THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE ~ST. FILIPSLANÏ)" INDISCH HOEKJE 9 benoemd als vertegenwoordiger N.V. Waterleiding Mij. „Tholen". Punt 5: Een rek. courant-overeen komst ad. 80.000 wordt aangegaan met de Bank van Ned. Gemeenten. Punt 6: Vaststelling regelen omtrent toepassing art. 1 Woonruimtewet. Dit geeft leidraad voor de woonruimte- commissie tot het toewijzen van wonin gen. Niemand bezwaar. Punt 7: Vaststelling verordening tot verbod van verbouw van stekbieten. Allen gaan hiermee accoord. Punt 8: Vaststelling verordening tot heffing van reinigingsrechten. De voor zitter zegt, dat dit weer gevolgen zijn van de noodlijdendheid. Ook ter plaatse is een ophaaldienst ingesteld. Dat brengt kosten mee en daar moét voor betaald worden. Voor Scherpenisse zou dit vast gesteld worden op 2.50. Ieder huis, waarlangs de ophaaldienst komt, is hier aan ..gebonden of men er gebruik van maakt, ja.dan nee. B. W. zullen nader de route uitstippelen. In totaal begroot men de inkomsten hiervan op 500. Alle leden gaan met instelling van deze heffing accoord. Punt 9: Stichting lagere landbouw school in verband met financiële steun door desgemeenten op het eiland Tholen. De voorzitter geeft nadere toelichting. Een schrijven van de Z.L.M. is ontvan-, gen waarin er en a. nader wordt uiteen gezet. De bouwkosten voor deze land bouwschool, welke ter plaatse wordt ge sticht, zal 80.000 bedragen. De provin cie verleent een bijdrage van 20.000. Door een annuiteitslen'fflg zal het overige kapitaal worden bijeengebracht. De ge meenten op het eiland Tholen is ge vraagd bij de dragen in de exploitatie kosten ad 10 eten per inwoner, 10 cent per ha en f 17.50 per leerling. Dit wordt ook van de gemeente Scherpenisse ge vraagd. Dhr. v. d. Werff juicht het initiatief toe, maar meent, dat het thans weinig zin heeft om nu ook een bijdrage toe te kennen, waar er reeds 2 gemeenten op het eiland Tholen dit verzoek hebben afgewezen en de regeling slechts door gang kan vinden, indien alle gemeenten meewerken. Na enige discussie zijn de andere leden het .hier over het algemeen mee eens. Daar men het echter zeer op prijs zou stellen, als de Landbouwschool er komt, wordt besloten het volgende schrijven aan de Z.L.M. te richten: „Ge hoord het feit, dat twee gemeenten aan deze regeling niet deelnemen, verzoekt de Raad aan de Z.L.M. een nieuwe regeling te ontwerpen." Punt 10: Subsidiëring der pl. ver eniging „Het Groene Kruis". Beide kerk genootschappen zullen ook een subsidie verstrekken, aldus de voorzitter. B. W. stellen voor, dat de gemeente voor 1948 f 600.zal bijdragen. Dhr. Hage vraagt of niet-leden er dan ook voordeel van hebben. De voorzitter antwoordt^ ontken nend. Dhr. v. d. Werff meent, dat de^e ver. het geldelijk offer wel waard is en steunt het voorstel B. W.. Met alg. st. wordt het vervolgens aangenomen. Punt 11De rekening Burgerlijk Arm bestuur 1946 met ontv. en uitgaaf ad f 3316.17 wordt de Raad aangeboden, Punt 12: idem begroting Burgel. Arm bestuur 1948. Punt 13: idem Gemeenterekening '45, die sluit met een batig slot van 3094.05. De heren v. d. Werff, Hage en Janssen zullen deze rekepingen nazien Punt 14: Enkele wijzigingen gemeente begroting 1947 worden goedgekeurd. Punt 15: Idem begroting Burgerlijk Armbestuur 1947. Rondvraag: Weth. Hartog vraagt of er nog een paar straatlantaarns bij kunnen, daar de verlichting op enkele punten nogal wat te wensen overlaat, o.m. aan het Nieuwe Dorp, voorbij de Molen en bij dhr. Kleppe. De voorzitter antwoordt, dat de P.Z.E.M. heeft toegezegd de verlichting weer op voor-oorlogs peil te brengen. Of men echter nieuwe lichtpunten kan krijgen, is, hem niet bekend. Het Ge meente-bestuur zal dit vragen. Dhr. v. d. Jagt vraagt of er^stuitpalen gezet kunnen worden voor de woning van G. Geuze, daar voertuigen uit het veilingsgebouw komend, deze dikwijls beschadigen. E. en a. zal nader, onder zocht worden. Tenslotte wenst de voorzitter de leden en hun familie een gezegend uiteinde van 1947, een voorspoedig 1948, evenals de gemeente, Vorstenhuis en Volk. Daarna sluiting. BEKENDMAKING De Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag de 17 Januari 1948, des mid dag te 12 uur, ten Gemeentehuize aldaar, een hoop compost publiek verkopen. Inlichtingen bij de'Districts-Opzichter. BEEN GEBROKEN Woensdagavond kwam de bijna 80- jarige Wed. P. J. Aerts te vallen en brak daarbij haar dijbeen. Na plaatselijke geneeskundige hulp werd zij naar het Alg. Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. BURGERLIJKE STAND Geboren: 18 Dec. Cornelia Maria, dt. van C. J. Steketee en J. H. de Korte. 23 Dec.: Johannis Antonius, zn. van H. A. W. Voets en G. C. van Gorsel 30 Dec.: Anna Klazina, dt. van K. M. Priem en H. Donga. Geboren: 30 Dec. Anna Klazina, dt. van K. M. Priem en H. Donga Huwelijk: 8 Jan. Johannis Schot, 40 jr. en Eugiënja Stafanja Dabrowski, 26 jr. Overleden: Jan Joppe, 83 jr. echtge note van A. van As. Overleden: 6 Jan. Geertje Elenbaas, 89 jr., echtgenote van W. A. Bierens BAZAR „SPIDO" Op 1, 2 en 3 januari hield de gym nastiekvereniging „Spido" een bazar in het~gymnastieklokaal der Openb. School. Eveneens werd daarbij een verloting met als 1ste prijs een Radiotoestel, gehouden. Vooral met Nieuwjaarsdag was de belangstelling groot. Naar verluidt be draagt het batig saldo ongeveer 1500. NIWIN-AVOND - Het blijspel „Ketty jokt nooit" kunt U Maandagavond 12 Jan. om 7.30 uur zien in de zaal van Lagaay, gedurende een door de Rederijkerskamer „Eendracht" te houden NIWIN-avond. Het batig saldo is bestemd voor de Niwin. Zeker te Oud-Vossemeer kan men weten, hoe en wat de Niwin is. Ook uit deze ge meente bevinden zich een aantal jongens in Indië. Een goede belangstelling wordt verwacht. BENOEMING Met ingang van 8 Januari is dhr. A. A. Kievit, alhier, benoemd tot assistent accountant bij de N.V. Accountantskan toor Ned. Bureau voor adviezen te Haar lem. Met ingang van genoemde datum is hem ontslag verleend door het Adm. kantoor „Zeeland" te Tholen. BURGERLIJKE- STAND over de maand December Geboren: 19 Dec. Cornelis Adrianus van Dijke, zn. van Cornelis van Dijke en Marie Jacoba Havermans. 23 Dec. Adriaan Jan van Poortvliet, zn. van Vincent Aarnout van Poortvliet en Elizabeth van Driel 23 Dec. Marinus Jacobus Cornelis Geluk, zn. van Anfhonie Marinus Geluk en Cornelia Adriana Quist 25 Dec. Johannes Jacob Quist, zn. van Johannis Jacob Quist en Qatharina van Overveld 28 Dec. Johanna Catharina Maria Steijns dr. van Jacobus Gerardus Steijns en Anna Cornelia van Dorst 29 Dec. Anna Pieternella Stoffelina den Hollander, dr. van Pieter Jacobus den Hollander en Willemina Neeltje van der Klooster Overleden: 1 Dec. Maatje Pollie, 3 mnd. dr. van Johannis L. Pollie en Cor nelia S. M. P. Vreugdenhil. Loop der bevolking over December Ingekomen Anna M. Bosters, uit Nieuw-Vosse- ineer, naar A 163. Dinna M. de Wilde, uit 's Gravenhage naar A 30 Vertrokken Stoffel Pipping, van B 243 naar Zieriekzee LOOP DÊR BEVOLKING OVER HET JAAR 1947 De stand der bevolking per 1 Januari 1947 wasm vr totaal 1097 1067 2164 Geboren 32 28 60 Overl. 11 10 21 Geboorte-overschot 21 18 39 1118 1085 2203 Ingek. 33 46 79 Vertr. 38 64 102 Meer vertr. d. ingek. 5 18 23 De stand deCbev. op 31 Dec. 1947 was 1113 1067 2180 RATTENBESTRIJDING Het is weer tijd en het is weer hard nodig, dat de talrijke ratten, die ont zaglijk veel schade aanrichten, zoveel mogelijk worden verdelgd. Om de be strijding te stimuleren, wordt van ge meentewege, evenals vorig jaar, het bekende Finirat in pakjes beschikbaar ge steld a 3 cent per pakje. Vorig jaar zijn hiermee-goede resultaten bereikt. Dit kan weer, indien alle huiseigenaren ook als ze menen geen rqtten te heb ben hieraan meewerken door enkele of meerdere pakjes te kopen en bij hun woning of schuur neer te leggen. In de week.van 1317 Januari kun nen deze pakjes ter secretarie worden •afgehaald des vm. van 912 uur Helpt allen mee BEPLANTING VOOR HET GEMEENTEHUIS EN BEGRAAFPLAATS Met de beplanting voor het gemeente huis is men al een eind gereed. Ook op de begraafplaats wordt binnenkort een aanvang gemaakt. Het werk wordt ver richt door dhr. J. Minheere alhier, ver tegenwoordiger van de Gebr. J. C. en P. C. van 't Westeinde te 's-HeerArents^ kerke. In totaal komt er voor het ge meentehuis te staan: 8 Tilia Vulgaris (Lindebomen); 160 Rosa Ellen Poulsen (rozestruiken)15 idem Hybrida: 10 Meidoorns (rood); 10 Meidoorn (wit)1 Campsis Radicans (trompetbloem). Op' de begraafplaats: 2270 acer Com- pestre ("Sp.aak); 37 populis Marilon dica Populierenbomen UITVOERING „ACCELERANDO" Woensdag 14 Jan. a.s. wordt in de zaal van dhr. F. Rijnberg de jaarlijkse uitvoering gehouden door de Muziekver. „Accelerando". Voor de pauze worden enkele muziekstukken gespeeld. Hierna het toneelspel, opgevoerd door leden en begunstigers van de ver. getiteld: „Het geld dat stom is BEEN GEBROKEN Woensdagmorgen voor schooltijd was het 8-jarig dochtertje van dhr. A. van Driel op het schoolplein aan het spelen en kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat ze haar beentje brak. Na plaatselijke geneeskundige hulp is het meisje naar het Ziekenhuis te Bergen' op Zoom ver voerd, waar verdere hulp werd verleend. Hierna mocht ze naar huis terug. BURGERLIJKE STAND over de maand December 1947 Geboren: 3 Dec. Leentje, dt. van C. v. Iwaarden en M. J. Scherpenisse 8 Dec. Willem Eliza, zn. van J. S. v. Vossen en Adr. Lambrechtse 19 Dec. Cornelia Jannetje Catharina, van A. C. Kodde en P. v. Vossen 23 Dec. Aarnout Cornelis, zn. van C. 3n Winkelen en J. A. Duijzer Getrouwd: 18 Dec. A. J. Scherpenisse, jr. en M. K. den Engelsman, 21 jr. Overleden: 4 Dec. Neeltje Rijnberg, 94 jr. weduwe van J. Rijnberg 12 Dec. Pieter van Oost, 89 jr. ongeh. Loop der bevolkihg Ingekomen Johannes v. d. Haven en gezin, van C.B.R. Marianne Burgers, geb. v. Dam, van Rotterdam Vertrokken Kommertje A. T. J. v. d. Sande.-geb. v. Dijke, naar Zierikzee. LOOP DER BEVOLKING OVER HET JAAR 1947 Op 1 Jan. 1947 bestond de m vr totaal bevolking uit: 1275 1205 2480 Vermeerdering in 1947 door geb. 28 32 60 vest. 100 112 212 128 144 272 1403 1349 2752 Vermindering in 1947 door Overl. 15 9 24 Vertr. 29 27 56 44 36 80 Bevolking op 1 Jan. 1948: 1359 1313 2672 De werkelijke bevolking in 1947 ver- meerderde met 84 m en 108 vr of 192 personen Aantal huwelijken 23 BEKENDMAKINGEN De Burgemeester van Stavenisse brengt ter openbare kennis, dat het aanvragen vari het van gemeentewege doen ophalen van huisvuil met ingang van 1 Januari a.s. overbodig is geworden, nu het mede geven van het huisvuil met-de gemeente lijke reinigingsdienst verplichtend is ge steld voor alle percelen, binnen de be bouwde kom gelegen. In de loop van Jan. zullen de aanslag biljetten voor het belastingjaar 1948 (ten bedrage van 5.20) worden uit gereikt, welk bedrag in uiterlijk 4 gelijke termijnen dient te worden betaald. Nadere bijzonderheden zullen op het aan slagbiljet worden medegedeeld. Betaling in één termijn' wordt op prijs gesteld. De aandacht wordt nog gevestigd op de volgende bepaling der Algemene Politie verordening der gemeente Stavenisse: „Het is verboden haardas of vuilnis anders uit te zetten dan in gedekte bak ken, potten, vaten of emmers, welke aan door Burgemeester en Wethouders te stellen eisen voldoen en op andere uren, dan door dit college bekend gemaakt zijn of zullen worden. De vuilnisbakken enz. moeten zodra zij geledigd zijn, van de wegen worden verwijderd en wel door of vanwege degene, die deze heeft uitgezet". Het ophalen van het huisvuil zal voor lopig des 'Vrijdags plaats vinden. De Burgemeester voornoemd, L. A. Verburg. De Burgemeester verzoekt bij het uit vallen van gedeelten der straatverlichting de bewoners van de dichtbij staande woning hem daarvan ten spoedigste in kennis te stellen, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk. Een eenvoudig briefje met aanduiding van de desbetreffende lan taarn is voldoende. Vermelding van naam en adres van de afzender wordt verzocht. De Burgemeester vestigt er de aan dacht op, dat het verboden is de alge mene begraafplaats wederrechtelijk bin nen te dringen. De begraafplaats mag slechts worden betreden via de hoofd ingang. De sleutel dient daartoe bij de grafdelver, de heer C. Dorst, te worden opgehaald, welke na gebruik onmiddellijk weder bij hem moet worden terug be zorgd. Kinderen beneden 16 jaren mogen de begraafplaats slechts onder geleide van een meerderjarige betreden. DE OUDSTE INWONER EN INWOONSTER OVERLEDEN Woensdagnacht overleed de oudste inwoner dezer gemeente, dhr. Leendert Wesdorp wedn. van Jacoba Moerland, die -op 19 Januari 90 jaar zou worden, maar deze hoge leeftijd niet meer mocht bereiken. Zondagavohd jl. overleed Mej. Helena Cornelia Geluk-Stoutjesdijk, in de ouder dom van ruim 87 jaar. Wijlen Mej. Geluk-Stoutjesdijk was de oudste in woonster dezer gemeente. Hoewel zij iange tijd kras is geweest, onderging zij gedurende de laatst jaren een smartelijk lijden, dat gelukkig nog zoveel mogelijk verlicht werd door liefdevolle verpleging van haar kleindochters. e AANRIJDING Op weg naar de kerk werd in de Kaaistraat dhr. Iz. Hage door een motor rijder aangereden met het gevolg dat Hage kwam te vallen en zijn sleutelbeen brak. DE BEWAARSCHOOL BLIJFT Woensdagavond jl. om 7.30 uur werd een vergadering belegd door het „Depar tement van 't Nut St. Maartensdijk". Maar nu in handen van de pl. afdeling van het Nut De voorzitter, dhr. Arentsen, h. d. O.L.S. opende deze bijeenkomst met een welkomstwoord, inzonderheid tot B. W. Spreker ziet dat de belangstelling voor de school, gezien de opkomst, groot is. Alleen had spr. graag meer dames gezien. Hierna zet dhr. A. het doel van deze bijeenkomst uiteen. De bewaarschool moet blijven. De moeilijkheid een onder wijzeres, vooral een hoofd te krijgen, is groot. Alle pogingen, die in het werk zijn gesteld, hebben tot nog gefaald. Nu B. W. hebben goedgevonden, aldus spr., dat het Nut de school overneemt gaan we met goede moed aan het werk, dat college dankend voor de medewerking. Er zullen sollicitanten worden opgeroe pen en we hopen dan spoedig te slagen. Met steun van B. W. en het Hoofd bestuur van 't Nut zijn wij nu in staan om het komende schoolhoofd een goed salaris te geven. Het Bestuur besloot met ingang van wanneer het schoolhoofd komt de schoolgelden te wijzigen en wel zo, dat het in ieders vermogen is, er kinderen naar toe te sturen. Het school geld voor 1 kind bedraagt 0.50; voor 2 f 0.80 en voor 3 kinderen 1.per week. Verder is in de laatste spoedeisende vergadering besloten, zoals wel vrijwel algemeen bekend, dat een aanmerkelijk bedrag is uitgetrokken voor verbouw en verbetering van de school. Het bestuur o/an het Nut brengt de Raad hiervoor hartelijk dank. De school zal er dit jaar inwendig heel anders uit gaan zien en veel worden verbeterd. Ook speelgoede ren en ander materiaal wordt aangeschaft Het bestuur qcht het een grootbelang em' wenselijk, dat uit de ouders een Ou dercommissie voor de Bewaarschool wordt benoemd, die de belangen met het bestuur kunnen behartigen. Wij zullen dan ook graag zien, dat er in deze com missie 3 dames en 2 heren zitting krijgen. Na deze inleiding volgt stemming voor de Oudercomissie. Hierin worden geko zen de dames Wielaard-van Gorsel, van Ast-Bazen en de Viet-Stoutjesdijk en de heren de Regt en J. J. v. Houdt. Tevens hebben hierin zitting Mevr. Priem-v. Nieuwenhuijzen, onderwijzeres en dhr. W. G. Bastiaanse, onderwijzer. De Bewaarschool zal voorlopig ver der gaan onder leiding van Mej. Hengst- mengel. als helpster. Zij kan natuurlijk niet alle -90 kinderen ineens hebben. Daarom komen de kinderen voorlopig halve dagen. Met dank voor de opkomst en medewerking sloot de voorzitter daarna de vergadering. BENOEMING Tot lid van het Bestuur der Water kering van de Calamiteuzè polders Oud- Kempenhofsteden en Moggershil is dhr. C. M. Elenbaas alhier benoemd, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. Tot klerk bij de Ned. Heide Mij te Tholen is in tijdelijke dienst benoemd dhr. Th. Moerland, alhier. ONGEVAL V Het dochtertje van dhr. J. H. kwam met haar rijwiel zodanig te vallen, dat zij hierbij een lichte hersenschudding opliep. TE VEEL OF TE WEINIG Naar wij vernemen zal binnenkort het watergemaal proefdraaien. Het wordt tijd, dat dit in werking treed, daar er bijna geen water wordt afgevoerd. Door de zware regenval is 'er buitengewoon veel water in deze polder gekomen. Voor de landerijen zal het dan ook een grote verbetering zijn, dat het water tijdig kan worden afgevoerd. Van de zomer was het te, nu is het weer te. REINIGINGSRECHTEN Door B. W. is een verordening ge publiceerd op de heffing van reinigings rechten voor het ophalen van huisvuil, enz. Deze rechten zijn verschuldigd door de bewoners van de volgende huisnum mers: 1 t/m 16; 22 t/m 138; 144 t/m 172; 185 t/m 384; 423 t/m 443i. Het verschul digde recht bedraagt 2.50 per jaar Het ophalen van huisvuil vindt als regel plaats elke Donderdag van 912' uur. DE KERKKLOKKEN BEIEREN De door de Duitsers geroofde kerk klokken op 5 Mei 1943, zijn door nieuwe vervangen. In opdracht van de gemeente werden ze door de fa. v. Bergen te Heiligerlee gegoten en op 1 Januari 1948, bij de aanvang der kerkdiensten, zoals iedere inwoner heeft kunnen merken, in gebruik genomen. De klok voor de Ned. Herv. Kerk draagt tot opschrift: „Deze Kerk ge sticht in 1668; deze klok weeg 105 kg". Die der Oud-Geref. Gem.: „Deze kerk gesticht door P. en A. vari .Dijke in het jaar 1886; oude klok geroofd door de Duitsers 5-5-43 en deze gegoten te Heiligerlee. Deze klok weeg 120 kg". Begrijpelijk wordt het door de in woners zeer op prijs gesteld, dat zij bij verschillende gebeurtenissen weer ver trouwde klokkenklanken horen. DANKBAAR VOOR DE GAVEN ERKENTELIJK VOOR HET MEDELEVEN In verschillende gemeenten op ons eiland, ongetwijfeld zeker te Oud- Vossemeër, kwamen deze week vele brieven binnen van dankbare militairen in Indië, die op 2e Kerstdag een Kerst pakket hadden ontvangen, waarop als afzender iemand uit ons eiland of het adres van de pl. Niwin-secretaris was vermeld. We weten, dat er nog mili tairen geweest zijn, die het zonder adres hebben moeten stellen, al kregen ze dan wel een pakket. We hoorden, dat het voor hen een teleurstelling was. Hieruit blijkt dus, dat er in geheel Nederland nog niet voldoende gegeven is, om ieder een van een pakket met een persoonlijk adres te voorzien. Hieraan heeft Zeeland, hieraan heeft Oud-Vossemeer in geen geval schuld. Gelukkig zijn dit slechts enkelen. Duizenden kregen wel een pakket met n adres en velen hebben nu reeds aan e adressen geschreven. Ik kan het enkel beoordelen van de plaats mijner inwoning, waar ik zelf verschillende brie ven ontving. En allen betuigen hun dank baarheid voor de inhoud van de pakket ten, maar zijn inzonderheid erkentelijk voor het persoonlijk contact' dat door de adressen is ontstaan. Aardig is het te memoreren, zoals een militair, die nog onderweg naar Indië (op de Sloterdijk) het Kerstpakket ontving en me o.m. schreef, dat er een van hen een pakket kreeg, waarop het adres van zijn groot vader stond. Waar de p'1. comité's niet in de ge- legenheid zijn alle gevers persoonlijk te bedanken, ben ik zo vrij het langs deze weg te doen. Uw bijdrage kan werkelijk voldoening geven voor Uzelf en de jon gens zijn U zeer erkentelijk. Tenslotte willen we de pl. secretarissen van de Niwin opwekken, steeds aan het Hoofdbureau te verzoeken om vooral de buitenposten te gedenken, indien er door de Niwin wordt gedistribueerd. In de voornaamste plaatsen komt er toch wel genoeg, maar juist die buitenposten dat laat nog wel eens te wensen over. Gelukkig was dit niet het geval met de Kerstpakketten. WELKOM! Indien er inmiddels geen verandering in is gekomen, zullen onze lezers van het Zeeuwse Bataljon „Oorlogsvrijwilligers" dit stukje in Indië niet meer lezen. De datum van inscheping was volgens m'n laatste briefschrijver 12 Jan. op .de „Johan van Oldenbarneveld". Het is daar in Padang de laatste dagen voor hun vertrek druk geweest met h'et in leveren van wapens, het pakken van kis ten, het schilderen van adressen op die kisten, het lopen van een parade, enz. Het bataljon „Prinses Irene" nam de taak van het 14e over. En de Zeeuwen vertrekken voor enige dagen naar Batavia om vandaar de thuis reis te aanvaarden. De families zien hun komst zeker met vreugde tegemoet. We hopen, dat dit niet alleen bij de families mag zijn, maar dat geheel ons eiland de terugkerende Oorlogsvrijwilligers met vreugde zal begroeten. De nog wachtende families roepen we toe: het begin is er BESTRIJDING VAN RATTEN EN MUIZEN Evenals het vorig jaar komen wij weer uw aandacht vragen voor de ratten en muizen-bestrijding op ons eiland. U weet allen met welk een gunstig resul taat de actie verleden jaar werd ge voerd. Dat daarmede niet alle ratten en muizen werden gedood, was te voren medegedeeld en dat daarom ook ieder jaar de actie zou worden herhaald. Wel nu in de week van 12-17 Jan. a.s. zal over de gehele provincie Zeeland slag worden geleverd met de ratten en de muizen. In uw woonplaats zal bekend worden gemaakt wanneer er bij wie u het vergif kunt komen afhalen. Ditmaal is het vergif en een conserveringsmiddel in kleine brokjes brood gebakken, welke zo direct kunnen worden gebruikt. U heeft ze dus niet meer in krantenpapier te wikkelen; ze zijn klSsr voor direct ge-' bruik. Dezé brokjes zijn niet langer dan een maand houdbaar. De uitleg dient dus te geschieden in de vastgestelde bestrij- dingsweek, want alle goede Zeeuwen doen dat en daar wilt U toch ook toe gerekend worden. U legt ze uit op plaat sen waar de ratten veel langs komen en zo dat ze niet open of bloot l/ggen. Na twee dagen controleert U of de brokjes opgenomen zijn en legt U daar weer op nieuw een brokje. Wilt U blijvend resul taat zien, draag er dan zorg voor, dat dé overgebleven ratten niet weer onbe perkt kunnen vermeerderen. Maak daar om onnodige gaten dicht en ruim alle rommel op en zorg ervoor, dat eetwaren onbereikbaar zijn voor ratten en muizen. Luister dus goed naar de omroeper of lees de publicaties waar en wanneer U het vergif kunt komen afhalen. De brok jes kosten 3 ct per stuk, wat voor nie mand een bezwaar kan zijn.' Doet allen dus weer aan deze uitge breide actie mee. Dan is ieder, behalve ratten en muizen, te vree. De Commissie belast met de v'oor- bereiding van de bestrijding van Ratten en Muizen op het eiland Tholen, H. H. Schuller, voorz. L. A. M. Elenbaas, secr. St. Maartensdijk B. J. van Oeveren, Poortvl. H. v. Gorsel, O.-Vossemeer AANVULLENDE TOEWIJZING STIKSTOF EN KALI De Prov. Voedselcommissaris maakt belanghebbenden bekend dat er voor blijvend grasland en voor koolzaad dat goed den winter is doorgekomen een aanvullende toewijzing zal voorden ver strekt van 20 kg zuivere ^stikstof per ha. De hierop betrekking hebbende, bonnen (bon 6 voor grasland, bon 3 voor kool zaad) zullen den betrokken telers tijdig worden toegezonden. Ook van kali kan er een aanvullende toewijzing worden uitgegeven, nl. voor de oppervlakte welke in 1947 met aard appelen, suikerbieten, voederbieten, kool rapen, mangel- en paardewortelen en uien was beteeld. Deze toewijzing, bedragende 20 kg zuivere kali per ha voor kleigrond, 40 kg voor zavel en 60 kg voor zand grond, wordt echter alleen op aanvraag verstrekt. Zij die voor kali in aanmerking wen sen te komen, moeten dit vóór 19 Jan. a.s. opgeven bij hun P.B.H. met vermelding van de gewenste hoeveelheid. (Meer dan de norm wordt niet verstrekt). Indien men voornemens is in 1948 be langrijk meer hakvruchten te .verbouwen dan in 1947, kan men dit erbij opgeven; bij de de toewijzing zal hiermede dan rekening worden gehouden. De Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 2