F Oudejaarsstemming. RAAPSVERSLAG THQLEN KALME"* BEGROTINGSDEBATTEN Dinsdag 30 December jl. des nm. half drie kwam de Gemeenteraad alhier in Openbare vergadering bijeen. Voorzitter Mr. A. J. v. d. Hoeven, Secretaris dhr. V. Laban. Afwezig met kennisgeving de heren Berrevoets, Jansen en Klompe. Voorgesteld wordt de agenda volgens de volgorde der punten af te werken en daaraan twee punten toe te, voegen, nl. punt 12: regeling werking woonruimtewet en punt 13 onteigening grond. De notulen zijn nog niet gereed, zodat 1 beide plaatselijke bladen opgenomen. heeft ze echter enkele opmerkingen en wel a. een voorstel om de legesgelden ter secretarie tot 900.te verhogen. B. W. hebben hiertegen- geen bezwaar. b. de commissie stelt de vraag of de publicaties door de gemeente wel op effectieve wijze geschiedt 'en had hierop gaarne nadere toelichting. De voorzitter antwoordt, dat de meest Dit wordt aangehouden tot punt 9. effectieve wijze het aanplakbord is, daarenboven Wordt het echter nog in zal worden. Maar in elk geval is ver zocht, waar nu de Districtsöpzichter dhr. Blaas, niet alleen Tholen, jnaar ook Oud- Vossemeer en Anna Jacoba Polder in beheer heeft, dit voortaan weer alleen in Tholen zal blijven, wat voor de gemeente effectiever is. wordt door de commissie voorgesteld de leges t-b.v? de reinigingsdienst te ver hogen en wel: a. door wisselton ophalen van 5.20 op 8.te brengen: b. clo setten van 10.op 12,en tenslotte c. ophalen huisvuil, door B. W. op 5.gesteld, op 2.50 te brengen. deze wordenv aangehouden tot een vol gende vergadering. Ingekomen stukken a. Een verzoek van de Ver. v. Brand weercommandanten om 25.subsidie. Wordt op voorstel van B. W. afge wezen. b. Een verzoek van de afd. „Het Groene Kruis" om subsidie onder over legging rekening. In verband met het advies van de Commissie van Onderzoek der begroting 1948 stellen B. W. voor 800.bij te dragen, hoewel 1200. was begroot. Dhr. Verduit vraagt of deze verlaging niet wat veel is. De voorzitter wijst er op, dat men bij de stukken heeft kunnen zien, dat een verliespost van 950.voorkomt op de begroting Groene Kruis, dat ook de contributie al verhoogd is en waar deze vereniging van gemeentewege behoorlijk gesteund dient te worden, adviseren B. W. 800.te subsidiëren; het Groene Kruis adviserend het tekort van 150. uit eigen middelen bij zien te passeri. Dhr. Verduit wil er 1000.van maken, gezien het nuttige van deze in stantie. De voorzitter erkent het nuttige, maar meent, dat wanneer de.afd. met 800. geholpen is, men niet hoger moet gaan. Niemand verder bezwaar. c. Een verzoek van de Kon. Toeristen bond om een bijdrage van 25.B. 6 W. stellen voor hierop gunstig te be schikken, gezien het algemeen nut van de A.N.W.B. Niemand bezwaar. d. Gk. vaststelling vermenigvuldigings- cijfer voor de L.O. op 2, voor ULO op 1. e. Verzoek van het Bestuur v. h. Waterschap „De Vrije Polders" om het visrecht te pachten. De voorzitter zegt: „Waar de huidige pachter de pacht niet wil verlengen, stellen B. W. voor dit recht aan de Vrije Polders tegen de zelfde voorwaarden te verpachten, e. en a. behoudens goedkeuring Prijzenbureau. Niemand bezwaar. Punt 2: Het bedrag der uitgaven, enz. van het O.L. onderwijs wordt overeen komstig concept vastgesteld op 12,06 per leerl. voor het O.L.O., op 9.23 voor het overig L. Onderwijs en op 34.33 voor de U.L.O.. Punt 3: Benoeming van een lid der gas- commissie en van een vertegenwoordiger in de raad van aandeelhouders in ,de N.V. „Waterleiding Mij. Tholen". De heren, die dit jaar zitting hadden, resp. de Hond en Klompe dankt de voor zitter en stelt daarop de volgende voor dracht. Dhr. Zachariasse voor lid gas- commissie en weth. Franke voor Water leiding. Beide heren jvorden benoemd en aanvaarden die benoeming. Punt 4: Daar de leden van de commisie tot bijstand in het beheer van het Wo ningbedrijf nog niet konden werken, stellen B. W. voor de zittingsduur te verlengen met een jaar, waartegen nie mand bezwaar. Punt 5: Ovéreenkomstig het ter inzage gelegen concept worden regelen vastge steld omtrent de toepassing van art. 1 der Woonruimtewet 1947. Pünt 6: Voorlopige vaststelling van de rekeningen der bedrijven en van de ge meente rekening over het jaar 1946. De secretaris leest het rapport voor van de commissie van onderzoek. Hieruit* blijkt dat deze leden er van overtuigd zijn, dat in het algemeen de uiterste zuinigheid is betracht en de grootst mogelijke zorg aan alles is besteed, dat zij het volste vertrouwen heeft, dat B. W. de achterstallige posten zoveel mogelijk zul len wegwerken, waarna ze tot goed keuring adviseert. Niemand heeft hiertegen bezwaar, waarna de genoemde rekeningen voorl. vastgesteld worden voor wat de gemeente aangaat: Gewone dienst in en uitg. 699.776,51; Kap. dienst ontvangsten 294.146,05, uitg. 299.593,14, nad. slot 1 54147,09. Brugbedrijf gew. dienst in ontv. en uitg. op 85015.96; Kap. dienst 134562,213^; Gasbedrijf Gew. Dienst 71140,25; Kap. Dienst 24990,72. Dhr. Goedemondt vraagt op de te Ver halen bedragen thans niet buitengewoon hoog zijn, als hij o.m. ziet, dat op andere gemeenten nog 10.000.te verhalen is op Distributiekosten. De voorzitter ant woordt, dat deze post enkel op het eind van het jaar of op datum na voorl. vast stelling kan worden geind. Dit kan de daaropvolgende dag al binnenkomen. Dhr. Goedemondt vindt ook het te ver halen bedrag inzake radio-bewaking en inlevering hoog, terwijl naar zijn mening ook Landbbuwherstel niet erg grif betaalt De voorzitter zegt, dat herhaalde malen om afrekening is gevraagd. Er is verder niets aan te doen. Allen kunnen zich daarna verenigen met voorl. vast stelling. Eveneens met punt 7: goedkeuring der rekening van het Pot-Meijer-Fonds over 1946. De voorzitter dankt de commissie, die deze rekening heeft nagezien. Punt 8: Vaststelling van de begrotin gen der bedrijven en vaststelling van de 'gemeentebegroting voor- de dienst 1948. De commissie van Onderzoek heeft een uitvoerig rapport overhandigd, dat suc- cessievelijk wordt behandeld. Hierin wordt allereerst gewaagd van de waar dering die de Commissie heeft voor het gereedgemaakte werk. Daarenboven Dhr.Goedemondt zegt dat het een keer in het meest gelezen blad ter plaatse niet Was opgenomen. Hoe komt dat De voorzitter zegt, dat dit te voor komen is, als de redactie beslist het te moeten laten staan of het op andere wijze eens niet in de'krant komt. Dhr. Goedemondt vindt, dat het ge plaatst moet worden in het meest ge lezen blad. Dhr. v. Westen stelt de vraag of het niet beter is aan beide bladen op te geven, daar men tot de conclusië~was ge komen, dat dit ..niet, gebeurde en zelfs enkel aan het sporadisch gelezen blad. De bedoeling is toch te adverteren in het meest gelezen blad Het is een keer mis- h. extra aandacht te schenken aan betere samenwerking met Waterleiding en Electriciteitsbedrijven in verband'met herstraten, waardoor het niet voorkomt, dat men eerst bestraat heeft en later .weer moet opgraven. De voorzitter merkt op, dat steeds zoveel mogelijk is getracht samen te werken, maar dat het niet altijd moge lijk is. Verdere plannen daartoe worden echter ontworpen. i. cle opzet van de begrotingspost Ge- meentewandeling "kan door de. commissie niet worden aanvaard. De commissie stelt voor door aanbesteding van onkruid reiniging en door het meer gebruiken van gemeente-personeel hierop te bezuinigen, eventueel onder toezicht van een Gom- inissie van Bijstand. zitter merkt hierna op, dat spr. het dan niet goed heeft onderzocht, waarop dhr. de Fleer repliceert geen deskundige te zijn wat speelterreinen betreft. Dhr. de Heer zegt, dat de commissie het jammer vindt in deze tijd die post daarvoor uit te trekken. B. 6 W. ontraden deze post op te heffen, waarna de discussie gesloten wordt. Tenslotte vraagt de voorzitter wie om trent de begroting nog iets heeft in te brengen. Dhr. Verduit hoopt, dat de keurlonen niet te hoog worden. Dhr: Zachariasse merkt op, dat hij niets hoorde over een post voor een electrisch carillon. De Voorzitter ant- wordt, dat dit nog niet mogelijk is. Dhr. Goedemondt wil liever niet over gaan tot vaststelling der begroting, daar er 3 raadsleden afwezig zijn, waaronder de promotor op dit gebied. De voorzitter antwoordt, dat de ver gadering wettig bijeengeroepen is en niemand kan het helpen, dat er enige leden verhinderd zijn. De begroting moet pej* 1 Jan. de deur uit. Dhr. Goedemondt vindt alles te gedrongen, te gehaast en is er tegen. Indien maar enigszins mogelijk wil hij de begroting aanhouden. Niemand heeft verder meer iets op te merken, waarna de begrotingen volgens concept worden vastgesteld met tegen- stemming van de heren Verduit en gelopen, toen het slechts in één krant stond. De voorzitter antwoordt, dat beide bladen de advertenties krijgen en dat het een andere kwestie is, als 'het in de een of ander eens niet heeft gestaan. Wan neer ze het beiden krijgen, is dat ïn.i. goed. Dhr. Goedemondt: Maar U stimuleert de krant, die het minst gelezen wordt De voorzitter: Laten wc er niet om heen blijven praten, want het gaat er om of beide bladen het gratis opnemen. Dhr. Verduit stelt voor het om het andere jaar gratis en tegen betaling te laten opnemen. De voorzitter zegt, dat het eigenlijk dit aangaat: De Thoolse courant, die al sinds vele jaren verschijnt, heeft altijd de publicaties tegen betaling opgenomen. En .steeds behoorlijk en netjes bediend. Toen werd na de bevrijding de Th.C. verboden en werd Wet in liet andere blad opgenomen. Later verscheen de Th. C. ook weer en toen was er voor ons geen reden om het contract niet te handhaven. De uitgevers van de andere krant heb ben toen gézegd: „onze lezers willen de publicaties ook zien. Ik heb ze toen ook aan hen door laten geven. Zo gaat het dus goed. Ik vind, dat we de krant, die ons altijd goed geholpen heeft niet aan de kant behoeven te zetten, ook al heeft ze dan wat minder abonne's. Hierna wordt de discussie hierover gesloten. c. stelt de commissie de verzekerings premies in overeenstemming te brengen met de hogere herbouwkosten. Dit zal Worden nagegaan. Dhr. v. Westen merkt op, dat men niet tot aan de top wil gaan, maar wel een behoorlijke verzekering. d. opgemerkt is, dat de keuringsdienst een belangrijke verliespost oplevert. De commissie stelt voor het keurloon te ver hogen. B. 6 W.' kunnen dit overnemen en zullen overwegen dit zodanig te ver hogen, dat het verlies zoveel mogelijk wordt opgeheven. e. dit punt is reeds behandeld bij ver zoek van afd. „Het Groene Kruis", f. de commissie vindt de bijdrage voor Centr. Bouw- Woningtoezicht te hoog. B. 6 W. zijn het hiermee eens. De voorzitter merkt op, dat een nieuwe regeling in ontwerp is, wat echter niet wil zeggen, dat het dan goedkoper De voorzittet antwoord, dat B. W. voor elk plan is, dat voordeliger ge noemd kan worden. Wanneer men echter let op de begroting van de Heide Mij. zal het bij aanbesteding niet goedkoper wor den, W. willen echter e. en a. wel overnemen, indien de Commissie van Bij stand de verdere uitvoering ter hand nemen en die Commissie bestaat uit de leden, die genoemd advies gaven. B. ,W. menen echter tenslotte dat deze post gehandhaafd moet blijven. Dhr. de Heer merkt op, dat het niet de bedoeling van de commissie is ook lid van genoenjde Commissie te worden, al wil hij zich niet aan die verantwoording onttrekken, maar' dat het er enkel om gaat op een of ander manier hierin te bezuinigen, iets wat zeker uitvoerig en breed besproken zal moeten worden. Daarom ook zou de Commissie deze post niet tolereren. Dhr. v. Westen onderstreept het ge zegde van dhr. de Heer. De voorzitter antwoordt, dat B. W. bang zijn, dat men de „gemeentewande ling" te veel gaat vergelijken met het schoonhouden van een gewone akker. Schoonhouden van het Bosje betekent zo nodig dagelijks er in werken. -. Weth. v. d. Berge zegt het de commis sie niet kwalijk te nemen dat ze op een post iets heeft aan te merken, maar ver andering is niet altijd verbetering. De veiligste kant is z.i. de post te handhaven Uiteindelijk wordt hiertoe besloten,» ge zien ook het feit, dat B. W. toch hierin ook de uiterste zuinigheid zullen willen betrachten. j. Commissie vraagt meer controle op hondenbelasting. De voorzitter merkt op, dat dit vroeger makkelijker was, gezien de penningen. Maar controle is er. Tenslotte betwijfelt de commissie de doelmatigheid van de post, uitgetrokken voor een aan te brengen slijklaag op het speelterrein. De voorzitter antwoordt, dat dit werk tijdens de oorlog moest worden afgebroken en men het nu liefst zo spoedig mogelijk zou willen afmaken, op dat er straks niet. grotere onkosten op komeh. Dhr. de Heer vindt, dat men weinig profijt heeft van het speelterrein, behalve de voetballende jeugd tot ongerief van de bewoners in die omgeving en meent, dat het terrein nog niet zo slecht is. De voor Goedemondt. Aansluitend hierop wordt het bedrag per 1.1. voor O.L.O. op 12.67 vast gesteld, voor andere L.O. op 17,87 en voor U.L.O. op 23.99. Punt.9: Wijziging van de verordening op de heffing van Reinigingsrechten. Volgens het bij de begroting behandel de en door de commissie geadviseerde, worden de reinigingsrechten vastgesteld als hierboven genoemd. Punt 10: Wijziging van de Alg. Poli tieverordening. Om het vorig punt effec tief te kunnen maken moet de ver ordening zodanig gewijzigd worden, dat thans de reinigingsrechten niet meer vrij willig, maar verplicht worden gesteld in door B. 6 W. te bepalen rayons, d.w.z. waar de ophaaldienst komt. Niemand bezwaar. Punt 11: Vaststelling van een verorde ning" op de heffing van een belasting als bedoeld in artikel 280 der Gemeentewet. In het kort geformuleerd: Straatbelasting. Dit is een verordening op het heffen en invorderen van een plaatselijke belasting op de gebouwde en ongebouwde eigen dommen, dit wordt resp. 6 en 3 Dit wordt een bijdrage in de ten laste der ge meente komende kosten van onderhoud en aanleg van wegen. Niemand bezwaar.' Punt 12: verordening der werking en samenstelling commissie Woonruimtewet 1947 regelt. Volgens concept wordt hier toe overgegaan. Punt 13: Onteigening bouwgrond. B. W. stellen voor de grond van de fam. Roggeband aan de Singel te onteigenen. De' voorzitter zegt, dat met deze familie eerst overeengekomen is de grond af te kopen. Het Prijzenbureau deelde echter mede, dat de overeengekomen prijs in geen geval wordt goedgekeurd. Hierna is weer overlegd met de fam. Roggeband, maar kon geen overeenstemming worden bereidt. Thans is men (wel gedwongen, hoe zeer het B. W. ook spijt, tot onteigening over te gaan en vraagt hiêrtoe goed keuring van de Raad. Niemand heeft bezwaar. Niemand heeft ook iets voor de Rond vraag, wftarna de voorzitter alle aan wezigen een gelukkig jaareinde en een voorspoedig' 1948 toewenst en de ver gadering sluit. Raadsverslag St. Maartensdijk VERVOLG Punt 4: eveneens, vaststelling JCinder- bijslagverordening. Punt 5: -Voorstel tot bijdrage kosten bouwschool op het eiland Tholen in de inzake oprichting van een lagere Land gemeente Scherpenisse. Gevraagd wordt door de Z.L.M. 10 cent per inwoner, 10 cent per ha en 17.50 per leerling. De gemeente Scherpenisse geeft een bij drage van 2000.Provinsie 20.000- De voorzitter meent dat het van belang is voor de landbouwende bevolking. B. &'W. stellen voor dit verzoek in te willi gen. De school komt links van de Water toren. Niemand heeft bezwaar tegen in williging. Punt 6: In verband met een herhaald - schrijven van de Rijksinspectie van de bevolkingsregisters wordt alsnog voor gesteld het bouwen van een kluis in het gemeente huis. Een en ander is reeds uitvoerig in vorige vergadering bespro- sproken. Kosten 367.0.Wethouder Bout meent,.dat men.er niet onder uit kan. Dhr. de Viet ook. Dhr. Koopman is en blijft tegen. Na stemming is het weer 33. Ook dit wordt aangehouden. Tegen: o. d. Brouw, Langejan, Koopman» Punt 7: Wijziging Pol. verordening i.v.m. verordening op de heffing van reinigingsrechten. Geen bezwaar. Punt 8: Vaststelling van regelen om trent de toepassing van art. 1 der Woon ruimtewet 1947. Het gaat om een ver ordening Woonruimteverdeling. Geen bezwaar. Punt 9. Besprekingen i.z. benoeming van een onderwijzeres aan de O.L.School alhier en van een hoofd der gemeente bewaarschool. De voorzitter zegt, dat er nogmaals een advertentie is gezet, waarop 4 personen hebben gesolliciteerd. Eén heeft zich teruggetrokken. Mevr. Augustia te Am sterdam is niet op datum, waaro'p zij proefles zou geven, verschenen, en heeft ook niets meer laten horen. Iemand uit Vlissingen bezat geen akte K (hand werken), zodat tenslotte enkel een zekere Mej. Verhage uit Arnemuiden overblijft. Zij heeft enige verlarigens-omtrent een woning. Proefles gaf zij nog niet. Dit, aldus de voorzitter, voer ik even aan om LI een indruk te geven van de solli citanten. Een besluit kan pas later ge nomen worden. Hij vindt de behandeling door de sollicitanten niet erg netjes. Als men opgeeft proefles te 'komen houden en niet komt zonder bericht te laten. En dat van mensen, die de jeugd moeten op-, voeden. Mej. Verhage leek de beste en die» zal ook proefles komen geven. Een nieuwe gemeente-woning zou event, be schikbaar, kunnen worden gesteld en met ingang van 1 Mei a.s. benoemen. Dit ligt echter nog in Het verschiet. Wat de sollicitanten betreft voor Hoofd Bewaarschool: éénmeldde zich. Hiefvan is het enige Bezwaar dat zij Rooms-Katholiek is. B. 6. W. "stellen voor hier niet op in te- gaan waarmee allen accoord gaan, hoewel dhr. o.d. Brouw, vindt, dat er eerst nog wel eens met haar gecorrespondeerd kon worden. De voorzitter wijst er nogmaals op, dat vanaf vandaag de Bewaarschool dus wordt gestopt. Er zal door dè Raadsleden, die hiervoor de tijd hebben, dezeTtrréWag nog een bezoek worden gebracht. Ook de burgemeester, zal afscheid-gaan nemen. Hierna volgt bet laatste punt: Met alg. stemmen wordt dhr. L. van As herbe noemd als lid van het W Armbestuur. Rondvraag: Dhr. o. d. Brouw zegt, dat indertijd het bouwen van nieuwe gem. woningen is aangenomen en in het bestek was bepaald, dat deze huizen een be tonnen -voet zouden krijgen. Bij gebfek aan cement wordt de voet nu met oude steen gezet. Spr. beweert niet, dat de hui zen hierdoor vlugger zullen instorten, maar het is een afwijking van het Bestek. Hij stelt de vraag of er hiepbij voor- of nadeel is voor de aannemer. „Ik word huiverig van die huizen", aldus spr., „als ik zier dat 100.000 oude stenen vóór aan gevoerd worden. Ik kan niet geloven, dat de aannemer 'dit gedaan zou hebben, als hij 'er zelf scha bij leed." De voorzitter antwoord, dat tijdens de bestéding de cementspositie er best voor stond. Later is dit hopeloos geworden en werd de houtpositie beter. Op een ge geven moment moest het werk worden stopgezet, daar er -geen cement meer was of het moest met oude stenen gebeuren. Na overleg met de architect- is hiertoe door B 6 W besloten. Hiervoor mag men de aannemer nog dankbaar zijn. Dhr. Koopman vraagt: Waarom dan de Raad er niet in erkennen. Ik beticht de aannemer helemaal niet, maar gaat het niet volgens Bestek, dan moet de Raad het weten. De voorzitter merkt op dat de uit voering bij B. W. berust, wat dhr. Koopman doet repliceren: tensyj er ver anderingen- komen. De voorzitter: Als die gelijkwaardig zijn en de omstandigheden daartoe dwin gen is dit geoorloofd. U moet daartoe vertrouwen hebben in B. W. fDhr. Langejan vindt ook, dat men tegenwoordig moet aanpassen, anders komea de huizen er nooit. Dhr. o. d. Brouw houdt vast: Wij zijn opdrachtgever. Die geest van „het blijft hetzelfde" stamt uit vorige tijden. In elk geval hoopt spreker, dat diepgaande wij zigingen eerst in de Raad besproken worden. Verder merkt dhr. o.d. Brouw op, dat hij er tegen was schoolkinderen direct te weren bij besmettelijke ziekten, of derge lijke: Hij zegt: „Binnenkort komt het zoontje .van F.P. uit een herstellingsoord. Volgens dokter is de woning ongeschikt. Kan P. daag>m in aanmerking kornen voor een betere woning De V. zegt, dat de meest urgente ge vallen besproken zullen worden en voor rang hebben. Dhr. de Viet wijst op de ongerieflijk heid van een volle goot in het Brand- slop. Eigenaar zal hiervan bericht krijgen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 2