Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Hoopgevende berichten? UIT EIGEN LAND_ THOLEN 1 OIID-VOSSEMEER ZONDAGSDIENST ARTSEN ST: ANNALAND STAVENISSE 4e Jaargang No. 2 28 November 1947 Uitgevers Firma C Redactie A 494 St. Tholen - Telef. 57 Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2, Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord - Giro 124407Administratie Oudelandsestraat 9, Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen 00 meer 0.05 Nieuwe prijzen. Armoede verdelen. Oosters tempo. Zware noten. Dit was de week van de nieuwe prijzen van prijzen, die het nog moeilijker zullen maken, het huis houdbudget in vele gezinnen slui tend te maken en evenwicht te houden tussen inkomsten en uit gaven. Het is in verscheidene gezinnen al net als bij de gemeen ten: men kan er niet van komen. Voor de gemeenten is nu een wetsontwerp „Noodvoorziening Gemeentefinanciën" ingediend. Het Rijk wil helpen het wil saneren, doch de ministers van binnenlandse zaken en van finan ciën wijzen er daarbij op, dat in de laatste jaren soms al te ge makkelijk in een tekort op de begroting berust. Over niet-slui- tende begrotingen zal weer met alle gestrengheid worden geoor deeld. De tijden zijn hard en worden nóg harder niet alleen voor de rondkrabbelende gemeen tebesturen. Zij zijn dat ook voor de gewone gezinnen ze zijn dat inzonderheid voor de gepension- neerden. Voor hen deed de nieuwe minister van binnenlandse zaken, Witteman, in de Tweede Kamer de pertinente toezegging dat bin nenkort een Wetsontwerp tot ver hoging van pensioenen zal worden ingediend on dat nog voor Kerst mis op die verhoging een voor schot van 25 zal worden ver leend. De loon en prijspolitiek van de regering zou echter in gevaar worden gebracht, indien men de salarissen van het overheidsperso neel zou gaan verhogen. Bij de behandeling van zijn begroting heeft de nieuwe minister enige behartenswaardige opmerkingen gemaakt. Op menigerlei terrein klaagt men te gauw. Bij de klachten over het loon peil bedenke men, dat de regering de armoede moet verdelen en niet de welvaart. De minister van bui tenlandse zaken had bij de be groting in de kamer meer aanval len te verduren dan zijn collega. Geen wonder: daar was o.m. het beruchte Rode Kruis rapport; daar was de critiëk op de voorlichting in het buitenland in zonderheid op die welke de politionele actie in Indonesië betrof. De minister wees er hierbij op, dat de regering dit militaire optreden zo lang mogelijk heeft willen vermijden, zodat zij het buitenland niet had kunnen voorbereiden op hetgeen ging gebeuren. Hoe staat het er nu mee in de Oost Zachtjes aan, dan breekt het lijntje niet, Paul van Zeeland, die voor België zitting hééft in de Commissie van goede Diensten, aan Indonesië te bewijzen, heeft op doorreis naar Brussel ons land aangedaan en zich over het werk dezer commissie niet ontevreden betoond. „De commissie geeft slechts suggesties op voorstel van beide partijen, maar het is ver heugend, dat van 'beide kanten deze voorstellen steeds meer wor den overgenomen, In Indonesië geschiedt echter alles in een Oos ters tempo, voegde Van Zeeland hieraan toe, dus niet al te vlug. Wij gaan langzaam maar duidelijk vooruit." Maar op 2.1 Nov. sneuvelden nog twee Nederlanders en werden er zeven gewond. Dat Oosterse tempo kan pns op zo'n manier worden gestolen. Wij zouden er vrede mee kunnen hebben, indien dergelijke legercommuniqué's uit bleven. Wel zal nu de publicatie der dagelijkse militaire communi qués worden gestaakt, doch weke lijks zullen de verlieslijsten blijven. Inmiddels deelde de Goede- Diensten-Commissie mede, dat er degelijke voortgang is gemaakt bij de besprekingen tuisen de Neder landse en Indonesische commissies tot het uitvoeren van de order, de vijandelijkheden te staken. Verder werd bekend gemaakt, dat het eiland Madoera in zijn geheel onder Nederlandse controle staat. Het Amerikaanse schip „Renville^ waarop de onderhandelingen tus sen Nederlanders en Republikei nen gevoerd kunnen worden, kan omstreeks 2 December te Batavia worden verwacht. Prpf. Gerbrandy heeft in een grote vergadering voor „Hand having Rijkseenheid" de Indone sische Regeringspolitiek weer scherp veroordeeld. In het Amster damse Concertgebouw werden zware noten gekraakt over het regeringsbeleid ten deze. De aan klachten te dezer vergadering waren zo fel, dat men er zich sleqhts over kan verwonderen, dat dit alles door de betrokkenen voor kennisgeving wordt aangenomen. Het is wel zeer waarschijnlijk, dat er in de bijna afgelopen week verschillende brieven bij de families van militairen van het Zeevfwse Vrijwilligersbataljon wer den bezorgd, waarin hoopvolle berichten waren geschreven. In elk geval ontvingen wij, deze week enkele brieven, waarin dat het geval was. Een sergeant van 11-14 R.I. schreef ons uit Indaroeng bij Padang - een brief van 16 Nov. jl. - dat in de tweede helft van December genoemd Bataljon door het 5e Bat. Prinses Irene, zal worden afgelost. Eén compagnie van 14 R.I. zou met het m.s. „Kota Inten" naar Nederland terugkeren. ,,Dat is dus nu officieel", gaat m'n briefschrijver ver der, „maar het wil natuurlijk niet zeg gen dat er geen kink meer in de kabel kan komen. Zolang de toestand in Indië niet normaal is, moeten we daar rekening mee houden." Volgens de scheepvaartberichten ver trekt dé „Kota Inten" op 27 Nov. en kan omstreeks 18 Dec. in Padang zijn, mits het schip niet eerst een andere haven aandoet. Waarschijnlijk komen met dat schip ook nog gewonden naar Nederland terug. Daar er ook sprake is, dat^een gedeelte Stoottroepen uit Palembang met dit schip terug komt, zal het wel eirid Januari wor den, voor de Kota Inten" weer thuis is. Het is begrijpelijk, lezers, dat deze be richten een golf van ontroering hebben gebracht of brengen bij de families, wier man, zoon of broer bij II,- 14 R.I. is ingedeeld, het Bataljon, waar het meren deel der vrijwilligers uit ons eilanfl, staat ingeschreven. Begrijpelijk is ook, wat de sergeant-briefschrijver me verder bericht,- te, dat de stemming onder de troep momenteel boven het kookpunt is. Gezien de betrouwbaarheid van de briefschrijver en gezien de berichten, die aan hen officieel zijn medegedeeld, kun nen we niet aannemen, dat dit allemaal geruchten zijn, al heeft de practijk in de afgelopen jaren wel geleerd, om, wat deze tak van voorlichting betreft, uiterst voor zichtig te zijn, zeker als die berichten betrekking hebben op de militaire dienst. Bovendien zijn bovengenoemde mede delingen in strijd met wat generaal Spoor Dinsdagavond voor d? radio sprak. Daaruit kon men immers moéilijk iets anders opmaken, dan dat de aflossing van de vrijwilliger-bataljons niet voor Mjaart 1948 zou geschieden 'Aan de andere kant, zou het absurd zijn, wanneer de jongens de eerstge noemde berichten te horen krijgen, terwijl de mededelingen van generaal Spoor practisch juist blijken te zijn. Misschien is het evenwel niet uitgesloten, dat er een paar bataljons vrijwilligers bij de eerste aflossing zijn ingedeeld en dat hierbij juist II - 14 R.I. is. We hopen het, we wensen van harte, dat voor hen geen teleurstellingen meer zullen volgen. We hebben gemeend bovenstaande niet aan onze lezers te mogen onthouden, al geven we ze onder hetzelfde voorbehoud, als onze brief schrijver. Het is tijd, dat deze Bataljons worden afgelost, ze kunnen niet meer aan het lijntje worden gehouden. De moeilijk- •heden voor de Overheid zijn vele maar er dient in elk geval een definitieve datum te worden vastgesteld. Onzekerheid is het ergste voor wachtende mensen SCHITTEREND SPEL In de zaal van Jviëj. Wed. Hoek werd vorige week Donderdagavond een uit voering gegeven door de toneelvereniging „Ons Genoegen". Na opening door de voorzitter, dhr. A. Deurloo, werd het mooie toneelstuk „Een, die niet geteld wordt',' dook de leden opgevoerd. Dit stuk was een drama in 5 bedrijven en werd door de verenigingsleden op sublie me wijze vertolkt. Bijna onmiddellijk na de aanvang leefden de aanwezigen er. in mee, terwijl op het laatst de spanning haast voelbaar was, een bewijs, voor de manier waarop dit drama door speelsters en spelers werd opgevoerd. Na ieder bedrijf geestdriftig en na het laatste een daverend applaus, was de be loning voor „Ons Genoegen". In zijn slotwoord dankte de voorzitter, dhr. Engelvaart voor de regie, dhr. M. v. d. Eyk voor de voortreffelijke muzi kale begeleiding, alle verdere mede werkers en dhr. J. v. Boven. Door dhr. Verduit werd de voorzitter dank ge bracht voor de vele moeite die hij zicji getrooste om deze avond te doen slagen, wat hem, dank zij ook zijn mede-leden, uitstekend is gelukt. DADERS BEKENNEN In aansluiting op het bericht van vorige week omtrent een gepleegde in braak met diefstal-van sigaretten bij dhr. P. Q. delen wij thans mede, dat door de Rijkspolitie Zaterdagavond een drietal jongelui zijn gearresteerd. Na Maandag te zijn verhoord zijn ze op transport gesteld naar Middelburg. Inmiddels hebben de gearresteerden bekend. BENOEMING WIJKVERPLEEGSTER Door het bestuur van de afdeling „Het Groene Kruis Tholen" is in de vacature Zr. M. Viergever benoemd Zr. van Wely te Harmeien, dit met een proeftijd van 3 maanden voor beide partijen. ST. NICOLAAS EN DE MARINE Het opleidingsschip „Prins Hendrik" uit Rotterdam bracht Zaterdag jl. een bezoek aan Tholen en vertrok Zondag morgen naar Bergen op Zoom met St. Nicolaas aan boord. Het fraaie schip trok veel belangstelling, St. Nicolaas niet minder INBREKERSCOMPLOT ONTMASKERD Bergen op Zoom en omgeving werd de laatste tijd door een inbrekerscomplot, onveilig gemaakt. Thans is het de politie gelukt dit complot te ontmaskeren. In verband hiermede zijn ook enkele per sonen, o.a. uit Stavertisse en Tholen ge arresteerd. In totaal zijn er ruim 20 per sonen bij betrokken. DE DRIEDUIZENDSTE INLEGGER Deze week werd bij de Nutsspaarbank alhier, de 3000ste spaarder ingeschreven. Dit feit gaf de spaarder het voordeel een spaarboekje met een bedrag van 25.te ontvangen. Begrijpelijk werd dit dankbaar geaccepteerd. UITVOERING „CRESCENDO" In de geheel gevulde zaal van dhr. Nuyten werd Woensdagavond jl. een uit voering gegeven door*de Mondaccordeon vereniging „Crescendo". De voorzitter opende met een hartelijk welkom tot de aanwezigen en sprak de hoop uit, dat men zich op deze avond zou amuseren. Nog even werd ook de geschiedenis van „Crescendo" gememoreerd en de dona teurs bedankt voor hun financiële steun. Voor dit geld zijn nieuwe instrumenten gekocht. Daarna volgde een uiteenzetting over het te geven programma, waarna de muzieknummers op uitstekende wijze, werden uitgevoerd, waarop een flink applaus volgde. In de pauze werd een taart verloot, waarna een' goede vertolking van het toneelstuk „Jaap heeft een reuze idee" volgde. Tenslotte dankte de voorzitter de spelers efi verder alle aanyezigen, menende te kunnen aannemen, dat het gebodene in aller smaak gevallen is. 2—0 DAMMEN 25-11-'47 Afd. A: J. Laban -M. Schot Afd. B A. Noordhoek J. v. Elsacker 11 J. de Rijke P. Jansen 1—1 SCHAKEN C. J. Beaudoux J. Heuseveld 01 J. v. Oeffelen A. v. d. Heijde 10 J. Melse G. H. Streutgers 01 M. Quist A. de Vries 10 (OPENING BAZAR Nadat de Harmonie Vereniging „Con cordia" alhier een muzikale rondwande ling door onze gemeente had gemaakt, vond Donderdagavond in het Gymnastiek lokaal der U.L.O. de opëning plaats van de Bazar, die gehouden zal worden ten bate der muziekvereniging voor de aan koop van nieuwe instrumenten^ Namens het Dames-comité dat voor het organiseren van deze Bazar heeft gezorgd heette Mevr. van der Stel alle aanwezigen 'welkom en dankte alle mede werkenden voor hun geboden hulp en constateerde, dat men ten volle was ge slaagd, getuigen de vele artikelen en het amusement dat hier wordt geboden. Voorts bracht zij dank aan den Burge meester en Wethouder Franke voor hun aanwezigheid en hun sympathie voor deze actie, om de vereniging aan nieuwe instrumenten te helpen. Hierna werd door de talrijke aan wezigen aan de diverse stands een bezoek gebracht, waardoor reeds direct 'na de opening een opgewekte stemming heerste BURGERLIJKE STAND Geboren: 13 Nov.: Adriana Pieter- nella, dt. van H. J. Beukelaar en J. A. de Korte 15 Nov.: Abraham, zn. van M. Kors- man en S. M. Janse. 21 Nov.: Kaatje Janna Maria, dt. van M. Boot en M. Holleman. Getrouwd: 27 Nov.: Dirk Versluijs, 32 jr. wonende te Nieuw-Lekkerland en Adriana Schot, 27 jr. wonende te Tholen Overleden: 18 Nov.: Adriana Johanna Nuts, 66 jr. echtgenote van M. van 3er Linde 17 Nov.: Marinus Overbeeke, 89 jr. wednr. van C. Giljam 20 Nov.: Johanna Martina Wesdorp, 77 jr. echtg. van M. Schot. VEILINGSBERICHT 25 November:- Gewone uien 21.1021.13 Drielingen 20.21 Pickler 22.— Aanvoer 60 ton. AANVOER SUIKERBIETEN 24 Nov. is de aanvoer van suiker bieten aan de haven afgelopen. De aan voer bedroeg voor de volgende fabrieken in totaal 2.573.131 kg netto en wel voor Dinteloord 1.134.264 kg; voor Roosen- deel 1.147.070 kg voor Zevenbergen 181.531 kg en v. Puttershoek 110.226 kg. JUBILEUM Zaterdag 29 J4°v- is het voor het echt paar M. J. Daane-Havermans 40 jaar geleden dat ze te Oud-Vossemeer in het huwelijk traden. OUDERAVOND Onder grote belangstelling der ouders werd Vrijdagavond in de Openbare Lagere School Ouderavond gehouden. De schoolkinderen brachten enige voor- drachtjes en liederen ten gehore, terwijl de ouders onder het genot.van chocolade melk en gebakjes de gelegenheid kregen het werk der kinderen te bezichtigen. Grote belangstelling bestond ook voor een film met verschillende onderwerpen, o.a. werd vertoond het leven in de Sahara. EERT DE OUDERDOM Dat de jeugd niet al te veel respect meer heeft voor de Oudere mensen was bekend. Dat het echter nog minder is, dan men denkt, blijkt wel weer uit het volgende feit. Terwijl Vrijdagavond in de Openbare School de Ouderavond werd gehouden en juist een filmpje werd vertoond, zagen enige jongelui de kans schoon zich ook eens van hun goede kartt te laten zien. Ze bónden nl. een paal van- behoorlijke afmetingen voor de schooldeur, zodat Dr. L. D. A. Looysen te Tholen Dr. Voet te Oud Vossemeer deze van binnenaf niet open te krijgen v/as. Hierdoor in de rug beveiligd dron gen ze de oude schoolgang binnen, welke toegang geeft tot het gymnastieklokaal en forceerden daar de afsluiting van het meterkastje, draaiden de stop af, waar door de voorstelling in de school ge staakt moest worden en het licht uitging. Toen men door het raam gekropen was en een overzicht op het speelplein nam, yaren de helden vanzelfsprekend ver- v dwenen. Zaterdagavond móest de muziekver eniging het ontgelden. De op die avond gehouden repetitie, eveneens in de school, werd door een aantal jongelui door een geweldig belgelui en Indianengehuil vrij wel onmogelijk gemaakt. Wanneer wordt er ingegrepen T GESLAAGD Te Apeldoorn slaagde vorige week dhr. M. H. van Dijke als wachtmeester bij het Wapen der Kon. Marechaussee. DORSMACHINE VERBRAND Maandagmiddag omstreeks 3 uur ge raakte de dorsmachine van dhr. Im. Rijn berg, waarmee mén in de Suzannapolder aan het bonen dorsen was, door onbe kende oorzaak in brand. De sterke wind zorgde er voor, dat de machine binnen enkele ogenblikkan in lichte laaie stond. De tractor werd onmiddellijk uit de nabij heid verwijderd. Een drijfriem bleef even eens onbeschadigd. Van de dorsmachine bleef enkel het ijzerwerk over. De machine is verzekerd. Later vernamen wij, dat dë vermoedelijke oorzaak het warmlopen van een as is geweest. -EEN ZEEHOND GESCHOTEN Nadat jachtopziener A. van Vossen Dinsdagmiddag al getracht had, een in de haven zwemmende zeehond onder schot te krijgen, lukte dit Woensdag morgen reeds vrij spoedig. Het dier kreeg de volle lading en zonk onmiddellijk. Het was half eb en het beest werd niet meer gevonden. VEILINGSBERICHTEN' Dinsdag '25 November 1947 Export, Gewone uien 21.05 Grove 22. Drielingen 22.04 Picklers 21.50. Aanvoer 90 ton. Peen 8.29 Geen aanvoer. VERMIST Bij de gemeente-mestvaalt stond ge regeld een vat, waarin gestorven vee kon worden gedeponeerd voor destructie. Sedert enige dagen is bedoeld vat ver dwenen. Degene, die het per abuis heeft meegenomen, in de veronderstelling, dat het tot het afval behoorde, wordt ver zocht het op dezelfde plaats térug te bren gen of hiervan mededeling te doen op de secretarie. SUIKERBIETENCAMPAGNE Hoewel nog niet alle bieten zijn ver scheept is de aanvoer naar de laad- of opslagplaatsen toch practisch gebeurd. Hierdoor is het mogelijk weer van enkele Maatschappijen de totale aanvoer bekend te maken. Voor Dinteloord was dit 1.690.272 kg (vorig jaar 1.408.655 kg) Voor de fabriek te Zevenbergen 53.837 kg en voor Roosendaal 2.255.202 kg (vorige jaar 4.462.816 kg). Later zal de opgave van Puttershoek nog worden bekendgemaakt. VEILINGSBERICHTEN Donderdag jl. Gewone Uien 21.41 Grove 22. Drielingen 20.86 Picklers 21.94. Aanvoer 120 ton. BEKENDMAKING De Burgemeester brengt het volgende ter openbare kennis Nu de herbeplanting dezer gemeente iS aangévangen doe ik een ernstig beroep op de ouders 'om hun kinderen er met de meeste nadruk op te wijzen, dat zij zich moeten onthouden van de ver nieling van de thans - geplante bomen of

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1