Weekbladvoor het Eiland Tholcn en St. Filipsland Wie de jeugcl heeft UIT EIGEN LAND. RAADSVERSLAG SCHERPENISSE* Verenigde Staten van Indonesië. Demobilisatie herinnering ZONDAGSDIENST ARTSEN RAADSVERSLAG St. ANNALAND. Verbetering Begraafplaats. Vermakelijkheidsbelasting. REINIGINGSRECHTEN. Nieuwe regeling Landbouwschool gevraagd. 4e Jaargang No. 8 9 Januari 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2, Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord 00 meer 0.05 De eeuw van het kind was geenszins de eeuw van de rijpere jeugd. De moeilijkheden waarmee wij zitten en hoe er verbetering kan komen. Toen de 28ste Juni 1914 de schoten van de Bosniër knalden, maakten die niet alleen een einde aan het leven van de Oostenrijkse troonopvolger, maar eveneens aan de 19de eeuw, waarvan we kun nen zeggen, dat hij zich een veer tiental jaren had overleefd. Mèt hem zijn veel goede dingen even eens verdwenen. Laten we er met een bij zeggen: nog meer slechtere. Slechtere dingen, waarvoor betere in de plaats kwamen getuige de arbeidswetgeving, om alleen die te noemen. Maar veel dingen uit die tijd die in wezen goed v/aren, zijn verdwenen. Verdwe nen, terwijl ze hadden moeten blijven aangepast aan de nieuwe verhoudingen. Een van hen was de vehouding, binding tussen de jeugd en de ouderen. En het mag waar zijn dat de twintigste eeuw wel de eeuw van het kind werd genoemd, ze is zeker niet de eeuw van de opgroeiende, rijpere jeugd ge weest. Ondanks het prachtige werk, dat door de verschillende jeugdverenigingen is gedaan. Voor het merendeel der jongeren was het tè mooi raakte het alleen een elite van die jongeren. En wat niet door door hen werd „geraakt", werd aan het lot over gelaten. Ze werkten los van het huis gezin, ze vonden geen volle be vrediging in hun Werkkring, voor zover ze zo gelukkig waren ge weest er een te vinden; hun aspiraties, hun liefhebberijen wer den niet geleid. Een manier om hun eigen weg te vinden, werd hun niet gewezen. De danszaal en de bioscoop voeren er wel bij. De vermogens, die bij de rijpere jeugd groeiden, waren meer van consumptieve dan van productieve aard: Eenvoudiger gezegd: de jongeren waren er eerder op uit om geld te verdienen, om het öp te maken, dan dat ze er op gespitst waren, voor dat, wat ze verdien den iets aan te schaffen, waar zij voor hun hele leven iets aan had den: een tiehoorlijke-vakkennis als basis voor het materiële bestaan, enig deel aan de cultuur, die toch ook open is gaan staan voor de mensen met de smalle beurzen. En daar zitten we nu mee. De ongeschoolde krachten lig gen opgeschept. Maar ze laten zich alleen opscheppen, als voor het eenvoudigse, geestdodende werk zwarte lonen worden be taald. Zwarte lonen, die „men rechtvaardigt, door te zeggen, dat het leven zo duur is, maar die aan prullaria worden verdaan. Vak mensen, waar heel ons economisch leven om zit te springen, worden niet aan de arbeidsmarkt afge leverd. En het „Héébabariba" overstemt hen, die de jeugdigen van nu iets méér heeft te zeggen op een manier, die ook door hen kan worden begrepen, als ze maar eens er toe konden komen, wat minder de schreeuwlelijk en de filmheld of -helden uit te hangen. En we geloven wel, dat die jeugd van nü er toe kan worden j gebracht, wat minder schreeuwe- rjg te worden en wat meer tot luisteren geneigd. Als de gemeen- schap in al haar geledingen haar taak jegens die jeugd eens metter daad ter hand zou nemen als de samenwerking tussen ouders en school eens zó werd, dat men werkelijk samen het kind opvoedde als ouders en vakschool én werkgever samen een sfeer wisten te scheppen, waarin arbeidslust kon gedijen als onze „cultuur- - mensen" en de jeugdverenigingen eens een medium konden schep- pen, dat een stuk dichter bij die verlaten hoop jongeren stond, dan zij nü staan en dat hun de waarde van een goed boek, een goed stukje muziek en de schoonheid van een brok natuur eens kon bij brengen. En als de overheid dat werk eens financieel steunde. Wij moeten op die jeugd af Met een vol hart én met een volle buidel. Want wat er aan wordt besteed, brengt later z'n rente op: aan méér en beter product in het stoffelijke aan hoger moreel gehalte in ons maat schappelijk leven. En van een en ander mag er waarlijk wel wat méér komen Zuiver materieel gezien gaan wij hier in Nederland aan de strijd in Indonesië ten onder. Een kind kan begrijpen, dat wij ons niet de weelde van drie mihoen gulden per dag kunnen blijven permitteren om op de lange baan Indië terug te krijgen of er „goede zaken" mee ie doen Minister Beel is naar Indonesië geweest en heeft er blijkbaar spijkers met koppen geslagen. Na zijn vorige reis werden de. puntjes op de i gezet. Zal dit nu ook het geval zijn De staten, die met Nederland wensen saam te werken - men moge ze van zekere zijde de marionettenregerin gen noemen hebben lesoluties aange nomen, waarin wordt gevraagd, een interim-regering te vormen, ter voor bereiding van de souvereine Verenigde staten van Indonesië. De strijdkrachten, in Indonesië aan wezig, zouden de binnenlandse veiligheid verzekeren. Het ziet er naar uit, dat hiermede de Indonesische Republiek een kracht ultimatum is gesteld. Nog heeft zij de kans, vreedzaam mede :e werken aan de opbouw van Indonesië, daar de Repu bliek is uitgenodigd, deel uit te maken van deze Verenigde Staten. Het getuigt van een schier onuitputtelijk geduld Wat zal er nu in de republiek gebeu ren? Zullen de scherpslijpers er de over hand houden of zullen de meer gemalig- den het heft in handen nemen? Minister Beel heeft nog eens duidelijk gezegd, dat Nederland van de Republiek het staken der vijandelijkheden eist, alvorens wij po- I litieke besprekingen kunnen voeren. Het is te hopen, dat minister Fiévez niet al te veel op de gebeurtenissen voor uit liep, toen hij voor de radio vertelde, welke maatregelen bij demobilisatie van de jongens in Indië zullen worden ge nomen. En gezien de berichten van het Zeeuwse, Bataljon, dat 12 Jan. zal in schepen, is de hoop gegrond, dat dit niet het geval is. De „afzwaaienden" zullen op z'n minst een demobilisatiebonus van 100.ontvangen plus 70.èn pun ten voor kleding; er zal voor worden gezorgd, dat ze burgerkleding kunnen kopen; zij zullen voor het arbeidsproces geschoold eg herschoold worden over bruggingsregelingen worden getroffen; zakelijke tegemoetkomingen kunnen wor den verstrekt, kortom: de overheid zal de gedemobiliseerden uit dank voor trouwe dienstvervulling onder moeilijke omstandigheden volbracht, zoveel als in haar vermogen ligt steunen, om de weg terug te gaan. Worden deze plannen werkelijkheid, dan zal men in de toe komst zeker geen ontevreden oud-gede- mobiliseerden aantreffen. En om nu direct al te gaan veronderstellen dat er van die plannen weinig of niets terecht zal komen, lijkt ons weinig opbouwend. Blijven we het daarom vooilopig hopen. „Ze krijgen nog al wat", horen we zo hier en daar. We menen zeker niet meer, dan hun toekomt. Hier is nergens het „te" van toepassing. Men behoeft er heus nog niet jaloers op te zijn. Gun ze het van harte Zo tevreden dus de gedemobiliseerden kunnen worden, zo heel anders is dit met de oud-illegalen, die een congres te Amsterdam gehouden, uiting gaven aan hun grote ontevredenheid met de gang van zaken na de bevrijding. Het congres nam een motie aan, waarin werd ge vraagd, op krachtige wijze de berechting van verraad, in de bezettingsjaren ge pleegd, voort te zetten. Verslapping daarvan wordt niet gerechtvaardigd met een beroep op barmhartigheid aldus deze motie. Deze herinnering aan de bezettingstijd doet denken aan het proces, dat waar schijnlijk nog deze maand tegen de „Höhere S.S. und Polizeifiihrer" Rauter zal worden gevoerd. De naam Rauter is voor Nederland een begip geworden. Wie herinnert zich niet de korte, gruwe lijke zakelijke mededelingen op de voor pagina's der bladen uit die dagen, welke met deze naam ondertekend waren Het valt ook niet moeilijk te voor spellen, hoe de eis van de procureur van het Bijzondere Gerechtshof te 's Graven- hage, Mr. J. Zaayer, zal luiden. In tegenstelling hiermee is de motie, Dr. Hage, O.-Vossemeer, Tel. 19 Dr. J. Menger, St. Filipsl, Tel. 20 die in de Unesco door Nederland wordt bepleit om de culturele ontsluiting van Duitsland te bevorderen. Aangenomen werd om dit in overleg met de bezettende autoriteiten te bereiken. Wij zijn er beter aan toe dan verleden jaarToén de barre kou nu, nog steeds, een kwak- kelwinter met ongekend hoge tempera tuur. Het zachte winterweer ,dat door velen in den lande hogelijk wordt ge waardeerd, is echter de oorzaak, dat de rivieren, inzonderheid de IJssel, buiten haar oever treden en hele landstreken blank zetten. Watersnood noemen wij met een tóch vreemd Nederlands woord, deze overvloed. De aloude strijd tegen het water is in vele streken van het land weer aartge bonden. Dat is minder mooi ert grote materiële schade is er het gevolg van. Waarmede wij weer tot het begin van ons overzicht zijn teruggekeerd Dinsdag 30 Dec. kwam de Gemeente raad alhier in Openbare Vergadering bij een. Afwezig met kennisgeving dhr. F. J. Stols. Voorzitter: F. M. Boogaard, Bur gemeester/secretaris. Na een welkomstwoord, inzonderheid tot raadslid den Engelsman, die na een een operatie weer aan de besprekingen kan deelnemen, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken a. brief van Min. v. Financiën, dat de ondernemingsbelasting voor het jaar 1948 vermoedelijk 6084.zal bedragen. b. Opgave van Inspecteur van Bel. inzake aanvankelijk geraamde .zuivere op brengst grondbelasting over 1948/49. c. Van dezelfde inzake werkelijk zuivere opbrengst opcenten P.B. over 1946/1947. d. Een schrijven van Mr. Bink te Rotterdam, dat de Rechtbank aldaar bij vonnis van 26 Nov. de gemeente heeft vrijgesproken inzake de schade aan het schip „Adja" in 1943 in de haven alhier, ontstaan. e. Van Molestrisico voor Gemeenten, waarin wordt medegedeeld, dat besloten is tot liquidatie van deze organisatie. f. Van G.S. een concept betreffende verplaatsingsregeling secretarissen en ontvangers met verzoek mededeling me ning Raad. Niemand Fezwaar. g. Vaststelling toepassing regelen Woonruimtewet 1947. Een zekere lei draad voor B. W. en Wooncommissie omtrent toewijzing van woongelegenheid. Niemand bezwaar. h. Rekening courant-overeenkomst met N.V. Bank Ned. Gemeenten ad 70000. Geen bezwaar. Punt 2: Voorstel verbetering begraaf plaats. De voorzitter merkt op, dat de begraafplaats dringend verbetering be hoeft, zoals allen welbekend is. Het ligt in de bedoeling de sloot, die midden door de begraafplaats loopt te dempen, het toegangspad te verbeteren, nieuwe paden aan te leggen, e. en a. met grint aan gevuld, terwijl de gehele begraafplaats van deugdelijke riolering zal worden voorzien. Dhr. Goedegebuure vraagt of na ver betering, het gras na maaien nog ver kocht zal worden, zoals dit tot nu toe gebruikelijk was. De voorzitter ant woordt, dat het de bedoeling is dit niet te doen. Wel ligt het in het voornemen om na verbetering de begraafplaats eens per week een middag enkele uren voor het publiek open te stellen. Dit voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. I Punt 3. Voorstel heffing vermakelijk heidsbelasting. In een desbetreffend schrijven wordt aangedrongen deze be lasting in te voeren. In plaats van 20 zoals eerst was vastgesteld, zou het nu 50 moeten worden. In een vorige ver gadering waren allen het er over eens,_ dat de kosten de baat te boven zouden gaan. Thans moet het worden ingevoerd. Na enige discussie wordt het voorstel z.h.st. aangenomen. Punt 4. Aanbieding rekening 1946 en begroting 1948 van het Wezen Arm bestuur. Deze worden in handen gesteld van de commissie ter onderzoek bestaan de uit de Raadsleden. Punt 5. Idem aanbieding gemeente rekening 1946, Punt 6. Idem begroting 1948. Punt 7. Voorstel vaststelling straf verordening verbod van de teelt van Stekbieten. De voorzitter leest de brief van de Z.L.M. -waarin op dit verbod wordt aangedrongen. Eveneens een con cept-verordening. Dhr. Moerland keurt het goed, dat er een dergelijke verordening komt, maar meent, dat de inhoud zoals ze thans is ontworpen, niet geheel juist genoemd kan worden. In die verordening wordt nl. gesproken over verbod stekbieten. Z.i. zou dit moeten zijn: verbod teelt zaad van stekbieten. De heren Goedegebuure en de Bruine zijn het hiermee eens. De voorzitter antwoordt, dat de ver ordening door een deskundige is ont worpen. Na enige bespreking wordt be sloten het verbod vast te stellen, maar in die zin te wijzigen, dat het door dhr. Moerland naar voren gebrachte er in wordt opgenomen. Punt 8. Een verzoek van dhr. A. den Engelsman om ontheffing hondenbelas ting, daar de hond reeds in Mei was opgeruimd, wordt ingewilligd voor het tweede halfjaar 1947. Punt 9.' Dr. H. R. M. J. van Es wordt met alg. stemmen herbenoemd als Ge neeskundige, belast met de Wezen Armenpractijk. Punt 10. Verlenging verhuur woning aan wachtmeester de Muijnck. Niemand bezwaar. Rondvraag. Dhr. den Engelsman vraagt of er aan de Javadijk bij West dorp wat grint kan worden gestort. Is reeds doorgegeven aan gemeentewerk lieden. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering met allen een goed uiteinde van 1947 en een voorspoedig 1948 toe te wensen. Woensdag 31 Dec. kwam de voltallige Gemeenteraad alhier in Openbare ver gadering bijeen. Voorzitter: Mr. H. H. Schullér, secretaris dhr. v. Doorn. Na een welkomstwoord, deelt de voor zitter mede, dat hij 30 December, de datum, waarop deze vergadering was uitgeschreven, verhinderd was en nu tot zijn spijt Oudejaarsdag moest laten ver gaderen. Tevens memoreert hij het eer vol ontslag van Jhr. Quarles van Ufford ais Commissaris der Kon. in onze prov. en de benoeming van Jhr. de Casembroot, waarna hij voorstelt resp. een dankbe tuiging en felicitatie tot deze heren, na mens de Raad, te sturen. De notulen worden onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken a. van dhr. de Goffau bericht, dat hij tot aankoop van het zgn. Smidsslop wil overgaan voor 500.De Raad willigt dit verzoek in, behoudens goedkeuring Prijzenbureau. b. van dhr. J. de Graaf een verzoek om eervol ontslag als gem. werkman, in verband met het bereiken van de pen- siengerechtigde leeftijd, zulks per 1 April a.s. Tevens het verzoek om als grafdelver te mogen blijven functionneren. De Raad besluit dhr. de Graaf eerval ontslag te geven en zijn tweede verzoek (graf delver) voorlopig aan te houden. c. van het Waterschap Scherpenisse mededeling, dat ze de brandkast aan de Gem. voor 500.wil verkopen. E. en a. is reeds door G.S. goedgekeurd. Nie mand bezwaar. d. van G.S. machtiging tot het doen van uitgaven voor straatverlichting. Dhr. Hage vraagt of de P.Z.E.M. hier ook aan betaald. De voorzitter antwoordt bevestigd, daar door een combinatie- aanleg van straat- en huisverlichting de gemeente enkel de kabel en lantaarns moet betalen. e. .Gk. raadsbesluit kasgeldlening ad f 12.000.—. f. Van het Min. v. Bin. Zaken een circulaire „Noodvoorziening", behande lende administratieve en technische ge gevens inzake opmaken begroting, enz. om te trachten een sluitende begroting te krijgen zonder bijdrage van het Rijk. g. Een circ. van het Min. v. Binnen landse Zaken inzake invoeren vermake lijkheidsbelasting tot 50 Dit is ook de 20 in deze gemeente niet gebeurd. De Raad voelt er weinig voor, daar de kosten de baten zullen over treffen. Men besluit het Ministerie hier van in kennis te stellen. h. van het Min. v. Volkshuisvesting officiële toezegging van Rijkssteun voor de 8 woningwetwoningen. i. Wijziging jaarwedde-regeling secr.- ontvanger (verplaatsingsregeling) geen bezwaar. j. van het Prov. Bestuur inzake de op heffing van de Stichting Zeeland en op richting van 2 nieuwe Stichtingen in de plaats daarvan. Het werk van de oude stichting wordt door de 2 nieuwe in uitgebreider zin overgenomen. Verzocht wordt een subsidie van 10 cent per inwoner. B. W. stellen voor hieraan te vol doen. Allen gaan hiermee accoord. Punt 2. Verhuur gemeente-woningen en tuinen en verpachting landbouwgron den. Bericht van het Min. van Weder opbouw, dat ze zich met de verhuur van genoemde woningen en tuinen kan ver enigen. B. W. stellen voor tegen hetzelfde bedrag alsvoren te verpachten. Niemand bezwaar. Punt 3: Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur. Met alg. stemmen wordt het per. aftr. lid, dhr. C. G. Hartog, her benoemd. Punt 4: Dezelfde persoon wordt her-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1