Op elke wond 1 Ml 3 THOLEN BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat ge durende drie maanden op de Se cretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is neergelegd en. tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar is gesteld de op 30 December 1947 vastgestelde verordening tot aanvulling der Algemene Politieverordening. Tholen, 16 Januari 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd. VAN ANNO 1853 De oudste inwoonster onzer ge meente, Mej. de Wed. C. v. d. Velde-v. d. Male, Doelweg hoopt 28 Januari a.s. haar 95ste verjaar dag te vieren. Het bekende oudje zal het zeker op deze bijzondere verjaardag niet aan belangstelling ontbreken. Hartelijk gefeliciteerd. REIZEN IN NED. INDIE In de zaal van ,,Hof van Hol land" hield Vrijdagavond jl. dhr.. J. Figee te Zeist een lezing voor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, getiteld ,,Van Nias naar Nieuw-Guinea". Deze zeer interessante lezing werd boven dien nog toegelicht door prachtige foto's en een kaleidoscopisch over zicht *van de schitterende natuur taferelen, de machtige bouwwer ken, de primitieve hutten der in landers, de eeuwenoude tempels. Voor deze afdeling was het bijzonder interessant, dat dhr. Figee ook enige momenten liet zien uit het leven van onze stads genoot, dhr. J. Gelderblom, die ook in de zaal aanwezig was. Dhr. Gelderblom bevond zich voor de oorlog als planter op een onder neming in de buurt van Kotopi- nang op Sumatra. Deze interessante avond werd geopend door de voorzitter Dr. P. J. Düinker, waarna nog drie nieuwe leden bij acclamatie wér den aangenomen. Ook bracht de voorzitter aan het einde van de avond namens het bestuur en de verdere aan wezigen dhr. Figee hartelijk dank voor het interessante onderwerp. OVERPLAATSING Dhr. G. Lammerée is als Rijks ontvanger overgeplaatst naar Oosterhout. ONTSLAG EN BENOEMING Per 1 Nov. jl. is door de voor velen op ons eiland bekende vml. leider v. d. Distributiedienst Tho len, dhr. P. Boon ontslag ge vraagd en verkregen. Tot zijn opvolger is per 1 Jan. jl. de wnd. leider, dhr. W. J. Coenen alhier, benoemd. COMITÉ OORLOGSMONUMENTEN Ter plaatse is opk een Comité gevormd van Monumentenzorg. Bekend hiervan is wel algemeen de verkoop van de „vierkante centimeter" grond van het Dam plein te Amsterdam. In het pl. Comité hebben zitting de heren Mr. A. J. v. d. Hoeven, voorzitter; Mevr. Gelderblom; Zr. M. C. Viergever; M. C. v. d. Stel; C. Heezen; W. Tange; F. v. d. Put; Pastoor E. S. Wolff. BURGERLIJKE STAND Geboren: 15 Jan.: Jan Pieter Marinus, zn. van M. Overbeeke en van A. Schot. Overleden: 18 Jan.: Maatje Ja- coba van 't Hof, 83 jaren, wedwe van J. C. Potter OlID-VOSSEMEER NIWIN-AVOND Ook dit jaar is de Rederijkers kamer „Eendracht" weer goed voor de dag gekomen. Voor de leden en donateurs zijn twee avon den gehouden. De voorzitter, dhr. D. J. Ampt opende de bijeenkom sten rfïet een hartelijk welkom tot de aanwezigen. Het stuk „Ketty jokt nooit" bleek zeer goed inge studeerd. Een herhaaldelijk terug kerend applaus beloonde de spe lers. Nadat de secretaris de mede werkenden dank had gebracht voor het gebodene volgde bal. De opkomst van beide avonden was wel bevredigend, maar niet zo groot als vorig jaar. Eert derde avond werd gegeven ten bate van de Niwin. Bij afwezig heid van de voorzitter opende de secretaris, dhr. Hage, de avond en meende te moeten beginnen met de aanwezigen de bedoeling van deze avond uiteen te zetten. Spijtig vond spr. het, dat de op komst niet zo groot was. Behalve hét toneelstuk, verleende deze avond ook het Kamerokest onder leiding van dhr. Dubois haar be langeloze medewerking. Niettegen staande matig bezoek van deze toch geslaagde avond, Icon tevens 136.20 voor de Niwin worden afgedragen. ST.„ANN ALAND GESLAAGD Dhr. Adr. Ketting Johzn. slaagde dezer dagen te Rotterdam voor het P»actijk-diploma „Boek houden". ZANGAVOND. Vorige week Vrijdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk een Zangavond gehouden door het Herv. Zangkoor „V.Z.O.S." onder leiding van dhr. C. Scher- penisse. Medewerking verleenden de Zangkoren te Oud-Vossemeer en St. Filipsland. Er was een goede opkomst voor deze avond, die onder leiding stond van Ds. Goverts te. Oud-Vossemeer. Gezongen werd door het koor Oud-Vossemeer: Gloria patrie, Hymne, Mijn zielsverlangen, Houdt vast uw kind. Een vaste burg en Geloof. Door het Koor Sint Filipsland: Ook mij, Zen dingslied, De doop des Geestes, Vertrouwen, Jezus neemt de zondaars aan en Leidt ons veilig huiswaarts weer. V.Z.O.S. zong: Ps. 146, Ik hoor trompetten, O God, die droeg; Reeds daalt; Verlosser vriend en Halleluja. Met aandacht werd geluisterd. Naar veler mening harmonieerde het koor St. Filipsland wel het beste. HUISSLACHTINGEN. In de maand December 1947 werden ter secretarie 114 vergun ningen uitgereikt voor huisslach tingen. JUBILEUMVERGADERING De Coöp. Kolenver. „Ons Belang" alhier, zal Maandag 9 Februari a.s. bij dhr. Adr. Gaakeer haar 40ste Algemene Vergadering houden. UITVOERING De s.v. „W.H.S." is voornemens in de zaal van dhr. F. Rijnberg a.s. Woensdagavond een uitvoe ring te geven voor haar leden en donateurs. Medewerking verlenen leden van de v.v. Ouwerkerk. Prinses Margriet ||- II vierde Maandag 19 Januari jl Ij haar vijfde verjaardag. Deze II II gebeurtenis werd ook in onze II II gemeepten op de bekende II II wijze herdacht en gevierd, II II nl. door. het uitsteken der Ij II vlaggen en muzikale rond- 11 jj wandeling in enkele gemeen- 11 II ten van het plaatselijk Mu- Ij jj ziekgezelschap. jl STAVENISSE BESCHERMING VAN DIEREN De burgemeester van Stavenisse herinnert er aan dat het verboden is 1°. opzettelijk aan een dier pijn of letsel te veroorzaken of de gezondheid van een dier te be nadelen 2°. opzettelijk aan een dier dat geheel of ten dele aan hem toe behoort en onder zijn toezicht staat of aan een dier tot welks onderhoud hij verplicht is, het nodige levensonderhoud te ont houden 3°. dieren arbeid te doen ver richten, welke kenlijk hun krach ten te boven gaat 4°. dieren nodeloos arbeid te. doen verrichten op pijnlijke of kwellende wijze 5°. kreupele, schurftige, ge wonde of kenlijk drachtige of zogende dieren arbeid te doen ver richten, waartoe zij uit hoofde van hun toestand ongeschikt zijn, of op pijnlijke of kwellende wijze 6°. dieren nodeloos te vervoe ren of te doen vervoeren op pijn lijke of kwellende wijze; 7°. dieren te vervoeren of te doen vervoeren zonder hun het nodige levensonderhoud te ver schaffen of te doen verschaffen. Overtreding wordt streng gestraft Stavenisse, 15 Jan. 1948 De Burgemeester voornoemd, L. A. Verburg. „DE TWEE JANTJES" Dinsdag 20 Jan. werd in Hotel Potappel door de Haagse Toneel vereniging weer 'n zeer mooi stuk opgevoerd, getiteld „De twee Jantjes". Dit stuk „met een lach en een traan", werd echter lang niet voor een volle zaal gespeeld. SCHERPENISSE LIGT IN EEN KLEIN HOEKJE Mej. Hartog-van der Slikke had het ongeluk, toen zij haar woning verliet om over een paar klompen te struikelen. Zij kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat zij haar been brak. Ook werd een bloed uitstorting geconstateerd. Mej. H. werd overgebracht naar het Zie kenhuis te Bergen op Zoom. GESLAAGD Dhr. M. v. d. Gouwe slaagde te Den Haag voor het diploma „Groenten en Fruit. LOOP DER BEVOLKING OVER HET JAAR 1947 POORTVLIET ORANJEVERENIGING In de zaal van dhr. de Graaf hield de Oranjevereniging haar algemene vergadering onder voor zitterschap van dhr. H. Niemants- verdriet. De secretaris en de pen ningmeester brachten hun jaarver slagen, welke werden goedge keurd. De heren J. v. d. Hoven en M. v. d. Klooster werden gekozen tot leden van de kascontrole-com missie. Bij de rondvraag werden enkele huishoudelijke zaken be sproken. ST. FILIPSLAND ENRSTIG ONGELUK Zaterdag jl. had dhr. A. de Rtiijter het ongeluk, dat bij het afschieten zijn jachtgeweer uit elkaar sprong. Hij werd ernstig gewond aan voorhoofd én schedel. Na eerste geneeskundige hulp werd het slachtoffer naar het Ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Nader vernemen wij, dat zijn toestan^ bevredigend is. PLATTELANDSVROUWEN. Dezer dagen hield de Bond van Plattelandsvrouwen, afd. St. Filipsland een zeer geanimeerde vergadering, waarbij Mej. Sickes uit Goes een inleiding hield en lantaarnplaatjes vertoonde van het te Amsterdam gehouden Congres van cje Bond. Ook werd er een film vertoond van de installatie (vorig jaar) van burgemeester de Jonge. Tot slot werden er nog loten verkocht voor Monumentenzorg. De afd. Platte landsvrouwen kan hierdoor terug zien op een zeer goed geslaagde avond, mede omdat vele belang stellenden werden overtuigd van het grote nut van deze Bond. VOOR DE LANDBOUW De Hengstenver. Tholen, is door aankoop in het bezit gekomen van de hengst „Ideal v. d. Klei- kamp". Deze hengst stamt zowel van vaders- als van moederszijde, uit het beste Belgisch bloed. De vader is Paul II - d: Paul v. Luntershoek Kampioen van Zweden - Avernir Majeur de Gaesbeek - Patriot de Vijverzeele. De enorme moeder Astrid de la Basse Cour is d. Gideon de Wol ver - Favorit de Neusart - Albion d'Or. Dhr. Colenbrander schreef in z'n verslag van de hengstenkeurin- gen over Ideal v. d. IC: „Machtig paard met goede grove benen, best type, zeer fraaie lijnen en schitte rende allures". Paardenfokkers op Tholen: waardeert dit paard door hem Uw merriën toe te voeren. Toont dat ge nog belangstelling hebt voor iets goeds op fokkerijgebied. De tijd, dat het rendeerde, om van alles te fokken is voorbij. Dit gaat wel in oorlogstijd, toen er ook van alles tekort was. Nu is er slechts plaats voor het betere, dat vooruitgang brengt. Kostte een paard ooit meer aan onderhoud dan nu En wat brengt het min derwaardige op DE NEDERLANDSE UIEN- FEDERATIE JUBILEERT Op 8 Januari jl. herdacht de Stichting „De Nederlandse Uien- Federatie" haar tienjarig bestaan. Deze herdenkingsbijeenkomst werd gehouden in de bovenzaal van Hotel Central te Rosendaal. Door de voorzitter, de Heer J. A. van Nieuwenhuijzen werd een overzicht gegeven van de organi satorische ontwikkeling en het ver richtte werk gedurende de afge lopen periode. Hieruit bleek, dat steeds vele moeilijkheden overwonnen moes ten worden om het werk te kunnen voortzetten. In dit verband richtte spreker zeer hartelijke woorden van dank tot de vertegenwoordi gers van de Overheid, die zich steeds in zo ruimte mate voor het werk der Federatie geinteresseerd hebben en waar mogelijk daad werkelijke steun gaven.' Ook de verschillende lederi-organisatie's werd dank gebracht voor hun fi nanciële steun. Sprekende over de vele gunstige resultaten, die in de 10 jaren reeds bereikt konden worden, bracht de voorzitter dank aan allen, die hier aan hebben meegewerkt. Van de verschillende wetenschappelijke instituten, de Rijksland- en Tuin- bouwconsulenten, en keurings diensten werd steeds grote mede werking ondervonden. De verkregen ffesultaten, die door deze samenwerking bereikt werden, zijn voor de uientelers van groot belang. Op enkele van de bestudeerde problemen ging spre ker uitvoeriger in. Hij memoreerde de samenstelling van het rassen- sortiment bij uien, gevolgd door een verbetering van de door de kwekers van uienzaad toegepaste veredelingsmethoden en de ont dekking van de bestrijdingsmoge lijkheden van de mozaiekziekte van het uienzaad en de sjalotten. Tengevolge van de ontdekking van deze laatste ziekte werd de mogelijkheid tot een niet onbe langrijke export van plantsjalotten geopend. Voorts wees spr. er op, dat de teelt van een vroeg gewas uien door middel van geprepareerde plantuitjes een groot succes is ge worden. Deze teeltwijze mag zich in een nog steeds stijgende be langstelling verheugen. De be strijding van de uienvliegmade is met D.D.T.-houdende middelen met zeer goed resultaat uitgevoerd, hetgeen vooral voor de lichtere gronden van niet geringe beteke nis is. Onder de problemen, die nog op een oplossing wachten, noemde de Heer van Nieuwenhuijzen enkele uienziekten, het kweken van een zachtsmakende ui, betere bewaar methoden voor onze uien en sja lotten en de mogelijkheid tot me chanisatie bij de uienteelt. In verband met de arbeidsinten siteit van de ui, is bestudering van de mogelijkheden hiertoe, zeker dringend noodzakelijk. Door het personeel werd het Bestuur van de jubilerende organi satie een voorzittershamer met fraai gecalligrapheerde oorkonde aangeboden. Hierna werd door verschillende sprekers het woord gevoerd, waar bij de uitgesproken gelukwensen vergezeld gingen van de beste wensen voor de toekomst, terwijl door allen wederom volle mede werking werd toegezegd. De Uien-Federatie mag op een geslaagde bijeenkomst terugzien. SPORTHOEKJE BEKERWEDSTRIJDEN. Na een voor dit weer ongekende rustperiode komt er weer wat leven in de voetbalbrouwerij. A.s. Zaterdag wordt een begin ge maakt met de al weken geleden aangekondigde Bekerwedstrijden. Om 3 uur speelt Tholense boys tegen W.H.S. 31 Jan. W.H.S.-Noordschans. 7 Febr. Seolto (Zevenbergen) —W.H.S. DAMMEN EN SCHAKEN Dinsdagavond 20 Jan. jl. werd door de Thoolse Dam- en Schaak club voor de clubcompetitie de volgende wedstrijden gespeeld, waarvan de uitslagen luiden: Dammen: Schaken: P.V. „DE TROUWE DUIF" THOLEN Uitslag van de gehouden ten toonstelling op 17 Jan. jl. KI. I. Oude doffers (15) A. Wagemaker 1-2 Joh. Deurloo 3 B. Suurland 4 KI. Oude duivinnen (12): A. Wagemaker 1-2-3 KL III» Jarige doffers (26) A. Wagemaker 1-2-3-6 L. Laban 4 J. Tholenaar 5 ,G. Larooy 7 KI. IV. Jarige duivinnen (14) A. Wagemaker 1-4 D. Jansen 3 Jac. Baaij 2 KI. V. Jonge doffers (49) I. Hage 1 A. Wagemaker 2-4-8-11 L. M. de Heer 3 L. Laban 5-9-10 B. Suurland 12 J. Tholenaar 13 J. Vermey 7 D. Jansen 6 KI. VI. Jonge duivinnen (48) B. Schot 1 A. Wagemaker 2-5-7-8 L. Laban 3-4 J. Tholenaar 6 L. M. de Heer 9-11 Joh. Deurloo 10 D. Jansen 12 KI. VII. Late doffers (9) A. Wagemaker 1 I. Hage 2 Jac. Baaij 3 van patrouille terug. Nee, niemand heeft iets gezien, niemand heeft geschoten. Het alarm wordt even later opgegeven. De wachten lopen hun rondje in een stille vredige nacht. De anderen gaan nu toch maar „onder de wol". Twee maal spanning, de generaal niet geko men en de vijand niet gekomen. Bij de Semarangse buitenpost is het erg rustig. De wachten turen voor zich uit. In de tent dromeneen paar jongens ovef schaatsenrijden... De volgende dag, de volgende avond gaan zonder bijzondere gebeurtenissen voorbij. Het is een dag als een andere dag, een avond als vele voorgaande avonden en zelfs de spanning van gis teren is'er niet. De nacht gaat in... opnieuw turen de wachtposten in het voorland, in de tent wordt gesnurkt... tot -T— het is half twee - een mortier inslag alles wakker maakt. En als de tweede door de stille nacht davert staan alle jongens al gereed. Ze weten wat dit betekent. De wacht slaat alarm. Voor iedereen in de stelling is fluiten de ko gels rond de tent en de stellingen. Ieder weet, waar hij zijn moet. Reeds wordt het vuur beantwoord door de wachtpos ten en even later ook door de snurkers van zo-even. Aan alle kanten wordt nu geschoten, de carrier is ook gearriveerd en spuit een straal lichtspoormunitie de rimboe in. De mortier blaft. Enkele ogenblikken later commandeert de luit. reeds het vuren te staken. We wachten af of het opnieuw hommeles wordt. Ja, daar komt nog een brutale schutter, pats, de jongens wachten geen ogenblik en het vuur wordt honderdvoudig beant woord.. Even later gaan de lichtgranaten de lucht in en zoekt de Semarangse buiten post het voorterrein terdege af. Slechts worden een paar kogelhülzen van een karabijn gevonden. Na een half uur wordt de alarmtoestand opgeheven. Slechts de posten blijven achter... nie mand enig letsel? dan allen naar bed. In de Semarangse buitenpost is het weer even rustig en vredig als twee uur ge leden. De wacht tuurt in het voorter rein, in de tent wordt gesnurkt... tot de zonnestralen de tent doen ontwaken. Die morgen worden nog enkele karabijn kogelhulzen gevonden. Ze zijn toch dichtbij geweest... heel wat dichter bij dan de generaal. Aantal inwoners m vr totaal op 1 Jan. '47 648 664 1312 Vermeerderd door: geboorte 14 13 27 opname 12 20 32 26 33 59 Verminderd door: overlijden 3 6 9 afvoering 18 20 38 21 26 47 Vermeerderd 5 7 12 Bevolking op 1 Januari 1948 653 671 1324 B. W. Schot A. M. Geluk 1—1 M. Korsman -M. Schot 20 P. v. NieuwenhuijzenC. de Korte 20 J. Laban D. de Vos 02 J. Heuseveld G. H. Streutgers Yi^-Vz

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 2