Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland I' C O I kV A. W IE I¥ SI AM, X land van contrasten. ZONDAGSDIENST ARTSEN 4e Jaargang No. 3 December 1947 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholèn - Telef. 57 - Giro 124407 :.00 Abonnementen 0.90 per Advertentiën 0.10 per millimeter - Minimum 2.' kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen k r i T Een stukje Oosterse maatschappij, bezien door een Westerling. (Van onze bijzondere correspondent). Het kan raar gaan in. de wereld. Hoe raar wel, dat beseften we enige dagen geleden weer, toen het bericht kwam van een staats greep in Siam. Och, het was voor ,,the man in the street' geen wereldschokkend nieuws. Siam immers, dat land dat daar „ergens in Azie" ligt, is zo onwezenlijk'ver weg en de moeilijkheden waar mede men in het dagelijkse leven te kampen heeft, zijn zo veel belangrijker dan het geharrewar daar in dat Oost-Aziatisch land. Onze gedachten echter gingen bij het horen,, van dat bericht terug naar het Siam, zoals wij dat ken nen. En Voor onze geest kwam weer het leven zoals dat nu juist een jaar geleden, in Siam voort rolde. In Siam, in Bangkok voor namelijk, deze „stad der steden" in de Zuid-Oost-Aziatische we reld, Bangkok deze stad van de meest zonderlinge contrasten tus sen Oost en West en van zo mogelijk nog groter tegenstellingen tussen Oud-Oost en Nieuw-Oost. Bangkok, waar je uren lang kunt rondlopen in de binnenstad door straatjes en steegjes, over pleintjes en langs kanalen-, waar je je bevindt temidden van die Oosterse wereld-, die ons, Wester lingen, het eerste moment met gf- schuw vervult, al was het alleen maar om de zonderling weëe geur, die je doordringt, maar waarin je, als je slechts even de moed hebt om die tegenzin te over winnen, een schat van interessante dingen kunt meemaken en opmer ken, zo groot, dat je je later af vraagt: „Is dit alles het resultaat van slechts een paar uur Ben ik werkelijk niet dagenlang onder gedompeld geweest in deze wir war?" En dan, nauwelijks bekomen van al deze wondere verrassingen, loop je door de hoofdstraten en kom je te staan voor nieuwe.ge bouwen, voor een postkantoor bij voorbeeld,dat een vergelijking met zijn modernste Westelijke collega postkantoren kan doorstaan. Siam of, zoals de bevolking het wil, Thailand noem een Siamees Siamees en. hij zal je verwonderd aankijken en zeggen dat hij een Thaï is en geen Siamees, doch Thai's spreekt is geen land zo als de andere streken daar: Brits- Indië, Cochin-China, Malakka, Nederl. Indië. "In al deze landen valt het on middellijk op, dat blanken de lei ding hebben en dat de inlanders, och ja, „slechts inlanders" zijn. Siam is onafhankelijk, het wordt geregeerd door Siamezen en slechts Siamezen pardon, Thailanders beslissen over het wel en wee I van de bevolking. Slechts treden verschillende blanken op als advi- I seurs en technici- „Loop door de straten van Bangkok en je zult tientallen--keu rig in het wit geklede ambtenaren zien, een jaar geleden allen met 'een brede zwarte band om de lin- Lieve Sinterklaas, wat zijn wij Toch weer blij, dat li er bent, En we hopen nu maar, dat U Onze liefste wensen kent. Naast de chocolade-letters, Het banket en marsepein, Weet U, dat er heel veel dingen Nog door ons te wensen zijn. Zoudt U ons niet kunnen helpen U hebt steeds zo veel gedaan. En wij hebben nog zo héél veel Op ons verlangens-lijstje staan, Allereerst een grote bezem, Extra stevig* gehanteerd, Die corruptie, zwarte handel Nii eens duchtig mores leert. Zuinigheid bij de regering. Prijsverlaging, als het 'kan. Geen gesmijt met zuurverdiende Centen van de kleine man. Wij zijn al die nare dingen Nu al jaren méér dan moe U alleen nog kunt ons helpen Het gaat dikwijls Spaans hier toe OPA kerarm, als teken vant rouw om hun gestorven koning Mahidol. Je zult geen vijf minuten kunnen wandelen zonder een Boeddha- priester tegen 'te komen in zijn kanariegeel gewaad en met kaal geschoren schedel. Honderden van deze priesters leven er in Bangkok en het raadsel waafvan zij bestaan wordt eerst opgelost als je je 's morgens in de vroegte op straat begeeft. Voor vele huizen staat dan een 'schaaltje eten en de priesters lopen de huizen langs, eten soms een schaaltje leeg, nemen de inhoud van een ander mee versmaden 'ook dikwijls een gave, die hen niet aanstaat. Wanneer we ons dan afvragen hoe het komt dat de Siamezen, die toch zeker volgens onze begrip pen voor het overgrote deel in» armelijke omstandigheden leven, zo grif een deel van hun karig voedsel aan hun priesters offeren, komen we meteen tot de kwestie die een grgot deel van het Siamese leven beinvloedt: de Boeddhis tische godsdienst. En we behoeven dan slechts een kijkje te nemen in of bij de tien tallen tempels die Bangkok rijk is, om te kunnen beseffen wat de godsdienst voor deze mensen be tekent. Bangkok bezit, naast de ver schillende afzonderlijk staande tempels en tempeltjes, een» vol ledige ommuurde „tempelstad", waar zich al de grootste en mooiste tempels bevinden. Met de wonder lijkste kleurschakeringen en de meest fantastische beeldengroepen en ornamenten staat daar een ver zameling van rijkdom, zó groot, als wij ons met Westerse nuchter heid niet hadden durven indenken. JDe lezer ver geve mij mijn superla tieven: deze wonderlijke pracht is niet anders dan met superlatieven te beschrijven. Als men dan deze door het zon licht overgoten rijkdom nadert, ziet men dat die duizenden schitte ringen voor het overgrote deel slechts veroorzaakt worden door evenzovele stukjes gekleurd glas, die op de tempelmuren zijn „ge plakt", terwijl een deel der orna menten slechts uit gips blijkt t& bestaan,. Aan de overweldigende schoonheid van het geheel doet dit echter heel weinig afbreuk en de volle bewondering maakt zich weer van de bezoeker meester, als hij Jiet geluk heeft toegelaten te worden in één der beroemde tem pels van Bangkok, de tempel van de Emeralde Boeddha, waa'r een rriassief gouden Boeddha-beeld van ongeveer een halve meter hoogte, met een emerald-steen in het voorhoofd, boog verheven op een altaar, het middelpunt vormt van een beeldengroep, waarvan vier gouden wachterbeeld en na de Boeddha-figuur het meest op de voorgrond treden. Wanneer We. darf, nog sprake loos van deze pracht, weer in de heldere zonneschijn tussen de ver schillende tempels door wandelen, staan wé weer voor een volgende verrassing. We lopen door een schilderijen-galerij, waar, in de vorm van één grote reliëfschilde ring van honderden meters lengte, de geschiedenis van Siam zich als een panorama voor ons oog ontrolt.» En als we daarna de tempel stad verlaten en „buiten" gekomen zijn, kunnen we slechts bewonde ring hebben voor dit volk van honderden jaren her, dat zo'n cul tuur wist op te bouwen, terwijl onze voorvaderen in West-Europa nog mét een knot? rondliepen en in holen woonden. Een bewonde ring, die dreigt in medelijden over te gaan, medelijden met het groot ste deel van de tegenwoordige bevolking, dat thans leeft in ar moedige omstandigheden, bestuurd door haar veler mening corruptie regering, uitgebuit door een.machtig priestercorps, Als het u gaat als ons, dan wilt u gaarne feiten hebben. Wij geloven, dat dit „feiten-verlangen" min of meer een gevolg is van de oud-vaderlandse wijze, waarop ons de vaderlandse geschiedenis werd onderwezen. Feiten jaar tallen 1500: Karei'V geboren 1600: Slag bij Nieuwpoort! Om de feiten, die wij er uit ons jaar tallenboekje instampten, werd dan ons geschiedenis-gebouw opge trokken Feiten dus feiten. En dan is zeker het belangrijkste feit, dat H.M. de Koningin 1 Dec. j.J. Haar ambtsbezigheden weer in volle omvang kon hervatten en dat de periode van onze Prinses regentes'van 1 Dec. af weer tot het verleden behoort. De hoofd-, stad geniet bovendien het voor recht, dat Hare Majesteit van ge noemde datum af het paleis op de Dam bewoont. Al zijn de volgende geen feiten voor het jaartallen-boekje der toe komst een feit is toch, dat de ministers het de afgelopen periode heel druk hebben: in de Tweede Kamer, waar begroting na begro ting onder de loupe worden ge nomen en uiteindelijk goedgekeurd en ook buiten de Kamer, waar de ministers hun geluid nog al eens doen horen. Daar was dan allereerst minister Dr. Voet, te Oud-Vossemeer Dr. J. Menger, te St. Filipsland Neher, die voor zijn, min of meer geheimzinnig vertrek naar Indo nesië, te Renkum een persconfe rentie hield, waar hij o-m. mede deelde, dat van huurverhoging lopig geen sprake zou zijn. Het was lang niet allemaal leuk, wat Zijne Excellentie er vertelde: onze materialenpositie is wanhopig slecht er zijn arbeidskrachten.' te weinig en de prestatie per wer ker is per se te laag. Minister Vos, die te Amersfoort sprak, liet een dergelijk geluid horen. Nu heeft deze minister de naam, dat hij de feiten altijd iet of wat rooskleuri ger bekijkt. Maar ook hij noemde het opvoeren van ons productiepeil een dringende noodzakelijkheid. Als iedere Nederlander één pro cent per dag meer zou doen, zou den wij een heel eind opschieten. Aanpakken dus Komen wij tot de ministeriële redevoeringen in de Kamer ge houden, dan mag allereerst die van minister Drees worden gememo reerd, voordat de begroting van Sociale Zaken werd aangenomen. Het zelfde geluid: er moet meer worden geproduceerd, indien Nederland op hoger levensniveau wil komen. De regering zal haar loon- en prijspolitiek streng hand haven. Daarom mag de positie der landarbeiders wél worden ver beterd, mits de prijzen der land bouwproducten niet worden ver hoogd. Bij dit laatste puilt keerde de minister zich tegen de rede van ir. Louwes, die namens de Stich ting voor de Landbouw o.m. de mening had geuit, dat landarbei- 'ders bij andere arbeiders' ten achter werden gesteld. Nu wij het toch over de landbouw hebben: het prae-advies van ir. "VV. C. v. d. Meer om de landbouw in coöperatief verband sterker te mechaniseren trok bij het te Am sterdam gehouden Efficiency- congres de algemene aandacht- Ook hier weer: opvoering der arbeids-productiviteit Nog een feit: de rede van de minister-president over het aftre den van de heer G. J. H. Schagen van Leeuwen als minister van Marine. De heer Schagen van Leeuwen heeft ontslag gevraagd, omdat hij zich bezwaard gevoelde, dat er geen limiet was gesteld aan de tijd, gedurende welke Neder land in Indonesië militair een. af wachtende houding aanneemt. Wij kunnen ons voorstellen, dat een minister zich hierdoor .bezwaard gevoelt. Afwachten is nooit aan genaam en een minister weet meer van feiten, dan een gewone burgerman. Een feit is, dat de aflossing der troepen in' IiMonesië werd uit gesteld. Maar ook gruwelijke fe.ir ten werden bekend: 46 Indone sische gevangenen -een wagon lading kwam dood in Soerabaja aan. Zij hadden in de opsloten wagon de treinreis Bondowoso- Soerabaja, welke 13 uur duurt, niet doorstaan. Een marine-com missie zal de zaak onderzoeken en enige mariniers zijn in verband hiermede reeds gearresteerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1