Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland De laatste... op één na. UIT EIGEN LAND* 15 Januari 1948 Wapenstilstandsvoorwaarden door de Indonesische Republ. aanvaard I THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN OUD-V OSSEMEER ST. ANNALAND 4e Jaargang No. 9 16 Januari 1948 Uitgevers Firma C. DrELEMAN en G. Heijboer Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Abonnementen 0.90 per Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Boekarest is de hoofdstad van Roemenië en dus woonde de ko ning van Roemenië in Boekarest. Zoals dat hoort, in eeh echt pa leis, met schildwachten er voor. Die schildwachten hadden hane- veren op hun hoofddeksel en wij hebben ons eens laten uitleggen, door iemand, die veel verstand van dat soort dingen had, dat dat kwam, omdat Michaël van afkomst een Hohenzollern was... U weet wel, die familie, die ook keizers van Duitsland leverde. Hohenzollerns zijn er nog bij de vleet, maar Michaël was de laatste die een koningskroon droeg. De eerste en de tweede wereldoorlog hebben ten Oosten van de Rijn en de Alphen een grondige opruiming gehouden onder de gekroonde hoofden. De eerste vaagde die van Duitsland en Oostenrijk-Hongarije weg; de tweede, die van de Balkanstaten. Juist andersom als in Engeland, ons land en Scandinavië, waar het koningshuis er telkens zoveel sterker uit te voorschijn kwam. Hoe dat komt? De vorstenhuizen uit Noord- West-Europa groeiden in het volksbestaan, de anderen bleven er buiten. De eersten zijn de eerste dienaren van de volksge meenschap, waartoe zij behoren de tweeden beschouwden hun volk als hun dienaren. En natuur lijk hebben de catastrophen, waar mee hun buitenlandse politiek ge paard ging, gewerkt als de be faamde storm, die het vermolmde zaakje omver blies. Als een der laatsten in die contreien is dan de jonge koning Michaël verdwenen. Op zichzelf een niet onsympathieke figuur. Opvolger van een vader, die het zelfs bij de hem omringende hofadel verbruid had door zijn lichtzinnige levenswijze, was het niet gemak kelijk de kroon weer een schijn van populariteit te geven. Toch slaagde Michaël daarin en die bescheiden mate van „bemind te zijn door zijn volk" verloor hij zelfs niet door de ongelukkige deelneming aan de oorlog tegen Rusland. En in de jaren na de be- 'vrijding, nu het lang geen vetpot is in het Oosten, liet hij de lust tuinen bij zijn paleis omspitten om er voedsel te verbouwen voor zijn Boekaresters. „Een gebaar" zal men zeggen. Goed, maar dan toch een sympathiek gebaar. Zelfs toonde hij politiek rugge- graat, toen de oppositie in de na oorlogse regering niet aan z'n grondwettelijke trekken kwam. Hij weigerde de staatsstukken te on dertekenen en zette daarmede de gehele wetgevende machinerie stop, totdat de regering bakzeil haalde. Maar met dat al bleef het ko ningshuis niet meer dan een door vreemde hand opgelegd verguld sel en veel tranen zullen er om deze abdicatie dan ook niet zijn gestort. Ook niet door Michaël zelf, vermoeden we. Want de Roemeense omroeper, die het feit wereldkundig maakte, mocht wel met veel pathos verkondigen, dat het volk nu zelf het lot in handen had genomen, iedereen, ook in Roemenië, weet men beter. Met of zonder koning zit het land in de greep van Rusland. Waarom hij dan moest verdwijnen? Niet in de eerste plaats om de betrekkingen RuslandRoemenië. Wel als een antwoord op de mis lukte conferentie van Londen, waar de vier ministers onverrich ter zake naar huis gingen. Ame rika en Engeland hebben daar hun eind vastgehouden. Welnu, in het Kremlin laat men zien, dat men daar ook niet van plan is het zijne los te laten. De leiders van de politieke partijen in de Russische zone van Duitsland, die niet in het gareel wilden lopen, werden uit wandelen gestuurd. De Griek se generaal, die de oppositie aan voert tegen het bewind in Athene, vriend Markos heeft om erken ning gevraagd. Daarmee aan de Russen gelegenheid gevende, om hem te erkennen als dat in hun kraam te pas komt. De jongeling Michaël nog ko ning in óns Roemenië? Bij de gra tie van Washington en Londen? Michaël abdiceert en de omroeper vertelt het eerst in het Russisch en daarna in het Roemeens. Hij had het eigenlijk in het Engels moeten doen, want als je een bui tenlander een hak kunt zetten, is het leuker, hem dat in z'n moe dertaal te laten weten. Maar ondanks alles vlot het goed met de Engels-Russische handelsbetrekkingen. Dit tot troost voor de pessimisten, die overal een aanleiding tot oorlog in zien zelfs in het heengaan van Michaël Daar zitten de heren nu vijf weken op de „Renville" en nog zijn er geen spijkers met koppen geslagen. Men zou wensen, dat er nu eens met één klap op tafel werd gezegd: „zó dóen we zó gebeurt het!" Alle onderhandelin gen met de Republiek schijnen te moeten uitlopen op een oneindig gepraat onverschillig of het zoals vroeger gaat over Linggadjati of over het voorstel aan de Republiek gedaan, om me de te werken aan de vorming van de Verenigde Staten van Indone sië, dan wel over voorstellen in- zake het staken van het vuren. Alles wordt dood-gèpraat. Uitleg zus? neen, uitleg zó! Bedoelen ze dit? Neen, ze bedoelen dat! Met grote omhaal van woorden wordt... niets gezegd, wat duide lijk is. Nu heeft Nederland dan op korte termijn een duidelijk ant woord gevraagd. Van vele kanten werd beweerd, dat wij een ultima tum hadden gesteld. Wij geloven dat niet. Zelfs al zou het zo zijn, dan zou dat ultimatum tóch weer worden... weggepraat. Reeds heeft dr. Van Mook verzekerd,, dat het afwijzen van de Neder landse voorstellen; nu eindelijk eens het vuren te staken geens zins gelijk zou staan met het her vatten der politionele actie. In middels is er toch een en ander gebeurd: in Batavia werd de in terim-regering reeds geïnstalleerd, waarbij 4 zetels voor de republiek werden opengehouden. Dr. Beel legde in de Tweede Kamer een verklaring af over zijn reis. Gelukkig! Eindelijk schijnt dan toch aan het geschipper een einde te komen. In een uitvoerige verkla ring heeft de minister-president duidelijk de koers voor Indonesië aangegeven: er wordt een colle giaal orgaan ingesteld, waarvan de luit.-gouverneur-generaal de voorzitter zal zijn en waarvan twee leden door de Kroon zullen worden aangewezen. Minister Ne- her en jhr. Van Vredenburch wor den als eerste leden voorgedra gen. Méér belangrijke gebeurte nissen heeft dr. Beel aangekon digd: gevormd wordt de Neder lands-Indonesische Unie, met 1 Nederland, Suriname en Curasao en 2. de Verenigde Staten van Indonesië. Het Huis van Oranje zal deze Unie overkoepelen. Het verheugende in de verkla ring van dr. Beel was, dat... er iets werd gedaan dat eindelijk eens duidelijk werd gezegd: zó willen wij! Hoewel de verhouding tot de Republiek van grote bete kenis t?T verviel men niet meer in de fout, dat het Republikeinse Nationalisme het enige is. De Re publiek mag meedoen maar eerst: staken met het vuren. Het woord is aan Djokja, maar... Ne derland gaat verder. Het enige bezwaar, dat men zou kunnen maken is, dat minis ter Neher zijn krachten nu niet aan de Nederlandse, doch aan de Indische opbouw zal geven. Moge in deze minister-vacature spoedig een krachtige figuur worden te ruggevonden... Want krachtige figuren heeft ook Nederland no dig. Een voorbeeld? Eén woord: radio! Neen, de zendtijd-regeling ook al een onderwerp, waar het laatste woord nog niet over is ge zegd, komt later wel eens aan de orde. Deze week hoorden wij, dat „de radio" zo'n subsidie van 11 millioen gulden krijgt. Laten wij niet krenterig zijn! Een millioentje meer of minder komt er immers niet op aan, nu wij voor het Marshall-plan in Nederland 29 millioen meer zullen ontvangen, dan de aanvrage, welke 630 millioen bedroeg. Staan wij er even goed op?... Er zijn echter mensen, die nooit genoeg hebben. Zo werd in het Zuiden weer eens een smokkelhandel ontdekt. Een notaris, een accoun tant en een makelaar notabelen, geen wielrenners! werden te Eindhoven gearresteerd, verdacht van het smokkelen van deviezen. Dat smokkelen weet wat, tegen woordig. Een Rotterdamse chauf feur, over wiens wegblijven men zich hoogst-ongerust maakte, was ook al het smokkelpad opgegaan. Het is beschamend men kan zich op zo'n manier nergens meer ongerust over maken! Het eerste geheime rapport, dat Seyss-Inquart aan Hitier, 19 Juli 1940 uitbracht, is wel erg beschamend voor hoge ambtena ren. De Nederlandse secretarissen- generaal bleken bereid in functie te blijven, waarmede de Duitsers zich de mogelijkheid konden scheppen, het aanwezige bestuurs apparaat geleidelijk in handen te krijgen. Geen dier ambtenaren trad af zij voldeden vrijwillig aan alle, hun gestelde eisen. Zal de publicatie van dit eerste geheime rapport ertoe leiden, dat al deze hoge heren ter verant woording worden geroepen? Nie mand, die het zou geloven. Zo werd er eerlijk gezegd ook niet veel geloof gehecht aan de woorden van Minister Mansholt, die voor de radio verklaarde, dat wij hier op een eiland van goed koopte leven en dat wij, met gematigd optimisme de toekomst, wat de voedselvoorziening betreft, tegemoet mogen zien. Gematigd optimisme is altijd goed. Laten wij ook optimistisch zijn over de reis van Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., die de wereld doorreist, om te onderzoeken, welk land de Assemblee der Verenigde Naties, komend najaar kan ontvangen. PUTTEN EN SCHERVEN. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen Donderdag, 22 Januari 1948, gelegen heid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaatputten. In de voormiddag van die dag zullen scherven enz. door de reinigings dienst worden opgehaald. Tholen, 13 Januari 1948. Burgemeester en Wethouders van Tholen. WELKOM! De vlaggen, die gisteren in de Kerk straat hingen, getuigden van sympathie met korp. W. P. den Engelsman, die na een ongeveer 2-jarig verblijf in Indië als eerste oorlogsvrijwilliger van de Landmacht in zijn woonplaats terug keerde. Den Engelsman maakte de overtocht met ,,De Grote Beer". Geluk gewenst met de behouden terugkeer... Welkom in ons midden! Met het s.s. „Volendam", dat ver moedelijk 26 Januari a.s. te Rotterdam zal aankomen, komt uit onze gemeente O.V.W.er M. van Oeffelen mee. KINDERZEGELS. Door het Dames-comité te Tholen heeft de verkoop van Kinderzegels het mooie bedrag opgebracht van 937.69. Te Scherpenisse ƒ261.60. Iri totaal werd op het eiland Tholen voor hen bedrag van 1661.94 aan Kinderzegels verkocht, hetgeen een netto-opbrengst is van 583.85J/2, dat ten goede komt aan het misdeelde kind. Voor al degenen, die door het kopen van Kinderzegels hieraan hebben me degewerkt, is een woord van dank zeer zeker op zijn plaats. NUTSAVONDEN. Voor het Departement Tholen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal op Vrijdag 16 Jan. a.s. door dhr. J. Figee in de zaal van „Hof \fen Hol land" een lezing worden gehouden over het onderwerp: „Van Nias naar Nieuw- Guinea", toegelicht met gekleurde lantaarnplaatjes. Dinsdag 3 Febr. wordt de documen taire film der N.V. Stoomvaartmaat schappij „Nederland" vertoond, getiteld „Kleur en glorie onder de tropen". De Dr. P. J. Duinker, Tholen, Tel. 40. Dr. J. Menger te St. Filipsland Tel. 20. film is opgenomen langs de vaarroute van de Mij7 „Nederland" en vervolgens op Java, Sumatra, Madoera en Bali. ZANGUITVOERING. Vrijdag 23 Januari a.s. zal de Chr. Gem. Zangver. „Sursum Corda" alhier een zanguitvoering geven in de zaal van de Wed. Hoek, ter gelegenheid van haar 1-jarig bestaan. KIESVERENIGING. Maandagavond hield de Chr. Hist. Kiesver. alhier in de Consistorie der Ned. Herv. Kerk haar algemene jaarvergade ring. Na opening met gebed door de voorzitter, volgden de notulen en jaar verslagen. Als bestuurslid werd her kozen dhr. B. J. v. Westen en in de vacature J. v. d. Velde, dhr. Jan Quist. Besproken werd om indien mogelijk, binnenkort weer een spreker te laten optreden. BRAND. Zondagmiddag omstreeks half drie werd onze .gemeente opgeschrikt door het loeien van de brandsirene. Het bleek dat er brand was ontstaan in de Ned. Herv. Kerk, door het vlam vatten van de hete luchtkoker, waardoor de warme lucht de kerk wordt ingevoerd. De koster en enkele anderen bevonden zich juist in de kerk. Gelukkig, daar nu een rooklucht hun aandacht trok en ze direct met blussen begonnen. De brand bleef hierdoor dan ook beperkt tot de koker zelf, al was het schot waarin deze uitloopt al zwart geblakerd. De brandweer, die' spoedig aanwezig was, zorgde voor nablussing en sloopte het restant van de koker. De burge meester en het Kerkbestuur waren aan wezig. Een grote ramp zou waarschijn lijk het gevolg geweest zijn, indien de brand in de avonduren was uitgebroken- VERSCHALKT. Een zekere H. v. D. en I. H. werden dezer dagen op heterdaad betrapt bij het stropen. Proces-verbaal werd opgemaakt. Een buks, lichtbak en 3 hazen werden in beslag genomen. MOTORCLUB Woensdagavond werd, in hotel „En gelvaart" te Tholen een vergadering belegd met het doel te komen tot hef oprichten van een motorclub voor het eiland Tholen en St. Filipsland. Uit de aanwezigen werd een voorlopig bestuur gevormd. De bedoeling is om op 30 Januari a.s. een algemene verga dering te houden, waarbij alle motor rijders uit de streek zullen worden uitge nodigd. VAN EIGEN HAARD! De jongens in Indië zijn dankbaar voor het ontvangen NIWIN-pakket. Bijzonder aardig is het echter voor NiC. Remijn gefeest, die op de boot een pakket kreeg met de naam van Abr. Duine en voor Jac. Rockx, die het pakket in Indië kreeg, waarop de fam. Ooms als afzender stond. Een zeldzaam geval, wanneer twee uit eenzelfde' gemeente een pakket ontvangen dat door inwoners daarvan is geschonken. TERUGKEER. De eerste O.V.W.er van de Land macht uit onze gemeente komt vermoe delijk 26 Januari met het s.s. „Volen dam" uit Indië terug, t.w. M .K. de Wilde. DE VIERKANTE CENTIMETER. Alom is reeds bekend, dat pen Nationale Monumenten Commissie voor Oorlogsgedenktekens is opgericht, die zal overgaan tot het oprichten van Oorlogsgedenktekens. Dit om onze gevallenen voor vrijheid en recht te herdenken en te eren. De gelden benodigd voor het stichten dezer monumenten zullen verkregen wor den door symbolische verkoop van het midden Damplein te Amsterdam. Hiertoe worden zgn. certificaten uitgegeven in verschillende prijzen (minimum 50 ct. Onder auspiciën van de burgemeester

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1