Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Het Zeeuwse Bataljon op de terugweg Verlangen - vreugde en dan ,Trix" heeft een kroonjaar THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN OlID-V OSSEMEER 4e Jaargang No. 11 30 Januari 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Abonnementen 0.90 per Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Druppelsgewijze kwamen a] enkele oor logsvrijwilligers thuis. En nu, een maand geleden werden de voorbereidselen ge troffen om het „Zeeuwse Bataljon, het ■bekende 11-14 R.I., af te lossen. Met groot verlangen was naar dat tijdstip uitgezien, zowel in Indië als door de achtergebleven families in onze omgeving „Naar huis..." het was een obcessie geworden. Dat verlangen verdrong alle andere gevoelens. Toen de Zeeuwen in Padang afscheid namen, viel het echter nog niet mee. Het afscheid temperde het verlangen, het scheiden deed pijn. Rustig zonder enig vertoon passeerden de jon gens met hun plunjezak op de ene en de barang op de andere schouder de admi nistratieve controle. Toen stapte men op de „Plancius", die hen naar Batavia zou brengen. Ja, ze lieten daar in Padang iets achter. Ze hadden de avond tevoren afscheid genomen van vrienden in eigen milieu en ook van vrienden, waar ze zoveel huiselijkheid hadden ondervonden, ze hadden de oude vertrouwde paadjes nog eens bewandeld in hun laatste „patrouille", ze hadden de dankbare be volking gegroet, een bevolking die aan vankelijk niet begreep en als eerste impuls meende, dat de „tentara Blanda" ging vertrekken en haar weer aan haar lot overlaten. En ze waren niet gerust, voor ze overtuigd werden, dat andere vrienden, andere frisse jongens uit Ne derland hun plaatsen zouden innemen. Met gemengde gevoelens stonden de mannen en jongens op de valrepen de de dekken van de „Plancius" en staarden naar de bergketen rond de Boengoesbaai, door hen bevrijd; naar Emmahaven, waar zij uit een chaos van verwarring en ver nieling een keurig net dorp hadden ge sticht, dat de naam van „Oranjedorp" kreeg. Dit alles vervaagde voor hun ogen, naar mate de scheepsmachines har der stampten en hen verder van Sumatra verwijderde, maar de gevoelens door de min of meer knagende scheiding bleef, tot andere gebeurtenissen hiervoor plaats maakten. Het vertrek te Batavia, waar het Bataljon nog een paar weken werd ondergebracht ging met meer officiële gebeurtenissen gepaard. Voor de „Johan van Olden- - barneveld" in beweging kwam, sprak Generaal Spoor hen toe en gewaagde van de grote taak, die, ondanks de schijnbare vruchteloosheid daarvan en het niet zien van grote resultaten, toch door hen was volbracht. En terwijl het „Wilhelmus" werd in gezet, werden de trossen losgëworpen en riepen de mannen en jongens van 11-14 R.I.,' stram in de- houding staande, in gedachten Indië een vaarwel toe, waarbij het daar van binnen weer precies eender knaagde als bij het vertrek te Padang. Monotoom stampen de machines van de „Johan van Oldenbarnevelt". Reeds is ze de grote Oceaan overgestoken. Port Said komt in 't zicht. „Het lijkt wel óf ze nu veel langzamer vaart", menen de mannen en jongens die dagelijks op het dek in de verte turen, de kant uit, waarheen het schip vaart. En velen van hen zijn nog onrustiger, dan wanneer ze op patrouille moesten. „Gooi er nog een schepje op", zouden ze de mannen in de machinekamer willen toe roepen. Maar ongeacht hun voortvarend heid, ongeacht het grote verlangen, vaart de „Johan van Oldenbarnevelt" zijn ge- lijkmatige gang, doorklieft het schip de steedsweer aanrollende golven van de 1 onmetelijke Oceaan gaat het echter onherroepelijk ook steeds: h u i s t o e. Monotoom tikt de klok in vele Zeeuwse huiskamers. Vaker dan anders wordt er een blik op geworpen. En zorgvuldiger dan voorheen lopen vele Zeeuwse huis gezinnen de scheepvaartberichten na. „Bijna twee en een half jaar is een hele tijd en toch nu ze voorbij zijn, wat ging het nog vlug. Maar deze dagen duren toch wel erg lang, nu gaat het toch langzamer dan gewoonlijk." Evenwel,, ongeacht het verlangen van de vele huisgezinnen, tikt de klok ge stadig voort, verstrijken de uren, de dagen, de weken even snel als de af gelopen twee en een half jaar en steeds wordt het aantal mijlen tussen verlan gende mensen kleiner, steeds komt de „Johan van Oldenbarnevelt" dichter bij huis. Welkom. Met de familieleden zullen we ons ver blijden, wanneer straks de Zeeuwse Oorlogsvrijwilligers arriveren. En onze gedachten moeten daarbij teruggaan naar hen, die zijn achtergebleven. Zeker, het is wondergoed afgelopen. Uit ons eiland is er van 11-14 R.I. niemand gesneuveld. Dat mag toch zeker wel tot dankbaarheid stemmen. Maar toch hebben onze jon gens twee vrienden achtergelaten. De een, Kees v. d. Werff van Scherpenisse, na een ernstige ziekte overleden, de ander, Kees Manteau te St. Annaland bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Voor de familie betekent dit 100%. Kunnen zij zeggen: „het is wondergoed afgelopen," maar 2% bleven er achter. Zij zullen het straks weer des te zwaar der voelen, maar zullen ook de vreugde en blijdschap van de anderen begrijpen en billijken. Er mag vreugde zijn over hun terug keer. Er zal blijdschap zijn in vele Thoolse huisgezinnen. Het zal erg vreemd zijn en al zijn de verenigden ook wat van elkander vervreemd, de vreugde van het weerzien is ongetwijfeld groot. En het zal niet alleen de familie zijn, die zich verheugd. We zagen het reeds enkele malen, toen een Oorlogsvrijwilli ger thuis kwam, dat in die straat de vlag uithing. Een teken van medeleven door de buurtbewoners. Dat zal vermoedelijk ook straks zo zijn Welkom mannen en jonqens van 2-14 R.I. En dan Als ze eenmaal thuis zijn, zal die vraag al spoedig opkomen. Wat moeten ze gaan doen? Is het een man die onmiddellijk wee^ in eigen betrekking terug kan Is het een zoon, die eigen- lijk onmisbaar was in de zaak en die j zelf met vreugde zijn werk weer zal hervatteii Die zijn er zeker bij. Maar er zullen er nog meer overblijven, voor wie de vraag op komt: „Wat nu De vraag wordt ernst: „Wat doen we voor de jongens wat kunnen we er voor doen Wij zijn het er allen over eens, dat dit probleem niet zonder meer een kwestie is van „administratief af vloeien." We beseffen, dat er iets meer moet worden gedaan en niet alleen door vrienden en verwanten, maar door ons volk als geheel. Een oorlogsvrijwilliger, die weer thuis komt na twee jaar en soms langer uit zijn omgeving is weggeweest, is zo maar niet te vergelijken met iemand, die om de een of andere reden zijn vaderland tijdelijk vaarwel zeide. Zij hebben zware offers gebacht. En het na-oorlogse vader land, dat schreeuwde om arbeidskrachten, kon niet wachten tot zij terug waren en zo zagen zij van daarginds uit, dat de mooie kansen één voor één aan hen voorbijgingen. Er is meer. Misschien is dit nog wel het belangrijkste: hoe zullen zij zich weer aan hun oude omgeving aanpassen, na een langdurig en hard leven in een mannenmaatschappij En hoe moeten wij hen daarbij helpen Blijkens de rapporten van onze geeste lijke verzorgers en gezien ook, wat Ds. v. Griethuysen laatst in een artikel voor dit blad schreef, behoeft men zich zeker niet ongerust te maken over hun moreel. Er zijn daar ginds ongetwijfeld karak ters gevormd, Doch, de terugkeer zal moeilijkheden geven. Door de Overheid is er terecht op gehamerd en op ge wezen, dat de werkgever een plicht heeft in deze. Hij moet de gelegenheid geven, dat de mannen en jongens in dezelfde functie kunnen terugkomen. Door deze goede stimulans van de regering, die ook tot de mannen en jongens in Indië is doorgedrongen, is bij hen echter de ge dachte gewekt, dat ze misschien direct een „baantje" krijgen, waar ze voor heen in de landbouw werkten. En aan die gedachte hebben ze zich zodanig vastgeklampt, dat ze het gaan beschou wen als hun goed recht. Vooral in onze omgeving hebben we hiermee te maken. Zullen alle mannen en jongens, die vroe ger op Het land werkten, dit weer gaan doen, ook (al wordt hen hiervoor ruim schoots gelegenheid gegeven? Neen. En is het mogelijk die jongens direct een andere betrekking te geven, zoals hulp politie, kommies of op kantoor Neen Laten we met beide benen op de grond blijven staan. Dat gebeurt niet. Er zul len moeilijkheden ontstaan en we kunnen slechts vragen: „Laat de werkgever terugkerende soldaten, die dezelfde werk zaamheden willen hervatten als voorheen niet laten staan. Want het is in elk geval zijn plicht hem weer terug te nemen. Verleen allen zoveel mogelijk bemidde ling om hen te helpen, ook al was hij dan vroeger niet bij U in dienst of had hij voorheen een andere betrekking. Beginnen we hen met open armen te ontvangen, beginnen we met begrip te tonen voor hun moeilijkheden, laten we zo mogelijk door daden tonen dat het ons ernst is hen te helpen. VARKENSVERENIGING „HELPT ELKANDER" Vrijdag jl. hield deze vereniging haar algem. jaarvergadering. Aanw. 22 leden. Na opening deelt de voorzitter mede, dat het afgelopen jaar gunstig is ge weest, daar er geen uitkering" moest plaats vinden wegens sterfte. Uit de rekening en verantwoording door de penningmeester bleek, dat de inkomsten bedroegen 337.15, uitgaven 58.13, batig saldo 279.02. Totaal in kas 554.28. De per. aftr. bestuursleden C. Praat en C. Overbeeke werden herkozen. Daarna deelt de voorzitter mede, dat het Bestuur heeft besloten de uitkering voor 1948 te houden als voor 1947. Dhr. W. Geuze heeft een ander idee en stelt voor bij sterfte het gehele varken te ver goeden uit de kas tot bijv. 5, bij meerdere sterfte de uitkering als in 1947. De voorzitter meent dat men niet te grote stappen moet doen. Na enige dis cussie wordt hierover gestemd, waarbij de meerderheid het voorstel Geuze steunt Benoeming bode: De vml. bode be dankte, daar het loon aan de lage kant en er veel werk aan is. Besloten wordt het bodeloon te verhogen, waarna dhr. G. Praat als zodanig wordt benoemd met dien verstande dat hij verantwoor delijk is, maar zijn zoon het werk zal doen. Als kascommissielid wordt dhr. Jac. Pollie gekozen. Van art. 8 en 16 van het reglement wordt na bespreking de redactie enigs- sins gewijzigd, daar deze nogal te wen sen overliet. Besloten wordt, dat wanneer het var ken van een lid voor de consumptie is afgekeurd, hij eveneens een uitkering uit de kas krijgt, te rekenen bij het eerste 5-tal. De uitkering kan geschieden onder overleg van een bewijs van de keur meester, mits het lid- persoonlijk aangifte doet bij de voorzitter. Bij de rondvraag vraagt dhr. v. Oef- felen of het mogelijk is een reglement te verkrijgen. Besloten wordt eerst prijs opgaaf te vragen en de verdere beslissing aan het bestuur over te laten. Daarna sluiting. DROEVE PLECHTIGHEID Zaterdagmiddag jl. werd onder grote belangstelling de 45-jarige schipper P. v. d. Boogaard en zijn 7-jarig dochtertje Adriana ter aarde besteld. Na een ziekte van twee dagen stierf het meisje. De vader trok zich dit zo aan, dat hij dezelfde avond aan een hartverlamming overleed. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ouderling Iz. Lindhout en Ds. H. van Leeuwen, waarna gezon gen werd Ps. 118:11 -fn Ps. 168:3 oude berijming. Een zwager van de overledene dankte voor de belangstelling. ZANGUITVOERING „SURSUM CORDA In de zaal van de Wed. M. J. Hoek hield de Chr. Gem. Zangvereniging „Sursum Corda" Vrijdag jl. haar 1ste uitvoering. Na opening door Ds. v. d. Wiel werd gezongen Ps. 103 1, waarna dominee voorging in gebed. In zijn openingswoord wees spr. er op, dat er in deze drukke tijden zo weinig wordt gezongen, ter verheerlijking van God. Onder leiding van directeur Schutte werden enkele liederen op schitterende wijze ten gehore gebracht. Ds. v. d. Zaterdag 31 Januari viert ons oudste Prinsesje haar verjaardag. We hebben dan al een tienjarige Prinses. De leeftijd van het speel goed begint de jarige nu zo lang zaam aan te ontgroeien en in de komende jaren zullen vele uren met ernstig leren en studeren zijn gevuld. Dat Prinses Beatrix hier toe de gezondheid en gaven ge schonken mcvge worden. Onze eerbiedige gelukwenschen aan de jarige 'en aan ons gehele Vorsten huis. Wiel sprak een slotwoord en wenste daarbij o.m. de vereniging in de toe komst alle goeds toe, waarna geëindigd werd met Ps. 72 1 en dankgebed. DR. FEUILLETAU DE BRUIN SPREEKT Voor een volle zaal sprak Donderdag jl. in Hotel Hoek, Kolonel Dr. Feuille- tau de Bruin, oud lid v. d. Volksraad over „Het Koninkrijk in de Branding". De voorzitter van het Comité Rijks eenheid" afd. Tholen, dhr. Looijenga te Poortvliet opende met een welkomst woord en wees er o.a. op, dat het niet goed gaat in Indië, ja, dat het al 2 jaar niet goed gaat. Onze jongens moeten hun leven in de waagschaal stellen voor een Communistische Republiek. De verantwoording hiervoor ligt bij de Re gering. Spr. vroeg zich af: „Wat zal er in de toekomst van Indië worden?" Dr. Feuilletau de Bruin, hierna het woord verkrijgend, begon met er op te wijzen, dat het alleen in Indië niet goed gaat, maar ook in ons land niet. De huidige Regering brengt ons land in de grootste armoede en ellende, aldus spr., dat staat onomstotelijk vast." Aan de hand van foto's toonde spr., hoe in-droevig her gesteld is in de- Oost. Hij noemde de hoofdpersonen, die er de lakens uitdelen en .gesteund worden door Rusland. Dr. F. gaf ook een beeld, hoe er gehandeld wordt met onze Staatskas. Hij noemde het een slappe regering, die onjuiste voorlichting geeft en ons naar de afgrond voert. Na de pauze werden lantaarnplaatjes vertoond, waarop men dé jongens in Indië zag strijden tegen Republikeinse benden. Spr. gaf overal een duidelijke uiteenzetting bij en eindigde tenslotte met er op te wijzen, dat 46% van ons volk de huidige Regering niet gezind is, 25% zegt: wij weten het niet. Bij de komende verkiezingen moet het roer om, aldus spr. Op enkele vragen werd een duidelijk antwoord gegeven. Mr. Looijenga sloot de avond met een hartelijk dankwoord aan Dr. Feuilletau de Bruin, waarna staande het Wilhelmus werd gezongen. „CONCORDIA" Woensdagavond jl. werd in de zaal van „Hof van Holland" de jaarlijkse Winteruitvoering gehouden van de Mu- ziekver. „Concordia". Na een kort ope ningswoord door de voorzitter, dhr. G. Amsing, gaf de Ver. onder leiding van directeur A. Verswijveren een goed ge speeld concert. Ook werden door een mandoline-ensemble enkele aardige num mers ten gehore gebracht. Door leden van de Muziekver. werd vervolgens het blij spel „Hoe raak ik mijn geld kwijt" opge voerd. Het vlot gespeelde stuk oogstte grote bijval. Een geslaagde avond voor „Concordia". *Dr. L. D. A. Looijsen te Tholen tel. 49. Dr. Vermet te Nieu-Vossemeer tel. 10. E>oor omstandigheden ging de aange kondigde tweede avond niet door. SPORTVERENIGING „Eendracht" hield Vrijdagavond jl. een algemene vergadering in de zaal van dhr. van Zanten. Dhr. Meerman, voor zitter, deelde in zijn openingswoord me de, dat er een grote financiële achteruit gang is ontstaan gedurende het afgelo pen jaar. De penningmeester gaf vervol gens hiervan een duidelijk overzicht. Het meeste geld eistte de dure materialen, het vervoer, enz. waardoor zelfs de re serve moest worden aangesproken. Een voorstel om de contributie te verhogen op 1.per maand werd aangenomen. Een voorstel om de donaties te verho gen tot 3.werd ingetrokken en be sloten het minimum bedrag voor dona teurs op 2.te houden, maar hen geen vrije toegang te geven bij wedstrijden. Dan moeten zij de halve entreeprijs beta len. Besloten werd om te trachten een lote rij te houden. Eveneens om contact-avon den te houden met bestuur en leden. Te Bergen op Zoom speelde de korf- balafd. een wedstrijd tegen Achilles. Het einde kwam met een gelijk spel: 1-1, nadat Eendracht voqr de rust de leiding had genomen. Over het algemeen was Eendracht in de meerderheid. LOOP DER BEVOLKING OVER 1947 Geboorten Ingekomen Mn. 43 55 Vr 39 82 Tot 82 137 98 121 219 Overleden 18 13 31 Vertrokken 58 70 128 76 83 159 Vermeerdering der bevolking over 1947 22 38 60 Bev. op 1 Jan. '47 1579 .1663 3242 Bev. op 1 Jan. '48 1601 1701 3302 In 1947 werden 27 huwelijken voltrok ken, terwijl er 2 echtscheidingen werden ingeschreven. TERUG UIT INDIE Zaterdag kwam als eerste oorlogsvrij- willige% uit Indië terug na een afwezig heid van ruim 2]/2 jaar, Korporaal der Mariniers M. K. de Wilde UITVOERING De R.K. Toneelver. „St. Joseph" is voornemens Zaterdag 7 Februari en Maandag 9 Februari een uitvoering te geven in de R.K. School. Opgevoerd zal worden een drietal toneelstukken, waar onder één uit het stropersleven. Wegens plaatsgebrek moet het Raads- verslag van Oud-Vossemeer overstaan. Jhr. Mr. A. F. C. DE CASEMBROOT Met ingang van 1 Februari a.s. Commissaris van de Provincie Zeeland

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1