Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Europese Perikelen. De Nieuwjaarswens. Volkenbond en de U. N. O. De kleinen weten waar zij aan toe zijn. Hoe 't Westen blijft drijven. uit" eigen land De groet voor de jongens Overzee zond agsdien st artsen tholen 4e Jaargang No. 4 12 December 1947 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Abonnementen 0.90 per Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Na de economische beroering, die Europa te doorstaan had na zijn bevrijding, na de natuurrampen, een ongekend strenge winter en een ongekend droge zomer, schijnt ons oude wereld deel nu het object te worden van een politieke strijd tussen Amerika en Rusland Amerika opende met een felle, aanvallende rede tegen Rusland en Rusland laat en liet dat niet op zich zitten. Die' philippic a's werden gehouden op de Algemene Vergadering der Verenigde Naties en de wrange bijgedachte komt op, dat het met die Verenigde Naties al net zo gaat als met wijlen de Volkenbond: Vele discussies, veel oratorisch vuurwerk, veel compromissen veel schoonklinkende resoluties en aan tastbare resultaten nagenoeg niets. Inderdaad Tot nu toe is het principiële onderscheid niet groot. Geen van beiden is een orgaan, te vergelijken bij voorbeeld met de regering van een of ander land. Een regering, die is gekozen door zijn ingezetenen en die ingezete nen bestuurt naar het overheer sende inzicht, dat een verkiezing opleverde. Een verkiezing, waar de stem van de kleine man evenveel gewicht in de schaal legt als die van de grote. Echter zowel in de oude Vol kenbond als in de nieuwe Ver.- enigde Naties gold en geldt, dat de groten het voor het zeggen hebben en de kleinen nu wel niet hun mond moeten houden, maar bij de eindbeslissing tóch bitter weinig hebben te vertellen, als het over dingen gaat, waar de „gro ten" belang bij hebben. De alles overkoepelende rechts- ged/chte, die de verschillende groepen inwoners van eenzelfde land, ondanks hun vaak hevige belangstellingen, samenbindt, ont breekt hier. Bij ons heeft 't tot na de Franse Tijd geduurd, voordat we van „Nederland" konden spreken in plaats van „De Zeven Provinciën" l En waar die nationale eenheden nog maar kwalijk kunnen komen tot een samenwerKing met hun naaste buren, zou het een hersen schim zijn te verwachten, dat zo maar ineens, de wolf naast het lam op banken van Flushing Meadow zou gaan zitten. Men stapt nu eenmaal niet van de vloer op de zolder. Maar was de Volkenbond in hoofdzaak een vereniging waar de grote West-Europese mogend heden 't voor het zeggen»hadden, de Verenigde Naties is het podium waarop de gedelegeerden van practisch de hele wereld ko men. En van dat podium af klin ken de stemmen van de twistende twee groten. Over de kleinen voor wie het toch nog altijd winst is om te weten, hoe die groten over hun denken, in plaats van dat dat in de kanselarijen wordt behandeld. Speciaal aan de kleinen fvan West-Europa zijn de twee groten nu aan het trekken geweest, met als resultaat, dat Rusland d£ sta ten van Oost-Europa, met meer of minder tegenstribbelen, aan zijn kant van de streep heeft. En de ^est Om het zo eens uit te druk ken de rest is kopschuw geworden De Scandivavische landen voelen veel voor een samenwerking met West-Europa. Maar W-Europa drijft op Amerikaanse Dollars. En zowel de Denen, als de Noren en Zweden zijn nuiverig voor een nauwe liëring met dollars. De Denen hebben hun Ameri kaanse ervaring met Groenland en nóch Zweden, nóch Denemarken durven zich tè vierkant aan oe zijde van Uncle Sam te scharen. Noorwegen niet, omdat het het „warme water" van Ruslands scheepvaart langs zijn kusten ziet stromen en het de Russische eisen omtrent Spitsbergen niet is ver geten. zweden zou bij een even tueel gewapend conflict even open liggen voor de Russen, als ons land voor de Nazi's in '40, zodat neutraliteit voor hen een begeerlijk goed is. Frankrijk is een in tweeën ge spleten blok van een sterke com munistische partij, een snel groeiende Gaullistische beweging met daartussen een slinkende mid denpartij van sociaal-democraten en vooruitstrevende katholieken. Alleen Engeland kan zich een zekerê mate van zelfstandigheid veroorloven maar schreeuwt om dollars. Een politieke orkaan woedt om Europa EEN DRINGEND BEROEP OPHEFFING Met het Indonesische probleem is weer eens een mijlpaal bereikt? op de „Renville", het Amerikaanse schip, dat daartoe naar Batavia werd gedirigeerd, zijn de bespre kingen tussen Nederlanders en Republikeinen begonnen. Wij gaan wéér praten! Er is al weer het een en ander besproken. De voorzitter der commissie van goede diensten der Ver. Naties, de heer Herre- mans sprak et zijn vreugde over uit, dat zowel Abdoel Kadir, die voor de Nederlandse delegatie het woord voerde, als de Indonesische Minister-president Sjarifoeddin hun eerste verklaringen hadden gebaseerd op twee principes: goed vertrouwen en goede wil. Ook werden door de Commissie van Drie wapenstilstandsvoorwaarden voorgelegd, waarmee de Indone sische leiders onmiddellijk accoord ginaen maar waarover nu eerst de Nederlanders eens wilden praten. Vertrouwen en goede wil! Op de goede wil der artsen heeft prinses Juliana in de ver gadering der Nederl. Mij. ter Bevordering der Geneeskunst, in het Indisch Museum te Amster dam aehouden, een dringend Ij „Kijk, ook van hen staat er een Nieuwjaarswens in het blad." Het is een vaak geslaakte uitroep op Oudejaarsavond, als de Ij gezinnen op het ieder jaar terugkerende, maar toch steeds weer bijzondere tijdstip bij elkaar zitten en volgens gewoonte, Ij het „Nieuwjaarsnummer" van de Eendrachtbode, die avond j": lezen. Het „Nieuwjaarsnummer'' op Oudejaarsavond, dat de wensen van families, vrienden en kennissen brengt voor het j": Nieuwe Jaar. Het is een prettige gewoonte geworden, waarvan Ij we ook dit jaar niet willen afwijken. Ondoenbaar is het voor 11 de meesten om de gehele familie, alle vrienden, de vele be- kenden, de cliëntèle, de collega's, een kaartje te sturen. En het 11 is voldoende bekend, dat men dóór middel van de Eendracht- bode vrijwel al die personen bereikt, ook buiten het eiland. I I De prijs van deze advertenties zal niet' onoverkomenlijk j": zijn Die is, volgens voorbeeld A 0.75, volgens B 1 Grotere advertenties worden volgens de gewone millimeterprijs j": berekend. Voor de grote oplage van ons Ij blad werkelijk minimumprijzen Ij Vorig jaar Verzuimden verschillende personen de adver- jj tentie tijdig op te geven, waardoor ze eerst een week later O kon worden geplaatst. Dat is ook voor hen niet prettig. II Daarom geef dit keer Uw advertenie tijdig op aan de Administratie Eendrachtbode te Tholen, of de redactie te II St. Annaland of bij de bezorger in Uw woonplaats. :"j Betaling s.v.p. a contant. Postabonné's kunnen op de postwissel de advertentie schrijven. Alles s.v.p. duidelijk, jj De laatste advertenties kunnen uiterlijk Zaterdag ij 27 December worden aangenomen. Beter is het vroeger te j j doen om verzekerd te zijn van opname. Het is ook voor ons makkelijker Mogen we daar op rekenen Van vriend, collega, familieschaar Wordt op de laatste avond van het jaar Het: „voorspoed, heil, geluk" gelezen Als 't aan dit blad werd opgegeven! O Voorbeeld A Janstraat 3 J. JANSEN P. JANSEN—PIETERSEN g.n. Voorbeeld B Familie, vrienden, bekenden en cliëntèle een voorspoedig 1948 toegewenst door J. PIETERSE P. PIETERSE—JANSEN Janstraat 3 - Bakkerij •s Dankbaar ontvangen de jongens in Indië post. Dankbaar zijn ze niet alleen voor de brieven, maar ook wanneer de Eendrachtbode wordt bezorgd. Een bericht, waar U wellicht overheen leest, is voor hen een stukje leven uit het millieu waar ze nog zo dikwijls in leven. Daarom ook zal hij dankbaar zijn voor een persoonlijk bericht in de krant. Die gelegenheid is er. Juist voor de a.s. feestdagen. Gelegenheid om een Kerst- en Nieuwjaarsgroet te plaatsen. Maar, indien men wil dat ze het lezen in de krant die ze met Nieuwjaar ontvangen, dan moet U de advertentie in het nummer van Vrijdag 19 Dec. laten opnemen. Prijzen gelijk aan de gewone Nieuwjaarswens, hierboven genoemd. Advertenties moeten uiterlijk Donderdagmorgen bij de administratie zijn. beroep gedaan. Want ook op ge neeskundig gebied heerst er nood in Indonesië: op de 60 a 70 mil. mensen zijn er slechts 1000 artsen en er zijn streken, waar op de 380.000 inwoners slechts één dok ter is. Daar mogen wij wel eens aan denken, als wij hier in Neder land een half uur moeten wachten, voor wij „aan de beurt" zijn. Men heeft er op het ogenblik dringend 147 artsen nodig. Hopen wij, dat ze er komen In de Veiligheidsraad zal ook weer over Indonesië worden ge sproken. Men weet, dat Australië in de commissie van goede dien sten is vertegenwoordigd. Nu.zal -Australië vermoedelijk aan het einde van dit jaar geen zetel meer hebben in de Veiligheidsraad. Met het gevolg natuurlijk, dat de Australië vermoedelijk aan het voor zijn land in de „Veiligheids- raadse commissie van goede dien sten" zit, moet verdwijnen. Kirby heeft al het verzoek gekregen, even naar Australië te gaan en verondersteld wordt, dat dit met de Veiligheidskwestie verband hoüdt. Amerika heeft echter reeds de wens te kennen gegeven, dat de commissie niet wordt gewijzigd. Elke verandering is nog geen ver betering. Een verandering voor Neder land zal zijn, dat de P.R.A. en de P.R.A.C. zullen worden opge- Dr. P. J. Duinker, Tholen Tel. 40 Dr. J. Menger, St. Filipsl. Tel. 20 heven. De Tweede Kamer onder streepte dit nog eens, door bij de behandeling der justitie-begroting een motie-Scheps, welke hun be staan zou verlengen, te verwerpen. Wég dan met de politieke recherche. Minister van Maarse- veen zei er o.m. van, dat er ééns een einde moet komen aan het onderzoek naar collaboratie-geval len. De grote collaborateurs zijn in het algemeen nu wel bekend. Hier in Nederland misschien wel. Als wij nu eens overschakelden naar Londen Daar is ook wel animo voor, getuige de eensge zindheid, waarmede de politieke partijen aandringen op publicatie van het rapport Cleveringa. Het ziet er niet naar uit, dat er in dat rapport veel verheffends staat over het doen en vooral over het laten van hoge functionnarissen in de Londense periode. Intussen heeft de stervende P.R.A. nog eens z'n best gedaan en een hele serie misdadigers, die als Grune Polizei in Twente ope reerde, gearresteerd. Bijzondere rechtspleging, beheersinstituut, politieke delinquenten, P.R.A. en P.R.A.C. wat is er allemaal niet over te doen geweest. Er zijn van die onderwerpen, die in Ne derland telkens weer stof tot pra ten geven. Eeh dier onderwerpen is ook hoe kan het anders? de radio. Een terugkeer naar een radiotoestand als voor de oorlog acht minister Gielen niet mogelijk. Hij wil met vertegenwoordigers van de hoofdstromingen in het Nederlandse volk besprekingen openen over de oplossing van het radio-vraagstuk. Geen gemakkelijk probleem dat weten wij wel. Een proefneming, die wij suc ces toewensen is het belangrijke economische experiment, waarin Nederland, met zeven andere lan den, te weten Engeland, Frank rijk, Zweden, Zwitserland, Italië, Denemarken en Tsjecho-Slowa- kije meedoet. Men is overeenge komen, gedurende een half jaar de grenzen op te heffen voor het internationale goederenvervoer per vrachtauto. BELANGRIJK Uit aan het Gemeentebestuur verstrekte gegevens is gebleken, dat niet minder dan 11 van de gevallen van de zo zeer gevreesde tuberculoze te wijten is aan be smetting door melk van tubercu leuze koeien. Deze besmetting kunt ge voorkomen door U er van te vergewissen, dat U van Uw melkslijter melk'koopt afkomstig uit z.g. t.b.c.-vrije stallen. Het Gemeentebestuur dringt er dan ook bij U met klem op aan in het belang' van U zelf en vah Uw kinderen van Uw melkslijter het bewijs te vragen, dat hij t.b.c.- vrije melk verkoopt. Tholen, 11 December 1947. KOSTELOZE INENTING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat Woensdag 24 December 1947, des middags 12 uur te huize van Dr. P. J. Duinker de gelegenheid zal

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1