gemeente blijft, de straten hier veel minder zullen lijden. Voorts zal het stuk straat langs onder de Molen niet meer door de gemeente doch door de provincie worden onderhouden, waarom wordt voorgesteld gedurende 20 jaar een bijdrage ad 250 te verlenen. Er is door de provincie wel meer gevraagd, nl. 500 gedurende 30 jaar. Dit is echter hoog, waarom liever het voorgestelde wordt gegeven. Dhr. Mees merkt op dat het een voordeel is dat de zware vrachten buiten de gemeente blijven. Dhr. van Gorsel is van mening dat bij een bijdrage van 250 het voordeel dat de gemeente heeft ruimschoots, tegen dit bedrag opweegt. Hij is er voor. Z.h.s. wordt dit aangenomen. Ter sprake komt een verzoek van hét bestuur der R.K. Parochiale School om een voorschot ingevolge art. 72 L.O.- wet 1920 te ontvangen voor het maken van een hek langs het speelplein op de gedempte sloot. De voorzitter deelt echt"r mede, dat dit stuk nog niet van voldoende gege vens is voorzien, ook een nadere toe lichting ontbreekt. De raming bedraagt 2156. Dhr. v. d. Klooster vraagt of er bekend is waar het zal komen te staan en zegt er voor te zijn dat dit niet vlak langs de weg komt. Het geval zal wor den aangehouden tot meerdere gegevens zijn ontvangen. Voorgesteld wordt de lijst van achter stallige posten der rekening 1944 onin baar te verklaren. Deze komen wellicht niet meer binnen en om ze nu niet meer geregeld op de rekening over te schrij ven zouden ze oninbaar kunnen worden verklaard, toch blijft dan nog steeds de mogelijkheid bestaan deze bedragen tot een totaal van ƒ2100, te innen. De gemeente-ontvanger heeft verzocht over te gaan tot het benoemen van een deurwaarder tot het uitbrengen van dwangbevelen inzake de gemeentelijke belastingen. Deurwaarder v. d. Linden uit Ber- Dr. L. D. A. Looysen te Tho len, tel. 49. v Dr. van Haga te Oud-Vosse meer gen op Zoom wordt hiertoe benoemd. Op een desbetreffende vraag wordt medegedeeld dat de kosten van deze dwangbevelen komen ten laste van de nalatige belastingplichtigen. Behandeld wordt dan de circulaire hèrziening jaarwedden gemeente-perso neel. Hierin wordt het salaris der secretarie-ambtenaren gelijkgesteld met de rijksambtenaren. Door de betere salariëring kunnen de kleine secretariën wellicht langer hun personeel houden. Z.h.s. wordt hiertoe besloten. Doordat de Inspecteur van het L. O. niet bereid was dhr. de Rijke verlof te geven het ambt van onbezoldigd amb tenaar van de burgerlijke stand waar te nemen, worden in deze vacature voorge steld de heren P. W. v. Westen en A. Remijn. Met 4 stemmen wordt dhr van Westen benoemd verklaard. Door periodieke aftreding van de leden van het Wezen Armbestuur de heren M. P. v. d. Stel en Abr. Duine worden voorgesteld dezelfde personen en de heren H. v. Gorsel Jzn. en C. W. Droogers Czn. Met 5 stemmen wordt gekozen dhr. M. P. v. d. Stel en met 3 dhr. C. W. Droogers Czn. Van het Algemeen Armbestuur treden de heren L. Istha en Jac. v. d. Houten af. Zij worden opnieuw voorgesteld benevens de heren M. J. Bevelander M. J.zn. en Jan Arnoudset. Met 5 stem men wordt dhr. v. d. Houten gekozen en met 4 dhr. Istha. Van het Fonds Huyssen van Katten- dijke is aftredend dhr. M. Droogers. Voorgesteld worden de heren M. Droo gers en C. W. Droogers CWzn. Met 4 stemmen wordt M. Droogers gekozen. Medegedeeld wordt dat dhr. D. Istha Sr. zijn benoeming tot lid van de Woon ruimte Commissie 1947 niet heeft aan genomen. In deze vacature worden aan bevolen de heren Jac. Paape en Jac. Witte. Dhr. Paape wordt met algemene stemmen gekozen. Bij de rondvraag informeert dhr. v. d. Klooster naar het bestratingsplan onder de Molen, ditwordt verder uitgewerkt. Op de vraag van dhr. Daane wordt medegedeeld dat dhr. Eijsbouts die de nieuwe torenklok zou leveren nog steeds niet is verschenen. Dhr. v. d. Klooster vraagt naar de nieuwe woningen. De voorzitter deelt mede dat de stukken de laatste étappe van Middelburg naar Den Haag afrei zen, zodat het eind hiervan langzamer hand in zicht geraakt. Hierna sluiting. Zaterdag 24 Januari des vm. om 9 uur kwam de Gemeenteraad alhier in Openbare Vergadering bijeen. Voorzitter; Burgemeester L. A. Ver burg. Afwezig wegens ziekte wethouder v. d. Slikke. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede waarom weth. v. d. Slikke afwezig is. Spr. wenst hem van harte een spoedig herstel toe, zodat hij de volgende vergadering weer zal kunnen bijwonen. Waar het de eerste maal in het nieuwe jaar is, dat wordt vergaderd, zegt de voorzitter, dat het hem een behoefte is allen met hun gezinnen een gezegend 1948 toe te wensen. Hij wenst de leden in hun persoonlijk, gezins- en ambtelijk leven Gods zegen toe. Hierna werpt spr. een terugblik op het afgelopen jaar. Meermalen werden U moeilijke problemen ter oplossing aangeboden, aldus de voorzitter., Helaas ging het niet steeds, zoals ik dat persoonlijk gaarne gewild zou hebben. Ik herhaal de oproep in het begin van 1947 gedaan om steeds het gemeente belang voorop te stellen. 1947 was voor Stavenisse op het gebied der gemeentezaken een druk jaar. Veel administratie-achterstand is inge haald. Practisch is deze thans geheel weggewerkt. Hiervoor brengt spr. de heren de Wilde en Leune hartelijk dank. Behalve tegenstrubbelingen waren er ook enkele lichtpunten, o.a. herbeplan ting gemeente, benoeming van verschil lende onderwijskrachten, de aanleg van een nieuwe oprit naar de Molendijk, het besluiten tot verbetering van enkele wegen, enz. Een vol jaar ligt thans voor ons. aldus de voorzitter. Het is noodzakelijk er de schouders weer onder te zetten. Het is mijn vurige wens, dat dit jaar de tweedracht, die er helaas in het afgelopen jaar maar al te dikwijls was achterwege moge blijven. Laat steeds het gezond verstand werken. Misbruik de vergaderingen niet. Wees kort en zake lijk in Uw betogen. Laten wij d..n gezamenlijk voorttrekken en de opbouw en bloei van Stavenisse verder bevorde-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1