sinteRk AAS JAN OVEKEENKAM- SPQRTHOEKJE Nceltje Rijnberg INDISCH HOEKJE BONNENLIJST PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS Arna van de Herenpolder van G. de Jager te Nieuw-Vossemeer Alma v. d. -Herenpolder van S. Wisse Jzn. te Anna Jacobapolder Grote maat Nel van Heenwerf van S. Wisse Jzn. te Anna Jacobapolder Queen v. Vredenburgh van C. H. A. Stols, Quirina van Vredenbnrg van dezelfde stal. Rozetta van M. D. Moelker te Nieuw Vossemeer Anita v. d. Herenpolder van G. de Jager te Nieuw-Vossemeer f Alie van 't Sas van S. Wisse Jzn. te Anna Jacobapolder Jeannette van Henriéttehoeve van J. A. Stols. BURGERLIJKE STAND over de maandNovember 1947 Geboren: Maria Jacorruna, dt. van W. van der Reest en M. P. van Hoeve. Izijk, zn. van Iz. Hage en Adri^na Hage Anna Helena, dt. van J. A. Faasse en H. Bliek. Margaretha Josephina, dt. van H. Donker en P. Lijbaart Overleden: Jan Verhage, 81 jr. weduw naar van H. C. van der Ree Ingekomen personen Cornelia Pieternella Adriana Geluk van Dodewaard Joost Cornelis Plandsoen, van Hein- kenszand Vertrokken personen Everdina F. Moeskops, naar Haarlem Maria M. Plandsoen, n. O.Vossemeer Marinus C. Geuze, naar Vlissingen Jacóbus Moerland, naar Ellewoutsdijk Elizabeth J. Knuist, naar Leiden Pieter Verstrate, naar Terneuzen. BOEKEN VOOR DE LANDGENOTEN OVERZEE „Koopt U een boek Koop er dan twee en geef er een aaifc, de jongens overzee 1" Onder dit voor zichzelf sprekende motto doen de Nationale Inspanning Welzijsverzorging Indië (NIWIN) en het Nederlandse Rode Kruis een beroep op de boekhandelaren en het lezende publiek. Door de geregelde zending van boeken (en tijdschriften) trachten de beide, nauw samenwerkende organisaties te voorzien in de engrme behoefte aan goede lectuur bij de land genoten overzee (militairen zowel als burgers en kinderen, die onder soort gelijke omstandigheden leven), doch daarbij is de medewerking van de Neder landse boekenlezers noodzakelijk. En zij kunnen deze medewerking geven door deel te nemen aan de grote landelijke actie, welke NIWIN en Rode Kruis m overleg met de 'Nederlandse Boekver kopersbond hebben georganiseerd. Bij elk voor Indië bestemd boek wordt een kaart ingevuld, vermeldende naar en adres van koper en boekhandel, titel, - schrijver en prijs, terwijl de verkoper door het zetten van zijn paraaf mededingt paar een prijs voor de zes meest succesvolle boekver- Kopers (-verkoopsters) Bovendien kan de koper een etiket in vullen met zijn naam en adres, dat ver volgens door het Lectuurdepöt van NIWIN-Rode Kruis waarhèen de boekverkopers de boeken in pakjes van maximaal 2 kg portvrij kunnen opzenden, ïftits geadresseerd aan BARK, den' Haag ir\ het boek wordt geplakt. Vrederust Smerdiek "Tholense boys Dinteloord S.V.O.' II W.H.S. Afd. B: W.H.3. II S.V.O. III Smerdiek II Tholense boys II Aanvang der wedstrijden half drie SCHAKEN EN'DAMMEN Dinsdagavond 2 Dec. jl. werd hier door de Thoolse Schaak- en Damclub de volgende wedstrijden gespeeld DAMMEN Afd. A C. de Korte* J. Laban 20 j. Laban C. de Korte 0—2 Afd. B. A. Noorthoek M. C. Meerman 1-1 J. van Elsacker P. Jansen 20 BOEKBESPREKING Bij uitgeverij W. D. Meinema te Delft is zojuist de 5e druk verschenen van „Stemmen des Heils", een bundel van 284 Christelijke liederen, verzameld door J. Douma, met medewerking voor de muziek van J. H. Beselaar, keurig ver- zorgch in fijne band voor 5.90. In dit prachtwefk staan pelgrimsliederen, roep stemmen, lofzangen, zendingsliederen, liederen voor kleine kinderen. Kerst-, Paas-, Hemelvaart- en Pinksterliederen. Deze kloeke bundel in rood leren band met goudstëmpel is zeer geschikt voor gezin, school, jeugdvereniging, evan gelisatie, Zondagsschool, kerkkoren. Verkrijgbaar bij boekhandel en uitgever. VOETBALCOMPETITIE Alle wedstrijden in onze afdeling wer den Zaterdag j.l. wegens slechte weers- en terrëingesteldheid, afgelast. Het programma voor a.g. Zaterdag luidt: Heden overleed, na een kort stondig lijden, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Weduwe van JOHS. RIJNBERG in de gezegende ouderdom van 94 jaar en 11 maanden Si. Annaland N. Goudzwaard-Rijnberg J. Goudzwaard J. Rijnberg Adr. Rijnberg-Ridderhof 1 P. Ridder hof-Rijnberg J. Ridderhof K. Duijzer Rijnberg H. Duijzer P. Rijnberg J. Rijnberg-Snoep Klein- en Achterklein kinderen De teraardebestelling vindt plaats Maandag 8 Dec. 1947 des n.m. 2 uur. St. Annalapd, 4 Dec. 1947. Soldaat J. P. Havermans, No. 2'51128001 - O.Comp. 2 - 14 R.I. Bat. Zeeland - Padang wordt heratelijk gefeli citeerd met zijn 22ste verjaardag op 28 November door zijn Vader, Moeder, Broers en Zusters, Frans, Adri, Leo, Flip, Petrus, Cor, Jaantje, Jo„ Marie en Nellie. v. d. Boogaart en L. I. Goedegebuure benoemd, die hiervoor bedankten. Ver volgens voor ouderling dhr. G. J. Breas, die eveneens bedankte en dhr. A. A. van Luijk Nzn. als diaken, die zijn benoeming aanvaardde, ST. MAARTENSDIJJK In de vacature van dhr. Quist werd bij de Kerkeraadsverkiezing in de Ned. Herv. Kerk dhr. Joh. Polderman be noemd, die hiervoor bedankte. De aftr. diaken dhr. J. J. Klaassen werd her benoemd, welke èveneerts bedankte. Zo 'is er thans een vacature voor een ouder ling en een voor een diaken. SCHERPENISSE Ds. A. Visser, predikant bij de( Geref. Gem. alhier en te Poortvliet, bedankte 'voor het beroep naar i-isse. Zondag 7 December 1947 THOLEN Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. v. d. Wiel nm. 3 uur Ds. v. d. Wiel Bediening H. Doop Gereformeerde Kerk: 10 en 3 uur Ds. Kuiper te Rilland-Bath Chr. Gereformeerde Kerk: 10 en 6.30 uur Ds. H. v. Leeuwen 2.30 uur Leesdienst Vrijdag 12 Dec. Ds. H. v. Leeuwen - Bijbellezing Gereformeerde Gemeente: 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Ned. Pro t. Bond: nm. 5 uur Ds. H. F. C. de Boer te Bergen op Zoom OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: 2e advent: 10 uur Ds. Goverts nm. 2.30 uur Leesdienst Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 uur Dsa Kaptein, res. leger- predikant te Gilze-Rijen Chr. Gereformeerde Kerk: 10, 2.30 en 6 uur Leesdienst Donderdag 11 Dec. 6.30 uur Ds. Mjne uit Delft i ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente; vm.. 10 uur Ds. van Dijk nm. 2.30 uur Ds. van Dijk Gereformeerde Gemeente' 9.30 2 en 5.30 uur Leesdienst (Collecte voor Opleiding a.d. Theol. School) S.TAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. J. Slok te Dordrecht (Bev. Ds. F. J. Sinke) nm. 2.30 uur Ds. F. J. Sinke (intrede) In beide diensten collecte voor het Verwarmingsfonds Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst ST.a MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente: vm. de Eerw. Heer Begeer, Evangelist te Tilburg nm. de Eerwl Heer Begeer, Evangelist te Tilburg Oud-Geref. Gemeente: 3 x Leesdienst „Rehoboth" av. 7 uur Prof. Dr. van Niftrik SCHERPENISSE Ned. Herv. 'Gemeente: vm. 10 uur Ds. Kooreman n.m. 2.30 uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente: 10 en 2.30 uur Leesdienst 6 uur Ds. Visser POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. W. Vroegindeweij nm. 2.30 uur*Ds. W. Vroegindeweij Gereformeerde Gemeente: 10 en 2.30 uur Ds. A. Visser 6 uur Leesdienst Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 uur Ds. C. A, Vreugdenhil ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente: 2e advent vm. 10.10 uur Leesdienst (vac. Tholen) nm. 2.30 uur Ds. E. S. de Lint Dinsdag 9 Dec. aV. 7 uur Ds. E. S. de Lint Schoolgebouw Anna J. polder Oud-Geref. Gemeente: 3' x Leesdienst Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst NIEUW-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: nm. 2.30 uur Ds. Koofeman THOLEN Op het door de Chr. Geref. Kerk te Ermelo opgemaakte tweetal komen Ds. H. van Leeuwen, alhier en Ds. J. C. van Ravenswaaij te Zaamslag voor. Tot Notabele herkozen dhr. J. Franke. Zaterdag a.s. Eerstemming tussen J. A. Gielings en J. van Dalen. De kerkcollecte t.b.v. de- jongëns in Jndië bracht 190.30 op. ST. ANNALAND ,Ned. Herv. Kerk. In! de vacature van ouderling Koetsdijk en' diaken Rijnberg werden door de Kerkeraad eerst J. C. V.. krijgt een tefefoontje Voor het tijdvak van 7 tot en met 20 December 1947 Bonkaarten KA, KB, KC 713 031 Melk 3J-2 liter melk 034 Melk 6 liter melk 035 Melk 6]/) liter melk 036 Vlees 100 gram vlees 037 Vlees 400 gram vlees 038 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet 039 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet 059 Algemeen 2000 gram brood (geldig tot en met 13 December a.s.) 058 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 057 Algemeen 125 gram koffie 056 Algemeen 50 gram thee 054 ^Algemeen 250 gram waspoeder 043 Reserve 800 gram brood (geldig tot en\met 13 December a.s.) 046 Reserve 400 gram brood (geldig tot en met 13 December a.s.) Bonkaarten KD, KE 713 534 Melk 10 liter melk 535 M^lk 11 liter melk 536, 537 Vlees 100 gram vlees 538 Boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 539'Boter 125 margarine of 100 gram vet 559 Algemeen 800 gram brood (geldig tot en met 13 December a.s.) 558 Algemeen 500 gram waspoeder 543 Reserve 400 gram brood (geldig tot en *met 13 December a.s.) 545 Reserve 100 gram kaas of r 125 gram korstloze kaas. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 713 (bijz. arbeid, -a.s. moe ders en zieken) 1013 Brood 800 gram brood 1018 Boter 250 gram boter of margdrine of 2(00 gram vet 1012 Margarine 250 gram- margarine of 200 gram vet 1014 Kaas 200 gram kaas of - 250 gram korstloze kaas 1019 Eieren- 5 eieren 1017 Melk 5 liter melk 1011 Vlees 300 gram vlees 1Ö16 Vlees 200. gram vlees Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 December worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 8 De cember mag worden gekocht. DE KONINGIN KOCHT EEN STUKJE MIDDEN-DAMTERREIN Op. de eerste dag na haar aankomst te Amsterdam heeft de Koningin 's mor gens een korte wandeling gemaakt in gezelschap van haar hofdame, mevr. de Beaufort. De Koningin kocht in het hoofdpostkantoor kinderzegels en begaf zich daarna naar het gebouwtje van de Nationale Monumentencommissie op het Damplantsoen, waar zij haar aandeel nam in de aankoop van de grond, die nodig zal zijn voor de oprichting van het nat. monument. Ook heeft de Koningin nog een korte wandeling gemaakt langs het Rokin. Het publiek heeft het verlangen van de vorstin, om zich ongedwongen en ongehinderd op straat te kunnen bewegen volkoriien geëerbiedigd. Nadat de Koningin voor een kort be zoek aan Soestdijk was uitgereden, heeft zij in de namiddag in de burgerzaal van het paleis op de Dam de leden van de Prins Bernhardkapel ontvangen. Deze kapel, die vandaag wordt gedemobiliseerd had omstreeks het middaguur nog een mars gemaakt door de straten Van de hoofdstad en zich voor het laatst doen horen bij de, aflossing van de wacht voor het paleis. MONTAGEBOUW De bouwsystemen welke van het ge bruikelijk systeem afwijken worden ge rangschikt onder het begrip montage- bouw. De regering is gaarne bereid om een ieder op dit gebied zo mogelijk een kans te geven uit overweging, dat montagebouw er 'zeer toe kan bijdragen, dat het woningtekort in zo kort moge lijke tijd wordt geëlimineerd. Op 1 October jl. waren 26 vblgens bijzondere bouwsystemen gebouwde wo ningen voltooid, 1082 in aanbouw 2682 gegund en 2700 in voorbereiding. KERSTBRIEVEN VOOR INDIE Van de zijde van het departement van oorlog deelt men ons mede, dat aan de correspondenten in Nederland van in Indië vertoevende Nederlandse militairen de gelegenheid wordt geboden aan hun- betrekkingen overzee een speciale Kerst- brief te doen uitreiken. Het ligt in de bedoeling, dat de commandanten deze brieven op Kerstavond aan de militairen overhandigen. De brieven moeten daar toe vooreerst worden gesloten in een enveloppe, waarop alleen de naam, voor letters en het legernummer van de ge adresseerde behoren te worden vermeld, en vervolgens in een tweede omslag, te adresseren aan de commandant van het betrokken onderdeel. Op deze buiten- Het was kil en schemerig in de kamer. Ik zou juist het licht opsteken, toen rrrrriiiiinnnnn de telefoon. „Met Overeenkam", blèrde ik. „Pre cies," hoorde ik aan de andere kant van de lijn, met „Watblief, met Franco?", stamelde ik, terwijl ik toch meende een andere naam te verstaan, „Is het toch waar, met de Sint Het was inderdaad de oeroude Sinterklaas. Brommerig klonk z'n stem, zo nu en dan onverstaanbaar, maar voor het merendeel toch duidelijk genoeg om er iets van te kunnen op vangen. Of het goed was, dat hij weer kwam. „Natuurlijk", -antwoordde ik, „we ontvangef! U met open armen. Ja, zeker het aantal lichtpunten is vergroot, be halve op de plaatsen waar er toch ook één moest staan". Of hij zonder gevaar over de brug kan „Een prima ver betering", antwoordde ik luidruchtig. En de wegen? „Uitstekend," was'wederom mijn antwoord, om hem toch maar geen aanleiding te geven dit jaar z'n bezoek achterwege te laten. „Onze wegen zijn' prima. Neem bijv. de weg St. Annaland- Oud-Vossemeer: gewapende aardappel- 'betonbedwegen", prevelde ik. De Sint verstond het schijnbaar niet goed,- maar toch gaf dit de doorslag. Beslist is ie er nu al. Toch heb ik hem van verschillen de voornemen teruggehóuden. Zo wou hij per atoomvliegtuig komen; met gebruik van radar wou hij de schoorsteen schoenen vullen; ,met miniatuurraketten wou hij peperbollen strooien. Hij wou een tommissie van drie zwarte Pieten»be- noemen om eventueel de ondeugende kwajongens weer tot brave kereltjes te maken. Ik schreeuwde het bijna uit door -de telefoon: „Ouwe Sint, doe dat niet, dan zitten die jongens met de volgende Sinterklaas nog te wachten op de uit spraak." „Nee, beste vriend", vleide ik, kom nu doodgewoon ouderwets, kom met de stoomboot, desnoods per zeilschip, kom het land door op je oude trouwe schim- mpl, zonder radar, strooi peperbollen na het bekende liedje op de onvervalste wijze, doe het in vredesnaam, ja werkelijk in vredesnaam zonder raketten, kom met de vooroorlogse prijzen." „Ik zie" en dat was inderdaad zo „toevallig een oude krant uit de oude goeie Sinterklaas tijd, ik zie zo enige advertenties met Sinterklaascadeaux, geprijsd en wel." „En Sint," fluisterde ik hem toe, „ik zal U een paar prijzen noemen: officiële prijzen uit een vooroorlogs jaar van een zaak, die een Sinterklaasopruiming hield. Blijft U nog even aan de telefoon 1 heerlijk stuk amandelzeep, zeer zachte parfum: 7Y2 cent per stuk v 1 groot pak chocolade (32 repen) 85 cent 1 pluche tafelkleed, bedrukt 130X150 ,6.58 1 2-pers. geschilderd ledikant 6.78 1 warmwaterkruik met goede sluiting 0.25 1 badhanddoek 0.39 1 laken, .graslinnen 1.48 1 tiendelig Theeservies 1.95 HalloHallo De Sint had na het noemen van boven genoemde prijzen de hoorn schijnbaar neergelegd. Ik zuchte eens en dacht aan Kee en haar prijsverlaging. En de lezers zuchten vermoedelijk ook als ze na Sinterklaas in hun portemonnai kijken. Jan. (Uit de oude doos) „Sinte Niclaes, Bisschop, goed heylich man, Wil je wat in mijn schoentje geven...;.." Zo zongen dé burgers van Gouda op het einde der 16e eeuw en nog steeds is het Sinterklaas feest gebleven het meest algemeen gevierde van alle huiselijke fees ten. Het Sinterklaasfeest is een bij uitstek Nederlands feest, al komt hét oók bij andere volken in andere vorm voor. De góede Bis schop beperkt de uitdeling zijner surprises hoofdzakelijk tot de grenzen van ons eigen vaderjand. In de buurlanden trad het Kerst mannetje in "de plaats van dp H. Nicolaas, vooral in Engeland en Duitschland Christmas en Weihnachten) terwijl in Frankrijk de presentjes worden aangeboden op Kerstdag, Oudejaars- en Nieuwjaarsdag- De eerwaardige liefdadigheid van de goede Sint instigeerde tot het p/ettige aangename gebruik van het geven van Sinterklaas geschenken en zo is de herinnering- aan de barmhartigheid van de heilige van Myra in <^e opeen volgende geslachten blijven voort leven. De kerk trachtte in de eerste tijden aequivalente Christelijke feesten te stellen in de plaats van de heidense en ijverde er voor de heidense ideën te d,oen vervagen. Maar, zegt Eelco Verwijs, wat ook de eerste predikers en hun opvolgers mochten doen om de nieuw gevestigde Christelijke leer van de droesem der oud-heidense overblijfselen te zuiveren, hun po gingen bleken vruchteloos te zijn, hoezeer zij ook met zware boeten en straffen de schuldigen en hier was het gansie volk schuldig zochten te tuchtigen, hoe zij ook hun banbliksems er tegen mochten slingeren. Udemans, predikant te Zierikzee, veroordeelde scherp het Sinter klaasfeest: Het is zeker, dat al- sulcke brasdagen vSn de heydenen zijn hercomen." Volgens De Plancy, was de verering van de H. Nicolaas ip de Oosterse kerk zeer verbreid. Van hier werd deze naar het Westen overgebracht. Verder is uit het feit", dat zovele plaatsen in Europa hun naam te danken hebben aan de H. Nicolaas af te leiden, Hat zijn verering al gemeen bekend moet zijn geweest. In de talrijke liedjes, die ge maakt zijn voor de Sinterklaasdag, ziet Dr. E. Verwijs herinneringen aan de oude zonneliederen, zoals velen in de herten- en zwijnenfi- guren, enz. reminiscenties ziert aan de oude offerdieren. Soms treft men weieens een minder vleiend liedje aan voor de gulle bisschop van Myra, waarschijnlijk van een, die de gard he*ft gekre gen „Sinterklaas, Hollebollebaas, Hollebolle binkerd, Vort jou stinkerd Maar in onze tijd is het Sinter klaasfeest, algemener. De oor sprong is vervaagd, het is de Sin terklaas geworden, die nu eenmaal een kindervriend is, wiens Zwarte Piet de kinderen eventueel op bergt, wiens milde hand rijkelijk cadeaux brengt, wiens symbolische herinnering enkel naar voren wordt gebracht om er een eerlijker tintje aan te geven. Het Sinter klaasfeest is voor iedereen aanlei ding elkaar een geschenk te geven, inzonderheid wel van de ouders aan de kinderen. Het is neutraler en daardoor beter geworden. En het volgende onschuldige liedje klinkt dezer dagen weer in vele huisgezinnen Zie de'maan schijnt door de bomen, Makkers, staakt uw wild geraas. Het heerlijk avondje is gekomen, Het avondje van Sinterklaas. Vol verwachting klopt ons hart, Wie de koek krijgt, wie de gard!. enveloppen behoort tevens de aanduiding „Kerstbrief" te worden gesteld. De brief mag niet zwaarder wegen dan 20 gram en moet op normale wijze worden gefran keerd. Teneinde ervan verzekerd te zijn, dat ook de commandanten van verder af gelegen onderdelen de Kerstbrieven tijdig in hun bezit hebben, moeten deze brieven uiterlijk 9 Dec. in Nederland ter post worden bezorgd."' EERSTE ONTMOETING AAN BOORD VAN DE RENVILLE De eerste ontmoeting tussen de Neder landse en Republikeinse delegaties aan boord van de Renville is vastgesteld op Vrijdag 5 December. Op die dag zal de als voorzitter van Djokja naar Batavia vliegen. Inmiddels is ook een geregelde verbinding met de Renville en Djokja tot stand gebracht, zodat men thans van het schip af met Batavia zowel als met de Republikeinse hoofdstad in contact kan treden. Sjarifoeddin heeft voor de radio een beroep op het Indonesische volk gedaan om morele steun te geven voor de ko mende besprekingen: wij wensen een vrij Indonesië, dat welvarend is en waar recht zal heersen, zo zeide hij. Republikeinse delegatie met Sjarifoeddin

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 3