Weekblad voor het EilandTholen en St. Filipsland Het rapport Cleveringa gepubliceerd. Raacfsv@rsEag Tholen. Vaag en weinig-zeggend. Begrotingen - Vermakelijkheidsbelasting mm THOLEN 7 ZONDAGSDIENST ARTSEN OUD-VOSSEMEER 4e Jaargang No. 5 19 December 1947 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Redactie A 494 St. AnnalandTelefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord 00 meer 0.05 Eindelijk is dan, nadat reeds verscheidene weken van verschil lende zijden op publicatie aange drongen was, het rapport van de Commissie-Cleveringa onder de ogen van' het Nederlands publiek verschenen. Prof. Cleveringa over handigde jl. Maandag persoonlijk het rapport, behandelende de onderzoekingen naar de gedragin- gingen van de Nederlandse amb tenaren in de bezettingstijd in verband met de evacuatie van vluchtelingen uit 'Nederland,. Na de publicatie van de Com missie-Vorrink, enige weken ge leden, en een artikel in nee dag blad Trouw", heeft het thans verschenen rapport, en zeer terecht, enig opzien gebaard. Wat is namelijk het geval Terwijl zowel de commissie Vorrink als het dagblad .Trouw" zeer positief waren in hun aantijgingen aan het adres van Baron v. Harinxma thoe Slooten. geeft het rapport Cleve ringa blijk van een geheel andere vféie op de verschillende feiten en de aandachtige lezer ontkomt niet aan het vermoeden dat hier ge tracht wordt het beleid van v. Harinxma thoe Slooten ?oveel mogelijk te rechtvaardigen. Men krijgt de indruk dat, nadat de Commissie Vorrink en „Trouw" zijn opgetreden als aanklager en voornamelijk het genoemde dagr blad de feiten en gedragingen van onze vroegere vertegenwoordiger in Portugal zo donker mogelijk heeft getracht af te schilderen, de Commissie Cleveringa thans op wil treden als de verdediger van beklaagde, en dus weer tracht een zo gunstig mogelijk licht op deze te laten schijnen. Zelfs heeft de commissie klaarblijkelijk de hulp ingeroepen van een psychiater en diens rapport in de verdedigjng ingevoegd. Wat moet men anders denken van de woorden in het rapport dat j.de algemene instel ling van Van Harinxma thoe Slooten verkeerd was en dat slechts tengevolge van die „ver keerde instelling" zijn handelingen niet precies door de beugel zouden kunnen Vele verontschuldigingen zijn opgezocht, en, natuurlijk, gevon den. Zeer onsympathiek doet ons echter aan de manier waarop de voornaamste verontschuldigingen voor v. Harinxma thoe Slooten zijn gebaseerd, rfij werd n.l. in Augustus 1940 te Portugal ge- stationneerd met de opdracht de legale evacuatie uit onbezet. Frank rijk te leiden. Aan deze opdracht nu heeft volgens hët rapport hij zich precies gehouden, door alle legale evacué s te helpen doch illegale vluchtelingen tegen te werken of tenminste in hun sop te laten gaarkoken. Bewust wil hier dus de Commissie Cleveringa de schuld weer schuiven op de toen malige regering in Londen. Och, het zou heel aardig gevonden zijn, als het niet al te simplistisch was. Deze Nederlandse regering is immers reeds zoveel verweten dat dit kleinigheidje er ook nog heel gemakkelijk bij kan. Het is immers geheel niet dwaas te veronder stellen dat men in Londen, zeker in het eerste jaar van de bezetting, niet die betekenis hechtte aan het woord „illegaal" die dat tijdens de" bezetting gekregen heeft. Harinx ma thoe Slooten, die deze zeer voorname functie in Portugal ber kleedde (had hij het wel en wee van enige honderden onzer, beste vaderlanders niet in zijnhand was hiervan zeer wel op de hoogte of behoorde dit althans zeker te zijn. Was hij het niet, of nam hij de houding aan van het niet te zijn, wat uit zijn handelingen wel gebleken is, dan was hij onge schikt op deze belangrijke post te zitten. Wij willen hier niet-over gaan tót het bespreken van andere onjuistheden die aan hem worden verweten en houden ons slechts tot dit enkele punt: de behandeling en de hulp die hij de vluchtelingen die in Portugal terecht kwamen heeft doen ondergaan en geboden (of liever: niet heeft geboden). En wanneer men iri dit opzicht wil komen met de mededeling: Slechts de algemene instelling van van Harinxma leidde er toe dat hij illegaal achterstelde bij legaal en slechts tot hulp .aan de eersten overging toén evacuatie op de JHR. DE CASEMBROOT COMMISSARIS DER KONINGIN Na 26 jaren ambtsvervulling is bij K.B. van 1 Februari 1948 eer volslag verleend als Commissaris der Koningin in de, provincie Zee land aan Jhr. J. W. Quarles van Ufford onder dankzegging voor de-'vele bewezen diensten. In zijn plaats is met ingang van genoemde datum bij K.B. benoemd als Commissaris der Koningin iri onze provincie Jhr. de Casembroot, Burgemeester van Westkapelle en na de bevrijding wnd. Commissaris der Koningin in Zeeland. Onze hartelijke gelukwens aan Jhr. de Casembroot. laatste manier niet meer mogelijk was, dan vragen wij ons slechts af: „Was het feit dat Mussert zich verkocht aan de Moffen niet aller eerst een gevolg van een verkeerde „algemene instelling Slechts doordat hij in bepaalde omstandig heden verkeerde kon hij de moge lijkheden vinden die „algemene instelling" verder te ontwikkelen en bereikte hij het „Leiderschap van het Nederlandse volk. Slechts doordat van Harinxma in andere ••omstandigheden erkeerdc kon deze» weer andere mogelijkheden vinden waarvan enkele honderden Nederlanders indirect of direct de dupe zijn geworden. Van Harinxma thoe Slooten is thans Nederlands gezant te Brus sel. En, misschien is het zonder ling, maar wij hebben tóch steeds de gedachte bij ons gehad dat eeri gezant niét slechts de vertegen woordiger van de staat is, maar toch ook wel een beetje de ver tegenwoordiger van het Neder landse volk, dat zo iemand toch zeker een behoorlijke dosis „waar digheid" heeft op te houden. Waar over deze persoon geduren de de laatste maanden wel buiten gewoon veel is geschreven en gesproken en zijn houding zelfs door dit zeer gematigde rapport Cleveringa op verschillende pun ten niet geheel goed te praten is, vragen wij ons af of het voor het aanzien van Nederland en het Nederlandse volk wel diens.tig is, dat er op het Nederlandse gezant schap te Brussel geen mutaties plaats vinden. Dinsdagavond jl. kwam de voltallige Thoolse Gemeenteraad in Openbare Ver gadering bijeen. Voorzitter Mr. A. J. v. d. Hoeven, secretaris V. Laban. Na opening met ambtsgebed en lezing der notulen, welke onveranderd werden vastgesteld, werden de volgende 'ingek. stukken behandeld: a. wijziging Kapitaal Dienst 1946. b. Rapport van controle door het Centraal Bur. van Verificatie over kas opname 4e kwartaal 1947. c. goedkeuring van G.S. op het raads besluit dd. 12 Juni inzake aankoop bouw grond van 5 woningen. 5 d. goedkeuring verbod verbouw van stekbieten.' e. beschikking inzake bvername brug door het Rijk. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. f. Een verzoek van de fa. E. A. Anthonis- de Cleer 6 Zn. ,op dezelfde rechten te laten gelden voor zijn zoon als voor hem, inzake het gebruik van het gemeente-terrein bij de mosselloods, ter wijl anderen eerst toestemming moeten vragen aan B. W. Dit verzoek wordt ingewilligd. "g. Verlenging rek. courant overeen komst met de N.V. Bank voor Ned. Gem., groot 100.000.vóór het jaar 1948. Niemand bezwaar. h. Goedkeuring voor verbouwing diverse Gemeente-eigendommen. Hierna volgde aanbieding van de Bedrijfsbegrotingen en 'gemeente-begro ting 1948. Hiertoe werd op voorstel van de voor zitter de volgende Commissie benoemd voor J>et riazien van genoemde begrotin gen, nl. de here H. Jansen, B. J. v. Wes ten en de Heer, nadat dhr. Berrevoets en Zachariasse wegens drukke werkv zaamheden hadden bedankt. De voorzitter merkte op, dat de tijds duur voor het nazien inderdaad kort is, doch dat het meeste werk door het secretarie-personeel was gedaan, daar men eerst een tekort had van 20.000, doch na veel inspanning en bezuiniging dit bedrag heeft kunnen wegwerken. Een woord van dank komt hiervoor het secretarie-personeel zeer zeker toe, aldus de voorzitter. Voorts werd besloten op te zeggen de overeenkomst met F.O.G., inzake de brug en een nieuwe overeenkomst aan te gaan j voor -het woningbedrijf, j Een rijwieltoelage voor de gem. tuin- man J. v. Bemden ad 50.per jaar werd vervolgens goedgekeurd. Toestemming werd verleend de ver ordening verplaatsingskosten gemeente- personeel conform de rijksregeling te maken. De wijzigingen gemeentebegroting 1947 "werden goedgekeurd. Ten behoeve van het gem. gasbedrijf werd een geldlening groot 25.000 aan- gegaan. Hier na volgde wijziging vermakelijk heidsbelasting, volgens de van hogerhand ontvangeri aanwijzingen. Dit houdt in, dat speciaal voor ver maak 50"—44% belasting moet worden geheven. Dhr. Zachariasse stelde de vraag of men nog een kleine wijziging kon aan brengen, nl. op de heffing der donatie- gelden. Hij stelde voor niet alle kaarten bij uitgave door de vereniging af te laten stempelen, doch eerst als men van de vermakelijkheid gebruik wenste te maken. De voorzitter had hiertegen bezwaren. Het kost extra arbeid voor het personeel en het is toch geen kruidenierswinkel. Hij zag geen anedere weg te bewandelen. De verenigingen zullen het belastbare i bedrag bij de donatie moeten, toevoegen. Hierna werd deze verordening met alg. stemmen aangenomen. Bij de rondvraag informeerde dhr. de Hond of de mogelijkheid bestaat 3 mud cokes beschikbaar te stellen voor de mensen buiten de stad, daar deze geen gebruik kunnen maken van gas bij het koken. De voorzitter merkte op, dat men bij hem aan een verkeerd adres was, daar hij gepn brandstof zonder bon verstrek ken kan. Het is nu eenmaal zo, dat ieder zich moet behelpen. Het beste is bij een bedrijfsinstantie aan te kloppen. Wel kon hij mededelen, dat voor geinundeerde woningen wat brandstoffenbonnen uit gereikt zullen worden. Dhr. de Hond informeerde ook af het niet mogelijk was het wachthuisje bij de bushalte waterdicht te maken, waarop de voorzitter mededeelde, dat hiervoor door hem order was gegeven. Dezelfde spreker informeerde nog naar de mogelijkheid tot overbrenging van de vuilnisbelt naar een andere plaats, in ver band met de zo dichtbij staande woningen op de huidige plaats. De voorzitter merkte op, dat hier zo maar geen goede plaats voor is te vin den, maar 'wil dit wel eens nader bezien. Dhr. de Heer zei,dat hij er nog geen last van had ondervonden. Tevens informeerde dhr. de,Hond of er al materiaal was voor verbetering van de weg SingelZoekweg, waarop de voorzitter antwoordde hiervoor toestem-, ming te hebben ontvangen, doch het nu te laat in het jaar is, om dit nog te kun nen uitvoeren. Dhr. Klompe merkte nog op, dat mis schien de vuilnisbelt op het einde van Zoekweg gebracht kan worden. De voor zitter zal een en ander nader bezien. Dhv. Beirevoets verzocht cm indien mogelijk meer lantaarns te laten plaatsen. Het is zeker noodzakelijk, dat er één' bijkomt aan de Singel. De 'voorzitter stemde methet noodzakelijke hiervan direct in, maar zei, dat er geen materiaal voor aanwezig is, terwijl de dubbeltjes voO'- verlichting ook een rol gaan spelen. De verlichting kost nu al 4500.Deze post kan moeilijk meer worden verhoogd. Misschien is het mogelijk er op een andere plaats één weg te nemen en aan de Singel te plaatsen. Dhr. Goedemondt bevestigde, als lid. van ^e GascommiSsie, de woorden van de voorzitter. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering door de voorzitter cjesloten. EEN PRACHTAVOND EEN PLACHT RESULTAAT! In de zaal vap Wed. Hoek werd Vrijdagavond jl. een uitvoering gegeven door de toneelver. „Ons Genoegenmet medewerking van het Kamerorkest en Zangkoor te Oud-Vossemeer. Het doel hiervan was, de netto-opbrengst te be stemmen voor de Thoolse militairen in I'ndié. Dat deze idee vele Tholenaren sympathiek was, bewees de volle zaal. En de aanwezigen hebben er geen spijt van gehad. Het toneelstuk „Een die niet geteld wordt werd voor de tweede maal op schitterende wijze vertolkt. Bovendien genoot men deze avond van de prachtige muziek en de even mooie zang van het Kamerorkest te Oud-Vossemeer. Het bereikte doel van deze avond is niet minder geweldig. In de pauze werd er nl. een taart verloot. De gelukkige winnaar bood z'n taart opnieuw ten ver koop aan. Met de opbrengst hiervan en die van de intree, kan 235.41 voor de Thoolse militairen worden bestemd. Een woord van hartelijke dank voor de initiatiefnemers en de medewerkers is hier zeker op z'n plaats. Nader zal men bespreken of dit bedrag in pakketten wordt omgezet en deze aan de jongens gestured worden of op een andere manier onze militairen hiervan de vluchten laten plukken. Daar een eri ander vanzelfsprekend nog enige tijd vergt en volgens de berichten het Zeeuwse Bataljon Oorlogsvrijwilli gers, waaronder ook verschillende Thole- n^ars, deze of begin volgende maand zal inschepen, zijn de volgende Thoolse militairen genoemd, die voor een pakket of anderszins in aanmerking zullen.komen Sergt. W. R. de Jong, Batavia; Korpl. W. P. den Engelsman, Batavia; J. C. v. d. Berge, Batavia; M. C. van Stee, Bat.; L. de Graaf Padang (Jagers)Jan Pot ter, Batavia; A. Hage, Batavia; P. A. Bax, Batavia; G. de Kok, Bandoeng; C. Goedegebuure, Batavia; L. Goedegebuure, Palembang; W. Blaas, Batavia; M. J. Moeliker, Batavia; A. Hogerheide, Pa- dang (Jagers); M. C. Hogerheide, Bat.; I 2e Lt. P. J. v. Splunter, Batavia; C. J. Dr. Duinker, Tholen, Tel. 40 Dr. Vermet, Nieuw-Vossemeer Tel. 10 Kegge, Batavia; S. J. P. Vermaas, Semarang. Mochten er nog Thoolse militairen in Indië zijn, die niet op bovengenoemd lijstje voorkomen en binnenkort niet wor den ingescheept, dan kunnen zij zich nog opgeven, bij Mej. A. Goorden Pd. te O.-Vossemeer, Langeweg voor 1 Jan. a.s. COMITÉ RIJKSEENHEID Ter plaatse is een afdeling opgericht van het Comité Rijkseenheid, Voorzitter is dhr. W. L. Klompe. Personen, die hiermee sympatiseren kunnen zich met de voorzitter in verbinding stellen. EINDLES LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Zaterdagmiddag jl. vond in het naai- lokaal van de Huishoudschool een ge zellige maaltijd plaats, die verzorgd was door de cursisten van de' Avondkook cursus. Aanwezig waren een 20-tal gas ten, waaronder de leden van de Com. van Toezicht, die aan keurig versierde tafels genoten van een Kerstmenu. Aan het einde van de maaltijd reikte Mevr. Klompe met een gelukwens de diploma's uit en dankte één der cursisten onder aanbieding van een aandenken Mejuff. Boogerd voor het genoten onderwijs. Het diploma 8-maandelijkse Kook cursus ontvingen de dames: J. Blaas, M. Dorst, M. de Jonge, S. van Oeffelen, J. Bout, J. Schippers, R. Schoonerwoerd- van der Weege, J. Blom, L. Verburg, A. Noort en het diploma 8-maandelijksë vervolgcursus koken de dames: E. Jan sen, C. Moeliker, L. de Heer. L. Moer dijk. MUZIKALE MANDELING De Thoolse Harmonie „Concordia" maakte, ondanks het slechte weer, Maan dagavond jl. een muzikale rondwandeling door de gemeente als dank voor de mede werking tot het bijzonder slagen van de op 27, 28 en 29 Nov. jl. gehouden bazar, waarvan de netto-opbrengst f 1765.57 besteed wordt voor de aankoop van nieuwe instrumenten. BURGERLIJKE STAND Geboren: 13 Dec. Lena Adriana, dt. van W. M. Groenewege en A. P. Hage 13 Dec.: Johannes: zn. van J. Baaij en M. Aarnoudse 15. Dec. Arie, zn. van M. W. Ver kamman en C. J. Goossen. Huwelijken: 18 Dec.: H. C. v. Dongen, 21 jr. en C. Prince, 18 jr. Overleden: 13 Dec.: Jan L'aban, we duwnaar van J. Greep, in de ouderdom van 68 jaar. 15 Dec.: C. Elenbaas, 75 jr. echtge note van H. H. Hartog. 11 Dec.: Th. van Begtoo, 7\5 jr. HET INDISCH BELEID Voor een talrijk publiek sprak Vrijdag 12 Dec. oud-minister Mr. J. A. de Wilde in de Chr. School over het onderwerp: „De Binnenlandse Politiek en 't Indische Beleid De*avond stond onder auspiciën van de Staten Centrale Tholen. van de A.R. verenigingen. BURGERLIJKE STAND over de maand November 1947 Geboren: 4 Nov.: Marinus Abraham, Jansens, zn. van Abraham Jansens, en Klaaske Sijtsma 12 Nov.: Catharina Adriana Veraart, dr. van Franciscus J. Veraart en Adriana Wouts. Gehuwd: 13 Nov.: Adriaan Johannes Theunisse, 33 jr. beurtschipper, te St. Annaland, en Francina Maria Catharina van Engelen, 26 jr. zonder beroep, Oud- Vossemeer. Loop der bevolking Ingekomen Jan Quist, uit Goes naar A 74 Maria M. Plandsoen, uit St. Filips land naar B41 Anthonie H. Friderichs, uit 't Zandt naar C 25 In totaal ingekomen 2 m en 1 vr. Vertrokken Marinus C. Daane, van B 348 naar Halsteren Rijntje C. Lagerweij, vari C 69 naar Zeist Adriaan W. Deurloo, van C 69 naar Utrecht

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1